sische kooplieden, die krachtens een eens gesloten verdrag vrijen handel op de naburige marktplaatsen mogen uitoefenen, toe te laten. Ook wordt volgens denzelfden berichtgever met kracht gewerkt aan de versterking der grensplaatsen, om bij een moge lijken oorlog met Rusland in staat te zijn. den vijand het hoofd te bie den. Wij weten niet,- of wij dit zon der voorbehoud mogen aannemen, doch wij aarcelen niet te verklaren, dat eene nadere verklaring ons hier omtrent welkom zal zijn. De A m erikaansche Senaat heeft den Pruisischen ministers eene ver rassing bezorgd, die hun alles be halve welkom zal zijn. Het is onzen lezers stellig bekend, dat de heer Lasker,g'edurende dat hij alsjafgevaar- digde in den Rijksdag zitting had, immer tot de heftigste tegenstanders der regeering behoorde. Thans even wel, nu hij overleden is, heeft de vertegenwoordiging der machtige westersche republiek eene motie aan genomen, waarbij zij haar medege voel uitdrukt over het verlies, dat Duitschland in het afsterven van den heer Lasker heeft geledeu. terwijl zij den ministervaubuitenlandsclie zaken opdroeg, het Duitsche ministerie te verzoeken, den inhoud dier motie openlijk aan den rijksdag bekend te maken, 't Is voorwaar geen aan gename opdracht, te meer omdat weigeren hoogst moe; el ijk gaat. BliVXFALAXD. Haarlem, 8 Februari 1884. Naar men verneemt zal binnen kort ook hier ter stede het adres aan Sir Moses Montefiore ter onder- teekening worden aangeboden. Eene •ommissie heeft zich daartoe be reids gevormd. Ook van H. K. H. de Groother togin vaa Saksen, prinses Sophk der Nederlanden, is bij den burge meester te 's-Hage voor de commis sie tot tijdelijke werkverschaffing alhier eene belangrijke bijdrage ont vangen. H. M. de Koningin heeft aan de kinderbewaarplaats te Dordrecht f50 geschonken, als bewijs van in genomenheid in die zoo nuttige in richting. De heer mr. P. M. Roest van Limburg, oud-Minister van buiten- landsche zaken, heeft aan de Maat schappij van Weldadigheid eene som van f500 geschonken. Door tusschenkomst van de heeren F. W. baron Van Tuyll en Previnaire is reeds een aanvang gemaakt om, geheel naar het ont worpen en uitgevoerde plan van Bussum, tusschen Velzen en IJmui- den een renbaan aan te leggen. Naar het oordeel van deskundigen is dit stuk grond uitmuntend geschikt voor het doel. In de 313e Staatsloterij viel een prijs van f25,000 op nommer 9216. Toevallig viel gisteren weder dezelfde prijs (f 25,000) op hetzelfde nommer. Omtrent de onderhandelingen van de Transvaalsche Deputatie, meldt de correspondent van het Dagbl. te Londen uit «authentieke bron.it «Lord Derby acht in zijn jongste schrijven aan de Deputatie de be handeling van de grensregeling op de Zuid-West-grens van de Trans vaal zóóver gevorderd, dat hij order heeft gegeven om het eerste artikel te ontwerpen van de nieuwe con ventie, bestemd om de conventie van Pretoria te vervangen. Dat eerste artikel zal de grenzen de Zuid-Afri- J kaansche Republiek nauwkeurig om schrijven en een kaart zal er wor den bijgevoegd. Zoodra dit artikel met de kaart i3 ontworpen, zal dit aan de Deputatie worden gezonden ter beoordeeling. Wijders verklaart lort Derby zich bereid om thans tot de behandeling over te gaan van de andere punten waarover de onderhandelingen heb ben te loopen, namelijk de snzerei- niteit en de schuld. Lord Derby geeft in zijn schrijven ten slotte de hoop te kennen, van spoedig een da^ te kunnen bepalen voor een monde ling onderhoud met de Deputatie.» «De heer Beelaerts van Blokland, !de raadsman van :1e Deputatie bij j haar onderhandelingen met de