Oplage 10000 Ex. Donderdag- 14 Februari 1884. No. 185. FEUILLETON- T HMMfMSMM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Snijeiijks uitgenomen Zon- en algemeens feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAHS k Co., te Haarlem. ADVERTENT IE N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot- 's middag 12 uur. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicitc Etraagèrc G. L. DAUBE Co, JOHn. I1'. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eanbourg Montmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W3NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10,9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.1Q, 9-30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. «Gordon is te Berber aangeko men», «het bericht van zijne aan komst te Berber was voorbarig» we derom: «Gordon is wel te Berber aangekomen», op deze wijze wis selden gasteren de telegrammen el kander at, zoodat men waarlijk niet wist, wat men er nu van moest gelooven. 't Schijnt evenwel, dat de laatste berichten van dien aard zijn, dat wij mogen aannemen, dat de dap pere generaal een gedeelte van zijnen gevaarvollen tocht gelukkig heeft volbracht. In Engeland begon men zich reeds eenigszins over den man ong-erust te maken, hoewel de minis- trieele organen, de ongegrondheid van die bezorgdheid trachten aan te toonen, door er op te wijzen, hoe moeielijk het den generaal moest gevallen zijn,om iets van zich te laten hooren. De telegrafische gemeen schap toch van de plaatsen, die hij langs trok, met Cairo is grootendeels verstoord; en daar in den toestand van heden het moeielijk gaat om geschikte renboden naar het eene of- andere punt te zenden, was het na tuurlijk, dat men zoo weinig van den stoutmoedig-en reiziger vernam, eer hij te Berber was aangekomen. Intusschen toont deze bezorgdheid duidelijk aan, met hoe groote be langstelling men den generaal volgt, en hoezeer de sympathie van het Britsche volk hem vergezelt, 't Is zelfs niét onmogelijk, dat het bericht van zijn behouden aankomst van invloed is op de stemming over de motie vari wantrouwen in het kabinet door de leiders der conservatieven aldus gesteld«Het Huis kennis genomen hebbende van de over Egypte gewisselde stukken, welke door de regeering zijn overgelegd, is D-TELLA DE GEMASKERDE PRINSES. van meening, dat de bedroevende gebeurtenissen, onlangs in Soedan voorgevallen, grootendeels te wijten zijn aan de wankelènde en verkeerde politiek van Harer Majesteits regee ring. De strekking van deze motie is voorwaar duidelijk genoegen wordt zij aangenomen, waaromtrent de voorstellers evenwel weinig zeker heid hebben, dan blijft het ministe rie niets anders over, dan zijn ont slag in te dienen. Inmiddels worden de voorbereidingen om in Egypte met kracht te kunnen optreden voortgezet. In de tuighuizen heerscht dientengevolge eene bedrijvigheid, als men in den laatsten tijd niet ge woon is, en ook aan de uitrusting der schepen wordt met kracht ge arbeid. Trouwens, wat de uitslag van de discussie over deze motie ook wezen moge, dit is zeker, het En- gelsche bezettingsleger wordt ver sterkt, en de benden van den Mahdi zullen, wanneer zij hare veroverin gen willen vervolgen met het Brit sche leger te doen krijgen. Dat ook de andere mogendheden met aan dacht den loop der gebeurtenissen aan de boorden van den Nijl met be langstelling volgen, behoeft voorze ker niet aangetoond te worden. Het belang dat elke handeldrijvende natie hij het Suez-kanaal heeft, wet tigt die belangstellinggeheel. Reeds verzekerde een der Lóndensche bla den, dat markies Hartington over deze kwestie met Frankrijk in on derhandeling getreden was, en de regeering van dezen staat het voor stel gedaan, had gezamenlijk de orde in Egypte te herstellen. Onmidde- lijk evenwel werd van zeer bevoegde zijde deze bewering tegengesproken. De regeering van Hare Majesteit hééft, zoo verklaart de Timesaan een dergelijk voorstel niet eens ge dacht, daar zij er reeds van over EEN ROMAN UIT ENGELSC II IN DIE VAN XA VIER, DE MONTÊPJN. Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Na den tempel in alle richtingen te hebben doorkruist en met moeite zich een weg te hebben gebaand door de wildernis van wild door elkander groeiende struiken, welker stekelige takken en ruige bladeren den doortocht versperden, moest hij eindelijk zijn nutteloos onderzoek staken; daar de tijd onmeèdoogen- loos zijn verwoestingswerlc scheen voortgëzet te hebben en den weg, overal versperd was door overblijf selen van steepen en pilaren. Op eens slaakte hij een kreet van vreugde en verrassing. Half verborgen achter een dicht gordijn van lianen en slingerplan ten, ontdekte hij den ingang- van een klein gebouwtje, hetwelk vroe ger bij den tempel had behoord en veel geleek op een hedendaagsche bidkapel, indien er sprake van een Katholieke kerk ware geweest. Hij schoof de slingerplanten op zijde en bevond zich in een soort rotonde, waarvan de gebeeldhouwde muren nog sporen dr'oegen van de verschillende kleuren, waarmede zij vroeger waren beschilderd geweest. Het koepeldak dat nog in zijn ge heel was gebleven, had deze kleine zaal voor de inwerking van lucht en zou, regen en wind bewaard. De steenen vloer, volmaakt droog en met een dunne stoflaag bedekt, was bijna geheel ongeschonden. tuigd was, dat Frankrijk daartoe nimmer zou kunnen besluiten. Bo vendien bestond er .bij haar niet de minste twijfel of Engeland zou wel alleen in staat zijn te doen, wat de omstandigheden vorderden, zoodat zij geen beroep behoefde te doen op de welwillendheid van Frankrijk. Niemand evenwel g-even de tegen spoeden, die Engeland in Egypte ondervindt,meer geheime voldoening dan Turkije. Met leede oogen heeft de Groote Heer de inmenging van deze mogendheid in datgene wat zij hare zaken noemde aangezien, en alleen de overtuiging, dat de Britsche Luipaard zich weinig om zijngoed- of afkeuring zou bekommeren, hield er hem van terug openlijk te pro testeeren tegen de schending zijner rechten. Nu evenwel de zaken zoo loopen, heeft hij nog eenige hoop, dat zijn invloed nog- niet geheel verloren is, eD hij, zij het dan ook slechts in naam, nog een woordje zal kunnen meespreken. Reeds had de Porte, zoo verzekert men in Kon- stantinopel, het voornemen opgevat, Engeland hareu steun aan te bieden, en het aanbod te doen, om een Turksch leger naar Egypte te zenden. Aangeboden diensten zijn echter zelden welkom, dat ondervond ook zij thanswant, Lord Dufferin gaf haar te verstaan, dat zij wel zou doen, dit voorstel niet officieel ter kennis van de Britsche regeering te brengen, daar het stellig- met eene weigering beantwoord zou worden. Graaf Hatzfeld, de Duitsche gezant tot wien de grootvizier zich wendde, gaf dezen den raad, geene verdere stappen in deze richting, noch bij Engeland, noch bij de overige mo gendheden te doen, daar niemand bereid zou gevonden worden om haar verzoek te ondersteunen. Eindelijkriep de Engelsch- man uit, Eere zij VivaDe god van het kwade zal ons dezen nacht gastvrijheid verleenen en op een wijze, welke den grootsten lof ver- J dient Stop en Ivazil waren den reiziger in de kapel gevolgd. De veelkleu rige en zonderling gebeeldhouwde j muren gaven den zaal geen somber I aanzien, zoodat Stop eenigszins ge- rust gesteld werd. Hij keek verge noegd om zich heen, toen hij zich i eenmaal ouder dak bevond, en een j zucht van verlichting ontsnapte zijn borst. j Meester, dus wendde Kazil zich tot den reiziger, het water druipt uit uw kleerénik zal '^uur aanleggen. Dat is een goed denkbeeld, j dacht Stop, al heel goedDie kleine Hindoe is nog zoo dom niet. Vuur? vroeg de Engelsch- man; en waarmede? Als ter vergoeding voor al het slechte nieuws, hetwelk de telegraaf het kabinet Gladstone deze week uit Egypte bracht, ontving het een bij uitstek gnnstig bericht, dat het uit eene groote verlegenheid redt. Die tijding kwam insgelijks uit Afrika, doch thans uit het zuiden, namelijk uit het Zoeloeland. De oude kafferkwestie was thans weder ingewikkelder dan ooit. Cetew&yo, j eerst door Engeland onttroond, na derhand door dezelfde mogendheid weder in zijne waardigheid hersteld, om ten slotte' ten gevolge der ge weldige oorlogen, die hij met zijne nabureu voerde, wederom g-evangen genomen te worden, is onverwacht en op het juiste