BINNENLAND. natuurlijk -de handelingen der re-i .geering op eene scherpe wijze wor den geplaatst, en het volk tot op stand wordt aangezet. Zelfs verzekert de geheimzinnige redactie, dat de kansen voor eene omwenteling gun stiger staan dan ooit. In de regee- ringskringen zelve maakt men zich eenigszins ongerust omtrent de hou ding der Moskousche werklieden, onder wie zich in den laatsten tijd eene zekere gisting vertoont, die niets goeds voorspelt. De politie, bijge staan door het garnizoen, neemt dan ook krachtige maatregelen, om eene uitbarsting zoo mogelijk te voorko men, of ze, indien ze uitbreekt, spoe dig te onderdrukken. Generaal Gou- cho, de held, die zich in den jongsten Russisch-Turkschen oorlog zoo bij zonder heeft onderscheiden, is tot gouverneur van Polen beuoemd. Hoe hoog men algemeen ook de be kwaamheden en den moed van dezen krijgsman moge schatten, toch op pert men de vraag, of hij hier wel de rechte man op de rechte plaats is. Voor gouverneur van dit gewest, zoo beweert men, is meer noodig dan moed en krijgskundige talenten. Ook staatsmanswijsheid en overleg- wordt er vereischt in den man, die geroe pen is het land te besturen, dat zich zoo langzamerhand aan de Russische wetten moet leeren onderwerpen. De sultan van Turkije heeft Bayri-pacha, directeur van politie, in een gedeelte van Konstantinopel uit zijne betrekking ontslagen. Her haaldelijk kwamen er klachten over hem bij de Porte, en een ingesteld onderzoek heeft het bewezen, dat deze geenszins ongegrond waren. Meermalen maakte hij van zijne macht misbruik tot het plegen van schandelijke geldafpersingen. O. a. dwong hij de geldwisselaars tot het in betaling aannemen van valsche muntstukken; en wanneer deze uit vrees zich daartoe hadden laten over halen, liet bij eene huiszoeking bij hen doen, nam de munt in beslag en liet de ongelukkigen in de ge vangenis werpen, onder beschuldi ging van valsche munters te zijn. Brutaler kan het werkelijk niet, en het is gelukkig, dat zoo iets alleen in Turkije mogelijk is. Haarlem, 12 Februari 1884. De heeren mr. A. J. Enschedé, dr. D. de Haan, S. J. graaf van Limburg Stirum en F. W. van Ee- den, vertegenwoordigende het hoofd bestuur der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijver heid te Haarlem, hebben zich aan geboden om de heeren gedelegeer den der Zuid-Afrikaansche Repu bliek bij een eventueel bezoek hier ter stede te ontvangen. Zooals be kend is, heeft de Maatschappij van Nijverheid de belangen der Repu bliek in Zuid-Afrika sedert vele ja ren met ijver voorgestaan. H.Ct Z. M. de Koning heeft den cellist Anton Hekking benoemd tot ridder der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. In de Zaterdagavond te Amster dam gehouden vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring werden de leden van het comité tot bestuursleden gekozen. Het bleek, dat ongeveer 50 leden tot den kring waren toegetreden. als iemand, die met aandacht lui stert en die hetzelfde geluid nog eens verwacht te vernemen. Geen halve minuut daarna deed zich het gekras op nieuw hooren, doch nu in twee verschillende rich tingen. Kazil had zijn bedaardheid her wonnen. Hij sloeg de oogen neder en mompelde zacht: Onze broeders waken over ons. O zoo, riep de Engelsch- man lachend uit, het schijnt dat de nachtuilen weinig eerbied voor dit heiligdom hebben? Meester, antwoordde Kazil, de nachtuil is de vogel aan god Si va gewijd. De nachtuil is een vervloekt beest, merkte Stop met eene be vende stem aan. Hij brengt on geluk aan! Ik