BINNENLAND. op hunne hand te krijgen. Daarbij moeten zij nogal voorzichtig te werk gaan, want de censuur op de druk pers, die natuurlijk ouder het tegen woordige kabinet nog- al verscherpt is, houdt nauwlettend, toezicht opi alles wat het volk daarin wordt) voorgediend. Het Oostenrijksclie huis der Afgevaardigden heeft het voorloopig onderzoek over de door de regeering voorgestelde buitengewone maatre gelen ten einde gebracht. De ver schillendepartijen waaruit ditlichaam bestaat, ziin overeengekomen die! maatregelen goed te keuren, indien ten minste de minister zijne plannen eenigszins nader wil omschrijven en zich wil verbinden de goedgekeurde bepalingen alleen op de socialisten toe te passen. Daar de regeeringer wel geen bezwaar in zal zien om deze verzekering te geven, bestaat er alle kans, dat men het in deze zaak geheel eens zal worden. Uit Petersburg wordt zeker ter geruststelling voor degenen, die dooi de slechte berichten omtrent den toestand in Rusland een ongunstig denkbeeld van het nihilisme gekre gen hebben, bericht, dat de keizer en de keizerin eiken dag onverzeld eene wandeling door de hoofdstad doen. Voor politieke aanslagen koes teren zij niet de minste vrees, en het schijnt wel als wilden zij de sa menzweerders bewijzen, dat zij op de goede gezindheid van de groote meerderheid der bevolking rekenen. Zeker klinkt ons dit bericht zonder ling in de ooren. Wanneer wij ons herinneren, welke groote voorzorgen er genomen werden om het keizer lijk paleis te beschermen, komt dit alles ons voorzeker vreemd voor. Al verzekeren de regeeringsbladen ons ook, dat het nihilisme door de talrijke arrestatien die er hebben plaats gehad, een gevoeligen slag is toegebracht, toch gelooven wij, dat het nog geenszins machteloos is. Tmmers, herhaaldelijk geeft het nog teekenen van leven; en het zou wel eens kunnen zijn, dat wij op het onverwachts weder het een of ander stukje van hen hooren, dat schrik en ontsteltenis in Rusland verspreid. Jn Noorwegen is men in span ning omtreut den uitslag van het minister-proces, dat weldra zal plaats hebben. De koning, die op dit oogen- blik in Christiania vertoeft, schijnt niet van plan hen, ingeval aij ver oordeeld worden, aan hun lot over te laten. Wat hij echter van plan is, is tot heden niemand bekend. Uit de bewijzen van ingenomenheid waarmede men den vorst begroet, zou men kunnen opmaken, dat geens zins de meerderheid van het volk met de radikale meerderheid in de Folkëthing instemt. Haarlem, 13 Februari 1881. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bepaald: dat de jacht op eenden in deze provincie zal wor den gesloten met 1 Maart e. k.; dat de jacht op ander waterwild zal wor den gesloten met 15 April e. k.; dat het wei3pel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli; dat de kooilieden, met uit zondering van die op Texel, op wie deze bepaling niet van toepassing Meester, zoo sprak hij, gij kunt toch niet staan blijven? Het onweder zal wel den geheelen nacht aanhouden. Als uw kleeren droog zijn,ga dan liggen en blijf slapen tot het dag is. Dank u, mijn jongen, zijt gij bang, dat ik moe zal worden? Ja, meester Ik ben toch een man, en Gij zijt een man uit een land, waar men niet zooals bij ons ijzeren spieren en onvermoeide leden heeft.... Maar gij, nog zoo jong-, gij zult ook wel behoefte aan rust heb ben? Kazil glimlachte minachtend. Meester. sprak hij, wees daarover niet bezorgd. Ik ben wel is waar nog jong, maar ik ben sterk en heb een ijzervasten wil. Ik kan desnoods dagen zonder eten en zon der slaap blijven, in regen en wind loopen en ik zal er niet onder lijden. Uv.