BIWFALAND. uitspreken. Ook van deze verwacht men, dat zij weinig bedenkingen zat maken, of het moest zijn dat het artikel, waarbij het erfelijk pairschap wordt afgeschaft, stuitte op den tegenstand van degenen, die thans deze waardigheid bezitten. De Albaneezen maken het in den laatsten tijd de inwoners van Montenegro weder 'geducht lastig. Onder aanvoering van hun hoofd Ali-pacha deden verschillende berg-- stammen eenen inval op het grond gebied van dezen staat, zonder dat het hun evenwel gelukken mocht eenig voordeel te behalen. Door de bevolking werden zij zoo wel ont vangen, dat zij genoodzaakt waren, hun heil in eene overhaaste vlucht te zoeken. Geheel gerust is vorst Nicolaas evenwel niet. Daarom heeft hij een verbond gesloten met de Mizidieten,denzelfden stam,met wien hij nog korten tijd geleden overhoop lag over het bezit van eene vesting. Daarbij is bepaald dat voorloopig althans de toestand zoo zal blijven, als die op het oogenblik is, terwijl een defensief verbond is gesloten, waarbij werd bepaald, dat deze de Montenegrijnen zouden bijstaan, in dien de aanval herhaald mocht worden. Alvoreus een besluit te nemen omtrent het voorstel, om den invoer uit die landen te verbieden, welke den uitvoer van vleesch belemme ren, heeft het huis der Afgevaar digden in de Vereenigde Staten eerst eene commissie benoemd om daarover verslag uit te brengen. Die commissie heeft hare taak ge ëindigd en hare raad bestaat hierin, dat zij de verwerping van deze en alle andere maatregelen van wraak aanbeveelt. In den loop dezer week wordt waarschijnlijk de zaak be handeld, doch men vertrouwt, dat than3 uog geene beslissing daar omtrent genomen zal worden, om dat men eerst wil afwachten, wat de uitslag van het onderzoek is, ingesteld om de meerdere of min dere bruikbaarheid van het uitge voerde vleesch. In den Staat Utah heeft de wetgevende vergadering thans een voorstel in behandeling, waarbij het huwelijk voor den amb tenaar van den burgerlijken stand geldig wordt verklaard en met eene strenge straf worden bedreigd zij, die zich aan echtbreuk of veelwij- verig schuldig maken. Dat deze wet op de Mormonen een hoogst o*gun- stigen indruk maakt, behoeft zeker niet gezegd te worden. Haarlem, 10 Februari 1884. H. H. M. M. de Koning en Ko ningin, Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, en Z. D. H. de Prins van Wied, hebben bedankt voorde uitnoodiging, van' de officieren van het 3de regement huzaren te 's-Hage uitgegaan, tot bijwoning van het groote caroussel op morgen, Dins dag, hij gelegenheid van het 70-jarig herinneringsfeest van dat regement. H. K. H. Prinses Hendrik echter heeft de toezegging gedaan, de uit voering met hare tegenwoordigheid te zullen vereeren. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben tot prorector in het Krankzinnigengesticht Meerenberg benoemd den heer G. Jelgersma, te Amsterdam. Godswil nietIk ben altijd zoo bang voor den duivel geweest en de god van deze menschen zal zeker de duivel in eigen persoon zijn! Doe het niet, het zal ons berouwen. Laten wij ons liever laten natrege- nen en er met heldenmoed in be rusten Ik ben bang voor dien tempel! Hij ziet er zoo akelig uit. De reiziger gaf geen antwoord, haalde de schouders op en zich tot Kazil wendende, zeide hij niets dan Ik wil het. De jonge Hindoe ging daarop naar de Hindoes en sprak hen in hun eigen taal aan. Een van hen antwoordde. Kazil, nam daarop weder het woord en; het gesprek duurde eenige minuten, die den reiziger zeer lang vielen. Welnu? vroeg hij, toen zij allen zwegen. Meester, antwoordde Kazil, zij weigeren. Waarom? De Staats-courant behelst