BINNENLAND. de zijde van den minister schaarde,be stond uit 40 stemmen 171 tegen 131. De kleine republiek Andorra, gelegen tusschen Frankriik en Spanje is weder eens het tooneel van enkele wanordelijkheden, welke voorname lijk uit de verkiezingen voor den gemeenteraad voortvloeien. Enkele personen zijn dientengevolge in hech tenis genomen, doch de Fransche regeering heeft tegen dien maatre gel, welke van Spaansche zijde uit ging, geprotesteerd en de in vrij heidstelling der gevangenen ge- eischt. Hoogstwaarschijnlijk zal aan dien wensch gevolg gegeven wor den, doch de verkiezingen zullen dan te gelijker tijd ongeldig ver klaard worden. Uit Servië wordt bericht, dat de nieuwe verkiezingen geheel aan het doel beantwoord hebben, en zij de regeering eene voldoende meer derheid bezorgd hebben. Of dit re sultaat geheel op eerlijke wijze ver kregen is, zal zeker wel niemand willen beweren. Bekend toch is het, dat men het in die streken met de eerlijkheid bij dergelijke gelegen heden zoo heel nauw niet neemt. De keizer van Rusland heeft bij Ukase de voorgestelde verhoo ging der grondlasten goedgekeurd en bevolen, dat zij ingevoerd zal worden reeds met Mei a. s. Was er in Spanje bij het op treden van het nieuwe ministerie sprake van, dat het burgerlijk hu welijk wederom zou worden afge schaft, en er nog andere maatrege len genomen zouden worden, die in strijd zouden zijn, met de bepalin gen in den laatsten tijd gemaakt, uit Madrid wordt thans aan som mige Fransche bladen gemeld, dat van dit alles geen woord waarheid te achten is. De regeering zal zooveel mogelijk met gemakkelijkheid hare conserva tieve beginselen in toepassing bren gen, en zich wachten voor overhaaste hesluiten, die wellicht in het land eene zekere gissing teweeg konden brengen. Op een punt evenwel is zij vast besloten, om krachtig op te tre den, en wel tegenover de republi- keinsche woelingen. Alle demonstra ties van hunne zijde zullen streng worden geweerd. De koning van Noorwegen be vindt zich thans te Christiania en ia door de groote meerderheid der be volking met hartelijkheid ontvangen. Haarlem, 9 Februari 1884. Door de heeren V. Schertzer en Zoonen. zaadkoopers en bloemisten alhier, i3 weer een uitvoerige geïl lustreerde prijscourant verzonden van de verschillende planten en zaden, welke bij hen verkrijgbaar zijn. Eene commissie uit het hoofd bestuur der schippersvereeniging Sckuttevaêris bij den Minister van -waterstaat toegelaten, om de wen- schelijkheid te bespreken, dat de haven te Enkhuizen worde vergroot en als vluchthaven worde ingericht, voornamelijk met het oog op de aanstaande opening van de spoor wegverbinding Stavoren-Enkhuizen. Hoe ver zijn wij nog van Be nares verwijderd? Nog zes uur gaans Dus komen wij bij het aan breken van den dag aan? Ja, meester, als wij althans onderweg geen oaweder krijgen. Denkt gij dat het spoedig los barsten zal? Ik ben er bang voor Op hetzelfde oogenblik, alsof de ioDge Hindoe, die Kazil heette, den onweersgod had aangeroepen, door kliefde een felle bliksemstraal het donkere luchtruim en een donder slag, zoo hevig alsof een gansche batterij werd afgeschoten weerklonk, somber door de echos der bergen herhaald. De stem van Sivapre velde Kazil, de handen op de borst vouwende eu het hoofd buigende. De andere Hindoes knielden neder met het aangezicht ter aarde en het magere paard deed een sprong, die Het Vaderland klaagt zeer te recht over den geheel onhoudbaren toestand, waarin