- vader heeft mij zien handelen is, huune kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten houden van het tijd stip der sluiting van de jacht op eenden tot 1 Mei 1884, dat devis- scherij, met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorven, aaldöbbers en palingfuiken, van die met het schep net of de gebbe, om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 1 April tot 1 Juni e. k. H. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden heeft tot haar secreta ris benoemd den heer J. L. lnckel, luit. t/z le kl. titulair, die reeds sinds twaalf jaren aan het Huis van HH. KK. HH. den Prins en de Prin ses in verschillende betrekkingen verbonden was, laatstelijk als inten dant van het landgoed Soestdijk. De lieer lnckel vervangt den heer mr. J. H. Van WickevoortCromme- lin, die, op zijn aanvrage, ontheven is van zijn langdurige en hoogge waardeerde diensten. Sinds 1852 was de heer W. C., eerst als secre taris, later als secretaris-thesaurier, aan het Huis van Z. K. H. Prins Hendrik verbonden, en na het over lijden van dien betreurden Vorst bleef hij H. K. H. de Prinses in die functiën ter zijde staan. \D.) Z. D. H. de Erfgroothertog van Oldenburg bracht gisteren mor gen een bezoek bij Z. K. H. Prins Alexander. Prins van Oranje, doch kon wegens ongesteldheid vau Z. D. H. niet ontvangen worden. Het bericht van het Vader landdat de schont-bij-nacht Van Alphen, commandant eer zeemacht in Nederl.-Indië. naar het vader land zou terugkeereu, is naar wij veruemen, ongegrond. (A7. R. Ct.) De Engelsche predikant te 's-Gravenhage, E. Brine, is benoemd tot vice-consul van Groot-Brittannie aldaar. Men meldt ons, met opgaaf van, namen en woonplaats, dat door eenige familiën hier te lande door speculeeren in Amerikaansche spoor wegen, in slechts weinig dagen een kapitaal is verloren van ruim een half millioen gulden. Een gepensi- onneerd officier, weduwnaar, moet het geheele vermogen zijner kinde ren groot drie ton hebben verspeeld. Namen ei plaatsen doen er hier niets toe; het i^it daaren tegen moge nog eens weer tot waar schuwing strekken. Dv. Z.-H.) Het Hoofdbestuur van «Volks onderwijst heeft in zijne vergade ring van Maandag besloten tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, hoofdzakelijk inhou dende bedenkingen tegen de door den minister Heemskerk voorgestelde wijzigingen van den artt. 24, 45, 49 en 88 der schoolwet, met het verzoek, dat de Kamer hare goed keuring aan die voorstellen onthoude. Uit een ingezonden stuk in de Prov. Gron. Ct. valt op te maken, dat er in zake het quitantie-zegel verschil van gevoelen bestaat. Som migen beweren, dat een quitantie beneden het bedrag van f 10 daar van wel vrijgesteld is, maar dat zij de som van f10 bedragende naar de wet van zegel voorzien moet zijn. Anderen houden staande, dat een bedrag van f 10 nog vrij is, en dat de verplichting tot een plakzegel eerst begint wanneer het" bedrag er van de som te boven gaat. Als dit door de wet zelve niet is uitgemaakt, zal het toch noodig zijn, indien gij hem de woorden van Kazil herhaalt, dan zal hij u zeggen, dat Kazil de waarheid heeft gesproken. Gij houdt wel veel van mijn vader? O! zonder hem ware ik niet meer in levenIk zou op een ver schrikkelijke wijze zijn omgekomen! Hij heeft mij gered!Mijn le ven ben ik hem verschuldigd! Ik heb hem lief en wijl gij zijn zoon zijt, heb ik u ook lief! Indien ik ooit voor u moet sterven, zou ik het doen, evenzoo goed als voor liemen voor uw broeder. Sir Edward. De Engelschman nam de beide handen van Kazil in de zijnen en sprak met aandoening: Goede jongen! Gij houdt veel van mijn vader