Y BINNENLAND. ouder de werklieden is, behoeft zeker) onze stamverwanten, de Transvaal- niet gezegd te worden; doch het is j sche boeren, verstaan. zeer de vraag ot de voorsteller, ge-1 Men zal zich herinneren, dat Bohndorff zelveu, die dr. Junker vergezeld heeft, heb ik voor dood gehouden, daar hij reeds voor iy8 steld al dat zijn plan wordt goed-j onlangs een beweging is ontstaan jaar dr. Junker had verlaten, gekeurd, daarmede zijn doel zal be-tegen het monopolie, dat men be-niets meer van hem werd vernomen, reiken. Voor verschillende artikelen j weert dat in den steenkolenhandel j En zie! nu komt hij op het onver- toch zal men uitzonderingen moeten i dreigt te ontstaan door het handel-1 wachtst weder levend te voorschijn, maken, omdat de materialen in j drijven van stationschefs en spoor-Dr. Behm geeft vervolgens eenige Frankrijk niet of althans niet in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. Bovendien zou het zeer goed kun nen gebeuren, dat andere landen uit wraak dezelfde maatregelen zouden gaan nemen, en dan zou het nog te bezien staan, of de Fransche werk man er wel zooveel mede gebaat zou worden, wanneer de nationale arbeid uitsluitend voor hem gesloten bleef. Harderwijk, Harlingen, Heeren veen. Voorloopig evenwel behoeft men Hengeloo, Hoogezand,Katwijk,Leeu- zich nog geenszins over de gevol- J wadden, Maastricht, Meppel,Nieuwe- gen van dit voorstel ongerust te,diep, Nijkerk, Opsterland, Purme- wegambtenaren. De heeren Brodieinlichtingen over de beste wijze om I Bij zijne aankomst op 't strand had c. s. deelen ons daaromtrent mede, zich met Bohndqrff in betrekking j de schipper met één man in eigen dat zij in dien strijd o. a. steun heb-1 te stellen, en eindigt met de mede- boot 't vaartuig verlaten. Met op- ben gevonden bij de Kamers vandeeling, dat het laatste wat hij vankomenden vloed werd het water Koophandel en Fabrieken te Am- j Schaver ontving, een schets was j minder kalm, en eerst na 15 pogin- sterdam, Amersfoort, Apeldoorn, van Karthoem en het terrein ten j gen, waarbij twee man uit de boot Assen, Avereest, Den Bosch, Breda, noordwesten van de samenvloeiing sloegen, die gelukkig gered werden, Deventer, Delftshaven, Dordrecht, j der beide Nijlarmen, welke kaart j mocht het de bemanning gelukken, Franeker, Goor, Gouda, Deu Haag,j in de tweede aflevering der Mit- de 12 schipbreukelingen behouden theilungen van dit jaar zal worden aan wal te brengen, opgenomen. (ff.) Van Terschelling verneemt men j was, speciaal ook met het oog op^1 het volgende omtrent de stranding zijn hem zoo dierbare geboorte- en! van den Hollandschen vischlogger woonplaats en het naburige Sche-^' Castor'. veningen, of in zijn betrekking totf?. Zoodra het ongeluk hekend was,instellingen van liefdadigheid. pD vertrok de bootsman T. Palts met da reddingboot van het station Ne-De Donderdag te 's-Hage gehou-216 (Ierland naar de plaats des onheils.den inzameling van gelden tot werk-p verschaffing aan werklieden die op f1 Door schippers die de Bene- Men schrijft uit Leiden aan de maken, want algemeen verwacht men van de meerderheid, dat zij nog' wel zooveel verstand zal hebben, om een dergelijken onbezonnen en ondoordachten maatregel goed te keuren. De senaat der Vereen. Staten heeft overeenkomstig het advies der commissie van handelszaken beslo ten, den president meerdere macht te geven tegenover de staten, die door verschillende wetsbepalingen den Amerikaanschen handel belem meren. Met overgroote meerderheid is het voorstel goedgekeurd, waarbij aan de hooge regeering de macht wordt toegekend, om den invoer te verbieden van goederen, die schade voor de gezondheid kunnen opleve ren en afkomstig zijn uit een land, waar men tegenover de