POPULAIR MIS- Ei ATTENTIE. Oplage 10000 Ex. Donderdag 24 Januari 1884. No. 167. FEUILLETON. IHfisDuliD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brakkers-Uitgevers: BQMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Eaubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 12.46.1.53, 3.50, 4.16. 5.12, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.43*, 8.1, 10.13. 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIEN ST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem i den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. W 7.55, 10.15, 11.38, 1. 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6,15, 8,28. Ten einde de verschuldigde Abon nementsgelden. tot 31 December 1883 te vereffenen, (om onze Ad ministratie te regelen) zullen wij zoo vrij zijn eerstdaags per post- kwitantie daarover te disponeeren. Het eerste kwartaal vervalt alzoo, na bovengenoemde vereffening, op 1 April 1884 en zoo vervolgens, telkens per 3 maanden. DE UITGEVERS. Zij die zich nog voor den len Februari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de Courant tot dien da tum gratis; ook ontvangen zij de premie„de Vloek des Vaders ALGEMEEN OVERZICHT. De Britsche regeering zal nog eene laatste poging wagen om Soe dan voor Egypte te behouden. Op baar verzoek beeft generaal Gordon, die geruimen tijd geleden goeverneur van dit gewest- is geweest, en zich toen in hooge mate de sympathie der bevolking wist te verwerven, zich bereid verklaard, zich naar deze opgestane provincie te begeven, om te beproeven, ook zonder rechtstreek- scbe hulp der Engelscbe soldaten, den vijand bet veroverde gebied weder te ontrukken. Als iemand nog in staat is, bet kwaad in zijnen loop te stuiten, dan is bet generaal Gordon, zoo verklaren de Londensche dag bladen, en in hunne verbeelding zien zij hem reeds door zijne voormalige onderdanen met gejuich begroeten. Khartoem is bet doel van zijnen tocht. Is bij eenmaal daar aange komen, dan zal bij zich aan bet Waar is de Vader? August SNIEDERS. 18) t Zal mij aangenaam zijn, al zult ge juist bij mij op geen smyr- nasche tapijten loopenDoch vergeef me, ik wek misschien bier door droevige berinneringen op, en, geloof me, dat was mijn inzicht niet. Wees gerust. Ik ben tamelijk wijsgeerig. Dat is altijd voortreffelijk als de duivel ons in 't oor nijpt; doch ik vergat u te zeggen, waar ge mij te Londen zoudt kunnen vin den. Dat is zoo. Kent ge Londen? hoofd van het garnizoen dezer ves ting plaatsen in de hoop, dat hii alsdan spoedig versterking zal ont vangen van de Bedouinen-stammen, met welke hij in vroegeren tijd op zulk een goeden voet stond. Zoowel in Egypte als in Engeland wordt deze benoeming door ieder goedge keurd, terwijl men zich er slechts over verwondert, dat de regeering niet vroeger op dien inval is geko men. De uitslag zal bet leeren moe ten, in boe verre de verwachtingen, die men van deze laatste poging koestert, worden beantwoord. Intus- schen zijn de recbtstreeksche onder handelingen tusscben Abyssinië en Engeland insgelijks weder opgevat en naar men uit Caïro seint, bestaat er eenige hoop, dat zij tot een gun stig resultaat zullen leiden. Koning Johannes eischt eene der kustplaat sen aan de Roode zee en den afstand van eenig grondgebied, terwijl Egypte zich wel bereid betoont eenige opofferingen zich te getroos ten, doch slechts onder voorbehoud, dat de Abyssiniërs baar zullen bij staan in den strijd tegen de opstan delingen. Het eenige geschil, dat thans nog beslecht moet worden, ligt in de keuze van de havenplaats, doch men beeft hoop, dat beide par tijen bet daarover ten slotte eens zullen worden. Dat zou voorzeker voor Egypte eene onverwachte uit komst zijn. In bet Ch i n eesch-Fransche ge schil treedt het gerucht, omtrent eene Amerikaansche tusschenkomst, we derom sterk op den voorgrond. Mar kies Tseng heeft een onderhoud met den heer Gladstone gehad, en daarop moet hij te kennen gegeven hebben, dat zijne regeering de bemiddeling van den president der Vereenigde Staten