het reglement van orde voor het examen bedoeld in art. 11 der wet van 26 Mei 1870 Staatsblad no. 78) en den daarna te houden wedstrijd in de schilderkunst in 1884. (Vastgesteld hij beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken, van 5 Februari 1884). Omtrent den wedstrijd in de schil derkunst luiden de bepalingen aldus: Op den eersten dag van den wed strijd, zijnde Maandag 30 Juni wor den des morgens te acht uren de drie onderwerpen voor eene schil derij, waaruit de mededingsrs heb- :ben te kiezen, door de jury bekend gemaakt, in tegenwoordigheid van den directeur en de hoogleeraren. Elke mededinger ontvangt een geschreven exemplaar van de drie onderwerpen, en is verplicht tot uitvoering der schets in olieverf een doekraam mede te brengen van 40 bij 32 cM., naar zijne verkie zing te bezigen in de hoogte of in de breedte. Vervolg-ens wordt zooveel moge lijk aan elk der mededingers bij het lot eene afzonderlijke loge aange wezen voor den duur van den wed strijd. Tot het vervaardigen van het schets-ontwerp van het gekozen onderwerp wordt de eerste dag van den wedstrijd besteed, en wel van 9 uur 's morgens tot 1 uur 's na middags en van 2 uur des namid dags tot 8 uur des avonds. Geen der mededingers verlaat dien dag het Academiegebouw, dan na inlevering zijner schets in olie verf. Wel heeft elk hunner het recht zich in den loop des daags, of later, uit den wedstrijd terug te trekken, mits daarvan onmiddellijk schrifte lijk kennis gevende aan den direc teur. Elke mededinger waarmerkt zijn schets-ontwerp met het nommer zij ner loge en herhaalt dit op het adres van een verzeg elden brief aan den secretaris der commissie van toezicht. In dezen brief moet den naam van den mededinger vermeld zijn. De schetsontwerpen met de daarbij behoorende brieven worden uiterlijk te 8 uren des avonds aan den direc teur ingeleverd, die in tegen woordigheid van twee leden der commissie van toezicht elke schets verzegelt. De brieven worden door den secretaris van gemelde commis sie in bewaring genomen. Elke mededinger ontvangt zijn verzegeld schets-ontwerp voor den duur der uitvoering terug. De uitvoering der schilderijen ge schiedt, krachtens besluit van de jury op een doekraam van 150 bij 120 cM.de figuren worden ter helft van levensgrootte uitgevoerd. Als samen stelling moet elke schilderij in hoofd zaak overeenkomen met haar schets ontwerp. Het is den mededingers geeor- loofd op de hun toegewezen loge schildergereedschap mede te bren gen (derhalve ook ledepop, drape rieën, enz.),doch geenerlei prentwerk, photographieën, teekeningen, door trekken, enz.; alles op straffe van uitsluiting van den wedstrijd. Met voorafgaande goedkeuring van den directeur worden ook le vende modellen, door den mede dinger te bekostigen, op de loge toegelaten, De mededingers leveren hunne schilderijen, met de daarbij behoo- Zij kunnen de vrees, welke zij voor deze puinhoopen koesteren, niet overwinnen. Zijn zij dan niet in mijn dienst? Heb ik hen niet betaald? Ben ik niet hun eenigen meester tot op het oogenblik van onze komst te Benares Dat is alles waar, Sahib l) Zij zullen, als het moet zijn, zelfs met, levensgevaar hun verbintenis houden, en de reis voortzetten, in- gij het beveeltom een zekeren dood te vinden op de wegen, die in bergstroomen zijn herschapen, maar niets te wereld zal hen kunnen be wegen, om in zulk een nacht als dezen, die puinhoopen binnen te dringen en den driemaal heiligen grond van den gevreesden god Siva te betreden De reiziger begreep dat tegenover zulke eene vrees, het gevolg van l) Sahib zz Meester. rende verzegelde schets-tntwerpen, uiterlijk