Postkantoor te Haarlem. BURGERLIJKE STAND. toor zijn uitwerking- deed gelden. De brand heeft zich niet aan den zolder, waaraan de geleiding beves tigd is, medegedeeld. De walm van het verbrande caoutchouc, die ter dikte van een gulden was neerge slagen, schijnt de brand te hebben gestikt. UD.) Woensdag morgen liepen, even over de Hollandsche -grenzen, nabij Dinslaken, twee goederentreinen met zooveel kracht op elkauder, dat een zevental waggons werden verbrij zeld, en op of over elkander gewor pen, De oorzaak moet, als in den regel, gezocht worden in verkeerde seinen in verband met het droevig enkel-spoorstelsel. De treinenloop ondervond door gunstige omstandig heden betrekkelijkweinig vertraging-. De zaak der gefailleerde kassiers firma Gebroeders Woliers te Venloo zal den 24sten dezer voor het ge rechtshof te Arnhem behandeld wor den en zijn daarvoor 17 getuigen opgeroepen, tegen 27 voor het ge rechtshof te 's-Bosch. GEMENGD NIEUWS. De nieuwste vervalsching van saffraan bestaat in het bezigen van campêcliehout, dat zeer kunst matig in den vorm van saffraan- stempels is gebracht, en in kleur volkomen overeenkomt met beste saffraan. Op het oog kan geen verschil bespeurd worden. De campèche- draden missen echter, natuurlijk, den eigenaardigen saffra-anreuk, en de aluin-reactie doet langs den schei kundigen weg het bedrog kennen. Te Messina werd Zondagavond te ll1/2 uren een hevig-e aardschok gevoeld, die eenige ontsteltenis deed ontstaan, doch geen schade berok kende. Volgens sommige Berlijnsche bladen zou de koning van Pruisen Dinsdag een besluit hebben onder teekend tot het verleenen van gratie aan den bisschop van Munster. In den ïaatsten, tiid is de aan dacht gevestigd op afgeknaagde hertshorens, die men allerwege in de bosschen vindt]men heeft le vraag geopperd, of het misschien de herten zouden zijn, die zeiven hun telken jare afgevallen horens opeten. Dit vermoedend wordt gesteund door de omstandigheid, dat het ge tal der geweien, die gevonden wor den, ook in de aan herten rijkste streken, in geenerlei verhouding staat tot het aantal, dat er ongetwijfeld jaarlijks afvalt. Daarbij kwam, dat men die afgeknaagde hor.en vond in wouden, waar geen dieren voorkwa men, zelfs geen vossen, aan wie zoo iets kon worden toegeschreven. De zaak is thans opgelost. Jacht opzieners deelen niet alleen in het volksgeloof! dat het inderdaad de herten zijn, die de afgevallen horens opeten, maar de heer James Inglis deelt in de Nature mee, dat twee zijner jagers, die hij verzocht had op deze zaak te letten, met een verrek,w u- herten aan een gewei hebben zien knagen, en in één ge val het half aigeki ia 7 de gewei hebben kunnen oprapeu; eens was het eene hinde, de andere reis een mannetjeshert, dat aan deze hartige spijs zich vergastte. Zooals Irm Age mededeelt; is het gebruik van oude bouwmateri alen in Amerika veel uitgebreider dan hier; niet slectits ijzerdeelen wor den na langdurig g*ebruik weder opnieuw aangewend, maar ook hout. Veleabouwkundigen moeten het oude hout zelfs boven het nieuwe verkie zen, omdat het goed uitgedroogd is, doordien het gedurende jaren aan weersinvloeden onttrokken en aan een gelijkmatige temperatuur bloot gesteld was. Betere houtsoorten, die meer tot decoratie-doeleinden ge bruikt worden, winnen eveneens in waarde, d-.ar hunne kleuren na ver loop van tijd rijkere tinten krijgen. Om die reden heeft dan ook de han del in oud bouwhout, evenals die in oude bouwsteenen en ander ma teriaal in Amerika een even groote beteekenis gekregen als bij ons de handel in oud ijzer. Delmonico, de vermaarde ko ning der New-Yorker koks en res tauratiehouders, is onlangs krank zinnig geworden, ten gevolge van beursspeculatien. Hij verdween plot seling uit zijne omgeving en werd dood in de bosschen op den Oranje- berg in New-Jersey teruggevonden. Hij stierf ten