dat die teruggave ten doel had, dat geen der leden den'moed had een voorstel in dien geest te doen. Thans verwijt men- onze regeering, mis schien niet teu onrechte, schending van het eens gegeven woord. Her nieuwe ministerie in Spanje is het reeds ontworpenhandelsver drag men Engeland niet zoo goed gezind als zijn voorganger, zoodat dit waarschijnlijk nog- wel eenigen tijd op de goedkeuring- zal moeten wachten. Reeds verzekert men, dat de Britsche vertegenwoordiger naar Londen is teruggekeerd om nieuwe instruction van zijne regeering te wachten. Sommige dagbladen vree zen er voor, dat deze politieke ver andering eene verkoeling tusschen heide mogendheden zal teweeg bren gen. De partij van Serrano evenals die van Sagasta is al zeer weinig ingenomen met het programma van Canovas del Castillo. Eerstgenoemde moet zelfs zijn voornemen te kennen gegeven hebben, om aan de aan staande verkiezingen geen deel te nemen, aangezien de verklaringen van den minister-presi leut van dien aard zijn, dat het democratische element in het rijk met hem niet kan samenwerken. De Russische adel, voor het eerst sedert de kroning van den Czaar weder te Moskau vergaderd, heeft een adres aan den keizer vastge steld, waarin hij zijne gehechtheid aan den vorst en züne toewijding aan het vaderland betuigt, en be looft zijnen steun te zullen verke nen aan alle maatregelen en instel lingen, die het welzijn des rijks ten doel hebben. BIWENLAAD Haarlem, 26 Januari 1884. De vergadering van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Veree- niging tot Afschaffing van Sterken Drank werd 11. Dinsdagavond druk bezocht. De heer J. J. Bosch, uit 's Gravenhage, hield de lezing. Hij sprak over «besmetting en ontsmet ting op zedelijk gebied.» Spreker betoogde, dat de sterke drank be smettelijk is voor lichaam en ziel, voor huisgezin en maatschappij, voor Kerk en Staat. De eenvoudige maar doeltreffender wijze, waarop spreker zijn onderwerp behandelde, verwierf bij herhaling de toejuiching- der aanwezigen. Eene bijdrage, door ds. Brutel de la Rivière gegeven en getiteld: «Nooit te laat.» sloot zich uitmuntend bij het gesproken woord van den heer Bosch aan. Een 20-jarige werkman had gis teren morgen te Spaarndam het on geluk, met een boormachine in aan raking te komen, en daarbij een vinger van zijn linkerhand ernstig te kwetsen. Naar hier gekomen, vervoegde hij zich bij een heelmees- ter, die naar onderzoek het raad zaam oordeelde, den vinger te am- puteeren. Terwijl deze tot de heel kundige behandeling de noodige voorbereidende maatregelen nam, ontwaarde hij tot zijn schrik, dat de jongeling plotseling den geest had gegeven. Nadat de dood was gecon stateerd is de ongelukkige jongeling, die de kostwinner was voor zijne moeder, die in Zeeland woonachtig is, naar het gasthuis overgebracht. De inbrekers in het kantoor van de heeren Van der Vinne van Lee Co. aan het Spaarne alhier, huwelijk, verdwenen. Het weinige dat men bezat, was in korten tijd verteerd en, van stap tot stap af dalend en immer verder van het vaderlijk huis weggeslingerd, ver dwenen die twee dwazen in den modderpoel dien men Londen noemt. Terugkeeren? Daartoe was zij, de arme zmnelooze, te fier, totdat ze eindelijk, op liet punt van als landloopster aangehouden te wor den, bedeesd den weg naar het huis aan de oude kerk insloeg. Ze had den Kersavond daartoe uitge kozen, want ze kende haar vader. De buren hadden de deur voor haar geopend, om des avonds ongemerkt op het kerkhof te sluipen. Evenals ik, herinnerde zij zich in die stille, eenvoudige kamer het j «Onze Vader» barer jeugd, en er zweefde een zalige glimlach over, haar