Heden morgen is alhier uit den Burgwal opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, oud naar gissing ruim 40 jaren, middel matige lengte, dunne bakkebaarden, gekleed met eskimo b'onker, karn- garen vest. ditp broek, pantoffels met hakken, paarsche kousen, kalf- hemd met zwarte das, blauwe boe seroen, witte borstrok, flanel hemd, grijze onderbreek, alles ongemerkt. Het lijk is naar het gasthuis over gebracht. Te Leiden is bericht ontvangen dat Z. M. den Koning aan de uit- noodiging van den gemeenteraad van Leiden, om de onthulling van Leiden's gedenkteeken met zijne tegenwoordigheid te vereeren, geen gevolg zal kunnen geven. De Brusselsche bladen melden, dat de receptie van den Koning en de Koningin van Nederlanddie België in Mei aanstaande zullen be zoeken, zeer schitterend zal zijn. Er zullen groote feesten en diners aan het Hof en bij den graaf van Vlaan deren gegeven worden. Een wapen schouwing, uitstapjes naar Antwer pen, Geut en Luik, feesten inge richt door de stad Brussel, zullen het programma voltooien. De graaf van Vlaanderen zal HH. MM. aan de grens afhalen; zij zullen aan het Noorderstation te Brussel door ko ning Leopold en door al de hooge staatskorpsen ontvangen worden het garnizoen van Brussel en de burgerwacht zullen de haag vor men tot aan het paleis. Gisteren-morgen zijn te Amster dam door de politie drie huzaren in hechtenis genomen, behoorende tot liet garnizoen te Haarlem, die zich zonder verlof hadden verwijderd en als deserteurs waren aangemerkt. Ze zijn per trein van 3 u. 26 m. onder militair geleide naar hun garnizoen teruggebracht, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan. Op een vergadering van de Am- sterdamsche regelingscommissie tot ontvangst der Transvaalsche depu tatie, Woensdag gehouden, is het bestuur geconstitueerd als volgt: Prof. Dr. J. W. Gunning, presi dent; A. G. C. Van Duyl, vice- president; D. H. Schmül, Secretaris; leden: jhr. M. W. Van Renselaar Bowier, dr. D. P. D. Fabius, Mr. Th. Heemskerk, Dr. A. Kuyper. Aan het bestuur is opgedragen, maatregelen te treffen tot behoorlijke ontvangst der deputatie, zoo noodig in nader overleg met de leden van de regelingscommissie. Behalve de com missie van ontvangst, bestaat hier' ter stede een commissie van advies, sa mengesteld uit een gelijk aantal leden van de Zuid-A /rikaansche Vereni ging en van de commissie tot ver zameling van gegevens wegens emigratie enz. naar Zuid-Afrika. Het comité van advies en het co mité van ontvangst werken. De zangvereeniging «Crescendo» te Alkmaar gaf Dinsdag' 11. een open bare uitvoering ten voordeele der genen die door het verongelukken der loodskotter No. 12 in bedroe vende omstandigheden zijn geraakt. De in alle opzichten welgeslaagde uitvoering' bracht de som op van f200. Met genoegen, mijnheer, als u nog maar voorraad heeft. Wat? en hetgeen ik je gege ven heb. Is op, op twintig louis d'or na, waarvan de hotelhouder er nog drie mee krijgt. Kerel, je hebt me bedrogen Gelieft u mijne rekening te zien? 't is waarachtig een leelijk geval. Jongen, hoe moeten we daar mee aan'? Met het reisgeld? Ben je g-ek, kerel, dat nooit. Uit Parijs ga ik niet, al moest ik op straat slapen! Het jaargetijde is daarvoor zeer geschikt, zeide hij met spot- tenden glimlach, een verliefde kan het tenminste wel zonder kachel uithouden, en ^oor de maag zal de Hemel wel zorgen, die haar immers gemaakt heeft. Wat zeg je daar? Niet ver van het Oudeschild op Tessel werd gisteren namiddag te gen de steenglooiing het lijk op- gevischt van een ingezetene van