ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Dinsdag 26 Februari 1884. No. 195. FEUILLETON. UDTSMUD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlemper maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co, JOIIn. P. JONES, Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg Mcmtmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.16, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* •12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*. 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. W3NTERDEEN ST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.3< 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De telegraaf bracht ons, helaas spoediger dan iemand-het had ver wacht, een treurig nieuws, dat voor zeker niet zal nalaten, zoowel in Engeland als in geheel Europa diepen indruk te maken. Tokar heeft zich na eene heldhaftige verdediging van enkele weken aan Osman Digna overgegeven, zoo luidde de jobstij ding en hoewel men in het eerst daaraan weinig' geloof sloeg, en meende, dat het slechts een loos alarm was, thans maken nadere be- vestingen het onmogelijk nog aan de waarheid te twijfelen. Het Brit- sche expeditiekorps, dat op weg was om de benarde vesting te ontzetten, komt derhalve te laat, en wederom heeft de partij van den Mahdi eene overwinning behaald, die hare positie aanmerkelijk versterkt. Voor het Engelsche ministerie is het geluk kig, dat deze tijding kwam nadat de stemming over de motie van wan trouwen gevallen was. Wellicht ware zij van invloed geweest op den uit slag. Toch heeft deze nieuwe teleur stelling ook het kabinet Gladstone gevoelig getroffen. Oogenblikkelijk werd er een ministerraad beleg'd, waarbij ook generaal Wolsele}7 tegen woordig was, en waarin de maat regelen besproken werden, die thans genomen moeten worden. Nu Tokar gevallen is voor het Engelsche leger ter ontzet kwam opdagenzoo meenen enkelen, is de expeditie onnoodig geworden en kan men de troepen, welke daartoe bestemd waren, op andere plaatsen beter gebruiken. Anderen daarentegen, deelen dit ge voelen niet. Wel was Tokar het hoofddoel van den tocht, zoo bewe ren zij, doch geenszins het eenige. Nog andere steden verkeeren in ge DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. DEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË XA VIER DE MONTÈPIN. 14) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Deze kende Sir John en SirEduard en overstelpten hen beiden met over dreven betuigingen van gehechtheid, waarmede hij inderdaad aan George verbonden was. Zijn naïve uittingen werden voortdurend afgewisseld door klaagliederen over de vele ongemak ken, welke hij op reis had te ver duren gehad en hij voegde er me nige bittere opmerking aan het adres van het ellendige land, waarop hij zijn voeten had gezet, aan toe. vaar, en laat men den benden van Osman Digna den vrijen teugel, dan zullen zij al verder en verder voort rukken en in hunne overwinningen gevaarlijk worden, ook voor de vei ligheid van eigenlijk Egypte. In den ministerraad had, zoo verzekeren enkele Londensche bladen, het ge voelen dezer laatsten de overhand, en werd er besloten, de expeditie toch naar Soedan te zenden, thans met het hoofddoel om Trinkikat tegen mogelijke aanvallen te beschermen. Nu eenmaal het geval er toe leidt, zocht men natuurlijk naar de oor zaken, waaruit het is voortgekomen, Na den jongsten uitval, welke met zulk een uitstekend succes werd be kroond, had men gemeend, dat de stad het nog geruimen tijd zou kun nen uithouden. De voorraad levensmiddelen was vermeerderd met datgene, wat men op den vijand had buit gemaakt; het vuur der belegeraars was niet zoo gevaarlijk, dat dit de overgave noodzakelijk maakte, en toch opende men de poorten der stad. Het schijnt ook thans weder de muiterij onder het garnizoen geweest te zijn, die den opstandelingen de overwinning verschafte. Door de aanbiedingen van Osman Digna verlokt en be vreesd voor eene tweede editie van bet bloedbad te Sinkat, weigerde de bezetting de bevelen der officie ren op te volgen, en deserteerde naar den vijand, zoodat de bevelhebber uit gebrek