populair mm advertentieblad. Oplage 10000 Ex. Donderdag 28 Februari 1884. No. 197. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groóte letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L.DAUBE Co, JOHn. E. JONES. Sucr.. Parijs, 3Ibis, EaubouJg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WIN TERDIEN ST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30, 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaur, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De moeielijkheden, waarmede En geland in Egypte te kampen heeft, zijn wederom met een vermeerderd; namelijk met het oproer der Egyp tische troepen binnen Soeakim zelve. De negersoldaten, thans aangevoerd door Britsche officieren, weigerden de bevelen dezer laatsten op te vol gen, verspreidden zich met hunne wapenen door de straten der stad, en brachten vrij wat ontsteltenis hij de rustige bevolking te weeg. Na tuurlijk nam kolonel Hewitt aan stonds krachtige maatregelen om de muiterij te beteugelen. Een deel der marine-soldaten, die reeds bevel ont vangen hadden zich bij het leger van generaal Graham te voegen, werden met de taak heiast, de orde te handhaven, wat hun dan ook zeer spoedig gelukte. Toch hadden eenige oproerlingen gelegenheid ge vonden om te ontsnappen, waarna zij natuurlijk zich regelrecht naar den vijand begaven. Ofschoon alzoo het oproer vrij spoedig werd ge dempt, heeft deze gebeurtenis toch de positie van kolonel Hewitt niet versterkt, 't Is waar, hij heeft een genoegzaam aantal Europeesche sol daten onder zijne hevelen om de rust binnen de vesting te handhaven, doch voor de verdediging' der stad had hij ook op den steun van het Egyptische leger gerekend, en thans is die steun hem omtvallen. Hij ;?al alzoo geheel op eigen krachten mo gen rekenen, doch het is zeer waar schijnlijk, dat de Britsche autoritei ten te Cairo na deze gebeurtenis spoedig het bevel zullen geven het garnizoen te versterken. Als voor name havenplaats aan de Roode zee toch, is deze stad van té groot be lang om haar in het gevaar te stel- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. JSEN ROMAN UIT ENGEL8CH INDIË VAI? XA VIER DE MONTÊPIN. 16) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Ten einde onzen aflezers echter de gebeurtenissen, welke nu volgen, duidelijk te makeD, moeten wij voor een oogenblik eenigen tijd terug gaan en kortelings het verledene aanstippen. De familie Malcolm, eene der oudste en aanzienlijkste geslachten van Engeland, was vroeger zeer rijk. Harry Malcolm, de vader van Sir John, leefde op een zeer grooten voet. Vele en prachtige jachthon- len in de handen vaD den Mahdi te vallen. De expeditie, welke ter ontzet van Tokar was afgezonden, zal toch niet geheel onverrichterzake terug behoeven te keeren, nu Tokar door Osman Digna genomen is. De Engelsehe regeering acht het noodig den opstandelingen eens een gevoelig lesje toe te dienen en daar om zal generaal Graham den tocht voortzetten, totdat hij op de troepen van dien opstandeling stuit; indien hij ten minste den strijd wil aan vaarden en zich niet in het binnen land terug trekt. Is dit laatste het geval, dan natuurlijk kan er van een gevecht geen sprake zijn; want de Engelschen zijn verstandig ge noeg den vijand niet op een terrein te volgen, waarop zij het nadeel, door onbekendheid met de plaatse lijke gesteldheid, aan hunne zijde hebben, 't Is evenwel van den strijd- lustigen Osman Digna niet te ver wachten, dat hij daartoe zijne toe vlucht zal nemen. Nog onlangs verzekerde hij een dagblad-corres pondent, dat hij gaarne den kamp met de Britschen zou aanvaarden, vast vertrouwende dat de overwin ning aan zijne zijde zou zijn, zooals dit den geheelen oorlog reeds het geval geweest was. Te Caïro ver wachtte men ook stellig reeds gis teren of heden een veldslag, doch tot heden is ons daaromtrent niets met