Oplage 10000 Ex. Dinsdag 19 Februarifil884. No. 189. FEUILLETON. A BONN EMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Kijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers '5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en ai^ese? feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: B0MAH3 Co., te Haarlem. ADVEETEATÏEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentïén worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DAÜBE Co. JOHn. ff. JONES. Sucr., Parijs. 3Ibis, I'aubourg Montraartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. WINTERDÏKN ST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43», 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10. 10.20*, 11.5. 1.23* 2.45. 3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9 50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder 6.51. 10.7, 1.37. tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Gelijk in ons land het g-eval is, zoo sukkelt ook Frankrijk aan de kwaal, die men tekorten op de be grooting noemt. In de laatste jaren zijn door de tegenwoordige meer derheid in de wetgevende macht, de staatsuitgaven tot een aanzienlijk cijfer geklommen, zoo hoog zelfs, dat de steeds stijgende inkomsten daarmede geen gelijken tred konden houden. De gevolgen daarvan laten zich thans reeds gevoelen. Men wordt genoodzaakt aan nieuwe be lastingen te denken; doch daar men weet, dat de bevolking elke vermeer dering' daarvan ongaarne ziet, en de tegenstanders der republiek niet zul len nalaten van den ongunstigen toe stand partij te trekken, poogt men zich eerst op eene andere wijze te redden. Bezuiniging klinkt het thans eok van alle kanten, en de regeering is een der eersten, die daarop aan dringt. Reeds nu heeft de minister van financiën verklaard, dat hij zich met alle kracht zal verzetten tegen elk voorstel, dat voor het thans loo- pende jaar nieuwe uitgaven zal ver- eischen; terwijl ook de overige mi nisters zich voornemen, zooveel mo gelijk spaarzaam met de penningen uit 's lands schatkist om te gaan. Heel gemakkelijk zal het anders niet vallen, dit voornemen geheel ten uitvoer te leggen. De afgevaardigden toch meeueu maar al te vaak, dat de schatkist een onuitputtelijke mijn is, waaruit men het goud met volle handen te voorschijn kan halen. Niet zelden gebeurt het, dat zij zich om de financieele bezwaren, die het eene of andere voorstel met zich brengt, al zeer weinig bekommeren, indien het beginsel, daaraan ten grond slag, slechts hunne goedkeuring mag DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÉP1N. Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. V. een tafereel dit den dui- zend-en-Één nacht. 8) (Vervolg.) George Malcolm prevelde de onbekende, ik heb dien naam, geloof ik meer gehoord. Luid vroeg zij Gij zijt Engelschman? Ja, mevrouwant woordde de reiziger. Zijt gij van adel? Ja, een mijner voorouders streed ten tijde van Robert Bruce.... wegdragen. Daarbij komt, dat elke afgevaardigde het zich ten taak schijnt te stellen, de tolk te zijn van de wenschen en verlangens zijner kiezers, en met aandrang- hunne ver valling eischt, overtuigt als hij is, dat hij hij volgende verkiezingen de al of niet hernieuwing van zijn man daat aan de meerdere of mindere kracht waarmede hij optreedt, te danken zal hebben. Niet zelden wordt de regeering daardoor genoodzaakt toe te geven, omdat zij ongaarne den steun van den afgevaardigde en zijne vrienden mist, ook al acht zij het offer, dat zij daarbij brengen moet, een weinig hoog. Op den duur evenwel, zal een der gelijke politiek de draagkracht van de natie te hoven gaan, en als het eenmaal te laat is, komt men door gaans tot de ontdekking van het verkeerde, hetwelk men heeft ge daan. De ongunstige uitslag van de nu onlangs uitgeschreven leening heeft in Frankrijk velen de oogen geopend, daar deze er tegen waar schuwde geen onbeperkt vertrouwen op het staatscrediet te vestigen. Wij zullen nu zien, in hoeverre al die goede plannen voor