op Zaterdag 20 September des avonds te 8 uren, bij den di recteur af. Naar wij vernemen, is de te- legraphische correspondentie metEn- gelaud over Belgie hersteld. (N. R. Ct De voorzitter van de afdee- ling Zutfen der Maatschappij van Weldadigheid, de heer mr. R. A. Fockema, bericht dat bij hem is ingekomen eene gift van f 500. In een buitengewoon Politie blad van Zaterdag verzoekt de offi cier van Justitie te Maastricht, daartoe aangezocht door den procu reur des Koniugs te Brussel, opspo ring en aanhouding- van een per soon, zich noemende Lambert, die bij den juwelier Desprets, Galeries Saint Hubert te Brussel, tweemaal te koop heeft aangeboden gedeelten van stukken zilverwerk, herkomstig van een diefstal, gepleegd in den nacht van 1 op 2 Januari jl. hij Mme Janssens, rue Tasson-Snel, te Saint- Gilles. De eerste maal, den 25 Jan. jl. heeft hij voorgegeven te wonen te Vilvoordende tweede maal, den 2 Febr. jl., heeft hij als zijne woon plaats opgegeven: 17.rue de Russie, te Sant-Gilles. Beide adressen zijn valsch, wat ook wel het geval zal wezen met zijne naamsopgave. Zijn signalement luidtleeftijd 45 h 50 jaren, lengte 1.7 meter, aange zicht ovaal, haar bruin, knevel bruin rood met begin van grijs, oogen blauw of grijs, kleur bleek, haviks neus, taal zuiver Fransch, zonder tongvalkleeding'hoed met ronden bol en een pak met zwartachtige groote moezen. Voor de ontdekking van de daders van den diefstal heeft de bestolene eene belooning van 500 franken uit geloofd. Men zal zich herinneren, dat de heer Van Vlijmen indertijd ge klaagd heeft over knoeierijen, die bij den bouw van de Kon. stallen zouden hebben plaats gehad. Thans meldt de Amst. Ctdat door den Minister van Financiën eene commissie zou bestaan uit de heeren Schuurman en De Jongh, directeuren der gemeentewerken te Amsterdam en te Rotterdam, en den heer Jan Kooy, aannemer te Am sterdam. Naar de Middelb. Ct. verneemt heeft de Reg'eering het bekende be sluit van den gemeenteraad van Veere, tot verkoop van den beker van Maximilaan van Bourgondie, vernietigd. Naar het D. v. N. verneemt, hoopt de oud-Minister, de heer Mod derman, binnen enkele weken Wies- baden te kunnen verlaten en naar het vaderland terug te keereu. Bij het ministerie van oorlog te Berlijn bestond er verwarring omtrent de titulatuur in brieven en andere stukken, gericht aan officie ren van adel die altoos «Hoog-Wel geboren» heeten, maar het was her haaldelijk de vraag hoe de niet-adel- lijken moesten worden getituleerd. De minister heeft nu dienaangaande een besluit genomen. Alle in actieven dienst zijnde nietadellijke kapiteins en luitenants heeten voortaan «Hoog Welgeboren». De gepensionneerden zullen op dit praedicaat slechts aan spraak hebben, wanneer zij tot den staf behooren. Zoolang dus een ka pitein of luitenant met een burger- godsdienstige dweeperij en bijgeloof, elke verdere poging vruchteloos zou zijn. Hij drong er dus niet verder op aan. Welnu, zeide hij en stapte uit den draagstoel, dan zal ik alleen met Stop gaan. Ik ga mede, meester, zeid» de jonge Hindoe. Ga, Kazil!! riep de En-> gelschman uit. Ja, ik meester. Gij zijt dus niet bang, zooals1 de anderen? Gij ziet er geen ge vaar in? Ja, ik sidder en beef en durf bijna nietik voel dat mijn aangezicht verbleektmijn hart klopt snellerik ben bang en zie er groot gevaar in maar wat zegt dat? Ik zal u toch ver gezellen. Komaan dan, mijn jongen, daar de Bahis den drempel van den lijken naam in dienst is, heeft hij den hoogeren titel, maar zoodra hij op pensioen wordt gesteld mag hij slechts «Welgeboren» heeten. De heer C. F. Gerding, boekhou der ten bureele van