1 tien de Ministers vau justitie en binnen- landsckc zaken, en ook aan uwe verga dering adressen hebben ingezonden, hou dende hunne bezwaren tegen de drank wet, speciaal ten opzichte van het per soonlijk recht van vergunning, dat thans krachtens de bestaande wet geheel wordt enkele reden bestaat, om te vreezen,Dat requestranten aan H. H, Excellen- dat zij door deze gebeurtenis min der goed zoude worden. Te Madrid schijnt men den laat- sten tijd weder niet geheel gerust, omtrent de houding van het leg-er. Van verschillende zijden openbaren j miskend, zich teekenen van ontevredenheid, die maar al te zeer .de bezorgdheid opwekken. Het is bekend, dat vooral onder de officieren van het Spaaa- sche leger de vepublikeinsche partij zeer sterk vertegenwoordigd is, zoo dat zij vooral al zeer weinig ing*e- nomen zijn met de verandering- in Dankbaar voor de opname van koffie- buishoiulers, tappers en slijters in de voor gestelde wet tot cumulatie van beroepen, doch tevens de klachten overbrengende van ec.i aantal ouzer leden die bij den verkoop van sterken drank ook het krui deniersvak uitoefenen, verzoeken alsnog nota te willen nemen van die klachtenx doch bovenal Uwe hoogmogende aandacht ken gevoel te hebbeu voor de zaak die zij verdedigt. Na afdoening van enkele punten van huislicudelijken aard werd de bijeenkomst gesloten. (Ar. R. Ct.) de regeering. die de conservatieven te willen vestigen op het persoonlijk recht op het kussen heeft gebracht. De j van vergunning, minister van oorlog evenwel schijnt Redenen waarom requestranten zii.'a no;' niet van plan, zeer zachtzinnig met de ontevredenen te werk gegaan. Hij heeft ten minste reeds eene cir culaire rondgezondenwaarin hij den militairen ernstig aanraadt, zich buiten eiken politieleen strijd te hou den. Het minste bewijs van rebellie. I „te Rott* zoo dreigt hij daariu, zal terstond} «geschiedt. met al de gestrengheid der mili taire wetten worden gestraft, zon der dat men iemand zal ontzien, 't Is maar te hopen, dat die be dreiging- iets mag uitwerken, en zij liet leger moge terughouden van daden van openlijk verzet. Redenen waaro rials wenden tot Uwe vergadering met eerbiedig verzoek dat het Haar Hoogmo gende moge behagen: „1°. Alsnog aau requestranten bezwa ren tegemoet te komen en hun »ïet: af hankelijk to doen stellen aan eene eonli- „tie van lieden die er op uit zijn, zooals iaia en door het geheele land «lie pereeelen ti- koopon waarop Vanwege de afdeeling Hillegom der Alg. Vereeniging- voor bloem bollencultuur zal op 1, 2 en 3 Maart a. s., in het «Wapen van Friesland» te Hillegom, eene Floralia-tentoon- stelling gehouden worden van ver schillende bloeiende bolgewassen gekweekt door leden van den ar- beidersstand aldaar. Tot leden der regelingscommissie j worden door het bestuur der afdee ling bereids benoemd de lieerén I Hulst, Hansen, Kuik, J. W. Van Til en J. J. Van Waveren. HIWPA'LIM). Haarlem, 7 Februari 1884. De prins van Oranje zal als eere voorzitter der commissie tot oprich ting van het gedenkteeken van Leidens ontzet, tegenwoordig zijn bij de onthulling op 26 Mei. De hoog-1 leeraar M. De Vries zal het woord voeren. Z. IC. K. Alexander der Ne derlanden, prins van Oranje, heeft eene gift gezonden aan het «Huis van Barmhartigheid» te 's-Hage. Tengevolge van de door de Feestcommissie daartoe gedane uit- noodigiug, zullen de feesten ter her innering aan het 70-jarig bestaan van het tegenwoordige 3e reg\ hu zaren ook worden bijgewoond door den graaf Van der Burgh, kapt. dei- Belgische artill.in garnizoen te Brussel. De vereeniging Vergunning. het recht van vergunning rust en. in het „bezit daarvan gekomen, tie huurders uit zuigen