En- gelsche Regeering, keerde heden naar j Nederlaud terug. De deputatie heeft in Lord Derby's ontwerp-grensrege- liug toegestemd, behoudens haar vroegere drie voorwaarden. Zij dringt op bespoediging van het afsluiten der ouderhandelingen aan, daar Pre sident Kruger, bij liet naderen van de zitting van deu Volksraad, spoe dig de terugreis zal moeten aan vaarden. «De Deputatie hoopt dus eerlang naar Nederland te kunnen vertrek ken. Ofschoon hoogst gevoelig voor de ontvangst, welke men haar daar van plan is te bereiden, verlangen zij niet «gelioniseerd» te worden. Wat zij komen vragen is krachtige hulp om de ontwikkeling van hun land te bevorderen, zooals door den aanleg van een spoorweg van de Delagoabaai naar Pretoria, de ont ginning van de goud- en audere mijnen, het maken van wegen, het bebouwen van het land enz. Uit drukkelijk hebben de gedelegeerden verklaard, dat zij slechts verlangen dat bekwame en rechtschapen leden van allerlei natiën, ook Engelschen, zich in Transvaal komen vestigen.» de tweede verdieping gesprongen. Met zware kneuzingen werd zij naar het gasthuis vervoerd. Gisternamiddag ongeveer .41/2 uur had een treurig ongeluk op de schip- persgracht te Amsterdam plaats. Twee manuen bestuurden een hand kar met groote kisten beladen. Door de zware vracht sloeg de kar over en gleed de bovenste kist er af op den man die dit voertuig trok, met het. ongelukkig gevolg dat diens hoofd zoo goed als verbrijzeld werd. Per brancard werd hij naar het gasthuis vervoerd. liet tarief der premiegelden, aan de agenten van politie te Amsterdam uit te betalen, om hen aan te moe digen tot het doen van bekeuringeu. is aanzienlijk verlaagd. Vroeger was het tarief voor 50 proces-en-verbaal I f 5 en voor 100 idem f 10. Sedert 1 1 Jan. bedraagt het premiegeld voor 50 processen-verbaal f 2.25 en voor 100 idem f 5. neef, gij hebt zoo'n rechte, trouwe ziel, ik zal het met u probeeren. Laat hij doen wat hij wil. Mijne verlegenheid was voorbij. Ik keek den vader vragend aan; de man kon van ontroering niet spreken, maar legde hevead onze handen ineen en voerde ons tot de twee andere paren. Mr. La Tournelle begon onge vraagd. en na tien minuten waren alle drie zusters in drie vrouwen veranderd. XVIII. Maar de armbanden? vraagt de ongeduldige lezer. George had ze naar den naasten aanzienlijken winkel, in plaats van naar deu juwelier aan 't andere eind van Orleans, gebracht. De koopman wrien hij ze aanbood, had voorzich tig naar den eigenaar gevraagd en George had niet geaarzeld, mijn naam te noemen en het doel mijner Naar wij vernemen, zal het ont slag van werklieden aan 's rijks werf te Amsterdam zich voorloopig alleen bepalen tot hen, die voor pensioen in aanmerking kunnen komen, én verder tot diegenen, wie gedrag te wenschen overlaat (N. R. Ct.) Tijdeus den brand in het stoom schip Macasserwilden de officieren hunne goederen en kleedereu op een nabijgelegen lichtersohip in veilij heid brengen. Toen de vlammen evenwrel ge- bluscht waren, bleek dat wat anders had kunnen verbranden nu gestolen was; men vond de goederen niet meer. De 18jarige knecht G. K. had ze verborgden, met het doel er later een kooper voor te zoeken. Hij is naar de cel gebracht. j De Amsterdamsche correspondent j van de Arnh, Ct. schrijft in zijn j laatsten brief o. a. liet volgende «De vroeger bestaande sympathie voor eene feestelijke ontvangst der Transvaalsche deputatie hier ter stede js steeds dalende. Allerlei kunst- en vliegwerk wordt beproefd, maar het gebeurde met Jonkman en Jorissen heeft alles bedorven. Onhandigheid is trouwens bij die gansche geschie- denis