VERKOOIWi BURGERLIJKE STAND. ving veel berispingen wegens zijn slecht levensgedrag. Daar de vrouw bovendien 1500 thaler vermogen had, besloot hij in 1878 haar te vermoor den en in den nacht van 21 op 22 Maart gaf hij daaraan gevolg door haar in haar bed te smoren. Men constateerde toen dat zij door een innerlijke beroerte getroffen was en had geen verdenking op hem. Wel dra kreeg hij 't geld en maakte dit spoedig op. Toen nam hij dienst bij de fuseliers, paste slecht op en werd wegens diefstal veroordeeld. Ten slotte a}s landlooper opgepakt, kwam hij in 't werkhuis terecht. Gewetens wroeging dwong hem zijn misdaad aan het licht te brengen. Hoe aantrekkelijk het voor beeld is voor kinderen! Deze week was te Eekloo, in Bel- gie, een werkman bezig met een gloeiende breinaald de oogen uit te steken van een vinkje. Zijn kind, dit ziende, vroeg hem. waarom hij dat deed. «.Om hot vogeltje te doen zin gen,» was het antwoord. Nauw had de man zich verwijderd, of bet kind nam de breinaald, maakte ze gloeiend in de kachelreu wilde daarmee de oogen uitsteken van zijn zusje, dat in het wiegje te slapen lag. Geluk kig dat de vader nog bijtijds tus- schenbeiden kwam, of er had een wreed ongeluk plaats gehad, 't Was «om zijn zustertje te doen zingen», zei het kind, dat het haar de oog jes had willen uitsteken, «zooals vader gedaan had aan het vinkje I» -In de laatste weken deed in de aanzienlijke kringen te VVeenen het spiritisme met zijn geestverschij ningen en o pen baringen veel van zich spreken een niet ongewoon verschijnsel in dagvn van revolu- tionuaire gistingen. Een Ameri- kaansch «medium», Bastian ge naamd, hield dagelijks séances in een of ander aanzienlijk huis, en vele zelfs verstandige mannen, lie ten zich door hem «bekeeren» (om geen «beetnemen»'te zeggen). Maar een der keizerlijke prinsen, de Aartshertog Johan, wilde ook eens nader kennis maken met Bas- tian's geestverschijningen. Hij ont bood hem in zijn paleis, nam daar met den Kroonprins zekere voor zorgsmaatregelen, en toen Bastian uit een donkere kamer een geest in rouwgewaad liet verschijnen, werd ■die plotseling door het dichttrekken van een geheime deur, gevangen en ontmaskerd als Bastian zelf. Het zal nu wel gedaan zijn met het geloof dat hij vond bij de Weener aristocratie. Trouwens, hardnekkig' is deze her senziekte onzer dagen in hooge mate, zegt het N. v. d. D. Na een even duidelijke ontmaskering te Arn hem bleek het spiritisme bij ons te lande nog lang niet dood. De ware broeders en zusters hebben bij die gelegenheid alleen den ontmasker den als een valschen broeder ver- stooten en zoo zal het te Weenen ook wel gaan. Den lsten December 1884 zal te Nieuw-Orleans in Louisiana een algemeene tentoonstelling worden geopend ter herdenking van het feit dat voor honderd jaren de eerste katoen uit Amerika werd uitge voerd. Het plan ging uit .van de vereenig'ing' der Amerikaansche ka toenplanters en werd krachtig door het bestuur der stad en de regee ring gesteund. Toen men de plaats moest kiezen, waar de tentoonstelling zou worden gehouden, viel de keus terstond op Nieuw-Orleans, de hoofd stad van de katoenstaten en de sta pelplaats van den katoenhandel. De tentoonstelling zal evenwel niet be perkt worden tot de katoen, maar zal ook andere voortbrengselen van den bodem omvatten, al suiker, rijst, jute en andere zuidelijke producten. De tentoonstelling-, op 1 Dec. 1884 te openen, zal nret voor 31 Mei 1885 worden gesloten. Huizen van IJs. Het is bekend, dat de reizigers, die de poolstreken bezoeken, veelal de gewoonte hebben, woningen uit blokken ijs samen te stellen, waar in zij, schijnbaar vreemd genoeg, voor de felle koude beschut worden, lntusschen laat zich dit