BINNENLAND. werkelijk schriftelijk Z. H. den paus de belofte heeft' afgelegd, dat hij nimmer tot een bezoek aan den ko ning van Italië te Rome zou be sluiten. De eerste houdt hare be wering vol, ondanks de meest stel lige weerspraken van andere zijden. Daar geen der betrokken personen zoo vriendelijk zal zijn om te zeg gen wie gelijk heeft, is die kwestie van ja en neen moeielïjk uit te ma ken. Zooveel schijnt evenwel zeker, dat voorloopig altham; van een te genbezoek des keizers is afgezien, tenzij koning Humbert er genoegen mede neemt, zijnen gast elders dan te Rome te ontvangen. In de kamer van afgevaardigden van Frankrijk heeft een der Pa- rijsche heeren een voorstel ingediend om uit de landskas eene som van twee millioen francs beschikbaar te stellen, ten einde daarmede den nood der werklieden, die op dit oogen- blik zonder verdiensten zijn, te leni gen. De voorsteller drong ten sterk ste op eene onverwijlde behande ling aan, doch met overgroote meer derheid werd een daartoe strekkend voorstel verworpen. Dit besluit voor spelt al weinig goeds voor het lot van het eigenlijke voorstel. Binnenkort kan men het antwoord der Transvaalsche deputatie op de voorstellen der Britsche regee- ging, betreffende de nieuwe grens lijn, weldra verwachten. Algemeen verwacht men daarvan dat de inhoud ervan zal zijndat zij voor het oogenblik althans berust in het on vermijdelijke, doch dat zij zich voor behoudt, later daarop nog eens terug te komen, wanneer de ondervinding het nadeel der voorgestelde rege ling zal hebben aangetoond. Dat dit gebeuren zal, daarvan schijnt zij overtuigd. Haarlem, 18 Januari 1884. Gisteren, Donderdagavond, had de eerste uitvoering in dit seizoen plaats, van de liedertafel «Zang en Vriend schap». Over 't geheel was de in druk die het krachtige geluid der zangers, onder beleid van den heer Robert, hun nieuwen directeur, maakte, zeer bevredigend, en kon de uitvoering, op weinig uitzondering na, zelfs schoon worden genoemd. De keuze der stukken was, voor zoover wij na kunnen gaan, vrij goed, en het lijdt geenszins twijfel, dat de aanwezigen, die het niet aan luide en aanhoudende toejuichin gen lieten ontbreken, een hoogst aangenamen avond hebben doorge bracht. Aan het einde van «die Flucht- linge» van den heer R. Hol, die zelf aanwezig was, werd den com ponist uit vereering door de lieder tafel een krans aangeboden, die hij onder de daverende toejuichingen èn van publiek, èn van de zangers, dankbaar aanvaardde. Een warm woord van hulde komt ook aan de beide solisten: Mej. Joh. Seijn en den Heer Th. Werner toe. Was toch de aangename stem van eerstgenoemde zacht en liefelijk en gaf zij tevens het bewijs, dat haar bezitster eene alleszins ontwikkelde soliste is; laatstgenoemde droeg niet weinig met zijn heerlijk vioolspel er toe bij, bet genot van dezen avond te voltooienwarme en wel gemeende toejuichingen vielen hen met mijne dochter hebt aangeknoopt, te breken, 't Zal haar smarten, doch wat zijn moet, moet zijn. De jongeling gevoelde het eindelooze der opoffering, welke de vader zich oplegde, en die opoffe ring was nog eindeloozer voor het meisje. Er moest hier eene bedriegerij worden uitgevonden om Veva te misleiden, haar van eene wettig gekoesterde hoop te doen afzien en dat juist hinderde hem, dat stemde met zijn eerlijk gemoed niet overeen. Wat zou men nu overigens wel kunnen uitdenken? De reden zou zonder twijfel toch nooit zoo onom- stootelijk zijn, en juist wat bestemd was om het geheim te verbergen, zou er toe leiden dit te doen ont