Oplage 10000 Ex. Vrijdag 22 Februari 1884. No. 192. FEUILLETON. BINNENLAND. UaSDM. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel bet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algenieene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Brukkers-Uitgeïers: BOM AKS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag* 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagr lie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr.. Parijs, olbis. Faubourg Montroartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WiNTERDEENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*. 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Dat het den Britschen generaal Gordon in Egypte nog steeds naar wensch gaat, en de geestdrift der bevolking- voor hem zich op allerlei wijzen kenmerkt, blijkt, daar op den avond van zijn komst te Khartoem vuurwerk werd afgestoken en de stad geïllumineerd was. Zijn eerste werk was het bezoek aan de ge vangenis, alwaar tweehonderd men- schen in ketenen lagen te zuchten; vervolgens nam hij maatregelen om de zaak dier lieden zoo spoedig mo gelijk te onderzoeken, om hen, wier onschuld blijkt (en dat zullen ette lijken zijn) in vrijheid te stellen. Zijn plan is, zoo mogelijk geen bloed te vergieten en de gansche bevol king' stelt in hem een onbeperkt vertrouwen. De Soedaneesche troepen blijven te Khartoem, maar de Europeesche zullen zich naar Omdurman, aan de overzijde van den Witten Nijl begeven. Een spion, uit Tokar te Soeakim aangekomen, meldt dat het garni zoen in goeden staat verkeert, maar dringend hulp vraagt, daar de am munitie zeer schaarsch wordt. In den omtrekt van Tokar zijn slechts weinig rebellen, maar op den weg van Trinkikat ziin zij zeer talrijk. Volgens een bericht uit Tonkin, dd. 18 Februari, is het grootste ge deelte der ter versterking van het leger afgezonden troepen, benevens twee batterijen aldaar aangekomen, terwijl de rest der troepen den 25en van deze maand verwacht wordt. Het expeditie-leger zal dus tegen het einde van deze maand voltallig' en sterk genoeg zijn om den aanval te wagen. D JELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UITENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÉR]N. 11) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. VII. HET VERHAAL VAN KAZIL. Bij deze laatste woorden blonk zijn g'elaat van vreugde en zijn trouwe oogen schitterden van onuit sprekelijke aandoening. George Malcolm drukte hem de hand. Spreek, mijn jongenriep hij uit, uw verhaal zal ons bei den gelukkig maken, daar ik u be grijp en mijn hart geheel met u mede gevoelt Meester, ik begin Vorst Bismarck heeft in een schrij ven aan den Duitschen gezant te Washington, de redenen opgegeven, waarom hij de bekende resolutie van het Huis der Vertegenwoordi gers aldaar, betreffende Lasker's overlijden, niet aan den Rijksdag kan overleggen. Hij zegt in hoofd zaak, bijzonderen prijs te stellen op de erkenning der verdiensten van Lasker door een zoo uitnemend lichaam als het Hnis van Vertegen woordigers der Unie, maar verklaart tevens dat in die resolutie eene oor deelvelling voorkomt, welke met zijn (Bismarck's) gevoelen en ook met de feiten in strijd is. Rusland heeft zijne uitgestrekte bezittingen in Azië vermeerderd met Merw. Toen generaal Skobeleff Mid- den-Azië veroverde durfde zijne re geering hem niet gelasten zijnen tocht voort te zetten tot Merw; des tijds zou Engeland dit bezwaarlijk gedoogd hebben; thans echter heeft Engeland de handen vol met Egypte en daarom ziet liet wel wat door de vingers. Zooals de telegraaf be richtte, hebben de inwoners