hem andermaal de toegang tot de vergadering was ontzegd, weder aan eene verkiezing heeft onderworpen, is op nieuw door zijne kiezers tot hunnen vertegenwoordiger benoemd. Bij de eerste poging evenwel, om zijn en zetel in te nemen, werd hem ook ditmaal den toegang geweigerd. Hoe lang die strijd nog kan voort duren is niemand bekend. Wel wordt telken keer de meerderheid, die hem tot heden getrouw bleef, kleiner; zoodat misschien nog eens de tijd komt, dat de conservatief gekozen wordt. In de Italiaansehe Kamer heeft de regeering inlichtingen verstrekt aangaande den jongsten aanslag op het leven van koning Humbert. Daaruit blijkt dat het gevaar waar aan Z. M.' heeft blootgestaan niet zeer ernstig geweest is, daar de ont plofbare stoffen in veel te geringe hoeveelheid aanwezig waren. De poging zelve wordt er echter niet minder misdadig om. In de Oostenrijksclie kamer had een der leden het voorstel gedaan om eene subsidie ten laste van deu staat te verschaffen aan alle huis gezinnen, wier hoofden door de on langs goedgekeurd-' uitzonderings maatregelen getroffen zijn, en der halve hunne woonplaats hebben moeten verlaten. Natuurlijk is dit voorstel met overgrote meerderheid verworpen. Is er behoefte aan hulp, zoo verklaarde de minister, dau zul len de armbesturen zich ook ten opzichte van die personen niet ont trekken; doch het nemen van een besluit als het voorgestelde, zou in deze tegenwoordige omstandigheden het karakter verkrijgen, als wilde de kamer de ontevredenen in hunne agitatie steunen en de maatregelen der regeering afkeuren. BIWEMAND. Haarlem, 23 Februari 1884. Gisteren namiddag is in de Wil- helminastraat een paard, gespannen voor een rijtuig, waarin behalve den koetsier, nog vier personen zaten, door het schrikken van een stoom- heimachine op hol geraakt. Het rijtuig werd tegen een lantaarnpaal geslingerd en daardoor gedeeltelijk vernield, waarbij de koetsier van het rijtuig voorover op straat viel en "belangrijke verwondingen in het aangezicht bekwam, zoodac genees kundige hulp moest worden inge roepen. De andere personen kwa men met den schrik vrij. Gisterenavond arriveerde te Vlis- vsingen Z. D. H. de prins von Wied met gevolg, komende van Neuwied, met bestemming naar Londen. Z. H. vertrok onmiddellijk na aan komst per mailboot Prinses Marie kapt. Stasse, naar Engeland. Voor eenigeu tijd Is melding gemaakt, dat een groot aantal fo rellen in de vijvers van het land goed Oranje Nassau's-oord, ten ge volge van onzuiver water van eene nabijgelegen papierfabriek, waren gestorven. Thans is het gelukt, dit water eene andere afleiding* te ge ven, terwijl men er tevens in g slaagd is, de grachten en vijvers voortdurend gevuld te houden met kristal helder welwater, zoodat de vrees dat deze visschen geheel zou den worden uitgeroeid, als gewe ken is te beschouwen. Uit Iudië wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Deli blijft ons beste hoekje, het land der toekomst, het land van Hollandsche energie, dank zij man nen als Cremer, \£an den Honert, Gramberg, Dates e. a. Door hen blijven wij Hollanders er den boven toon voeren en de meeste kracht ontwikkelen. Aan een particulieren spoorweg is men druk bezig met het leggen van een particuliere tele graaflijn zal spoedig een begin wor den gemaakt, zelfs spreekt men van een onderzeeschen kabel van Deli- Laboen naar Penang. Een particu liere kost- en dagschool is er thans opgericht, namelijk te Medan. Een belangstellende heeft daarvoor aan particuliere giften f 470 's maands bijeen gekregen, en op dit vaste in komen heeft mevrouw de wed. BlumerBorel een school geopend. Kent gij flinke jonge lui? Ik bid