en vernietigen, zijnde ;uin II. 11. „Excellentien de verschillende klachten „van dwang van de zijde des verhuur- „ders, tegenover hunne huurders die in „bexit zijn «Ier Vergunning e:i de- zelve belden, ter hand gesteld t' •egezon- I „den, onaaiigezien het aanzienlijk get:l. I „van adressen en mondelinge' klachten bij „genoemde 11.11. Ex-vilentie» en eenige '„leden Uwer Kamer bekendgemaakt. I „2°. Ingevolge art. 3 der («rondwet. „alle neringdoenden gelijk te stellen, en l „geene bio oorqgMing van den een en staats- 1 /.burger koven den ander." H M. vergadering! i Ingevoi'o? art. 74 «Ier thans bestaande j ertegenvvoordigen de Staten-1 Generaal het geheele Nederlandse!»- volk;1 welk volk niet kan veronderstellen dat het de bedoeling der Regeering zoude kunnen zijn, hunne trouw aan Koning en Vader land te beloonen met het ontnemen van zijn middel van bestaan, of dit in het minste geval onwillekeurig te ondermijnen. 't. Welk doende enz., Febr. 1884. I Door de Kies vereeniging «Bur- Igerplicht», te Amsterdam, is tot j candidaat voor de Prov. Staten van i Noord-Holland, met 40 van de 64 uitgebrachte stemmen, benoemd den heer F. .T. W. H. Schmitz. Een driejarig knaapje, dat in een woning in 'de Valkenburgerstraat te IAmsterdam, alleen gelaten was, werd door het openen van liet deurtje i van een fornuis, en wellicht door het" daarin werpen van brandbare i stoffen, de oorzaak, dat de vlammen naar buiten sloegen, zijne kleertjes en weldra zijn geheele lichaam aan tastten. I Toen de buren op zijn angstge- j schrei toesnelden, vonden zij het j kind met brandwonden overdekt. Terwijl men het naar het gasthuis 'vervoerde, is het overleden. laagd en daardoor het verbruik be- i vorderd, maar de ijverige commissie van beheer heeft thans besloten, na eenige bevredigende proeven in de laatste maanden van het vorige jaar bij sommige ingezetenen, ook «kookgas» te leveren aan ieder die liet verlangt en wel op volgende I voorwaarde1de prijs zal zijn 6 Ct. jper kub. meter: 2. de kosten van .aanleg der geleidingen (zoo noodig van de hoofdbuis af) komen geheel ten laste van den verbruiker, doch deze kosten zullen steeds matig blij- j ven, daar het behalen van winst op j de leiding-en niet in de bedoeling ligt, en 3. de meterhuur zal bedra gen 10 cents per maand voor hen, j die bovendien lichtgas gebruiken; anders geldt het gewoon tarief van j 25 cents. I Het Vad. verneemt dat het waar borgkapitaal voor den spoorweg j Rotterdam-Munster dezer dagen te i gelde is gemaakt en de opbrengst i van dien verkoop in 's rijks schat kist is gestort. In den nacht van Maandag op Dinsdag liepen twee personen op den Langendijk te Gorichem op en neêr. Toen zij vermoedden dat nie mand hen bemerkte, lichtte een van hen een ijzeren rooster op, gelegen op de stoep van den schoenmaker Dam, en klom in den kelder. De boekhandelaar V.» bezig met zijn winkel te sluiten, bemerkte geluk- j kig wat er gaande was en «leed, met jeen papier in de hand, of hij naar j het postkantoor ging-. Zijn weg- was natuurlijk naar het politiebureau, waar hij een nachtwacht waar- S schuwde, die zich met genoemden V. naar de plaats van de inbraak terug begaf. Zij hadden het geluk den dief. die uit den kelder klom, j gevangen te nemen. Zijn metgezel werd eenige oogenblikken later ook geval. Het zijn Duitschers; Dins dagmorgen werden zij gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Rotter Dit adres werd bij acclamatie goedgekeurd en staande de verga dering door de aanwezigen onder- teekend. Gelijktijdig traden ook nog ver schillende belanghebbenden toe tot hét vroeger in dit blad vermelde De boekhouder van een hekend confectiemagazijn, in. de