verfoei dat soort beesten. Kwamen zij bij toeval des nachts in onze oude woning te Na langdurige discussie werd met bijna algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: «De Vergadering constateert met genoegen, dat de geheele pers een stemmig is geweest in het afkeuren van de houding van den vice-pre sident der Utrechtsche rechtbank tegenover de Nederlandsche journa listiek.» Het Panorama te Rotterdam is gisteren en heden geopend geweest voor de weeskinderen en verpleeg den van alle daar ter stede geves tigde instellingen van liefdadigheid. Het tegenwoordige doek, Beslag van Niev/vpoort, wordt naar elders overgebracht. In plaats daarvan komt een doek, voorstellende den Slag van Waterloogeschilderd door Castellani. Nog de Utr. Studentenzaak. T., die zich een oud-student noemt, zegt in een ingezonden stuk aan het DaglAadgetiteld «studenten grappen»: Het zou, onder verbetering ernstige overweging verdienen, dat Z. Exc. de Minister van Justitie over deze bedroevende zaak ernstig zijn ge dachten liet gaan. Of zou in het vrije (zouden wij er toe moeten komen te zeggen: al te vrije?) Nederland ilc wil mij nu tot deze enkele, reeds op zich zelve gewichtige, rechtzaak bepalen met eenig recht ons voor de voe ten kunnen worden geworpen, het bekend sarcasme: Summum Jussummum Injustitia Ook de Middelb. Ct. vertrouwt, dat de Minister van Justitie of de aangewezen rechterlijke autoriteit stappen zullen doen, om een herha ling van zoodanige toespraken te voorkomen. Jan van 7 Slicht schrijft in 't weekblad De Amsterdammer Er is heel wat geschreven en ge sproken over 't m unster kerkhofge ding, en vooral hier, waar honder den getuigen zijn geweest van de ik zal het maar noemen, zonderlinge wijze van behandeling dezer zaak. Gedeeltelijk heb ik ook deze terecht zitting bijgewoond en met mij heb ben zich velen geërgerd, als de voorzitter telkens en telkens weer ons liet zien hoe men getuigen en hoe men beklaagden behandelen moet. «Van Rooijen sta's op!» klonk het kort en krachtig als een der getuigen de identiteit van dien, nog ter terechtzitting om het verlies van zijne vrouw schreiende man, moest constateeren. En moest datzelfde ge schieden met een der beklaagden, of moesten dezen voor 's rechters stoel verschijnen, dan heette het: «Meneer Die! och wil u zoo goed zijn eens hier te komen!» of «Meneer Deze! sta u eens even op asjeblieft!» Niemand zal zeker eischen, dat men de beklaagden ook ter terecht zitting niet naar den stand, dien zij in de maatschappij innemen, zou hebben behandeld. Het zijn geen misdadigersMaar waarom tegen Van Rooijen zoo kort, waarom hem nog zoo kras terecht gewezen als hij aan zijne wel te begrijpen ver ontwaardiging tegen de jongelieden, die hij als de oorzaak van den dood zijner vrouw beschouwt, lucht gaf? Hii was hier allerminst een mis dadiger! Was het al niet mooi ge noeg dat de advocaten het zóó maakten, dat de man het niet kon utihouden, maar wegliep? Ayesbury hun sabbat houden, dan was het mij een genoegen ze on- middelijk neer te schieten; iets waarbij ik mij altijd zeer wel heb bevonden. Hun leelijk geschreeuw in dit akelig oord voorspelt niets goeds. Laten wij in 's hemels naam spoedig hier van daan gaan. Uw Hoogheid! Kom laat ons gaan!!.... Arme Stop, hernam de Engelschman lachend, weet ge wel dat gij een druipnatte sukkel zijt? Of ik een sukkel ben, weet ik niet,mompelde de knecht bedrukt, maar ik weet wel, dat ik zoo nat ben alsof ik met kleeren en al in de Theems ware gesprongen, het geen tusschen twee