dekken. Mijnheer Van Leefdael, zeide Van Veltliem, gij beslist over de grondgedachte der zaak, zonder dat het mij toegelaten is ten deelden wij gelooven de tolk van velen te zijn, indien wij den wensch uitspreken, hen beiden alhier nog eens te zullen hooren. Hiermede wenschen wij ook de liedertafel voorspoed in haar verder strëven eu dat zij ons nogmenïgen aangenamen avond moge verschaffen. Ook aan J. van Maas is gis teren mede een pendule uitgereikt voor 25-jarige dienstvervulling aan de werkplaats van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. De Prins en Prinses Vou Wied, die met hunne kinderen op 't oogen blik vertoeven op eene villa aan 't Engelsche kanaal, tegenover het eiland Wight, hebben heden (18 Januari) een merkwaardigen dag in hun huwelijksleven. Het is 127a jaar geleden, dat H. K. II. Prinses Marie der Nederlanden, op den 18en Juli 1871, te Wassenaar in den echt trad met Z. D. H. Prins Wilhelm Von Wied. DagöL De minister van Financiën heeft bepaald, dat het aan Amster dam grenzende gedeelte der gemeente Nieuwer-Ainstel voor het kadaster opnieuw zal worden opgemeten, omdat door de vele aanbouwingen de oorspronkelijke kaarten van dat gedeelte op te kleine schaal ver vaardigd bleken te zijn. De Haagsche Courant ver neemt van zeer betrouwbare zijde, dat door den ministerraad de lieer O. Van Rees, voorzitter der Tweede Kamer, aan den Koning is voorge- gedragen tot gouverneur-generaal van Nederlandscb-Indie, en dat die voordracht slechts op 's Koning's onderteekening wacht ter openbaar making in de Staats-Couranthet geen eiken dag' kon worden te ge- moet gezien. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrij ving gericht: Het Nederlandsch Hoofdcomité voor de Internationale Tentoonstel ling in den loop van dit jaar in het Crystal Palace te Londen te houden, heeft den wensch uitgedrukt, dat door de Commissarissen des Konings in de verschillende provinciën de behulpzame hand zou worden gebo den om, zoo het noodig mocht blij ken, subcomité's te benoemen. Voor zitter van het hoofdcomité is de heer F. A. T. Delprat, secretaris mr. M. J. Ritkoff, beide te Amsterdam. Terwijl ik dezen wensch aan UHEG. overbreng merk ik daarbij op, dat omtrent de gevraagde mede werking eene nadere mededeeling van het Hoofdcomité door u kan worden te gemoet gezien. (D. v. N.) Aan 's Rijks munt houdt men zich thans bezig met den aanmaak van halve centen, die tot een be drag van f 20,000 zullen worden vervaardigd. De toestand van den oud-mi nister van waterstaat, handel en nijverheid, jhr. Klerck, die aan inge wandsziekte lijdende is, heeft sedert Woensdag een zorgwekkenden keer genomen. De heeren Hartsen c. s. heb ben thans besloten; óf de concessie op de bij missive van 17 Januari 1882 medegedeelde voorwaarden te aanvaarden, zoodra hun verzekerd is de aansluiting aan de haven te IJmuiden, gelijk dezè bij de in Juni 1881 ingeleverde plannen was aan gegeven, in welk geval zij de door geweest mijne denkwijze over deze te doen kennen. Gij hebt reeds de mogelijkheid van dat huwelijk ver worpen, omdat uw kiesch gevoel vermeende dat dit onvoorwaardelijk onmogelijk is. Van Leefdael staarde den jonge ling vlak en tamelijk verwonderd in het oog. Ik zou, ging Albert voort, over dit alles eenige uren van nadenken verlangen. Zooals gij verkiest, her vatte de vader. Dat straaltje hoop, hetwelk Al- bert deed opflikkeren, spiegelde zich niet in het oog van den poppenman af. Hij was iemand, die geleerd had zich niet bij den minsten schijn te laten verlokken. Wij zullen