gevolge van uitput ting en schijnt dagen lang in de bosschen te hebben rondgezworven. Een welgesteld ambtenaar had dezer dagen opgemerkt, dat zijn voor raad sigaren schrikbarend snel ver minderd was. Zijne verdenking viel terstond op de dienstmaagd^ die een vrijer heeft; dus ginghij in de keu ken aan 't zoeken, en jawel hij vond ze werkelijk, eenige honderden si garen netjes verpakt in een kistje. Op dat oogenblik kwam zijne vrouw in de keuken. Hé, man, wat doe jij hier?» vroeg' zij. «Onze dienstmeid is eene diefegge, daar, zie maar ik zal het dade lijk gaan aangeven.» «Och man doe het niet; het arme kind is geheel onschuldig,» zeide zijne vrouw, terwijl zij een kleur kreeg'. «Wie heeft die sigaren dan weg genomen.» Geen antwoord en de grootste verlegenheid. «Je hebt toch niet zelve die si- g'aren «Och ja, vergeef het mij, ik heb ze zelve genomen, om je er evenals vorige jaren op Kerstdag mee te verrassen.» In den Ïaatsten tijd heeft men j in Amerika de aaudacht op kurki gevestigd, om caoutchouc te ver vangen; voornamelijk tot veeren voor zware vrachtwagens. Het uiter-1 lijk voorkomen der kurk zou hare groote doelmatigheid in dit opzicht weinig doen vermoeden, vooral, de wijl hiertoe de gemeenste soort wordt gebezigd, die geheel ruw, hard en vol spleten is. Zij wordt eerst in een mengsel van melasse (ruwe sui kerstroop) en water gemacereerd, om haar week te maken en perma nent vochtig te houden; alsdan wordt de kurk in schijven van 20 duim middelk'n gesneden, en elke in 't midden doorboord, waarna een aan tal di' schijven in een cilindrische bus van gegoten ijzer geleg'd wordt, een plat ijzeren deksel er op gelegd, en door middel eener hydraulische pers neergedrukt, totdat de dikte der laag tot de helft verminderd is. Daarna wordt ze door schroefbout en moêr aanéén geschroefd, en nu de persing opgeheven zijnde, is de veer gereed. Aan een drukking van 200 centimers blootgesteld, had zij een veerkracht, die slechts met die van saamgeperste lucht kan verge leken worden. Een drukking die caoutchouc geheel vernietigt, door staat zij glansrijk, zonder zelfs te splijten. Maandag- heeft te Berlijn te recht gestaan Johann Rudolf Spren- gler, beschuldigd van het schrijven van schimpende brieven aan den Keizer en zes bedreigingen met moord aan den Pruisischen minister Puttkamer. Al die brieven waren ingekomen in den tijd van Septem ber 1880 tot Juni 1883. Door eene toevallige omstandigheid was het uitgekomen dat hij de schrijver was. Eenige tijd geleden was namelijk de Keizer uitgereden en had toen bij het instappen van het rijtuig een verzoekschrift aangenomen van een bejaard gebrekkig man, die er bij zeide dat het eene aanvraag om on dersteuning was. Dit adres kwam in handen van een beambte, die alle aan den Minister gerichte brieven gezien had en terstond bemerkte dat het schrift volkomen met dat van die brieven overeenkwam. De adressant werd dus gearresteerd. Hij bekende dadelijk de schrijver van de brieven, ook van die aan den Keizer, te zijn, maar voegde erbij, telkenmale op 't oogenblik dat hij ze schreef eigenlijk niet te hebben geweten wat hij deed. Tien jaren geleden was hij zonder pensioen uit zijne betrekking ontslagen vervol gens had hij door bedrog zijn ver mogen verloren en wegens zijn licha- melijken toestand geen voldoend middel van bestaan kunnen vinden. Daardoor had hij dikwijls in eene opgewondenheid verkeerd, waarin hij zonder nadenken had gehandeld. Hij is veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Vlug, Een uitgever te New- York, die vóór alle anderen eene vertaling het licht wilde doen zien van het bekende «Sara Barnuni van Marie Colombier, trof eene over eenkomst met, 59 vertalers. 