wij gekomen zijn, ten opzichte| der telegraphische ver binding met Engeland. De beide kabels van Lowestoff maar Zand voort zijn sedert lang gebroken, Daarbij komt thans nog, dat de kabel van Ostende onklaar is geworden, ter wijl de Engelsche Regeering op de vraag of aan een Nederlaudsche onderneming concessie kon verleend worden, tot het leggen van een nieuwen kabel, het antwoord voort durend schijnt te verschuiven. Wat de ministers van Waterstaat en van Buitenlandsche Zaken aangaande deze zaak aan de Kamers mede deelden, geeft den zeer bepaalden indruk van onwil aau de zijde van Engeland en buitengemeen# toegeeflijkheid van den kant der Ne- derlandsche Regeering. Een troost mag het heeten, dat in de concessie, door België in der tijd aan de En gelsche Submarine Telegraph Com pany verleend, de bepaling voorkomt, dat de geheele commissie vervalt, zoo spoedig de telegraphische ge meenschap tusschen België en En geland gedurende langer dan dertig dagen is afgebroken. In Nederland schijnt men aan dergelijke voorzorg niet gedacht te hebben. Verschillende bladen bespreken het woord, gericht tot de veroor deelde Utrechtsche studenten na 't uitspreken van het vonnis door den heer van Ittersum, en betreuren een parig die vergoelijkende rede. O. a. schijft de Nieuwe Rotterd. CC.: De allocutie van den vice-presi dent der Utrechtsche Rechtbank tot de veroordeelde studenten dwingt tot een ernstig woord. Niet om onzentwille, om der wille der pers. Maar om uwentwille, hee- ren van de rechtbank; ter wille van de hooge roeping der rechterlijke macht, waarvan gij een deel zijt. Wanneer voortaan de onbevangen heid der Utrechtsche Rechtbank be twijfeld mocht worden, dan zal dit te wijten zijn aan Van Ittersum, en aan zijne collega's, indien hij door dezen gemachtigd wasaan niemand anders. Voor de rechtbank te Utrecht is dat gevaar niet meer te keeren. Doch dat het ook elders ontsta, moge worden verhoed. Indien het houden van dergelijke toespraken regel mocht worden, dan zou aan de rechts- heerschappij eene schade zijn toe gebracht, waarvan de heer Van It tersum den omvang niet schijnt te hebben beseft. Aan 't slot zegt zii: Met de veroordeelde studenten niet te verschoonen, en tegen een dagblad, dat niet voor zijn rechter stoel stond, zijn toorn in te houden, zou de heer Van Ittersum, of de Utrechtsche rechtbank, zijne waar digheid beter bewaard, en de zaak der justitie beter gediend hebben. In een ingezonden stuk in de N. R. Ct. van heden schrijft de heer Van Ittersum het volgende de utrechtsche allocutie. Utrecht8 Febr. 1884. Mijnheer de Redacteur f Naar aanleiding van den twijfel doorstralende in een art,, voorko mende in uw geacht blad van gis teren of de na het uitspreken van het vonnis in de zaak van «het Munster Kerkhof» gehoudene toe spraak door mij was uitgesproken in overleg met mijne ambtgenooten, den ruiter bijna uit het zadel wierp. De reiziger in den palankiju deed eenige onverstaanbare woorden hoo- ren. Heeft de meester het gehoord, sprak Kazil. Het onweert al. Wij moeten ons haasten, hernam de Engelschmau. Zeg aan de dragers dat zij onmiddellijk weder op weg gaan. Kazil sprak eenige woorden in de taal van het land met de Bahis en deze maakten zich juist gereed het bevel op te volgen, toen. een tweede bliksemstraal het geheele luchtruim in een reusachtigen oven herschiep. De donder deed zich opnieuw hoo- ren en de bliksem trof het plateau nog geen twintig passen van de kleine karavaan, terwijl