BINNENLAND. afzonderlijken staat, die dan door zijne eigene afgevaardigden in den Rijksdag vertegenwoordigd zon wor den. Men betwijfelt bet evenwel of eene dergelijke regeling wel de goed keuring van de overige staten zal erlangen, daar zij ongetwijfeld zou medewerken om Pruisen's invloed inden Rijksdag te vermeerderen.Bin- nenkort zal de Rijksdag opnieuw bijeengeroepen worden om de werk zaamheden te hervatten. Dat de naijver der Zuid-Duitsche Staten ten opzichte van Pruisen zich somtijds sterk doet gevoelen, bleek o. a. ook dezer dagen weder in den Beijerschen landdag. Onder dave rende toejuiching van de geheele vergadering betoogde de heer Schels de noodzakelijkheid om de som, bestemd tot aaukoop van schilderijen te verhoogen, en wel op deze gron den Pruisen, zoo beweerde hij, dat reeds lang in de staatkunde het overwicht heeft, wil ook de kunsten te Berlijn bijeenbrengen, en in het belang zelf van ons vaderland moe ten wij Beierschmannen dit niet gedoogen. Wordt ook de kunst van ons weggenomen, verliest Munchen zijn grootsten 'schat, wat blijft ons dan nog- over? Voorwaar, die rede getuigt niet van groote ingenomen heid met Pruisen 1 In Rusland is men het bestaan van eene nieuwe socialistische ver- eeniging op het spoor gekomen, on der den naam «Comité der socialis tische revolutionnaire partij tot vrij making- van den arbeid».- Op het programma, dat weldra zal verschij nen, verwacht men o. a. het alge meen stemrecht, benevens den eisch tot herziening der burgelijke en criinineele wetgeving, twee zaken, die zéker niet zonder strijd verkre gen zullen worden. In een gevangen genomen Itali aan, meent men een der moorde naars van kolonel Sudeikin gevat te hebben. Hij wordt dientengevolg-e in de gevangenis streng bewaakt, terwijl het onderzoek naar zijne zaak met ijver wordt voortgezet. De geruchten omtrent het instellen van een Russisch gezantschap bij den I-I. Stoel worden thans weder be slist tegengesproken. Zelfs verzekert de Agence Stephanidat de onder handelingen tusschen de regeering van den Czaar en kardinaal Jacobini over enkele punten geheel zijn af gebroken. De Oostenrijksclie regeering heeft in verband met de voorgestelde uitzonderingsmaatregelen,een crediet van 200000 fl. aangevraagd voor aanstelling van extra politiebeamb ten. In den loop der volgende week verwacht men, dat de discussie over een en ander zal aanvangen. In de kamer van afgevaardigden wilde een der Jodenhaters de Jodenkwes tie weder op het tapijt brengen, doch de overgroote meerderheid gaf niet onduidelijk te verstaan, dat zij daaraan thans genoeg heeft. In de Servische regeeringskrin- gen heerscht groote vreugde over den uitslag der verkiezingen, die geheel in het voordeel van het mi nisterie is uitgevallenZelfs de grootste voorstanders van dit kabi net, hadden niet durven verwachten dat hunne partij eene zoo groote meerderheid zou verkrijgen. Alge meen houdt men het er dan ook op een wijze, welke aan ieder goed geloovig Muzelman een voorsmaak van de wonderen en heerlijkheden uit het paradijs van Mahomed, zou gegeven hebben. Een menigte danseressen met gou den diademen in het loshangende zwarte haar, hetwelk haar ontbloote scho uders ten deele bedek te, verscheen en voerde een van die wulpsche dansen uit, waarvan alleen ooster- sche danseressen het geheim schij nen te bezitten. Het doorschijnende van de Mee ding deed haar prachtige vormen, waardig om gelijk de standbeelden der oudheid vereeuwigd te worden, voordeelig uitkomen. Zij vormden bevallige groepen en namen allerlei bekoorlijke houdin gen aan. Somtijds bleven zij bijna onbewegelijk staan en bewogen al leen uitdagend haar heupen en bo venlijf, dan, een