POPULAIR HEUS-1 Oplage 10000 Ex. Dinsdag 29 Januari 1884. No. 171. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. I Franco door geheel het Rijk p. maand 55 j Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHx. E. JONES, Sucr.. Parijs. 31bis, laubour^ Montmartre. "VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W lNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46.1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5.11.50*, 12.15. 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10.10.20*. 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37. tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30. 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15. 8,28. ALGEHEEN OVERZICHT. Al de garnizoenen in Soedan, die )t nog toe de versterkte plaatsen Idaar bezet hielden, hehbeu van de gyptische regeering het bevel ont- angen, om zich naar Khartoem te egeven, ten einde het garnizoen ezer vesting te versterken en alzoo ene krijgsmacht te vormen, waar- lede generaal Gordon tegen de ben en van den Mahdi zal kunnen op- akken. Het is te voorzien, dat dit lyel gemakkelijker gegeven, dan jtgevoerd zal worden. Immers, be- end is het, dat de hoofdstad van it gewest bijna geheel is ingeslo- in door de oproerige benden, en het il voorzeker van de officieren eene •oote mate van overleg en krijgs- anskunst vorderen, om zich door e troepen heen te slaan en Khar- em binnen te rukken. Intusschen de nieuwe opperbevelhebber reeds Cairo aangekomen en heeft zich, a een onderhoud gehad te hebben jet Sir Baring, den Britschen zaak- llastigde aan het hof van den Khe- ve, gehaast zich naarMassoeah te geven, om van daar uit zijne reis ar Soedan v^ort te zetten. Veel ,ngt er nu van af, of hem die ging zal gelukken. Houdt Khar- em het zoolang uit, tot Gordon mien hare muren is en het opper- 'vel heeft aanvaard, dan bestaat er g kans, dat hij de onderneming t een goed einde zal brengen, want1 ne tegenwoordigheid alleen acht j en voldoende om de wijfelmoedi- m tot getrouwe aanhangers van goede zaak te maken en de partij van orde nieuwe bondgenooten onder de Bedouïnen-stammen te verzeke ren. Algemeen toch houdt men het er voor, dat juist het bewustzijn, dat Engeland hare bondgenooten in den steek laat, en de daaruit ont stane vrees voor wraakneming van de zijde van den Mahdi, verscheidene personen er toe heeft gebracht de partij des opstands te kiezen; hoe wel zij over het geheel al zeer weinig met den profeet sympathiseeren en het verhaal zijner hoogere zending voor een sprookje houden. Opmer kelijk is het ten minste, dat de mohamedaansche bevolking van die landen, die geen vrees voor de ben den van den Mahdi behoeven te koesteren, al zeer weinig zich om de nieuwe heweginghekommert, en men o. a. in Tripoli en Tunis over het! geheel den draak steekt met al de verhalen, die daaromtrent de ronde doen. Mag men den correspondent van de Londensche Standard gelooven, die beweert een onderhoud met den Bey van Tunis gehad te hebben, dan is men daar van gevoelen, dat de profeet slechts een slimme speculant is op de lichtgeloovigheid en den haat. tegen alles wat vreemdeling in Egypte is: terwijl men verzekert, dat deze alleen zijn succes daaraan te danken heeft, dat in het leger, hetwelk tegen hem op moest treden, zelf zooveel ontevredenen zich be vonden. Is alles waar, wat ons daar omtrent wordt verhaald, dan is men daar ook algemeen van oordeel, dat de beweging van zelf zal ophouden te bestaan, en dat zonder grovAe krachtsinspanning het den Engel- Waar is de Vader? August SXIEDERS. XIV. EINDELIJK Mr. Craw stierf eenige jaren larna; hij legde mij, op zijn doods- id, den plicht op voor de kleine [ora tc zorgen en berichtte mij, it hij aan zijn kleinkind eene >m van twee 'duizend pond ster- ug naliet, die hij aan mij ver laakte in geval Nora vóór hare leerderjarigheid mocht overlijden. De oude man eischte uitdruk- Blijk, dat het kind mij niet ver- iten en ik het tot vader dienen i. Gij hebt haar gezien, dat lief, roomerig en zwak kind De man met de poppen