Tessel, die, in zijne qualiteit van aanspreker naar een naburig dorp op weg was. Eene beroerte heeft den man misschien voorover van den dijk in zee doen storten. Het hoofd des verongelukten was op de scherpe steenen hier en daar open gescheurd. De man, had nauwe lijks een half uur voor hem het onheil trof, het dorp verlaten. Het Handboogschuttersgezelschap Concordia te Alfen zal bij gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan een groot internationaal concours geven. Door het kantongerecht in den Haag is heden voor de 102e maal wegens openbare dronkenschap ver oordeeld de bekende Maria Chris tina De Leeuw, ditmaal tot gevange nisstraf van drie dagen. Gisteren-middag is te 'sHage door den burgemeester, in tegenwoordig heid der leden van Ged. Staten, ge meenteraadsleden, autoriteiten, in- dustrieelen en vele anderen de groote overdekte markt in de Eerste Wa genstraat feestelijk geopend. Hij ver klaarde groot gewicht te hechten aan deze stichting voor handel en publiek en bracht alleszins verdiende hulde aan den architect Van Wijck te Rotterdam; door de heeren Prins en Pierson werd namens bestuurders gesproken. Terstond na de opening stroomde het publiek binnen. Rui mer, lichter, luchtiger verkoopplaats is moeielijk denkbaar en voor deze eerste van dien aard in bet land hebben de oprichters en onderne mers aanspraak op erkentelijkheid. Eergisteren vertrok de heer inspec teur der gevangenissen uit's-Hage naar 's-Bosch, om dadelijke maat regelen te nemen om een groot ge tal jeugdige mannelijke veroordeel den uit de landelijke gevangenis De Kruisbergnabij Deutichem, al daar te doen overbrengen. Overbe volking' op De Kruisberg is hiervan de oorzaak. Dat deze overbrenging dringend kan genoemd worden, blijkt te meer, wijl men deze jongens uit de ruimö lucht naar een dompig huis ver plaatst. Voor de betrekking van kapel meester bij het muziekkorps der stedelijke schutterij te Breda hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Woensdag is de Bredasche justitie naar Zundert vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar een kindermoord. Van deze misdaad wordt eene 18-jarige jongedoebter verdacht, die het kind, waarvan zij bevallen was, in den kelder had ge legd, waar het, naar men meent, heeft geleefd en ten gevolge van verwaarloozing is gestorven. Een landbouwer te Niebert werd voor een paar dagen door een beer (mannetjesvarken) hevig gebeten. Het beest vatte 's mans been, beet en hapte zoo geducht toe. dat twee slagaderen doorgebeten werden. Door het groote bloedverlies is de man niet buiten gevaar. Aan boord van schipper Heintjes, liggende te Hansweerd, heeft gis teren een knecht, terwijl hij het Niets..,, ik was vandaag in de Tuilerieën, en daar zag ik uwen diamant zoo aardig door het hek schitteren.... U .schijnt hem verloren te hebben. Loop naar de maan, je bent een loerende schelm!..,, het meisje is een engel. Van het Paleis Royal, ant woordde de kerel met zoo'n door trapt schelmengezicht, dat ik hem verbaasd aankeek. Ik hoop niet, sprak ik ernstig. Dat ik scherts? zei hij met dezelfde uitdrukking. God bewaar meZij is de eer bare nicht van eene vrome tante, en ze zijn heiden kensters van ju- weelen.... a propos, daar zijn immers nog een paar armbanden, die bij den diamant hooren. Zwijg, riep ik knorrig. Het vooruitzicht, in eene stad waar ik niemand kende, in de bitterste schip met een tros wilde stoppen, dezen tegen het lichaam gekregen, waardoor hij werd doodgeslagen. Sedert 14 dezer wordt te Zwolle vermist de zanaschipper Joost Wil lem Kuiper, oud 38 