BIWEXLAXD. Te Weenen wordt het bezoek van den Russischen minister Von Giers zeer gunstig opgenomen en ziet men daarin de waarborg voor het behoud van den vrede, daar het blijk geeft, van een streven tusschen beide lauden om een mogelijk ver schil van gevoelen langs minnelij- keu weg te vereffenen. Van eene hernieuwing van het driekeizers- verbond is volstrekt geen sprake, zoo beweren personen, die het weten kunnen; daaraan bestaat ook geen behoefte, omdat de verhouding, die thans tusschen de drie keizerrijken heerscht. zoo gunstig mogelijk is. Bij de tweede «nationale bede vaart» naar het graf van Victor Emanuel, hebben een paar kwaad willigen enkele bommen op druk bezochte plaatsen nedergelegd, die ontploften gelukkig zonder eenige schade aa* te richten. De slag was zoo hevig, dat zij aan een kanon schot deed denken. De politie doet ijverig onderzoek, maar het is haar tot nu toe niet mogen gelukken, een spoor van de daders te ont dekken. Haarlem, 22 Januari 1884. De Directeur van het Postkantoor alhier, bericht bij deze, dat van af den 20sten dezer de postkar naar Leiden, den Haag. Rotterdam, in plaats van om 11 uur 's avonds, 15 minuten vroeger zal vertrekken, al- zoo ten 10,45, en de correspondentie voor die richting alzoo ook 15 mi nuten vroeger moet bezorgd zijn als is opgegeven. Gisteren had alhier de tref fende begrafenis plaats van mej. Agatha Spaan, die jl. Donderdag op den jeugdigen leeftijd van 24 jaren door den dood aan hare be trekkingen was ontrukt. Een breede schare van belangstellenden, die aan haar stoffelijk overschot de laat ste eer wilden bewijzen, had zich reeds vroeg op de algemeene be graafplaats verzameld. De heeren J. Nuthout van der Veen, school opziener in het arrondissement Alk maar, en de schoolopziener in het district Haarlem, dr. W. B. J. van Eyk. schetsten in diepe aangrijpende taal haar uitstekende werkzaamhe den, en hoezeer zij, door ieder die haar van nabij kende werd bemind, benevens de liefde, die zij als onder wijzeres aan de openbare meisjes school te Alkmaar bij hare leer lingen wist te wekken, en het nut door haar gesticht. Tal van bloem kransen, ook uit Alkmaar overge zonden, bedekten de lijkkist, en diep getroffen verlieten allen de plek waar het dierbaar overschot aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Z. M. de Koning heeft den heer Van Rees. Voorzitter der Tweede Kamer, benoemd tot Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch-Indie. Z. M. de Koning zal aanstaan den Donderdag te 1 uur de leden der Eerste Kamer in gewone jaar- lijksche audiëntie ontvangen. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een di- loma aLs stuurman aan boord van oopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het koninklijk besluit van 5 Mei 1877; gewijzigd en aan gevuld bij koninklijk besluit van 17 Allengs bedaarde zijn oog, werd zijne houding minder verde digend, en scheen hij in mij veel eer een vriend dan een vijand te zien. Hij knikte mij toe en vroeg of ik Engelsch sprak. Ik schoof naderbij en wij knoop ten een gesprek aan hij kwam uit Duitschland en ging terug naar Londen, waar hij woonde. Wij dronken grog en werden vertrouwelijker, en het kereltje on derging een volslagen verandering van somber en achterdochtig dat hij eerst was, werd hij nu vroolijk en luimig. 't Was misschien ook den invloed van den grog. Weldra zeide ik, dat ik Van J/ïefdael heette; hij, dat men hem Mr. draw noemde; ik, dat ik han del dreef; hij. dat hij zich met alle soorten van kunsten bezig hield, en dat woord «kunsten» was mij welkom. Februari 1879, zal, aanvangeude den 12den Februari aanstaande, te 91 o uur. zitting houden in het raad huis te Amsterdam. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 5 Febr,uari schriftelijk en vrachtvrij keunis geven aan den voorzitter der commissie, den heer J. H. P. E. Kniphorst. te 's-Hage, met overleg ging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Ver dere bijzonderheden vinden belang hebbenden in de Staatscourant van 22 dezer. Naar het Hbl. verneemt, is de nieuw benoemde gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië voornemens reeds medio Februari a. s. via Mar seille per Fransche mail op reis naar Batavia te gaan. Naar men verneemt, zal ook dit jaar de Willem Barents eene reis naar het Noorden maken. Als commandant wordt genoemd de luit. ter zee le kl. J. Dalen, die de vorige reis het bevel voerde; ook zal de luit. ter zee 2e kl. W. D. H. baron Van Asbeck de reis medemaken. Evenals vorige jaren is door Z. M. den Koning een gouden zweep gegeven als prijs voor eene nationale harddraverij, door de N. H. en R. V. uit te schrijven. De Roll. IJzeren Spoor wegmaats, zal, naar de Sport meldt, dit jaar f 1000 subsidie voor een prijs geven. De St. Ct. No 16 bevat als gewoonlijk de bepalingen, volgens welke dit jaar de militieplichtigen bij de onderscheidene korpsen van het leger gedurende het eerste jaar van hun dieusttijd onder de wapenen gehouden worden. Daarin wordt ook het examen programma medegedeeld voor hen, die daaraan wenschen deel te nemen, om een aangenamer dienst te hebben. De plaatsen, waar de staf van een bataljon infanterie zich bevindt, en waar dus de lotelingen zich behoo- ren aan te melden tot het afleggen van dat examen zijn: Amsterdam, Arnhem, Bergen-op- Zoom, Breda. Delft, Deventer, Does burg, Geertruidenberg, Gouda, Grave, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Helder, 's Hertogenbosch, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maas tricht, Middelburg, Naarden, Nij megen, Utrecht en Vlissingen. Zij moeten zich daartoe aanmelden vóór 20 Maart, bij den kommandeerenden officier dier plaats. Ten einde de militieplichtigen zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, zich de bedrevenheid in den wapenhandel eigen te maken, noodig om aanspraak te kunnen doen gelden op vermindering van den eersten oefeningstijd, is bepaald: 1. Dat in die plaatsen, waar in fanterie in garnizoen ligt, aan jon gelingen van 1820 jaren, desver- kiezende, bij de korpsen kosteloos onderwijs in den wapenhandel zal worden gegeven, voor welk onder wijs hun van wege het korps de noodige wapens en munitiën worden verstrekt. De koramandeerende officieren der korpsen infanterie ziin uitgenoodigd, om jongelingen, die zich daartoe bij hen aanmelden, dadelijk door hier toe te bestemmen instructeurs prac- tisch en theoretisch te doen onder richten, 2. Dat de kommand eerende offi cieren der korpsen en detachemen ten vesting-artillerie jongelingen van 1820 jaren, die zich tot het he komen van onderricht in den dieust Bij voorbeeld, zeide hij lachend mijne hand grijpend en op de lijnen in deze starend, lees ik hier dat gij een gevallen koopman zijt; dat ge vroeger rijk, geëerd waart, crediet had en nu vrouw en kinderen ver laten hebt, om elders fortuin te zoeken. Ik trok huiverig mijne baud terug, en staarde bet oude kereltje; vlak in het oog; Mr. Craw lachte fijn spottend. Hij kreeg iets zoo scherp in de uitdrukking van zijn wezen, dat ik schier aan de kwade hand ge loofde. De ontzetting had slechts een oogenblik geduurd; ik herwon al j mijne tegenwoordigheid van geest, en stoutweg