en van mijn broe der! Geloof mij, ik zal u ook liefheb ben. Er viel een traan ap de bruine wangen van den jongen Hindoe. dat hierin door de eene of andere' beslissing worde voorzien. De tunnels aan het in aanbouw zijnde centraal-station te Amsterdam zijn onderhands aanbesteed aa* de bh. Holzmann Co., aannemers van het centraal-station, voor onge veer f 140,000. Door eanige studeuten in de me dicijnen te Amsterdam is een adres aan den gemeenteraad in het gast huis ter teekening gelegd, waarin zij, hulde brengend voor al wat door het gemeentebestuur voor de ge neeskundige faculteit is gedaan, wij zen op het sedert lang onvervuld zijn van den leerstoel voor «huid ziekten.» Zij verzoeken, dat spoedig in de bestaande vacature moge wor den voorzien. De heer W. baron van Goltstein heeft aan de inschrijvers voor den stoomtramweg NijkerkEede, onder dankbetuiging voor den verleenden steun, hun biljetten teruggezonden, onder verklaring, dat hij van verdere pogingen afziet. In een circulaire zegt hij verder: «Het mislukken van mijn pogingen deed mij leed, niet om de gemaakte kosten of de ge nomen moeite, maar omdat ik over tuigd ben, dat een krachtig middel tot bevordering* van het verkeer, tot ontwikkeling en opbeuring van den landbouw voor de Veluwe daar mede verloren gaat.» Toen Maandag, even vóór één uur, te Helmond de ophaalbrug der Zuid-Willemsvaart werd neergela ten, verschrikte daardoor een voor een rijtuig gespannen paard en stortte zich in dolle vaart te midden van de twee- h driehonderd fabrieksar beiders, die voor de brug stonden te wachten. De voerman werd van den bok geslingerd, een vrouw kreeg ernstige verwondingen en een meisje van dertien jaar werd overreden en inwendig zóózeer gekneusd, dat het niet buiten leveusgevaar is. De heer L. D. G. Krol pred. te Groede, schrijft aan de Midd. Ct. Hoorde men v#eger van spoor wegdie ven, thans kan men ook van postpakketdie ven spreken. Ons al thans is het overkomen, dat uit een trommel, van Groede afgezonden naar Britsum bij Leeuwarden, een deel van den getelden inhoud werd gemist; terwijl een mandje, gisteren door ons van daar ontvangen, ge opend was en de helft van den in houd gestolen. In een spoorwaggon kan men nooit te voorzichtig zijn. De heer S. maakte dezer dagen de reis van Etten naar Breda per spoor en zat geheel alleen in een coupé 2e kl. Onbewust van het ongeval, dat hem wachtte, stond hij, met beide handen in de portier- gleuf leunende, door het gesloten raampje naar buiten te staren, toen op eens het raampje in de gleuf zakte en hij met beide handen be klemd raakte. Hij kon zich onmo gelijk uit zijne netelige positie red den en was dus verplicht zóó lang voor het geopende raampje te blij ven staan, totdat men, te Breda aangekomen, het voor hem omhoog kon schuiven. Den 2.8sten Januari jl. is hij de spoorwegbrug aan den'Moerdijk ver dronken een heer, leeftijd 34 jaren, voorhoofd hoog, haa^ grijsbruin, neus Op mijn woord van eer, die wilden hebben gevoel, zeide Stop in zichzelven, zeer veel zelfs, maar bij God, mij ware het liever indien zij evenveel restauraties had den. III. HET LtLlCRKE GELAAT. Er verliep een half uur. Het vuur brandde nog steeds, dank zij een nieuwen voorraad tak- kebosse'n, welke Kazil had aange bracht. Buiten stormde het har der dan ooittoch de regen werd iets minder, de bliksemstralen volg den elkander minder snel op en de donder deed zich met grooter tus- schenpoozen hooren. Ik geloof, dat het weder wat bedaart merkte de reiziger op, wiens linnen kleederen nu ge heel gedroogd waren. Ja, antwoordde Kazil, ik dacht dat het onweder den gehee len nacht