Oplage 10000 Ex. Zaterdag 9 Februari 1884. No. 181. FFFILLETO! ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- er. alyomeeno Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten toot het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHk. F. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Faubourg Mo*tmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—- 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, l.S, 2.39*, 3.53. 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9,50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20*. 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7.20, 8.60, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaa 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De nederlaag, welke het Egyp tische leger onder Baker-pacha Dinsdag' 11. in de nabijheid van Soeakim geleden heeft, 'blijkt vol komen te zijn geweest. Niet alleen toch zijn een groot aantal der meest dappere krijgers, reeds zoo schaarsch in dit leger, gesneuveld en heeft men het verlies van verscheidene Kruppkanonnen en een grooten voor raad amunitie te betreuren, doch ook de bagage van de troepen, de kameelendie tot eenig* vervoei- middel in die streek dienen, zijn den vijand in handen gevallen, wat hem natuurlijk zeer te stade komt. Deze nederlaag is vodr den Khe dive te meer te betreuren, omdat van den uitslag van het geleverde gevecht voor een groot gedeelte het lot van Siukat en nog enkele andere door de oproerlingen belegerde ves tingen afhing. Ware Baker-pacha overwinnaar gebleven, dan had hij zich natuurlijk gehaast de benarde steden te gaan ontzetten, doch thans wordt huu verlossing bijna onmo gelijk geacht, tenzij er iets bijzon ders gebeurde.. IJitgeput door hon ger en ontbering, verstoken van alle hoop op verlossing, zal de dappere bezetting van eerstgenoemde ves ting, die vooral in deze dagen een zeldzaam voorbeeld van beproefde trouw gegeven heeft, genoodzaakt zijn, zich op genade of ongenade aan den overwinnaar over te geven, met het vooruitzicht dat deze haar haren heldhaftigen tegenstand duur zal doen betalen, 't Is voorwaar geen bemoedigend verschijnsel voor de garnizoenen, die nog zoo hier en daar in Soedan verspreid -liggen en zich er al vast op kunnen voorbe reiden, dat hun vroeger of later DE DRIE ZUSTERS. (Naar het Duitach.) (SI O t.) 9) XVI. Eindelijk kwam er bericht van Victoire, dat zij den volgenden dag zou aankomen. De ongeduldige va der be;taalde dadelijk de bruiloft der twee zusters op den daaraan- vpjgeudeu dag, waartegen Angéli- que 'i.ets had in te brengen. Het .sch<\"' vel, of de naderende verbin ten mij, haar zaehtere gevoe lens ie borst deed stroomen, het- gee: niet weinig genoegen deed. V ee kwam laat in den avond. Toe' 1de ik haar nog even ver- wel.' ii-'u. In den gang stond An- géli'ji:". Aha, riep ze, dat hetzelfde lot kan treffen, indien zij ten minste zooveel eergevoel nog hebben, dat zij hun vaandel ge trouw blijven, en niet tot den vij and overloopen, die hen met open armen zal ontvangen, 't Zou anders nog wel eens kunnen gebeuren, dat juist deze overwinning het begin van het einde der zegepralen door de partij van den Mahdi behaald, werd. Immers wanneer hij niet hoogst voorzichtig is. krijgt hij het thans met Engeland aan den stok. De nederlaag van Baker-pacha had plaats in de nabijheid der stad Soea kim, gelegen binnen het grondge bied van eigenlijk Egypte, derhalve binnen den grens, dien Engeland beloofd heeft te helpen verdedigen, 't Zou zeer te verwonderen zijn, wanneer de overwinnaar thans geen partij van zijne zege zou willen trekken en de stad zelve aanvallen. Dan evenwel zullen de Britsche ka nonnen een woordje gaan mede- spreken, en het einde van dien strijd is gemakkelijk te voorzien. Het Brit sche eskader in de Roode zee is ge reed, om, zoo noodig,het leger krach tig- te ondersteunen, en het is der halve vrij waarschijnlijk, dat de op standelingen bij eene dergelijke po- .ging- het hoofd zullen stooten. In het Engelsche lagerhuis heeft de heer Gladstone, bij g-elegenheid der discussie over de clausule in het adres van antwoord op de troon rede, te