'sMid- dag's te 1 ure begonnen dezen hun werk's avonds te elf uur was de copie in handen der zetters; den volgenden namiddag reeds werd het boek, 350 bladzijden groot, kant en klaar verkocht. Zuid-Afrika. Uit de Transvaal wordt het vol gende gemeld: Terwijl de grond in de jonge Re publiek in waarde stijgt, is men druk in de weer om nieuwe dorpen te stichten. Op den 26sten December had er eene vendutie van erven plaats te Dalmanutha, Komatie, waar eene plek wordt aangelegd die den naam zal dragen van Carolina, Daar waren een menigte menschen, en vele vreemdelingen. De verkooping ging fluks van stapel, er werden goede prijzen besteed en 110 erven verkocht. Een blok erven bij het marktplein is uitgehouden voor het Gouvernement, bij het kerkplein een blok voor de kerk, ook een blok voor de school, alsmede de erven waar de fonteinen uitkomen eu nog een paar blokken voor publieke doeleinden. Daar zijn nog voorname erven uitgehouden voor eene vol- g'ende verkooping die over zes maan den zal plaats vinden. De condities zijn gemakkelijkuitstel, vier, acht en twaalf maanden, in gelijke dee len. Koopers betalen alle kosten van transport, en bij den Ïaatsten ter mijn wordt transport geleverd. De gekozen plek bevalt aan iedereen die haar ziet. De pokken schijnen zich al meer en meer naar het binnenland te ver spreiden, en uit Stellaland komen berichten dat zij ook daar woeden. Treurig zijn de berichten uit den Oranje-Vrijstaat omtrent de heerschende droogte. Hier en daar is in sommige districten nu en dan eene regenbui gevallen, maar hoe wel eene oogenblikkelijke verkwik king aanbrengende, waren zij niet doordringend genoeg', om tegei .met te komen inde behoefte, of de ploeg schaar in 't werk te stellen. Overal hoort men van schade, ja vele boe ren hebben door de droogte zware verliezen aan vee geleden. Verontrustend, zegt de express zijn eveneens de berichten dat in Basutoland, Natal, Griqualand West, ja ook in een der Vrijstaatsche dis tricten de vreeselijke pokziekte hare verschijning heeft gemaakt. «Als gij worst moet maken, kunt] gij een goede partij van mijn dar-j [men krijgen,» schreef een speksla-j ger aan zijn collega. Al heeft de tong dan ook geen (been. I Zij bijt door staal en ijzer heen. I Schiedam, 17 <1au. Moutwijn f 11.50, Jene ver f IS.Amst. Proef flS.Spoeling f 1.idem door de Schiedamschc Spoeling- Verceuiging fl.SO. VARIA. «Als ik een zoon had, die een domkop was.» zei iemand tegen een geestelijke, «liet ik hem in de god geleerdheid studeeren.» Uw va der schijnt niet van dat gevoelen geweest te zijn,» merkte de geeste lijke op. Man en vrouw raakten onder een hevige woordenwisseling slaags. De man delfde het onderspit, retireerde onder de tafel en barricadeerde zich daar met stoelen. Zijn vrouw atta queerde hem nu met den bezem. «Niet *iet den bezem!» riep de man. «Wat denk je,» sprak zijn vrouw, «dat ik je er met bonbons uit zal lokken?» Stuientewolyjt. «Met dat slen teren en leegloopen is 't thans finaal bij mij gedaan,» zegt student R. tegen zijn vriend P., die hem een bezoek brengt, «ik leid thans een gausch ander Leven dan vroeg'er. 's Morgens sta ik om vijf uur op, om half zes begin ik te studeeren tot negen uur. Van negen tot een uur woon ik de colleges bij, dan g'a ik dineeren. Om twee uur begin ik weer te blokken tot acht uur, dan gebruik ik het avondmaal en rust ik een halt uurtje, waarna de studie weer eeu aanvang neemt om klokslag twaalf te eindigen. En zoo gaat het bij mij dag aan dag'. «Dan zijt gij kolossaal veranderd, amice,» antwoordt P., «doch zeg mij eens, zeventien uur studeeren, werkt zulks niet nadeelig op uwe gezondheid?» «'t Schaadt mij niemendal.» «Hoe is 't mogelijk, zeventien uren arbeiden zou' een kameel ziek maken.» «Mij niet, ik herhaal het, 't schaadt mij niet.» «En hoe lang zijt gij reeds zoo'n phenomenaal reusachtigen blokker?» Morgen begin ik.» Examinator. Als eeu glas water drie lood weegt, hoe vindt gij dan het gewicht van een wolkbreuk? Solicitant. Ik deel