BINNENLAND res wordt genoemd de zuster van Strelnikoff, die onlangs ter dood werd gebracht, omdat hij een soort gelijk misdrijf had beraamd. De moordenares had zich, vol gens deze lezing als man verkleed onder de drijvers gevoegd, en in een onbewaakt oogenblik een revolver schot op den vorst gelost. liet rechte van de zaak, zal zeker no°- wel geruimen tijd onder een geheimzinnigen sluier verborgen hlijven. Het Noorweegsche rijksgericht heeft de behandeling van het minis ter-proces voortgezet en het woord gegeven aan den tweeden verdedi ger der beschuldigden, die in eene kernachtige rede het tweede punt der aanklacht bestreed, en de hou ding van het kabinet tegenover het Shortingsbestuur omtrent de volks weerbaarheid uit een staatsrechter-; lijk oogpunt verdedigde. Hij heeft zijn pleidooi nog niet ten einde ge bracht en zal dit de volgende dagen voortzetten. Uit Amerika worden verschil lende faillissementen van groote graanhandelaars gemeld, die met hun aanzienlijk tekort een gevaar lijke paniek "op de beurs te weeg brachten. Wat is tegenwoordig nog solide, zou men met het oog op de groote rampen, die den handel van bijna elk land in korten tijd trof fen, wel mogen uitroepen. Haarlem, 15 Januari 1884. Gisterenmorgen had op de Ka tholieke begraafplaats alhier een eenvoudige maar treurige begrafenis plaats. De machinist Koster, in den bloei des levens weggerukt door eene ziekte, welke hem aantastte, nadat hij in den afgeioopen zomer een kind uit bet water redde en het zoo aan een wissen dood ont rukte, werd aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een lijkkrans, door de ouders van het geredde kind op de kist neder- gelegd, mocht zeker een welver diend hulaebewijs heeten. De heer C. Amoldy, ambtenaar aan de Holl. Spoorw. Maatschappij, voerde eenige oogenblikken het woord, en zeker vond zijn «Rust zacht, edele doode, rust zacht» een naklank bij allen, die talrijke blij ken van innig medelijden met den zwaar beproefden vader gaven. Door de politie alhier is eene partij lood in beslag genomen dat de vorige week van het buitenver blijf «Stadwijk» aan den Wagen weg is gestolen. -Deze diefstal is vermoedelijk gepleegd door drie per sonen, waarbij de bekende Jacobus de Zwaan, thans in hechtenis we gens diefstal van laarzen en schoe nen, die bet lood heeft verkocht. De twee andereu zijn vooralsnog onbekend. De Staatsct. bevat o.a. de ge wijzigde statuten der Gymnastiek vereniging «Sparta» alhier. Zondag namiddag heeft H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden, vergezeld van eene hofdame, een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder te Delft, en twee kranzen gelegd op de lijkkist van wijlen zijn Z. K. H. Prins Hendrik. Z. D. H. de Erf-Grootkertog van Oldenburg, zwager van H. K. ster gekeerdhet morgenlicht brak door de grauwe wolken; beneden kwam er leven en beweging in de stad; in het hotel zelf begon men, nu hier dan daar, te bonsen en te klotsen. Niemand had aan bet meisje van den poppenman gedachtook in een hotel is deze vreemd aan gene Komen sterven in zoo'n huis is iets I buitengewoons, schier iets ongepast voor de gasten, die op zulke buiten sporigheden juist niet gesteld zijn! Wie eens zoo'n tooneel in een hotel heeft beleefd, gaat, tien tegen een, een volgende maal elders verblijven en zegt. aan het eerste hotel den kend neen, d&ar niet, déar sterft menalsof men zich door de begoocheling liet verblinden, dat er in het nieuw gekozen hotel niet zou gestorven worden. Hoe het zij, diep indrukwekkend was het tafereel, en het zou Van Veltkem nog langer wakker ge- H. Prinses Hendrik, is hedenochtend te 8 u. 20 m. per Rijnspoor uit de resi