kennen gegeven, dat de Britsche regeering er ernstig op be dacht is, versterking van het bezet tingsleg-er naar Egypte te zenden. Kolonel Hewitt, die zich te Soeakim bevindt, heeft vergrooting van zijne krijgsmacht aangevraagd, daar hij binnen enkele dagen een aanval op dt., i stad ducht en zich te zwak rekent, om dien krachtig genoeg het hoofd te bieden. Wij behoeven er dacht ik wel, maar ge ziet haar niet! Eerst als ik met u voor den geestelijke sta, zult ge den schat aanschouwen, dien ge in uwen roes, zonder hem te zien, verworpen hebt, om u een plaag, als ik ben, op den hals te halen. Ik moet bekennen, dat de morgen van den dag, waarop ik zoo in eens van geniale vrijheid tot wijze regel matigheid zou overgaan, voor mij pijnlijk genoeg was. Angélique was schoon, rijk en geestig, maar No. 1 zou spoedig verdwijnen, No. 2 hielp me weinig en No. 3?. Nu dat had ik ondervonden. Daarvoor al mijne vroolijke uurtjes en lustige vrienden te laten varen? 'tLachte me niets aan. Maar wat moest ik doen Gelukkig duurde de overpeinzing niet lang, want d'Argenet kwam, stralend van vreugde mij, als aan staanden zwager, omarmen en bracht mii naar de trouwkamer, dus niet verwonderd over te zijn, wanneer wij binnen enkele dagen het bericht ontvangen, dat het En gelsche kanon, zoowel van de vloot als van het leger, zijn vuur op den vijand geopend heeft, en de oorlog derhalve openlijk is uitgebroken. Hoe generaal Gordon het thans ©p zijnen tocht zal maken, is voor velen een raadsel. Algemeen houdt men het er voor, dat de nederlaag van Baker- pacha zijne taak niet zal verlichten, en hij vrij wat moeite zal heb ben, eer hij zelf op de plaats zijner bestemming, Khartoem, zal zijn aan gekomen. De groote vraag is het thans, of de stammen, op wier hulp hij meent te mogen rekenen, hem bij zullen vallen. Gelukt het zijne po pulariteit, zich door de Bedouinen te doen omringen en aldus een groot aantal aanhangers van den Mahdi op zijne zijde te krijgen, dan is zijne onderneming nog- zoo hope loos niet, als men wel meent en kan het nog zeer goed zijn, dat hij de provincie Soedan voor den Khe dive behoudt. Natuurlijk volgt men zoowel te Cairo als te Londen ,al zijne bewegingen met gespannen aandacht, daar men er van over tuigd is, dat zij van grooten invloed op de toekomst van het Egyptische rijk kunnen worden. In het Britsche lagerhuis is de discussie over het adres van ant woord nog geenszins ten einde ge bracht. De conservatieve tegenstan ders van het kabinet Gladstone weren zich duchtig, en elk der han delingen van de regeeriag wordt aan eene strenge critiek onder worpen. Door een der meest vurige opposi tie-leden werd zelfs eene motie voor gesteld, waarbij, werd zij aangeno men, waar trouwens geen vrees voor bestaat, de volksvertegenwoordiging waar reeds de vader, de twee zus ters, oom en neef, met den geestelijke aanwezig waren. Victoire ontbrak. Zij maakt haar toilet, ant woordde Angélique op mijne belang stellende vraag. Want ze gunt geene bruid, zelfs op den trouwdag, het genoegen schooner te zijn dan zij. Eene groote fout, niet waar, mon cher? - Ja, ja! zei ik glimlachend, in bewondering over hare schoon heid in den bruidstooi. Nu, dank God, dat ik solider ben. Daar ging eene zijdeur open en.... wie schetst mijne onbegrensde ver bazing, toen ik op eens binnen zag tredende twee dames uit Pa rijs, mijne oude bekenden. XVII. Eindelijk! riep Angélique, maar ik hoorde of zag niets dan de den. wensch uit zou spreken, dat het bestuur des lands aan andere per sonen toevertrouwd werd, die meel de sympathie der bevolking bezaten. De Lord Mayor van Londen begint zich met zijnen haat tegen de Trans- valers, waarvan hij reeds dikwijls openlijk blijk gaf, tamelijk bespot telijk te maken. Thans heeft hij weder eene beweging op touw ge zet, om zijne landgenooten tegen de boeren op te hitsen om eene mis daad, die ongeveer 16 jaren geleden zou gebeurd zijn. Als de man het bewijs wou leveren hoe noodig het tijd wordt, om het bestuur der hoofd stad in zooverre te wijzigen, dat der gelijke politieke drijvers niet meer de hoogste macht in handen kunnen krijgen, dan zou hij niet beter kun nen doen, dan thans door hem wordt gedaan. Eindelijk melden de Parijsche bladen weer eens iets van admiraal Courbet. 