schering en inslag. Zoo be gaat nu weer de christelijke werk- i liedenvereeniging Patrimonium de 'onhandigheid om voor de Transva- Iers een zijden vlag te laten maken I in BonnWas er dan onder de «stamverwante Hollandsche broede ren» g-een sterveling te vinden, die 'een zijden vlag met het Transvaal sche wapen kon maken, dat deze J Amsterdamsche werkliedenvereeni- ging met haar malleu Latijnschen naam een Trausvaalschen vlag moest laten maken bij een Duitschen fa brikant? Zeer internationaal, maar ook zeer onhandig! En zeer voorba rig was het ook, nu reeds vast te stellen, dat de Transvaalsche depu tatie bij hare komst alhier door «Patrimonium» feestelijk zal ontvan gen worden, en voor die feestelijk heid reeds een zaal van Artis te be stemmen. Zijn al de andere han gende plannen dan nu losgelaten? Hebben de vroeger benoemde com- missien zich geheel teruggetrokken Het is onhandigheid, verwarring van het begin tot het einde, en het zou mij niet verwonderen zoo oom Paul en neef Piet, al dat gekibbel en ge scharrel aanziende, hoofdschuddend uitriepen: «Ons had dat van di Hollanse lui uiks nie gedog nie!» Ondanks de mooie zijden vlag uit Bonn!» door Balthazar Gerardts. Te 'sHage moet het plan bestaan een tentoon stelling te houden, in de Teeken academie, van voorwerpen die met den grondlegger der Nederlandsche vrijheid in verband staan. Men seint uit 's Hage aan de Amst. Ct. dat op het bekende ver zoek vau Martinus 's-Gravendijk om mededeeling van stukken, bij het departement van Buitenland- sche Zaken berustende, afwijzend is beschikt. Daardoor zullen de Belgische advocaten niet bij machte zijn omgaan de Hooge Regeering te ver een civiele actie in te stellen tegen zoekenmet het volgende jaar de den chef de la police de suretê te belasting op het gemaal met1/, deel Tot niet geringe teleurstelling van menig handelaar, zoowel te Harder wijk als elders, hebben de aanne mers van het nieuwgebouwde mi litaire hospitaal hun betalingen ge staakt. en bieden 40 pCt. aan. (Zm. CL) Naar aanleiding van art. 40 der gemeentewet was door drie leden van den gemeenteraad te yiissingen eene vergadering belegd, die giste ren plaats had en waarin door hen werd voorgesteld om, met intrekking van liet besluit op 11 Januari 11., Brussel, die, ondanks de door de Haagsche justitie op verzoek van 's-Gravendijk, geëischte uitzetting der minderjarige Petronella Agatha van liet thans geheven wordende te bestendigen, alsmede de plaatselijke belasting op het gedistilleerd te ver dubbelen. welk voorstel heden in 's-Gravendijk, het meisje ongehin-den Raad werd behandeld en aan- derd te Brussel liet wonen. Plet j genomen. schijnt dat men na haar spoedig; daarop gevolgd overlijden bevreesd Door de te Oudenbosch gestation- is iets te doen, 't welk den sluier I neerde maréchausée werden 6 man van deze geheimzinnige geschiede- nen betrapt, die ieder een zak droe- zou kunnen oplichten. gen- Op het zien der maréchausée wierpen zij hunne vracht weg en De zaak van het Munster-kerk-1 namen ijjhigs de vlucht. Twee hun- hof te Utrecht is voorloopig uit j0rgekende smokkelaars wer- En om die nu voor goed uit te achterhaald, en het gesrnok- maken en er zooveel mogelijk alle zout, wegende 530 lialve kilo, herinnering aan uit te wisschen, naar kantoor van den Rijks- heeft men, bijna tenzelfden dage van I 0Iltvaricer overgebracht, de uitspraak, Van Rooijen. den con- i cierge, uit zijn ambt ontslagen ene ê'®n e dcr Ji<;rmis te hem vervangen door een ander.Die Maasbree is bij eene vechtpartij ze- andere was tot dusverre conciergee forsten door tien messteken in 'l