de wolkbreuk door het glas water. Onderwijzer. Wat is een legende Leerling. Een huurkoetsiers paard, j RECHTSZAKEN. Gistermorgen stonden voor de arrondisse- ments-reclitbauk te Haarlem terecht, Willem Knop en Daniel Negrijn, beschuldigd van diefstal van geld door middel van inklim- ïniug in het kantoor van de heeren Van der Vinne van Lee Co. aan het Sparen, op den 7u Januari jl. Tegen eerstgenoemde werd eene celstraf van 1 jaar en tegen den tweede eene van 9 maaudeu geëisekt. De is bepaald op a.s. Donderdag. Eergisteren heeft voor de arrondisse- ïnents-rechtbank terechtgestaan de candidaat in de medicijnen B., als hoofd van de stu dentengrap iu November 1SS3 te Baarn uit gehaald. Zoowel de kostschoolhouderes, mej. Stcriuga Kuijper, als een der dorpelingen, wicn, be nevens den veld wachter eene kleine onbe duidende wond was toegebracht, zoo ook de geneesheer te Baarn, die beide wouden als van geen ernstigen aard had bevonden, zij allen hebben het toen gebeurde zoo zacht mogelijk getuigd. De beschuldigde zelf heeft dat alles be kend en er berouw over betoond, zoodat, het O. M. daarmede zeer ingenomen was, doch des niettegenstarude zich verplicht zag 1 maand cellulaire gevangenis cn fS boete te eisck.cn. Over 8 dagen uitspraak. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 17 Jan. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. gcuotcer- pCt. de koers. XERXNiEUWS, Het Nederlandsche Zendeling-genootschap heeft als legaat van wijlen Magdalcna Meij- boom, te Amsterdam, eee bedrag van f 1235.24 ontvangen. LANDBOUW EN ViSSCHERIJ. De vooruitzichten voor de veenderijen worden veel gunstiger. De vorige weck heeft te Nieuw-Amsterdam eene belangrijke ver huring van veeuputten pluats gehad. De be stede prijzen zijn aanmerkelijk hoogcr dan die van het vorige jaar. De prijzen liepeu van f10 tot f 13 per dag werk. Zelden of nooit waren te Ooststclling- werf de vette varkeus cn biggen zoo laag in prijs als nu. Voor 50 cent 't kilo (maxi mumprijs die wordt besteed) koopt men het vetste en zwaarste varken schoon aan den haak. De handel is dientengevolge zeer stil. - De voenprijzen worden in de Dreutsche koloniën aanmerkelijk hooger. Eensdeels is dit een gevolg van de een weinig verbeterde turfprijzen, anderdeels van de omstandigheid dat de scheepvaart drukker was dau gedu rende eenige jaren het geval is geweest. De voorraad turf op de velden is zeer gering in vergelijking met de groote massa, die oen paar jaar geleden onverkocht was ge bleven. Nederland. Cert. Werk. Sch. Hongarije. STOOMVAARTBERICNTEN. Het stoomschip //Maasdam", kapt. Bakker, van New-York naar Rotterdam, eergisteren wegens mist bij Dungeness geankerd, pas seerde Donderdag 17 Januari, des ochtends 11 uur, Dover. RIViERBERIOHTEN, Vreeswijk, 17 Jan. 2.65 M. boven AP 3.87 M. onder N. P. Ivdoxen, 17 Jan. 3,04 M. boven 0. Maastricht, 16 Jan. Hoogte der Maas 1.29 boven 0. M. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 18 Januari. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegominer dito f a Gcldersclie Pleur f a dito Blauwe f2.40 a Priescke Hamburgers f a dito Jammen fl.SO a 2.cuto Engelsche fl.40 a '1.50, Zeeuw- sche Spuiscbe Jammen fl.70 a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkeesche Jammen fl.70 a 1.90, Pooters fl.a 1.30, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.50, dito Saksische f 1.70 a 2.20, Gronin ger Jammen fl.SO a Koffie. Afgedaan 766 bn. Macassar cx Emma Roemer; 480 bn. Java cx diverse en 511 bn. Palembaug ex Nereus. Petroleum williger eu hooger gehouden: loco flO'/s a *!a E. Tin. Loco Billitou f503/4, Aoril-levering f511/.,, Banka f527,'. