BINNENLAND Het voorstel Reichenspercher, om-1 trent het herstel van 3 artikelen in de grond wet,is, zooals trouwens reeds te voorzien was, met groote meer derheid verworpen. Alleen het cen trum stemde als één man voor, doch alle andere partijen, zelfs zij, die, in sommige gevallen met het cen trum inedegaan, lieten het thans in den steek. De Grieksche volksvertegen woordiging heeft het regeerings- voorstel omtrent het sluiten eener nieuwe leening na eene langdurige discussie goedgekeurd. Nog nimmer zoo schrijft men uit Athene heeft zich het feit voorgedaan, dat men de afgevaardigden zoolang bijeen kon houden. De zitting toch duurde van 's namiddags 4 uur tot 2 uur namiddernaclit, alzoo 10 volle uren. Het resultaat was, dat met 110 tegen 56 stemmen besloten werd het be- j drag der staatsschuld, dat toch al niet onaanzienlijk te noemen is, met j 170 millioen te vermeerderen, ten einde met dat sommetje de tekorten over de loopende begrootingeu, en het uitvoeren van enkele openbare werken te dekken. Er is weer wat te verdienen voor heeren bankiers! In Hongarije spreekt men nog steeds over de jongste nederlaag, welke het ministerie in het hooger- huis leed, bij de stemming over het ontwerp wet, betrekkelijk het hu welijk tusschen Christenen en Is raëlieten. De regeering heeft thans definitief dat ontwerp ingetrokken en zal het in den eersten tijd althans niet weder ter tafel brengen. Men spreekt er van dat van liberale zijde eene beweging in het leven geroe pen zal worden, ten gunste van de invoering van het burgerlijk hu welijk. De Ban van Croatië, waarschijn lijk de rumoerige tooneelen iu den; landdag moede, heeft op last van den keizer diens zittingen voor on- bepaalden tijd geschorscht, natuur lijk tot groote ergernis der oppositie. De nieuwe landvoogd blijkt evenwel niet van plan met zich te laten spotten, zoodat het volk zich hoogst waarschijnlijk, uit vrees, wel rustig zal houden. De berichten uit Zuid-Amerika spreken van een toestand van vol slagen regeeringloosheid in den staat Bolivia, zoo zelf, dat de Vereenigde Staten in Engeland gedreigd heb ben met het afbreken der diploma tieke betrekkingen, als de regeering weigerde maatregelen ter verbetering te nemen. Haarlem, 23 Januari 1884. Bij beschikking van deu mi nister van waterstaat, handel en nijverheid van 22 dezer, zijn aan gewezen, als oflicieele deskundigen voor het verrichten der inspectiën en onderzoekingen, krachtens de be palingen der internationale overeen komst tot wering van de druifluis (Phylloxera), en van het koninklijk besluit van 24 Dec. 1883 {Staats blad no. 248) vereischt, de heeren: C. De Lange, voorzitter der af- deeling Schoten van de algemeene Vereeniging voor bloembollencul tuur te Schoten; en L. Springer, tuinarchitect te Am sterdam. kerkhof. Zoo min -als de klokken, die tot zelf in den nacht beierden en mij als oude bekenden schenen toe te roepen, spraken tot mij de vriendenwoning en het kruis op het kerkhof. Het geloof aan den goeden God, gelijk aan dat der menschen zelfs aan de beste menschen was dood in mij. Aan Mr. Craw had ik sedert lang niet meer gedachthet beware ofpickpockets kwam sterker in mijnen geest en jegens hem, opoverigens, zijn adres was verloren geraakt. Het was in de maand Decem ber, een jaar, nadat ik te Londen was aangekomen, 't Sneeuwde alsof wij aan de noordpool logeerden; het zou eeu heerlijke, ten minste een echte Kersmis zijn. Londen maakte zich tot het vieren van die plechtigheid gereed, ofschoon dat feest daar niets gods dienstigs meer heeft; integendeel, Volgens telegram