Militair Te Huis. Iemand, die fn ;!.'eueu over het "cnaara en het i dagelijks met zooveel «vuurvreters»!?0™1 verwond De verrnoe- j omgesprongen heeft, zal wel in staat del,-lke daders z,Jn m hechtenis ge lzijn, indringers buiten zijn denr te llomen- I brengen. Zelfs zijn naam «Wolil- I schlager» waarborgt daarvoor. Dv. Ned.) Uit Nijmegen meldt men j Een werkman uit Nieuwkuik, tij- del ijk te Waalwijk werkzaam, werd i eergisteren in zijn kosthuis onder 'het gebruiken van zijn middagmaal onpasselijk. Hij verliet even de ka- Naar men aan de i. C. mede deelt, zou een 23-jarig meisje, wo nende in de Wagenaarstraat te Am sterdam, sedert drie dagen hare woning hebben verlaten, zonder voor hare bloedverwante, bij wie zij in woont, eenig bericht te hebben ach tergelaten. Zij is tot nu te vergeefs gezocht. In de Saenredamstraat te Amster dam is Woensdag eene kraamvrouw, in ijlende koorts, uit een raam van reis op te geven. Naar Mr. Ger- son te Bordeaux? had de man ge vraagd. Om zijn schoonzoon te worden? Komaan, dan is het mij een genoegen, mijnheer Waltmann eene som gelds op deze armbanden te leenen, die zeker eene andere bestemming hebben, dan in Orleans verkocht te worden, want ik ken Mr. Gerson zeer goed. Dit aanbod was George goed voor gekomen. Het eene woord had het andere uitgelokt, zoodat eindelijk George op zijne Hamburgsche ma nier, mijne geheele Parijsche ge schiedenis had verteld. Zoo had dan Victoire, die juist toevallig met de vrouw van den zelfden koopman op reis was, bij hare terugkomst vernomen, hoe het met den Duitschen bruidegom stond, en dit had haar verklaard hoe Lord Johnsbury, dien zij lief gekregen had, zoo spoedig met de noorder zon was vertrokken. Johannes Arends, die ^steven "r en "was efm 00genblik (laarna door de Pruisische justitie alhier als een tweede vermoedelijke dader vau den te Ileiuoo bij Raalte gepleegden moord, aan de Nederlandsche jus- Meermalen hebben in den laatsten tijd gevaarlijke aanrandingen op de Mie werd uitgeleverd, is slechts lb 011enbare stJraat itl de |eme^nte jaar oud, en heeft een jongensachtig Ruinervvolde plaats, waardoor menig- vfini-L-ompii y.nndat men hf»t hptn 1 i Prins Reland Bonaparte bracht gisteren uit Leiden een bezoek aan de residentie en bezichtigde, verge zeld van de heeren Hojel en Beije- rink, adjudanten van Z. IC. H. Prins Alexander, het Kon. Instituut van land- taal- en volkenkunde, w hij werd rondgeleid door dr. Wijn malen. De Prins nam met veel be langstelling kennis van de oude handschriften en de ethnographi sche werken en vertoefde ruim 2 uur in het gesticht. Den lOden Juli dezes jaars zal de drie honderdste gedenkdag zijn van den moord op Willem de Zwijger Toen zij nu mijne verloving met Constance vernomen had, had zij snel om raad geschreven aan hare zuster Angélique. Deze had dadelijk alles doorzien en ried haar nog niet te komen, daar zij mij eerst eens goed wilde tuchtigen tot vermaak van de ge heele familie, want sedert mijne tweede verloving had zij alle huis genooten in het geheim ingewijd (vandaar de vaderlijke vermaning in aller bijzyn) en tegelijk hare neiging voor den neef blootgelep Zooals de lezer weet, was die kastijding merkbaar genoeg geweest, maar wat hinderde dat nu, daar zij tot. mijn grootste geluk geleid had. Volgaarne vergaf ik mijne geestige schoonzuster, begon zelfs weer op nieuw te twisten, maar zonder me geraakt te toonen. In ongestoorde paradijsvreugde vlogen zoo vier weken om, en ik kau getuigen, dat het huwelijks- voorkomen, zoodat men het hem volstrekt niet zou aanzieu, dat hij van zoo ernstige misdaden werd verdacht