haakjes gezegd, zeer ongezond is en mij in den bloei mijner jaren, rheumatiek op den hals zal doen halen, indien het daar dan nog maar bij blijft. Lafaard! wat beeft ge toch! O, neen! een lafaard ben ik niet, dat nooit! Op de Zaterdag gehouden verkoo- j ping van harddravers, toebehoorende aan de heeren baron Van Tuyll en anderen, op den huize Velserbeek, is bijna ook voor Pourtsehake, geen enkel ernstig bod gedaan. De geheele verkooping heeft zeer weinig te be- teekenen- gehad. Naar men aan de A. C. meedeelt, is de wacht aan de cavalerie-ka- zerne te Amsterdam Zaterdag avond de dupe geworden van eene grap, i waarvan de schuldigen echter onbe kend zijn gebleven. Een in klein tenue gekleed hoofd officier bracht namelijk aan de ka zerne een bezoek en verlangde een en ander te inspecteeren. De wacht meester, commandant der wacht, leidde hem overal rond, nam den verschuldigden eerbied in acht en is daarvoor gestraft met vier dagen pro voorarrest Immers het is gebleken, dat de hooggeplaatste be zoeker geen militair, maar misschien een afgedwaald bal masqué bezoeker was! Op Zaterdag 1 Maart e. k. wordt te Amsterdam eene algemeene ver gadering gehouden van de Neder landsche Pensioen-Vereeniging voor Werklieden, ter behandeling o. a. van de ontwerp-statuten van het werkliedenfonds en van het waar borgfonds, en ter verkiezing van het definitief bestuur. Aan de reeds toegetreden leden is door het voorloopig bestuur gezon den een overzicht van hetgeen reeds in deze zaak is verricht, en door den heer dr. Mouton in de vergadering der Vereeuiging voor de Statistiek van 1883 is medegedeeld. Zij vinden dat in een uittreksel uit het pas verschenen Jaarboekje dier vereeni- ging met de gedachten wisseling toen over het onderwerp gehouden. Te vens is hun een nota van prof. Greven gezonden, waarin deze het ontwerp der voorloopige commissie verdedigt tegen de gerezen beden kingen. De telegraphische verbinding tus schen Tessel en Vlieland is nog steeds verbroken. Ongeveer twee weken achtereen is er gedregd naar den kabel, doch men heeft die niet kunnen vinden. Daar men het ver der zoeken naar den kabel opge geven heeft, zal waarschijnlijk een nieuwe gelegd worden in den loop des jaars. Uit Scheveningen meldt men: Meu berekent dat er nog circa 30000 kilo dynamiet in zee ronddrijft, afkomstig van de Echo. Dagelijks, om zoo te zeggen, spoelen er van dat gevaarlijke goedje te Schevenin gen nog tamelijk groote hoeveel heden aan. LI. Zaterdag werd door de politie alhier eene vrij groote partij geborgen, doch in sterk be vroren toestand. Op 28 Januari jl. is aan het post kantoor te Rotterdam in de bus ge worpen een brief, geadresseerd aan den heer J. de Wickevoort Crom- melin, 32 Rue St. Alphonse te Brus sel, inhoudende een Belgisch bank biljet van frs. 100 no. 888 M 283; twee dito van frs. 20 no. 590 A 343 en 667 K 355, benevens eene nota van den advocaat Degand te Brus sel, waarop de b^ief, die niet aan het adres is terecht gekomen, be trekking had. De commissaris van politie der Wat zijt gij dan? Ik ben slechts voorzichtig en ik wil wel een jaar loon missen, indien Uw Hoogheid het ook ware. Babbel nu niet langer, Stop, en laten wij een schuilplaats in deze gewelven zoeken; want de storm neemt nog toe, ja, bij den dui vel, het is zoo! Óch! Uw Hoogheid - Uw Hoogheid,riep Stop uit, ter wijl zijn knieën, om Gods wil spreek niet van den duivel op deze verwenschte plek, wij hebben toch reeds kans hem ieder oogenblik te zien verschijnen. Zie daar eens O! God!! Bij deze laatste woorden, welke hij met een gesmoorde stem uitte, slaakte Stop een ra uwen gil en wees met de hand in linksche rich ting, terwijl hij achteruit deinsde als iemand, die eene akelige ver schijning ziet. De jonge Engelschman keek in le afd.