Amerikaan- rend, Venloo, Vlissingen, Wagenin- gen, Zaanland, welke allen, op en kele uitzonderingen na, adressen aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal ingezonden, om dat van ge noemde heeren te steunen, (ff.) -Naar men aan het Ar. v.d. D. mededeelt, zal de uitreiking van de bewijzen aan de Nederlandsche in zenders, die op de Internationale Tentoostelling bekroond zijn, niet vóór half Februari knnuen geschie den. De volgorde van de verschillende landen is zoo genomen, dat zij, die het minst ingezonden hadden, voor gaan, zoodat Nederland onder de laatste behoort, die aan dé beurt komen. Met genoegen verneemt het Vad.. dat de voorzitter van het co mité Gent —Java, de heer Van Ac- den-Merwede bevaren is tot den min.Zwolsche Cl.: In zake de bekende van waterstaat het verzoek gericht, j vergiftigingsgeschiedenisisindelaat- om te worden schadeloos gesteld ste dagen weinig nieuws aan't licht wegens de uitgaven, waartoe zij ge-1 gekomen. De broers en zusier van dwongen zijn ter zake van de wij-|vrouw Van der Linden zijn in Den zigingen welke de masten en schoor- Haag voor den rechter-commissaris steenen hunner vaartuigen behoeven verschenen, maar bij dit verhoor om onder de spoorwegbrug over die moet niets bijzonders zijn voorge- rivier in den spoorweg van Dordrecht vallen. naar Eist te kunnen doorvaren. j Enkele bladen hebben melding De minister acht dit verzoek metgemaakt van een brief waarin be- 't oog op antecedenten billijk en kentenis zou' doorschemeren. Hoe- heeft daarom een daartoe strekkend i wel dit °°k dit blad reeds is dit oogenblik buiten verdienste zijn, waartoe zich eene commissie had -P gevormd met den burgemeester, den heer Patijn, aan het hoofd, heeft p de som van ongeveer f 12000 op-ra gebracht. Te Overschie is in den ouderdom ?e.1 vau 91 jaar overleden een oud-sol-P1 daat, Dirk Van Roon, die indertijd jP.P den tocht naar Rusland onder Na-p poleon I heeft medegemaakt. P sche producten deuzelfden maatregel ker, en de secretaris van dat comité, heeft toegepast. Het is algemeen be-' 1 -■>— T- kend, dat deze bepaling vooral tegen Frankrijk is gericht, waar, uit vrees voor trichinen, den invoer vanAmeri- kaansch spek is verboden. In Noorwegen verwacht men den 14den Februari aanstaande, de uit spraak in het proces tegen den minis ter Selmer, terwijl het vonnis voor de overigen in Maart tegemoet ge zien wordt. De verjaardag van den koning is te Christiania met den meest moge lijken luister gevierd. Haarlem, 25 Januari 1884. Gedeputeerde Stateu van Noord- Holland hebben bepaald dat de ver kiezing van een lid der Staten voor het kiesdistrict Amsterdam, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het nemen van ontslag door den heer A. Bruinier, zal plaats hebben op Dinsdag 20 Febr, e. k., en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 11 Maart d. a. v. Na de aflevering der dezer dagen gemunte V2-Centstukken, is men opnieuw aan 's rijks munt bezig met de aanmaking van nog f 10,000 dier pasmunt. Volgens «de Tijd» zullen eerst daags eenige heeren, door hare re dactie afgevaardigd, naar Rome gaan om het bedrag der liefdegaven door dat blad ingezameld aan Z. H. den Paus te gaan overhandigen. De Balkis-Maatschappij koes tert het plan, de door haar ran de Transvaalsche Regeering gekochte goudplaatsen te laten bewerken, hoofdzakelijk door ffollandscl/e arbei ders, omdat deze zich het best met I aannemen. de heer Cruyplants, die beiden zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt bij de ontvangst van de deputatie van officieren en van de muziek van het regiment grenadiers en ja gers, door Z. M. den Koning-Groot hertog benoemd zijn tot ridder vau de Eikekroon. De familie van den heer J. M. Scliuver stelt, natuurlijk, alles het werk om zich te