feit toeh gemakkelijk verklaren. De inwendige ruimte van een ge sloten gebouw, uit. ijsblokken opge trokken, heeft een temperatuur ge lijk aan die van smeltend ijs, name lijk 0ü Celsius en deze temperatuur schijnt natuurlijk zacht, wanneer de thermometer buiten 25' of 30' on der nul aanwijst. Dit onderscheid is nog veel duidelijker wanneer het vrij hard waait. De gewoonte om dergejrfke hui zen van ijs te bouwen, wordt vrij algemeen gevolgd in de landen, waar het gedurende den geheelen winter vriest en waar men dus niet behoeft te vreezen, dat het geheele gebouw op eens aan het afnemen gaat. In Rusland heeft men dikwijls gebouwd en in Canada zijn het vooral de Franschen, die zich der gelijke huizen bouwen uit blokken, welke uit het ijs gezaagd worden. Verleden jaar heeft men in Mon- treal een waar paleis gebouwd, dat j bij g-elegenheid van het carnaval ingewijd werd. Het voldeed in alle I opzichten zoo zeer, dat men zich j in het begin van dezen winter voor- j stelde een nieuw te bouwen, gelijk j thans „ook werkelijk is geschied. I Dit ijspaleis bestond uit een vier- i kant gebouw van zeven-en-twintig 1 meters zijlengte. In het midden ver hief zich een vierkante toren. De j verticale muren, geheel uit ijs- blokken bestaande, waren twee-en- j twintig meters hoog-; de vierhoek- i torens vijftien en de middentoren i dertig meters. Voor de constructie van de daken, zoowel van het ge bouw zelf als van de torens, had men gebruik gemaakt van stevige pijnboomen en de ijsblokken zelf werden uit St. Lawrence gezaagd. De grootte daarvan bedroeg negen tien bij dertig en vijftien centimeters. Het uitsnijden of uitzagen van die blokken geschiedt met een soort van zeer zware eggen of ploegen, die door paarden getrokken worden en waarvan de messen voren in het ijs maken, die men, door den toe stel verscheidene malen door dezelfde voren te laten gaan, al dieper en dieper maakt. Op deze wijze wordt als het ware een soort van dam bord op het ijs g-emaakt en wan neer de gleuven of voren een diepte van omstreeks drie centimeters heb ben, zijn een paar korte slagen op een blok, voldoende om het van de overige af te scheiden. Daarna brengt men ze van het ijs af en behoeft ze slechts op te stapelen, om er muren ®f wat dan ook van te ma ken. In plaats van mortel en kalk gebruikt men hier eenvoudig water, waardoor de stukken aan elkander vastvriezen, zoodat het geheel wel dra één groot stuk, een monolith met kristalheldere zijvlakken uit maakt. Overdag maakt zulk een gebouw, niettegenstaande de architectonische versieringen, geen den minsten in druk, maar des avonds, wanneer het verlicht is, is het werkelijk feeëriek. Het inwijdingsfeest werd door meer dan vijftig duizend personen bijgewoond. Een club van zevenhon derd leden had een optocht met lan tarens georganiseerd en maakte in huu vroolijke costumes een hoogst aangenaam effect. Het paleis was verlicht met twaalf krachtige elec- trische, lampen en het licht schit terde op alle oneffenheden van de muren, waardoor de heerlijkste kleur- schakeeriagen ontstonden. Bij het einde ran het wintersei zoen is zulk een gebouw niet ver loren, want de bewoners van Montreal zijn praktisch genoeg om hun paleis op te eten. Het daarvan afkomstige ijs toch wordt aan de restaurants, banketbakkerijen en dergelijke ver kocht, zoodat de materialen, waar uit het gebouw bestaat, successie velijk in de magen der Montrealers verdwijnen. {Eigen Haamd.) KERKNIEUWS. Katholieke Kerk. Aan de R. K. kerk van den II. Antonius te Haarlem, is door wijlen mejuffrouw M. T. A. Helmer te Alkmaar vermaakt eene'som van f 800, onder den last van kerkelijke diensten, Lutkerscke Kerk. Fn de morgen-godsdienstoefening va,n jl. Zondag heeft ds. P. v. d. Veen, Lutb. prod, te Alkmaar, de stellingen der sociaal-demo craten behandeld, die daar ter stede nogal opgang hadden gemaakt. Met de aanbeve- liug, om toch vooral het„Kent u zelf* op zich toe te passen, besloot de lieer Van der Veen zijne met warmte voorgedragen eu indrukwekkende rede. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Van den veehouder M. v. d. Berg, aan den Rotterdamschen Dijk te Scliiedam, zijn gisteren 42 runderen onteigend, om als ver dacht van longziekte te worden afgemaakt. Wie de uitgebreidheid der oesterteelt te Yerseke en den daaruit voortspruitenden handel wilde beoordeelen naar hetgeen op de oesterbeurs omgaat, zou zich deerlijk be driegen, zegt de //Midd. Ct.." Het hcele jaar door wordt er een zich steeds uitbreidende handel gedreven in aangeslagen pannen, pas afgestoken oesterbroed, jarige en volwassen oesters, maar heel weinig daarvan heeft plaats op do beurs. Sedert Augustus zijn daar, op een paar uitzonderingen na, slechts onbe duidende koopen gesloten, en sedert 30 Nov. dus gedurende 10 weken, is er zelfs niet de minste handel gedreven, en zijn meermalen niut eens monsters getoond. De behoefte aan die beurs, die sommigen zoo groot waanden, blijkt dus nog niet gevoeld te worden en de voorspelling, dat zij een |angzamen dood sterven zal, schijnt niet zeer gewaagd. De reden van een en ander zal wel daarin liggen, dat het handelsterrein veel te beperkt is. LEDER EN VLOOT. De kapitein J. J. Logger is bvi let 4o rog. infant, overgeplaatst van Leiden naar ST00MVAARTBER1CHTEN. net stoomschip «Ava", met de Chin, en Iud. mails, is 18 Februari te Napels aan gekomen. De mails kunnen den 16n verwacht worden. Het stoomschip «Zuid-Holland*, van Rot terdam naar .lava, is 14 Febr. .van Colombo vertrokken. Het stoomschip «Utrecht", van Rotter dam naar .lava, passeerde gistervoormiddag Ponte d'Agia. RiVÜERBERSCHTEN, Vreeswijk, 15 Febr. 2.72 M. boven AP 3.80 M. onder N. P. Keulen, 15 Fein*. 3.82 M. boven 0. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 15 Febr. 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koef- Nederland. Cert. Werk. Sch. 779/if :02» 9 Hongarije. Obl. Leening 1S67- 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 tc Portugal. Rusland. n zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Spanje. Obl. boitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 «(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 250001' Obl. binhl. f1000- 5000 1\, Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 u u 1869. 6 Egïpts. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Aherika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/., 1877. 4 Columbia. O'uligatiën41 3 Peru. Leening 1870 6 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl-IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' - Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-YorkLake Erie W. S- Aand. Illinois Cert. Aand. u Miss Kansas Texas Obl. Cert."7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 h h Rotterdam 3 i, Gem. Crediet. 3 Belgie. Stad Antwer pen 18743 51® 9S8/i« 24 46 56~ 8 111% 122 28 107 85 8 1173 s 1531/-, 118 72 lSP/s 52s 1207s 51%, 85 537, 26'%, 138', 2 102' a 94s g Oostenrijk. Staatsl. 1854. 1860. 1864. Rusland. 1864. 1866. 4 5 Geldkoers, prolongatie 3 pCt. 102% 112' - 143 125' s (124% MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 16 Februari. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgei's f a dito Jammen f 1.60 a 1.90, dito Engelsche f 1.40 a 1.50, Zeeuw- scke Spuische Jammen fl.70 a 2.40, Blauwe f2.10 a 2.40, Flakkeesche Jammen fl.50 a 1.75, Pooiers fl.— a 1.25, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.4£, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Koffie. Afgedaan 13 bn. Java W.