niet zou weigeren, indien deze Tamelijk wel. Overigensen iets mompelend dat ik niet verstond, trok Craw een zakboekske uit, schreef met een potlood een paar woorden op een los blaadje en gaf mij dit. Ik wierp een oogslag op het papiertje en borg het in mijn zak, niet denkende dat ik ooit den hand kijker zou hebben teruggezien. liet heinare of pwk-poehets male and female often well dressedl) kwam mij zoo wat in bet geheugen, doch ik wilde mijn tijd korten en vergeten, en daarom was mij Mr. Craw welkom. Overigens, als men in een toestand verkeert zooals die, welken ik u doe kennen, verlaat men, in de meeste gevallen, spoe dig een verwaand maatschappelijk standpunt. We dronken heel de rest van "Waclit u v»or welgekleede mannelijke vrouwelijke dieven. aangeboden werd. Ook in Frankrijk moet in een dergelijk aanbod geen overwegend bezwaar bestaan. Wel zou minister Ferry liever met het bof van Peking zelf in onderhande ling willen treden, doch daar bier van weinig heil te verwachten is, en Waddinghton. de Fransche ge zant te Londen, die stellig goed op de hoogte van den toestand is, zich sterk voor eene Amerikaansche tus schenkomst beeft verklaard, gelooft men algemeen, dat bet hoofd van het kabinet ten slotte zijn gevoelen aan dat zijner collega's zal onder werpen. Gladstone heeft reeds een onderhoud omtrent deze zaak met den heer Lo wel, gezant van Amerika, te Londen gehad, en deze heeft daarna onmiddelijk aan zijne regee ring getelegrafeerd. Het antwoord van president Arthur op bet hem gedane aanbod is vooralsnog niet bekend, doch men twijfelt er niet aan, of deze zal wel gtneigd zijn de opdracht te aanvaarden. De verkla ringen evenwel die bet lid der Chi- neescbe ambassade, belast met bet ontvangen der dagblad-correspon denten, die den gezant natuurlijk zeer dikwijls met hunne vragen las tig komen vallen, zijn van dien aard, dat men er voorloopig nog niet voor behoeft te vreezen, dat China open lijk tot eene oorlogsverklaring zou overgaan. Trouwens, 't kon best gebeuren, dat Frankrijk de voort durende tegenwerking van China moede, en een openlijken oorlog ver kiezende boven de gespannen ver houding, die thans reeds sedert maan den heerscht, eene dergelijke ver klaring niet afwachte en zelve het Hemelsche rijk den strijd aanbood; vooral wanneer het zich na de aan komst der versterkingen krachtig genoeg gevoelt, om den kamp tegen bet slecht geoefende Cbineescbe l#ger den nacht grog, en waren de beste vrienden van de wereld toen de morgen door de grauwe wolken brak. Craw was wel het wantrou- wigste schepsel, dat ik ooit ergens ontmoet bad; doch naar gelang wij elkaar leeren kennen, werd bij ook zoo vertrouwelijk, dat bij mij alles zou hebben willen vertellen, had ik slechts tot dn zijn hart willen door tasten. Die moeite deed ik echter niet. Het was alsof ik Craw een onmetelijken dienst bad bewezen, met mij bij hem aan te sluiten, en omdat ik mij aangeboden bad hem des noods te beschermen, tegen al wie bet op zijn kleinen schat ge munt had. Toen wij te Dover aan land stapten en naar Londen stoomden, klampte Craw zich als het ware aan de slippen van mijnen jas vast kroop achter mij in hetzelfde rij tuig, vestigde zich dicht bij mij in te aanvaarden. Algemeen houdt men het als zeker, dat men te Parijs niet tevreden zal zijn met eene eenvou dige erkenning van de verovering van Tonkin, doch dat men ook eene schadeloosstelling zal eischen. De Parijsche werklieden houden zich tot heden nog rustig, en be palen er zich gelukkig slechts toe tot het uitschrijven van vreedzame manifestatien. De regeering heeft beloofd dat zij alles doen zou wat in haar vermogen isom in de meest dringende behoefte te voorzien, en den nood zooveel mogelijk zal trachten te leenigen. Onder de Bonapartisten begint, vooral tengevolge van het jongste schrijven van prins Victor, verdeeld heid te ontstaan. Met nadruk eischen enkele hunner organen van den ouden pretendent, dat bij in bet be lang van bet beginsel, dat bij zegt voor te staan, afstand zal doen van