-te Rotterdam verzoekt op sporing-, aanhouding en bericht. De Vereeuiging «Vergunning» te Rotterdam heeft candidaten voor de aanstaande verkiezing gesteld. Na dat het bestuur gemachtigd was geworden, te onderzoeken welke der door de kiesvereenigingen ge stelde candidaten gezind waren ook de belangen der Vereeuiging te be hartigen, heeft zij tot hare candi daten geproclameerd, de haeren M. L. van Deventer voor de Tweede Kamer en P. Gilissen voor den ge meenteraad. Tn de afgeloopen week verliet de gemeente-ontvanger te Woerden zijne gemeente, voorgevende elders iets te moeten vericliten. Hij liet echter des avonds op zich wachten, en toen van zijn wegblijven aan den bmgemeester kennis werd ge geven, legde deze onmiddelijk be slag op de boeken en kas van den ontvanger. Een paar dagen later ontving de burgemeester een brief, inhoudende het bericht dat de ontvanger zich te Keulen bevond. Men schrijft het gebeurde hier aan toe, dat de ontvanger niet wel bij het hoofd is. De kas is, naar men zegt, in orde. Uit Wassenaar schrijft men aan het U. D. Vrijdagmiddagte 12 ure bespeurden eenige arbeiders, die van het kasteel Oud Wassenaar huiswaarts keerden om te schaften, dat een van de luiken der woning van den portier Box niet was ge sloten. Genoemde Box nl. bewoont zijn huis des winters niet, maar neemt dan zijn intrek in het kasteel. De arbeiders kregen natuurlijk argwaan eu vonden in de woning twee inbrekers, van welke een vroe ger in dienst van den heer C. v. d. Óudermeulen was geweest. Zij ga ven voor, last te hebben gekregen, om de vloerkleeden op te nemen, maar hun verhaal vond zoo wei nig geloof, dat zij naar hier ge bracht werden. Zaterdag jl. zijn zij door twee gemeente-veldwachters naar den Haag vervoerd en aan de justitie overgeleverd. Voor de betrekking van huismees ter en huismeesteres op het land goed Laag-Soeren (de natuur-genees- kundige inrichting Bethesda), heb ben zich aangeboden 162 echtparen. Op de vergadering van heeren cu ratoren dier stichting, gehouden den 9en dezer, zijn tot huismeester en huismeesteres benoemd de heer Mo quette en echtgenoote uit Dordrecht. Medio April zal de aan die inrich ting verbonden dr. Van der Chijs in functie treden; tot dien tijd wordt de geneeskundige dienst waargeno men door dr. Van Lookhorst, adsis- tent-geneesheer. Uit Tuil schrijft men, dat aldaar en in de omliggende dorpen «de nieuwe tooverheks» een geliefd on derwerp van gesprek is. Toen in den laatsten tijd eenige malen van den Waaldijk aldaar paarden met karren en wagens neergestort waren, zocht men dit te verklaren. Daar moest, zoo meende men, iets achter schui len. Wat kon 't anders zijn dan toeverij De vrouw, die deze onge lukken bewerkte, werd aangewezen. Broodnijd hielp mede, en zoo werd de aangeduide richtiDg, welke Stop aanwees en kon zich niet onthouden te glimlachen en de schouders op te halen, toen hij het voorwerp bespeurde, hetwelk zijn knecht zulk een ongemeenen schrik had aange jaagd. Dat voorwerp had inderdaad wel eenige overeenkomst met den dui vel uit de volksverhalen, door de beeldhouwers der middeleeuwen zoo menigmaal geboetseerd. Het was een afzichtelijk Oostersch afgodsbeeld met een stierenkop op een half vol tooide romp. Wat zegt Uw Hoogheid er van. Stotterde Stop, welnu? De