Oplage 10000 Ex. Maandag' 11 Februari 1884. No. 182 A BONNEMENTSPRIJS: FEUILLETC a. HUHHSMU m 15» i Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Degelijks :n Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BDMANS Co., te Haarlem. ADVEETENTIEN: Tan 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKU KEN der SPOORTREINEN. WINTERDIEN ST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.3Ó, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4 17, 6.15, 8,2S. AU.I HFIA OVERZICHT. Meer dan ooit is de aandacht van gansch Europa thans op Engeland en Egypte gevestigd en geen won der. De toestand toch van het laatst genoemde rijk is van dien aard, dat men zich omtrent de toekomsteenigs- zins ongerust begint te maken, en er hartelijk naar verlangt dat En geland ten langen leste eens krach tig de hand aan de ploeg slaat, om eenige orde in de verwarde zaken te brengen. Reeds te lang, zoo be weert men thans, is deze mogend heid werkeloos toeschouwer geble ven. Toen de Britsche troepen in de nabijheid van Alexandrië land den, om tegen Arabi-pacha op te treden, nam Engeland door die daad de verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in het Nijlgebied op zich, zoodat men thans wel de gelijk het recht heeft haar ter ver antwoording te roepen voor datgene, wat er gebeurt is, tijdens Britsche raadgevers te Caïro feitelijk de re geering in handen hadden. Men heeft de fout begaan, de beweging, die aan Egypte thans naar alle waar schijnlijkheid het verlies eener pro vincie kosten zal, niet spoedig ge noeg te onderdrukken.Daardoor heeft men den Bedouinen-stammen, zelfs zij, die volstrekt niet met den pro feet ingenomen zijn, genoodzaakt, zich hij hem aan te sluiten, en dien tengevolge is zijne macht zoo toe genomen, dat zij werkelijk gevaar lijk g'eworden is, zelfs voor de ge regelde troepen, die thans Egypte nog bezet houden en eerstdaags met enkele compagnieën vermeerderd zul len worden. Het zijn vooral deze en soortgelijke verwijten, die thans in het Lagerhuis het ministerie Glad stone voor de voeten geworpen wor- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. BEN ROMAN UIT ENGELSCH JNDIË VA.N XA VIER DE MONTÈPIN. Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. 1) I. DE ORKAAN. Het was in den nacht van den lOden op den llden Juli van het jaar 1830, dat een palankijn door zes Hindoes gedragen, begeleid door een gelijk aantal Bahisdie bestemd waren, om de eersten om het kwar tier af te lossen, en voorafgegaan door een MassalcM of fakkeldrager, zich langzaam voortbewoog langs de steile helling van een rotsachtige bergketen op een halve dagreize den en die wel eenigen schijn van waarheid hebben. De regeering even wel, toont zich volstrekt niet be vreesd voor de critiek, die op haar beleid wordt uitgeoefend. De grijze premier verklaarde openlijk, dat het kabinet volgaarne de verantwoorde lijkheid voor elk zijner daden op zich nam. Hij stemde toe, dat de toestand hoogst zorgwekkend ge noemd moest worden; doch thans ook achtte hij de tijd gekomen om met kracht op te treden en zich te kwijten van de verplichtingen, die men bij het bezetten van Egypte op zich genomen had. Zoolang de Mahdi er zich slechts toe bepaalde Soedan, dat eigenlijk niets meer dan een wingewest was, in beroering te brengen, was de opstand eene zaak, die alleen de Egyptische regeering raakte, doch nu men binnen korten tijd eenen aanval verwachten kon op vestingen, die onder Britsche bescherming stonden, zou men den vijand toonen, dat Engeland niet met zich laat spotten. Reeds was aan sommige troepen bevel gegeven, zich naar Egypte in te schepen, terwijl andere regemen- ten gereed liggen, om op het eerste sein dat voorbeeld te volgen. Het Engelsche eskader, dat' in de Roode Zee is gestationneerd,heeft den steven naar Soeakim gewend, omdat het te voorzien is, dat weldra de marine de beweging-en van kolonel Hewitt zal moeten ondersteunen. In zoo verre is derhalve alles gereed en heeft men er voor gezorgd, de eer der Britsche vlag op eene Waardige1 wijze te kunnen handhaven. Dat deze verklaringen van Gladstone