de wind lievig opstak en er eene stortbui viel alsof al de sluizen van den he mel zich openden om een tweeden zondvloed te doen ontstaan. De wit- gedoste en in het zwart gekleede gevoel ik mij verplicht openlijk'de verklaring af te leggen, dat dit door mij ge h e e 1 z o n de r h u nn e voor- kennis heeft plaats gehad, en ik daarvan alzoo alleen de verantwoor delijkheid draag. Met de plaatsing dezer regelen in uw geacht blad zult gij zeer ver plichten Uw Dw., F. A. R. A. Van Ittersum, Vice Pres. der Arr. Rechtb. te Utrecht. De vischvangst te Zandvoort heeft weder een aanvang genomen, al thans zes schuiten zijn reeds ver trokken, terwijl in het begin der volgende week de overige zullen volgen. Een verblijdend teeken voor de daar gevestigde visscherlieden, daar sedert November geen enkele schuit in zee is geweest, en de vis scherlieden alzoo. zonder verdiensten waren. Gisteren is te Amsterdam ver schenen het eerste nomrner van D Diamant «Internationaal wekelijksch Nieuwsblad voor de belangen van het diamantvak». De heer S. Rose is redacteur. Iemand in de Anjelierstraat te Amsterdam, had uit medelijden zijn zuster, die in armoedige omstandig heden verkeerde, bij zich in huis genomen. Na haar vertrek bleek dat zij eenige kleedingstukken en sie raden had gestolen. Er is proces verbaal tegen haar opgemaakt. Een der vier personen, die in be- wusteloozen toestand aan boord van een ijzeren tjalkschip in de Schin kelhaven werden aangetroffen - de dochter is in het Buitengast huis overleden. De overigen be vinden zich, naar de omstandighe den, redelijk wel en worden nog in het Gasthuis verpleegd. Heden geeft prins Roland Bona parte een diner in het hotel Levedag waarbij o. a. zijn genoodigd de pre sidenten van het Leidsch Studenten- korps der Sociëteit Minerva. Heden avond wordt aan profes soren, die in het hotel Verhaaff aan een diner vereenigd zijn, door de studenten een serenade gebracht. Door het studenten gymnastiek- en schermgezelschap Arena Studio- sorwn te Leiden, is op voorstel van het bestuur besloteD tot het uit schrijven van een groot studenten concours op Donderdag en Vrijdag- 27 en 28 Maart a. s. De heeren Adriaan, Van Meekeren en Meilink, gymnastiek-onderwijzers te Amster dam, Rotterdam en Schiedam, wor den uitgenoodigd als leden der jury te willen optreden. De wedstrijd zal besloten worden met een avond concert en een bal. Den 15den dezer begint op den Rijnspoorweg de tramdienst tusschen Voorburg en Den Haag. Om het uur rijden de locaaltreinen, die slechts uit le en 2e kl. rijtuigen bestaan, in beide richtingennaar Voorburg één kwartier na het volle uur, naar Den Haag op het half uur. De vracht zal zijn voor enkele reis le kl. f 0.15, 2e kl. f 0.12V9, retour le kl.f0.30, 2e kl. f 0.25. In de tweede klasse zal men dus voortaan nog goedkoo- per rijden dan tegenwoordig in de derde klasse. De tegenwoordige 3e kl. vracht voor de gewone treinen wordt 15 Febr. ook verlaagdvoor ruiter was afgestegen. Hij hield het verschrikte paard aan de teugels vast en Daderde den palankijn. De Bahis, weder geknield, sloe gen zich op de borst en galmden met eentoonige doffe stem een soort gebed, zonder twijfel een tot den vertoornde gode gerichten aanroe- ping. Waar wachten wij op? vroeg de Engelsehman. Meester, antwoordde Kazil, wij kunnen niet verder voort. Waarom niet? Het onweder zal den geheelen nacht aanhouden Welnu, wat doet dat er toe? Wij kunnen het toch niet ont- ioopeu en stilstaan