Vrijdag 8 Februari 1884. No. 180. FEUILLETON. Oplage 10000 Ex. K3MU ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p- maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alpmeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale dc Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHx. E. JONES. Sucr.. Parijs, 31bis, Eaubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDFENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.-. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15. 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9 50.11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30, 8.30, 9.50,11.-. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10, 10.20* 11.5, 1.23* 2.45.3.35,5.10.6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Dclftscbe Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57- Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S, 7-55, 10.15, 11.38, 4.59, S.3. M. 1.33, Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Was men in Frankrijk bevreesd, dat de dubbele nederlaag welke bet ministerie in bet laatst der vorige week in de kamer van afgevaardig den geleden beeft, wellicht tot eene ministrieele crisis aanleiding- zou kun- uen geven, thans blijkt bet, dat bet kabinet Ferry uit aanmerking van de moeielijkbeden waarin bet land op dit oog-enblik is gewikkeld, be sloten beeft om voorloopig- althans, niet tot bet nederleggen der porte feuilles over te gaau. Dat biermede voor eene korte poos het gevaar be zworen is, geeft eenige rede tot ge rustheid, hoewel bet niet zeker is of zij van langen duur zal zijn. De positie toch van de regeering is daar door aanmerkelijk verzwakt, want alhoewel de gevallen besluiten geene gewichtige kwestiën betreffen, blijkt uit de stemming-, dat de meerderheid, waarop zij tot beden kon rekenen, niet zoo getrouw is, als dit vroeger bet geval was. Het is' evenwel niet onmogelijk, dat de tegenstemmers spoedig berouw over hunnen tegen stand gevoelen en de eerste de beste geleg-enbeid aangrijpen om door een votum van vertrouwen een pleister te leggen op de wonde, die zij sloe gen. De verstandigen onder de on tevredenen zullen zeker weldra tot de ontdekking- komen, dat bet on voorzichtig zou zijn, van voerlieden te veranderen nu de wag-en van den staat zich op zulk een gevaarlijken weg bevindt. De onderhandelingen met China rusten op dit oogenblik geheel. Mar kies Tseng moet aan Lord Granville verklaard hebben, dat hij geen plan bad naar Parijs terug te keeren, DE DRIE ZUSTERS. (Naar het Duitsoh.) 8) XIV. Op dezelfde manier in eeuwigdu rende plagerijen, gingen de eerste verlovingsdagen voorbij. Dikwijls genoeg, als ik met bet angstzweet op bet gelaat, voor mijne teedere bruid zat, voelde ik berouw over mijne edelmoedigheid, die baar van beminnelijke schoonzuster tot eene pijnlijke verloofde gemaakt bad. Het mooiste was nog, dat ze altijd als mijn toorn net zou uitbreken, me dadelijk met de zoetste woord jes weer paaide, zoodat de hoop op beteren tijd weer bij mij opkwam. Maar dat duurde niet lang. Al heel spoedig zat weer de beele familie te schateren over onze schermutse- tenzij uitdrukkelijke bevelen van zijne reg-eering hem daartoe noodzaakten. In den laatsten tijd evenwel was tusscben hem en minister Ferry geen enkel stuk over de kwestie in Ton kin gewisseld, en hij meeude he! sterk te moeten betwijfelen of de geruchten omtrent de onderhande lingen te Peking gevoerd, wel zoo veel vertrouwen verdienden. Wat de krijgsoperatiën in bet land der Roode rivier aangaat, daarover bewaren de telegrammen bet stilzwijgen. Geen enkel belangrijk feit deelen zij ons mede; zoodat wij mogen aannemen, dat admiraal Courbet tot algebeele werkeloosheid veroordeeld is. Ook omtrent de versterkingen die onder weg- zijn, weet men niets bijzonders. Zelfs aan de regeering is bet geheel onbekend, waar deze zich bevinden; hoewel men meent te mogen ver onderstellen, dat zij niet verre meer af zijn en weldra ontscheept zullen kunnen worden. De Bonapartistische partij beeft de vorige week een gevoelig verlies ge leden door bet afsterven van een harer bekwaamste leiders en ijverig ste voorstanders, den beer Router. Tijdens Napoleon III zich in balling schap bevond, was bij de bemidde laar bij alle zaken, die in Frankrijk zelf moesten behandeld-worden, en de keizerin droeg hem ook na den dood van baren g-emaal de hoogste achting toe. Bij zijne begrafenis bad zij zich dan ook laten vertegenwoor digen en door bet zenden van een telegram van rouwbeklag beeft zij blijk g'egeven, dat zij de diensten welke de overledene aan baar huis bewezen had, geenszins vergeten was. Ook prins Napoleon en prinses Mathilde hebben hun voornemen te kennen gegeven, om bij de begrafenis lingen, die natuurlijk altijd in mijn nadeel uitliepen. 