verwezenlijking vatbaar zijn. Wederom is in de ka mer het oude plan geopperd om Engeland met Frankrijk te verbin den, en dat wel in afwijking van het oorspronkelijke plan, dat een spoorwegtunnel onder het kanaal tot stand gebracht vrilde zien, door middel van een luchtspoorweg. Eene commissie is benoemd, om daarover verslag uit te brengen, doch het lot van dit voorstel is nu reeds te voor zien. De regeering is te zeer over tuigd van de bezwaren, vooral ook voor de scheepvaart, welke de ver wezenlijking van dit denkbeeld met zich zou brengen om daarvoor gun stig gestemd te zijn. Bovendien acht Wanneer hebt gij Engeland verlaten Iets langer dan twee maanden geleden Wat voert u naar Indië heen De wensch van mijn vader.... ik ga hem bezoeken - Zijn naam? - Sir John Malcolm. - Zijn betrekking? - Hij is procureur-generaal bij het hof te Benares De onbekend sidderde en pre velde zacht: John Malcolm!de procu reur-generaal de gevreesde ver volger ik wist wel dat ik hem kende Na eenig stilzwijgen hernam het masker Wat denkt gij wel van het geen u dezen nacht overkomt? Mag ik u openhartig antwoor den, mevrouw? vroeg de jonge Engelschman glimlachend. het kabinet het vrij onzeker of'En geland wel zijn medewerking zon willen verleenen, wat in geen geval waarschijnlijk geacht wordt, daar het.tunnelontwerp van die zijde reeds op zooveel bezwaren stuitte. Rede nen genoeg om het daartoe strek kend voorstel niet eens in ernstigeu overweging te nemen. Geheel an ders is het gesteld met een ontwerp, dat ten doel heeft de verwoestingen welke de druifluis in de wijnbergen aanricht, zooveel mogelijk tegen te gaan. Algemeen acht men het wen- schelijk, die bron van rijke inkom sten tegen het zoo vijandige insect te beschermen. De nieuwe gemeen tewet, door de kamer reeds aange nomen, vraagt nog altijd de aandacht van den senaat, en soms ontspinnen zich daaromtrent vrij warme discus- siën. In den loop dezer week even wel, hoopt men den arbeid aan dit wetsontwerp besteed, ten einde te brengen, waarna de kamer van af gevaardigden nog haar oordeel zal moeten uib-preken over enkele wij zigingen, door den senaat er inge bracht. Tot eene beteekenende botsing zal dit wel niet leiden, want de beginselen waarop de wet berust, zijn vrij wel bewaard gebleven. Toen wij de vorige week het ver moeden opperden, dat de moord op enkele priesters en een aantal chris tenen gepleegd, vermoedelijk aan de Anamieten te wijten was, hebben wij, zooals uit de laatste berichten blijkt, goed gezien. De nalatige mandarijnen en de fanatieke dwee- pers, die aan deze gruweldaden voornamelijk schuldig waren, zijn dan ook op aandringen van den Franschen vertegenwoordiger streng gestraft; zoodat het niet te verwach ten is, dat hunne heldendaad spoe- door andere soortgelijke ge- Zeker! Welnu! ik verheeld mij ver rukkelijk te droomen, en door uw toedoen zou deze droom nog schoo ner kunnen worden. Wat zou ik daaraan kunnen doen? Uw masker, dat zooveel schoon heid verbergt, afleggen Hoe weet gij dat ik schoon ben? Wat ik zie geeft mij waarborg genoeg om te bevroeden wat men mij verbergt Men kan zich vergissen O, neen! mevrouw, daar ver gist men zich niet in!gij zijt zoo betooverend schoon, dat zelfs de heiligen uit het paradijs zich voor u zouden vergetenik weet het door het gevoel, dat gij bij mij op wekt en aan het kloppen van mijn hart. Een betooverend glimlachje kwam op de lippen van de onbekende. volg-d zal worden. Toch blijft dat volkje daarginds al zeer weinig te vertrouwen en uit alles blijkt, dat Frankrijk wijs zal doen met zijn bezettingsleger in den eersten tijd althans niet te verzwakken. Alleen kanonnen en bajonetten zijn in staat hen in toom te houden, en hen te dwingen eiken godsdienst te ont zien. Toen het Britsche leger in Egypte uit Londen het bevel ont ving om naar Soedan op te trekken, ten einde de ingesloten garnizoenen te ontzetten,openbaarde zich daarover vooral bij de officieren een zekere ontevredenheid. De laatsten eischten dan