BIWENLAXü sche partij te bekampendragen j geenszins de algeheele goedkeuring] weg van den koning en sommige leden der regeering, en in den mi nisterraad, welken Alphonsus zelf presideerde, moet het daarover tot eene heftige woordenwisseling tus- schen den koning en Canovas ge komen zijn. In hoeverre die berich ten vertrouwen verdienen, weet men niet; doch dit is zeker, dat de hef tigheid, waarmede de regeering tegen elke partij, die niet geheel met haar instemde, optrad, velen heeft ont sticht; zoodat het niet te verwonde- ven zou zijn, wanneer de ontevre denheid spoedig tot eene ministeri- eele crisis leidde. Gelijk te verwachten was, heeft het bezetten van Merw door Rus sische troepen in Engeland de aan dacht van som mi re parlementsleden getrokken, die dan nok de regeering daarover om inlichtingen gevraagd hebben. Het antwoord van den heer Gladstone op deze vragen, was tame lijk geruststellend. Gevaar voorden Britschen invloed leverde die be zetting niet. het minste op, en ten overvloede had ten de Indische auto riteiten op verzoek der bevolking- zelve, last gegeven om Quetta te bezetten, eene stad wier bezit ruim schoots tegen dat vat Merw opwoog. Overigens was de verhouding ten opzichte van R island zoo vriend schappelijk nvgel'ik, zoodat nie mand in de naaste toekomst voor eene botsing bevreesd behoefde te zijn. Het Driekeizersboud, wordt thans wederom druk besproken. Het ge rucht, dat de keizer van Rusland in den loop van dit jaar een bezoek aan Weenen zal brengen, brengt deze zaak natuurlijk weder op het tapijt, en hoewel dit gerucht reeds ten stelligste is tegengesproken, knoopt men daaraan toch beschouwingen vast, die met dit verbond in verband staan. Over het algemeen evenwel, houdt men het er voor, dat van eene hernieuwing daarvan thans geen sprake kan zijn. Wel is de verhou ding tusschen de regeeringen van St. Petersburg, Berlijn en Weenen zeer vriendschappelijk, zoodat zij g-een gevaar van eenige beteekenis voor den vrede opleveren, doch men is er verre van, eene nadere aan sluiting wenschelijk en mogelijk te achten. Wel goede buren, maar geen intieme bondgenooten is thans het wachtwoord. Intusschen wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat de Russische troe pen van de Duitse he grenzen terug getrokken zullen worden. De ItaliaanscRe regeering heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland het bericht gezonden, dat de jongste rechterlijke beslissing, waarbij de goederen der propaganda aan eene conversie onderworpen zul len worden, geenszins de beteekenis eener verbeurdverklaring heeft. In Peru heeft bij de jongste ver kiezingen de vredespartij eene be langrijke overwinning behaald, zoo dat het thans te verwachten is, dat president Iglesias thans in de ver tegenwoordiging eene meerderheid zal hebben, welke hem het regeeren mogelijk zal maken. De bevolking zal dan ook wel eens genoeg krij gen van dat eeuwigdurende oorlog voeren. den maaltijd af, eene vraag op de lippen Welke, vader? Hoe komt het, dat gij eerst heden zijt aangekomen? Volgens de berichten van den door Kazil ge zonden boodschapper, moest gij naar mijn nauwkeurige berekening welke ik alle reden heb als juist aan te nemen gisteren reeds hier zijn geweestEk begon reeds een weinig ongerust te worden en indien ik niet gevreesd had u op een vau de vele, allen op Beuares uitloopende, bergpaden mis te loopen, dan waren Edward en ik, van och tend vroeg reeds op weg gegaan om u te gemoet te trekken.Zeg mij dus of miju berekeningen onjuist waren, dan wel óf een óf ander onvoorzien voorval u onder weg heeft opgehouden. George