beenderig wezen, toen zij, een blik in het ronde slaande, zeide: Hier is nog niets veranderen.j zijn door de arr. rechtbank veroor deeld. W. Knop tot een jaar en D. Negrijn tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf. De weldadigheidsvoorstelling gegeven door de letteï-1. vereeniging J. Cremer», ten behoeve der nagelaten betrekk. der verongeluk ten van de loodskotter No. 12, heett, na aftrek der onvermijdelijke onkos ten, opgebracht de som van f 121.18. De heer mr. G. 11. Everwijn, benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, legde in de gisteren gehouden openbare terechtzitting dier rechtbank dengevorderden eed af. In eene Maandag v. m. lOVa uni te houden plechtige openbare zit ting zal genoemde heer worden ge ïnstalleerd. Jhr. R. A. Van Holte tot Echten, civiel-ingenieur te Assen, is met 1 Februari geplaatst aan liet hoofdbureau te Utrecht der Maat schappij tot exploitatie der staats spoorwegen. I Men schrijft uit Brussel aan het (Alg. Hbl.) J Wat de zaak betreft van het. j waarborgkapitaal der heeren Otlet en Wilmart, moet men zich in Ne- i derland geen verkeerde begrippen I vormen. Er wordt wat beweging gemaakt, maar ieder weet hier. wat j die beduidt. De groote Belgische I dagbladen hebben zich met die ge- I heele zaak niet ingelaten. Wat ande ren doen is hun zaak. Het publiek [stelt er geen het minste belang- in. Dat raakt slechts een beperkten [kring. Die zich in ondernemingen steekt moet zelf weten wat hij be- jgint. De natie is verstandig genoeg, i er zich niet voor te laten spannen, als men ze niet tot een goed einde weet te brengen. En welke ook ten j uwent de uitslag zij, de goede be- j trekkingen tusschen beide landen zullen er geen oogenblik onder i lijden. 1 Uit IJmuiden wordt ons het vol gende gemeld: Dewijl er sprake van is een op leidingsschip voor matrozen, enz. voor de Nederlandsche Marine te doen verplaatsen naar een zeehaven, waar de jonge lieden betere kennis kunnen maken met de zee, de kust en tfe scheepvaart, achten wij het niet ondienstig de aandacht te ves tigen op de haven van IJmuiden. Hier toch is alles wat op dit gebied voor de opleiding noodig is, en daar door zou men tegelijk aan twee be zwaren tegemoet komen, eerstens vindt de vreemdeling- hier dan een oorlog-schip, of als zoodanig dienst doende, om de eerste honneurs waar te nemen bij het bezoek van hoog geplaatste personen en tweedens zou de dokter daar aan boord wellicht tevens den dienst der quarantaine kunnen waarnemen tot grootgerief van den handel die dan zijn sche pen dadelijk immers zoo spoedig mogelijk van quarantaine had ont slagen. (Alg. Hbl.) de comptaliteit, den dag waarop hij vóór 40 jaren tot inopecteur van politie werd benoemd. Vóór hij bij de politie werd aangesteld,was hij be- eedigd klerk ter griffie van het pro vinciaal gerechtshof. Den 25sten Jan. 1844 werd hij. benoemd tot inspecteur van politie, den 2den Mei 1845 bevorderd tot directie-inspec teur, den 12den Sept. 1848 tot hoofd inspecteur, terwijl hein bij K. B. van 28 April 1864 ten titel werd verleend van commissaris van politie. Donderdag namiddag is in de Rietlanden te Amsterdam een arbei der der IIoll. IJzeren Spoorweg maatschappij bij het rangeeren der wagens onder een spoorwagen ge raakt, met het gevolg dat zijn hoofd werd afgereden. Gisteren herdacht de -heer Roelof Jan Kok, commissaris van politie- titulair te Amsterdam, belast met In den loop cezes jaars zal door de firma Sijthoff, re Leiden, een werk over dagbladen en journalis tiek worden uitgegeven. Aan de daarin voorkomende afdeeling: His torisch Ovérzicht der Courant in Nederland van de 17e19e eeuw, wenseht