Oplage 10000 Ex. Donderdag 17 Januari 1884 N 161. FEUILLETON. HMHfttDIU ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BGMAKS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIx. F. JONES. Sncr., Parijs. 31bis, laubour^Montmarrre^ VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. S.32, S.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56. 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, G.40, 7.13, 7.44* S.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4.10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.-. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20* 11.5, 1.23», 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55. 10.15. 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8.28. ALGEMEEN OVERZICHT. Ook te Caïro is men geenszins gesticht over het besluit van de Engelsche regeering, om Soedan aan zijn lot of liever aan de opstande lingen over te laten. Onverholen spreekt men zijne afkeuring daarover uit, en over het geheel is men van oordeel, dat deze maatregel de trou wens niet zeer groote populariteit der Engelschen opnieuw een ge- voeligen slag heeft gegeven Omtrent het nieuwe ministerie, met Nubar- pacha aan het hoofd, maakt men zich al zeer weinig illusiën. Maar al te goed begrijpt men, dat de nieuwe titularissen slechts de personen zijn, achter wie de eigenlijke regeerings- personen, Baring Vincent en Wood, zich verschuilen, en dat in den minis terraad de Egyptenaren zich slechts tot zwijgen, toestemmen en teekenen van de gevallen besluiten bepalen. Karakteristiek is het antwoord, het welk de zoogenaamde premier Nubar gaf aan een dagblad-correspondent, die hem kwam ondervragen omtrent de beteekenis van de oplossing der jongste crisis. Och, zeide hij, het feitelijk bestuur berust, bij de on macht van den Khedive, thans in handen der Engelschen, en nu is het al vrij onverschillig, wie zijn naam zal leenen, om dien toestand voor het volk te verbergen. Intusschen nemen de gevaren, waarin de staat vr.keert, met den dag toe. Zendelingen j an den Mahdi dringen met den dag dieper ook eigenlijk Egypte binnen, en over het geheel worden zij met open armen ontvangen. Vooral in het leger maken zij verscheidene proselieten, en het ergste daarvan is, dat niet alleen een gevoelig verlies aan levende strijdkrachten daardoor geleden Waar is de Vader? DOOR August SNIEDERS. 12) Fa nu, zeide de vader, v it gij nu nog een enkelen Vaderons voor haar bidden? Dat wil ik, luide het ant woord en de jongeling knielde. Er heerschte eene diepe rust in de kleine kamer, doch die rust werd eenklaps gestoord door den schoen poetser van het hotel, die in den gang, lachend, fluitend en zingend met de schoeisels der heeren gasten scheen te kegelen. Dat gedraisch was hinderlijk en de vader morde: Ik zal zoo spoedig heengaan als mogelijk is. wordt, doch ook groote hoeveelheden wapenen en amunitie in handen van den vijand gebracht worden. Vol gens eene berekening van iemand, die op de hoogte kan zijn, bedraagt dit verlies niet minder dan 60,000 Remmington-geweren en 300 kanon nen, met den noodigen voorraad kruit en kogels. Toch vreest men er voor, dat de opstand nog grootere gevol gen, dan tot heden zijn te voorzien, na zich zal slepen. Het optreden van den Mahdi valt juist op een tijdstip, dat, volgens de voorzeggin gen, een groot hervormer van het mahomedanisme zal opstaan: en wan neer de pogingen, door den profeet aangewend om zich met den opper- sheikvan Tripoli teverstaan gelukken, dan zou het niet onmogelijk zijn, dat onder de geheele muzelmansche be volking van Afrika eene revolutie uitbrak, die noodlottig voor de Euro- peesche mogendheden kon worden, die daar koloniën bezitten, 't Is te hopen, dat de toekomst ons een der gelijk tooneel bespare, want vreese- lijk zou de strijd worden tusschen het fanatisme dier lieden, en het kanon der Europeesche legerscharen. Gedeeltelijk schijnen de Engelsche bewindhebbers het gevaar reeds in te zien; althans uit Cairo wordt ge seind, dat Baring, Wood en de minis ter van oorlog Abtelkader-pacha eene conferentie