elkander dus weer zien, hervatte de vaderwan neer? Morgen, overmorgen, binnen acht dagen? Ik vraag slechts eenige uren. - hen geteekende concessie-voorwaar den aan den Minister-ten spoedigste zullen toezenden; óf wanneer bij den Minister bezwaar mocht bestaan reeds nu de concessie onder die voorwaarde te verleenen, aan hem té verzoeken, zoolang de meerge melde regeling- der aansluiting nog niet zal zijn tot stand gekomen, aan de ondergeteekendeu uitstel te ver leenen om de concessie te aanvaar den', met bepaling van zoodanigen termijn als den Minister oorbaar zal voorkomen. Naar de X R. Cl. verneemt is het verzoek om gratie, door den baron Van Heeckeren te Arnhem bij den Koning ingediend van de hand gewezen. Aan de Zat/. Ct. wordt ge- meldt, dat eerstdaags de indiening van het door den minister Heems kerk toegezegde ontwerp tot wijzi ging van eenige bepaling'en der schoolwet wordt verwacht. Volgens de inlichtingen van den schrijver moet, onder meer, in het plan van den minister Heemskerk liggen, art. 45 in dien zin te wijzigen, dat de gemeentebesturen voortaan geen vergoeding van 't Rijk krijgen voor schoolbouw, maar daarentegen 50 procent van de uitgaven voor alle on- derwijzerstractementen. Verder zou ook in het regeerings-ontwerp ver plichte schoolgeld-heffing worden voorgesteld, en zelfs zou een wijzi ging in de verhouding tusschen het aantal onderwijzers en het aantal leerlingen hoewel van niet zoo ingrijpenden aard als die van het voorstel-Mackav in de bedoeling liggen. De daders zijn opgespoord van den brutalen diefstal van lood en ijzer van een gebouw aan de Prins Hendrikkade hoek Panaalsteeg te Amsterdam, en het gestolene bij een oudroest gevonden. Woensdag' lieten zich twee sjou werlieden insluiten in een der pak huizen van 't Rijks Entrepot-dok te Amsterdam, met misdadige plannen Zij werden echter door de beambten ontdekt en aan de politie overge leverd. Men hoopt door deze arres tanten ook op 't spoor te komen van de daders van den onlangs plaats gehad hebbenden katoen diefstal. Naar bet N. v. d. D. verneemt worden te Amsterdam door een achttal personen van invloed po gingen aangewend tot vestig-mg van eene zwem- en hadinrichting, waar aan verhonden zal wezen eene ge legenheid om te kunnen zwemmen, onafhankelijk van het jaargetijde, voor mannen zoowel als voor vrou wen. Reeds vroeger, weet men, werden zonder gevolg pogingen in die rich ting gedaan. Maar sedert de tijden veranderd zijn, sedert de neiging om zijn kapitaal te steken in der gelijke onderneming'eu evenzeer is toeg'enomen als de liefhebberij voor het zwemmen, vooral ook bij de vrouwen, zullen wel een groot deel der zwarigheden, die vroeger be stonden, blijken vervallen te wezen en de benoodigde drie ton gemak kelijk te vinlen zijn. Gisterenmorgen werd onder mili tair geleide een persoon van Am sterdam naar den Helder gebracht, die niet minder dan een-en-twintig Morgen dus? - Het zij zoo. Mijnheer Van Vel them, uw dienaar! zeide de oude man en ging uiterlijk zoo bedaard heen, alsof hij enkel een beleefdheidsbe zoek had afgelegd. Toen hij zijn eigen huiskamer binnentrad, zat de familie om de tafel, boven welke de sierlijke hang lamp, met donkergroene frsnjes om geven, brandde. Reeds daar? riep de moe der, welke zich bezig hield met breien, haren echtgenoot toe. Och ja, hervatte Yan Leef dael vroolijk, ik kwam juist niet erg van pas; mijnheer Van Velt- hem had zoo wat belet. Was hij misschien onwel? vroeg de moeder, en Veva, die met een kloppend hartje de terugkomst des vaders