de schrijver een beknopte geschiedenis van de voornaamste, thans bestaande nieuwsbladen toe te voegen. Meermalen is de wénschelijkheid betoogd, dat de belendende huizen door de daken gemeenschap met elkander mochten hebben, opdat in geval van brand de bewoners een goed heenkomen bij hun buren zou den kunnen vinden. De heer E. Van Oveu, te 's Hage heeft ("naar het Vaderland verneemt) in de door hem aangekochte huizen aan de Trompstraat aldaar die ge meenschap aangebracht, op eene eenvoudige, niet kostbare en hoogst doelmatige wijze. Door in de zijkan ten der daken een naar buiten en zijwaarts openslaand ruim dakraam te plaatsen, dat vlak tegenover het dakraam van het belendende perceel g-elegen is, kunnen de bewoners in geval van nood bij de wederzijd- sclie buren eene toevlucht zoeken. De ramen kunnen met een hangslot afgesloten worden. Naar wij vernemen is namens vele ingezetenen te Scheveningen een schrijven gericht aan den burge meester der residentie, houdende verzoek, maatregelen te nemen bij het omwoelen en afg-raven van de duinen in de Duinstraat, waardoor het zand in de woning-en der inge zetenen stuift, de goten verstopt en de huizen bijna onbewoonbaar maakt. Te Scheveningen kan men ntet be grijpen wat die omwoeling der dui nen aldaar te beduiden heeft en welk doel daarmede wordt beoogd. (N. R. Ct.) Het lijk van de ongehuwde vrouw, die te Schiedam vermist werd, is gisteren namiddag uit de Schie on der die gemeente, opgehaald. Dezer dagen werd gemeld dat opnieuw 31 werklieden van het etablissement der Ned. Stoomboot maatschappij te Fijenoord, wegens schaarschheid van werk zouden zijn ontslagen. Wij vernemen thans dat dit getal in de ketelmakerij werd afgedankt, maar hun tegelijk plaat sing bij de afdeeling scheepsbouw werd aangeboden. De geheele werkmacht aan de fabriek bedraagt op dit oogenblik ruim 1100 man, nageuoeg het maxi mum-vermogen harer inrichtingen; bij de afdeeling- scheepsbouw wor den nog bijna dagelijks werklieden aangenomen, en het arbeidsloon in 1883 uitbetaald, was hooger dan iti een der laatste 15 jaren; er wordt 6 h 7 ton aan die looneu uitbetaald. Rondom de nieuw in aanbouw zijnde kazerne te Arnhem, onder leiding van den kapitein-ingenieur Keijzer, is eene ringmuur gebouwd, waarvan de wederga hier te lande op dit oogenblik nog niet is te vin den. Deze muur gemiddeld 7.80 M. hoog en 1 M. dik. bestaat uit groote, door een sterke specie aan elkander verbonden blokken, gemaakt uit 6 deelen grint, 3 deelen zand en 1 deel cement, dus uit ongeveer de zelfde bestauddeelen als die derstads- riolen. Na eenigen tijd uitgewerkt te hebben, worden de binuen- en buitenkant geportland. Deze muur, welke minder kostbaar is dan die van gewonen steen, zal oneindig beter den tand des tijds kunnen weerstaan en biedt weerstand aan den stevigsten beitel. Verscheidene deskundigen komen dat stuk werk bezien en zijn het eenparig eens, dat deze methode een goede toe komst te gemoet gaat en zij verre weg verkieslijk is hoven de thans gebouwd wordende muren rondom de cellulaire gevangénissen, waar voor in deze de voordeelen al te duidelijk in het oog springen. De oudste ingezeten van Borger, de landbouwer G. Kuiper, te Bui- neu, heeft op 19 dezer zijn 98sten verjaardag g-evierd. De persoon, die eergisteren te Arnhem het-ongeluk had door het openen van een verkeerde deur in den kelder te storten, is aan de ge volgen daarvan overleden. De bierhandelaar P. J. P. te De venter, die wegens medeplichtigheid aan verduistering van goederen uit den faillieten boedel van Bnnnink voor het Ilof te Arnhem op 31 Jan. zou terecht staan, is overleden. Al gemeen