de ontevredene conservatieven niet ge heel tevreden stelden, is gemakke lijk te begrijpen. Zoowel in het Lager- als in het Hoogerhuis zullen zij daarom eene afstand van den weg naar Benares. Naast den Masssalchi liep een jonge Hindoe, bijna nog een kind; hij was op zijn hoogst veertien jaar oudwas tenger van gestalte, had echter zeer regelmatige trekken en groote van schranderheid schit terende zwarte oogen. Hij geleek eene van die zoo algemeen bekende fijne be valligeFlorentijnsche beeldjes. Op tien passen afstands van den palankijn volgde een zonderling personage, gezeten op een mager doch sterk paard,en dat bij eiken stap van het dier, de vreemdsoor- tigste bewegingen maakte. Deze ruiter was geheel het type van den Engelschmandat wil zeg gen zooals deze wel als carieatuur op het tooneel en op platen afge beeld wordt. Zijn dik haar had eene lichte, geele kleur en zijn rood gezicht, zorgvuldig geschoren,was met scherp geteekende wenkbrauwen versierd. motie van wantrouwen in de tegen woordige regeering voorstellen, doch wij geloóven, dat deze poging hun weinig zal baten, aangezien de meer derheid, waarover de liberalen vooral in het eerste lichaam beschikken, het kabinet geenszins ontrouw dreigt te worden. Intusschen blijkt het uit de laat ste berichten, dat de jongste neder laag van Baker-pacha weer voor namelijk te wijten is, aan de laf hartigheid der Egyptische soldaten, die op het eerste gezicht van den vijand de wapenen nederworpen en ondanks alle pogingen der officie ren, om hun moed en vertrouwen in te boezemen, hun heil in de vlucht zochten. Alleen de zwartendie verreweg de meerderheid uitmaak ten, hielden stand, en verdedigden zich met al de kraoht der wanhoop, 't Mocht hun evenwel weinig baten. De vijand, die vrij wat minder sterk was, dan men oorspronkelijk meende, behaalde de overwinning, sabelde alles neder wat hem in den weg kwam, en zorgde er voor dat ook den lafhartigen vluchtelingen hun ver diend loon niet ontging. Daily Neivs had blijkbaar aan al die jobstijdin gen nog niet genoeg. Donderdag verspreidde zij het gerucht dat ge neraal Gordon op zijnen tocht naar Berber, door oproerige stammen ge vangen genomen was. Gelukkig heeft zich dit niet bevestigd. Markies Hartington, verzekerde zelfs op eene hem deswege gedane vraag, dat noch te Londen noch te Caïro iets daarvan hekend waszoodat hij meende, recht te hebben, om het gerucht eenvoudig onder de verzin sels te rangschikken. Onmogelijk was hetf trouwens niet. Het gebied toch, hetwelk de dappere generaal geheel onverzeld moet doortrekken, wemelt van oproerige horden, die Een hooge, witte, stijve das van overgroote afmetingen, stak bespot telijk af hij de hoog steenroode kleur van zijn gelaat. Hi i was geheel in het zwart gekleed, en lange slopkousen over zijn welge vormde kuiten toegeknoopt, reikten bijna tot aan de knieën. Een hooge vilten hoed met smallen rand achter op zijn hoofd staande, vol tooide dit vreemdsoortig en voor zeker hoogst ondoelmatig toilet voor eene reis te paard onder den war men Oosterschen hemel. Het was den geheelen dag bran dend heet geweest. De nacht was donker, ofschoon de volle maan haar licht verspreidde, maar zware «vol ken bedekten gedurig haar zilveren lans. Hei was bladstil; de atmospheer was drukkendeen onweer -cheeu j nabij; - wel deed zich hetgerom-i mei v ei den donder nog niet. hno-j ren, n aar elk oogenblik werd het de wegen onveilig maken, en ook den gouverneur zeker niet zullen ontzien. De Fransche kamer van afge vaardigden heeft gisteren de com missie, bedoeld in het voorstelCle- menceau, benoemd. De overgroote meerderheid bestaat uit voorstanders der regeering, zoodat het is, als wilde de kamer, na de nederlagen die zij het kabinet Ferry heeft doen onder gaan, een pleister op de wonde leg gen, die den onaangenamen indruk, welke door de hesluiten zelve ver oorzaakt werd, moet wegnemen. De bonapartistische leider, PauldeCas- sagnac, heeft thans al zijne volge lingen en ook hen, die zich tot hier toe bij eene andere fractie voegden, aangespoord, alle onderlinge veeten te eindigen, om met