oogenblik daarna, voerden zij met een onbegrijpelijke. voor, dat deze verkiezing het bewijs1 geleverd heeft, dat het land weinig gediend was met de politiek van het vorige kabinet, waar de heer Risticks aan het hoofd stond. Haarlem, 16 Februari 1884. De lieer W. Gosler, alhier, ont ving dezer dagen resp. van de Koningin van Nederland en België een paar vleiende brieven over de voortreffelijke uitvoering van zijne uitgave«Hendrik Conscience», door Pol de Mont. Naar het Vad. verneemt, is de commissie benoemd tot voorlichting van de Regeering over de naastings- waarde van den Nederlandscheu Centraal-spoorweg. Zij bestaat uit de heeren J. G. W, Fijnje, raad-adv;- seur Dep. van waterstaat, mr. H. M. A. baron v. d. Goes, directeur der stoomtram Samarang-Joana, mr. J. Ph. van Bosse, adm. van 's rijks schatkist, en N. T. Michaelis, direc teur der aid. spoorwegen. De Belgische gezant heeft, ten behoeve van zijne regeering, aan de Nederlandsche regeering liet verzoek gericht, te worden ingelicht of in Nederland beurzenstichtingen be staan, waarmede Belgische onder danen kunnen worden begiftigd, zon der dat deze gehouden zijn hunne studiën hier te lande te volbrengen. De gemeentebesturen worden uit- genoodigd dienaangaande de noodige inlichtingen in te winnen. De Belgische Regeeringzal zich tot de onze wenden om verbetering in den verouderden rechtstoestand te verkrijgen, dat op goederen, binnen Nederland gelegen, geen hvpotbeek kan worden ing-eschreven krachtens overeenkomst, in België verleden. Ons art. 1218 B. W. vergunt zulk eene inschrijving uit buitenlandsch contract alleen, als het bij tract a at is bepaald, terwijl in België de in schrijving kan geschieden krachtens elders verleden overeenkomst, tenzij hij tractaat het tegendeel is bepaald*. Twee voor zeevaarders belang rijke toestellen zijn wederom door den heer L. J. Lefèbre te 'sHage, den bekenden geluidkundige, uit gevonden. Na langdurige onderzoe kingen en proefnemingen is die uit vinder er in geslaagd twee nieuwe signaal-apparaten te vervaardigen, welke reeds door vele zeevaartkun- digen zijn onderzocht. Het eerste apparaat is eene geheel nieuwe constructie van de Sea Mes senger, zoodat dit werktuig nu niet enkel behoeft te dienen om bij zee rampen tijding van boord te geven, maar tevens ingericht is om de ver schillende zeestroomingen te onder zoeken. De toestel is zoodanig be werkt, dat bij stil weder of kalme zee het een stuurhoudend, drijvend en boven op het water zichtbaar voorwerp is, terwijl bij storm de zee-boodschapper door den wind op genomen wordt en voor den wind of over het water voortgestuwd wordt. De tweede toestel is een zee-luis- terhoorn (sea eartrmnpetdie be stemd is om dienst te doen bij zwa- ren mist, om op groote afstanden te kunnen waarnemen, of en van wel ken kant schepen naderen. Beide toestellen zullen binnen weinige dagen in het Museum Prins Hendrik voor belangstellenden ter bijna wonderbaarlijke vlugheid de vreemdsoortigste figuren uit. De Engelschman zag het schouw spel verstomd aan en sprak glim lachend tot zichzelven. Ik zou wel willen applaudi- seeren, maar ik durf niet, want indien ik dat doe, dan vrees ik te zullen ontwakenen dan is die verrukkelijke droom uit Het licht der zilveren lampen werd al flauwer en flauwer, de mu ziek hield op zich te doen hooren, de danseressen verdwenen de eene na de andere, alles werd donker en het gordijn kwam weder op zijn plaats. Zou dit tooverspel, hetwelk voor mij wordt gespeeld, aldus af- loopen en geen andere ontknooping hebben? dacht de Engelschman bij zichzelven. Wat zal het einde zijn van dit opzettelijk voor mij ver wezenlijkte verhaal, uit den Dnizend_ en-Één-Nacht? Zal