Leidsche- straat te Amsterdam, is in hechte nis genomen wegens verduistering van gelden, hem in zijn betrekking toevertrouwd. Reeds gernimen tijd stond hij onder verdenking-. Het bestuur der Vereeniging van handelsbedienden «Mercurius» te Rotterdam heeft een schrijven ont vangen, waarin gewezen wordt op de gunstige omstandigheid, dat door tusschenkomst der fabrikanten in katoenen goederen in Twente en elders meermalen jongelieden, na een paar jaar in hunne fakriek in de leer geweest te zijn, aan zeer goede betrekkingen in Indië gehol pen worden. Nu wordt gevraagd, of het niet in den werkkring van «Mercurius» zou liggenbehulp zaam te zijn in het vinden van daar toe geschikte jongelieden. te Rotterdam, hield gisteren avond adres tegen de verhooging van den eene druk bezochte vergadering in accijns op sterken drank. Verscheidenheid en Overeenstemming. Nadat de bijeenkomst door den keer D. Petersen was geopend, bracht de heer P. F. B. Musly namens bet Bestuur verslag uit omtrent het ontstaan en de werkzaamheid der Vereeniging tot dusverre. Aan hen die in de Staten-Gene- raai de klachten van belangheb benden hadden gesteund werd dank gebracht,, in het bijzonder aan mr. Bahlman. aan wien een dank-adres zal worden afgezonden. Maar nog altijd is het onrecht niet hersteld, dat gelegen is in de bepaling van de Drankwet, die het vergunningsrecht vastkoppelt aan het gebouw waarin de nering is g-evestigd, Het Bestuur stelde daar om voor het volgende adres aan de Tweede Kamer te doen afgaan: Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Geven eerbiedig te kennen. De ondergeteekenden, koffiehuishóuders, tapper-, slijters en belanghebbenden bij <len kleinhandel in sterken drank, bene den de 3 liter. die ik dankbaar kuste. Maar geen kwartier later martelde zij mij weer, dat mij het angstzweet uitbrak. XV. Toevallig vond ik in mijnen kof fer een brief van mijn vader, gea dresseerd «aan de geliefde bruid van mijnen zoon.» De hartelijke taal van een vader zal haar treffen, dacht ik en bracht haar den brief. Niet voor mij, zeide ze, want ge bemint me niet. Geen complimenten.Toch wil ik den brief openbreken, daar ik tenminste de plaatsvervangster der geliefde ben. Mooi, prachtigriep ze uit, na hem doorloopen te hebben. Ge hebt een «linken vaderzijae goed heid verrast me; hii weet zeer goed, dat meisjes veel van opschik hou den en bruiden nog meer. Wilt ge me de juweelen niet laten zien? Ik sroud verpletterd. Hoe kon ik zoo onbezonnen zijn? Het bleek de geest der vergade ring te zijn om, indien het toch weder tot verhooging van den ac cijns kwam, den prijs van den jene ver per glas met één cent te ver- hoogen. Men deinsde er echter voor terug reeds nu zich bepaald in dien zin uit te sprekenomdat men vreesde, dat van zulk een besluit gebruik zou worden gemaakt als een argument, om de verhooging van den accijns aanbevelenswaardig te maken. Ook de verkiezingen kwamen even ter sprake. Zij hebben reeds het onderwerp uitgemaakt van beraad slagingen in eene besloten verga dering der Vereening, en het Bestuur vroeg en verkreeg alsnu machtiging om na afloop van de vergaderingen der Kiesvereenigingen na te gaan, wie van de candidaten geacht kon worden zich het gekwetste recht van de hier bedoelde belanghebbenden aan te trekken. De Vereeniging zal dien candidaat steunen, zonder voor het overige zijn politieke richting in aanmerking te nemen, die zal blij- Het personeel van de Rijkswerf te Amsterdam zal met ruim twee honderd en vijftig- man verminderd worden. Zooals wij in de vorige maand reeds mededeelden, is deze maatregel het gevolg der besnoei ingen, die de begrooting van Marine in de Tweede Kamer der