zou aanhouden, doch ik en kin spits, lengte middelmatig, lichaamsbouw zwaar, knevel licht bruin en aan een der wijsvingers een wrat; vermoedelijke kleediog: donkergrijs'phantasiepak, zware don kerblauwe duffelsche overjas, das met speld waarin een leeuwtje, on dergoed gemerkt deels R. W. en deels R. v. d. W., en dragende een zilveren remontoir-horloge. Voor de ontdekking van het lijk is eene premie van f 20Ö uitgeloofd. De Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt van die ont dekking in een buitengewoon politie blad van heden telegraphisch bericht. In een buitengewoon Politieblad van gisteren wordt gesignaleerd ver meld Friedricli Wilhelm Carl Ten der, oud 22 jaren, postbeambte uit Spaudau, laatstelijk werkzaam te Dreilinden bij Potsdam, lengte 1.68 meter, gestalt® slank, uiterlijk knap, kleur bleek, knevel klein, haar don kerblond, oogen grijsblauw, neus en mond gewoon, kin klein; spreekt Rijnlandsch Duitseh, loopt naar ach teren overgebogen, zwaait met de armen, draagt donkere grijsbruine kleeding, zwarten vilten hoed, geen overjasheeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een geldzak der posterijen met een gesloten brief, waarin tien Duit^che banknoten van 100 mark. Hij heeft te Keulen zijn militairen dienst volbracht en is sedert den 8 Febr. 's avonds 7 uren voortvluch tig. wellicht naar Nederland. De Pruisische Regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd. Wordt verzocht dezen gesigna leerde op te sporen en aan te hou den en daarvan onmiddelijk bericht te zenden aan het Departement van justitie. In de gemeente Ooststellingwerf is dezen winter de arbeidende klasse werk verschaft, door het verwerken en ontginnen van woeste gronden. Door den zachten winter begunstigd, kon het werk geregeld worden voort gezet en is menig gezin van de ar menkas gehouden. Men legt zich tegenwoordig meer dan te voren, toe tot het aanleggen van bosschen op gronden minder geschikt voor den landbouw. De politie te Smilde heeft proces verbaal opgemaakt tegen Roelof Horstman, beurtschipper van Beilen op Groningen, wegens het viermalen vermissen van geld uit een gesloten trommel, die hem door mevrouw H. ten verboer naar Groningen was toevertrouwd. Zekere A. Mast vermistte een paar jaar geleden aan boord van denzelf den beurtschipper eene som van ƒ75, doch wegens gemis aan voldoende bewijzen moest men de instructie in deze zaak staken. Tijdens d« landbouwer Th. Jans sen uit Mook zich eergisterenvoor- middag naar de markt te Nijmegen bevond, ontstond er in zijne behui zing door eene nog onbekende oor zaak brand, welke zóó snel om zich heen greep, dat men slechts de oude zinnelooze moeder en wat meubelen uit de vlammen kon redden terwijl eene koe, een geit en een varken daarin omkwamen, en alle andere have en goed verloren ging. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dezer dagen ging een boer naar Hilvarenbeek om den geneesheerte heb mij daarin vergist; over twee uren zal de bui overgedreven zijn. Kunnen wij dan onze reis voortzetten Neen meester, niet voor zons opgang. Waarom niet? Omdat eerst het water moet wegloopen, vóórdat de bergpaden, welke nu in stroomen herschapen zijn, begaanbaar zullen wezen. Ge loof mij, meester, ga wat rusten! zoodra ons vertrek mogelijk is, zal ik u wekken. Ja, dat moest Uw Hoogheid doen, stemde stop, die slechts met moeite zijn gaaplust kon be dwingen. in, laten wij gaan rus ten, ik val om van den slaap.... En gij vroeg de Engelsch- man*aan Kazil. Ik zal waken Maar zijt gij dan van ijzer? Ja, was het bedaarde ant woord. raadplegen over de ongesteldheid van een zijner