BIXXEXLAND. Op eon feestmaaltijd te Chris-! tiania, hield een der aanzittenden eene welsprekende rede, waarin hij onder daverende toejuiching van alle aanwezigen verklaarde, dat het volk, in de moeielijkheden die voor het rijk in aantocht zijn, het oog op de kroon gericht houdt en van daar de oplossing verwacht van alle hangende kwestien. De persoonlijk heid van den koning, zoo besloot hij, is ons een waarborg, dat wij niet te vergeefs ous op hem zullen verlaten, en daarom kan bij deze gelegenheid slechts een kreet alles uitdrukken, wat wij deuken en ge voelen, en die kreet is, «God beware den koning!» Op een telegram waarin koning Oscar dezen heilwensch werd medegedeeld, ontving de vergade ring dit antwoord: «de koning zij nen hartelijke n dank betuigende voor den wensen hem toegebracht, hoopt, dat God als tot heden zijne hand over Noorwegen houde uitgestrekt en alle onheilen daarvan afwere.» Generaal Gordonof «Chinese Gordon», zooals hij in de wandeling genoemd wordt, is Zaterdag 1.1. uit Kaïro over Korosko naar Khartoem vertrokken. Hij is vergezeld van zijnen adjudant Stewart, en heeft voor zijn vertrek alleen eene samen komst gehad met sir Evelyn Baring. Met opzet heeft hij elke ontmoeting tusschen de Egyptische autoriteiten vermeden, daar hij, zooals bekend is, zich alleen bereid verklaarde den tocht te ondernemen in dieast van Engeland. Haarlem, 29 Januari 1884. Bij den Vrijdag en Zaterdag ge houden Scherm-Wedstrijd nitge- schreven door de Vereeniging «de Vrije Wapenbroeders», in Plancius te Amsterdam, werd de 3e prijs op de sabel behaald door onzen stad genoot, den heer A. J. Meijerink. Door het hoofdbestuur der Al- gemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem is dezer dagen aan de besturen der afdee- lingen en de leden eene circulaire verzonden, waarin deze o. a. wor- uitgenoodigd, de voorstellen, die men ter behandeling in de volgen de C57ste) algemeene vergadering mocht wenschen aan te bieden, voor den 15den Februari e.k. door tus- schenkomst der afdeelingen aan het hoofdbestuur in te zenden, in welk geval ze op den beschrij vings- brief dier vergadering zullen kun nen worden vermeld. (2Z£.) Gisteren avond ontvingen de Koning en de Koningin in de palei zen de tweede reeks van genoodig- den op een thé dansant. De invita- tien waren voor dezen avond voor namelijk rondgegaan hij de minis ters, de officieren van Zr. Ms. Mi litair Huis, de leden van het Neder- landsche en vreemde corps diploma tique beneden den rang van hootd van zending, de chefs van speciale diensttakken, de ministeriën, de vice- precident en raadsheeren in den Tloogen Raad, de leden van de Re kenkamer, de leden der Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, het parket hij de rechtbank, ce bij de militaire departementen werkzame hoofd- en verdere officieren, o. a. de intendance van het korps mariniers, de bataljonscommandanten en andere officieren der grenadiers en jagers, het officierscorps der cavalerie en artillerie alhier, de wethouders, leden van de Tweede Kamer (de heer Gleichman was o. m. aanwezig) gepensionueerde opper-officieren en wederom tal van leden uit den adel stand. H. K. H. prinses Hendrik woonde de soirée tot den afloop bij. Opliet paleis werd zij door den dienst Hunner Majesteiten ontvangen. De muziek van de koninklijke militaire kapel luisterde den dans op, waarbij de heer Gaillard weder om als balietmeester fungeerde. Het dansprogramma werd evenals den vorigeu keer met een cotillon be sloten. Het eerstvolgend bal wordt 19 Februari ten hove gegeven en zal klein gala zijn. - Naar het Dagblad