populair mm i a ATTENTIE. Oplage 10000 Ex. Vrijdag 25 Januari 1884.K f T J |No. 168. it- FEUILLETON. Jl HAMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAUS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7-30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23* 2.45. 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder 6.51,10.7, 1-37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Aan onze Lezers buiten de stad. Ten einde de verschuldigde Abon nementsgelden tot 31 December 1883 te vereffenen, (om onze Ad ministratie te regelen) zullen wij zoo vrij zijn eerstdaags per post- kwitantie daarover te disponeeren. Het eerste kwartaal vervalt alzoo, oa bovengenoemde vereffening, op 1 April 1884 en zoo vervolgens, telkens per 3 maanden. DE UITGEVERS. Zij die zich nog voor den len Februari voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de Courant tot dien da tum gratis; ook ontvangen zij de premie„de Vloei'c des Vaders ALGEMEEN OVERZICHT. Het nieuwe Spaansche kabinet dijkt volgens de laatste berich- :en uit Madrid, toch niet zoo alge meen op de sympathie zijner partij- fenooten staat te kunnen maken, als men eerst meende. Vooral Sa- "•asta, de leider der conservatieven de Cortes, toont zich niet zeer ngenomen met de lieden op welke s konings keuze zich vestigde, en vooral moet de nieuwe minister- iresident het bij hem ontgelden. De Spaansche Guizot, zoo wordt de heer Canovas del Castillo door zijne vrienden zelfs genoemd, wekt door zijn verleden, als staatsman weinig vertrouwen, daar men hem verdenkt dat hij aan zekere zwenkingen in de politiek niet vreemd is. Er zijn zelfs die hem dezelfde verwij tingen doen, welke men hier te lande jden tegenwoordigen premier, den heer Heemskerk, reeds zoo dikwijls heeft laten hooren. Bovendien staat hij bekend als een vriend der Duit.- schers, en de bij uitstek vriendelijke bejegening welke hem onlangs van de zijde van den Duitschen kroon prins ten deel viel, maakt die bewe ring zeer waarschijnlijk. Zoo lang zamerhand worden er meer bijzon derheden bekend omtrent den loop der jongste ministrieele crisis. De vorige regeering was voor het meerendeel, na het voor haar on gunstige besluit der meerderheid, voor eene kamerontbinding, doch er heerschte omtrent dit punt in den ministerraad verschil van gevoelen. Enkelen zagen van een dergelijken maatregel al zeer weinig voordeel, en de koning, door deze wijfelmoe- digheid van het nemen eener zoo krachtige beslissing afgeschrikt en vreezende voor den uitslag- der ver kiezingen, besloot ten laatste zich tot de conservatieven te wenden, die volgaarne bereid waren de open gevallen zetels te bezetten. Toch zal ook het nieuwe kabinet een be roep op de kiezers doen en van hen een votum van vertrouwen vragen. Een der eerste regeeringsdaden was het verdagen der vergaderingen van de vertegenwoordiging tot Februari a. s. Komen de leden dan weder bijeen, dan zal hun kennis gegeven worden van het koninklijk besluit, waarbij de Cortes wordt ontbonden en de nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven in April. In Mei zou den de alsdan gekozenen worden bijeengeroepen, om te oordeelen over het ministrieel programma en de begrootingen voor het loopende dienstjaar vast te stellen. In eene audiëntie, verleend aan de hoofdofficieren van het leger en de zeemacht, heeft de minister van Waar is de Vader? DOOR August SNIEDBRS. XII. EEN OUDE KENNIS. f19) Na een oogenblik stilzwijgen her vatte mijnheer Van Leefdael zijn ^erhaal Toen ik de oogen weer opende, bevond ik mij in een mij gansch onbekend huis, en voordat ik daar omtrent nadere berichten kon in winnen, bemerkte ik eene mij niet vreemd zijnde figuur naast mijne legerstede; het was die van Mr. Craw, wiens kennis ik aan boord der stoomboot maakte. - Het oude kereltje had mij her kend ik stak hem de hand toe, en hij, hij drukte de mijne en liet