dentie vertrokken. Tusschen acht en negen ure gis terenavond trok te 's Hage langs 's Konings paleis eene reeks van rij tuigen, welke aan de vestibule beur telings stilhielden om de genoodig- den voor het. eerste thé dansant in dit jaar ten Hove tot aan den ingang van het paleis te brengen. Gedurende dit tijdsverloop zag men omstreeks 500 gasten het gebouw binnentreden. HH. MM. de Koning en Koningin verschenen omstreeks negen ure, te midden van den uitgebreiden en luisterrijken kring, waarin, behalve de dameskleedij, voor de heeren de zwarte rok met ordesterren en witte das den boventoon voerden. De militaire officieren waren in groot tenue met sjerp. Zooals gewoonlijk vormden de leden der verschillende hofstaten, de adellijke jongelieden en de officieren van Zr. Ms. militair Huis reeds een uitgebreiden kring in de hofsalons. In de talrijke rijen, die zich over de verschillende zalen verdeelen, werden aangetroffen: 's KoningsI Ministers, hoofden van de departe- inentende gezanten van België, Engeland, Dnitschland, Frankrijk. Italië. Japan, Oostenrijk, Portugal. Spanjede pauselijke nuntiusde zaakgelastigde van Turkije; demi- nister van Staat g'raaf Van Lijnden; kommandanten, hoofd- en een be paald aantal verdere officieren van de alhier in garnizoen liggende wapensde directeur der krijgs- en schietschool; de vice-president van den Raad van State: de heer Van Rees, president van de Tweede Ka mer; de staatsraden Alting Mees, Boot en Van Rappard; de directeur van het kabinet des Konings; de oud-minister van binnenlaudsche zaken jhr. Rochussen: de vice-ad- miraals Gregory, kanselier der orden, en Uhlenbeck: de Commissaris des konings in Zuid-Holland; de secre tarissen-generaal van buitenlandsc.be zaken, justitie, financiën, oorlog, koloniën en waterstaat; de leden van Gedeputeerde Staten graaf Van By- landt en De la Bassecour Caanhet j lid der Staten jhr. Mock, de oud minister De Brauw; de generaal- majoor Queijsen, de kolonel der schutterij baron Van Hardenbroek, de oud-kolonel jhr. Van der Goes, de voorzitter van de Eerste Kamel en de leden Fransen van de Putte, Merkes van Gendt, Verheijen, Te- ding van Berkhout en Van Naamen van Eernnesde burgemeesters van 's Gravenhage, Amsterdam en Voor burg; de afgevaardigden luit.-ge- neraal Van der Schrieck, kapitein ter zee jhr, Wichers, Cremers, jhr. Van Eysinga; de gepens. luit.-ge- neraal van het Indische leger Bou- meester de procureur-generaal van het gerechtshof: de advocaten-ge neraal in den Hoogen Raad mrs. Smits, Polis en Van Maanen de raadsheer in dat college Van Meer- beke; de vice-pres. van het gerechts hof mr. Spoor; de oud-minister Taalman Kipde gemeente-ontvan ger; de gepens. generaal-majoor en en staatsraad Beijende luit.-gene- raal Mac-Leod: de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer; de voor malige gouverneur van Suriname, jhr. Van Sypesteijn. Tot aller genoeg-en toefden de Koning en de Koningin bijna tot het einde in de salons, waarvan de hoofdversiering eene tunnel van houden hebben, ware zijn lichaam niet zoo vermoeid, niet zoo afgebeuld geweest. Hij sliep lang en vast. De zon straalde reeds geruimen tijd versmachtend heet in de kleine kamer, toen Albert, bij het geklop op de deur, wakker schoot. Een herhaald kloppen deed hem opstaan, en toen de jonge man de deur opende, stond de poppenman met rood geweende oogen voor hem. Albert durfde niets opzichtens de kleine zieke vragen; het snikken van den vader zeide alles. Zij is dood, mompelde deze ten laatste. Ik beklaag u, sir, zeide de jongeling en drukte den man innig de handhaar beklaag ik niet, hervatte hij, zij is bij God. O ja, dat is zij