BURGERLIJKE STAND. ontginning*. Hij is druk aan 'tzoe- Hken. Tot dusverre is zi^'n vondst niet 1 kroot maar misschien komen de De opgegraven stukken :?ijn klein, de grootste als een kwartje, en van verschillende wapens voor- (P.D.C.) rJ Men schrijft uit Veendam aan de Próv. Gr on. Ct.: Er heerscht hier sedert eenig-e dagen eene wezenlijke paniek. Bijna üëlken nacht worden er bij dezen of jjenen der ingezetenen pogingen ge daan tot inbraak, gepaard met uit snijdingen van glasruiten enz. Een zeker waas van geheimzinnigheid, iets onbegrijpelijks, om het zoo eens te drukken, kenmerkt sommige van die pogingen, waardoor natuur- lijk de angst van velen nog des te hrooter wordt. De politie, de nacht wacht, de schutterij zelfs, is eiken nacht snrveilleerende, om de brutale dieven te pakken, die zelfs des bur- jjemeesters zilveren lepels durven ka- e pen, om die achter diens woning jn de sloot te gooien of in een hol- len boom te verbergen. De rustige maar thans onrustige burger e islaapt met revolver of broodmes op beddeplank, de handelaars in [brandvrije kasten, vuurwapenen en dolkmessen maken goede zaken, en de smeden hebben bijna geene han den genoeg om de ijzeren roeden te maken, waarmee men de vensterlui- jken gaat barricadeeren. De machinist Snick, die vele jaren op de lijn VenlooGladbach dienst deed en nu bevorderd was tot ma chinist-opzichter aan dit laatste sta- tion, is daar door een trein uit Dus- seldorp overreden. Door den commies-ontvanger Bek- ker aan de Wezelsche barrière te Venloo, is Dinsdag eene bekeuring ingesteld tegen -4 knaapjes van 6, 9, 12 en 14 jaren, die twee halve ankers spiritus frauduleus op eene hondenkar invoerden, verborgen in twee zakken aardappelen. gemengbIieuws. In de zitting- van den gemeen teraad van Brussel van Maandag- heeft de heer Finet zijn voorstel ontwikkeld, betreffende de organi satie van een tentoonstelling van electriciteit, te Brussel. De burge meester bestreed dit voorstel, wijl bijna al de tentoonstellingen, tot hiertoe in België en in den vreemde gehouden, aanzienlijke verliezen heb ben veroorzaakt. De heer De Mot ondersteunde de opmerkingen van den burgemeester. Met de tentoon stelling- van hygiène, deed deze spre ker opmerken, werd 60,000 fr. ver loren. Hij verweet ook aan Finet, dat deze altijd voorstellen deed, die niet genoeg bestudeerd zijn. Na nog eenige opmerkingen, werd het voor stel verzonden naar de commissie. Een werkstaking van koetsiers der Compagnie Urbaine te Parijs, welke op Nieuwjaarsdag nogal onge mak opleverde, is geëindigd, zooals de meeste bewegingen van dien aard: tot schade van patroons en stakers, en tot ongerief van het publiek. Nauwelijks echter is deze afgeloopen, of men is bezorgd voor een nieuwe van alle koetsiers van Parijs, naar aanleiding van een verwacht pre fectoraal besluit, volgens 't welk het bols de Boulogneofschoon buiten de vesting-werken, voortaan in het gewone tarief voor Parijs zou be grepen zijn. In de steenkoolmijnen General Blumenthal, onder Recklinghausen, in het district Munster, heeft een ontploffing van mijngas plaats ge had, tengevolge waarvan 12 per sonen gedood en 10 gekwetst werden. De nihilisten trachtten in den laatsten tijd propaganda te maken onder de talrijke werklieden en boe ren van Ural, doch het bekwam hun slecht: de werklieden zei ven leverden hen over aan de politie. Men zegt, dat prinses Valerie, de jongste dochter van den keizer van Oostenrijk, in den echt zal tre den met haar neef, den aartshertog Franz Ferdinand. In het spoorstation te Bockum, in Pruisen, is een vreemdeling ge arresteerd, onder zeer gegronde ver denking, dat