-I. B. ex diverse schepen, 805 bu. dito dito ex Macassar eu C. Fellinger. gedeeltelijk alhier gedopt. Petroleum. Loco f10 Maart f10. Sept./Dcc. f 13'/;. flauwe stemming, verkoo- pen kunnen ufet auders geschieden dan ver onder noteering. Tin onveranderd. Tarwe zonder noteering; op levering on veranderd, Maart f24S. Tabak. Aangevoerd per Priam 872 pn. M R/Dcli nieuw gewas. Vau Rogge genoteerd; per 2100 KG. a. c. a. k. Petersburger f 17S. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering vast. Maart f162, Oct. f170. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie traag, Oct. f372. Lijuzaad vast met veel handel; Peters- burger f 113, Taganrog f278 per 2040 KG. Hennepolie' vliegend f per '100 kg. Raapkoeken f108 a 115 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13 per "104 stuks. Zaandam, 14 Febr. Heden waren alhier ter markt aangevoerd 14 stapels kleine Kaas en stapels middelbare. Hoogste prijs der Gras kaas f 34.50, en middelbare fbeiden per 50 kilogr. Hoorn, 14 Febr. Kaas: Ter waag gewogen 61 stapels, wegende 14560 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f38.50. Hooi idem f Commissie idem f 36.middelbare f Leiden, 15 Februari. Aangevoerd 5 par tijen Goudsche Kaas: f20.— a 29..Derby f a Leidscbc, de 150 kilo, f a Edammer fa Aanvoer 4 partijen, 106 stukswegende 500 kg. Leiden, 15 Febr. De aanvoer cn prijzen ter Veemarkt vau heden waren als volgt- 8 stieren f 76 a 185, ossen fa 52 melkkoeien f148 a 322, 60 kalf koeien fl.48 a 322, 48 vare id. f140 a 245, 56 vette id. f170 a 342 of f0.72 a 0.84 per kl. - graskalveren fa .24 vette id. f38 a 84 of f0 90 a "100 per kg.. 63 nuchtere id. f3.a 10.70 vette schapen f23 a 36 of f 0.60 a 0.70 per kg., 14 weide dito f 15.a 22.—, lammeren f a 18 magere varkens f 16 a 30. 66 biggen f7.50 a 16.- veulens f— a - paarden f -- a Schiedam, 15 Febr. Moutwijn f 11.75, Jene ver f18 25, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f J .30, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vcreeniging 1.70. Coraissariaat rao Politie te llaarlen. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug tc bekomen. Eenige portomonnaies met en zonder geld, eenige onderstukken van gouden oorbelletjes, een lap blavwe stof, een rijtuigsleutel, een blauw katoen boezelaar, een mesje, een paar dendeken, eeu zwavrt wollen doek, een zweep, een haarkam, een teekenbock, een paar pan toffels, een kuipmesje. ccn Prot. vragcu- boekje eu schrijfboek, een goocholboekjo, een knot. saajet, een nieuw tafellaken, twee eiudcn touw, eenige losse sleutels en een ring met vier sleutels. Alles op straat gevonden. lu den schouwburg op den Janswcg ach tergelaten cu aldaar terug te bekomon twee portemomiaies met geld, een paar glacé hand schoenen eu oen töonoelkijkcr. Terug tc bekomen bij G. van Voen.JKam- pervest No. 19, een kinderwagen cn bij F. J. van Beek te Haarlcminerliede, oen bruin en witgcvlektc, langharige jachthond. Predikbeurten der Ned. Hei v. Herken TE HAARLEM. Zondag 17 Februari 1884. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Smeding. Namiddag 2 ure Snethlage. (Zondag 45.) 's Avonds 6 ure Hoog. Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure Esclier. Jans Kerk. Voormiddag 10 ure Moltzer. Woensdag Avond 6 ure Dr. G. J. Brutel de la Rivière. pred. te Houtrijk en Polanen. Bakenesser Kerk. Voormiddag 10 ure (voor de kinderen) Barger. Waalsche Kerk. Voormiddag 10 ure E. Lacheret, past, a la Maye. Luthersehe Kerk. Voormiddag 10 ure Mees. 's Avonds 6 ure Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure de Vries. 