was diep ntroerd; hij wischte de tranen weg, ie bij de herinnering aan Nora pwelden. Na den dood van Mr. Craw scheen het ongeluk mij andermaal te vervolgen; de fabriek, waarin ik werkzaam was, kwam in liquidatie en na honderd smartelijke en pijn lijke omstandigheden stond ik an dermaal arm en beroofd, gelijk in den rampzaligen Kersnacht, op de straat. Naar Amerika, naar de In dien ziedaar het eenige, wat mij te doen overbleef. Ik pakte mijne poppen waarom? ik wist het niet. in. !t Was alsof een geheime band mij aan die nietigheden vast kleefde. Met Nora die zich als wan hopig aan mijne knieën klampte, toen ik haar in eene kostschool wilde plaatsen - met Nora aan de hand vertrok ik; ik hoopte, door nevel en mist heen, eindelijk mijne gelukster in de nieuwe wereld te zien opgaan. New-York was mij even on gunstig als Londen weleer. Mijne hulpmiddelen waren uitgeput. Het erfdeel van Nora was in een solied huis in Europa geplaatst; doch de honderd pond intrest van het loo- schen en Egyptischen autoriteiten zal gelukken, het verloren grondge bied te herwinnen. Dit alles is voor zeker eene lichtzijde aan den donkeren toestand, en wij kunnen het ons ge makkelijk begrijpen, dat het boven genoemde blad, hetwelk verzekert zich voldoende op de vertrouw baarheid van haren berichtgever te kunnen Verlaten, eene bevredigende oplossing van deze moeielijke kwes tie te gemoet ziet. Ware het anders en vond de Mahdi zedelijken steun bij de mahomedaansche rijken aan de kust der Middelland.sche zee, dan waren voorzeker de gevolgen nog niet te voorzien en kon de opstand ook noodlottig worden voor Frank rijk, dat met het oog op Algiers en Tunis zeer veel belang' heeft bij den loop der gebeurtenissen in Noord- Afrika. Verwachtte men in Engeland algemeen, dat de aanstaande zitting van het parlemeDt door H. Majesteit in persoon zou geopend worden, de ongesteldheid der vorstin doet ver moeden, dat zulks niet zal geschie den. Zooals wij in ons vorig num mer reeds mededeelden, levert de ziekte wel geen direct gevaar op, doch zij is niettemin van dien aard, j dat zij de koningin belet aan eenig openbaar feest deel te nemen. De koning van Zweden en Noor wegen, zoo meldt men ons uit Christiania, zal zich bij gelegenheid van de uitspraak in het proces tegen zijne ministers in de hoofdstad van het laatstgenoemde land bevinden, om onmiddellijk met. zijne raadslie den in overleg te treden omtrent de maatregelen, die in verband met het vonnis genomen dienen te worden. De houding welke de radicalen al daar in den laatsten tijd hebben aangenomen, moet den vorst zeer mishagen en het is niet onwaarschijn lijk, dat hij niet zal aarzelen, om op het beslissende oogenblik tot krach tige maatregelen zijn toevlucht te nemen. Zooals men weet, loopt de strijd vooral over het recht van veto, dat den koning bij de grondwet is verzekerd, en dat de oppositie door hare vreemdsoortige uitlegging van het artikel, hetwelk daarover han delt, tot eene doode letter wil maken. Hoewel nu door verschillende kunstgrepen de radicale partij in de Shorting over de meerderheid be schikt, schijnt toch de bevolking zelve al zeer weinig met de beslui ten dezer partij ingenomen te zijn; althans uit verschillende verschijn selen kan men opmaken, dat zij algemeen hare houding afkeurt. De verdedigers van het ministerie heb ben den rechters dan ook zulke harde waarheden te slikken gege ven, en uit hunne vertoogen moet zoo klaar hel goede recht der regee ring gebleken ziin, dat men alleen van eene zoo partijdige rechtbank als het rijksgericht eene veroordee ling kan verwachten. Op den duur evenwel acht men de toestand zoo als die thans is onhoudbaar, en het is te vreezen dat het den een of den anderen tijd tot een botsing zal komen, waaruit Noorwegen óf als eene republiek zal te voorschijn ko men, óf de thans bovendrijvende pende jaar waren verteerd. .Ta, ja, mijnheer, wij kregen honger, Nora en ik! Waarheen mij te wenden? Laat ons met de poppen spe len. zeide Nora en die woorden mochten mij pijn doen. maar toch waren zij