BINNENLAND dat deze niet zal uitblijven, indien; tenminste de politie niet met be scheidenheid van de liaar verleende, buitengewone volmachten gebruik maakt. Het weekblad der socialis tische partij vas natuurlijk het eer ste offer, dat viel in dezen toestand. Het blad is opgeheven, de drukkerij gesloten, en de persen waarop het blad werd gedrukt, verzegeld. Of dit evenwel veel zal baten, valt sterk te betwijfelen, 't Is niet onmogelijk, dat than#' geheimzinnig verschij nende blaadjes de taak van het orgaan, dat door het afkondigen van den Staat van beleg is ge schorst, op zich zullen nemen, en de geheimzinnigheid waarmede zij alsdan verschijnen, maakt ze voor de massa te aantrekkelijker niet alleen, maar nog gevaarlijker bo vendien. De Belgische handels-expeditie naar de Congo-landen op de West kust van Afrika, is in den laatsten tijd niet gelukkig. Onrustbarende geruchten zijn er in omloop over de onderneming, waarbij zich de koning zelf zoo bijzonder interes seert, Zoo verzekert men dat de Brazza, die het hoofd der zending was, is overleden, en dat zijn reis gezelschap in tamelijk moeielijke omstandigheden verkeert. Wat hiervan waar is, zal de toe komst moeten leeren. Zooveel is ech ter zeker, dat men te Brussel geens zins gerust is over bet lot der ex peditie en men alle mogelijke moeite doet om achter de rechte waarheid te komen. In de Tweede Kamer heeft de heer Jansou den minister geïnterpeleerd over de uitlevering van den anarchist Cyvoct, die de voornaamste onruststoker te Lyon was, en door het gerechtshof ter dood veroordeelt is. Deze afgevaardigde meende, dat Cyvoct voor andere daden is gevonnisd, dan die voor welke hij is uitgeleverd, doch de minister bewees uitvoerig, dat deze opvatting bezijden de waarheid was; en hij mocht de voldoening smaken, de motie van afkeuring tegen het regeeringsbeleid in deze zaak, met groote meerderheid verworpen te zien. Slechts vier leden hadden er zich voor verklaard Duitschland zag zich, evenals andere landen, gaarne in het bezit van enkele koloniën, tot nog toe een onbekend artikel aldaar, gesteld; doch dit gaat zoo gemakkelijk niet. Thans hebben te Hamburg enkele kapitalisten het voornemen opgevat, dit plan tot verwezenlijking te bren gen, door op de noordkust van Bor neo en op enkele eilanden van de Stille Zuidzee volkplantingen aan te leggen. Of het Duitschland in de toekomst evenwel gelukken zal, zich tot eene koloniale mogendheid van eenige beteekenis te verheffen is nog zeer onzeker; tenzij Bismarck bij een hernieuwden oorlog ook een of meer koloniën zich als buit toeëigene. Haarlem, 6 Februari 1884. Voor de verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken gisteren alhier gehouden zijn 16 stembriefjes ingeleverd, waar bij 1 in blanco. Tot lid is benoemd de beer mr. Job. Enschedé met 46 hem voor, dat een meisje met acht- maalhonderdduizend francs, zooals zijne dochter, zeer goed eenen man zonder vermogen, vooral een koop man kon trouwen, die toob dat geld spoedig zou kunnen verdubbelen. Nu, sprak bij eindelijk be daarder, gij moet het weten, maar eene vervloekte zaak blijft het. Om den man niet geheel teleur te stellen, verklaarde ik hem dat ik wel het verlies der schoone Constance zeer beklaagde, maar dat de bekoorlijke Angélique in staat was, den ongelukkigsten minnaar te troosten en dat ik heel niet twij felde, ze binnen korten tijd harts tochtelijk te beminnen, zoodra ik daartoe het recht zou hebben. Zoo werd eindelijk de zaak be klonken, en wij gingen naar de twee meisjes, om haar, die van niets wisten, haar lot aan te kondigen. Ik werd eigenlijk een beetje bang, toen