's Avonds 6 ure de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voormiddag 10 ure Tideman. Medewer king van het zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Kor ff. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Ged. Oude Gracht. Voormiddag 10 eu :s Avonds 5 ure, Woensdag Avond 8 ure Mulder. Kl, Hoiligl. Voormiddag 10 en's Avonds 5 ure, Donderdag Avond half 8 ure Schotel. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond S ure Barger. Bijbell. Lokaal in de Ridderstraat. Zondag Avond 5 ure Vergadering met de leden der le cn 2e afdeeling der Hnarl. kinder-zendiugvereeniging. Dinsdag Avond 8 ure Snethlage. Bijbell. Lokaal van Marumstraat 44. Dinsdag Avond 8 ure Geen Bijbellezing. Zevendedags-Baptisten, (Parklaan 17.) Vrijdag Avond 7 uur, Zaterdag Voorm. 10 ure Prediking. Zondag Avond 6 uur, Prediking, afgewis seld met vierstemmig gezang. Bewaarschool Lokaal Annastraat. Apostolische gemeente. Evangelieverkon diging. Voorm. half 11 ure eu 's Avonds 6 ure. Onderwerp: Over de wederkomst des Heeren. Lok. voor Vergaderingentot Heil des volks. (Gravinnesteeg No. 3.) Voormiddag 10 uur en 's Avonds 51/- uur, Vergadering van Gedoopte Christenen. Toegang vrij. 's Middags van half 1 tot half 2 uur, Zondagschool. Evangelische Samenkomsten zullen D. V. gehouden worden Zondag avond half S ure. Donderdag- en Vrij dagavond 8 ure. Voorganger: Dc Heer M. S. BROMET, van Amsterdam. De „Opwekkingsliederen" die ge-zongen zullen worden zijn aan den ingang s_er- krijgbaar a. 10 Cent. Toegang vrij. BEVALLKN 13 Febr. M. Ras, geb. Wiutcrs, d. - 14. M. Bugtel, geb. Koel, z. - E. v. d. Pieter man, geb. Wescldijk, z. - A. M. Roosen, geb. Stammers, d. - A. M. van Dijk, geb. de Boer, d. - 15. A. M. v. u. Valk, geb. Peper, z. ADV ERTKYTIEv. Voorspoedig* bevallen van eene DOCHTER: ALB. J. MEIJER DREËS, geb. Kerkhoven. Loclem.13 Febr. 1884. Bevallen van een ZOON: J. J. MOUWEuckhoff. Weesp, 14 Febr. 1884. Getrouwd: H. DEN BREEMS Az. en A. S. VAN DUSSELDORP. Vlaardinaen14 Febrf 1884 Heden overleed, voorzien van de laatsee HH. Sacramenten, mijn geliefde Echtgenoot PETRUS JOHANNES VAN ZON, inden ouderdom van 41 jaren, mij na latende zes Kinderen, welke dit verlies niet beseffen kunnen. Wed. B. W. VAN ZON— Ltjike. Rotterdam14 Febr. 1884. te Zandvoort, in het Hótel «DRIEHUIJZEN», op Donderdag 28 Februari 1884, des namiddag te half één ure, ten overstaan van den te Haarlem resideerende Notaris G. C. ME RE NS. van Een HUIS en ERVE, waarin de KoffiHiuislioïulersaffaire en Joandelin Schelpartikelen wordt uitgeoefend staande en gelegen te Zandvoort in de straat loopende naar bet Schel- penpleintje, g-eteekend 141#, en bij het kadaster der gemeente Zandvoort hekend onder Sectie A, Numero 2408, huis en erf, ter grootte van 1 are, 78 centiaren. Het woonhuis, bevat behalve kel der, keuken, droogzolder, bergplaats en winkel, 12 zoo groote als kleine heneden- en bovenkamers, waarvan twee met alcoof, zijnde alle kamers behangen en geplafonneerd en voor zien van kasten, terwijl het g'eheele perceel is ingericht en gebruikt ge worden tot het verburen van kamers gedurende het badseizoen. Het perceel geniet vrijdom vau grondlasten voor de gebouwde eigen dommen tot 1886. Het perceel is te- bezichtigen van 's morgens 10 tot 's namiddags 3 ure des Woensdags en Donderdags van elke meek alsmede op den verkoop dag van 1012 ure. Nadere inlichtingen zijn te beko men bij bovengenoemdeu Notaris, Kantoor houdende Nieimegracht 84 te Haarlem, alwaar de bewijzen van eigendom 8 dag-en vóór en op deu verkoopdag ter visie zullen liggeu, benevens bij den Notaris A. J. BAKKER, te Delft. Tc Huur of' le koop. Huizen me. Bovenhuizen. Huur 2.25 en f2.per week. Adres N. SOELLAART, Jans- weg 37.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3