YERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. No. 191. FEUILLETON. DJELLA Donderdag£21 Februari 1884.X? HAMS DAM ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dayeiijks uitgenomen Zen- en alyemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukksrs-UitgsYers: BOMANS &*CoM ts Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pablicitc Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis. Irmbonrg Montiufirt.ro. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.41, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, S.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. WINTERD3ENST. De met eeu geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10. "10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsekc Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51. 10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.3. n Zandvoort naar Haarlem. 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Generaal Gordon is te Khartoem aangekomen, zoo meldden ons de telegrammen, die gisteren werden ontvangen. Voor de Britsche regee- ring', die reeds in het Lagerhuis door onderscheidene sprekers ver antwoordelijk gesteld was, ten op zichte van alles wat den dapperen krijgsman op zijn gevaarvollen tocht mocht overkomen, is dit bericht ze ker aangenaam te noemen. Thans zal het eerst moeten blijken, in hoe verre de generaal zijne krachten en zijn invloed heeft overschat, door te bouwen op den goeden uitslag zijner onderneming. Waarschijnlijk heeft hij het plan, dat hij daarbij zal volgen, reeds vooruit vastgesteld, en als wij alles, wat ons daarom trent reeds ter oore kwam, met el kander in verband brengen, dan zullen wij tot de gevolgtrekking ko men, dat hij daarbij met zeer veel overleg te werk gaat. Eerst de toe genegenheid der bevolking trachten te winnen en daarna den aftocht van het Britsche leger bewerken, schijnt hij zich tot leuze gemaakt te hebben, en voor een gedeelte is het hem reeds gelukt dat doel te bereiken. Immers, op verscheidene plaatsen, waar voor weinige dag-en de oproerige beweging vrij sterk was, werd hij met gejuich ontvan gen en verschillende stamhoofden, welke zich reeds vrienden van den Mahdi getoond hadden, vergezelden hem op zijne reis naar de hoofd stad van Soedan, 't ls evenwel noo- dig de bevolking te doen verstaan, dat hij g-eeuszins als vijand van den profeet in Egypte gekomen is. Was men daarvan overtuigd, dan zouden zijne pogingen groot gevaar loopen om schipbreuk te leiden op het fana- DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH JNDIË YA.N XA VIER DE MONTÊPIN. Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. 10) Gedurende dit gesprek bleef het gelaat van den jongen Hindoe on bewegelijk, alsof hij er niets van gehoord had. Maar toen George bepaalde het woord tot hem richtte, antwoord de hij Sedert onze komst alhier, mees ter ben ik wakker geweest en heb de wacht gehoudenu hebt de oogen zelfs niet geopend. tieke geloof der Muzelmannen, die voor - een groot gedeelte geloof slaan aan de goddelijke zending van het hoofd der oproerlingen. Een telegram uit Cairo vermeldde dan ook reeds, dat de generaal bij zijne komst eene proclamatie had laten aanplakken, waarbij hij den Mahdi tot sultan van Kordofan uitriep, en hem de verzekering gaf, dat Engeland zijne aanspraken zou ontzien, wanneer hij den Egyptischen troepen, die nog over Soedan verspreid liggen, vrijen aftocht wilde toestaan, en zich ver bond eigenlijk Egypte niet aan te tasten. Eene tweede bijvoeging van dit verdrag, die mede uit dezelfde bron kwam, vond minder geloof in Europa, en ook de heer Gladstone verklaarde reeds in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag, dat hij vertrouwt binnen korten tijd in staat te zijn het officieel te kunnen lo genstraffen. Bij de bekende gevoe lens toch van Generaal Gordon, ten opzichte van den slavenhandel, is het moeielijk aan te nemen, dat deze er in zou toegestemd hebben, dat menschenonteerend bedrijf on gehinderd uit te voeren, zooals de berichtgever ons zou doen geloo- ven. In ieder geval, zoo verzekert de minister, zal de regeering