vergewis sen van de juistheid der berichten omtrent den dood van den onver schrokken reiziger. Van regeerings- wege heeft zij bevestiging ontvan gen dier berichten, maar dit is niet voldoende om alle hoop te doen ver dwijnen. Men zal dit begrijpen uit den in houd van een schrijven, dat de heer F. H. Schuver, te Amsterdam, ont ving van dr. Behm, den bekenden directeur van PerthesGeographische Anstalt te Gotha, tot wien hij zich gewend had om inlichtingen nopens de wijze, hoe zich in betrekking te stellen met den heer Bohndorff, die het bericht van Schuver's dood had afgezonden. Dr. Behm merkt op, dat de ge beurtenissen in Soedan wel een rei ziger in hachelijken toestand moe ten hebben gebracht, maar dat dit nog geen reden is om alle hoop te laten varen. Reeds dikwijls, zoo schrijtt hij, zijn bekende reizigers in Afrika ^oor dood verklaard, en toch had ik later het genoegen, ze gezond en wel voor mij te zien. Juist nu Schuver zoo veel nuttige gegevens verzameld had en zich zoo uitstekend in het doen van topographische waarnemin gen had geoefend, zou het ook voor de wetenschap een groot verlies zijn. als het gerucht werd bevestigd. Ik kan en mag het nog niet als waar ontwerp ingediend. Voor het toekennen der schade loosstelling zullen dezelfde grond slagen moeten worden aangenomen. Schepen die ingericht zijn om on der de bruggen te Kuilenburg, te Bommel en bij Crèveceur door te varen, zullen zonder nadere wijziging van masten of schoorsteenen onder de brug over de Beneden-Merwede kunnen varen en dus niet voor ver goeding in aanmerking komen. Volgens een ingesteld onderzoek zullen vermoedelijk 304 vaartuigen voor het toekennen vau vergoeding in aanmerking komen en kan het bedrag der schadeloosstelling op f73.500 worden beraamd. W. Kraan, vroegere directeur van de Arnhemsche dienstverrichting, gesignaleerd wegens misbruik van vertrouwen, is te Amsterdam gear resteerd en gevankelijk naar Arn hem overgebracht. onzer gesprekken, mijne bezorgd heid voor vrouw en kinderen deed blijken, zeide hij mij met dien stil len glimlach, hem zoo eigendaar zal de piek-pookel voor zorgen! en inderdaad, ik kreeg kort nadien een brief van mijne vrouw, waarin mij gemeld werd, dat zij de hon derd pond sterling ontvangen had. Honderd pond sterling? vroeg ik, en staarde den goeden organist aan. Ja, antwoordde hij, Mr. Craw had eeD goeden stuiver op zak, toen gij hem op de boot ont moet hebt. Des avonds kwamen de oude geestelijke en de dokter weer, en stelden mij voor eene plaats aan te nemen, die zij voor mij hadden ge vonden. 't Was niet veel, meende de dokter nederig, maar voor het oogenblikIk trad als opzichter in eene overgroote fabriek, genoot onmiddelijk eene jaarwedde van driehonderd pond en, na verloop van een paar jaren een deel in de winsten. Ja, het waren recht brave menschen in die kleine, godsdiens tige gemeente! Ik betrok eene kamer in een huis niet verre van dat van Mr. Craw, en iederen avond ging ik bij hem een paar uren doorbrengen. De organist was doorgaans goed gehumeurd, doch in sommige oogen- blikken scheen het leven hem erg zwart en zwaar te zijnoverigens hield hij zich in zijne eenzaamheid met een aantal liefhebberijen bezig, die mij mijne jongelingsjaren herinnerden. Mr. Craw had kleine collec- tiën van knoopen, medailles, potten, insecten, schelpen, opgezette vogels eo salamanders in flesschenhij had eene kleine bibliotheek met eenige oude boeken, en toen ik eens in dit alles rommelde, vond ik eene Het gerucht loopt te Westzaan dat de fabriek van de heeren D.