zeker, zeker! Maar ik heb haar niet zien sterven sir; zij heeft mij met geen woord, bloemplanten en spiegels tusschen de samenloopende zalen uitmaakte, een doorgang welke door de spiegel- weerkaatsing een verrukkend effect bood. Het toilet van de Koningin be stond uit eene gebloemd grijs zijden robe. Een in een juweelen steen uitloopenden veder tooide het kapsel. De koning droeg zijne geliefde gre nadiers-uniform. Terwijl Z. M. zich vooral met de militaire gasten onderhield, had tusscheu zijn gemalin en onderschei dene dames de voorstelling plaats. Een twaalftal dansen vereenigden bij tussclienpoozen omstreeks een 50tal paren in de kleine danszaal. De quadrilles lokten nog tal van deelnemers. Een cotillon besloot de soirée, hoofdzakelijk opgeluisterd door dansmuziek -:an componisten der degelijke opera comique, zooals van La Fille du régiment. Vombre enz. Den 28en dezer maand zal eene tweede dergelijke partij ten I-Iove gegeven worden. Namens den Koning is dooi den Minister van waterstaat, handel en nijverheid de aan de Nederland- sche Bell-Telephoon-Maatschappij tot wederopzeggens verleende ver gunning voor den aanleg en het gebruik van voor publiek verkeer bestemde electriscbe g-eleidingen te Rotterdam, uitgebreid tot de Stearine- kaarsenfabriek Apollote Schiedam. De Minister van binnenl. zaken brengt ter kennis dat bij zijn de-; partement welhaast een vergelijkend onderzoek zal gehouden worden van hen, die tot tweeden klerk wenschen j te worden benoemd. Die benoemingj zal geschieden op eene jaarwedde aanvankelijk van f400. Voorwaarde vermeld in de St.-CL van 15 dezer. Het Nederlandsch Handelsmu- seum, hoek Keizersgracht en Vijzel straat, is gisteren te 12 uren geo pend, in tegenwoordigheid van eenige genoodigden, onder wie wij opmerk ten vertegenwoordigers van de Ka mers van Koophandel te Amster dam, Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Middelburg, Gouda en Deventer. De president-commissaris, de heer Pahud de Montagnes, schetste in korte woorden het doel. nl. de ont- j luiking der grootendeels sluimerende I industrie, die met deze inrichting wordt bedoeld, en hoopende dat zij mocht bijdragen tot vermeerdering- van den bloei van den Nederland- schen handel. Generaal Delprat, directeur Ier Maatschappij van Nijverheid, ver klaarde, namens die Maatschappij, zijn hooge ingenomenheid met het Museumwaarna een der direc teuren nog mededeelde, dat deze in richting ook verspreiding van han- delsrelatiën beoogt. Hierop werden de verschillende lokalen bezichtigd, die bereids een kleine 300 inzendingen op allerlei gebied van nijverheid en uit alle werelddeelen bevatten. Naar men verneemt is de heer Jorissen, voormalig sta-atsprocureur in de Zuid-Afrkiaansche Republiek weder naar Transvaal vertrokken. Iemand zendt aan den Landb. CL den volgenden, door hem ont vangen «historischeu» brief van een arbeider te N. N. (in Nederland). Geachte Vriend Bij deze gelegenheid vat ik de pen op om u een lettertje te zenden en te berichten als dat ik heb een wonder kalf geteelt op de nacht tusschen 30 April en 1 Mei zwaar met geen oogslag kunnen groeten. Hoe zoo dan? Door vermoeienis overvallen, was ik, haar handje altijd in mijne hand gedrukt, in slaap gevallen en toen ik wakker werd, lag Nora dood op haar bedje. God heeft u en haar het smar telijke van eene tijdelijke scheiding willen sparen! Wees gelaten. Ik heb gezien dat gij godsdienstige gevoelens hebt en in deze moet ge kracht putten. De man zweeg en staarde voor zich. Eensklaps hervatte hij Kom eens zien, sir, hoe schoon zij is! Albert trad binnenmen zou, bij bet zien der doode, niet aan een lijk, maar aan eene slapende ge dacht