van Merw vrijwillig zich aan bet gezag van den Czaar onderworpen, en naar men zegt zouden zij er toe gebracht zijn geworden door bet verhaal, dat de hoofden der naburige stammen hun gedaan liebben van de kroning van Alexander III. De illuminatie van Moskon moet de Merwers ver blind hebben, en de Keizer van Rusland telt 300,000 onderdanen meer. Het is nog niet zoo lang'ge leden, dat lord Beaconsfield aan bet kabinet van Petersburg liet weten, dat hij in het bezetten van Merw een casus belli zou zien. En daartoe had hij gegronde redenen. Waartoe dient de heerschappij over bet Suez-kanaal, als Indië, waarheen Dat is goed, ik ben geheel gehoor. Het zal nu twee jaren gele den zijn, ik zal toen omstreeks twaalf jaar oud zijn geweest, dat ik lust kreeg om in de Ganges die visschen met rose schubben, die zoo veel op bloemen gelijken, te gaan vang'en. Cijprijnen? vroeg George. Neen, zoo beeten zij niet bij ons, antwoordde Kazil. Hij noemden een vreemden naam en vervolgde: De visschen zwemmen het liefst op die plaatsen waar de rivier door bet lommer van het uitgestrekte woud Ramgawth, drie mijlen van Benares gelegen, beschaduwd wordt. Daar ziet men ze bij menigte spar telen tusscben de groote bladen der lotusbloemen en nenupharsen en kan men ze vangen met een bengel waar aan tot lokaas een kleine vlieg is vastgehecht Rusland al meer en meer voort schrijdt, van de landzijde bedreigd wordt? Rusland is thans op slechts eenige dagmarschen verwijderd van Afghanistan, het laatste bolwerk tus- schen het Czarenrijk en Britsch-Indië en is eigenaar van Merw geworden zonder dat een soldaat opgeofferd werdgoud was het wapen. In het Britsche Parlement werd de regee ring reeds over het gewichtige feit geïnterpelleerd, maar de antwoorden des ministers bevatten weinig of niets meer dan hetgeen wij reeds weten. Volgens een Times-telegram uit New-York van den 18de, liep, blij kens een telegram uit Lima van dien dag, in deze stad het gerucht, dat de vredesonderhandelingen tus- sche Chili en Bolivia geschorst zijn. In eerstgenoemde Staat wordt het burgerlijk huwelijk ingevoerd. De verdediger van den Zweed- schen staatsminister Selmer bracht zijne taak voor het rijksgerechtshof te Christiania ten einde, en richtte daar de Minister een korte rede tot h6t Rijksgericht, hetwelk besloot, dat op den 22sten dezer te 9 uur tot stemming zou worden overge gaan. Men berekent, dat hiertoe vijf k zes dagen zullen noodig zijn. Gedwongen door de omstandigheden, zal men de bij reglement vastge stelde bepalingen moeten overschrij den, volgens welke het stemmen, zonder afgebroken te worden, moet geschieden, totdat alle leden van het Rijksgericht hunne stem h»bben uitgebracht. Dat hiertoe zooveel tijd vereischt wordt, is licht te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat de eerststemmende verplicht is, een volledig overzicht van de zaak te geven, wetsartikelen toe te passen «Ik had een hengel,snoer en vliegen en een netje om mijn vangst in te bergen en door onder water dompelen in leven te houden. «Bij bet aanbreken van den dag verliet ik Benares, liep de rivier langs en na twee uur loopens be reikte ik de grenzen van bet woud. «Zonder een oogenblik te rusten legde ik mijn hengel in het water, maar ik had geen gelukkige vangst ik vong niets. «Dichte bosscben en waterplan ten en vreemdsoortige gewassen groeiden in de ondiepten van de rivier, zoodat mijn snoer te kort bleek om het vrije water te berei ken. Ik zag de roode visschen spar telen als om mij te plagen en bij duizenden gretig naar de vliegen zwemmen, maar helaas! aangezien mijn snoer te kort was, kon ik