<fc M.Groo- tes, gebroeders, met April zal wor den gesloten. Naar men zegt, heeft verleden week de heer Avis, die aandeel beeft in deze zaak, een kennisgeving in den molen opgehangen, waarin wordt te kennen gegeuen, dat de fabriek den ln April zou worden gesloten, en dat degeen die na dien tijd bij hem zou willen werken, zich Zater dag jl. bij hem te Koog a/d. Zaan moest vervoegen. De heeren Grootes, die de zaak tot een hoogte gebracht hebben, welke zij vroeger nooit bereikt had, vernamen dit met ver ontwaardiging en vroegen den ar beiders, wie van hen zich naar Koog a/d. Zaan zou willen begeven. De arbeiders, die de heeren Grootes als patroons beminnen, zeiden dat zij, als het mogelijk was, hun patroons nimmer zouden verlaten, en riepen ten slotte uit: «Leven de heeren Grootes!» In het belang der wer kende klasse te Westzaan is het te hopen, dat de zaak op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. (Zaanl. Ct.) medegedeeld, kan de brief zelf mis schien sommige uwer lezers interes seeren, waarom hij hieronder in zijn geheel worde medegedeeld. Vrouw v. L. is de schrijfkunst niet machtig, daarom is hij door een ander geschreven. De brief, met den stempel van het «Burgerlijk en mi litair huis van verzekering 's-Gra- venhage,» is geschreven 6 Januari en draagt het postmerk van 10 Ja nuari. Het adres is aan juffr. Van Futten en verder aan II. Van der Linden. Maria Zwanenburg is de eigen naam van de vrouw. De brief luidt woordelijk als volgt: Don Haag, 6 Jan. 1884. Zeer geliefden en kinderen en man. Daar ik laat schrijven hoe dat ik mij zoo treurig bevint dat ik u zoo veel ver driet en schanden heb an gedaan en al de familie en daar ik blij hen dat de kinderen bij mijn broeder zij en dat die toch nu bezorgt zijn want wat zou u er mee be ginnen om dat zij nog zoo klein en als Arie nu maar bij u bout dan heb u nog vertroosting an elkkander want ik denk al tijt maar wat heb ik tog gedaan om zoo te bandelen lieve man en kinderen ik als u is weer kom dat ik in staat zal zijn om en woort met u te spreken en de kinderen ook want ik hoop eerst nog is te zien en te spreken eer ik de Haag verlaat nu lieve man ik hoop dat u mij is zul schrijven boe bet met u en de kinderen is want ik ben en blijf toch baar eigen moeder en nog van mij gegroet an man en mijn lieve kinderen. Maeia Zwaanenburg. Na een vrij langdurige ongesteld heid is op 68jarigen leeftijd te 's-Hage overleden, de heer F. N. De C'harro, sedert vele jaren hoofd der alom be kende firma De Charro en Zonen en gedurende langen tijd lid van den gemeemteraad dezer stad. De over ledene was een man, die om zijn practische kennis, groote minzaam heid en noeste- werkzaamheid, ge paard aan eenvoud en burgerlijken zin alom was geacht en gewaar deerd. Behalve in zijn betrekking van gemeenteraadslid, telkens met groote meerderheid herkozentoonde hij hart en belangstelling voor menig ander onderwerp van publiek nut en verschafte hij menigmaal advies of voorlichting bij het tot stand brengen van hetgeen goed en nuttig groote houten doos met gekleurde poppen voor eene marionnettenkas. Het zien van die doos maakte den onden organist neerslachtig en hij wendde het hoofd om; ik heb altijd gemeend, dat hij op dit oogen blik een traan uit het oog wischte. Toch gaf hij mij de toestem ming om de gekwetste neuzen en ooren te herstellen, den overjas van zijnen raadsheer, de bellekap van zijnen Punch te kleuren, hier een arm, daar een been vast te maken. Ik was gansch in mijn element. Iederen avond, als ik kwam, haalde ik nu dit dan dat gereedschap uit den zak te voorschijn, en allengskens vereenzelvigde de oude man zich weer met de poppen ten minste oogenschijnlijk. Waar kwamen die poppen vandaan Hoe stonden zij in betrek king met zijnen afkeer, met den traan in het oog? De organist zeide het mij niet en ik deed hem, ten In de Rotterdamsche Slagersver- eeniging werd Dinsdagavond het1 woord gevoerd o.a., door den heer pf