er niet een prin. bezichtiging zijn en later in de' voornaamste zeeplaatsen worden ten toongesteld en gelijktijdig in den handel gebracht. Het jaarlijksche diner van de Hollandsclie Club te Londen zal a. s. Zaterdag in «Criterion» plaats hebben. Onze gezant, graaf van Bylandt zal het presideeren. De Transvaalsche afgevaardigden zul len er aan deelnemen. De dienst op den Rijnspoor weg met locaaltreinen tusschen Den Haag en Voorburg' heeft gisteren een aanvang genomen. In weinige minuten tijds stond gisterennacht, een door zeven gezin nen bewoond perceel in de Buiten- Ban tammerstraat te Amsterdam in volle vlam. De brand was ontstaan in den komenijswiukel in het huis, waar de vlam door een voorraad petroleum al dadelijk eene g'roote uitbreiding kreeg. Door de werking van eene handspuit en drie stoom spuiten slaagde de brandweer er in, het vuur tot het perceel te beper ken, dat nagenoeg is uitgebrand. Voor de betrekking' van bewaar der 2e klasse in de cellulaire gevan genis te Utrecht, hebben zich aan- geineld 150 personen. Aan deze be trekking is een jaarwedde van f 600 verbonden, behoudens eene korting' vau 1/8 gedeelte voor het pensioen fonds, gedurende de eerste 8 jaren, •met vrije Meeding en geneeskundige behandeling. Onder de nagelaten papieren van den heer J. Van Duyn in leven tuin der te Naaldwijk, werd naar het Haagscke DU. mededeelt het on derstaand afschrift gevonden van een brief, door twee Zaankantsche boeren aan Czaar Peter den Groote gezonden De brief is geteekend: «Saandam den 5u December 1698» en geadres seerd aan: «Pieter Alexiewitsch Goedgunstige vriend en broeder in Christus .Tosus!. N;ia toewen selling vfin alles goeds hier en hier namanls iu Eeuwigheid! Onze eer ste en laatste' brief aan is geweest den 28n November, en deeze eene oopie van den vorigen, waarin wij U gemeld hebben, dat wij voor deeze nimmer de Eer hadden, om aan U te schrijven: zoo diend nu deeze om U bekend te manken, dat sederd Uw vertrek uit Hollandin ons dorp Saandam en in andere omliggende plaatse in Holland, een groote duurte iu granen, bizonder in rogge, is ontstaan; waarom door deeze wijnige regelen ons instantelijk verzoek en beede aan U is, dat wij de vrij heid mogen neemen om te uwent eene scheepslading rogge 200 ton te koopen en dezelve naar Saandam te hiaten vervoeren, 'twelk wij aannemen te doen; waardoor Uwe roemwaardige, naam in Eeuwige ge dachtenis zal blijven bij Uwe zeer toege- negene Saandamsche vrienden. Verzoeken zeer vriendelijk op liet alder- spoedigste een gunstig antwoord, waarna wij ons kunnen gedraagenzijt intusschen van onze genegenheid verseekerd wanneer wij U wederom van dienst kunnen zijn. Wij groeten U minzaam en bedanken U dat het U heeft behaagd ons met U persoonlijk bijzijn te verecren. Gelief Alexander 1) en Gabriel 2) te groeten. Ten 3lotte beveelen wij U in Gods be scherming en zijn Uwe zeer toegenegene Vrienden (w. g.) KORNELiS MiCHIELSF, KaLF. (w. g.) Kornelis Kornelisse Kalf. Het schip kwam werkelijk iu de lente van 1699 te St.-Petersburg V' rst Alexander Menzikoff. Graaf Gabriel Soloskiu ses Badroulboudour of een koning-in Aïka. bewoonsters Tan dit toover- paleis verschijnen, om mij over liefde te spreken, en daardoor de kroon op dit alles te zetten? Een der gordijnen werd - opge schoven, en een vrouw in oostersch g-ewaad gedoscht en bedwelmende geuren van zich gevende, trad het vertrek binnen. Een zwart fluweel half-masker verborg het bovenge deelte van haar gelaat. Achter het masker schitterden haar groote oogen met bovenna tuurlijken glans. Haar kersroode lippen, welke zich tot een glimlach plooiden, vertoonden hagelwitte tan den. Haar slanke gestalte, haar