er deze bemoedigende woorden op vol gen: ik heb gelukkig u weer te zien. Naast hem stond een dikke dokter, met een gouden bril op het ronde, lachende wezen. Waarom die man lachte, wist ik niet. Nadien, toen ik mij die omstandigheid her innerde, had ik de overtuiging dat hij lachte, omdat het gebeurde voor mij geene slechte gevolgen hebben zou. Een half uur vroeger zou hij zoo niet gelachen hebben Mr. Craw kwam mij nog altijd als betzelfde kereltje voor, doch ik heken, dat ik in den aanvang aan eene soort van dievenverblijf dacht want Craw's handenkijkerij en wat zoo al meer, werd nooit uit mijn geheugen gewischt. Nu, ik zou in elk geval eene schrale vangst voor eene dieven- oorlog te kennen gegeven, dat het ook zijn voornemen was, belang rijke hervormingen in te voeren, en daarbij zooveel mogelijk gebruik te maken van den arbeid van zijnen voorganger. Daar waar hij evenwel van dezen in gevoelen verschilde, zou hij, niet aarzelen geheel zelf standig op te treden en de wijzi gingen, die hii noodzakelijk keurde, in te voeren. Yoor alles drong hij echter bij de autoriteiten aan op het handhaven der zoo noodzakelijke krijgstucht en het gehoorzamen aan de wetten des lands en het opvol gen der bevelen van de overheden. Het buitengewone krediet, door het Fransehe ministerie aange vraagd en door de kamer van af gevaardigden reeds toegestaan, le vert aan de oppositie in den senaat gereede aanleiding, om de politiek van het kabinet aan eene strenge critiek te onderwerpen. De telkens hooger stijgende uitgaven, niet vol doende gedekt door eene daaraan evenredige vermeerdering van in komsten, voeren de republiek en het land ten ondergang, zoo roepen de redenaars in hunne somtijds zeer heftige bestrijding uit. 't Wordt hoog tijd, dat men ernstig aan het invoe ren van bezuinigingen gaat denken, want het gaat niet aan, ook voor de gewone uitgaven een beroep te doen op het crediet van het land, zooals thans reeds feitelijk plaats heeft. Natuurlijk blijft van de reg-eering op deze beschuldigingen het ant woordt n>et achter, en trachten vooral de aangeklaagde ministers zich te verantwoorden. De aanvullingsver kiezingen voor de kamer, die deze week hebben plaats gehad, zijn wat de 'ntslag betreft van weinig be- teekenis. Op twee plaatsen verwierf de republikeinsche kandidaat de bende geweest zijn; ik had, geloof ik, geen shilling meer op zak, kort om, ik meen dat men mij, de ver sleten jas en het daarin gewikkelde corpus, met een enkel pond sterling veel te duur zou hebben betaald. Ik lag op eene bank voor een helder en koesterend kolenvuur, en men diende mij al datgene toe, wat mij kon opbeuren en versterken. Ik bevond mij in eene groote, oude, hooggezolderde kamer, met twee hooge vensters tegenover den schoor steen en die nu door donkerbruine, eikenhouten blinden gesloten waren. De muren waren wit bekalkt, en deze eenvoudigheid was slechts afgewisseld door twee donkerbruine deuren. De vloer was van rooden steen en onder de tafel, met vier zware gedraaide pooten, lag een groote biezen mat. Maar wat belang kunt gij in dat alles stellen! —Wat mijne denkwijze aangaande meerderheid, terwijl in een district de monarchale de overwinning be haalde, zoodat de thans nog over- sterke meerderheid met één stem is verminderd. Tegen het besluit van den pre fect in het Seine-departement,waarbij het ophalen van het straatvuil wordt geregeld, openbaart zich vooral in het wereldbekende gilde der vod denrapers eene sterke oppositie, daar hierdoor de uitoefening van hun winstgevend beroep'zeer sterk wordt belemmerd. Als men weet dat dit gilde bestaat uit minstens 20000 personen, die, over het geheel, de sympathie der Parijsche bevolking hebben, dan zal men gemakkelijk kunnen hegrijpen, dat in een tijd als de onze, waarin het aantal on tevredenen toch reeds zoo groot is, eene dergelijke oppositie nog wel eenige beteekenis