hij een jong meisje had aangeworven en doen vervoe ren ten behoeve van publieke hui zen in Nederland. Hij was uit Wurz- burg gekomen en had te Bochuni voor zijne schandelijke practijk zaken willeu doen bij eene besteedster. De Storm. Van verschillende plaatsen komen berichten omtrent den gewoed heb benden storm. Gelukkig zijn er zeer weinigen van ernstigen aard. Het voornaamste volgt hieronder. De groote schoorsteen der diamant slijperij in de Daniël Stalperstraat te Amsterdam werd omvergeworpen. In de Tweede Boomdwarsstraat woei een gróote schoorsteen af, zoo dat de passage eenigentijd was ge stremd. Op 't Rokin bij de Wijde Kapel steeg- geraakte een goederenwagen in het water. Paard en voerman zijn gered, In de Goudbloemstraat kreeg een werkman, die zich naar karrewei ipoedde, Donderdag morgen een afvalleuden schoorsteen op het hoofd. Volgens de berichten bleef de onge lukkige op de plaats dood. Op het tentoonstellingterrein heeft de storm krachtig geholpen aan het afbreken der gebouwen. In den Overtoom even voorbij den grenspaal, is een groote bak met fijne puin gezonken. Een paar vlaggetjes duiden de plek aan. Met het oog- op de druklce scheepvaart is het te hopen dat het vaartuig spoedig gelicht zal worden. In de Marnixstraat is een geheel dak afgewaaid van hetzelfde huis, dat bij den vorigen hevigen storm gelijksoortig- verlies had te betreuren. Aan de Weesperzijde zijn de schuttingen bij de bouwterreinen omgewaaid. De landerijen ten w.esten van den Amstelveenschenweg- staan weder geheel onder water, dat hier en daar over den weg staat. In de Dubbele Buurt leden eenige huizen schade door verlies van lood en pannen. De stoomboot van Amsterdam naar Beverwijk schipper Huijg, is voor het Zaandammer gat op het droge geloopen. Gisternacht te half 3 ure teekende het peil bij de schutsluis aan de Vlasmarkt te Rotterdam bij hoog water 2,23 meter boven Rottepeil. Gisterochtend te 7 ure, ofschoon tijd van laag water, stond het op 2,33 boven R. P. en gisternamid dag te half 2 was de waterstand tot 3,11 boven R. P. gestegen Daarna kwam er daling. Ten gevolge van laatstgenoemden stand heeft er in de buitenstad overstrooming plaats gehad, doch niet in die mate als op den 12den December laatstleden daar het water thans op zijn hoog- sten stand 31 centimeter lager was. Hier en daar werd de passage bemoeielijkt of tijdelijk gestremd. De hulpbrug over het Westnieuw- land was weder als onbegaanbaar afgesloten en werd door politieagen ten bewaakt. Te Kralingen was Donderdag middag ongeveer ten 2 ure het wa ter tot 215 cM., d. i. 15 cM. boven noodpeil gestegen. Tengevolge van dien hoogen wa terstand moeten de werkzaamheden aan de katoenfabriek voorloopig worden gestaakt, terwijl eenige wo ningen aan den Zeedijk gelegen, gedeeltelijk onder water liepen. Om half drie ure was het water vallende, zoodat het dijkleger niet behoefde opgeroepen te worden. Uit Zwartsluis: Tengevolge van den hevigen westen- en noordwes- tenstorra heeft het water eene on rustbarende, ongekende hoogte be reikt. De dijken loopen over; in de bebouwde kom der gemeente heeft het meerendeel der woningen over last van water. Bij de afzending van het bericht is het water vallende. Ongelukken zijn nog niet bekend, doch de dijken staan op enkele pun ten gevaarlijk. Uit Zwolle meldt men van 23 dezer, 's morgens 9 ure Het water wast onrustbarend. Heden morgen ten 5 ure teekende het 1.85, en ten 9 ure reeds 2.56 m b. A.P. Van het stationsgebouw en de overkapping zijn verscheiden zinken platen en glazen afgewaaid. De treinen moesten heden morgen met 2 locomotieven vertrekken. Het badhuis