nim mer toestemmen, om eene derge lijke bepaling van kracht te laten. Intusschen luiden de berichten uit Tokar alles behalve geruststellend. De expeditie die deze vesting ter ontzet wordt toegezondenis op weg; doch het is de vraag of zij vroeg genoeg ter bestemder plaatse zal aankomen. De opstandelingen toch, weten zulk een goed gebruik te maken van het op Hicks-pacha en Baker-pacha veroverde geschut, dat de positie van de bezetting bijna onhoudbaar wordt, en men er ern stig over begint te denken, zich De toon, waarop Kazil dit zeide, was zoo natuurlijk en ongekunsteld, dat de jonge Engelschmau alle twij fel, welke een oogenbllk bij hem was opgekomen, geheel liet varen. Neen, er is geen twijfel aan sprak hij luid, ik heb gedroomd.... Stop dit hoorende en door nieuws gierigheid gedreven, naderde zijn meester en riep uit Wat is er? Heeft Uw Hoog heid een droom gehad? En een aangenamen? O! een goddelijken! Dan heeft Uw Hoogheid zeker gedroomd dat hij heerlijk heeft ge geten, vervolgde Stop met den tong over de lippen strijkende, en wel zoo heerlijk, dat Uw Hoog heid nu geen honger meerheeft!.... Dat is een geluk dat mij nooit zal overkomen Ja, dat heb ik inderdaad ge droomd, maar dit is nog niet alles.... aan den vijand over te geven, die lijfsbehoud heeft beloofd. Iu ieder g-eval evenwel, kan het zeer spoedig tot een treffen komen tusschen de Britsche soldaten en de benden van Digman-pacha. Van den uitslag van dit gevecht kan veel voor de toe komst afhangen; want lijden de En- gelschen de nederlaag-, dan zal dit aan hun prestige geweldig afbreuk doen en de opstandelingen des te driester maketi. Gelukt het hun even wel Digman te verslaan, dan zal deze overwinning een heilzameu schrik voor Engeland in de benden van den profeet te weeg brengen, die er misschien toe zal kunnen bij dragen om eene schikking in den geest, zooals zij thans door generaal Gordon wordt voorbereid, te bewer ken. Intusschen hebben de Christe nen, die over Soedan verspreid wo nen, het thans hard te verantwoor den. De fanatieke Muzelmannen hebben eene ware drijfjacht op hen geopend, en een aantal hunner be vindt zich reeds in het legerkamp van den profeet in hechtenis. Wat hun lot zal zijn, weet men niet. Tor, heden is, zoover het bekend is ten minste, niemand hunner ter dood gebraeht, doch men verkeerd om trent hen voortdurend in de groot re ongerustheid. De opstandelingen hebben hunne operatien teg-en Soea- kim reeds aangevangen. Zondag 11. zijn zij begonnen de stad te bescha' ten, en talrijke benden vertooue- zich in de nabijheid, tot zelfs ondo de muren binnen het bereik van Ik geschut der belegeraars. Daar het er derhalve ook spoedig op !•■■-. Uit Tonkin komt thans het be richt, dat generaal Meyer het opper bevel over de landmacht van admi raal Courbet heeft overgenomen zoodat deze zich weder uitsluitend tot het behartigen van de belangen der zeemacht kan bepalen. De ver sterkingen zijn thans allen aange komen, zoodat men weldra eene her vatting der vijandelijkheden, die sinds ruim 4 weken zijn geschorst, kan verwachten. Spoedig zal het nu op Bac-Ninh losgaan, doch men vermoedt dat men nog verscheidene moeielijkheden te overwinnen zal hebben, alvorens men het beleg voor deze vesting kan slaan. Het we melt toch in en om Bac-Ninh van Chineesche soldaten, terwijl nog een groot aantal wapenbroeders op de grenzen gereed staan, om zoo noodig de aanwezigen te hulp te komen. De oorlogspartij te Peking is mach tiger dan ooit, zoodat men, wordt haren invloed niet spoedig tegen gegaan, het ergste kan verwaehten. Waarschijnlijk zullen de strijdkrach ten, waarover generaal Meyer op dit oogenblik beschikt, voldoende blijken voor de eerste behoeften loch onmogelijk is het niet, dat bin nen korteren of langeren tijd nieuwe hulptroepen noodig zullen blijken! Hiervan is men ten minste ten volle overtuigd, datf de verovering van de 'laatsen, thans nog door de benden der zwarte vlaggen bezet, niet zon der groote krachtsinspanning zal kunnen geschieden. In Parijs waren 'elfs geruchten in omloop, dat het -r thans reeds iu Tonkin treurig met de expeditte-troepen