vereende krach- j ten voor het keizerrijk en tegen de •epuhliek te arbeiden. De verklarin gen, door prins Victor afgelegd, zoo beweert hij, zijn bij uitstek geschikt om een dergelijk samenwerken mo- geliik te maken. Waar de prins zelf voor zijnen vader plaats maakt, daar past het den waren bonapartisten niet, in strijd met het verlangen, in dien brief uitgedrukt, te handelen en eene verdeeldheid te bestendigen, die niet dan in het nadeel kan zijn van het beginsel,dat allen zonderonderscheid voorstaan. Of die opwekking werk zal geven valt te betwijfelen. De aanhangers en de vijanden van Pion Pion staan zoo scherp tegenover elkander, dat het moeielijk moet zijn, ze tot elkander te brengen. Misschien ontstaat er hij de begrafenis van Rouher, waSr natuurlijk de bloem van het keizerrijk aanwezig zal zijn, eene toenadering, zooals die door de Cassagnac wordt gewenscht. Zoowel in België als in Frank rijk openbaart zich thans eene be weging ten gunste van Cyvoct, die, zooals onze lezers weten, na door België uitgeleverd te zijn in Frank rijk ter dood veroordeeld werd we gens deelname aan de anarchistische woelingen te Lyon. Een viertal af gevaardigden, en de groote meerder heid der juryleden, die het schuldig uitspraken, hebben zich tot deu pre sident der republiek gewend met het verzoek om gratie. Grévy heeft natuurlijk geen beslissend antwoord op deze vraag gegeven, doch hij ver zekerde, dat hij ook thans gaarne van zijn recht gebruik zal maken, indien daartoe termen te vinden zijn, en de minister van justitie het ver zoek gunstig gezind is. De Brussel- sche kamer van afgevaardigden bij wie de heer Janson de zaak aan hangig gemaakt had, heeft met over groote meerderheid besloten zich in deze kwestie van elke inmenging te onthouden, en zich het lot vau Cyvoct geenszins aan te trekker. In de Oostenrijksclie kamer van afgevaardigden is het debat begon nen over de voorstellen der regee ring, in verband met de afkondiging van den kleinen staat van beleg. Op voorstel van een lid der liberale partij is besloten het regeeringsont- werp in handen eener commissie te stellen, die het grondig zal onder zoeken en binnen zeer korten tijd haar verslag daaromtrent zal uit brengen. Door het Hongaarsche La gerhuis is thans op voorstel van den minister Tisza besloten, het wetsont werp betreffende het huwelijk, het welk tot tweemaal toe door het Hoogerhuis verworpen werd, van de rol te schrappen en de regeering uit te noodigen te gelegener tijd een overeenkomstig voorstel in te dienen. De meerderheid, die zich daarbij aan luchtruim door het weerlicht kort stondig dofwit verlicht, om dan we der plotseling overal opnieuw diepe duisternis te doen 'heerschen. De hijgende dragers, door ver moeienis en hitte uitgeput, konden bijna niet meer voort. De fakkel, welke voortdurend door den massalchi met teer werd be smeerd, wierp een flauw schijnsel op de witte kleeding en roode tul banden der Bahis, en gaf aan de kleine karavaan, een fantastisch nzien. De zonderlinge persoon, die met witte das en in zwarte kleedij te paard den tocht besloot, bracht niet weinig tot het eigenaardige van het tooneel bij. Eindelijk na drie uren klimmens bereikte de karavaan het hoogste punt van den bijna onbegaan baren weg en bevond zich nu op een vrij groot plateau, aan de andere zijde waarvan men, tengevolge van de heerschende duisternis slechts on duidelijk, onmetelijke afgronden on derscheidde. De top was bereikt, het af dalen zou beginnen. De dragers stonden stil. Een gehandschoende hand schoof de gor dijnen van den palakijn open en een zware stem riep in het Engelsch Kazil, kom hier mijn jongen, ik moet u spreken. De jonge Hindoe, dien wij met een Florentijnsch beeldje'vergeleken hebben, kwam dadelijk naderbij en vroeg' in dezelfde taal met een eenigs- zins schor keelgeluid, dat echter niet onaangenaam klonk Wat is er van uw dienst mees ter? Waarom gaan wij niet verder? Meester, het stijgen ging moeie lijk het was of men gesmolten lood inademdede bahis zijn uitgeputen rusten een oogen- blik.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1