ik tegenover haar stond,niet voor de schoone Constance, wier geheime wenschen zouden bevredigd worden, maar wel voor het brutale gezicht stemmen; voorts zijn uitgebracht op de heeren J. J. Beynes 34, G. de Vos 3, J. Leupen en H. van Veen 1 stem. Aan de Staten-Generaal is me- dedeeling gedaan van zes overeen komsten met inlandsclie vorsten in den Oost-Indischen Archipel. Door enkele bladen, ook aan qp£, is gemeld, dat de heer J. R. De Kruijff door den wethouder van publieke werken zou zijn uitgenoo- digd om het plau voor een, beürs op den Dam volledig uit te werken. Wij kunnen mededeelen, dat den heer De Kruijff van zulk een op dracht niets hekend is. (D. v. Ned.) Volgens telegrafisch bericht uit New-York kan er tusschen 5 en 7 Februari stormweder verwacht worden op de Engelsche, Noordsche en waarschijnlijk op de Fransahe kust. De wind aan het Zuiden tot het NW. roudloopeud. Een tweede storm kan 48 uren later ver wacht worden, gevolgd door afwisse lend weder gedurende eenige dagen. Omtrent het te Zandvoort ge strande schip VIndependence schrijft men aan het N. v. d. D.: De reden waarom de kapitein tot driemaal weigerde het schip te ver laten, bestond alleen in de vrees, dat het hier evenzoo zou toegaan als op de Engelsche kusten. Wan neer daar een schip strandt zoo verhaalt de kapitein dan zijn de kustbewoners er steeds op uit, eerst de schipbreukelingen te redden eD daarna schip en lading als hun eigen dom te beschouwen. De bewering, dat de kapitein bij zijn redding dronken was, wordt teil stelligste tegengesproken. Volgens verklaring van de be manning- waren zij ongeveer 24 uren zonder eten of drinken geweest, daar het schip ongeveer 15 minuteu na het stooten reeds vol waterwas geloopen. 'Van den stuurman of diens lijk heeft men nog niets vernomen; zijn portret is, volgens mededeeling van den kapitein, op het strand gevonden. De lading is geheel gelost en be staat uit een kolossale partij hout, welke thans ligt op het terrein bij de R. K. kerk. Het schip is erg gehavend en zit zoo hoog op het strand, dat men er zonder moeite om heen kan wandelen. Uit de Prinsengracht te Amster dam is Maandag opgehaald een zak, waarin het lijkje van een kindje van twee maanden genaaid was. Op de Landswerf te Amsterdam viel Maandagnamiddag, aan boord van den brik Pollux, een scheeps timmerman van het opperdek in het waterruim. Met gevaarlijke inwen dige kneuzing van het hoofd werd hij, na op de werf te zijn verbon den, per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Maandagmiddag is in een schaft- kelder aan de Nieuwmarkt te Am sterdam een nog jeugdige vrouw plotseling ineengezakt en overleden. In een woning in de Quellijn- straat te Amsterdam zagen Zondag- mijner nieuwe geliefde, dat mijne wenschen wel een weinig beloofde te kruiden. Vroeger had ik altijd kwaad met kwaad vergolden, maar nugaf ik mij aan de onbarm hartige met een gevoel van onmacht over. Schoone Constance, begon ik volgens afspraak, toen Mr. d'Ar- genet, dien wij hadden laten roe pen, binnentrad, deze jonkman heeft oudere rechten op uwe hand, dan ik, en zonder twijfel heeft hij die ook beter verdiend, daar gijzelf hem die rechten hebt gegeven. Ik breek wel mijn hart door de banden te breken, die tot dusver ons ver- eenigden; maar ik wil het hoogste geluk mijns levens niet koopen voor de rust van haar, die het mij ver schaffen zou. Daarom heb ik uwen vader verzocht, zijne inwilliging te geven tot uwe verbinding met Mr. d'Argenet. Mr. Gerson bevestigde, wat ik zei, en de twee minnenden vergaten spoedig de dankbetuigin gen voor de vreugde, over zulk een geluk. Het was de eerste