geen enkele machtig worden. «Ik liep verder in de hoop een plekje te vinden dat minder begroeid en daaruit het vonnis op te maken. De volgenden kunnen, als zij willen, zich kortelijk houden aan eene voor gaande stem, maar zijn verplicht hunne redenen op te geven, wan neer zij van eene andere meening zijn dan een der vorige leden. Haarlem, 21 Eebruari 1884. Op een armband der ongeveer dertigjarige juffrouw, wier lijk Dins dagmiddag niet ver van Halfweg uit de Amsterdamsche vaart is op gehaald, stond t. K. gegraveerd. Zij is waarschijnlijk uit Amsterdam af komstig. Van de 38 sollicitanten die zich hadden aaugemeld voor ge meente-veldwachter van Haarlem mermeer is benoemd Jan Visser, agent van politie te Haarlem. De coöperatieve Winkelver- eeniging en Bakkerij van «Des Werkmans Vriend» alhier heeft, blijkens het dezer dagen uitgebracht verslag over het 4e kwartaal van 1883, in hare beide winkels (Spaarn- wouderstr. No. 59 en Oranjestraat hoek Leidsche Vaart No. 1), en in de Bakkerij, eene totaal ontvangst van leden en niet-leden vanf14888,80 (in het geheele jaar 1883 f58288,70.) De daarop genoten winst, na af* trek van rente, aflossing, huishuur, salarissen, vrachten, afschrijvingen, en alle andere onkosten, wordt op de boekjes der leden bijgeschreven, tot een bedrag van 8 percent over hetgeen ieder in die drie maanden, blijkens de ingeleverde penningen in een der beide winkels, of aan brood uit de Bakkerij of de depóts, heeft be steed. De gebeele winst in 1883 onder de leden verdeeld, beloopt ƒ2687.25, d. i. gemiddeld 81/* percent. Er zijn thans 154 leden. Het volgende staatje geeft een vergelijkend overzicht over de vier kwartalen van 1883. C3 CÏ 4 =2 1 1 B D D p J. I ST I O ÏT E E' S. O' #- KJ -I fO -] O ft -j-j l'SWbO(£®CC03CiU,MCCi C£> cc OO )_1 i til O -1 W M Oi A~- oo co (-> l—b» o m os m a 't-ocoo Klbb'-CiijlJ'MHCCÜ'èDb Q!OCCoo^C»CCf«OMÜiC>l^ «5% ccosWHif.uiocaOMWi-'! ce o i-i b a ós b k ós i f-CC-JW^tóOCOCNJCC-vl. was, maar langer dan een uur liep ik voort zonder te vinden wat ik zocht. «Eensklaps slaakte ik een kreet van vreugde. Aan de takken van een door den storm neergevelden boom, zag ik een der kleine kano's bevestigdzooals de visschers in weinig tijds uit een, door middel van vuur uitgeholden, boomstam, vervaardigen. De pagaai lag er in. «Oogenblikkelijk kwam het denk beeld bij mij op om er mij meester van te maken en bet na eenige uren weder op zijn plaats terug te brengen. Die verzoeking'was te groot. Ik liet mij langs den zeer steilen oever afglijden, greep het bootje, sprong er in en bevond mij eenige oogenblikken later in bet midden der Ganges. «Deze rivier, welke van af baar oorsprong tot liaar monding over schaduwd wordt door de reusachtig hooge boomen van het woud Ram gawth, heeft een ontzagwekkende breedte. De kruinen dezer boomen, welke volgens de overlevering tien duizend jaar geleden door god Wisch- noe eigenhandig zijn gezaaid ge worden, vorxnen van den eenen oever naar den anderen een onme telijk gewelf, waaronder het zilver water der geheiligde rivier voort snelt. «Die donkere, onafzienbare door de natuur gevormde,, steeds somber wordende spelonken leveren een prachtig maar indrukwekkend ge zicht op en verwekken onwillekeu rig een gevoel van vrees. De indruk is zoo machtig en overweldigend, dat men zich als het ware in een reusachtig graf waant. «Wat ik u daar vertel meester, merkte ik toen nog niet zoo dade lijk op. Telkens als ik mijn ben gel in het water wierp, haalde ik een vis eb op en dacht, aan niets anders dan ze van den hoek los te

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1