ook, dat de troepen van den Khedive den tocht zouden mede maken, en zelfs wist men te verze keren, dat generaal Wood zijn ont slag Z9u nemen, wanneer die eisch niet werd ingewilligd. Thans even wel bericht men ons uit Londen, dat de regeering geweigerd heeft, een dergelijk besluit te nemen. De Egyptische troepen, zoo redeneert zij, zijn uitsluitend geworden ter verdediging van het eigenlijke rijk; zij mogen derhalve niet buiten de grenzen des lands gezonden wor den, en hebben het volle recht te weigeren om naar Soedan op te ruk ken. Wat er na dit besluit zal ge schieden, weet men niet; waarschijn lijk evenwel is het, dat het zoo'n vaart niet zal loopen, en velen der ontevredenen zullen eindigen met de handen in den schoot te leggen; iets wat dan sok het verstandigste zal zijn. Bij de behandeling der crediet- aanvrage ten behoeve der Soedan- expeditie, werd de vraag gedaan te wiens laste die kosten zouden ko men. Gladstone betoogde, dat En geland zelf die uitgaven moest be- Uw hart! herhaalde zij, uw hart klopt dan zoo spoedig.... Neen, mevrouw, en niemand dan gij is in staat het zoo hevig op te wekken. Dat zult gij allen vrouwen wel vertellen Ik zeg het aan geen enkele andere, want liegen is beneden mij.... Hebt gij dan nooit liefgehad?.... Neen, nooit ernstig! Nooit heb ik mij tot een vrouw zoo aan getrokken gevoeld, als tot u Maar gij kent mij niet Ja, doch ik gis wie gij zijt. George Malcolm, wiens naam wij nu gerust kunnen noemen, richtte zich langzaam van den rustbank op, vatte de blanke handjes van de on bekende, die zij hem gewillig liet, in de zijnen en drukte er een vu- rigen kus op. Mevrouw, ging hij hart stochtelijk voort, ik smeek u, leg uw masker af!laat mij u talen, eene bewering die hem vooral door de conservatieven niet werd toegegeven. Omtrent den uitslag van hst debat valt nog weinig met zekerheid te zeggen. In Oostenrijk is thans eene wet. aangenomen, die zeker wel de aan dacht ook van andere volksvertegen woordigingen waardig is. Zij betreft namelijk het verleenen van schade loosstelling aan onschuldig veroor deelden. Dat de staat de dwa ling door zijne dienaren, de rechters, begaan weder goed tracht te maken, is alleszins billijk, vooral omdat het niet zelden het geval is, dat perso nen, die het slachtoffer geweest zijn van eene menschelijke dwaling, al komt deze dan ook van de dienaren der heilige Justitia, voor hun geheele leven bedorven zijn. De toepassing van dit goede beginsel, daarop komt het inzonderheid aan. Dit is ook het geval met de uitzonderingsmaatrege len, die insgelijks, doch niet zonder eene warme discussie te hebben uit gelokt, zijn goedgekeurd. Daardoor is de rechtspraak der gezworenen geschorst, de vrijheid van drukpers een weinig verminderd, en de wet op de vereenigingen tijdelijk buiten werking gesteld. Ook daar komt het op de toepassing aan, meende de meerderheid, en zij steunde het voor stel eerst, toen de minister had ver klaard van de hem gegeven buiten gewone volmacht een zeer beschei den gebruik te maken. Nauwelijks was ons door middel van de telegraaf het bericht mede gedeeld, dat de nieuwe verkiezingen bij uitstek gunstig voor de regeering- geweest waren, of onmiddellijk hoo- ren wij van eene ministriëele crisis. Reeds moet de koning den opvolger van den tegenwoordigen eersten aanschouwen, u bewonderen en aan schouwen, u bewondereu en aan bidden De onbekende glimlachte en ant woordde op eenigszins spottenden toon: Op gevaar van het voorrecht uwer vereering te verliezen, zal ik toch uw wensch niet vervullen en zal mijn masker voorhouden. En waarom? Omdat ik het wil Deze woorden werden geuit op een toon van bevel, welke geen te genspraak dulde. Maar alsof zij den indruk van dit bevelende antwoord wilde verzach ten, voegde zij er bij. George Malcolm, indien mijn masker u niet afschrikt, blijf dan bij mij soupeerendoet gij het? Zeer gaarne, antwoordde de jonge Engelschman in de grootste verbazing.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1