verneemt, zal de Tweede Kamer den Hen Febr. a. s. bijeenkomen. De Amsterdamsche corres pondent der Prov. Gron. Ct. weet te verhalen, dat prinses Hendrik in onderhandeling zou zijn over den aankoop van een huis op de Heerengracht, tusschen Vijzelstraat en Reguliersgracht te Amsterdam. De Prinses vertoeft gaarne ten on zent, en zou dan ook het voorne men hebben een goed deel van het jaar te Amsterdam door te brengen. Dezelfde berichtgever maakt ook melding van het gerucht, dat het Panorama-gebouw in de Plantage zou overgaan aan Carré voor een circus. Men meldt aan het D. v. N. dat aan 's Rijksmunt de last is ge geven, om nog voor de volgende bedragen nieuwe pasmunt te maken: voor t 200,000 aan dubbeltjes, voor f 200.000 aan centen en voor f20,000 aan halve centen. Dr. Jorissen maakt een mani fest gereed, hetwelk hij, alvorens naar de Kaap te vertrekken, aan het Nederlandsche publiek zal rich ten, en waarin hij zijn standpunt ten opzichte der Transvaalsche aan gelegenheden zal omschrijven. Bij kon. besluit zijn tot voor zitters en burgerlijke leden en hunne plaa tsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de jlichting der na tionale militie van 1884 benoemd voor de provincie Noord-Holland: iu het le militiedistrict: tot voorz. mr. W. F. Dijkers, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv. mr. A. F. K. Hartogh, lid der Prov. Statenj tot lid mr. C. M. J. Willeumier, lid van den gemeenteraad van Am sterdam; tot zijn plaatsv. mr. L. J. G. Van Ogtrop, lid van den ge meenteraad van Amsterdamin het 2de militiedistricttot voorz. F. L. Kist, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatv., A. L. Dyserinck, lid der Prov. Statentot lid mr. Heshuysen, lid van den gemeenteraad van Haar lem; tot zijn plaatsv. jhr. Q. Hoeufft, lid van den gemeenteraad van Haar lem; in het 3de militiedistrict: tot voorz., A. Maclaine Pont, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv. W. Bos, lid der Prov. Staten; tot lid, P. Bruinvis de Lange, lid van den gemeenteraad van Alkmaar; tot zijn plaatsv.. J. C. Koorn, lid van den gemeenteraad van Alkmaar. Aan de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam zijn Donderdag 40 en Za terdag 70 werklieden ontslagen. Twee «heeren» raakten gisteren- ochtend op den Dam vóór de Beurs met elkander slaags. De uitslag van het gevecht was, dat de een met een bebloed gezicht naar het Gast huis en de andere naar liet politie bureau aan de Oudebrag moest worden vervoerd. van verloofde en vader los, en ijlde, schier zinneloos van vreugde, naar boven, om die blijde tijding aan moeder en zuster te brengen. Dan greep mijnheer Albert de hand van den ouden man en zeide diep ontroerd: Mijnheer Van Leefdael, ver geef mij, dat ik een oogenblik ge aarzeld heb Hoe, mijnheer Maar gij hadt er wel recht toe; doch laat ons nu voortaan over dit punt zwijgen, en dat mijne kinderen nooit weten, wat hun vader deed om hun, op eerlijke wijze, overvloed en weelde te bezorgen. Drie maanden later zou de brui loft van Van Leefdael's dochter met mijnheer Van Velthem plechtig ge vierd worden. Toen de dag der bruiloft kwam, zag de vader zich weer omringd door al de pracht en weelde van vroeger jaren en zelfs door veel vac zijn oude vrienden, die, op de beurs millioenen gewonnen heb bende. nu met ridderlint en ad el- Donderdagavond jl. kwam een welgekleed jonkman in een loge ment te Naarden, vroeg eene ka mer en speelde met een der gasten een partij biljart. Bij het naar bed gaan riep hij den logementhouder toe, hem 's morgens maar gerust te laten slapen. Toen het 's ande rendaags elf uur