een licht. Ik opende het koffer, greep de poppen, schikte het kleine tooneel, nam het op den schouder en Nora hij de hand en ging de straat op. Waar zal ik het eerst de pop pen vertoonen? In een der groote wijnhuizen? Neen, ik durfde niet. Mr. Trump had de schaamte van den weleer rijken Van Leefdael nog niet overwonnen, en toen ik ein delijk op den dorpel van het huis stond, dacht ik aan dat arme kind, hetwelk ik, dwaas genoeg, in de vernedering meesleepte, terwijl het voortreffelijk en vereerd van haar vermogen leven kon. Nora zag mij met hare schoone, groote oogen aan en ZeideKom, dan toch, vader! en wij traden binnen. Mijn hart joeg alsof het de ribbenkast in stukken wilde trom melen. Ik speelde met de poppen; 't was een stuk van eigen vinding, 't Was nieuw voor de aangewezen zij lachten druk en sloeg als beze- tenen in de handen en ik, ik had den dood in het hart. Einde lijk was het stuk ten einde. Het koud zweet perelde op mijn voor hoofd; ik dacht dat ik sterven zou, al riep men dan ook bravo. Nora maakte zich gereed om i rond te gaan, zooals zij dat uit eigen beweging gezegd had te zullen doen: doch nu dit gebeuren moest, hield ik haar driftig tegenOch neen, kind, zeide ik, doe dat niet, en mijne poppen en plooibaar too- neel eensklaps opnemende, ont vluchtte ik, met Nora aan de hand, 'het wijnhuis. Aan de deur greep mij plot- seling eene sterke vuist bij den kraag. De man die zulks deed. een gentleman in het wijnhuis aanwe zig, had mij begrepenhij had als het ware gansch mijne geschiedenis J in een oogwenk gelezen.. Gij kent uw handwerk nog' j niet, beste man- zeide hij mij. I Ik sloeg de heide handen voor partij de vlag voor de conservatie ven zal moeten strijken. De radicalen echter zijn omtrent de aanwezigheid des konings te Christiania niet volkomen gerust. Reeds heeft men beproefd den vorst van dit plan terug te brengen, door het zenden van een brief, waarin hij met een moordaanslag wordt be dreigd. 't Is echter der politie ge lukt den dader te ontdekken, een schoenmaker van beroep, die, zooals te begrijpen is, in hechtenis geno men is en natuurlijk zijne liefheb berij duur zal hekoopen. Als echter eene partij tot dergelijke maatrege len hare toevlucht moet nemen, dan is hare zaak reeds half verloren, zoo oordeelt het gros der Noren. Het zal den Montenegrijnen nog vrij wat moeite kosten, om het grondgebied, hun door Turkije af gestaan, te bezetten: daar de be volking het plan heeft zich tot het uiterste tegen eene inlijving van hun gebied bij dat van het gehate Mon tenegro te kanten. Onder hunnen aanvoerder, Prenk Doda, maken de Mindieteu zich dan ook gereed een krachtigen weerstand te bieden aan de troepen, afgezonden om hunne steden en dorpen in bezit te nemen, en daar zij krachtdadig worden ge steund door hunne stamgenooten, de Albaneezen, is het te voorzien, dat de strijd hevig zal worden, tenzij andere jnogendheden zich in de ge westen mengen om onnoodig bloed vergieten te voorkomen. Verschil van godsdienst moet ook voornamelijk aan dit verzet ten grondslag liggen, daar de Mindie- de oogen en begon te weenen. Gij zijt voor dat handwerk niet opgegroeid, niet waar? Ik zweeg. Maar, ging hij voort, de nood dwingt u. Dat is waar, antwoordde ik. Welnu, elk handwerk is eer lijk, als het eerlijk gedreven wordt, zeide hij. Kom, wacht mij hier, ik zelf zal daar binnen de ronde doen, tot vergelding van uw kunstig 1 spel, - en vijf mi rmten later bracht hij mij in zijn hoed een twintigtal dollars. 1 De poppen van vader Craw hadden ons het leven gered! - Men gewent zich van liever- I lede aan alles, en dit was ook het geval met een spelik speelde ech ter meestal in besloten gezelschap- I pen en tegen bepaald loon. en ik won, zooals men zegt. geld als slijk. Men spr^k te New-York I zeer veel van den man met de pop- pende dagbladen, die in Amerika 'gretig op iets buitengewoons azen, i verkondigden uitbundig mijnen lof 1 en bouwden de zonderlings^ ge- schiedenissen of liever, fantasien op

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1