heeft. In antwoord op een hem door eene deputatie overhandigd adres, ver klaarde de prefect dan ook reeds, dat hij tot op zekere hoogte bereid was aan de in dit stuk uitgedrukte wenschen tegemoet te komen en eenige veranderingen te brengen in de oorspronkelijke bepalingen der verordeningen. De zorg- voor de open bare gezondheid en het streven naar zindelijkheid belette hem even wel in alles, aan de bekendgemaakte bezwaren tegemoet te komen. De beweging onder de arbeiders schijnt op dit oogenblik een weinig kal mer geworden te zijn, althans de reuzenoptochten, die men in de vo rige week schier eiken dag door de straten zag trekken, blijven thans achterwege. Of deze verbetering evenwel van langen duur zal zijn, valt sterk te betwijfelen. Noch uit Tonkia noch uit China kwamen, dezen keer berichten, die Mr. Craw, zooals ik vroeger zeide, gansch wijzigde, was het groot bronzen kruisbeeld, dat boven de schouwspel aan den muur was ge hecht. Ik vergat u te zeggen, dat de tafel met een spierwit laken gedekt was en daarop een mild ontbijt ge reed stond, en dat de lamp, die met eene lange koord aan den dikken zolderbalk was vastgemaakt, dit Lucullus-maal bestraalde. De dokter was uitgegaan. Mr. Craw slofte rechts en links de kamer rond, bracht nu een schoteltje, dan een mes, nn een vork, daan weer een telloor aan. Het kereltje droeg een langen jas en had een klein zwart kapke, uit hetwelk ue lange, witte haren' te voorschijn kwamen, achter op het hoofd staan; hij geleek iets of wat op een koster of een klooster broeder. Toen Mr. Craw bemerkte dat der vermelding waardig zijn; zoodat men veilig kan aannemen, dat de toestand daar gebleven is, zooals zij voor eenige dagen was. Langzaam nadert admiraal Courbet de vesting Bac-Ninlien het is zeer waar schijnlijk, dat men in het begin der volgende week iets meer omtrent dien tocht verneemt. Volgens sommige berichten uit Egypte is het aan het garnizoen van Berber gelukt Khartoem te be reiken, en de bezetting van deze ves ting alzoo aanmerkelijk te verster ken, terwijl andere telegrammen daarentegen mededeelen, dat de po gingen, die daartoe aangewend zijn, mislukt waren en het garnizoen zich genoodzaakt zag, eene achter waart- sclie beweging te maken, 't Is voor ons natuurlijk onmogelijk om te be slissen, wat hiervan de waarheid is. Te Cairo evenwel acht men den toe stand van Khartoem hachelijk en verwacht men niet dat de stad het nog lang zal uithouden; tenzij het generaal Gordon mocht gelukken, zich door de belegeraars heen te slaan en zijn opdracht ten uitvoer te brengen. De toestand in Soedan verbetert er anders den laatsten tijd niet op, want herhaaldelijk komen er berichten in van nieuwe opstan den, uitgebroken onder stammen die tot hier toe den Khedive getrouw gebleven waren. Omtrent de plannen van koning Johannes van Abyssinië, heeft men nog niet de minste zekerheid; hoe wel men de hoop koestert, dat de onderhandelingen, die men met hem heeft aangeknoopt, tot een gunstig resultaat zullen leiden. Zooals wij gisteren reeds mede deelden, heeft de Ban van Croatië ik geheel tot bewustzijn was terug gekeerd, zette hij zich naast mij neer en herhaalde mii, misschien voor de tiende maal, dat het hem genoegen deed mij te zien. Dat nu, zeide hij met een wei- willenden glimlach, dat is nu een recht gelukkige Kersnacht! Het kereltje vertelde mij nu, dat men mij tegen den kerkmuur staande, verstijfd van de kou en met verglaasde oogen de voorbij gangers aanstarende, had gevon den; dat hij mij in den aanvang niet, maar van lieverlede, herkend had. In eenige woorden deed ik den ouden man mijne geschiedenis ken nen. Het kostte mij weinig op dat oogenblik en zooveel vertrouwen boezemde mij Mr. Craw nu in niets te verbloemen. De oude man luisterde en knikte beteekenisvol, en hoe weh.:g ppbeurend mijn verhaal dan ook

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1