uit New- York kan tusschen 22 en 24 Jan. stormweder worden verwacht op de Britsche en Noordsche kusten. Twee dagen daarna kan eene andere storm op de Fransche kust verwacht wor den. In den Atlantischen oceaan zal het zeer stormachtig zijn, vergezeld j van regen en sneeuw. Naar wij vernemen, heeft het I bestuur der vereeniging' van deur waarders bij de verschillende rechts colleges iu Nederland de leden dier Vereenig'ing uitgenoodigd tot het bijwonen eener buitengewone alge meene vergadering op Zondag 27 Januari des middags te twaalf ure, in het lokaal Verscheidenheid en Over eenstemming aan de Scheepmakers haven te Rotterdamter bespreking der circulaire van den Min. van just, van den 28sten December, waarbij aan de deurwaarders belangrijke verminderingen worden bevolen voor eventueel door hen te doene ver richtingen. Deurwaarders die geen lid der Yereeniging zijn, zullen bij deze gelegenheid mede worden toege laten. (N. R. Ct.) Een aantal visschers en visch- handelaars te Huizen hebben, daar de opbrengst der visscherij over 't algemeen weinig bevredigend is, een adres ingediend aan de Tweede Kamer, inhoudende het verzoek, dat de wet op de Zuiderzee-visscherij van 21 Juni 1881, strekkende om het ontvolken der zee door het vis- schen met verboden vischtuig tegen te gaan, met gestrengheid gehand haafd moge worden. (Hól.) De Haagsche correspondent der ZutphCt. wijt het gebrek aan werk in de residentie voor eeu deel aan de omstandigheid, dat in de laatste jaren, toen straat op straat werd aangelegd, duizenden werk lieden naar Den Haag overkwamen en sinds het vorige jaar is er de aanleg van straten eu het bouwen ;van woningen zoo goed als geheel gestaakt. Een zekere, misschien zeer tijdelijke overbevolking schijnt dus mede oorzaak der treurige omstan digheid te zijn dat de werkman er zonder verdiensten is, echter voegt er de Haagsche briefschrijver nog bij, dat een groot deel dier werk lieden van de hooge loonen der laatste jaren volstrekt niets hebben over gespaard. Gistermorgen, omstreeks 5 uur, is te Zandvoort gestrand het Fran sche barkschip V'Indépendance, ka pitein Bernau, met hout van Else- neur bestemd naar Paimpol, zes van de acht schepelingen zijn ge red; de stuurman is vermoedelijk verongelukt. De kapitein die jserst het schip niet wilde verlaten is later door de reddingboot aan wal gebracht. Het zoogenaamde «kwartjes vin den» is gisterenavond in anderen vorm in de Warmoesstraat te Am sterdam weer eens vertoond. Een veertienjarige knaap liet een cent vallen en zeide tot een zeer jeugdig' meisje, dat die cent van haar was. Toen het kind het tegen deel beweerde, vroeg de knaap of zij nog geld in haar beursje had. Ja twee dubbeltjes was het ant woord. In een papiertje ieed hij toen den cent en volgens zijn zeggen ook de twee dubbeltjes. Later bleek het dat de dubbeltjes door hem gehouden waren. Kersmis is in Engeland eene hei- densche braspartij geworden. Ik zal nooit den Kersmisnacht van 1845 vergeten. Doelloos dwaalde ik over het sneeuwkleed, verkleumd en ontzenuwd doolde ik door de straten. Ik had den dood in het hart. Aan het Kersfeest dacht ik niet. Londen, het woelige Londen, in zijn dikken sneeuwpels gehuld, was voor mij een eenzaam Siberië, waarheen ik gebannen was. In de wit ommantelde huizen waren hier en daar vensters ver licht; op de rivier, waar de masten tegen den blauwen hemel zich af- teekenden, pinkten er lichtjes inde kajuiten. Er was licht in de kelderwo ningen, gelijk achter de vensters der hoogste verdiepingen van de paleizen en in de torens, en nog