helpt toch niets voor regen of onweer, dus laten wij gaan en spoedig ook Meester, het is onmogelijk, geloof me. De Engelsehman guf een teeken van ongeduld. enkele reis van 15 op 10 ct. voor retour van 25 op 20 ct. Donderdagavond werd te Schie dam gegeven eene soiree niusicale et dè-clamatoire ten voordeeie der nagelaten betrekkingen van den heer Jacob Rodenburg, in leven orkest meester der Kon. Vereeniging «Het Nederl. Tooneel» (afd. Rotterdam) en muziekonderwijzer te Schiedam. Dr. Wilhelm Basch, Jan Koert, mevr. BurlageVerwoert en mej. Leontine v. Dötscher schonken hunne medewerking, in vereeniging met orkestleden van de Hoogd. Opera, de Kon. Vereeniging «Het Nederl. Tooneel», den Rotterd. Schouwburg, de Kon. Milit. kapel van het regi ment grenadiers en jagers enz. Het is dus overbodig te zeggen dat er veel schoons te genieten viel. Den bezoekers der verzameling van ons Oudheidkundig Genootschap wordt o. a. ook de kist aangewezen, waarin Huig de Groot (1621) uit Loevestein ontsnapte. Met dubbele belangstelling lezen we daarom in de bladen, dat baron Van Boezelaar, te Nijmegen, thans door erfenis ook in het bezit is ge komen van dergelijke kist. Bij den toenemenden zin voor oudheden is het te verwachten, dat weldra elke provincie haar Huig De Grootkist zal krijgen, zoodat be langstellende landgenooten zich dan niet langer verre reizen behoeven te getroosten, om met dat merk waardige stuk kennis te maken. (ff.) In de rivier de Waal nabij Zalt- bommel werd Donderdagmorgen drijvende aangetroffen een schuit, waarin levenloos gevonden werd de loods H. Cornelissen. De man, die lijdende was aan zenuwtoevallen, had Woensdag nog op de rivier dienst gedaan, maar was niet in zijne woning teruggekeerd. Een sigarenfabrikant te Dordrecht had ongeveer 900 sigaren in een z. g. houten pers, volgens gewoonte ter droging laten brengen bij een broodbakker, welke hij Maandag avond weder wilde terughalen. Tot zijn niet geringe verbazing kwam hij toen echter tot de ervaring, dat de pers en de inhoud reeds voor hem waren afgehaald. Spoedig was de politie met een en ander in ken nis gesteld, die er gisteren-ochtend in is geslaagd, zekeren T. S., een vroegeren knecht van den sigaren fabrikant, als den dader aan te houden en de sigaren, op enkele na, benevens de pers in beslag te nemen. De zucht om aan sterken drank te komen moet den man er toe gebracht hebben, dezen diefstal te plegen. Dank zij de eerlijkheid der huis vrouw van den herbergier Martinus Van den Heuvel te Os, was een ingezetene van 's-Bosch, die aldaar 11. Dinsdag een bankbiljet van f60 verloor, spoedig weder in 't bezit van 't verlorene. Als derde verdachte van den moord te Heinoo bij Raalte zit nu nog te Kleef gevangen zekere Antoon Schepop, afkomstig uit Olst. Deze is sinds vele jaren in Pruisen woon achtig en aldaar gehuwd. Hij was de kostbaas van de beide broeders Arends. Aan zijne uitlevering schijnt de moeielijkheid verbonden te zijn, dat hij door zijn langdurig verblijf Over eenige minuten, ging de jonge Hindoe voort, zullen de bergpaden gedurende de eerste uren onbegaanbaar en door den re gen in stroomen herschapen zijn. Indien wij de dwaasheid hadden onze reis voort te zetten, dan zou den wij door den modder medege- sleept en tegen de rotsen verbrijzeld worden. Komaan, dat houdt tenminste steek, riep de Engelsehman lachend uit, het is een schrale troost, maar er is niets tegen te zeggen! Wat zegt gij er van,arme Stop? Deze laatste