greep ik op mijne beurt zijne hand, en zeide vroolijk: En nu uwe beurt. Gij komt uit Duitschland. Dat heb ik u gezegd, en het kereltje lachte. der artillerie aanmelden, door daar toe aan te wijzen instructeurs, kos teloos in de recrutenschool en in de bediening van het geschut zul len doen onderwijzen. Gisteren morgen is te's-Hage op «Eik en Duinen» begraven het stoffelijk overschot van den oud minister van waterstaat, handel en nijverheid, Jhr. G. J. G. Klerck. Een groote schaar van belangstel lenden die den geëerden doode op de begraaf plaats wachtte of de lijk baar volgde, gaf blijk van hetgeen zijne medeburgers en Nederland aan den heer Klerck verliezen. Het den heer Klerck zoo dankbare Noord-Brabant had naar het graf eene commissie afgevaardigd, be staande uit de heeren jhr. Jos. De la Court, lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabandjhr. M. A. Snouck, kamerheer i. b. d.P. J. A. Sprengers, lid van Gedep. Sta ten mr. Ant. Sassen, president van het Groot Waterschap van Noord- Brabant. Harerzijds kroonde een prachtige rouwkrans, geheel samen gesteld uit witte koralen, versierd met kunstrozen en een wit moiré lint, saamgebonden met Noord-Bra- bant's wapen met het opschrift «Hulde van Noord-Brabant», de lijk baar. Om dit zichtbare huldebewijs groepeerden zich tal van bloem- en immortellenkransen, door zoovele vereerders en betrekkingen mede gegeven. Bij het graf herinnerde de heer Van den Bergh, minister van water staat, handel en nijverheid, de ver diensten van Klerck als administra teur en staatsman. Namens zijne voormalige ambt- genooten bracht hierop de oud-mi nister van oorlog, de heer Reuther, eene treffende hulde aan den ach- tenswaardigen man met uitnemende gaven van hart en geest, die hoogst gewichtige diensten aan koning en vaderland heeft bewezen. Als hoofd van deze gemeente, die in Klerck een barer edelste mede burgers verloor, herinnerde de bur gemeester, de heer Patijn, dat Klerck met evenveel liefde voor zijne ge meente als voor zijn vaderland. werk zaam was. De heer Jos. De la Court bracht als tolk der ingezetenen van Noord- Brabant eene laatste hulde aan den man, die zooveel voor dat gewest gedaan heeft. Het lid van de Tweede Kamer, baron Van Wassenaer, liet daarop den klank der vriendschap hooren aan het graf van hem, wiens op rechte vriendschap, ondanks beider loopbanen uiteenliepensedert 45 jaren niet verflauwd is. Hij hoopte dat zijn trouwe vriend is ontslapen in de hope des eeuwigen levens. De zoon van den overledene, jhr. mr. R. Klerck, nam, nadat de graf steen, bedekt met den overvloed van heerlijke bloemen, zich had gesloten, het woord, om allen den innigen en hartelijken dank der familie over te brengen voor de bewijzen van deelneming, welke de diepe wonde, die het afsterven aan de familie sloeg, zeer hebben geheeld. Hij ge loofde tevens in den geest van den overledene te handelen, door hun, die uit het zoo vaak geteisterde noordoostelijk deel van Noord-Bra bant waren overgekomen, zijn bij zonderen dank te betuigen, onder bijvoeging van de verzekering, dat de bewijzen van sympathie uit die streek het laatste lijden van zijnen vader zeer hebben verzacht. 't Is slechts gezegd bij wijze van inleiding. 