M. J. Mijer, uit Schiedam, die eene V fabriek van machinale esscheuhou- lu ten vleeschpennen aldaar heeft ge- vestigd en de voordeelen van zijn U fabrikaat uiteenzette, vooral door te jv wijzen op de grootere zindelijkheid van bewerking, die thans bij het u fabriceeren en verzenden van die r pennen maar al te veei uit het oog S' wordt verloren, terwijl de pennen r van esschenhout ook geen smaak P in het vleesch nalaten. |k De Duitsche opera te Rotterdam, die, wegens flnancieele omstandig heden dreigde te niet te gaan, is weder voor een jaar in het leven gehouden. "Wel is de inschrijving niet tot het gevraagde bedrag van f 100,000 gekomen, maar de kunst liefhebbers die het geldelijk beheer voeren, zag'en door de veel hoogere inschrijving dan verleden jaar hun kans op verlies veel verminderen. Er is werkelijk veel ijver betoond onder de burgerij, om de zaak, die zoo bedreigd werdin stand te houden. Uit Pernis meldt men: Was het jaar 1883 een jaar van tegenspoed voor de groote vloot (in dat jaar werd de vischsloep Rhea met haar 13 opvarenden eene prooi der zee), het nieuwe jaar, ofschoon pas ingetreden, heeft reeds eene ramp opgeleverd. Zooals bekendis, strandde Maandag bij Terschelling de alhier te huis behoorende sloep Castor stuurman A. Koster. Gelukkig werd de bemanning, bestaande uit 13 koppen, gered; het schip is echter geheel verloren en van de kostbare vangst, bestaande uit 100 kabeljau wen en lengen en 2000schelvisschen, zal weinig terecht komen. Het is nu de vraag: zal voor deze sloep eene nieuwe gebouwd worden? In elk geval zijn de mannen geruimen tijd van hunne broodwinning verstoken, en wordt het aantal visschers dat thans hier zonder vaart is, en reik halzend naar nieuwe schepen uit ziet, weer met 13 man vermeerderd. dezen opzichte, geene vragen. Hij echter was de maker van die beeld jes; ja, maar hij moest bekennen, dat ik in dat fabrikaat meer onder vinding had dan hij. We lachten en schertsten soms en, evenals kinderen, besloten wij alles heel stil te houden, en op dezen of genen avond eene vertoo ning voor de vrienden te geven. Een jaar nadat ik in de wo ning van den organist gekomen was, zaten wij bijeen voor het groote houtvuur, in afwachting van mid dernachtsmis. Mr. Craw was sedert eenige dagen ingetogener dan gewoonlijk hij was zelfs onrustig; en lag hem iets op het hart, dat hij mij nog niet kon meedeelen, dat ik hem niet durfde vragen. De vertooning met de poppen zou deu volgenden avond plaats hebbenik vertelde aan den ouden man den inhoud van hei stuk, dat Voor eenigen tijd vond iemand in 't Halterveen een oud geldstuk. Toen dat ruchtbaar werd, kwamen andere op de gedachte, dat daar wel een spaarpotje verborgen kon zijn. Onlangs ging een man aan 't zoeken, en werkelijk vond hij eenige oude munten. Een buurman, die hem bespied had, was er spoe dig bij en smaakte de voldoening ruim 300 geldstukjes op te delven. De eigenaar van het veld, hiervan ondei richt, brengt nu de mijn in ik zou verbeeldenmaar Mr. Craw luisterde niet en zat strak in den kolengloed te staren. Neen, nu wenschte hij dat ik de poppen nog zou laten rusten later misschien zou hij gelukkig zijn dat spel te kunnen zien! Ik beschouwde den grijsaard, en zag meer dan ooit dat hij in wendig gefolterd was. Het raadsel moest eer opgelost worden dan ik dacht. In een oogenblik van dood- sche stilte in het vertrek, hoorde ik duidelijk op de beslotene plaats, op het kerkhof namelijk, tegen het vensterglas tikken. Mr. Craw stond bevend op en was plotseling doodsbleek gewor den. Hij hield den adem in en luis- terdemen klopte nogmaals en met eene bibberende stem zeide hij Zij is daar ik had er een voorgevoel van dat zij komen zou! Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2