het Kon. Zool. Genootschap «Natura Artis Magis- tra», herdacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaar geleden zijn be trekking tot het Genootschap aan vaardde. Het bestuur en velen zijner mede beambten hebben dien dag, door de bijzondere blijken hunner waardee ring en vriendschap, in de aangenaam ste herinnering gebracht. Naar men ons mededeelt, ligt er buiten de Willemspoort een stuk weiland, dat thans voor bouwterrein is aangewezen. Dit feit zou op zich zeiven van geen beteelcenis zijn, in dien het geval zioh niet voordeed, dat iemand het recht bezat, des zomers op dat weiland een ezel te laten grazen, hetgeen, natuurlijk, onmogelijk wordt, nu het frissche gras plaats moet maken voor stee- nen. De bezitter van dat recht heeft thans om schadevergoeding bij den eigenaar van het bouwter rein aangeklopt, en voor beiden is het te hopen, dat men bij minne lijke schikking tot een bevredig'ende oplossing zal komen. (Amst. Ct.) Een geacht inwoner uit Diemer- brug, G. B., had het ongeluk na aan de Hartveldsche brug uit de tram te zijn gestapt, te vallen en onder de tram te geraken, zoodat een wa gen hem over het onderlijf g'ing. De dood volgde na weinige oogenhlikken. Te Zaandam is Vrijdag', bij het herstellen van eenige werkzaamhe den aan de machine, in de stoom zagerij «De Engel», van de firma E. van der Stadt Zn., een der werklieden, die daarbij behulpzaam was, door een ijzeren hamer, die van den steel schoot, zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Naar $nen verneemt bestaat het vermoeden, dat de korporaal der mariniers, behoorende tot het 2de bataljon te Willemsoord, wiens lijk de vorige week te Helder uit het water werd opgehaald, door toedoen van anderen om het leven is ge komen. Hij was reeds sedert het begin van de vorige maand vermist. De feestelijke viering van het 70- jarig bestaan van het 3e regiment huzaren werd Zaterdagavond in de smaakvol versierde manége te 's-Hage geopend met eene voor stelling in de rijkunst voor de hee ren oud-officieren, officieren van de huzaren en van andere wapens en verdere genoodigden. De genoodigde oud- en vreemde officieren deden hun intocht in de feestzaal onder de tonen van het Wien Neerlands bloed door de mu ziek van het feestvierende regiment. Het programma bestond uit oefe ningen in het schermen en de gym nastiek, ver springen en voor het grootste gedeelte uit bewijzen van sterke bedrevenheid in de rijkunst, welke onder de leidingvan denheer De Yries, den hoofdscherm-gymnastiek- en wachtmeester, plaats hadden. Het *ii jlêche rijden, uitgevoerd door 6 officieren, onder leiding van den ritmeester Wijnstroom, was een schitterend bewijs van de bedreven tempel niet durven betreden, laten zij dan den palankijn tot aan de puinhoopen brengen. Dat zullen zij doen, meester; daar sta ik voor in. Kazil sprak eenige woorden met de Hindoes, die oogenblikkelijk den palankijn op hun schouders namen en zich snel naar het heiligdom spoedden, waarvan zij den drem pel voor goud noch bedreigingen zouden hebben overschreden. Naarmate zij naderbij kwamen, vertraagden zij hun schreden; hun houding, eerst zoo fiink, werd on zeker eindelijk hielden zij op eenige passen afstand stil. Meester, sprak Kazil, ter wijl hij de fakkel van den drager overnam, zij willen niet ver derkom, laat ons gaan. Wordt vervolgd beid onzer huzarenofficieren in de rijkunst, dat van het talrijk en uit gekozen publiek dan ook eën da verend applaus uitlokte. Nadat het slotnummer van het programma was vertoond, kwamen allen die tot het welslagen van dezen avond medewerkten, in de rij baan bijeen, voorafgegaan door de