u, in naam onzer nationale eer, maak dat zij naar Deli gaan. Ver tel hun eens, dat zij, die daar in betrekking komen, een paar moeie- lijke jaren voor den boeg hebben van des mogens 511 en daarna van 15, onder de brandende zon. in de velden, te paard en te voet maar dan ook hun fortuin heb ben gemaakt, als zij blijken van geschiktheid, vooral van wilskracht geven hebben. Ik ken o. a. ad ministrateurs op een inkomen van f 1000 tot f 1500 'smaands plus vrije woning en aandeelen in de winst, die deze betrekking in vijf jaren tijds gekregen hebben. Roep dus jongelui naar hier en laat hen hunne kracht ontwikkelen en onzen ouden roem handhaven gaan in het land, dat minstens gedurende vijftig jaren nog het land der fortuin is. Waarom zouden vreemdelingen ons weder in dezen de loef afsteken Er zijn er reeds meer dan genoeg. Niet genoeg daarom kan ik het Regee- ringsbesluit prijzen, dat in het be stuur van de Deli-spoorwegmaat- schappij slechts Nederlanders zitting mogen hebben; niet genoeg dus ook de tegenwoordige handelwijze der Deli-maatsch»ppij, die slechts Neder- landsche jongelui schijnt te willen hebben. Bij sommigen stuit men altijd op dat verlammende beginsel van verlofstraktementen en pen sioenen. Is de stichter van Batavia ook daarvan uitgegaan? Waarom moeten dan in de negentiende eeuw de jongens van Hildebrand denken aan ziekworden en stervên? Te Vlaardingen en Dokkum vaceeren deurwaarders-districten bij de belastingen, ieder met f 700 jaarwedde. Aan het nieuw ingestelde, nog niet vervulde deurwaarders -dis trict Apeldoorn, is een jaarlijksche belooning van f 800 verbonden. Het Dep. van Financiën stelt voor laatst genoemde betrekkingdemededinging tot 10 Maart e. k. open. Te Amsterdam zal op Dinsdag 4 Maart e. k. in het Volkspaleis een groot concert worden gegeven ten behoeve der gezondheids- vacantiekoloniën. Duizend kinderen der openbare scholen zullen onder de belanglooze leiding van den heer H. D. R. Brandts Buys de kindcr- vacantie De Wereld van Benoit, schets van De Geyter, ten gehoore brengen, benevens andere liederen. Een koor van 400 zangers van Am (els Mamienkoor. Euterpe en Oefening haart Kunst zal eene lief- dehvmne. voor deze gelegenheid - Men leest in het Weekblad, voor Hillcgom: «Zooals wij reeds mededeelden, zal alhier, op 1, 2 en 3 Maart a. s. van wege onze afdeel ing der Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur, eene Floraliatentoonstelling van bloeiende planten en bolge wassen worden gehouden. Te oor- deelen naar de talrijke aangiften, en hierbij genomen de inzendingen tot opluistering, belooft zij, niette genstaande de mededinging alleen open staat voor diegenen, welke kunnen gerekend worden tot den arbeidersstand te behooren, uitmun tend te zullen slagen. Liefhebbers kunnen wij dan ook uu reeds g«rust aanraden, als die tijd daar is, een kijkje te gaan nemen. Dit is reeds de derde Floralia-tent.oonstelling, welke van deze afd. uitgaat, en zij schijnt de eenige der Vereeniging te zijn, welke eene dusdanige ten toonstelling in dit voorjaar houdt.» door den heer Brandt Buys vervaar digd, voordragen. Gisterenmiddag haalde een schui tenvoerder. die in het IJ bezig was met het laden van gaspijpen, bij hetl lichten van den vaarboom een zak op, waarin een pasgeboren kind. ïn een vuilnisemmer in een gang in de de Willemstraat te Amster dam werd gisterenmorgen een blik ken doos gevonden, waarin het lijk van een pasgeboren kind. bedriegelijke pogingen van Z. ver ijdeld, die in verzekerde bewaring werd genomen. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Vijftien menschen verkeerden Donderdagnacht door de roekelooze handelwijze van een sluiswachter te Appelscha in levensgevaar. De man liet het water met alle geweld door de rinketten vliegen, met 't gevolg dat vier schepen door 't, zakken van 't water op zijde kan telden en 't water binnendrong, dat gelukkig de schepelingen wekte. Hun angstgeschrei bracht spoedig menschen op de been ("s nachts om 2VS uur) en door 't openzetten der rinketten van het andere vallaat, wist men 't water te doen rijzen en verder gevaar te voorkomen. De P. G. C. deelt mede, dat den lflden Februari jl. een telegram aan Z. M. den koning geweigerd is door een der ambtenaren der te legrafie aan het station Scheemda, omdat de naam der straat en het nommer van het huis, waarin Z. M. de koning woont, er niet in ver meld stonden. Er heeft zich te Utrecht weder eene commissie van tappers ge vormd om pogingen in het werk te stellen tot het oprichten eener vereeniging, ten einde, evenals op andere plaatsen, bij de Regeering aan te dringen op herziening van de drankwet ter verkrijging van persoonlijk vergunningsrecht. De Goesche Ct. maakt melding van een loteling, die in die gemeente is ingeschreven voor de lichting van dit jaar en aanspraak maakt op vrij stelling wegens broederdienst .van zijn halfbroeder, die in 1816 geboren, in 1835 werd ingelijfd bij de 17de afdeel ing infanterie (tegenwoordig het 6de regement). Aan de Asser Ct. wordt geschreven. De arbeider H. W. kwam dage lijks zijn werk verrichten bij Hoo- genkamp, wonende in 't Neeninge- lacd nabij deze stad. Hier kwam W. met een gepensioneerd O.-I. mi litair O. Z. in kennis, die hem over haalde meê naar Indië te gaan. W. kwam dit wel aannemelijk voor en deed de noodige stappen om in 't bezit van de vereischte papieren te geraken die hij voor eene dienst neming naar Indië noodig had, vol gens opgaven van Z. Toen dit in orde was, gingen, behalve genoem den W. en Z., ook als gezelschap twee andere personen meê naar Harderwijk. Daar aangekomen wis ten de drie W. zijne papieren af handig te maken en Z. daarvan in 't bezit te stellen. W. werd aan zijn lot overgelaten en moest zonder papieren of geld ("dit had hij niet) den terugweg' van Harderwijk naar hier aannemen. Intusschen deed Z. met mede werking zijner beide vrienden moeiti om weer dienst te kunnen nemen naar Indië op de papieren die hij van W. in zijn bezit had en nu als zijne eigene uitgaf. Gelukkig werd dit nog bijtijds ontdekt en alzoo de uitingen van liefde en teederheid, waarna George zich langzaam uit de handen, welke hem steeds om vatten lcrsmaakte en met tranen in de oogen tot hen zeide Beste vaderbeste broe derNu wij weder hereenigd zijnnu ik u weer heb om helsd, laat ik u nu weer eens goed in de oogen blikkenhet is zoo lang geleden, dat ik u gezien heb! En met vochtige oogen, waarin zich zijn gevoelens van kinderliefde en broederlijke toegenegenheid ai- spiegelden, zag hij den grijsaard en den jongeren broeder aan. Een grijsaard zeggen wij, maar onze lezers zouden zich in deze uit drukking kunnen vergissen, want ofschoon .Sir John Malcolm, wat het aantal zijner jaren betrof, (hij telde zestig jaar) een grijsaard kon genoemd worden, behoefde men hem slechts aan te zien om tot de overtuiging te komen, dat hij nog in de volle kracht van zijn leven was. Sir John geleek veel op zijn zoon. Zwaar hoofdhaar, hetwelk vroeger blond, docb nu grijs was, omgaf I een frisch blozend gelaat, waarin zich bijna nog geen rimpels ver- I toonden. Zijn statige, flinke gestalte was niettegenstaande zijn leeftijd slank gebleven en zijn ledematen konden in lenigheid met menig jon geling wedijveren. Hij was wel de man, gelijk Iva- zil hem had beschreven; men her kende