Staten- Geueraal heeft ondergaaii, en waar door er niet genoeg gelden beschik baar zijn om alle werklieden in dienst te honden. (7.) In een ijzeren aak, de Neue Fahrt te Amsterdam, geladen met kalk, gelegen in de Schinkelhaven, heeft de uitwaseming der kalk gisteren in den vroegen ochtend het geheele gezin, dat in den aak overnachtte, met den dood bedreigd. De vrouw, die door een gelukkig toeval het eerst schijnt ontwaakt te zi]n, sloeg terstond het luik open; de frissche lucht stroomde binnen. Het was tijd: immers de schipper, een meisje en twee jongelingen verkeerden in lioogstbedenkelijken toestand. Zij werden van boord gehaald, in een huis aan den Sloterweg door dr. Franken het eerste behandeld en daarna ter verdere verpleging naar het gasthuis vervoerd. Zijn op ons eiland aldus schrijft men van Zuid-Bevél and reeds tal van meestoven afgebroken, als een gevolg van den biina stilstaande» handel in meekrap, en zag Goes zich dientengevolge ook van zijn garau- cinefabriek beroofd, de beide kolos sale meestoven aan de haven bleven daar nog altijd staan als een her innering aan een schoon verleden en misschien als een hoop voor de de toekomst. Thans evenwel is een j hunner, de Liefde, veroordeeld om I In het vorige jaar werden ver schillende ingezetenen de dupe van een Twentscheu linnenkoopman, die tegen spotprijzen linnen te koop aan bood. omdat hij zoozeer om geld verlegen was, wegens de algemecne malaise in handel en industrie. Wan- neer men hem dan te kennen g-af, dat men geen lust had te koopen, (lokte hij een bod uit. hetwelk dik- j wi jls fabelachtig laag was, en waarop men dan terstond koopcr werd. Bij i onderzoek is echter gebleken dat dit linnen slechts halflinnen was. I Toen in de dagbladen tegen dien linnenkoopman gewaarschuwd werd, j koos hij met pak en zak hethaze- jpad. Thans is hij weer bezig zijn bedrijf te Deventer uit te oefenen. Een ieder zij derhal vegewaarsehuwd. De heer Draaisma, onderwijzer aan de openbare school te Kinscho ten, wandelde, nu acht dagen ge leden, tegen der. avond naar Woer den. Sedert is niets meer van hem I vernomen. Men vermoedt, dat hij, zeer zwak van gezicht zijnde, door de duisternis misleid, in de Lin- schoien is verdronken. Eenige dagen achtereen beeft men dit riviertje en de nabijzijnde waters afgevischt, evenwel tot nu toe zonder gevolg. het lot van zoovele harer zusters te volgen. I Bij den burgemeester van Ter schelling is van Mevrouw de dou airière J. Van E. te Arnhem eene gift van f300 ingekomen, om te verdeelen onder de 24 roeiers, die in 15 tochten de bemanning van de gestraude Castor hebben gered. Sedert 28 Jan. jl. is uit een brief, die te Arnhem op de post was be- zorgd, vermist: een bankbiljet van f 1000 W 288, een van f 300 S 2404, een van f 200 F 6951, een van f 200 CC 4743 en een van f 60 I. I. 9371. Tegen den vroeger voortvluchti- gen directeur der dienstverrichting te Arnhem, is eergisteren door de rechtbank aldaar een celstraf van 3 maanden geeischt. Sinds de gasfabriék te Krommenie eene gemeenteïnrichting werd, is de prijs van het gas niet alleen van 18 tot 13 cents per cub. meter ver^ Nu, ge hebt ze toch niet ver loren? Mijn vader moet ze vergeten hebben. Ik wilde den brief grij pen, maar zij was me voor. Aan zulke onheilige roovers- handen zou ik den brief overlaten? Toe neef, lees hem den brief eens voor. De neef lasden juweelen ring en de armbanden die mijn zoon u met dezen brief zal aanbieden, verzoek ikenz. Duizendmaal verwenschte ik het uur, toen ik mijn voet over den drempel van Mr. Gerson had gezet. O, die klein heks. Nu, mijn waarde cicisbeo, zie den armen zondaar daar staan. Zijn vader stuurt hem buiten