hooger aan den hemel, flikker den millioenen sterren. De deugniet had zelfs de bruta liteit in den winkel te gaan waar het meisje bleef staan schreien over haar verlies. Een voorbijganger, een en ander vernemende, wachtte tot de knaap de winkel verliet en bezorgde hem bij de politie. In de drukkerij van T. A. D. Visser, iu de Nes te Amsterdam, is gisterochtend een man tusschen de machine geraakt. De ongelukkige werd terstond naar het gasthuis vervoerd, doch is daar aan de ge volgen overleden. August Johau Theodor Raucamp, oud 14 jaar, tamelijk groot, gekleed met zwart lustre jasje, grijs ge streepte broek, heeft sedert 4 Januari jl. de ouderlijke woning te Amster dam verlaten Adriana Theresia Wijnants, huisvrouw van Theodorus Vink, heeft met hare beide kinderen, 3 en 2 jaar oud, den lOden Sep tember 1883 de woning van haren man te Amsterdam verlaten. Beider verblijfplaats wordt door de politie opgespoord. Gisterenochtend omstreeks half 6 ure ontstond er brand in een per ceel aan de Gooische Vaart te Hil versum, ingericht, tot pakhuis en woning. Het pand is geheel uitge brand. De brandspuit der stoomspin nerij deed goeden dienst tot be scherming der naburige perceelen, welke door den feilen wind groot gevaar liepen. In het dorp zelf werd de brand niet opgemerkt, zoodat noch brandweer noch schutterij te hulp kwam. Het Leidsch, Wee AM. meldt nog' het volgende omtrent de Leidsche vergiftigingszaak. De vorige week hebben wij ge meld, dat de lijken van den vader en van de moeder der beschuldigde waren opgegraven. De moeder was ongeveer vijf jaar geleden na een slepend lijden overleden. De vader was ongeveer vóór twee jaar, terwijl hij het middagmaal gebruikte, plot seling ineengezakt en nog op den vloer liggend gestorven. De aangezichten dezer lijken wa ren zeer goed herkenbaar; juist de hoofden waren zoo goed als zonder bederf gebleven, wat, vergissen wij ons niet, aan het gebruik van eene groote hoeveelheid vergif moet wor den toegeschreven. In de kist der moeder is aan het voeteinde eene zekere hoeveelheid vet gevonden. Dit heeft, zooals men begrijpen zal, aanstonds het onder werp van een nauwkeurig onder zoek uitgemaakt. Door vrouw v. d. L. moet hieromtrent de volgende verklaring zijn afgelegd. Toen het lijk van hare moeder in de nog opene kist hoven aarde stond, had men aan het voeteneinde een kruis beeldje met brandende kaars ge plaatst. Deze kaars is brandend in de kist gevallen. Te gelijkertijd is ook het kruisbeeld gevallen en ge broken. Inderdaad bestaat dit gebroken kruisbeeldje nog, hetwelk op last der justitie naar Den Haag- verzon den is. LI. Donderdag is hier een brief van de beschuldigde ontvangen. De brief is door haar zelve niet geschre ven, daar zij niet schrijven kan, maar zou door haar zijn voorgezegd. In dezen brief komt eene uitdruk- Ja. 't was overal feest, maar niet in mijn hart. Waarom de oorzaak niet be kennen? Mijne vrouw had mij ge schreven om onderstand, en ik had niets meer te zenden; ik was uit geput, vermoeid, afgebeuld. Er hing als het ware een vloek op mijn bestaan. Eensklaps sloeg het uur en van alle kanten beierden de klok ken; 'twas een wonderlijk geluid, dat voor mij allengs al flauwer werd, als verwijderde het zich meer en meer van mij. Ook mijn oog werd duister; er zakte een nevel voor mijn oog. Ik zag nog eenige zwarte ge stalten. langs mij heen, eene kerk insluipen; ik hoorde nog flauw de tonen van het orgeler was, dacht mij, daar binnen een geest die mij wenkte, doch, evenals in een droom, weigerden mijne beenen mij dienst te doen. king