glimlachte. Beste vader, antwoordde hij, gij hebt u uiet vergist, Haarlem, 25 Februari 1884. Toen den 2en Februari, de afd. Haarlem van het Nederl. onderwij zers-genootschap haar 12l/3 jarig bestaan vierde, werd de heer Slan gen, tot eerelid dier afdeeling hè- noemd uit erkentelijkheid voor de diensten die hij 12Va jaar lang" a^s voorzitter die bloeiende vereeniging had bewezen. Door de heeren Mr. A. J. En schede, archivaris en C. J. Gonnet adjunct-archivaris van Haarlem is voor de Tweede Kamer een verzoek schrift opgesteld, tot niet-wederop- richtiug van een buskruit-fabriek in de nabijheid van het Muiderslot, ten einde dit voor alle gevaar te behoeden. Genoemd verzoekschrift ligt tot 1 Maart voor belanglieb- hebben ter teekening bij de Erven Loosjes alhier. Voor de algemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd door de afdeeling Haarlem en Omstreken tot afgevaar digde gekozen, de heer J. Ph. Dol leman en tot plaatsvervanger de heer J. Schone. Leden van het paarden- comité werden de heeren Jhr. A. S. E. van Tets en C. T. Suermondt. Het lijk van de sedert eenige dagen vermiste juffr. W. v. S., is heden morgen uit het Kloppersingel opgehaald en per brancard naar bet. St. Elizabeths-gasthuis vervoerd. Het Weekblad, van het Recht deelt het navolgende aan den Koning ge richt request mede: Aan den Koning. Sire! Geeft met «leii meegten eerbied te kennen: Marinus Nieuwcnbuijzen,schippersknecht te Ierseke, voor wien, als de kunst van schrijven niet verstaande, ten deze optreedt en teekent Mr. .Johannes Justinus Bergsma, advocaat te 's-Gravenhage dat hij bij arrest van het Hof van 's-Gravenhage van 24 Januari jl., beves tigende e^n vonnis van de Rechtbank van Middelburg van 24 November jl. voor mishandeling is veroordeeld tot twee maanden celstraf en acht gulden boete; dat de mishandeling heeft bestaan in het toebrengen van een slag met een stok op 2 Maart 1883; dat de langdurige instructie gewijd aan zijne zaak geen uitvloeisel is van het ge- w icht van het tegenover hem bewezen ver klaarde feit, maar van de natuurlijke moeielijkheid om het bewijs te leveren voor onbeduidend feit, waarvan op het oogeublik dat het gepleegd werd niemand notitie nam; dat het voorgevallene heeft plaats ge grepen bi den vroegen morgen, toen reques- trant met ongeveer twintig andere kna pen zich moeöt onderwerpen aaq de loting voor de nationale militie, waarbij eenige opgewondenheid niet onnatuurlijk is, al thans in den regel voorkomt; dat door het gestrafte feit geen minuut de rust verstoord, veel minder-inbreuk gemaakt op het huisrecht, geen schade is toegebracht, geen afsluiting is verbroken, het dan ook geen gerucht in den lande heeft gemaakt; dat de straf hem voorkomt buiten ver houding tot het misdrijf te zijn; dat hij tot adstructie hiervan onder Uwer Majesteits aandacht brengt, dat op denzelfden dag, 24 Januari jl., een enn- didaat in de medicijnen, welke eene kost school was binnengedrongen, zoodat de brandklok moest geluid worden, de lande lijke bevolking tot ontzet opdaagde, en er gedurende een geruimen tijd onrust en gevecht ontstond, voor het niet gevaarlijk (volgens verklaring van deskundigen, zoo dat geneeskundige hulp schijnt ingeroepen) verwonden van twee personen is gestraft uw berekening- was onverbeterlijk juist en ik had gisteren reeds hier moeten zijn! Maar mij is een vreemd avontuur overkomen, zoo vreemd, dat het u voorzeker even raadselachtig als het mij is, zal toe schijnen en hetwelk de eenige oor zaak van de vertraging mijner toe- komst is geweest. Wat is er dan gebeurd? vroeg Sir John. Ik heb vier en twintig uur achtereen