in hem den held, die met gevaar van zijn leven, de dolk in de vuist, het pistool tussehen de tanden, onversaagd zijn paard in de golven van de Ganges deed afdalen om een kind in nood van een ge- wissen, smartvollen dood te redden. liet gelaat van Sir John Malcolm j trok iedereen aan en men kon niet nalaten eerbied voor hem te gevoe- len. Goedheid, zachtheid en wils kracht spraken uit elk zijner trek ken. Zijn hoog voorhoofd teekende verstand, en zijn diepen blik scheen elke meuschelijke gedachte te door gronden. Zijn lach was opgewekt en vroolijk, maar tegelijkertijd gaf de vaste trek om zijn mond blijk van beslistheid en vastberadenheid. Eduard Malcolm was een schoon jongeling van omstreeks vier en twintig jaarhet sprekend evenbeeld zijner moeder, die hij in zijn kinds heid verloren had. Hij geleek noch op zijn 'vader, noch op zijn broeder, had prachtige, zwarte oogen, een bruine knevel, een donker uiterlijk met regelmatige trekken en een blanke tint. O! vader, riep George na een korte aandachtige opneming van diens gelaatstrekken uit. Wat ben ik blijde u terug te zien. Zes jaar zijn wij van elkander ge scheiden geweest en Goddank gij zijt niet veranderd! Altijd dezelfde, GEMENGD NIEUWS. Indië is jaloersch geweest op Ne derland. Werd een Leidsch boek drukker aangeslagen als molenaar, eau-de-cologne moest daarginds door gaan voor gedisteleerd. Zietdaar de dames onder de leelijke beschuldi ging, dat zij misbruik maken van sterken drank, door aan hun zak doeken den eisch van welriekendheid te stellen. Een ongalante aardigheid van den fiscus! Te Berlijn was dezer dagen in het gastvrije huis van een be kend industrieel een groot, gezel schap bijeen, waarin ook de kmnst en de letterkunde vertegenwoordigd waren. Het scheen echter dat de gastheer niet op de hoogte was van sommige persoonlijke betrekkingen tussehen kunstenaars en letterkun digen anders zou hij zeker den mu sicus B. en den bekenden criticus L., twee persoonlijke vijanden, niet gelijktijdig genoodigd hebben. De verrassing voor beide heeren, elkaar hier te ontmoeten, was inderdaad groot. Nog vóór het uur van 't sou per besloot B., zich maar uit de voe ten te maken. Aan de deur gekomen, regende het met bakken uit de lucht. Gelukkig zag het dienstmeisje, dat hem uitliet, op den hoek der straat nog een vigelante, waarvan zij den koetsier aanriep. Weer de trap op gaande, kwam zij den heer L. tegen, die B.'s vlucht niet bemerkt had en ook op 't idee gekomen was maar liever weg te gaan en voor den an der het veld te ruimen. «Het regent verschrikkelijk, mijn heer!» zei het dienstmeisje, terwijl zij den letterkundige de trap aflichtte; «en er is geen rijtuig te krijgen maar daar is juist een heer inge stegen, die ook dien kant op moet misschien kunt u wel samen «Koetsier, halt!» riep de letterkun dige, en met kraag op en den bood diep in de oogen, vroeg hij den heer in het rijtuig: «zou ik ook met u mee mogen rijden naar de Berliner- strasse?» -«Met pleizier, wel ze ker!» In 't volgende oogenblik zat de letterkundige og het droge naast zijn beminnelijken onbekende. Maar het incognito duurde niet lang. De eerste de beste straatlan taren deed beiden woedend opsprin gen. Een druk op den elastieken bal en de vigelante stond stil. Ge lukkig had het rijtuig twee portiers. B. en L. stegen nu met gelijke heftig'e tempo's uit, drukten den koetsier een fooi in de hand en gin gen elk zijns weegs in den stroo menden regen. - Bij de ontdekkiug van# de ge heime speelbank te Pest, ten huize van zekeren graaf d'Ecquevilley, zijn de meeste spelers ontsnapt. Toen een commissaris van poltie met ze ven, als heeren vermomde agenten