woorden -waren ge richt tot den persoon in het zwart, die in bedrukte houding en met treurig gelaat, naast den palankijn stond. De aldus aangesprokene nam eerbiedig den natten hoed af en antwoordde door den neus sprekende met eene kluchtig bedroefde stem in Pruisen het Nederlanderschap zou hebben verloren en het recht van Duitsch onderdaan zou hebben ge kregen. Men meent achter in hem een der hoofdschuldigen te moeten zien. Eene vrouw uit Oosterwold, di« bekend moet hebben haar man door vergift van het leven te hebben be roofd, is door de justitie naar Zwolle ter beschikking van de rechtbank aldaar overgebracht. Uit Sloten wordt gemeld: Bij gelegenheid van de eerste vergadering, welke de nieuwe bur gemeester in 't algemeen wees- en armhuis bijwoonde, werden de wee zen en verpleegden door hem fees telijk onthaald en toonden de inge zetenen hunne belangstelling door het uitsteken der driekleur, welke uit nagenoeg alle woningen wap perde. Eergisteren-avond, even na 10 uur, zoo meldt de Zutf. Ct. pas seerde de sergeant-majoor K., te Doesburg, het plantsoen, ten einde zich naar zijne woning te begeven. Ter hoogte van de leerlooierij kwa men twee mannen, van beide zijden van den weg, op hem toesnellen, met den uitroep: «Trek je mes!» De sergeant-majoor, hierdoor ver schrikt, grijpt zijn sabel en weet hiermede op behendige wijze den naar hem gedane steek mot een lang mes af te weren. Daar hij een der twee personen kende, noemde hij dien bij zijn naam, waarna de booswichten elkander toeriepen: «Wij hebben ons vergist, het is fourier K.» De politie werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld en stelde dan ook den volgenden morgen een onder zoek in. De twee belhamels hebben aan de politie verklaard dronken te zijn geweest en niets van het voorge vallene te weten. In zijne vergadering van 9 Maart 1882 keurde de Raad der gemeente Montfoort eene door Ged. Staten voorgestelde verdeeling der zoogen. Memoriegoederen goed; in die van 8 Febr. 11. werd het door Ged. Sta ten in die zaak voorgestelde con cept-contract weer afgekeurd. Door den secretaris op het dwaze van deze handeling opmerkzaam gemaakt, stelde de voorzitter voor het- daar even genomen besluit dan maar weer in te trekken. De meer derheid evenwel wilde dit niet maar was bereid zich aan vroegere af spraak te houden, als een deel der Kerkstraat ook aan de gemeente in eigendom werd afgestaan. In dien zin werd nu besloten. De heer Van Vuuren stelde voor om niets van de Memoriegoedereu te aanvaarden. De Zwolsche politie heeft de hand gelegd op zekeren T., die zich in de maand Januari jl. ten nadeele van verscheiden winkeliers aldaar aan oplichting zou hebben schuldig gemaakt. Te Leens is het huis van J. v. d. Luit geheel atgebrand, met alles wat er in was. Eên paard, eene koe en een varken zijn mede in de vlam men omgekomen. Gelukkig zijn er geen menschenlevens bij te betreu ren en was de boedel verzekerd. Ach, Uwe Hoogheid, ik zeg: het is een vervloekt landMijne arme haren, welke de mooie meis jes van Northumberland bij rijp ko ren vergelekenzij zullen voor den tijd grijs zijn!Wij hadden het daar zoo goed, ginds in ons klein huisje te AyesburyIk begrijp mij niet waarom Uw Hoogheid ons dierbaar Engeland verlaten heeft om in dit helsche land te trekken en mij met zich mede te nemen? Gij behoefdet niet mede te gaan! Ik heb u de keus gelaten om thuis te blijven; dat weet ge wel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2