schrik slaat u zeker in het hoofd, antwoordde de reiziger gij kunt heengaan, daar gij gek wordt en bij den palankijn wach tenIk zal wel alleen met Ka zil blijven. Stop gaf met verontwaardiging ten antwoord: eene goede huisvrouw het voorwerp van spot bij den een, van haat bij den ander, terwijl bijna allen haar vreezen en schuwen. Mannen als reuzen, breedgeschouderde Gelder- sche boeren, durven thans zonder geleide des avonds haar huis niet voorbijgaan. Te Waalwijk heeft men eene op roeping gedaan aan alle Nederland sche looiersmet het doel de looie rijen uit hun kwijnenden toestand op te heffen; eene instelling op te richten tot het nemen van proeven en het doen van ontledingen, be treffende de lederindustrie, zooals men die in Duitschland, Oostenrijk en Italië reeds vindt. Zondagnamiddag ten 2 ure, is een soldaat van 't 5e regement infan terie, die op de Citadel te 's Bosch in voorarrest zat wegens verzet te gen een dienaar van politie, toen zijn cel gelucht werd, - uitgebroken door den schildwacht omver te loo- pen en zich een weg te banen over de borstwering van 't fort. Hoewel hij onmiddelijk werd na gezet, heeft men hem nog ntet op gespoord. Wie met paarden omgaat, gaat met zijn vijand om; zegt het volk. De waarheid hiervan ondervond de landbouwer J. Cruijsen te Kuik. Toen hij Donderdag-middag met zijn onwillig paard naar den akker ging en het voor den ploeg wilde spannen, werd dit woedend, greep zijn meester bij den arm en rende er mee den akker over. Wel liet het hem een oogenblik los, doch om met verdubbelde woede op hem neer te vallen. Met de knieën op zijn slachtoffer heet en knauwde het diens arm, dat de ongelukkige het uitgilde van de pijn. Tot driemaal toe herhaalde het heest, dat wel een leeuw geleek, dit akelige tooneel. Eerst hij de nadering van de knech ten, die als verstijfd van schrik eerst dat drama hadden aangestaard, liet het razende dier, door een Hinken slag aan den kop toegebracht, zijn meester los, wiens arm totaal ver brijzeld was. De beenderen waren als 't ware murw geknauwd, de pezen verscheurd. Tegen den avond moest den ongelukkige de arm wor den afgezet. De wildheid van 't zelfde paard, laat ons er bij zeggen dat het een hengst is, was voor een paar jaren ook al oorzaak, dat de knecht door tusschen de kar te geraken zijn arm verloor. (Echo. v. C.) De jongeling te Brunssum (Lim burg), die vier weken geleden een anderen jongeling aldaar, door vrees of minnenijd gedreven, met eene revolver gedood en sedert voortvluch tig was, heeft zich bij de justitie te Maastricht vrijwillig aangemeld. De gemeenteraad van Tiel heeft het besluit genomen de bank van leening te verpachten. De wijze waarop de gewezen boekhouder v. W., onder toezicht van eene Com missie uit den raad, de bank be heerde, heeft doen zien, dat het voor de gemeente hoogst moeilijk is deze inrichting zelve te exploiteeren. Ot deze verpachting voor den tijd van 12 jaren, zooals werd voorgesteld, zal geschieden, of voor korteren tijd, zal later worden beslist. Uw Hoogheid weet zeergoed, dat ik voor geen geld ter wereld mijn meester in oogenblikken van gevaar zal verlaten! Indien de duivel Uw Hoogheid mocht komen halen, dan moet hij mij ook maar mede pakkendan gaan wij samen. Welnu blijf dan, maar zwijg!.... Ik zal zwijgen, omdat Uw Hoogheid het mij beveelt, maar ik dacht dat hetgeen ik zeide, nog zoo kwaad niet was De jonge Engelschman nam de fakkel van Kazil over en begon de puinhoopen te doorzoeken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2