geslapen. Sr John schudde ongeloovig het hoofd. George vervolgde - Ja vader het is waar, vier en twintig uur achtereen en dat nog wel op eene plaats minder geschikt om te rusten, dan overal elders. Waar dan? In de bouwvallen van den tempel van Siva, op den top van den Beomah. Sir John sidderde. ✓met acht dagen celstraf en acht gulden boete; dat korten tijd daarop door dezelfde Rechtbank, die van Utrecht, een aantal jongolieden, die gedurende uren de rust iu eene aanzienlijke gemeente hebben ver stoord, met volkomen minachting van den huisvrede, mot verbreking van afsluiting, toebrengen van aanzienlijke schade, terwijl een der beleedigden een paar dagen later overleden is, gestraft zijn met veel lich tere straffen dan de requestrant; dat hij, twintig jaar oud, hard moet. werken voor zijn brood, en de zegeningen der beschaving hem slechts in zoo geringe mate zijn ten deelt' gevallen, dat hij dit request niet eens teekenen kan dat hij wel eens gehoord heeft, dat de wet voor alle Nederlanders gelijk is, en zulks dan ook wel het geval behoort te zijn, waar overal in den naam Uwer Ma jesteit wordt recht gesproken dat waar de som der omstandigheden, die verkleinen, wordt opgemaakt, de schaal zeker zeer in zijn voonjeel overslaat; dat Uw Kouiuklijk recht van gratie wel in de eerste plaats strekken zal tot het wegnemen van onwillekeurige hard heden bij de bedeel iug van het recht dat hij sehrijvende voor zich zeiven, niet tegen anderen, meent hier verder niets te moeten bijvoegen, eerbiedig ver zoekende dat het Uwe Majesteit zal beha gen hem te verleenen ontheffing der op gelegde gevangenisstraf, subsidiair vermin dering tot zoodanigen tijd, dat niet hij, do jonge ongeletterde schippersknecht, zwaarder worde gestraft dan de meer be voorrechten. 't Welk doende enz. VoorM. Nieuwenhuijzen. 's-Gravenhage, 19 Febr. 18S4. De Staatscourant van 24/25 Febr. bevat een kennisgeving van den minister van binnenl. zaken, waarbij veeartsen, die verlangen be noemd te worden tot adsistent aan de veeartsenijschool te Utrecht, op eene bezoldiging van ƒ1200, voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 April eerstkomende, met uitzicht op twee herbenoemingen, elke voor den tijd van een jaar, verzocht wor den zich vóór 15 Maart 1884, met opgaaf van leeftijd en overlegging vau hun diploma van veearts, schrif telijk en vrachtvrij aan te melden aan den directeur van genoemde school. De Czaar van Rusland heeft den heer mr. G. van Tienhoven, burge meester van Amsterdam, eere-pre- sident der Amsterdamsche tentoon stelling benoemd tot ridder der tweede klasse van de Stanislausorde, wegens zijne verdiensten tegenover de Russische afdeeling dier tentoon stelling. Door de comm. van politie te Alk maar wordt opgave verzocht van de verblijfplaats van Maria Anna Jager, leeftijd 25 jaar. Zij heeft, vergezeld van zekeren Jozeph Snel len, die gemeente verlaten, met ach terlating van haar kind in eene slaapstee. Waarschijnlijk zal zij naar Utrecht zijn gereisd. ln de jl. Vrijdag gehouden zit ting van den gemeenteraad te Delft, kwam in behandeling het rapport der Raadscommissie omtrent het ver zoek van de heeren P. L. Lindo c. s. om afstand van g-ebouwen en finan- ciëelen steun voor de oprichting van een nieuwen schouwburg, concert zaal, enz. De Raad besloot den Stads Doelen en de andere gevraagde gebouwen in bruikleen af te staan, doch geen geldelijken steun te verleenen, daar de financiëele krachten der gemeente De bouwvallen van den tem pel van Siva? herhaalde hij. Ja, vader. Maar welk toeval bracht u dan daarheen? Door een hevigen orkaan wa ren wij