maal, dat avond drie meisjes een persoon bin nensluipen. Kwaad vermoedende, doch zeiven angstigom te handelen, wachtten zij tot ze een tweetal voorbijgangers de zaak konden me dedeelen. Een hunner bleef daarop voor de deur de wacht houden, ter wijl de ander zich naar het politie bureau begaf, van waar hij met een tweetal agenten terugkeerde. Deze begaven zich hierop iu de woning en vonden, na lang zoeken, den onwelkomen gast in een alkoof ver borgen. Onder begeleide van een groot aantal belangstellenden werd de man naar het politie-bureau ge- gebracht. De Nederlandsche Pensioen-ver- eeniging voor werklieden zal te Am sterdam eene algemeene vergadering houden in het Nutsgebouw, op 1 Maart, te 1 uur, ter behandeling o. a. van de ontwerp-statuten van het werkliedenfonds en van het waar borgfonds, en vair de daarop schrif telijk ingediende amendementen, en ter verkiezing van liet definitief be stvtur, ingevolge art. 7 en slotbe paling der statuten. Alle leden der al'deelingen, alle leden der Vereeuiging in plaatsen waar geen afdeeling is gevestigd, en de leden der Vereenigingen. welke als lid zijn aangenomen, kunnen de algemeene vergadering bijwonen. De afgevaardigden der afdeelin- gen worden uitgenoodigd, op de ver gadering mededeeling te doen van het aantal leden hunner afdeelingen op den len Maart (art. 11 der sta tuten) en zich aldaar of vooraf schriftelijk te legitimeer en. Men kan, door lid te worden, zich het recht verwerven, de vergadering bij te wonen, waardoor, naar het voorloopig bestuur meent, de op richting- van afdeeling-en, waar die nog niet bestaan, zeer vergemak kelijkt zal worden. Zij moeten van hun toetreding als lid der Vereeui ging (f 1 contributie per jaar) tijdig aan den secretaris, dr. J. Th. Mou- ton te 's-Gravenhage, bericht geven. Gisteravond is te Leiden met den spoortrein van Rotterdam aangeko men prins Roland Bonaparte, om al daar den Sen Febr. de dies-viering der Leidsche Hoogeschool bij te wonen. Bij het station was eene groote menigte op de been. Hij werd door een paar leden van het stu dentenkorps verwelkomd en begaf zich vervolgens naar het «Hotel Levedag.» In een taanketel, waarin men netten bruin maakt, viel Maandag een Scheveninger. Hij schreeuwde uit alle macht om hulp, die eindelijk kwam opdagen. De «neger» werd afgekrabd en een Scheveninger kwam weer voor den dag. Waarschijnlijk heeft hij zich niet erg bezeerd. X. schrijft in De Hollander'. «Te Utrecht, zooals zeker ook in andere groote steden, heeft de plaat selijke schoolcommissie, belast met het toezicht op het lageronderwijs, een bezoldigd secretaris; een amb tenaar, die door Burg. en Weth. wordt aangewezen. Die ambtenaar krijgt daarvoor f200 per jaar. Een aardig buitenkansje, zou men zeg gen. Mis, want onmiddellijk na de benoeming tot secretaris wordt 's mans gewoon tractement met f200 ver- ik de schoone Constance door eenig gevoel bewogen zag en toen ik de daardoor verhoogde schoonheid van haar gelaat bemerkte, moest ik mij zeiven bekennen, dat ik haar voor geen geld ter wereld, zou weggegeven hebben, ware ze voor mij ooit zoo bekoorlijk geweest. Nu kwam de moeielijkste plicht met gemaakte vroolijkheid, maar kloppend hart, als een misdadiger wendde ik mij nu tot Angélique, die, zonder een woord te zeggen, ons allen met scherpen blik had aangekeken. Gij zijt wel edelmoedig, zeide ze met een ingehouden glim lach en met zoo'n doordringenden blik, dat het mij was, alsof zij mijne geheime gedachten in mijne ziel kon lezen. Als dat waar is, engelachtige Angélique, dan hoop ik van harte, dat ge me daarvoor beloonen zult. Naar verdienste, edele