aan strijdbare mannen ten laatste genoodzaakt was zich over te geven. Alweder derhalve een bewijs, hoe weinig men op het eigenlijke Egyptische leger kan ver trouwen. Voor Soeakim heeft de Britsche vloot alreeds goede diensten gedaan. De aanvallers door eene schijnbare Daar deze aandoenlijke doch wel wat langdradige speech nimmer scheen te zullen ophouden, maakte George spoedig aan deze uittingen een einde. Zeg. meester Stop, zeide hij lachend, voor van daag is het nu genoeg!! Morgen de rest! De kamerdienaar in zijn volle waardigheid gekwetst boog zeer on derdanig, nam naar hij dacht een zeer deftige houding aan en deed eenige stappen achteruit. Heden nacht hebt gij honger geleden. vervolgde George, gij moet nu wel half dood van den geeuwhonger zijn! Ga naar binnen Stop, mijn vader keurt het goed dat gij u eeji en ander laat voorzetten, drink dan op onze gezondheid een kruik ale en een flesch claret. Die woorden deden Stop herleven een vergenoegde lach verscheen op zijn deftig gelaat! De dappere En- gelschman, die van honger en dorst werkeloosheid overmoedig geworden, naderden de stad al meer en meer, totdat zij onder het bereik vau het vuur der oorlogsschepen kwamen, die natuurlijk niet nalieten hen met een geducht salvo te ontvangen; zoodat zij alleen door eene overhaaste vlucht het leven konden redden, evenwel niet zonder dat een groot aantal der aanvallers hunne driest heid met den dood moesten bekoo- pen. Weldra zullen waarschijnlijk de mariniers en matrozgn den vijand ook te land gaan bestoken, en be proeven den omtrek van hunne te genwoordigheid te zuiveren. In Khartoem gaat generaal Gordon voort met het nemen van die maat regelen, die hij in het belang zijner zending noodig en nuttig acht. Het schijnt hem daarbij vooral te doen. om het vertrouwen der bevolking voor ziph zeiven en Engeland te winnen; ten minste de verschillende besluiten door hem uitgevaardigd en door proclamatiën den volke be kend gemaakt hebben ten doel, de misgrepen van het vorig bestuur zooveel mogelijk te herstellen. Uit alles blijkt het, dat de ontevreden heid der Soedaneezen voor een goed deel zeer gegrond was. Met ijzeren hand regeerden de vertegenwoordi gers van den Khedive, en liet aantal politieke gevangenen, dat slecht ver zorgd en dikwijls ten bloede toe ge- jeeselden in vunzige kerkerholen was opgesloten, moet zeer aanzienlijk geweest zijn. Een der eerste maat regelen van den generaal, was dan ook eene aigemeene amnestie af te kondigen en de deuren der gevan genissen te openen. Daarbij Tiet hij niet na er op te wijzen, dat thans een beter tijdperk was aangebroken; dat de dwingelandij had plaatsge maakt voor de vrijheid, waarnaar men reeds zoolang had gestreefd; verging, snelde naar binnen om zich aan roastbeef, ale en claret te goed te doen. Op hetzelfde oogenblik bemerkte Sir John Kazil, en wenkte hem nader te komen. Dank, mijn. goede jongengij hebt mijn zoon veilig, gezond en wel hier gebracht: Gij hebt mij uw schuld betaald; wij zijn elkaar niets meer schuldig! Meester, stamelde Kazil, terwijl hij voor den grijsaard den knie boog en eene zijner handen volgens Hindoesch gebruik eerbiedig op zijn hoofd legde; meester, ik ben u het leven verschuldigd, en zoolang ik voor u en de uwen al mijn bloed niet vergoten heb, is mijn schuld niet, afgedaan Nu, wie weet, wat er nog ge beuren kan, antwoordde Sir John. Wie kan de toekomst doorgron den? Misschien breekt nog eenmaal de dag aan waarop wij u zullen dat de privilegiën vroeger den be woners gegeven, weder van kracht waren en dat dientengevolge alle reden tot verzet had opgehouden te bestaan. Voorloopig schijnen deze maatregelen doel te treffen; althans de bevolking is rustig en draagt den nieuwen goeverneur als op de handen. Als het hem nu ook gelukt, met den Mahdi een vergelijk te treffen,- wat hij waarschijnlijk acht, dan be staat er alle kans, dat hij het Egyp tische leger nog' ongedeerd naai de boorden van den Nijl terugvoert, en alzoo een groot aantal personen van een wissen dood redt, terwijl hij daardoor tevens den Khedive het grootste gedeelte van zijne krijgs macht