genoodzaakt daar eene schuil plaats te zoeken en er te overnach ten. Ik ben in slaap geval len En vier en twintig uur lang hebt gij geslapen? Mijn God, jaTegen elf uur 's avonds ten naasten bij viel ik in slaap om niet dan tegen elf uur den volgenden nacht te ont waken. Dat is zeer vreemd? Vindt u niet? En Stop, hoe ging het daar mede? Die heeft eveneens zoo lang geslapen. En Kazil? Ik geloof, dat het hem even met het oog op andere zaken in het verschiet, dit verbieden, Te Delft is op 82jarige leef tijd overleden, Dirk Schaap, oud- strijder, de laatst overgeblevene al daar van hen, die het zilveren kruis van Waterloo droegen. Schipper G. H. wonende te Schie dam, had Vrijdag* avond, toen hij naar zijn lichterschip wilde gaan, het ongeluk van de loopplank te vallen, waardoor hij in de Nieuwe- haven viel. Hoewel onmiddelijk op het droog e gebracht en nog teeke- uen van leven gevende, mocht het niet gelukken den man in 't leven te houden. Enkele oogenblikken later stierf hij De overledene, die eene weduwe en kinderen achterlaat, was eerst vóór enkele dagen uit het ziekenhuis ontslagen en nog niet volkomen hersteld, hetgeen wellicht als oorzaak van zijn spoedigen dood moet worden aangemerkt. In den nacht van Zaterdag op Zondig ten ruim kwart over een ure werd aan den hol van de Bov- mansstraat, de scheiding van de Korte Hoogstraat en den Schiedam- schen dijk, te Rotterdam, ongeveer midden op den weg gevonden een man, badende in zijn bloed. Bij onderzoek bleek dat hij in den hals onder het linkerkaakbeen eene belangrijke gapende wond had, blijk baar met een mes of ander scherp werktuig toegebracht, waaruit het bloed nog steeds vloeide. De ver wonde bleek nog te leven en werd zoo spoedig doenlijk naar het ste delijk Ziekenhuis aan den Coolsin- gel overgebracht, waar hij echter na eenige oogenblikken overleed. Hij was genaamd Jacob Hansen, oud 20 jaren, geboren en wonende te Sandness (Noorwegen) matroos aan boord van liet Noorsche bark schip Sjödronningenliggende in de Petroleumhaven aldaar. Naar het uiterlijk te oordeelen en met het oog op den jeugdigen leeftijd vooral, was hij een Hink gebouwd, krachtvol man. Met 10 zijner landgenooten ver liet hij ten omstreeks een ure be vorens de Zandstraat; er had kort daarop aan de Korte Hoogstraat een kleine schermutseling plaats, ter wijl het opmerkelijk is, dat niet één zijner landgenooten, die zich van lieverlede verspreidden, het gebeurde zag, terwijl het tot dusver ook niet gebleken is dat anderen daarvan ooggetuige waren. De vermoedelijke schuldige, naar wien met alle inspanning wordt ge zocht, is geen vreemde, en een jong- mensch. Nog zij vermeld, dat op ongeveer 12 meter afstand, waar de versla- gene gevonden werd, op den stoep van een winkel aan de Korte Hoog straat en daar nabij op straat vrij veel bloed gevonden werd, zoodat is aan te nemen, dat op die hoogte de moordaanslag heeft plaats gehad. De gemeenteraad te Nijkerk heeft dezer dagen aangekocht het kerk gebouw der voormalige Christelijke Gereformeerde gemeente aldaar, het welk, naar men verneemt, zal wor den ingericht tot ziekenhuis. Te Schijndel (N. B.) is den Hen Februari een brief op het postkan toor bezorgd, inhoudende 2 bankjes van f 25. gemerkt lett. E. O. no. 8860 en C. P. 857. Deze brief, geadresseerd aan den als ons beiden is gegaan, ofschoon hij het tegendeel beweert. Waar bleven de bahis gedu rende al dien tijd? Wachten. Bij u? Neen. Geen schatten dei- aarde zou hen hebben bewogen een voet in de puinhoopen van dien tempel te zetten, waarvoor zij met een bijgeloovigen afschrik zijn ver vuld. En niets, al ware het slechts