ridder, daar kunt ge op rekenen. Uwe vleiende woorden doen mij terugschrikken. minderd. Noodelooze omslag zou inen denken. O neen; 'tis juist fijn uitgerekend. Begrijpt eens: op na vraag van een der leden van den Raad zei de voorzitter, «dat dit zoo geregeld was, om 30 pet. restitutie van het rijk te kunnen krijgen, want die twee honderd gulden waren kosten voor onderwijs». De gemeente Utrecht had er dus nog 'een voor deeltje bij van 60 gulden. De schat kist is er immers goed voor!» Baron van Boetselaer, wonende aan de Waalkade te Nijmegen, is in het bezit gekomen van de boe kenkist, waarin Hugo De Groot den 22en Maart 1621 uit Loevesteijn ontsnapte. De echtheid van dit merk waardig voorwerp is door authen tieke documenten boven twijfel ver heven. Baron van Boetselaer verleent toe gang aan hen, die deze kist, als mede de portretten van De Groot, Maria van Reijgersbergcn, De Groots grootmoeder, vader en broeders en een aantal brieven van dezen Staats man verzoeken te bezichtigen. (Geld.) Zekere J. L. W., die reeds meer malen met de politie in aanraking kwam, moet bij gelegenheid van den verkoop van manufacturen in het hotel «De Kroon» te Oldenzaal, ge heel onverwacht den hotelhouder M. aangevallen en hem met een mes diepe sneden op voorhoofd, neus en wang toegebracht hebben. De dader is naar Duitschland ge vlucht. Men schrijft uit Deutichem: Van Terborgh is hier geboeid aangebracht een uit Pruisen afkom stig ingezetene, op heeterdaad dezen middag aldaar betrapt op het met lijmstokjes hengelen in de* offerbus der R. K. kerk aldaar. De meid van den pastoor had hem met genoemd handwerk bezig gezien en de kerk achter hem gesloten, zoodat het der politie gemakkelijk viel hem te vat ten. Andere voorwerpen waren ook door hem in bezit genomen. Een persoon uit Aalst N.-B. be zocht gisterenmorgen de stad Eind hoven eu sloeg in zes woningen 14 ruiten in. Toen de politie hem be machtigd had, bleek, dat de man, die aan verstandsverbijstering lijdt, zijn halve pols had afgesneden. Eenige dagen geleden kwam een vreemdeling de prediking in deHerv. kerk te Prinsenhage bij Breda bij wonen. Toen de kerk uit was, ging hij naar den predikant, zeggende, dat hij hem met veel genoegen had gehoord en er nu wel spoedig eene commissie uit Sirjansland zou ko men, waar men een leeraar van zijne richting verlangde. Hij deelde mede, dat hij Gazette heette en te Zierik- zee tehuis behoorde. De predikant, ofschoon zich over Sirjansland niet uitlatende, ontving zijn bezoeker met gastvrijheid en die liet zich den maaltijd goed smaken. Den volgen den dag begaf diezelfde persoon zich naar den heer M. B., met wien hij een koop sloot van f1000 aan hui den, van welk artikel hij bleek ken nis te hebben. Den heer B. zeide hij Van der Veen te heeten en te Bruinisse woonachtig te zijn. De heer B. was nochthans voorzichtig Dat is juist wat ik beoog. Toch is de aantrekkingskracht uwer bekoorlijkheden sterker. Dan zou ik wenschen, er min der te bezitten. Ik zou dan tenminste minder smarten uitstaan. O, daarom wensch ik het niet. Goddank! dan mag ik nog hopen, dat ge u over mijne ellende zult ontfermen en mij zult trouwen, sprak ik; als een echt verliefd rid der mij op eene knie voor haar ue- derlatend. O, mijnheer, als ik u verzoe ken mag, dat kan staande wel. Trouwen! dat is de moeite niet waard, dat heel graag. Ik was al bang, dat ge me zoudt willen dwin gen u te beminnen. Dat meende ik te veronder stellen. 