tijdstip aan een hartkwaal overleden. Gelegener kon zijn dpod wel nimmer komen, want thans is de oplossing der bestaande moeielijkheden er aanmer kelijk door vergemakkelijkt, 't Is te hopen, dat thans aan de ver schrikkelijke moordtooneelen, waar van die zwartjes onderling-, de we reld getuige deden zijn, voor goed een einde g-ekomen is; en een tijd perk van rust de beschaving ook daar in staat stelle hare taak te beginnen. Wederom heeft de heer Bradlaugh eene poging gewaagd, om zijnen zetel in het Lagerhuis in te nemen, doch met even weinig succes, als hij daarbij vroeger mocht verwerven. Met 280 tegen 176 stemmen besloot het huis genoemden afgevaardigde het recht te ontzeggen om den eed af te leggen, waarna de voorzitter hem gelastte de zaal te ontruimen, aan welk bevel hij onmiddelijk ge hoorzaamde. 'waarbij het uiten van oproerige of der bestaande regeering vijandige kreten strafbaar wordt g-esteld, tot eene vrij vinnige discussie tusschen de republikeinen ter een en de rechterzijde versterkt door de radi- kale partij ten andere zijde. Natuur lijk werden daarbij sommige voor vallen uit het verledene in herin ne ring gebracht, en vooral werd het laatste manifest van prins Napoleon aangehaald als bewijs voor de nood zakelijkheid van dezen maatregel. De radikalen beweren evenwel, dat alleen de uitzetting der prinsen en kroonpretendenten in deze voldoende ware geweest, indien de senaat daar bij geene beletselen had in den weg gelegd. 't Is evenwel te voorzien, dat deze tegenstand al zeer weinig- zal baten; althans met overgroote meerderheid is nu de sluiting der algemeene discussien besloten, tot de artikels- gewijze behandeling over te gaan. De Spaansche regeering neemt uitgebreide voorzorgsmaatregelen te gen de republikeinsche woelingen, die zij vooral in de oostelijke pro vinciën verwacht. Zoo is o. a. aan de politie en lal van beambten last ge geven, nauwlettend toezicht te hou den op alles wat per scheepsgele genheid het rijk wordt ingevoerd, alsmede op de personen, die aan land komen. Ook door de militaire auto riteiten wordt bij de mindere offi cieren en manschappen streng ge waakt tegéïï elke uiting van hunne voorliefde voor de -republikeinsche instellingen. Uit een en ander zou men mogen opmaken, dat men te' Madrid geenszins gerust is, omtrent den eigenlijken volksgeest; en de> dag-bladen der oppositie verzuimen In de Fransche kamer van af-1 natuurlijk' niet, van een en ander ge vaardigden geeft het wetsontwerp, partij te trekken; ten einde het volk Dat zult gij dadelijk zien, - antwoordde Kazil en zijn 'dolk, welke de Hindoe nimmer aflegt uit zijn gordel trekkende, snelde hij naar buiten. Gedurende zijne afwezigheid be- j studeerde deEngelschman met groote aandacht en nieuwsgierigheid het vreemdsoortige beeldhouwwerk waarvan hij te vergeefs de zinne- I beeldig-e heteekenis trachtte te be- grijpen. Het waren illustratieszooals men heden ten dage zou zeggen, j J naar een gedicht van Ramaanas, 1 en een gebrekkige worsteling van 'de menschwording van Wischnok. I Boven den muur en tusschen den koepel bevond zich een zonderlinge nis, gevormd door de koppen van I olifanten met lange snuiten, afge wisseld door stierenkoppen van ste vige, gekrulde horens voorzien. Stop zag zijn meester aan en mom pelde tusschen de tanden. Wat zijn zij leelijk, die beelden Mijn God, wat een land! Na vier of vijf minuten kwam Kazil terug-. Hij droeg op den schou der een hoop takkebossen, welke hij met zijn dolk had afgesneden en nu aan den ingang van de ronde zaal opstapelde, zoodat door den wind tegelijkertijd de vlam aangeblazen en de rook kon verdreven worden. Daarop stak hij met de fakkel de takken aan, welke spoedig begon nen te knappen en weidra brandde er een heerlijk vuur, tot groot ge noegen van heer en knecht, wier druipnatte kleeren nu onder het op- steigen van dichten waterdamp, aan vingen te drogen. Kazil snelde op nieuw heen, maar bleef niet langer weg dan de eerste maal en kwam met een nieuwe l»st terug. Ditmaal waren het geen tak kebossen doch de kussens uit den palankijn, welke hij was gaan ha len.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1