zegt men, dat hij zich de zaak zoodanig- heeft aangetrokken, dat dit zijn dood ten gevolge heeft g-ehad. Financieel voordeel voor zich zelf zou de overledene bij de zaak niet in het oog gehad hebben. militairen dienst geteekend had, hadj^ eenige dagen verlof en trof te En schede een Duitscher aan, T. Wil helm, die gaarne naar O. I. wilde ^5 maar geen voldoende papieren be zat. Hij verwisselde daarom me j1' Kampman yan kleeding, en de Duit [y scher, nu gekleed in uniform er r": voorzien van de verlofpas, vanKamp-i:ei man, die al een paar dagen verstre r' ken was, zoude onder dien naan *s trachten naar O. I. te vertrekken terwijl W. Kampman zich in DuitschJ land wel andere papieren zou ver schaffen, om daarop weder in dienst ',a! te komen. De Duitscher werd echter aan het station Zwolle door de politie in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overgebracht. Naar de Zwtph. Ct. meldt, had dezer dagen de volg-ende brutaliteit in hetMarkeloosche broek (gemeente Markeloo) plaats: Eene weduwe had liaren knecht naar de markt gezonden met eenige koeien, om die te verkoopen. De koeien worden verkocht, en de knechtn brengt het geld behoorlijk mee te huis en geeft het aan de vrouw over, die het in het kabinet sluit. De knecht zegt nu, dat hij nog graag een bezoek zou willen bren gen aan eenig-e zijner familieleden in de buurt, en krijgt daartoe ver lof. Laat in den avond keert hij terug, maar nu is liij verkleed en heeft zijn gelaat onkenbaar gemaakt. Hij wil nu de vrouw haar geld ontnemen, en gaat daartoe regel recht naar het genoemde kabinet. Maar een landlooper heeft dezen avond de vrijheid gekregen om op I de deel van deze weduwe te slapen, en met behulp van de/en gelukt het haar, den knecht zijn boos opzet te beletten en liem te herkennen. Neeu, daar veranderde niets, zoo min de meubelen als de harten; maar ook als de meubelen in een huis veranderen, veranderen de har ten ook wel eens.Ja zeker wel. Ik dacht den volgenden dag niet aan de poppen; doch toen de moeder zich weer gehuld had in de kleeren, die zij als jong meisje ge dragen had en die sinds haar ver trek onaangeroerd in haar kamerke gebleven warentoen het kind warm en zindelijk -was ingedoffeld. scheen Mr. Craw veel te vergetenj 't was alsof hij de bladzijden van I twee jaren uit zijn levensboek ge scheurd en zelfs vergeten had. En nu de poppen? zeide j hij. Komaan, speel eens, ging! Lij voort; 't was immers voor] haar dat ze eens gemaakt werden;] 't was voor haar en hare vriendin- nekens dat ze eens dansten, en nu, als ze dat weer ziet. zal ze denkeu dat ze gedroomd, akelig gedroomd heeft Dat was de eerste maal dat ik met de poppen speelde; toen miss Ada zieker, zwakker en dood- scher werd, speelde ik dien winter meer dan eens op haar verzoek en de glimlach, die alsdan op hare lippen zweefde, gaf mij de over tuiging dat zij nog gelukkige ston den beleefde. Om aan dat wezen, hetwelk zooveel geleden had. de laatste le vensuren te veraangenamen, maak ten wij ons, Mr. Craw en ik, inder daad weer kinderen en de oude organist diende de jonge moeder als eene prinses. Toen het lente werd en de zon, tusschen de oude geveltoppen door, op het kerkhof scheen en op de graven bloemen deed ontluiken, verlangde zij bij voorkeur die bloe men; dat gaf aan den ouden man een somber voorgevoel. Voor eenigen tijd hebben wij ge meld, dat te Arnhem is gefailleerd de architect D., en dat het passief circa f 600,000 bedroeg. Thans meldt men, dat daar tegenover staat een actief van ruim f 400,000 dat door een voorzichtigen en laugzamen ver koop der panden tot een f 500,000 klimmen kan. Wij vernemen dat de Delftsche