jaren, klein van postuur, met blonde bakkebaarden en blozende kleur. Toen hij zijn schip verliet was hij gekleed in blauw gestreept boezeroen. Hij heeft zijn 6-jarig zoontje alleen achterge laten. Een politieagent heeft zich over het kind ontfermd. Hij had weinige dagen te voren zijn moeder verloren. De Tm. CL verneemt, dat de heer H. A. Kloppenburg *it Almeloo Donderdag jl. de f 77.80 aan Ulke- man, den boerenknecht, die door de moordenaars onder Raalte zoo deer lijk werd toegetakeld, heeft over handigd, welke som door genoemden heer K. met den heer J. Scholten Gz. bijeenverzameld was om deu kloeken Ulkeman, een aangename verrassing te bereiden. Men schrijft ons uit Tiel: Het schuttersschandaal alhier heeft thans zijn tweede stadium ge opend. Zondag-avond werden de 5 schut ters, na een provoost-arrest tot op de helft van hunnen straftijd, door den auditeur mr. P. Rink ontslagen, en dit wel als uitvloeisel van de geheele openbare meening, zoowel personeel als in de pers. Gisteren-ochtend werden weder in provoost-arrest gesteld een huis vader van 3 kinderen, die met veld arbeid en groenten verkoop zijn scha mel brood moet zien te verdienen, zonder eenig eigendomsbezit, alsmede een borstelmaker, gehuwd, bevoor recht met een kind, en, om te kun nen voorzien in het levensonder houd der zijnen, inwonende bij zijn ouders, die een woning hébben van f 1.50 per week huur; de derde nog tot deze categorie behoorende schut ter is provisioneel vrijgesteld, om dat heden zijn vrouw in het kraam bed ligt. De verontwaardiging* over het gebeurde en wa't thans volgde, is algemeen, en men vraagt zich terecht af: is er bij verschil van meening in deze niets te doen om die on- machtigen tegen dusdanige behan deling te vrijwaren? Trouwens, het is toch waar, dat elk jaar door den schuttersraad een beg'rooting wordt opgemaakt en ter goedkeuring aan den Raad wordt toegezonden. Op die begrooting voor den dienst 1884 is door den Raad goedgekeurd de post van f 1181.73; daarop komen toch zeker voor een bepaald getal uitrustingen van die dienstplichtigen, welke, zich onmogelijk de aanschaf fing van een nieuw uniform kun nende getroosten, zich derhalve die weelde moeten ontzeggen. Als men nu vanwege het Dagelijksch bestuur, met den post voor nieuwe uniformen en met de in het magazijn voorhanden afgelegde, opgehoopte en zeer goed t© gebruiken pakken rekening hield, kon men zeer vrijgevig zijn, en zulk» onaangenaamheden voor de dienst plichtigen en betrokken autoriteiten voorkomen. T Zaterdagavond jl. werd te Hel mond in het Groenewoud de 27-ja- rige dochter van H. v. A., door den hevigen storm opgenomen en in de Ameide geslingerd. Op het hulpge roep kwamen W. v. B. en zij zoon armoede te geraken, en me misschien aan eene lage deern weg te werpen, was niet van de aangenaamste. Wel kon ik me dat van zulk eene edele verschijning haast niet voorstellen, maar toch scheen het mij toe, vooral als ik het gedrag der oude naging, dat George wel gelijk kon hebben. Besluiteloos liep ik met groote stappen de kamer op en neer, toen Mr. Breton, de hotelhouder, bin nentrad. VI. Monseigneur, sprak Mr. Breton, een echte Parijzenaar, ik hoop, dat u mij niet kwalijk neemt, dat ik u zoo laat kom storen, maar ik acht monseigneur zoo hoog, dat ik niet kan nalaten, u zeer belang rijk nieuws mede te deelen. Zeer verplicht over uwe voor komendheid, Mr. Breton, heb de goedheid, te spreken. toegesneld, die echter direct niets bespeurden, daar de drenkelinge dooi de drift van 't water reeds achter de huizén was gedreven. Na vele pogingen