afg'ewacht en het aan gevangen gesprek beluisterd had, beurde tamelijk driftig het hoofd op. jaar geleden gedeserteerd is geweest van het wachtschip aldaar. Hij woonde met vrouw en kin deren te Amsterdam kalm en ge lukkig echter zonder wettig ge huwd te zijn, want, ten gevolge van zijne desertie konden de noodige pa pieren niet worden ingeleverd. Het feit is door een zijner bekenden ver raden 't afscheid van vróuw en kiuderen aan het station 'was aan doenlijk. De heer A. Bruinier te Amsterdam heeft, wegens de aanstaande over brenging zijner woonplaats naar Velp, ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Amstejdam. Iemand, zich noemende graaf Otto Von Bertensfeld, Duitsch, soms ook Eugelsch sprekende, vermoedelijk afkomstig van York, heeft na 14 dagen zijn verblijf hijeen kleer maker, te Amsterdam, verlaten met ruim f 400 schuld, voor logies en geleend geld dat hij, onder voor spiegeling van eene erfenis, had weten machtig te worden. Hij is omstreeks 34 jaar oud, heeft donker haar, blauwe oogen, geen baard, bleeke gelaatskleur, en was gekleed in donkerblauwe overjas, blauwe gestreepte broek, en phan- tasiehoed. De commissaris van politie der 2e sectie (Oudebrug) te Amsterdam vestigt op dezen persoon de aandacht en verzoekt zijne aanhouding. Maandag jl. trachtten vijf opge wonden jong'elieden uit den arbei dersstand te Amersfoort den briga dier Kleinherenbrink in de gracht te werpen, doch werd hij tijdig door de aankomst van burgers ontzet. Later zijn deze lieden met de politie handgemeen geraakt, zoodat van het commissariaat versterking is gezon den, waarop twee der belhamels, T. Van der P. en D. met moeite werden gearresteerd. Achttien duizend Spaansche mat ten zijn gevonden onder een steen bij het afbreken van een huis aan de Prins Hendrikkade te Amster dam, ter hoogte van de Panaalsteeg. Zóó heette het sedert een paar dagen en op de Amsterdamsche Beurs ver telde de een 't den ander heden ijverig na. Het cijfer is echter niet geheel juist. Er is slechts één goudstukje onder een steen vandaan gehaald, dat bij den bouw van het huis door den toenmaligen eigenaar waarschijn lijk met opzet daar was neergelegd voor de aardigheid van het nage slacht. EMad. Een wedstrijd in vrijgevigheid. Woensdagnamidd. zaten twee stoere varensgasten in vroolijke stemming in den wintertuin van Krasna.polsky te Amsterdam. Zij gebruikten 't een en ander en keken elkaar van tijd tot tijd genoeglijk aan, als of ze zeggen wilden: «Nu vriend dat smaakt, hè?» Beiden toch waren in de meening dat ze elkaar eens lek ker trakteerden. Ten minste dat bleek, toen bij het opstaan beiden de beurs uit den zak haalden en wenschten te betalen. Daar bet vriendenpaar van geen toegeven wilde weten, ontstond er een heftige woordenwisseling, waarbij door vuist slagen op de tafel aan de argumen ten kracht werd bijgezet. Dit trok de aandacht van hen, die in kalmte Toch niet, antwoordde de yader, en zijn oog peilde het ge moed zijner lieve dochter. Maak u niet ongerust, Veva, voer hij met een lachje voort, mijnheer Albert is zeer gezond. 