hebben gehad, om middelen te beramen ten einde Soe dan zelf nog voor Egypte te be houden. De zending van Baker-pacha naar den vorst van Abyssinië is mis lukt. De eischen door dezen vorst gesteld, waren te hoog; daar hij niet minder verlangde dan afstand van de geheele streek langs de Roode zee gelegen. Ook van dien kant kan men dus elk oogenblik eene uit- Waarheen? zeide Albert, zonder te denken dat die vraag wellicht onbescheiden kon zijn. De begravenis moet toch plaats hebben. Ik zal mee naar het kerkhof gaan. Ik dank u, maar dat kan niet. Wie weet in de groote wereldstad waar zijne lieve dooden rusten Neen, ik ga ver, zeer ver van hier. Er is nergens in een hoekske van Engeland nog eene gewijde plek, waar ik haar hegraven wil. Leven daar nog hekenden van de doode? Neenmaar daar is meer dan eene plek die mij heilig is; en dan immers weet ik waar zij rust? Zij en gij, hebt mij beiden veel achting ingeboezemd, en indien het niet onbescheiden ware, zou ik vragen u op die begrafenis te ver gezellen. De poppenman staarde den jonge- barsting van den krijg te gemoet zien, en hoogstwaarschijnlijk zal ook daar het Engelsch kanon, 't zij van de geregelde troepen, 't zij van de vloot, het binnendringen van den vijand moeten beletten. Omtrent de CMneesehe kwestie wordt opnieuw gemeld, dat men zich daar te lande op den krijg toerust. Het leger wordt gewapend, en onder scheidene steden, vooral de kust plaatsen, in staat van tegenweer ge bracht. De meerderheid der diploma ten gelooft evenwel niet, dat het hof te Peking er toe zal besluiten, uit eigen beweging Frankrijk den oorlog te verklarenmen schijnt daar een voudig bevreesd, dat deze mogend heid, zoodra zij de zaken in Tonkin geregeld heeft,China ter verantwoor ding zal roepen over den steun, die het den benden der zwarte vlaggen heeft verleend. Meer en meer wordt dan ook zelfs in Engelcche dagbla den op de mogelijkheid gewezen, dat Frankrijk eene schadevergoeding zal eischen voor het nadeel, hetwelk het door die hulp heeft geleden. Dat China zoo gereedelijk tot de betaling dier boeten zal overgaan, is niet waarschijnlijk. Nu zijn er reeds Fransche dagbladen,die de regeering in overweging geven, in dat geval zich van een onderpand te verzekeren en een of meer der eilanden, die tot het Hemelsche rijk behooren, in bezit te nemen tot de zaak ge schikt zal zijn. Volgens een bericht uit Hong kong zijn een transportschip bene vens drie kanoneerbooten met 6000 man naar Hainan vertrokken; om dat men er te Peking voor beducht is, dat de Fransche bevelhebber, indien hem van uit Parijs instruc- tiën gezonden worden, in boven staan den geest, het eerst het oog op dit eiland zal laten vallen. Ook te Canton worden groote toebereidselen gemaakt en gaat men nog steeds voort om de rivier, die toegang tot deze vesting geeft, door het leggen van torpedo's te versperren. Niet onwaarschijnlijk is het evenwel, dat i de Fransche overheden hun oog op een ander punt gericht hebben en zullen trachten onverwacht hunnen slag te slaan voor het China mo gelijk geweest is, zich voldoende te wapenen. Van eigenlijk Tonkin kwam dezer dagen geen bijzonder nieuws; zoodat wij nog steeds in het onzekere verkeeren en niet weten of admiraal Courbet werkelijk reeds naar Bac-Ninh is opgerukt, dan wel of hij nog rustig te Sontav ver toeft, wachtende op generaal Meyer en zijne versterkingstroepen. In Frankrijk zelf maakt de radi cale partij in de kamer zich gereed om den strijd tegen het ministerie Ferry weder te hervatten. Gelukkig voor de regeering, dat zij zich niet bijzonder bevreesd behoeft te ma ken omtrent den uitslag, al neemt de oppositie ook de houding der regeering tegenover de oproerige kreten en haar wetsontwerp, waarbij zij voorstelt de kosten voor de Pa- rijsche politie op de landsbegroo- ting te brengen, ook als wapenen tegen haar op. Bij de vele kroonpretendenten, die Frankrijk rijk is, voegde zich voor enkele jaren ook een zekere graai Nauwdorf, die beweerde een kleinzoon van Lodewijk XVI te zijn, en in den beginne nog al van zich deed spreken. Langen