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commissie voor den Graa-'.andel. Rogge op levering traag, zonder zaken. Noteering van Menue Tholc. Koolzaad eu Raapolie zonder noteering. Lijnolie vast; Februari f211/,. Scpt./Dec. f237,. AANBESTEDINGEN. Haarlem. - Door het prov. bestuur van Noord-Holland is gisteren bij enkele in schrijving aanbesteed: Het leveren van steen kolen ten behoeve van den stoomwatermolen te Schellingwoude. Minste inschrijvers de heeren B. Hagedoorn en Zoon te Amsterdam, voor f6.35 per scheepston. WOENSDAG 23 Januari. Delfshaveu, 1 ure. - Het gemeente bestuur; het maken van een gebouw inge richt tot gymnastiek- en burgeravondschool, op een terrein aan het begin van den Bin nenweg aldaar. •jl 65'7ii 3 777* 4 102 Obl. Lecning 1867. 5 97' Goudleeniug 5 81' Italië. Obl. Paus. Leeuing 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Moi-N.) 5 zilv.Jun.-Juli) 5 Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' 'J 24 Obl. buit. 1876. 2 1457, „(Perpetuele) 4 54' biunl. f 12500- 25000P/J Obl. biunl. f1000- 5000 P/J Turkije. Obl. Alg. Scb. 1865. 5 97/i« 1869. 6 97'k Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 653,' N.-Amerika. Obl. Ver.-St. '1876. 4'/-> 133 1877. 4 "122 Columbia. Obligatiën4'27Vs Peru. Leeniug 1870 6 ll15 1872 5 9: Oostenrijk. Aaud. Nat. Bank. divid. 118:t Nederland. Holl.lJz.sp.Aand. 153 M. tot Expl. St. spw. Aand. 1153;', Cent.spw. gcst.Obl. 72 Ind. spw. Aand.. 15177 Rijn spw. volg. Aand1157 Boxtel Wezel Obl. 4' 20', Boxtel Wezel Obl. 1875 li'Aits. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 5177 Rusland. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 118llj« Balt. spw. Aand. .3 513 Jelez Griasi Obl. 5 85 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syarau Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert.Aaud. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 |108" Rotterdam. 3 11007 Gem.Crediet. 3 I 943,', Belgie. Stad Antwer pen 1874o j 96' - Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 101', - 1860. 5 1147, 1864. 140 Rusland. 1864. 5 132 1866. 5 'l22' Geldkoers, prolongatie 3 pCt. Brieven, verzonden door het Postkantoor tc Haarlem over de 1ste helft der maand December 1883 en geadresseerd aan onbe kende persoueu: 1. I. de Wit, Amsterdam. 2. Mej. II. da Boer, id. 3. Wed. A. Kloin, id. 4. Dr. A, Holtermau, Arnhem. 5. H. Schouten, Eenincs (st. Baarn). 6. C. D. van Goevorden, Haar lem. 7. Ten Hoopen Hniniugh Co., Meede. 8. Izak Pruvoost, Hoek vaa Holland. 9. A. den Dunne, Watergraafsmeer. 10. C. A. M. Compague en Zoon (mej. Drioka van Hattem)r 11. P. Dompot.? Van de Hulpkantoren: Bcn- nebroek, 12. J. van Bcmmel, Apsteden, bij Utrecht. 13. Willem van Leeuwen, Grootc- brock. Zandpoort. 14. M. van der Wilde. Amsterdam. Zandvoort. 15. Wed. Lindeman, Amsterdam. Briefkaarten: i. Mej. H. Weuniug, Amsterdam. 2. Wed. H. van Es. id. 3. Mevr. Stolt, id. 4. Mad. van den Brandeler, Hoogeveen. 6. Geeskc,? Yerzoudeu geweest naar Frankrijk. 1. Boi- sehaud, Dijou. 2. Yertencul Dapsauie, Sam- pigny. Commissariaat ran Politie Ie Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's nuddags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars.terug te bekomen. Eeu gouden oorbelletje, een bloedkoralen armbandje van 3 snoeren, eenige portcmon- uaies met en zonder geld, een zilveran vin gerhoed. een kaarring niet gouden plaatje, eeu boa van zwart bont, eeu wit kiudci- boutje. een boufante, eeu lei, een knipmes, een glacf: dameshandscboen, een schoolboek, een parapluie, een zijden das. ecu boek ge titeld: Les Huguenots, een R. K. kerkboek met paternoster, een Prot. kerkboek, drie paren witte kousen,] ecu zweep en twee ringen met sleutels. Alles op straat gevonden. BEVALLEN 16 Jan. P. Vink, geb. Bruines, d. GETROUWD 17 Jan. P. van Eijk cn H. A. Erkelcu». OVERLEDEN 15 Jau. H. C. Brinkmau, 31 i.. eehfcg. van |j. B. Kamp, Jausstraat. - A. E. M. de Bruijn. 4 aid. d., Witte Heerensteeg. - 16. J. F. A. Swcerts, 10 j, z., Ged. Oudegracht.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3