was, klopte de meid aan de deur en meende een flauw antwoord te vernemen. Te gen twaalf uur maakten de huis- genooten zich ongerust, en toen op herhaald klopen geen antwoord volgde, verschaften zij zich met geweld toegang. Zij vonden den man half gekleed dood te bed lig gen, eenige medische instrumenten lagen naast hem, en daarbij een fleschje. waaruit blijkbaar gebruikt was. Het scheen een jong-mensch van goeden huize, maar elke po ging om meer te ontdekken is tot nog toe vruchteloos. In de brieven, die hij bij zich droeg, was zijn naam uitgewischt en van het lin nen waren de merkletters uitge daan. Gisteren voormiddag is met den meesten eenvoud op de begraaf plaats Eik-en-Duineu te 's-Hage ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den oud-staatsraad mr. Meeus- sen. De Prins van Oranje werd daar bij vertegenwoordigd door zijn adju dant, den luit.-kol. Hojel. Buiten dien waren op den doodenakker te genwoordig de vice-president en verscheidene leden van den Raad van State, de procureur generaal bij het gerechtshof te 's-Hage en eenige leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, voormalige ambtgenooten en vrienden van den overledene. Volgens uitdrukkelijken wil van wijlen mr. Meeussen heeft niemand bij het graf het woord gevoerd. Gistermorgen had op de R. K. be graafplaats te 's-Hage de plechtige ter aarde bestelling plaats van den heer F. N. de Charro. Velen varen opgekomen o.a.de burgemeester, wet houders, leden en oud-leden van den gemeenteraad, eene commissie uit de 's-Gravenliaagsche Boekhan- delaarsvereeniging, bestaande uit de heeren Aug. Belinfante, Couvée en Pickkardt, boekhandelaren, alsmede jeene deputatie der Typografische I Vereenig-ing «Door Eendracht t'saam verbonden», waarvan de overledene eere-lid was, om eene laatste hulde te brengen aan het stoffelijk over schot van den geachten medeburger. In de Sopliia-stichting te Sche- veniugeu zijn in 1883 opgenomen 132 kinderen het waren 56 jongens en 76 meisjes. Van deze kinderen leden 44 aan scrophulosis, 16 aan bloedarmoede, 8 aan ziekte van 'het zenuwgestel, 10 aan ziekte van de ademhalings organen, 13 aan ziekte van de oogen en oogleden, 1 aan rheumatismus acutus, 2 aan raekidis, 3 aan heup gewricht-ontsteking, 12 aan huid ziekten, 3 aan verlamming, 11 wa ren reconvalescenten en 9 leden aan algemeene zwakte, 38 kinde- i ren verlieten geheel hersteld de inrichting, van 86 was de toestand veel verbeterd. Een werd wegge zonden wegens slecht gedrag. De ontvangsten bedroegenf 21,919, waaronder f 11,400 als opbrengst van den Hollandsch-Indischen ba zaar, en f 3,007 aan contributiën j en giften. De uitgaven bedroegen circa f 10,200. Heden herdenkt den lieer A. Wels den dag waarop hii voor vijftig jaren de betrekking van brandspuit meester bij de Rotterdamsche brand weer aan brandspuit No. 6 aan- j vaardde. Om de klachten te onderzoeken over het afgraven van de duinen in de Duinstraat te Scheveniugen heeft de burgemeester van 's-Hage zich gisteren derwaarts hegeven. De burgemeester heeft onmiddel lijk maatregelen genomen om het euvel te herstellen. Er zullen ter stond 500 man aan het werk ge steld worden om de duinen gelijk te maken en het stuiven te voor komen. In den laatsten brief uit de hof stad van de Arnh. Ct. .wordt een anecdote meêgedeeld van een school meester ten platte lande, die haar den schrijver als aan hem zelf over komen vertelde. Hij sprak met zijn klasse over het bouwen van huizen, en wilde de leerlingen de verschil lende bouwmaterialen laten opnoe men; doch 't lukte niet. Nadat hij vergeefs gevraagd had, waarvan