voor een minuut, heeft die verdoo- ving gestoord Neen, niets heeft haar onder broken, maar ik heb zwaar ge droomd HaHaprevelde Sir John. En zoo heerlijk, vervolgde George, dat ik de hernieuwing van dien droom niet vrijwillig met de betooverendste werkelijkheid zon willen ruilen, indien ik slechts de heer J. C. Smits te Haarlem, is niet aan het adres bezorgd. Ook een brief uit Vlissingen met 2 muntbiljetten van f 10, (Z. 03668 en B. W. 00032) met het adres: A. F. C. Strack van Schijndel aan de Papendrecht te Leiden, is niet bezorgd. Men meldt uit Heinenoord van 23 Febr.: Gisterennamiddag 6 uur dus na posttijd arriveerde alhier, blijk baar in blakenden welstand, de eer ste aankondiger der lente, in de achtbare gedaante van een ooievaar. Welkom was ons zijn deftig optre den. Met de meest mogelijke plecht statigheid werd door ZEd. het nest op een der hoogste boerenwoningen in deze gemeente in bezit genomen en den volke luide als-het zijne ge proclameerd. Na eenige hoog noo- J dige beschikkingen van huishoude- lijlcen aard genomen te hebben, is hij er weder op uitgevlogen om, naar wij hopen, weldra met een ega zijner waardig, de' woning zijner keuze te betrekken. Ook uit Zevenbergen zullen bin nenkort eenige jongemannen naar Amerika vertrekken, om aldaar het landbouwbedrijf uit te oefenen. Ver leden week is van daar ook een huisvader met een talrijk gezin naar de nieuwe wereld vertrokken. Vrijdagavond omstreeks half tien is de stoomtram nabij Bennekom ontspoord, doordien zich houtblokken op de rails bevonden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats ge had, doch het materieel is nogal beschadigd. Te Vlodrop heeft een vader door onvoorzichtigheid zijn kind vergif tigd, door het toedienen van medi cijn, bestemd voor uitwendig ge bruik. Het kind heeft nog ruim drie uur geleefd en stierf ouder de he vigste pijnen. Een brief, te Zweelo ter verzen ding bezorgd en moetende inhouden een bankbiljet van 25, no. 1529 D. E. is wel aan zijn adresJ. Hoek- manv Rijksambtenaar te Wijk-Maas- tricht bezorgd, doch zonder het bankbiljet. Door de rijkspolitie te Venloo zijn Zaterdag aangehouden drie perso nen, die juist den Duitsehen trein wilden instappen. Een hunner was in het bezit van eene rol wissels, die hij wegwierp, hetgeen echter opgemerkt werd, terwijl de ander ia 't bezit is van een Pruisischen postzak. Men vermoedt hier eene goede vangst gedaan te hebben. GEMENGD NIEUWS. Een onbekende heeft aan de stad Kiel eene som van 100,000 Mark geschonken om een gesticht voor ongehu-wde dames op te richten. In tegenstelling met Europa is de winter van 1883/84 in de V. S. van Noord-Amerika, zelfs in het verste Zuiden, zeer streng. In Florida b. v. zijn de oranjeboomen grooten- deels bevroren en afgestorven. Daar men in de zuidelijke Staten inliet ge heel niet is ingericht op koude, heb ben tallooze menschen, vooral de armen, veel te lijden gehad. Op 12 Januari jl. stond o. a. te Charleston (Z.yid-Carolina) de thermometer op 8° R. Sedert 135 jaar was het in Zuid-Carolina niet zoo koud geweest. minste hoop kon koesteren, dat zulks mogelijk ware. Heeft zich wellicht toevallig het beeld van eene vrouw in uw droom ingeweven? -Ja vader en wel van een aan biddelijk wezen! Zonder twijfel, hebt gij uw droom, welke u zoozeer bekoord heeft, niet geheel en al vergeten? Oneen, de minste bijzonder heden staan mij duidelijk voor den geest. Dan moet gij mij eens alles vertellen zonder iets over te slaan of weg te laten. U dien droom vertellen!! En waarom Dat zal ik u zeggen, doch vertel eerst maar. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2