hebben, en Van Velthem zag wel dat ook deze begoocheling den vader een oogenblik aandeed. De poppenman moest ze echter laten varen, toen hij de hand te en groot ligt zwart bont een won derlijke kop, de oogen onder de ooren de boven neus onder kop ver deeld in twee op zij zittende varken snoeten het welk zijn neus moet verbeelden en daar waar de neus weze moet is een gat waardoor hij zijn voedsel gebruikt en is spring levendig en gezond de tong steek 3 a 4 duim uit dat gat wordt gevoed met zoete melk maar kan niet uit één emmer drinken maar wordt ge voed met een trekpot welke men ledig giet in dat gat, nu zou ik u vriendelijk verzoeken om een goed -woord te doen een Heere Burge meesters of wij hier en daar eens heen mogen om bezigtigen te laaten of als gij zin heb het te koopen of soms hier of daar een liefhebber weet verzoek ik u vriendelijk om mij een brief te zenden want als het soms wat kon geven wilde ik de moeite doen om met het kalf over te komen of dat gij bij mij wilt komen dat is mij ook goet. Ik ben op de gedagte gekomen u te sclirijfven daar ik verleden Dinsdag- in N. N. geweest daar ware twee vee handelaars die't ge zien hebben en mij in gelig-t u te schrijven ze zijde mij als u het had gezien zou gij overtuigt zijn zoo een wonder dier.nog nooit gezien te hebben want als men iets won derlijks ziet is 't door gnans dood maar dat zeg ik u dat liet is leven dig' frisch en gezond ook zijde die menschen mogelijk kon 't geplaatst worden in de dieren tuin te Am sterdam wilt gij mij daar zien ook daar wil ik komen maar wees zoo goet mij een lettertje te zenden of; 't de moeite waard is om te doen komen ja of neen dus iu afwach ting van een lettertje zoo noem ik mij Adres u ootmoedige dienaar N. N. te N. N. Zijt Verders Gegroet. Geteelt van een rundvee te N. N. van X daar van is 't gekogt ik heb een vout daar ik schreef ik heb geteelt een kalf maar heb g-een vee want van beroep ben ilc Arbeider. Noot van den inzender. Met dit gedrochtje is een deel van ons land rondgereisd. De heer J. J. Smith, directeur van het postkantoor te Amsterdam vierde g-isteren zijn vijf-en-veertig jarig- jubelé als ambtenaar bij de posterijen. Voor een tiental jaren ongeveer aanvaardde bij zijne tegen woordige betrekking Een van de brandende spiritus- hanglampen in de kerk bij de ver tooning van Ggsbrechtin den Amster- damschen stads-schouwburg kreeg Zondagavond een stoot met een hel lebaard eens binnendringenden woes- telings. Wat brandende spiritus kwam naar beneden, deels op de kleede ren van Vader Gozewijn, deels op den grond, maar haast in hetzelfde oogenblik waren de brandwachts op bet tooneel, om de vlammetjes te dooven met dekens het publiek bleef kalm; niemand op het tooneel werd gedeerd. Te IJmuiden zou, naar men mede deelt, het plan bestaat eene baan aan te leggen tot het houden van wedrennen. Uic IJmuiden wordt gemeld, dat aan de Zuidzijde nabij de pieren in gen de plaats drukte, waar vroeger het hartje getokt had. Niets tokte nu nog daar niets; het uurwerk was afgeioopen, was gebroken Goed kind, mompelde hij. Zii zag mij slapen, sir, en wekte mij niet, omdat zij dacht dat ik rust noodig had. Zij was goed, recht goed; ja, dat was zij wel. De poppenman kuste het bleeke en reeds koude voorhoofd en ging andermaal uit, zorgvuldig de kamer deur sluitende. Een uur nadien klopte hij nog maals aan Albert's kamerdeur, eu toen de jonge man de deur opende, noodigde Mr. Trump hem nogmaals uit de doode te komen zien. Ik kan niemand vragen als u, sir, zeide de man. Ik ben hier met mijne Nora aan allen tot overlast. De vreemdelingen vermij den dezen kant van het hotel; de knechts morren en de