voor, die zoo goed als eene bekentenis is. LI. Vrijdag zijn een broeder en eene zuster der beschuldigde in Den Haag voorgeroepen. Door Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Ojanje, is dezer dagen als geschenk voor den aanstaanden bazaar, ten behoeve der kinderbewaarplaats te Dordrecht te houden, toegezonden een foudraal met twaalf verguld-zilveren lepeltjes. Zondagavond omstreeks half twaalf uren hebben een aantal geniesolda ten met uitgetrokken sabel op de Mariaplaats te Utrecht den rustigen voorbijgangers angst en schrik aan gejaagd en dapper ingehakt op de- glasruiten van den tapper S. aldaar, na alvorens al wat onder hun be reik was, zoo ook de brandende lamp, in diens gelagkamer met hunne zijdgeweren te hebben vernield, al léén omdat de man geen ruzie en onderlinge vechtpartij in zijn huis wilde gedoogen. Te gelijk met de opzettelijke vernieling dier glasrui ten verdween ook een daarachter uit gestald kistje met sig'aren. De man lijdt door een en ander veel schade. Door toedoen van een politieagent, die op het rumoer aankwam, werd later een der belhamels ingerekend en aan de militaire overheid over geleverd. Naar wij vernemen zijn de overige dappere zonen van Mars, die aan die vechtpartij schuldig waren en op het zien der politie op de vlucht gingen, reeds bekend, zoo dat zij hunne gerechte straf met zullen ontgaan. VZ>.) Aan Z. M. den Koning zal door de inwoners van Amersfoort een adres, geheel tegenovergesteld aan dat van den raad worden verzon den, waarin wordt gezegd dat de uitvoering der Zondagswet tot geen ontevredenheid aanleiding geeft, daar de neringdoenden het toejuchen, dat het ook voor hen gemakkelijk ge maakt wordt voor zich zeiven en voor hunne bedienden, rustdag te houden. De persoon, die gelijk onlangs werd gemeld, op kerstmis desvori- gen jaars van Nieuwe Niedorp naar Schagen ging en na aldaar over nacht te hebben den volgenden morgen met den eersten trein in de richting naar Amsterdam vertrok, maar sinds al dien tijd niets van zich liet hooren, is thans, blijkens ter secretarie van eerstgenoemde gemeente ontvangen bericht, in het Rijksgesticht te Ommerschans opge nomen. Uit Nieuw-Buinen meldt men van 20 JaniariHeden nacht had hier eene brutale inbraakt en diefstal plaats bij den heer C., alleen wo nend rentenier. De dief of dieven hebben n.l. eene glasruit, die voor; eenigen tijd vernieuwd, en waarvan de stopverf dus nog week was. er uit genomen. Na door de opening gedrongen te zijn, trachtte men, zooals duidelijk blijkt, de secretaire los te breken; doch toen dit niet gelukte, hebben zij zich tevreden gesteld met drie hammen en eenige worsten, waarna zij door de gemaakte opening weer vertrokken zijn. na de glasruit met de nog weekte stop- werf er weer in vast te hebben ge drukt. Dit alles had plaats in het zelfde vertrek waar de bewoner sliep. Ik voelde dat ik sterven zou; mijne vrouw en kinderen zweefden vluchtig voor mijnen geestik dacht- aan berouw. AkeligDat oogenblik moet zoo wat gelijk staan aan een gevoel van levend iu den grond gestopt te worden. Ik was onder de zedelijke en stoffelijke vermoeienis ja, laat het mij zeggen, onder het gebrek neergezakt en zou daar, in die nij pende koude, weldra dood gevro ren zijn. De vader had iets somber iu de stem; mijnheer Albert zweeg en staarde nadenkend voor zich uit. (Wordt vervolgd.) Bij eene deftige begrafenis be hoort een hoogen hoedwie er niet een heeft leent er een, en is hij wat te groot, welnu een papieren rand van binnen komt aan dat be- zwaar te gemoet. Dezer dagen was in een onzer