zijne aanspraken, ten behoeve van zijnen zoon, prins Victor. Andereu daarentegen achten bet verleden van Pion Pion niet zoo, dat zij hem daarom niet als het hoofd van het keizerlijk buis zouden willen erken nen, en in hun oog is natuurlijk bet jongste schrijven van den prins een daad, die getuigd van ware kinderliefde enz. Hee deze kibbe larij zal eindigen weet niemand doch zooveel is zeker, dat zij in geen geval kan strekken om de partij van het Bonapartisme vooruit te breDgen. Enkele hunner dagbladen hebben reeds opgehouden te bestaan of zijn van kleur veranderd en hebben zich bij de monarchale partij aange sloten. Dat de liberalen in Spanje geens zins ingenomen zijn met het nieuwe ministerie, laat zich gemakkelijk be- een hoekske en herwon slechts zijne kalmte, toen wij aan 't vliegen wa ren en hij de overtuiging had dat ik hem niet meer ontsnappen kon. Had ik Craw, volgens zijne denkwijze, een dienst bewezen, dan ook was ik hem dankbaarhij had my afleiding gegeven en ik had een oogenblik mijn leed en mijn» eenzaamheid kunnen vergeten. Alleen, alleen zijn in de we reld Verre van de overige wezens, die u liefhebben en die u riet ver - oordeelendat lijden kent ge niet, mijnheer Albert, en ik wensch er u geluk mee. Ik zal u niet zeggen wat moeite ik aanwendde, om mij in Londen een winstgevend bestaan te verzekeren. Daar, in die wijde we reldstad, schept men, zoo heeft men mij wel eens wijsgemaakt, het geld met de schop in de korenzakken op. Ga en ondervind! Ik vormde mij, door mijue grijpen; vooral niet omdat de nieuwe bewindhebbers al zeer weinig in genomen zijn met de hervormingen, door het vorige kabinet op het touw gezet, en natuurlijk door diens af treden onafgewerkt gebleven. Zoo weet men o. a. reeds van den nieu wen minister van oorlog, dat hij een warm tegenstander is van de maatregelen door zijnen voorganger genomen, en men verwacht van hem, dat bij zoo spoedig mogelijk tegen bevelen zal geven. De Fransche dagbladpers, vooral de liberale, begroet het kabinet Ca- novas ook al niet zeer vriendschap pelijk en zelfs gaan enkele zoo ver uit het optreden daarvan den val van hei koningshuis te voorspellen. Voorloopig zijn wij zoo vrij nog zeer weinig waarde aan die voor zegging te hechten en het er voor te houden, dat onder de gegeven omstandigheden, koning Alphonsus vrij wat verstandiger gedaan heeft met van ministerie te verwisselen, dan dat hij het land door nieuwe verkiezingen in onrust gebracht zou hebben. Opmerkelijk is het evenwel dat deze crisis zoo kort heeft ge duurd. Het was, als hadden de nieuwe titularissen met de opposi tie afspraak gemaakt, en waren de rollen reeds verdeeld, alvorens de aanvrage om ontslag bij den koning was Ingekomen. Over het algemeen houdt men het er voor, dat de ko ning de verandering, waartoe de loop van de zaken hem thans aan leiding gaf, niet ongaarne zag daal de liberalen in den laatsten tijd een weinig te ver waren gegaan en eene sterke neiging hadden geopenbaard om zich bij de republikeinen aan te sluiten. Sagasta, ofschoon zelf geen lid van het ministerie, zal het in de Cortes zooveel mog-elijk on dersteunen. vroegere betrekkingen, aanvankelijk een bestaan, doch 't was alsof het noodlottige teeken, dat men mij te Antwerpen op het voorhoofd drukte, «discrediet,» ook hier zichtbaar was. Ja, ik had een bestaan, docb 'twas niet van dien aard, dat ik vrouw en kinderen kon doen over komen, om in Londen en in den zelfden stand als vroeger, te leven. Dat was mijne wroeging. Hoe dikwijls heb ik des avonds en des nachts bij den donkerzwarter. Theems gestaan, in vertwijfeling aan eene toekomst zonder hoop denkende! Indien niet telkens als derge lijke wanhopige denkbeelden mij overvielen, het beeld mijner vrouw en kinderen voor mij waren opge rezen, ik geloof dat ik mij in den Theems zou versmacht hebben. Niets was in die wereldstad voor mij aantrekkelijk. Ik ging het huis Gods voorbij, gelijk de woning eens vriends en evenzoo het stille

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1