zekerheid hekend. Heeft hij werkelijk plaats gehad, dan is het te hopen, dat de Engelsehe vuur monden den overmoedigen muzel man eens een geduchte les gegeven hebben, die hem er misschien van terug kan houden om het eigenlijk Egypte, dat onder Engelsehe bescher ming staat, aan te tasten. Generaal Gordon gaat in Khartoem voort alles in te richten, zooals het be den, talrijke paarden van het edelste ras werden door hem bekostigd, ter- wijl tallooze pikeurs, lakeien en j palfreniers zijn hofhouding vormden. Zijn jachtpartijen en gastmalen aan de aristocratie van het graafschap, werden alom geroemd. Ook zekere jonge dames, wier aantal niet ge ring te schatten was en wier groot ste aantrekkingskracht in haar licha melijke schoonheid, welke haar ze delijke verre overtrof, gelgen was, hadden over zijn gulheid met te •klagen. Zijn vermogen slonk onrust barend. Zijn vrouw stierf van ver driet. Kortom, het duurde daarna niet lang of van zijn eenmaal zoo groot fortuin bleef ten slotte bitter weinig over. Hij leende overal en bij een ieder; bezwaarde zijn bezit- i tingen met hoog'e hypotheken en I bezweek ten slotte in den ouderdom van acht en veertig jaren aan de gevolgen van een bekomen wond in een duel, die hij te danken had hoort te zijn, wanneer Soedan, als een volkomen onafhankelijken staat, onder hevel van den Mahdi of van welk hoofd ook, zal optreden. Het is daarom dan ook, dat hij alle wetten en verordeningen, uitge vaardigd onder Egyptisch bestuur, vervallen verklaard hééft, en zich met de vaststelling van nieuwe ver ordeningen onledig houdt. Onder die afgeschafte wetten, behoorden ook de wet waarbij de slavenhandel werd verboden; zoodat ook deze buiten werking werd gesteld en die handel daardoor feitelijk werd veroorloofd. Voor het oogenblik evenwel durft de generaal geene verordening uit te vaardigen, die de afgeschafte vervangt, aangezien hij er van over tuigd is, dat dit tot nieuwe onlusten zal leiden. Bovendien acht hij het onbillijk de afschaffing der slavernij te bevelen, zonder den eigenaars eene billijke vergoeding aan te bie den. De geruchten dat Tewfik-pacha, de Khedive, de regeering moede wordt, houden aan niet alleen, maar vinden bovendien meer en meer ge loof. Zelfs verzekert men, dat Tewfik aan zijne zaakgelastigden te Londen reeds last gegeven heeft de huizen te huren, en te meubileeren, die hij daar zal gaan betrekken. 'tMoet dan ook te Cairo reeds de aandacht getrokken hebben, dat de Khedive zich in den laatsten tijd zooveel mogelijk aan de zaken heeft ont trokken en de Engelsehe vertegen woordigers met den minister-presi dent stil hunnen gang heeft laten gaan. Trouwens zelfs door minder onaangenaamheden, als Tewfik in zijne kortstondige regeering onder vond, zou men een afkeer kunnen krijgen van elke vorstelijke waar digheid. aan de schoone oog'en van een co quette actrice uit Drury-Lane. Een eenig zoontje van nog geen twaalf jaar, was de eenige erfge naam van de geheel in de war zijnde nalatenschap zijns vaders. Het kind werd op het college te Eton geplaatst en rechtsgeleerde hulp ingeroepen, ten einde de zaken te regelen. Men weet echter hoe die heer en te werk gaan. In Engeland en in Frankrijk, overal is het hetzelfde. Onder het voorwendsel van de za ken te schikken, maken zij den toe stand soms nog veel erger en meer ingewikkeld. Na drie jaar eindeloos geproce deerd, na tal van oproepingen, dag vaardingen, memories, opgeworpen excepties enz. enz., hetgeen zeer veel geld had gekost, verklaarden zij dat de boedel in orde was. Van het vfiderlijk fortuin van bijna drie maal honderd duizend De kwestie, welke er tusschen de Fransche regeering en den bis schop van Ses d'Uryel als souverein van het miniatuurstaatje Andorra bestond, is nog niet uit den weg geruimd. De bisschop blijft nog al tijd weigeren, de op zijn last gear resteerde personen in vrijheid