mochten genoemde perso nen het genoegen smaken haar aan een anders wissen dood te onttrek ken. De drenkeling' is van den bè- komen schrik geheel sprakeloos. In Elten hadden Zaterdag man en vrouw het huis verlaten; de man om op de fabriek te gaan werketi en de vrouw om boodschappen te doen. Zij hadden de deur gesloten en twee kleine kinderen, zonder toe zicht, achtergelaten. De kleinen schijnen met vuur te hebben ge speeld, want spoedig stond jjhet huis in lichte laaie; de buren hebben met een bijl de deur moeten verbrijze len om de kleinen te kunnen red den, die erge brandwonden beko men hebbenhet huis brandde ge heel af en niets werd gered. Tegen de vrouw is proces-verbaal opge maakt. De vermoedelijke moordenaar Gra- dus Arends uit Heinoo, die Woens dag door de Pruisische justitie te Nijmegen werd uitgeleverd, is iemand van ruim dertigjarigen leeftijd, lang en vrij stevig van gestalte, met een vollen blonden baard en brutaal uitzicht, die zijne blikken onbe schaamd in het rond richtte. Naar men vernam, beweerde hij aan de Nederlandsche politieambtenaren, die hem overnamen, onschuldig te zijn aan den moord en diefstal te Heinoo, terwijl hij zonder blikken of blozen verhaalde, reeds zes jaar tuchthuis straf te hebben ondergaan wegens vergrijp tegen de zeden. Uit St. Jacobi Parochie wordt gemeld: Woensdag- spoelden aan onze zeekust eenige vaten aan. De kustbewoners, zulks ziende, namen ze natuurlijk terstond in beslag en onbekend met den inhoud er van werd een er van meê in huis geno men om zulks te onderzoeken. Daar dat onderzoek bij avond plaats had, kwam één der onderzoekers met eene lamp te dicht bij het geopende fust. De naphta want dit bevatte het fust ontvlamde en met een vreeselijken knal sloeg het vat uit elkander. In een oogwenk stond de huizinge, waarin het onderzoek plaats had, in lichte laaie vlam en door spoedig aangebrachte hulp kon men beletten dat niet de gansche woning een prooi der vlammen werd. Uit het brandende gedeelte kon even wel niets gered worden. Een der mannen moet erge brandwonden hebben bekomen. Onlangs werd gemeld, dat een strooper uit Terwispel in een Friesch Weekblad bij advertentie den on- bezoldigden rijksveldwachter Stobbe bedankte, dat hij hem strooper gedurende het jaar 1883 zoo on gestoord zijn gang had laten gaan. De officier van justitie te Heerenveen heeft tegen genoemden brutalen gast een strafvordering aanhangig ge maakt, wegens de voor bedoelden veldwachter beleedigende adver tentie. Uit Wildervank wordt gemeld: Van de inbrekers die zooveel angst en schrik hebben verspreid te Veen- dam en Wildervank. hoort men in de laatste dagen niets meer. Groot is echter de verandering, welke de zilvere lepeltjesdieven in die dorpen Miine jongste dochter staat in nauwe betrekking tot Mr. Grosba ton, den kamerdienaar van generaal Joubert; Mr. Grosbaton heeft eene zuster, die de gunst bezit van een politiebeambte, welke laatste weer eene dochter heeft, die verkeert met den portier van Lord Whitworth, die portier is een intieme vriend van het kamermeisje van Mylady, en dat kamermeisje de geliefde van den tafelbediende van Z.E. den Engelschen gezant. U brengt me ongevraagd in een labyrinth van vriendschap, Mr. Breton, dat een nieuw bewijs geeft van het goede bart der Parijzena- naren; maar zou u niet liever de goedheid willen hebben, mij de gewichtige tijding mede te deelen? Dadelijk; ik wil Monseigneur eerst de bron leei'ên kennen, opdat u zelf kan beoordeelen, in lioevere ze authentiek is. Zeer verstandig, voortreffelijk, hebben veroorzaakt. Uit menig