toch de huizen en schuren gebouwd worden, richtte hij zich tot een jongen, wiens vader juist een nieuwe woning had laten metselen, «kom, Hannes, je vader laat zelf op 't oogen blik bouwen, en ik heb je er dik wijls bij zien staan, wanneer de metselaars bezig warenjij zult toch wel weten, waarvan je vader een nieuw huis laat bouwen? En on- middelijk ging de vinger naar hoven, en antwoordde de jeugdige]lummel op dien bekenden, eentoonigen sckool- deun: «Van ippeteek meester.» welk hoogstwaarschijnlijk door eeayj voorbijganger was opgemerkt en|)0 medegenomen. De politie doet ijve-yj- rig onderzoek. nachtgoederentrein te ^evenaar heb-ex, ben de verificateurs B. en C., de ontdekking gedaan, dat een der con-; ducteurs van de Nederl. Rijnspoorjve weg-Maatschappij, B. genaamd, zicflffij schuldig maakte aan het smokkelen^, van goudwerken. Hoezeer de con-^ ducteurs bij ondervinding weten, dat*je, niet alleen onmiddellijk ontslag uijlie hunne betrekking het gevolg daar-z01 van is, maar dat zij bovendien dq'ia kans beloopen van gestraft te wor-0.e) den, schijnt die zaak zulke goede~e; winsten af te werpen, dat sommigen toch voortdurend het er op blijvei^, wagen. (N. v. d. D.) ee, jvai Hit Kuilenburg wordt gemeld: ve] Vóór enkele dagen werd hier een' sinds jaren bekende bedelaar van beroep, die bovendien uit openbare fondsen onderstand genoot, door eeni|)ix beroerte getroffen en doord.e gediens-ge tige buren in het door hem alleen bewoonde huisje gedragen, dat aas701 de gemeente behoort. Daarna ishif. naar het gasthuis vervoerd. De burec,01 vonden in de bedstede een tamelijk grooten zak met boterhammen, die de bedelaar waarschijnlijk hier en! daar had ontvangen en, daar hij z«'1ra niet alle kon consumeeren, doorhem70 zorgvuldig' waren bewaard. De eenige zoon, die wel vermoedde^0 dat zijn vader niet zoo arm was al^'a hij voorgat, onderzocht daarop nauw-r7 keurig de woning en vond tot zijne®1*1 verbazing onder een hoop hout, i: den hoek der kamer onder den grom, verborgen, eene som van ruim f 120CPe aan zilvergeld, die hij natuurlijk ouder zijne berusting heeft genomen*' De bedelaar is thans herstellende; Uit Mijnsheerenland is gevanke-^, lijk naar de gevangenis te Dord-!dit recht overgebracht de weduwe B.,L als verdacht van moedwillige brand-;^- stichting te haren huize, in de af-faa geloopen week. kjii 3 ou Naar wij vernemen, is Zaterdag {De 11. door aandeelhouders in de Duin-jhd kerksche stoombootreederij beslotenhe: om hier te lande eene stoombootjva voor de vaart van Rotterdam naar - Duinkerken te laten bouwen, vanbp welke boot eerstdaags de kiel zaljar* gelegd worden, en tevens aan deen boekhouders opgedragen, inmiddels|prt eene boot te huren, ten einde zoope spoedig mogelijk in den dienst tep voorzien. |he< Wij verheugen ons in het totriji stand komen dezer reederij, die ge-pk tuigt, dat in Rotterdam nog onder-itui neming'sgeest bestaat en nog kapi-pte lijken titel pronkten. Men sprak met lof van den stout- moedïgen Van Leefdael, die in de nieuwe wereld zijne fortuin her maakt had, en menig' groot han delsgesticht wenschte heimelijk en openlijk, den gelukkigen speculant, tegen betaling van zware jaarwedde en percenten, aan zijn hoofd ge plaatst te zien; doch Van Leefdael glimlachte en schudde spottend het hoofd. Dat echter verwonderde den ban kier Eterson, die, als vriend van mijnheer Albert van Velthem, de bruiloft was komen bijwonen, en die in den nieuwen schoonvader den poppeninan van vroeger niet herkende. Wie zou toch ook aan eene zoo wonderlijke standverwisseling heb ben durven denken! Ja, het verwonderde hem, dat