liuisgenooten. In het dorp gekomen werd hij door zekeren beambte P. aangehouden en dronken verklaard; daar de man geen drank gebruikt had, liet bij zich dat niet aantijgen, en verzocht den beambte met hem naar den geneesheer te gaan, wat aangenomen werd, ech ter met het ongelukkiggevolg, dat de dokter den beambte en niet den boer beschouwde als hebbende een glaasje te veel gedronken. Dat ge noemde P. met een zuur gezicht afdroop, laat zich begrijpen, te meer daar hij voor het gevraagd onder zoek nog tien gulden kon betalen. Na den lievigen brand te Has- kerdijken, bij den heer Pasma, wa ren honderden arme lieden, zelfs uit Jubbega (4 uur afstands) op 't ter rein gekomen, om een stuk vleesch te mogen bekomen van de verbrande runderen. Nadat eerst het brand weerpersoneel daarvan ettelijke pon den had ontvangen, kregen de ar men een beurt. Bijna allen keerden met een stuk vleescb huiswaarts. Alles liep g*eregeld af. GEMENGD NIEUWS. Dat de scheurkalenders nog niet overal .bekend zijn. bewijst de redac tie van De Transvaalsehe Patriot. Een scheurkalender van de weesin richting te Neêrbosch kwam haar in handen, waarvan de redactie in haar taal zegt «Ver di wat dit ni ken ni, geeft ons die volgende verklaring. Dit is 'n mooie kaart wat 'u mens aan die muur ophang. Daarop word 'n vierkante pakkie geplakin die pak- kie is tekse met uitleg en mooie ge schiedenis voor elke dag* van di jaar. Dit is met gom even jies bow« vas en elke dag skeur jy di teks af, dan kom di vollende dag syn tekst weer voor di dag. Die afge- skeurde teks blaadjie kan jy, as jy dit gelees het, weer an imand an der ge om te lees, of jy kan dit in 'n brief an jou vrinde stuur en so doet jy telykertyd nut daarmee. Ter verduidelijking heet het ver der aan het slot, over de uren van zons op- en ondergang enz.: «Di ure is egter verskillend van wat dit in Suid Afrika is.» De conducteurs van de paar denspoorwegen te Brooklyn hebben ieder een groot horloge op de borst hangen, zoodat de passagiers ge makkelijk kunnen zien hoe laat het is. De conducteurs zeiven vinden dat echter minder aangenaam; een hunner zeide, dat het al gebeurd was, dat men hem zonder compli menten omdraaide, om op zijn hor loge te kunnen zien. Hij zeide te vreezen, dat men hun nog ten ge rieve van het publiek een almanak op den rug zou spelden, een ther mometer aan een knoo psgat en een adresboek aan een band om het middel zou hangen. Bij aanstaande oorlogen zal men het schouwspel beleven, dat de bommen als meteoren te midden der vijandelijke gelederen of in een belegerde stad vallen. In Amerika zou namelijk een electriscbe ballon torpedo zijn ontdekt. Een kleine ballon, in staat een ballast van 100 h 500 pond omhoog te voeren, heeft onder zich een eenvoudig toestel, de patroon genaamd en voorzien van een haak aan ieder eind; een dier haken zit vast aan den ballon, de andere aan een touw, waaraan Het is wel gelukkigdacht Stop. Achwat zou ik niet ge ven om alles te zijn, want op dit oogenblik weigeren mijn beenen letterlijk hun dienst! Welnu, goed! hernam de reiziger, de gloed van dit vuur, na al die nattigheid, heeft mij wat koortsachtig gemaaktik zal gaarne een paar uur rusten en raad meester Stop aan mijn voorbeeld te volgen. Zeer gaarne, Uw Hoogheid,.... Ik zal het mij gegunde verlof goed besteden. De reiziger vlijdde zich nu neder op de kussens, welke Kazil tegen den muur had geschikt. Bij gebrek aan kussens moest Stop zich op den grond behelpen, do*h niet zonder menige welge meende verwensching wegens het volstrekte gemis aan elasticiteit daar, geuit te hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2