gehouden. Hij is eergisteren namiddag met den trein van 1 ure 5 min. onder geleide van twee rijksveldwachters van Nijmegen naar Zutfen getrans porteerd. Zoowel bij zijne aankomst onder geleide van de Pruisische gen- darmerie, als bij zijn vertrek onder j ^bracht geleide der rijLweldwacht was er een groote menigte nieuwsgierigen op de been. een bevreesd is zich 's avonds bui tenshuis te wagen. Woensdagavond had M. J. aldaar zoo'n onaange name ontmoeting, terwijl hij van een bezoek aan een zijner kennissen huiswaarts keerde. Zeer ernstig ver wond, zoodat geneeskundig-e hulp dringend noodig was. Naar men wil, is men den dader op het spoor. Deze moet reeds tot bekentenis zijn Toen de landbouwer W. Verweij te Nijmegen Woensdag ochtend op zijn land langs den Groesbeekschen weg kwam, bemerkte bij, dat men in den afgeloopen nacht zijn aard appelkuil, waarin een aantal mud den waren geborgen, geheel had ledig gestolen. De boeren hebben in die streken gedurende den winter reeds meer de ondervinding opge daan, dat hunne aardappelkuilen duchtig door anderen waren aan gesproken. De vermiste brief met geldswaarde, die van Arnhem naar Rossum moest worden verzonden, is blijkens het onderzoek hij vergissing naar Rot terdam opgestuurd en is alzoo terecht. bootje me heel wat beter beviel, dan het schip zonder roer van het on stuimige jongelingsleven. Ala een jobsbode kwam na de vierde week Classen met het saty- rengezicht en gebood scheiding. Ik bad mijnen schoonvader om zij nen zegen. Ik heb geen anderen zegen voor u, dan dien ge al genomen hebt, zeide hij ernstig. Ge voert me het liefste kind weg en toch dank ik u, want ge hebt mij eigenlijk eerst tot een gelukkig va der gemaakt. Classen bracht ons snel en zonder ongelukken naar Hamburg terug. De hartelijke omhelzing mijns va ders zeide mij, dat de engel, die met mij kwam, ook zijn vaderge- luk volmaakt had. En zij, die mij op dit oogenblik glimlachend ter zijde staat, twijfelt er niet meer aan, dat zij even gelukkig mijne verbe tering volbracht heeft. Toevoer van visch te Deven ter was in den laatsten tijd zeer gering. Gisteren werden eenige par tijtjes zeespiering en bokking aan de markt gebracht. De bokking gold 20 b. 25 c. per dozijn. Door den minister van Water staat enz. is een maatregel genomen waarin velen zich te Groningen in het noorden zeer verheugen. Sedert maanden namelijk ligt de spoorweg van hier naar Delfzijl, maar hij is onbruikbaar omdat er nog geene stations, halten en woningen voor de beambten gebouwd zijn. Die zul len eerst met Mei van het volgende jaar in gereedheid komen. Zóó lang op de openstelling van de lijn te moeten wachten, was ergerlijk. Ten gevolge van vele adressen heeft da Minister maatregelen genomen om door hulplokalen den spoorweg toch in exploitatie te brengen. Eene vraag aan de betrokken gemeentebesturen, of deze aan de spoorbeambten tot het gereed zijn der stationsgebou wen, woningen kunnen verschaflen, is overal bevestigend beantwoord, zoodat men nu de opening reeds over vier maanden tegemoet mag zien. 8EMER8B NIEUWS. Aan een particulier schrijven van 24 Dec. jl. uit de hoofdplaats van Transvaal ontleenen wij het onder staande aan de Prov. Ndbr. Ct.: «Pretoria ziet er vandaag aller- eigenaardigst uit. Het kerkplein staat vol wagens en naast eiken wagen is een groote witte tent gespannen. In grooten getale toch zijn de Boe ren komen aanrijden en huizen nu in die tenten om hier in Pretoria hun Kerstfeest te vieren en den ganschen dag is het dan ook vol op straat met aoomes en tantes»,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2