eigenares de duinen een quarantaine-hospitaal of ziekenhuis wordt gebouwd. Het. bericht, dat een tekort zou zijn ontdekt iu de kas van den ser- geant-cantine-houder der artillerie te Nieuwediep, is onjuistde bewuste sergeant is geschorst wegens slor dige administratie. (II. en N. D. Cl.) Den 22en December is door de politie te Leiden aang-ehouden eene schuit geladen met de volgende oude en nieuwe ijzereu voorwerpen: 26 stuks spoorstaven, ter lengte van V'o meter, inieder dier staven 4 gaten geboord (nieuw ijzer); 1 afgebroken ijzeren hek; 1 bak met trechter; 2 halve platen; 1 halve poelie; 1 schuif met raam en schoorsteen5 wielen; 1 roosterijzer; 1 ijzeren plaat; 1 stuk staatijzer; 1 stuk hardsteen, waarin het ijzeren hek bevestigd is geweest. De vervoerder dier schuit, gekleed 1 met zwart lakensche jas, waaronder een blauwe kiel, en pet, waaraan rechte klep en koperen knoopjes, maakte zich bij de nadering der politie uit -de, voeten, doch is dooi de politie te Zutfen naar Leiden overgebracht. De commissaris van politie te Leiden verzoekt, liefst zoo spoedig mogelijk, inlichtingen omtrent de herkomst; van vorengenoemd ijzer, terwijl bij onderzoek ook nog is gebleken, dat door bovenbedoelden persoon vroeg-er reeds meermalen vrij aanzienlijke partijen oud ijzer te Leiden zijn verkocht. In de herberg van K. aan de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden ont stond Zondagavond eene vechtpartij tusschen twee veldartilleristen, zóó dat de herbergierster genoodzaakt was de hulp van eeu brigadier der huzaren, die voorbijging, en die der politie in te roepen. Genoemde bri gadier wist één hunner, zekeren B., met een zacht lijntje naar buiten te krijgen, doch werd, nauwelijks bui ten zijnde, door B. bij de keel ge pakt, in de wang- gebeten en van zijn sabel beroofd, welke daarna door de ruiten van de herberg werd geworpen. Met behulp der patrouille en onder geleide van eene talrijke menigte is B. in arrest gebracht. Zaterdag' namiddag is in het nieuwe gebouw der 's Gravenhaag- sche Marktmaatschappij een g-as- meter gesprong-en, welk ongeval ge paard ging met een hevigen slag, die tot zelfs in de Tweede Wagen straat gehoord werd. Schade is daar door niet aangericht. In dit nummer vindt men weer eene aankondiging van de boek handelaars Gebr. Cohen, die zeer de aandacht verdient om de uit muntende werken, welke daarin tegen belangrijk verminderden prijs worden aangeboden. Zij zijn geti teld: «De Delftsche Wonderdok ter» enz. De reeds vroeger aangekondigde verzameling- der werken van Marlitt is thans met één vermeerderd, na melijk «Thüringer Vertellingen.» Evenals de acht overige deelen is het in linnen stempelband gebonden. Zoowel leesinrichtingen als vrien den van goede lectuur zal deze aanbieding zeker welkom zijn. Zondag-avond hebben in Den Haag verschillende socialisten, waaronder eenige uit andere plaatsen, een tocht door de stad gemaakt onder het zingen van socialistische liederen en van de Marseillaise. Op de Maurits- wenscht mij met al mijne gekhe den zoo noemt zij dat afsterven naar de maan. Ik begrijp dit, sir. De gasten beweren dat zij niet kunuen slapen en de hotelhoudster wil mij schadevergoeding- doen be talen, alsof ik de deur voor den onverwachten bezoeker, welken men dood noemt, opengezet eu hem bin nengelokt had! Och, luister niet naar al die dwaasheden. Doe wel en zie niet om! De doode lag iu een wit kleed, met een krans van witte bloemen in de zwarte haren, de handjes op een zwart ebbenhouten kruisje ge klemd; zij lag in eene eikenhouten kist en naast deze, op eene tafel, brandde een gewijd waslicht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2