mollige, blanke armen en haar prach tige vormen, welke uit carrarisch marmer schenen gehouwen, vertoon den een rrouw in al den bloei van jeugd en schoonheid. Zij bleef eenige oogenblikken op den drempel staan. Het was alsof aan, werd op bevel van den Czaar met rogge bevracht en aan zijn zeer toegenegen Zaandamsche vrien den ten geschenke gezonden. Het oorspronkelijk schrijven, dat de Czaar door zijn vlootvoogd Cruis liet beantwoorden, bevindt zich nog te St-Petersburg. Te Staphorst zijn twee huisge zinnen, benevens twee vrijgezellen, te zamen 17 personen, voornemens in 't begin der volgende maand te vertrekken naar Noord-Amerika. Te Vucht trachtte Dinsdagavond jl. een man zijne vrouw door op hanging* van het leven te berooven. Na het volbrengen dezer euveldaad riep hij ijlings de buren, ten einde hun diets te maken dat hij haar in hangenden staat had gevonden. Die toeleg mislukte echter, want toen de toegesnelde buren de vrouw had den verlost, werden de levensgees ten weder spoedig opgewekt, waarna zij haren man als den schuldige aanwees. Uit De Leek wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Gisteren is een jon gen van 12 jaren aan tvphus over leden. Voor een paar dagen bezweek een jonger broertje. In 't zelfde ge zin zijn thans nog de vader, de moeder en 6 kinderen door de ziekte aangetast. l)e toestand is daar ver schrikkelijk. In eene armzalige wo ning, eens de romp van een klein sell uitje, wonen daar 10 menschen samen. De ouders moeten door veen- arbeid in hun onderhoud voorzien; intusschen groeien de kinderen in 't wilde op. Ja, groeiden ze maar! Doch 't is of er geen leven in zit. Klierachtig' van gestel, bleek en uit geteerd, moeten ze wel bij ieder hit diepste medelijden wekken. Hetge- meentebesuur laat thans met loffe- 1 ijken ijver eiken dag krachtig voedsel aan dat gezin verschaffen; maar 't zal de vraag ziin, of een der lijders de vreeselijke ziekte, die hier zoo hevig woedt, kan doorstaan. Blijkens een te Hardenberg ont vangen schrijven bevindt zich de voortvluchtige A. Lohstein, lid dei- gefailleerde firma Lobstein en Polak aldaar, te Rio-Janeiro. Volgens zijne berichten denkt hij spoedig naar Buenos-Ay res te vertrekken. In de jongste vergadering' van den Raad der gemeente Dantuma- deel, werd behandeld een schrijven van Gedeputeerde Staten, om voor deze gemeente eeu brandspuit aan te schaffen. Het lid Sijtzema deelde mede, dat hij een ontwerp-adres had ontworpen aan Z. M. den Koning, om bevrwd te worden van 't ver zoek van Gedeputeerden, en zeide: «Ik laat mij niet dwingen, 't Is «zoo vaak gebeurd, dat misdadigers «door den eersten rechter veroor- deeld, door den tweeden werden vrij- «gesproken. Ik ben indertijd zelf «bij den Raad van State geweest «over den schoolbouw te Wouders- «woude, het kan dus gebeuren. Ik «leg mijn hoofd zoo gauw niet in «den schoot. Gedeputeerden kunnen «eindelijk alles wel eischen. 't Is «gekheid en groote dwaasheid. Laat «ons liever in ieder dorp een ex- «tincteur plaatsen!» Na eenige beraadslagingen las de heer Sijtzema zijn ontwerp-adres aan den Koning voor, waarna de 'Voorzitter opmerkte, dat het onjuist heden bevatte, daar de genoemde zij aarzelfde verder te treden, en beschroomdheid of althans iets dat daarvoor moest doorgaan, haar te genhield. Bij Godriep de Engelsch man uit, dat is een goddelijke verschijningWaarom is dat een droom Ik zou gaarne een jaar van mijn leven geven, om deze droom tot werkelijheid te maken!.... Ik weet niet, wat ik niet zou wil len geven om Hij had geen tijd om uit te spre ken. De onbekende met het zwarte masker snelde nu zonder aarzelen, zoodat haar bloote voetjes in mui len gestoken, het mollige tapijt