gymnasten, die de Nederlandsche driekleur met zich voerden, alles phantastischverlicht doorBengaalsch vuur, terwijl de muziek het Wien Neerlands bloed deed weerklinken, hetwelk door de aanwezigen staande en met ontbloote hoofden werd aan gehoord. Een der bewoners der Oosterstraat te Rotterdam kon des nachts den slaap niet vatten. Hij ging uit het bed en stak het hoofd huiten 't raam om zich te verdiepen in het beschou wen der sterren. Maar hij werd ge stoord door de onregelmatige voet stappen van een nachtwandelaar, die schijnbaar in zenuwachtige opge wondenheid eene deur zocht, deze zeer gemakkelijk (natuurlijk met een valsehen sleutel) opende, en een der pakhuizen binnenging. De deur werd daarop gesloten en eenige oogenhlik ken later schemerde door de pak- huisramen het flauwe licht van eene dievenlantaarn. Nu achtte de toe schouwer het geraden de politie te waarschuwen. Er kwamen 2 agenten van politie voor het pakhuis; doch de deur was gesloten, en vruchte loos bleef men kloppende boos doener daar binnen verwaardigde zich zelfs niet te antwoorden en scheen bij het licht van zijne dieven lantaarn rustig zijn gang te gaan. De beide dienaren der gerechtigheid moesten hulp hebben, zou hun de prooi niet ontsnappen; op een schel gefluit stroomde van alle kanten hulp toe. Op straal; en in de belen dende tuinen scharen zich de mannen tot een kring om de vesting' in de sluiten; in gespannen verwachting staren zij naar het dak en naar de ramen waaruit, naar ze verwachten ieder oogenblik de boosdoener zal vluchten. Vruchteloos. De buren worden opgeklopt; men klimt over schuttingen, breekt eene deur open en dringt het pakhuis binnen. De mannen daarbuiten houden zich ge reed om het opgejaagde wild te ont vangen. Daar binnen ziet men niets; alleen het aangestoken gaslicht is een bewijs, dat de dief er geweest is. Men zoekt, g'luurt; vreest ieder oogenblik een onverwachteu aanval van den hier of daar tusschen vaten of pakken zich schuilhoudenden dief; de spanning neemt toe. Daar in het donker schijnt zich iets te beweg-en, 't is eene menschelijke gestalteweer klinkt er een fluitje. «Mannen geeft acht, houdt u gereed, valt aan!» En tal van handen staan gereed om den misdadiger te grijpen, toen deze met half gesloten oogen en wagge lenden tred op de verschrikte politie toetreedt met de woorden«wat bl.... moet jelui hier me storen in men slaap.» 't Was de pakhuisknecht, die den vorigen avond laat en goed uit geweest was en daarom besloten had zijn roesje in het pakhuis, waar van hij de sleutels had, uit te slapen. Omtrent het verongelukken van den matroos Maarten Mos verneemt de Scheven. Ct.y dat hij aan boord van den logger Zeemeeuwschipper M. Vrolijk, reederes weduwe J. v. d. Toorn, in den storm van 27 Januari jl., des nachts 1 uur, ter hoogte van Borkum is overboord geslagen. De man, die goed zwemmer was, had nog eenigen tijd getracht het schip weder te bereiken, maar zijne krach ten begaven hem. Een touw dat hem toeg'e worpen werd, heeft hij niet meer kunnen grijpen. Ten vorige jare verongelukten twee zijner zonen op onze kust. Op het oogenblik dat het bericht hier kwam was zijne' vrouw naar IJmuiden gegaan om naar haar zoon. die aldaar uit zee was binnengeko men, te ontmoeten en te informeeren of die soms zijn vader op zee ge zien had. De ongelukkige Mos was 55 jaar oud/ De student B„ die wegens het toebrengen van slagen aan een bur- gev en een veldwachter te Baarn, door de arr. rechtbank te Utrecht tot acht dagen celstraf is veroor deeld, heeft aan Z. M. den Koning een request om gratie ingediend.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2