mijnheer Van Leefdael, nog in de kracht zijns levens, dien goudstroom van de hand wees. Mijnheer Van Leefdael leunde achterover op zijn stoel en fluisterde Zondag avond omstreeks half elf hoorden eenige personen aan de Hooigracht in Den Haag een plof in het water. Naar de oorzaak daar van zoekende, zagen zij den veld artillerist B. iu het water liggen. De politie, wier hulp dadelijk werd ingeroepen, haalde met de dregge het lijk van den militair op. Per' brancard werd de doode naar het hospitaal overgebracht. glimlachend, terwijl hij met een oog het lichtgroene glas met goud gelen Rijnwijn gevuld, scheeu te willen peilen Goud is niets dan bar metaal, Glorie niets dan kinderpraat Stamboom, adel, aanzien, eer, Speelgoed! zegt, wat zijt ge meer? Op het einde van £en maaltijd betrok het opgeruimd gelaat vau den ouden heer Van Leefdael ech ter, toen een der oude vrienden zeide Ik doe een verzoek, dat onze gastheer niet weigeren zal. In zijne jongelingsjaren kon hij zoo heerlijk met de poppen spelennu nog* moet hij ons op eene vertooning vergas ten. Kinderspel! mompelde Van Leefdael, en de man kleurde. Neen, neen! eene improvisate op de bruiloft! riep men van alle kanten. De oude heer stond op, hij had groote moeite om zich goed te houden. Een leerjongen van den scheeps- j bouwmeester Meijer te Nijmegen, die Zondag eenig bankpapier voor zijn meester moest gaan. wisselen, hield zich onderweg eenige oogen- blikken op, zette de mand, waarin het zakje met het papieren geld lag, op den weg neder, en ging ter zijde. Toen hij de mand weder op nam, ontdekte hij, tot zijn niet ge- ringen schrik, dat het zakje met bankpapier verdwenen was, liét- taal gevonden wordt voor zaken, die handel en nijverheid kunnen bevorderen. (2V. R. Ct.) Toen hij zijn schoonzoon voorbij ging, fluisterde deze: Hoe onvoorzichtig'! Voor de laatste, voor de aller laatste maal! mompelde de vader. Men sloeg een soort van tooneel op en hij speelde heerlijk, prach tig; beurtelings lachten en ween den de poppen; beurteling's ver spreidden zij den fijnen spot, of een diep gevoel onder al de gasten. Nu eens vertelde de poppen zoet- luidende poëzie over liefde en hui- i selijk leven, dan weer blies de koude proza, als de noordewind, met rijm en ijzel ip den mond, die veelkleu rige bloemen voor het oog weg, en, weende men in den aanvang, men schaterde het later uit. Toen Van Leeidael terug op zijne plaats kwam, zat de bankier Eter son onbeweeglijk, met bleek gezicht en strakken blik, den poppenman aan te staren. Bedroog hij zich? Gij overtreft Mr. Trump! riep de bankier eensklaps uit. In dien gij in het Engelsch speeldet Naar men verneemt, heeft de heer J. Jonkers, gepens. ambtenaar te Smilde, voor eenige dagen een brief in de "bus gedaan, geadresseerd aan den heer Kraneburg, tabaksfabri kant te Groningen. Deze brief, die geldswaarde bevatte, is niet aan het adres bezorgd. De heer Jonkers heeft daarmede de bevoegde autoriteit in kennis gesteld. de en niet in het Neörduitsch Wie was Mr. Trump? vroeg mijnheer Van Leefdael op hoogst natuurlijken toon. Een poppenman. die u. Hoe jammer dat ik hem nooit gekend hebonderbrak mijn heer Van Leefdael, op een toon die een eind maakte aan da opmerkin gen. Toen de oude heer naast den bankier neerzat en zijn gevuld cham pagneglas tegen het zijne tikte, fluisterde de eerste: Gij hebt het afsterven van den poppenman bijgewoond, laat hem voor eeuwig in het geheim en in vrede rusten Mr. Eterson drukte hem bleek en ontroerd de hand: dat was het zegel op de overeenkomst.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2