Coöperatieve Winkelvereeniging over het afgeloopen jaar, nevens 5 pCt. van het aandeelen kapitaal, nog- een dividend van 6 pCt. aan hare leden zal uitdeelen. DCt.) Donderdag is door de polilie te Nijmegen zekere N. V. aangehou den en naar de gevangenis overge bracht, die op brutale wijze met een wagen een partij ijzer van een erf had gestolen en naar een uitdrag-er vervoerd, aan wien hij de partij ver kocht. Met grond kan men hier van een ouden bekende der justitie spre ken, dewijl N. V. nog slechts 25 ja-ar is en daarvan reeds ruim 12 jaar in verschillende gevangenissen heeft doorgebracht. Eerst onlangs had hij zijne vrijheid uit de cellu laire gevangenis te Utrecht herkre gen, waarin hij 2 jaar celstraf had ondergaan. Zekere Willem Kampman uit Hellendoorn, die voor. deu O. I. Eens had Ada hare hoogtij- kleereu aangetrokken en zat ze, half liggend op eene rustbank, met een aantal bloemen op haren schoot verspreidzij wilde de poppen zien spelen grillig kind! om mij nen humor en de muziek, die Mr. C'raw op een harmonium maakte, te hooren. Toen wij juichend, omdat zij zoo gelukkig was, de poppenkas verlieten, was zij dood Ja, dat was eene akelige ge schiedenis en van dat oogenblik wilde de oude man geen poppen spel meer zien en ik ook, hoeveel voorliefde ik voor mijne kunst had, ik durfde van die ongelukkige pop pen niet meer spreken. (Wordt vervolgd 't Begint er met de straatschan- i dalen te Smilde niet beter op tc wor den. Men werpt nu.petroleum in de drinkwaterputten der bewoners. Twee mannen verlieten in den stormachtig-en avond van jl. Dins dag met paard en tilbury den stal van de herberg- te Burg-erbrug-. Het was pikdonker; het woei hevig uit het zuiden en het regende. Midden tusschen het genoemde dorp en St. Maartensbrug' hoorden zij iu deu. storm een gil, gevoelden een schok aan het rijtuig, sprongen er uit en vonden in de duisternis eene vrouw- op den weg liggen, die het wiel over het hoofd schijnt te zijn ge gaan. Zij hebben haar binnenge bracht kij den molenaar in de na bijheid, waar zij herkend werd als vrouw O. van Burgerbrug. Tot gis teren heeft zij bewusteloos gelegen en geenerlei inlichting kunnen ver schaffen. Twee dingen zijn mogelijk, óf dat zij reeds in het wagenpad lag, óf dat zij, voorovergebukt tegen den krachtigen wind inloopende, van het naderend rijtuig niets heeft bespeurd en er onverwachts door omvergeworpen is. Men twijfelt aan het behoud van haar leven. Een kastelein en landbouwer te Ruine eenigen tijd geleden meeuende dat zijne zaken niet in orde waren, bracht het goud en zilver van hem en zijne hui.-genooten bij een boeren arbeider in bewaring. Toen zijne zaken wreder in orde waren, ging hij het goud en zilver weder terug halen, maar de arbeider beweerde dat alles hem ontstolen was. Don derdag echter is het 'grootste ge deelte door de politie hij een goud en zilverkashouder te Zwolle in be slag g-enomen, waar de bedoelde arbeider het zelf verkocht had. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om de Transvaalsche de putatie gedurende haar verblijf in Nederland uit te noodigen ook een bezoek te brengen aan Groningen. Deze uitnoodiging /.al alsdan geschie den door eene commissie, tot welker samenstelling een ge ingezetenen dezer gemeente he' initiatief hebben genomen. In eeue vergadering te honden op Woensdag den 30sten Januari, des nam.ddags ten 3 ure, in het Concerthuis, al de wijze van uitvoering van het plan nader be sproken worden. (P. G. C.) GEMEKb iUWS. Een bijzondetv .uk van nijver heid in Duitschliind staat op het punt van geheel ider te gaan. De

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2