tijd hoorde men niets van hem, tot zijn zoon dezer dagen een manifest tot de Fransche natie heeft gericht, waarin hij zijne aanspraken volhoudt, en een beroep doet op het loyale ka rakter van het Fransche volk en ling eenigszins verwonderd in het aangezicht. Neen, zeide hij, dat kan niet, sir. Gij ziet er als een eerlijk en braaf man uit, doch ik verlang alleen te reizen. Daarenboven, gij zoudt wel van denkbeeld verande ren als ik u zeide, dat ik niet per spéor of per stoomboot reis Ik reis met mijn eigen wagen, die juist niet zeer vlug over de baan gaat. Des te beter, dan hebben wij ook veel tijd om lang en goed te praten. Och ik ben juist geen prater, en ik geloof dat ik tamelijk ver velend ben voor anderen, vooral op dit oogenblik. Neen, neen, sir. vaar wel, ik ben u dankkaar voor al de belangstelling ons bewezen Wij zullen elkander niet lichtelijk weer zien misschien welmis schien niet; maar ik zal altijd eene goede herinnering behouden aan den man, die mij in den droevigen nacht bijstond. Van Velthem drong niet meer aanhij verliet het hotel om wat versche lucht te scheppen, en daar toe was de square in de nabijheid wel geschikt. Al wandelende kwam hij meer en meer tot de overtuiging, dat hij de speelbal eener begoocheling was. Ja, de man met de poppen ge leek, als twee druppelen water op elkander gelijken, op het portret in de geheimzinnige kamer van me vrouw Van Leefdael; maar niets, hoegenaamd niets bewees de be trekking tusschen die familie en den poppenman, tusschen Londen en Antwerpen. De man had zich in niets ver- raden, hoe plotseling Albert Van j Ve „hem hein ook trachtte te ver- rassendaarbij de aanwezigheid van !Nora wierp elke stelling om. Nooit had Albert vernomen dat het verzekert, dat hij voor de lij dende klassen de inborst van Hen drik IV, een zijner voorvaderen, zal hebben en den landbouw bescher men zal. Andermaal heeft het Hongaar- sche hoogerhuis, en nu met grooter meerderheid dan bij de eerste stem ming, de door het lagerhuis goed gekeurde wet verworpen, waarbij het huwelijk tusschen Christenen en Israëlieten veroorloofd wordt. Hoogstwaarschijnlijk zal minister Tisza in die uitspraak niet berusten en de zaak andermaal op het tapijt brengen, misschien wel zoo lang tot het den magnaten begint te ver drieten, en zij ten slotte toegeven. Ook in Rusland schijnt de te genwoordige regeeringdenlsraëlieten gunstiger gezind dan hare voor gangster. Uit St.-Petersburg, ten minste, wordt gemeld, dat men er daar ernstig aan ienkt, de beper kende bepalingen, die hun het ver blijf in Rusland somtijds hoogst moeielijk maken, op te heften. Men het aanleggen van spoorwe gen en kanalen gaat men daar te lande insgelijk rustig voort, over tuigd als men is dat zij onmisbaar zijn om de rijke hulpbronnen vrucht baar te maken. Thans is een ont werp in onderzoek, waarbij eene nieuwe verbinding tusschen de Oost zee en de Zwarte zee wordt voor gesteld, door het normaliseeren van de rivier Prypec en het graven van de noodige kanalen. Portugal is het met Engeland eens geworden, omtrent de grond slagen waarop een nieuw handels- tractaat zal ontworpen worden; zoo dat men binnenkort de desbetref fende voorstellen tegemoet kan zien. zijne Veva nog eene zuster had, en hoe zou de fijngevoelige me vrouw Van Leefdael hebben kun nen dulden, dat een barer kinderen een zoo avontuurlijk leven leidde? 't Was dus wel degelijk dwaas heid, en Van Velthem besloot het avontuur te laten varen, naar Eter- son's landhuis terug te keereu en de oplossing van het raadsel, indien er een raadsel voor hem bestond, aan den slimmen en alles oplossen den tijd over te laten. De ontgoocheling was ten slotte volledig, maar de poppenman stond en dit zou met den tijd nog sterker worden - als eene fantas tische figuur voor hem, die een onuitwischbaren indruk op hem ge maakt had. Albert zette zich in de schaduw van eenen boom. op eene bank neer. Ware hij zoo diep niet in gedach ten verzonken geweest, hij zou, op weinigen afstand van de plaats waar

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1