Zeeuwsche gemeenten bij eene der gelijke plechtigheid een drager van zulk een dasklaar gemaakten hoed tegenwoordig. Langzaam voortstap- t pende was het hulpmiddel echter verschoven en gezakt, zoodat men tusschen den rand van den hoed en de kraag' lezen kon Nieuwe Rot- terdamschehetgeen natuurlijk den j lachlust opwekte van voorbijgan- j gers, terwijl zij, die achter af in den stoet liepen, met moeite zich van lachen konden onthouden. (M. C.) i Gisteren namiddag hebben te Har- I lingen eenige knapen, op het spoor- i f terrein aan de haven, een wissel moetwillig verzet en dien, door mid- 1 del van tusschen de rails geduwde 1 steenen, met opzet vastgewrongen. Toen nu de locomotief drie spoor- rijtuigen van Gebrs. Scheuerkwam 1 ophalen, ontspoorden die wagens, j De daders zijn reeds in handen der I j politie. Als vermoedelijke dader van de in j 1 'den laatsten tijd in en om de ge- H meeute Delfzijl gepleegde diefstal len werd te Groningen gevankelijk - binnengebracht zekere J. van Leeu wen, woonachtig te Farsum. Dit gevaarlijk sujet moet reeds meer dan 20 jaren in de gevangenis heb- beu doorgebracht. GEMENGD NIEUWS. Te Wesel werd dezer dagen aan 1 een heer door een man een horloge overhandigd, dat hem tien jaren geleden ontstolen was. De dief ver klaarde wegens gemoedsbezwaren j het horloge niet langer te kunnen j dragen. De verraste eigenaar liet j den dief loopeu. Te Neueukamp, een gehucht in de Rijn-provincie, is voor weinige dagen een verschrikkelijke moord gepleegd. Zekere Fuchs, een reus achtig gebouwde kerel, die 's zomers als metselaarsknecht werkte, 's win ters als scharenslijper den kost ver diende, was, na door spaarzaamheid en vlijt een sommetje te hebben bijeengegaard, door allerlei ramp spoeden tot den ondergang gebracht, zoodat zelfs in het voorjaar zijn hutje zou verkocht worden. Aan gezet door zijn vrouw, wreekte Fuchs zijn ongeluk op de bewoners van het gehucht. Hij kocht een geweer en een revolver, en'loste een schot op een der buren. Wegens dit feit, dat verleden jaar plaats had, in ar- rest genomenonderging hij verschei- den weken gevangenisstraf, terwijl j geweer en revolver werden in beslag genomen. Den tweeden Kerstdag j kocht hij andermaal een revolver, j en dreigde, dat hij er al de bewo ners van Neuenkamp mee zou dood- I schieten. Inderdaad loste hij een j schot op een meisje, doch zouder haar te treffen. Den 17n jl. begaf j de vader van dit meisje, Metzier, j zich naar de stad om een aanklacht tegen Fuchs in te dienen. Inmiddels kwam een ander meisje, Lotter ge naamd en 20 jaar oud, uit Metzlers woning. Fuchs liep haar achterna en sneed haar den hals af. Daarop keerde hij naar zijn woning' terug, naar zijn revolver, liep naar Metzlers woning en vuurde zes maal op de aanwezigende vrouw des huizes stortte bloedend neder. Alsdan zocht hij uieuwe slachtoffers. Ha, daar naderen de echtelieden Lotter. Fuchs ziende, nemen zij de vlucht, maar de booswicht zeudt hen verscheiden kogels achterna; de ongelukkigen vallen, staan weder op, vluchten verder; op den drempel van haar woning echter wordt de vrouw door den moordenaar ingehaald en met messteken afgemaakt. Vervolgens zet Fuchs den in de richting van Pattscheid vliedenden man achterna, haalt ook hem in en steekt hem neder. Naar zijn woning terugge keerd, haalde de ellendeling zijn pijp uit den zak, stak die in de gapende wonde in de hals van zijn eerste slachtoffer, en benam zich ten slotte door een pistoolschot het le ven. Hij laat een weduwe ach ter met 9 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2