't Zij -zoo, wat verder. O, ik versta de kunst van handkijkerij wonderwel. Wij zullen zien! Gij zijt doodelijk ongerust, ging ik voort. Mr. Craw lachte niet meer. Uwe rechterhand, daar in uwen jas gestoken, rust op iets zeer kostbaar Mr. Craw werd weer even onrustig als een oogenblik te voren. Dat kostbaar iets Stil. spreek zachter, mom pelde het manneke. Bah. ze ronken allen! Dat [kostbaar iets zoudt gij verdedigen met Mr. Craw trok plotseling de hand terug, en mij met eene bange uitdrukking aanstarende, mompel de hij Iloe weet gij dat alles? - En hiermede was eene nieuwe, zij 't dan ook droevige hulde aan een der voortreffelijkste staatsdie naren volbracht. Zondag avond omstreeks half aeven werden op de DeRuiterkade te Amsterdam twee vrouwen door twee kerels aangevallen. Op haar hulpgeroep snelde een agent van politie toe en zetten de aanranders het op een loopen. Aan den ijver van den agent, die de vluchtelingen in een vigilante nazette, was het te danken dat een hunner gevat werd. De ander loopt nog. Zaterdag avond ongeveer half tien hadden eenige «heeren» te Am sterdam de baldadigheid om het loket van het kantoor der Haven- stoombootdienst open te slaan, waar door een petroleumlamp in het kan toor op den grond viel en brand veroorzaakte. Om het vuur te blus- schen trapten zij de deur open en wierpen de brandende lamp in het IJ. De politie bracht de daders naar het bureau op de Oudebrug. (D v. Ned.) Naar men ons met zekerheid meldt, heeft de heer .J. A. N. Scha- gen van Leeuwen, vroeger inspec teur van de Nederlandsche afdeeling op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, zijn ontslag geno men als lid van het Nederlandsche hoofdcommité voor de Internationale Tentoonstelling in het Crystal Palace te Londen. (N v. d. D.) Het is den rechercheur-hoofdagent van politie De Frouw gelukt, den vermoedelijken dader in handen te krijgen van in den laatsten tijd te 's Ilage gepleegde diefstallen van koperen waterketels, welke in den vroegen ochtend in theestoven door de water- en vuurvrouw voor de woningen van ingezetenen waren geplaatst. De verdachte van deze ontvreem dingen is een 17-jarige smidsgezel. Hij verkocht de gestolen voorwer pen bij een oudroest, onder voor geven, dat zijn meester hem dit opgedragen had. Binnenkort zal er in Den Haag een nieuwe ziekenbus worden op gericht voor burgers uit den klei nen stand. Eenige geneeskundigen hebben zich daartoe vereenigd. Ten einde tegemoet te komen aan het ongerief der bestaande zieken fondsen, dat nl. de busklanten ver plicht zijn 's ochtends vroeg den dok ter te waarschuwen, op gevaar of anders van diens hulp dien dag ver stoken te blijven, zal de directie van deze nieuwe ziekenbus voor hare deelnemers, die daartoe in de termen vallen een bülijke maatstaf is daarvoor aangenomende gelegen heid openstellen om tegen betaling van eene uiterst matige vergoeding op alle uren geneeskundige hulp in te roepen, wat eene bepaalde ver betering mag heeten in het bussen- stelsel. Zondagnacht, omstreeks 12uur, is door twee politieagenten op de Leuvehaven aangehouden een Duit- scher, schippersknecht van beroep, die eenige oogenhlikken te voren in de Zandstraat een persoon, met wien hij ong-enoegen had gehad, met eene revolver in den mond had j 'geschoten en het daarna op een Hoe kent gij mijne geschie denis? Ik heb ze straks door twee passagiers hooren fluisteren, toen ge voorbijgingt. Ik heb uwe geschiedenis ge lezen in uwe houding, in uwen oogslag, in elk uwer bewegingen, in het vastmetselen uwer hand in den toegeknoopten jas. Dan zijt gij knapper dan ik, mompelde het kereltje. Gij zult mij immers niet verraden? Aan wien? Aan iedereen, aan die groote, ruwe kerels daar, die onbeschaamde vrouwen ginds, fluisterde hij. Zij zouden den ouden Craw zijn klein schatje kunnen afnemen, dat hera een verre bloedverwant heeft achtergelaten. Wees gerust, ik zal u bescher men! zeide ik lachend. Top daarop. Gij hebt