teruggeeft. Uit Tonkin komt thans een be richt, dat voorzeker nog wel eens nadere bevestiging behoeft, alvorens men er onvoorwaardelijk geloof aan kan slaan. De correspondent van den Standard seint aan zijn blad, dat de Chineezen besloten hebben Bac-Ninh te ontruimen en alzoo deze vesting zonder slag of stoot aan de voort- nikkende Franschen in handen te leveren. Wanneer wij ons herinne ren, hoe tot voor enkele dagen werd verzekerd, dat men te Peking het besluit had genomen Bac-Ninh tot eiken prijs te verdedigen, en hoe daaraan zelfs werd toegevoegd, dat sterke troepeoafdeelmgen waren af gezonden om het garnizoen daarin ter zijde te staan, dan komt ons zulk eene plotselinge verandering hoogst onwaarschijnlijk voor. Lang zullen wij daaromtrent niet in de onzeker heid behoeven te blijven, want tegen het einde dezer week, verwacht men dat de voorhoede van het leger in de nabijheid der stad gekomen zal zijn, en men alsdan een aanvang met de eigenlijke belegering zal noodig hebben en dien dag kunnen wij op u rekenen, niet waar? Dien dag zult gij mij bereid vinden, meester! riep Kazil met ongeveinsde geestdrift uit. Sir John en Edward geleidden George nu in deD Bengalow en brachten hem naar de vertrekken, die voor hem in gereedheid waren gebracht. Zij waren gelegen op de eerste verdieping, vlak boven de kamers, door Sir John bewoond, en heston den uit een slaapkamer, een kleed kamer en een zitkamer, welke laat ste tegelijkertijd tot studeervertrek was ingericht. Dezeluchtigevertrekkenwarenvoor- zien van groote, breede vensters, ter wijl Chineesche storeshetbinnendrin- gen der felle zonnestralen beletten. Het behangsel en de tapijten wa ren rechtstreeks uit China afkorns- j tig evenals de gebeeldhouwde meu- beien. Men kon zich niets gezelligere kunnen maken. Geheel gerust is men te Parijs evenwel over dezen tocht niet, en nog altijd vreest men aldaar er voor, dat geregelde Chi neesche troepen den voortgang van het leger zullen trachten te belem meren, zoodat eerst nog eeu veld slag geleverd zal moeten worden, alvorens men het einddoel van den tocht heeft bereikt. Zooveel is ten minste zeker, dat het in den omtrek van Bac-Ninh wemelt van Chinee sche soldaten, die daar zeker wel met geen zeep vredelievende bedoe lingen aanwezig zullen zijn. Enfin, de toekomst zal het leeren, in hoe verre bovenstaand bericht vertrou wen verdient. Door verschillende commission uit de kamer van afgevaardigden wor den de wetten door het ministerie voorgesteld, of die gewijzigd van den senaat teruggekomen zijn, on derzocht. Het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije gesloten stuit vooral op de bepaling, welke de laatste mogendheid tot eiken prijs gehandhaafd, wil zien, dat het Oos- tenrijksche vee ten allen tijde zal kunnen ingevoerd worden op Fransch grondgebied. De commissie belast met het onderzoek van de voorge stelde regeling omtrent het gemeen tebestuur van Parijs, handhaaft de bepaling, dat uit elk der twintig arrondissementen 4 afgevaardigden in den gemeenteraad zitting zullen hebben. Ook bij andere mindere be langrijke ontwerpen is het nog niet mogen gelukken tot eenstemmigheid te geraken. In het Spaansche ministerie heerscht, mag men de berichten uit Madrid gelooven, eenige oneenigheid. De maatregelen, door den presi dent genomeu, om de republikein- denken dan dit vertrek, dat eenvou dig' doch tevens confortabel was in gericht. Na een verfrisschend bad en na van kleederen verwisseld te hebben, gevoelde George zich een geheel ander mensch. Hij voegde zich daarop weder bij zijn vader en Edward, die hem in de eetzaal, met een keurig toebe reiden disch wachtten. Nauwelijks aan tafel gezeten, ge voelde George zich in staat zelfs met Stop wat eetlust aanbelangt te wedijveren. Hij deed achtereenvolgens een aan val op het gerookte rundvleesch en den Yorkschen ham en maakte een grooten bres in een heerlijk berei den wildpastei, zich daarna ach terover in zijn schommelstoel wer pende, riep hij uit: Laten wii eens wat praten Mijn jongenzeide Sir John, er ligt mij van het begin van A

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1