'tls wel niet veel zaaks, doch na het langdurig stilzwijg-en van den opperbevelhebber, doet het den Franschen zeker goed te ver nemen, dat het leger zich in goeden welstand bevindt en nog niet tot algeheele werkeloosheid is gedoemd. Voortdurend wordenzoo bericht Courbet, verkenningen gedaan in de richting van Bac-Ninh, opdat men, komt het eenmaal tot den aanval, volkomen op de hoogte zij van de toestanden en de moeielijkheden waarmede men te kampen zal heb ben. Het resultaat dier onderzoekin gen valt voorloopig nog- al mede. Meende men eerst, dat men bij een mogelijken aanval de hulp der ka- nonueerbooten, die zooveel tot de ver overing van Sontay heeft bijgedra gen, zou moeten ontberen, thans blijkt het evenwel, dat dit niet het geval zal zijn, daar de rivier waar- heerlijke Victoire, die, nog veel schooner dan ooit, hare oogen ern stig op me gevestigd hield, tot ik door mijne bruid letterlijk voor den geestelijke gesleept werd met de woorden Uwe liefde schijnt de zweep noodig te hebben, en eene aan sporing tot den geestelijke, om maar te beginnen. Ontzet trok ik mijne hand terug, keek den pastoor zin neloos in het glimlachende gezicht en keerde mij om naar Victoire. Deze stond onbeweeglijk. Mijn oog viel op hare ontbloote hand. Mijn God, daar zat mijn ringde twee armbanden, die ik in Orleans ver kocht had. Aller oogen waren op mij gevestigd; ik meende in den grond te zinken. Och neef, riep Angéliq ue, heb tnch de goedheid u met Vic toire te laten trouwen, want zoo lang mijn bruidegom nog ééne zus ter vrij ziet, denkt hij, dat het zijn aan de vesting ligt, ook voor deze vaartuigen bevaarbaar is. Dat is al vast eene groote geruststelling. De Fransche Kamer van afge vaardigden is er reeds toe overge gaan, om de commissie tot welker instelling besloten is, toen men het voorstel Clemenceau aannam, te be noemen. Dat veertigtal personen zal thans een Onderzoek hebben in te stellen naar de oorzaken, waardoor het gebrek aan arbeid thans in het leven geroepen werd, en naar de maatregelen, die genomeu dienen te worden, om die kwaal voor heden te verhelpen en voor de toekomst on mogelijk te maken. Wij betwijfelen het sterk, of dat onderzoek wel tot iets zal leiden. Het verschijnsel, dat er in den winter gebrek aan werk keerscht, is reeds zoo oud, dat wij er aan wanhopen of daartegen wel ooit een goed geneesmiddel te vin den zal zijn. Ook de regeering is van hetzelfde gevoelen, en daarom verzette zij zich met kracht tegen het voorstel, dat naar hare meening slechts kan dienen om de gisting onder de bevolking te vermeerderen. Te Madrid is Zaterdag 11. een werkman in hechtenis genomen, ter wijl hij bezig was oproerige procla maties van de socialistische partij op de muren te plakken. De regee ring heeft het thans noodig geacht de bevolking te verzekeren, dat zij elke demonstratie tegen de bestaande orde van zaken met kracht zal tegen gaan, van welke zijde die ook komt. Behelzen de berichten uit Peters- burg de waarheid, dan schijnt het dat China nog niet genoeg heeft aan de moeielijkheden, die op dit oogen- blik tusschen haar en Frankrijk hangende zijn. De Chineesclie be ambten maken bezwaar over de Rus plicht is, bij haar zijn geluk te be proeven. Neef ging tot haar. Nu kon rik mij niet langer inhoudenIk vloog van de tafel weg, naar Vic toire toe en greep hare hand, die zij mij bloozend met een teederen blik liet. Hoe is bet toch mo gelijk? riep ik vreugdedronken, zooveel gelukVergeving kan ik niet verlangen, maar met de mach tige gevoelens, die gii mij hebt lee- ren kennen, herleeft weer mijne hoop, die nu niet meer een lucht kasteel zal zijn, zoodra ge wilt. Ik ben nu niet meer mijne eigen meesteres, antwoordde zij glimlachend, mij de juweelen too- nendik draag immers den koop prijs aan de hand. Wel heb ik van mijn leven riep Angélique uit, dat gaat te ver, zoo boersch is nog nooit een bruidegom geweest. God bewaar me voor zulk een echtgenoot. Kom,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1