uitziet. De :>o boog noodige transporten kun- •II slechts met moeite de plaats i. nner bestemming bereiken, en v »rden niet zelden door den stroo- -uilen vijand genomen. Ziekten van üerlei aard dunnen de gelederen meer dan de kogels der Chineezen, M maakt men niet spoedig een be rm met den aanval, dan vreest men v >or den uitslag. De regeering ech Volgt er dan nog meer? Zeker! Kazil, uiterlijk even kalm als S- opgewonden stond onbewegel maar met nieuwsgierigheid te 1 teren, welke des te grooter was, - hij zeer g'oed wist, dat de zom; naamde droom van George Male werkelijk was. In mijn droom, hernam jonge Engeischman, heb ik u alleen gesoupeerd Misschien had Uw Hm beid wel een vroolijke discbg noot Een dischgenoot, neen maar wel een discligenoote Ha, dat is nog beter.... en. zag zij er goed uit? Verleidelijk.... ja! goddeliik.. ja! betooverenddaar zou ik m durven zwereh, maar ik kan er nis.:, voor instaan, daar zij een fluweeU-n masker voor had en zij niettegca- i staande mijn sraeeken, hardnek my v tiigerde haar gelaatstrekken te ver tonnen. Dat is een zonderlinge gril!.... Dat geschiedt slechts op het bal •ui de Opera te Parijs, waar ik ■onmaal hen geweest, tijdens onze a-is op het vasteland.... maar in een droom kan alles!en daarna? Daarna heb ik haar gezworen, dat ik haar lief had, en bij mijn eer, ik meende wat ik zeide. Dat doet men altijd na gesou peerd te hebben.... en vooral wan neer het dergelijke zaken betreft.... Iedereen weet, dat zulks tot niets verbindt! George Malcolm begon te lachen. Wel komaan! zijt gij hij ge val een losbol, meester Stop? vroeg hij. Stop schudde fatterig het hoofd i antwoordde: Hm, hmeen losbol >1 neen, niet bepaald.... maar eiken :oer als wij in Londen kwamen be ter ontkent aan al die mededeelin- gen eenige waarde, doch zooals het wel meer gaat, juist die felle be strijding gevoegd bij het gemis aan offleiëele mededeelingen, die ver trouwen verdienen, maakt dat ze al luider en luider worden uitge sproken en weldra ook in de kamer tot het onderwerp eener interpela- tie gemaakt zullen worden. De Fran- sche legerberichten wekken nu een maal al zeer weinig vertrouwen, zelfs bij de natie voor wie ze bestemd zijn. Wederom hoort men ook in dit jaar van onderscheidene reisplannen gewagen, die bij vorstelijke personen bestaan. Met hardnekkigheid blijft Reuters agentschap verzekeren, dat onze koning in Maart a. s. naar Spanje zal vertrekken, om koning Alpkonsus te bezoeken, hoewel noch in den Haag noch aan het Hof van een dergelijk voornemen iets bekend is.Meer waarschijnlijk evenwel klinkt de verzekering dat de Czaar van Rusland in Juli of Augustus a.s. een tocht naar Weenen zal doen, om keizer Fraus Jozef en het Oós- tenrijksche volk van zijne goede ge zindheid te hunnen opzichte blijk te geven. Of hij in dat geval insgelijks Berlijn zal bezoeken wordt niet ver meld. Wel is de verhouding tusschen beide naburen op dit oogenblik van den meest vriendschappelijken aard, en de benoeming van prins Orloff tot gezant te Berlijn, wordt algemeen als het beste bewijs daarvoor ge acht. Dreigden een oogenblik de militaire oefeningen, die op de gren zen van Pruisen door het Russische leger worden gedaan, eene verkoe ling tusschen beide hoven te weeg te brengen; de ophelderingen, dien aangaande te Berlijn verstrekt, heb ben dit gevaar geheel afgewend, merkte ik wel, dat de. vrouwen nog al gek met mij waren. Van toon veranderende, vervolg de hij En de dame met het fluwee- len masker heeft zeker de eeden van Uw Hoogheid geloofd. Zij heeft ten minste alles in het werk gesteld om mij te bewij zen, dat zij er aan geloofde. Stop legde de wijsvinger van de rechterhand op zijn linkeroog en vroeg spottend: En vervolgens? Vervolgens, antwoordde George Malcolm, nadat ik ge droomd bad, ontwaakt te zijn, zoo droomde ik, dat mij een vaste on- wederstaanbare slaap overviel en nu uk vier-en-twintig uur open ik zoo even eerst de oogen, indien ik althans wel goed wakker ben, want ik kan geen werkelijkheid van droomen meer onderscheiden. Uw Hoogheid slaapt op dit

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1