er een bezoek kwam brengen, wer den zij in het salon toegelaten,dat door een dunne deur van de eigenlijke speelkamer was gescheiden. In het salon was een jongmensch, die den commissaris kende en terstond naar binnen schreeuwde: «Maak dat je weg komt». Tevens draaide hij de deur op slot en ging er tegen staan, doch na een paar seconden werd hij verwijderd en stormden de agenten binnen. De meeste spelers waren bezig door de rameu te ontvluch ten. Vier bleven er achter, terwijl bovendien nog zeven overjassen in de voorkamer werden gevonden, waarin de visite aartjes de namen der spelers verrieden. Alles, wat men von.l, werd in beslag geno men, en de baron ontving een me- dedeeling van den stad- commandant, waarin hem gela-t werd om binnen 48 uren de hoofdstad ie verlaten. Uit het onderzoek bleek, dat deze geheime speelbank reed- drie en een half jaar had bestaan. V A It 1 A. De gijzeling. Een mandie reeds twee jaar lang wegens schul den gegijzeld zat, riep op zekeren dag zijne schnldeischers op. De meesten kwamen uit nieuws gierigheid, enkelen met een zeer flauwe hoop op betaling. «Heeren», dus sprak de schulde naar hen aan, de gevangenis is een onaangename historie voor ons alleS maal. Gij betaalt alle dagen voor mij een daalder, en wie weet hoe lang dat nog duren kan. Ik doe u een voorstel: laat ma los, geef mij een gulden per dag en schrijf de overschietende vijftig cents van mijn schuld af. Dan geraken we eiudelijk eens van elkander af; ik krijg mijn vrij heid en gij uw geld terug.» Men was zoo verblind door zijn eigenbelang om daarin niet te tre den. En toen men hem eindelijk toch moest loslaten vond men 't maar beter om van verdere trans acties af te zien. sterk en gezondHet ongezonde oostersche klimaat heeft een ijzer lichaam gespaard voor de edelste ziel, welke er bestaat! Beste jongen! antwoordde Sir John zijn zoon op nieuw om armende, -wat God doet is wel gedaan Ik heb mijzelven een groot- sche taak opgelegd en ik hoop dat God mij het leven zal sparen en mij de kracht geven, haar te volbren gen. Roept hij mij dan tot zich, dan stierf ik gerust en gelaten met den uitroep: Heer, Uw wil geschiedde!! George drukte de hand van zijn vader aan zijn lippen en stamelde* Indien er meer zulke menschen waren als gij, dan zou de wereld niet zoo slecht zijn. Zich daarop tot zijn broeder wen dende voegde hij er bij En gij, beste Eduard, gij waart nog bijna een kind toen ik u ver liet; als jongeling vind ik u terug; Een zeldzame ontmoeting. Dezer dagen g'af men een gemaskerd bal; de dames zouden uitsluitend deugden voorstellen. Alle dames kenden alkaar; slechts een tweetal niet. De gastvrouw stelde deze dames aan elkander voor: «De weldadigheid. De dank baarheid.» De beide maskers zagen een oogen blik elkander aan; toen spraken zij schier gelijktijdig «Aangenaam kennis te maken! Zoolang de wereld bestaat, ontmoe ten wij elkaar voor de eerste maal!» Uit de gerechtszaal.. Rechter. Bekent ge schuldig te zijn Beschuldigde. Eerst moet ik hoos ren, wat de getuigen weten. wist gij eens hoe gelukkig* en trotsch j ik ben uw broeder te kunnen noe- j men, indien gr eens wist, welke vreugde mijn geheele wezen vervult, j uw handen in de mijnen te drukken, j en het liefelijke woord broederte kunnen uitspreken De komst van Kazil enStopver- j brak hun gesprek. George's kamerdienaar had aan i den ingang* zijn paard in den steek gelaten en kwam nu nader. Kazil had zich om de eerste ontmoeting niet te belemmeren, uit bescheiden heid op een afstand gehouden doch naderde, nu Stop daartoe het voor beeld had gegeven, op zijn beurt. (Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2