'tZal me waarlijk een groot genoegen doen, als ge dat steeds blijft veronderstellen. Dat bespaart mij groote moeilijkheden. Ik begon in 't nauw te raken en genoeg, naar hein bij den burge meester van Bruinisse te vragen en vernam van dezen, dat de genoemde persoon daar onbekend was. Van eene commissie uit Sirjansland is natuurlijk ook niets^ vernomen. In de kantonnale gevangenis te Venloo bevindt zich thans voor 2 dagen in arrest een 82jarig persoon uit Venraai, wegens overtreding van de vergunningswet. Daar de grijs aard door ouderdom zijn gezicht heeft verloren, is hij door zijn 62- jarigen zoon daarheen geleid. GEMENGD NIEUWS. In een Friesch blad leest men: Humelïjksaaiivraag vau drie jongelingen, jeugdigen leef tijd, aan niet onbemiddelde Burger dochters van 20 a 27 jaar. Zij, die belangstellen komen aan huis bij deugene, dien zij verkiest. Zondags [niet te te spreken. S. J. Veenstra, K. K. Kats, Augustinusga, S. S. Tjoelkbr, In 't Weekblad voor Elburg e. o. van Zaterdag jl. vindt men o. a. de volgende advertentie Kiezers van Elburg wil men een raadslid kiezen, die verstand en kennis heeft van de burgerij en met alle menschen weet om te gaan, stemt dan op Barend Koops, vracht rijder op Zwolle. De Frausclie regejring' heeft besloten een wetenschappelijk onder zoek te doen instellen naar de vul kanische uitbarstingen in Straat Sunda. De expeditie vertrekt in April e. lc. en zal worden geleid door de heeren Bréon en Korthals. Bij een der jongste stormen gingen zes mannen uit liet Schotsche dorp Shader in eene moerassige streek schapen opzoeken. Zij werden door een sneeuwstorm overvallen en keer den niet terug. De dorpsbewoners gingen hen zoeken; één werd uit geput en bewusteloos, maar nog levend aangetroffen; twee anderen werden later gevonden; zij hadden na twintig mijlen geloopen te heb ben, een paar schapen gevonden en zich in het leven gehouden door die te slachten, het rauwe vleesch te eten en zich met de vacht te dek ken. De andere drie zijn niet ge vonden en zeer waarschijnlijk om gekomen. Brandnetel-soep. Volgens inededeelingen van verschillende kanten, voorkomende in Sempervirens en andere bladen des vorigen jaars, vinden gestoofde jonge brandnetels weinig of geen voorstanders. Noch tans kunnen ze bij schaarschte van versche groenten in 't vroege voor jaar zeer goed dienst doen in de soep. Heden ten dage leven er in de ge meente Watergraafsmeer nog men schen, die vóór een 40tal jaren, ge durende enkele voorjaarsweken, een mooien stuiver gelds verdienden aan het zeevolk der Noorsche houtschepen in de havens van Am sterdam, met de leverantie van mud- zakken vol soepgroenten, bestaande uit jonge brandnetels, de eerste jonge bladuitspruitsels van den ge wonen vlierheester (Sambncus nigra) en de eerst ontspruitende blaadjes van het alom op beschaduwde plaat sen en tusschen het hakhout voor komende onkruid yEgopodiurn Poda- graria, bij het volk bekend onder den naam «drieblad of vogelpoot». Men roemde de hiervan bereide soep aLs uitermate bloedzuiverend en als een spicifiek middel tegen de scheurbuik. Ook wij veroorloofden ons eens wist niets beters te doen, dan de hulp van Mr. Gerson in te roepen. Mr. Gerson, zeide ik, ik moet uwe bemiddeling vragen; Angéli que belooft me, met mij te huwen, maar ze bijt, krabt en slaat vau zich af, als eene Tartaarsche bruid, zoodat ik hulptroepen noodig heb. O gekheid ze is eene dwaze meid, maar eene goede dochterik keu haar zeer goed. Ze is de uwe sprak hij, hare hand iu de mijne leggend, dat zij heel gewilllig toe liet, maar niet zonder mij aan te zien, als wilde ze zeggenWacfy; maar, vadertje, we zullen je wel klaar krijgen! Ik had er gauw genoeg van en begon zoo spoedig mogelijk met d'Argenet over han delszaken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2