't Ergste kwam nog. De oom uit La Roebelle, bij wien Angélique gelogeerd geweest was, kwam met een jong- menscb, die een neef heette, over. Angélique omhelsde ze alle twee, waarbij het mij voorkwam, dat in de oogen van die neef een vuur blonk, dat voor eene nicht wel wat te sterk was. O neef, sprak ze toen, wat ben ik blij, dat ge bier zijt, ge moet weten, dit is mijn brui degom, Mr. Waltmann uit Hamburg-. Tot nu toe heb ik hem nog weinig anders, dan met woorden kunnen krenkennu komt gij wel van pas, om mij voor het onheil bij voorbaat te wreeken, dat hij mij na bet hu welijk zal aandoen. De lieve neef kreeg- eene kiem en stotterde eenige niets zeggen-1 de complimenten. Zij vervolgde:! Hiermede benoem ik u plecb- i tig tot mijnen Cicisbeo, want dat i tegenwoordig te zijn, doch prin; Victor liet zich verontscbuldig-en, daar bij op reis naar Engeland is, om een bezoek te brengen aan de keizerin, die hem daartoe beeft uit- genoodigd. In Engeland zijn, zoowel in bet Lager- als in bet Hoogerhuis, de discussiën over het adres van ant woord op de troonrede reeds in vol len gang, en over bet geheel vallen zij de regeering nog al mede. Ont breekt bet daarbij niet aan scherpe aanvallen van de zijde der conser vatieven, onder de liberalen vindt de regeering warme verdedigers van bare politiek, die luide er hunne afkeuring over uitspreken, dat men haar zoo lastig valt over zaken en toestanden, die onafhankelijk zijn van de houding- der ministers. In zooverre echter zijn die debatten nuttig, dat zij ons in staat stellen, de plannen van bet kabinet in hun geheel te overzien. Tot bet herove ren van Soedan bestaat volstrekt geen plan. Alleen beeft de Britscbe regeering aan den Khedive te kennen gegeven, dat zij hem zou ondersteu nen in de verdediging van eigelijk Egypte tot aan de Roode zee. Met het opgestane gewest kon Engeland zich niet inlaten. Gelukte bet gene raal Gordon en Baker-pacha de zaken daar in orde te brengen, van harte zou men den Khedive met dat succes gelukwenschen, doch betging niet aan, bet Britscbe leger aan al de gevaren bloot te stellen, die eene herovering van Soedan zou opleve ren. De laatste berichten uit Londen melden, dat bet Hoogerhuis na een betrekkelijk kort debat, het adres van antwoord op de troonrede beeft. Italiaanscbe gebruik bevalt mij, sinds wij in Frankrijk Duitscbe bruide goms hebben. Gij zult onze twisten beslissen, daar ik veronderstellen mag, dat ge mij altijd gelijk zult geven. Gij zult den sleutel van mijne kamer hebben, gij zult steeds naast mij staan en zitten, om mij tegen hem te. verdedigen. Hij trouwt mij alleeu uit wraak, omdat mijne zus ter hem niet wil hebben; daarom handel ik edelmoedig, als ik hem die wraak bezwaar, want boe moeie- lijker de wraak is, boe zoeter. Je bent een berold des dui vels, meisje! riep Mr. Gerson, haar met den vinger dreigend. Laat me begaan, vadertjede Duitschers hebben tegenover onze natie altijd veel geduld getoond. Voor een Franschman zou bet erger zijn: dié zou bet bij mij niet uithouaen. Hoewel ik inwendig kookte,''maakte ik «bonnemine h mauvaisjeu». Maar toen zij van scherts tot ernst over ging- en den neef lief bejegende, terwijl ze mij met de grootste koel- aangenomen, zooals bet door de regeering was goedgekeurd. Wederom beeft bet Egyptische leger eene geduchte nederlaag gele den. Volgens een telegram uit Cairo ontving de Khedive van Baker-pacha eene dépêche, waarin bij hem me dedeelt, dat zijne troepen in een hevig gevecht met de benden van den Mahdi, zijn verslagen, en bij genoodzaakt was met verlies van 200 soldaten, enkele lcruppkanonnen en een