nau welijks schenen te raken, naar den sofa en vroeg met een welwillende stem in zuiver Engelsch: Hoe heet gij? De reiziger sidderde. Wat!Zij 3preekt! zeide hij tot zichzelven, zal ik haar ƒ200 niet was uitgetrokken voor bluschmiddelen, maar voor beloo ningen. De heer S. vroeg daarop «Zou u dan geen kans zien een ƒ300 uit hoeken en gaatjes bij elk ander te halen?» De Voorzitter ant woordde daarop: «Dat helpt niet, daarmee zijn Gedeputeerden niette vreden.» De heer Sijtsema besloot daarop: Nu laten zk dan hun gang gaan. Zaterdag is te Oostwedde de boe renknecht J. L., terwijl hij op de hooihoop eenig werk verrichtte, er af gegleden, waardoor hij met den hooihaak, die daar juist stond, op eene zeer gevoelige wijze in aanra king* kwam. Het voorwerp drong hem zoodanig door de dij, dat de punt onder den arm zat. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp in geroepen, doch deze vermocht niets. Toen een smid den weerhaak in eene andere richting had gebogen, kon de lijder uit zijne g-evaarlijke positie verlost worden. Gisterenochtend ontdekten de rei zigers, die in eene coupé 2e klasse tusschen de stations Vreeland en Abkoude zaten, een brandlucht. Toen men aan beide zijden de raampjes opende om te zien of de wagen van buiten in brand stond bleek plot seling dat het vuur zich van binnen bevond. Uit de mat die smeulde sloeg de vlam. Met zeer veel moeite werd bet vuur dóór de reizigers zélf gedoofd, docli men bad bijna het station Abkoude beneit voor men zich weer veilig kon achten, en een der reizigers bemerkte, dat hij hij het ongeval zijn hoed verloren had. De stationschef alhier verschafte den laatste met de meeste bereidvaardig heid een ander hoofddeksel. Uit de Belgische bladen beeft men in Limburg- met groot genoegen ver nomen, dat de Nederlandsche auto riteiten zich tot de Belgische regee ring gewend hebben met eene me morie, om de aandacht te vestigen op de menigvuldige overstroomingen der laatste jaren en de treurige ge volgen daarvan voor de Maasoever bewoners; en haar voor te stellen zich met elkander te verstaan, met het oog op de benoeming van eer.e commissie van ingenieurs uit beide landen, ten einde te onderzoeken, welke werken zouden moeten worden uitgevoerd, om de Maasvallei voor verdere overstroomingen te behoeden. De huzaar Goord, die onlangs te Venloo met f167 deserteerde, is thans te Eindhoven gearresteerd en ter beschikking gesteld van den auditeur militair te 's-Bosch. GEMENGD NIEUWS. De brievenzakken die een paar weken geleden op het station te Leipzig gestolen werden, zijn terug gevonden zij waren buiten de stad in een veld onder losse aarde ver borgen en kwamen bij het bewer ken van den grond te voorschijn. Alle brieven, ook die met geldswaar dige stukken, waren ongeschonden gebleven en kunnen aan hun adres bezorgd worden. De dief, waarvan het spoor nog niet ontdekt is, heeft zich te vreden gesteld met het hare geld dat de zakken bevatten en dat een som van ongeveer 26000 mark bedroeg. Een 27-jarig man, als schrij ver aan het stedelijk werkhuis te Breslan werkzaam, heeft zich als moordenaar zijner 78-jarige groot moeder aangegeven. Hij was als wees door haar opgevoed en ont- antwoorden Een gesprek met een wezen, dat niet bestaat, is iets onmogelijks!Zoodra ik den mond open, zal mijn droombeeld verdwijnen en dat zou jammer zijn Waarom antwoordt gij niet? hernam de geheimzinnige onbekende, gij zijt dezen nacht mijn gast en ik wil weten aan wien ik gastvrijheid verleenSpreek danAntwoord mij!Hoe is uw naam? De reiziger had zijn besluit ge nomen en antwoordde ditmaal zon der aarzelen George Malcolm is mijn naam... Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2