in elk geval een loopen zette. De verwonde, eveueeQs schippersknecht, is onder politie- j toezicht naar het Ziekenhuis aan den CooLsingel overgebracht. Volgens aldaar ingewonnen inlichtingen is zijn toestand niet rechtstreeks ge vaarlijk. Bij visitatie werd bij den dader nog gevonden een revolver,: geladen met vijf kogels. De 16de Februari a. s. zal te Rot- j ter dam overgaan aan boord van het i stoomschip «Sainarang» een de- tachement suppletie-troepen, sterk 43 militairen, waaronder 3 onderofficie ren, onder bevel van den ln luit. der inf. G. F. Van Muiken en het medegeleide van den 2en luit. der inf. P. W. Scheffelaar Klots en J. F. F. Bloem. Het U. D. bevat den volgenden brief van den hr. Henri Boers. Utrecht, 19/1 '84. Tot heden heb ik gemeend te moeten zwijgen op de geruchten, welke men omtrent mij, in verhand met het overlijden mijner echtge- noote, in omloop heeft gebracht; doch thans wordt spreken [dicht, dewijl in andere couranten nogmaals van vergiftiging wordt gewag gemaakt. Ik zeg u dank voor de in uw nommer van heden opgenomen me- dedeeling, dat de hoogleeraar dr. W. Koster en dr. Van Haren Noman, als deskundigen met de lijkschou- wing belast, g-een kenteekenen van j vergiftiging, wel die van typheuse I darmaaudoening' hebben gevonden. Verder leg ik u hierbij over de verklaring in origïnali, van dr. Th. Quanjer, die mijn echtgenoote tijdens hare ziekte heeft behandeld, met beleefd verzoek die hieronder af te j drukken. Ik hoop, dat deze afdoende ver- klaringen een einde zullen maken aan de tegen mij ingebrachte be- sckuldigingen; mocht dit echter niet het geval zijn, dan zal ik niet aar zelen de personen, die den laster verder verspreiden, hoe zeer mij dat ook moge tegenstaan, ten strengste j te vervolgen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn. UEd. dv. dr HENRI BOERS. De in hovengenoemden brief aan gehaalde verklaring van dr. Th. A. Quanjer, luidt als volgt: De ondergeteekende, practiseerend arts en oud-offic. v. gez, le kl., j verklaart dat mevrouw BoersGroe- j neveldt op den 5den Januari onder zijne geneeskundige behandeling is overleden aan febris typhoïdea. Utrecht. 19 Jan. 1884. Th. A. QUANJER. In de laatste dagen moesten vele jongelieden, die zich te Utrecht voor vrijwillig-e dienstneming aanmeld den, worden afgekeurd tengevolge van oogvlies-ontsteking. Aan de sterrewacht te Utrecht is het telegraphisch bericht ontvan- j gen, dat door den heer E'.lery, te Melbourne, in Zuid-Australië, den 12n dezer, in het sterrebeeld de I Kraanvogel een kleine komeet ont dekt is, op 340 gr. R. opklimming en 40 gr. 8 min. zuider declinatie, j De beweging der komeet was zuid- j oost, zoodat er weinig waarschijn lijkheid is, dat die komeet spoedig hier in Europa zichtbaar zal worden. Een kruidenier te Arnhem kreeg Zondagavond in zijn winkel een onverwacht bezoek van een 7-tal j baldadige jongelui, die eerst hem scherp oog, zeide het kereltje, eenigszins gerust gesteld; gij hebt eene vlugge hand, gij spreekt het Engelsch zeer vloeiend. De oude Craw zegt het u, gij zult in Lon- j den eene schoone duit kunnen ver dienen en misschien wel fortniu maken. En waarmee dan? Ja, dat weet ik nu voor het oogenblik niet juist te zeggen, er zijn zoovele middelen in Londen om geld te winnen. Als gij eens uwe drooraen van scheepsladingen met shillings hebt zien verdwijnen, kom dan bij den ouden Craw, en wie weet of hij u nog niet goeden raad geven kan. Ik hoop, zeide ik, er geen gebruik van te maken, maar ik zal Mr. Craw wel een bezoek bren gen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2