grooten voorraad amunitie op Soeakim terug te trekken. Toch wanhoopt de generaal nog- niet aan het succes van zijnen tocht. Over het algemeen beeft zijn leger zien dapper gehouden en bewezen, dat de slechte geruchten, die er omtrent den geest der troepen in omloop waren, ongegrond zijn. Vooral de zwartjes hebben zich uitstekend ge houden. De correspondent van de Stan dard te Konstantinopel bericht, dat opnieuw de onderhandelingen met Engeland over de Soedan-kwestie geopend zijn. Toonde de Porte eerst zeer weinig lust zich hierin te mengen, lang zamerhand begint zij over dit be sluit berouw te gevoelen, en onmo gelijk is bet niet, dat wij binnen kort nog een Turkscb leger zich zien inschepen naar Egypte, als de schatkist het toelaat. De gewone kwaal van den grooten beer, bet geldgebrek, zou ook thans weder wel eens kunnen veroorzaken, dat van het gebeele plannetje niets kwam. 't Valt in het groote Oostenrijk, dat uit zulke verschillende bestand- deelen bestaat, moeielijk het ieder beid afwees, toen raakte mijn ge duld op. 'tls alleen om u op de proef te stellen, mijnbeer, zeide zij. Dat wil zeggen: gij rijt me de borst open, om te zien, of bet hart nog klopt, riep ik woedend, maar ik zal wel middelen vin den, om dat te veranderen. Buiten mezelven stormde ik de deur uit, gevolgd door een schate rend gelach. Mr. Gerson sloeg de schrik om bet hart, toen ik zoo wild zijn kantoor kwam stuiven en hem mijne positie blootlegde. Dat is wat nieuws voor mij, antwoordde bij, ik bad gedacht, dat jelui zoo goed bij elkaar pasten. Ja, ja, 't is waar, zij is een kleine satan, maar 't hart is goed. Maar dat hindert niet; ze is niet valscb en als ge bare vroolijkheid niet door aantrekkelijkheid verbittert, zult ge de plezierigste vrouw op den beelen aardbol hebben. Intusscben zal ik baar toch spreken. - - Dat deed bij dan ook, hoe ik, die naar den zin te maken. Zooveel volken als dit rijk omvat, zooveel talen worden er ook gesproken, en ieder is natuurlijk naijverig op de rechten, die bij daaromtrent meent te hebben. Werd eerst een voorstel verworpen, waarbij de Duitscbe taal als de officieele zou worden ver klaard, thans trof een dergelijk voor stel, dat thans Bobeme betrof, bet zelfde lot. De Tweede Kamer beeft geweigerd een voorstel van den beer Herbst goed te keuren, waarbij de afschaffing der bepaling werd bevolen, dat de ambtenaren der re geering in Bobeme, zoowel de Duit scbe als de Czechische taal moeten machtig- zijn. De mededeeling- van den minister, omtrent de maatrege len, door de regeering genomen, om de orde te Weenen te handha ven, werd door de vertegenwoor diging vrij koel ontvangen. Alge meen houdt men het er voor, dat de afgevaardigden willen afwachten, welk gebruik de politie van bare buitengewone volmacht maken zal, alvorens zij zich aan eene beoor deeling der daden wagen. In bet Italiaansche parlement heeft een der leden den minister van buitenlandscbe zaken geïnter- peleerd over het gebeurde te Spa- latro (Dalmatie), waar een Oosten- rijkscli politie-beambte een Italiaan- scben visscber heeft gedood. De minister drukte in antwoord op de tot hem gerichte vragen, de ver wachting uit, dat de keizerlijke re geering niet zou weigeren de ge- eisebte voldoening te geven. De betrekkingen tusschen de hoven van Rome en Weenen zijn van zulk een •vriendscbappelijken aard, dat er geen reeds berouw bad, hem er ook trachtte af te brengen, maar boe bet kwam, uit kwaadwilligheid en onnadenkendheid, weet ik niet, in 't bijzijn van allen. De glimlach dei- aanwezigen bij zijne vaderlijke te rechtwijzing, verkondigde mij mijn vonnis. Wat? zei Angélique, zijn de zenuwen van een Noordlauder zoo gevoelig? Kunt ge 'tniet ver dragen, dat ik dansend en springend door bet leven ga? Ge begrijpt mijn humeur niet; boe zult ge dan mijne liefde begrijpen? Scboone Angélique Zeg dat mijne zuster; ik ben de ondeugende, onuitstaanbare, en toch bemin ik u zoo teeder, als de beste oude vrijster haren mops of papegaai. De rol van mops zou u zelve misschien beter passen, want die dieren verbinden graag met de in nigste liefde voortdurend knorren en bijten. Zij lachte en gaf mij de band,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1