was heden morgen geheel verdwenenmen weet niet waar het gebleven is. De storm blijft aanhouden, de polder Dieze staat weder onder, daar j de dijken nog niet hersteld zijn. Door den storm is Woensdag de opperlast van een tjalk, bestaande uit het materieel voor een ijzeren draaibrug bestemd voor Nichtevecht, tuschen Gaasperdam en Diemerbrug in de Keulsche vaart geworpen. Groote schepen zullen daardoor bij de vaart zeker ongerief ondervinden. Wageningen. Yan het paarden spel van Schuitenvoerder alhier, is de linnen kap geheel af en enkele wanden ingewaaid. VARIA. Een1 jonge dame schreef aan hare vriendinLieve Marieik heb je zoovéél te vertellen, want ik heb zoo'n pret gehadIk wou dat je er geweest waartIk zal nu maar eindigen, want ik heb je o! zooveel te zeggenanders komt er geen eind j aan mijn brief. Ik hoop alles te ver- j tellen. Antwoord mij gauw. .Je liefh. Anna. Kort en bondig. De Birmanen hebben een zeer eenvoudig- middel om tot echtscheiding te geraken. Wanneer man en vrouw willen schei den, begeven zij zich in hunne hut en steken twee 'lichten aan. Degeen, wiens licht het eerst uitgaat, staat dadelijk op en vertrekt, om nooit meer terug te keeren. De vertrek kende neemt niets anders mede dan de weinige kleederen aan het lichaam. Het overige blijft aan dengeen die blijft zitten. Dat een oester een muis vangt, is zeker even zeldzaam als dat een koe een haas vangst. Toch gebeurde iets dergelijks deze week te Yerseke. Men vond daar een levenden oester, die eene doode muis tusschen hare schalen had. Zeker heeft de muis, hetzij uit nieuwsgierigheid, hetzij om ook eens oesters te proeven, haar kopje tusschen de schalen ge stoken, toen de oester zich opende, maar werd, in plaats van deze te vangen, zelf gedood. dedigde nader de financieele plannen en kwam op tegen het verwijt van protectionisme. De heer Yan de Putte critiseerde het koloniaal program als veel te algemeen, en kan zich met de po litiek der Regeering niet vereenigen. De heer Muller zou tegen hoofd stuk Financiën stemmen, op grond van bezwaren tegen de financieele politiek en de belasting op de koffie, tabak en thee. tweede kamer De toegezegde wijzigingder Drank wet is aan de Kamer ingediend. Zij strekt voornamelijk om te voorko men, dat op 1 Mei 1884 bierhuizen, koffiehuizen, sociëteiten en derg-elijke inrichtingen, evenzeer als banket bakkerswinkels en zelfs slijterijen van sterken drank door het verbod van gecombineerd bedrijf g-etroffen worden. Mitsdien wordt in het wets- ontwerp bepaald, dat onder andere winkelnering niet wordt verstaan het bedrijf van slijter, restaurateur, sociëteit-, biljart- of tafelhouder, koffiehuis- of bierhuishouder, koek-, banket- of suikerbakker. Petroleum loco vaster; men betaald® flOY» E. Tarwe op levering geen koers. Noteering van de Commissie voor daa i Graanhandel. Rogge op levering onveranderd, Maart f162. Notcering van Menne Thole. Koolzaad zonder handel. Alkmaar, 22 Jan. Ter veemarkt aange voerd - paarden60 vette kalveren, 9 nuchtere dito, 64 schapenlammeren, S3 vette varken, 7 magere dito, - biggen, - bok on geiten, 1 koeien eu ossen. De prijzen, waren als vohjtvette kalveren f 35 a 125, nuchtere dito f12 a 27, schapen f 23 a 3S, lammeren f a vette varkeus 44 a 52 cents per kg., magere dito f16 a bok of geiten f a koeicu en ossen f130 a paarden f a biggen f a allen per stuk. Schiedam, 24 Jan. Moutwijn f 11.50, Jene ver f 13.—, Amst. Proof f 18.—Spoeling f 1.20, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f 1.30. BEURSBEMCHTEY Amsterdam, 24 Jan. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' Troef bekend. Je hebt toch wel je testament gemaakt, voordat je die gevaarlijke reis gaat ondernemen? Zeker, mijn waarde, en daarbij heb ik aan u vermaakt alles, wat ik aan inbeelding bezit. Waarlijk, dat is te veel! Dan hebt ge mij 't grootste deel van uw bezit vermaakt! rechtszaken. R., die voor de arrondissenients-recktbank te Amsterdam terechtstond ter zake van het toebrengen van een slag met een para- pluie op het linker oog van een persoon, aie zich des nachts in de Kalvcrstraat ecu ongepaste handeling tegenover zijn vrouw veroorloofde, is eergisteren deswege veroor- deeld tot betaling cener geldboete van vijf- tig cent. Door den officier van justitie te Mid- delbnrg is, bij requisitoir van 17 dezer, tegen j J. L. Van der Pauwert, hoofdredacteur eu directeur der ,/Middelb. Ct.' rechtsingang verzocht, met bevel tot dagvaarding in per soon. De rechtbank, cergistereu in raadkamer vergaderd, heeft, volgens art. 86 Wetboek van Strafvordering, verklaard dat er voor alsnog geen voldoende aauwijzingen vau schuld tegen den verdachte bestaan, en een bevel van nader onderzoek uitgevaardigd ter zake van het in de „Midd. Ct." van 3 en 7 Dec. jl. vermelde omtrent de handelin gen van den off. vau gez. P. F. Meuleman. Hongarije. Obl. Lceningl867. 5 Goudlccning 5 Italië. Obl. Paus. Leenin» 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buit.l.lS53-S0. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. E. 20—100 5 Obi. buiteul. 1S67, 1871 75 1" Obl. buit. 1S76. 2 v (Perpetuele) 4 biunl. f 12100- 250001>/, Obl. biunl. f1000- 5000 I1/, Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 I Obl. Leen. 1S76. 4 65'5 "7V« 102» ln 97». 82' Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. 66 66' 51" 98' 55» 3 Egypte. N.-Amerika. Obl. Ve .-St. 1876. 4'-,'-'112 1S77. 4 ;122 armenzorg. Door wijlen mej. F. Poppcs, te Balk. is aan dc Ned. Herv. diaconie aldaar flOOO en aan het R. K. armenhuis aldaar f500 vermaakt. Een Parijsche dame was nog steeds zeer coquet en wilde gaarne hare jaren verhelen, hoewel zij reeds volwassen kinderen had. Eens had zij ongenoegen gehad met haar zoon, zoodat zij geen woord met elkander spraken. Beiden moesten kort daarop hun ouderdom opgeven aan den rechter van instructie, daar zij als getuigen in de een of andere zaak moesten voor komen, aHoe oud is u mevrouw?» vroeg de beambte. Vijf-en-twintig,» luidde het ant woord der coquette moeder. »En uw ouderdom, mijnheer?» «Tot mijne verbazing merk ik,» zei de zoon, «dat ik een jaar ouder dan mijn moeder ben!» De eerste beginselen der aritkmetica. Wat heb je van daag op school geleerd, Jan? Tellen, ma. Wat heb je geteld? De klappen, die 'k gekregen heb. eerste kamer der staten-generaal Zitting van Woensdag 23 Jan. (Slot.) De heer Van Mijnden drong aan op spoedige indiening der definitieve financieele plannen, om de noodwet ten niet noodig te maken. Minister Heemskerk verdedigde nader het optreden van het Kabinet met het oog op de politieke omstan digheden. Het ontslag van den heer 's Jacob was op diens verzoek ge geven, een vrijwillig en ondubbel zinnig verzoek ten gevolg-e van een verschil, ontstaan na het ontslag van den heer Waanders. De nieuwe minister en de nieuwe gouverneur- generaal zijn homogeen met de Re geering op deze punten: lo. krach tige bezuiniging en versterking der middelen in Indië, om het financieel evenwicht te bereiken; 2o. hand having der gouvernements-koffiecul- tuur; 3o. vrijheid voor de bevolking in de keuze van grondbezit, zonder eenigen dwang. De minister van Financiën ver kerknieuws. Beroepen: To Vlachtweddc ds. V. R. Sikkcs, te Horsten. Aangenomen: het beroep naar dantu- mawoude door den heer C. Rijnenberg, caud. te Haarlemmermeer. AANBESTEDINEEN. DINSDAG 29 Januart. Amsterdam, 12 ure.Het,R. K.parochi aal kerkbestuur vau den II. Dorainicus, in het gebouw d'Gcclviuk: het bouwen eener kerk met aanhoorigheden. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip »Koningin Emma', van Amsterdam naar Batavia vertrok 23 Jan. van Southampton, Het stoomschip -.Soerabaya", van Rot terdam naar Java, vertrok 24 Januari van Southampton. Het stoomschip Noord-Brabaud van Java naar Rotterdam, arriveerde 23 Jan. te Suez. Het stoomschip Amsterdam kapt. Lucas, is Woensdag 23 Januari met de mail voor Nederland en 50 passagiers van New-York naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip ,/C. Fellinger", ligt sedert 23 Januari te Londen zeilklaar naar Java, maar wordt wegeus stormweer verhinderd te vertrekken. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 24 Jan. 3.30 M. boven AP 3.22 M. onder N. P. Keulen, 24 Jan. 2.91 M. boven 0. Maastricht, 23 Jan. Hoogte der Maas 1.16 boven 0. M. MARKTBE ilCHTEN. Amsterdam, 25 Januari. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldorsche Fleur f a dito Blauwe f 2.40 a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 2.dito Engelsche f 1.40 a 1.50, Zeeuw- sche Spuische Jammen fl.70 a 2.70, Blauwe f2.20 a 2.40, Flakkeesche Jammen fl.60 a 1.90, Pooters fl.a 1.30, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische fl.70 a 2.,#Gronin- ger Jammen fl.f"' x Huiden. Op zeilende conditie werden gisteren verkocht B K/B 331 stuks O.-I. Runder- en B K/B P 13 stuks dito, alios verwacht wordende per stoomboot Samarang verder werden nog afgedaan B K/Z110 stuk» O.-I. Ruuder- cn 220 stuks dito, zijdde No. 113 uit do inschrijving van 22 dezer. Tin. Biiliton loco f49Y„ op termijn f 50 a 50'L. Baoka f511/*. Columbia. Obiigatiëu Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. H M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aandr Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griitsi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 a v Rotterdam 3 r- Gem.Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer pen 18743 Italië. Rusland. Amerika. 28', 10' 8'* 119' - 153 1153,4 71» 151'. 114 20 - 88' 54». 24'/, 134» 4 108» 100' t 94» 98 102'/, 115 141':,, 125' 123 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1860. 5 1864. Rusland. 1864. 5 1366. 5 Geldkoers, prolongatie 3' pCl. Commissariaat ut Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor dc eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonuuics mot enzoudergeli, een gouden oorbelletje, een onderstuk goude» oorbel, con onderstuk geëmailleerde oorbel, een fautasiehoed, een jas, een paternoster, twee staatsbladen, ceu sigarenpijp in étui, een zakdoek en een zak met tabak, een kope ren tabaksdoos, een roodwollen wantje, een handdoek cn eenige sleutels. Voorts terug to bekomen bij A. van Sta veren, Klein Heiligland No. 5, een blauw koralen armbandje met gouden sluiting m bij N. P. Blesgraaf, Donkere Spaarnc No. 24, een zwarte kip met gccle hals. Alles op straat gevonden. bevallen 21 Jan. M. C. Niouwcnkamp, gob. Nug- golmans, z. - 23. E. M. "'-oop, gob. Trijn, z. - C. G. Uitendaal, gob. ïpcre, d. - M. ran Duin, geb. Voldheer, d. - M. J. H. Roeland, geb. Jobst, d. ondertrouwd 24 Jan. J. C. v. d. Goorborg ©n A. P. Martens. - H. de Wilde en C. Ilaken. J. J. a. Jansen en J. Smorenburg. getrouwd ^24 Jau. A. J. Kuoop en M. S. Bakker. overleden 21 Jan. J. E. Bcrtholee, 3 j. d., Lelie straat. - 23. J. J. Pruim, 8 j. z.t Brouwers vaart.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3