Hamburg omdat de vrouwen hem daar zoo goed kennen, dat geene van haar hem hebben wil. Drie zusters, de juweeltjes van heel Frankrijk, wach ten op den Hamburger bruidegom als slavinnen in Smyrna op de koo- pers. Och, denkt hij bij zichzelven, die danken God op de knieën, dat hij zoo barmhartig is, mij te laten komen, al is het wat laat. Drie weken gaat hii het er eerst nog eens van neinen, om uit te razen, eer hij huisvader wordt. Maar daar raakt meteen het reisgeld op. Iloe nu naar den schoonvader te komen? Ah ja, de cadeautjes zijn er immers nog; daar denken ze toch in hare vreugde niet om?Een lieve brui degom Goede hemel! riep ik Bedaard, mijnheerDeze heer moet u eerst leeren kennen Eindelijk komt hij dan zeer deftig in Bordeaux aan en ziet de eerste der drie. Ze bevalt zijnen oogen en de schoonste uit geheel Bordeaux wordt zijne bruid. Ik kom aan, hij hoort me en op mij wordt hij tot zijne ooreu verliefd. Hoe verkeerd geoordeeld? Mijn God, zwijg toch zoolang Hij geeft de eerste zeer charmant en edelmoedig haar afscheid en komt nu tot mij als de tweede, dat ik Gisterenvoormiddag is te Nijme gen door de Pruisische justitie uit geleverd J. Arends, de tweede ver moedelijke moordenaar uit Heinoo bij Raai te. niet van verdriet over zijne ver achting of als oude vrijster zal sterven. Deemoedig neem ik het geschenk zijner door zoo veelvuldig wegge ven versleten liefde aan, laat me geduldig van hem en mijn vader uitschelden, en nu om de maat vol te meten, brengt hij me in plaats van de verkochte of vefschacherde juweelen den brief met de nuchte re toewijzing, alsof hij me wil zeggen, dat mijne hand zoo naakt en kaal niet goed genoeg- is, maar dat ik ze eerst met hrillantenmoet opsieren, en hij het noodig vindt....— Waarde Angélique Noem mc, als ik u bidden mag. niet zoo! Mijn naam klinkt me afschuwelijk: waarlijk, ge ver dient het, dat ik u trouw tot straf. Als Victoire komt, dan palmt die uw hart weer inze is zoo schoon als Constance, zoo gevat als ik en zoo gevoelvol als geene van ons tweeën. Ze draagt dus hare naam terecht. Maar geloof maar niet, dat Te Norgervaart, in Drente, wonen naast elkaar twee gezinnen, die won der wel met elkaar harinonieeren. In het ééne gezin zijn 3 zoons en ééne dochter; in het andere 3 doch ters en één zoon. Van die acht jonge lui zijn twee door den huwelijks band met elkander verbonden en met de zes overigen zal dit ook weldra het geval zijn. Zaterdag jl. is te Vaassen tegen den koperslager A. O. proces-ver baal opgemaakt, wegens het in om loop brengen van zoogenaamde si- garenbons of valsche muntbiljetten. Eerst had hij het te Apeldoorn be proefd in een manufactuurwinkel, en toen bij den banketbakker A., waar de juffrouw er een van «25 sigaren» wisselde. Te Gameren zijn bij den land bouwer P. C. De Geus, 's nachts twee prachtige paarden de staarten afgesneden. De Nieuwe Groninger Conrqgit schrijft het volgende: Wordt er nu en dan geklaagd over ge haar ooit zult krijgen, want ge zijt met mij verloofd en deze brief van uwen vader, als is liij zonder I juweelen, is mijn privilegie op uwen persoon, dat ik niet uit de handen zal geven. Geloof dat vrij. Dat is voor mij zeker de aan genaamste belofte. Och, als ik u verzoeken mag, bespaar mij de vleierijen tot- ik zal verlangen, ze te hooren, ofze eisck. was haar snelle antwoord, met zulk een gemaakt boos gezicht, dat ik haar bekoorlijker dan ooit vond en hare hand greep, om ze te kussen. Neen, neen, zeide ze terug trekkend, het uur is nog niet geslagen. Goddank, dat ik u mijne teedere liefde in porties en rant soenen naar plicht in geweten moet toedcelen. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2