't Was maarmom pelde zij. Dat hij in drie dagen niet hier is geweest, niet waar? Over dreven kieschheid, lief kind. Mor gen, niet langer dan morgen, en de vader nam streelend de blanke hand zijner dochter, morgen keer ik tot hem weer en zullen wij de gewichtige zaak hespreken. Veva bloosde lichtelijk, trok hare hand terug en zag weer op haar borduurwerk. Morgen? riep Liva vroo lijk. Morgen reeds? En dan de bekendmaking, en dan het toilet, en dan de trouwpartij, en dan de bruiloft, en dan de huwelijksreis, en dan. hui;, middagmaal verorberden. Een der chefs trachtte het zaakje bij te leggen, doch goot door zijn tegen woordigheid olie in het vuur, dat eerst gebluscht werd toen een agent van politie het vrijgevige tweetal naar buiten had geleid. «De moraal», zeide een grappen maker, «is dat een verstandig man, die niet gaarne met de politie in aanraking komt. zijn vriend laat betalen». In den nacht van Woensdag op Donderdag is te 's-Hage overleden de heer mr. H. M. Van Andel, ad vocaat hij den Hoogen Raad der Nederlanden. Indertijd vergezelde hij als secretaris den heer mr. L. Metman, naar West-Indië, toen deze als 's Konings commissaris heiast werd met de voorbereiding van de invoering der nieuwe wetgeving in die kolonie. Van Andel volbracht het werk, dat door den commissaris, ten gevolge van diens overlijden, niet kon worden voltooid. Ter openbare civiele terechtzit ting van de arrond.-rechtbank te Breda van gisteren, is als advocaat beëedigd mr. Th. J. A. Duynstee, geboren te 's-Ilage. De raad der gemeente Vrijenban heeft benoemd tot gemeente-ont vanger den heer J. H. A. De Jos- solin De Jong, te 's Hage. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in hare vergadering van gis teren tot directeur der gemeente gasfabrieken aldaar benoemd, den heer dr. Th. Van Doesburgh, thans directeur der nieuwe Rotterdamsche gasfabriek. De heer Henri Boers te Utrecht schrijft: Ter aanvulling van mijn vorig schrijven kan ik u thans me- dedeelen, dat mij zooeven een besluit van den Raad van Administratie der Ned. Centraal Spoorweg-Maat schappij wordt ter hand gesteld, be helzende mijn ontslag als secretaris dier Maatschappij. Aangezien mijne zaken in de beste orde zijn, acht ik mij, op zijn zachtst uitgedrukt, daardoor in" mijne rech ten gekrenkt, en zal ik verplicht zijn des rechters tusschenkomst ten deze in te roepen. Reeds meer dan 140 personen hebben zich aan het gemeentebe stuur te Amersfoort aangemeld, allen dingende naar de betrekking van directeur-opzichter-boekhouder van den intestellen gemeentereini gingsdienst aldaar. Aan deze betrek king is een bezoldiging verbonden van minstens f 800. De bewaarster van het raadhuis te Genemuiden ontdekte jl. Zaterdag morgen, toen zij het nog uiet in gebruik zijnde telephoonkantoor, deel uitmakende van de bodewoning, binnentrad, dat daarin des nachts brand was geweest. Van het eene uiteinde van den telegraafdraad in het kantoor, welk einde daar de telephoontoestel nog niet geplaatst was nog niet met het andere in den grond uitloopende einde verbon den was, was namelijk de caout chouc bekleeding geheel gesmolten. Men schrijft dit toe aan den bliksem (het lichtte dien nacht geweldig), die tusschen Hasselt en Genemui den met den draad in aanraking moet gekomen zijn, en in het kan- Halt wat; onze Liva zou in eenen adem tot het einde gaan riep de vader. Och, er is geen kwaad hij, zeide de moeder; Liva heeft reeds zoo eeuwig lang "van die trouwpartij gedroomd. Dat ik al de kapittels reeds van huiten ken. riep het vroo lijke kind. Ja, alles is hier, in mijn hoofd, reeds voor lang gere geld. Nu reeds? vroeg de vader en bedwong moeielijk een smarte- lijken trek. Gewis, was het antwoord; ik weet reeds wie ergenoodigd wordt, in welk toilet wij zullen op - treden, door wien ik zal worden op geleid, naast wien ik zal rijden, wie naast mij aan tafel zitten zal. Kent gij de fabel van Pe- rette? viel de vader in. En wat zou dat? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2