raam straalde vroeger een vroolijk licht over de straat, doch thans zijn die verlichte ramen alle verdwenenze worden tegen den avond zorgvul dig gesloten en nog eens nag-ezien bij' 't naar bed gaan. Smeden en timmerlieden hebben het druk had met het maken van grendels en sloten op deuren en kasten. IJzer- handelaars hebben g-oede zaken ge maakt met het verkoopen van ge weren, revolvers en patronen. De schutters te Yeendam hebben eene week lang nachtdienst gedaan en vele rijken hebben «stille» nacht- wachts aangesteld, waardoor menig arbeider een eerlijk stukje brood heeft verdiend en nog verdiend. e] In een uitvoerig rapport hebben Burg. en Wetb. te Groningen hunne meening uitgesproken over de vraag naar de werking' van het reg'lement op de prostitutie alhier en naar de wenschelijkheid van de verhooging der jaarwedde van den met de keu ring belasten geneeskundige. In aan sluiting aan het gevoelen der des kundigen, doch in tegenspraak met de meening- van de Commissie tot bevordering der volksgezondheid, meenen B. en W. te moeten verkla ren, dat het reglement (dat alleen de openbare, niet de clandestine prostitutie regelt) goed en zelfs zeer goed werkt. Zonder in hun, voor openbaarheid bestemd stuk in ver dere bijzonderheden te treden zij verwijzen daarvoor naar de bij hen ingekomen adviezen stellen zij. voor de bestaande reg-eling te be houden, ook de jaarwedde op het >oi bestaande bedrag te laten, met ver scherping van enkele ongeschikte punten. Dit advies komt later aan de orde. {N. RCL) lil io< ■ef Op uitnoodiging van de commis sie, die zich te Groningen heeft vereeuigd tot het ontwerpen eener ovatie, door de ingezetenen van Groningen te brengen aan de afge vaardigden der Transvaal naar En geland, hadden zich gisteren mid dag in het Concerthuis een aantal notabele ingezetenen verzameld ter bespreking van de wijze waarop de deputatie tot een bezoek zou worden uitgenoodigd eu waarop zij bij aan neming der uitnoodiging zoude wor den ontvangen. Men besloot het eerste te doen in den vorm van een adres, dat staande de samenkomst door alle .aanwezigen werd ge tee kend, en ten aanzien van het tweede punt werd het denkbeeld van het comité goedgekeurd der deputatie een feestmaal aan te bieden in ver band zoo mogelijk met eene muziek uitvoering in de Harmonie. (P G. C.) [el Uit de Leek (Gron.) meldt men: De typhus, die reeds eenige wekeu in 't noorden der gemeente woedt, neemt in de laatste dagen weder in hevigheid toe, Thans zijn ook de oppastersdoor de gemeente ge zonden, aangetast. De Ned. RijnspoormMaaiscJi. heeft besloten om in het vervolg over hare lijn tusschen hét station te 's-Hage en dat te Voorburg een stoomtramdienst in te stellen. Deze dienst is met 1 Februari aange vangen. Te Berg en Terblijt (Limburg) heeft eene koe haren meester gedood. Mr. Breton, u verplicht me ten zeerste. Ik doe mijnen plicht, Monseig neur, een plicht, die mij door de eerbie- digste toewijding wordt opgelegd. Geen complimenten, Mr. Bre ton. Ik gehoorzaam aan uwe be velen, Monseigneur; de tafeldienaar van Z.E. heeft aan de soubrette, deze weer aan den portier, en de laatste weer verder verteld aan de personen, die Monseigneur nog de goedheid zal hebben, zich te herin neren Volkomen, Mr. Breton gaat u maar door! Dat Z.E. aan tafel de aanwezige Engelschen gevraagd had, of zij het geluk hadden Lord Johnsbury te kennen, namelijk u, monseigneur. Zeer wel, Mr. Breton, zeide ik, zoo vast als ik kon, met een ge dwongen glimlach. {Wordt vervolgd.) der der

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2