te stellen, zooals door Frankrijk werd verlangd. Toch hoopt men er op, dat eene schikking weldra zal vol gen. In geen geval kan dit geschil evenwel tot ernstige verwikkelingen aanleiding geven; dat is nogal één geluk. De heer Castelar, de leider der SpaanscRe liberalen heeft thans eene brochure uitgegeven, waarin hij de houding der vroegere regee ring aan eene strenge critiek onder werpt Natuurlijk behandelt hij daarin uitvoerig de Teis van koning Alphonsus naar Duitschland, en hij komt daarbij tot het besluit, dat die reis in elk opzicht nadeelig voor het land moest zijn. Hij voor zich beschouwt die reis als het uitvloeisel van een streven van von Bismarck om ook Spanje op te nemen in het algemeen Europeesch statenverbond, dat naar zijne mee ning alleen vijandig tegenoverFrank- rijk staat. Dit nu acht hij in de hoogste mate gevaarlijk. Niet van Duitschland, maar in de eerste plaats van den noordelijken nabuur, heb ben wij iets goeds te wachten, en het is daarom, zoo gaat hij voort, dat wij angstvallig alles moeten ver mijden, wat de gevoeligheid van deze natie kan kwetsen. Tot zoover de schrijver.O ver het algemeen wordt zijn werk in Spanje goed ontvangen, en is men van oordeel, dat hij in vele gevallen den spijker op den kop geslagen heeft. francs rente, bleef den wees John Malcolm niets over dan een klein jaarlijksch inkomen van vijf hon derd pond sterling (twaalf duizend vijf honderd francs) em de kleine woning Ayesbury in Northumber land, schilderachtig, lief gelegen, maar die als bezitting weinig waarde vertegenwoordigde. Hij behoefde nu niet bepaald ar moede te lijden, maar twaalf dui zend vijf honderd francs inkomen is toch niet voldoende voor iemand van zijn stand om welgesteld te kunnen leven. Nadat John Malcolm zijn studiën op schitterende wijze had voltooid, moest hij een betrekking kiezen en hij besloot de rechterlijke loopbaan te volgen. Met zijn naam zou het hem uu gemakkelijk zijn gevallen een rijk huwelijk te doen en daardoor zijn fortuin te herstellen. Maar dit denk beeld kwam zelfs niet bij hem op In den ParijscRengemeenteraad kwam Yrijdag 11. de kweste van de voddenrapers weder op het tapijt. In beginsel handhaafde deze de ver ordening, zooals die door den prefect der Seine was vastgesteld, en be paalde er zich overigens toe met diens toestemming, eenige kleine wij zigingen in het voordeel der vod denrapers, daarin te brengen. Of deze nu tevreden zullen zijn, valt te be twijfelen. Omtrent den in Tonkin te vol gen gedragslijn zijn de deskundigen Harmand, vroeger aldaar burgerlijk commissaris, en Tricou, gewezen ge zant te Pekin, het niet eens. Hoe wel de president der republiek het voor het grootste gedeelte met den laatsten, die het streng vasthouden aan het protectoraat over Anam afkeurt, eens is, kan hij toch de beweringen van den heer Harmand niet alle waarde ontzeggen, zoodat hij niet weet hoe in deze te hande len. Beide specialiteiten achten het echter niet waarschijnlijk, dat China tot eene openlijke oorlogsverklaring zal overgaan. Daartoe is dit rijk te zwak. Immiddels heeft de regeering we der een nieuwen gezant benoemd bij den keizer van het Hemelsche rijk, en wel de heer Patenotre, die eerstdaags naar zijn post zal rer- trekken. De commissie uit de kamer, die 't Oostenrijkscli - HongaarscRe handelsverdrag heeft onderzocht heeft met 9 tegen 2 stemmen be sloten, daarop een gunstig rapport uit te brengen, zoodat men het er algemeen voor houdt, dat dit wel goedgekeurd zal worden. Ook de Gommissie uit het Oos- tenrijksche Heerenhuis, welke het voorstel der regeering ten opzichte daar hij verliefd werd op een meisje, dat, hoewel in alle opzichten zijn liefde en achting volkomen waardig, niets dan haar schoonheid, onschuld en verstand mede ten huwelijk bracht. Hij huwde haar. Zij schonk hem twee zonen, George en Edward, en John Malcolm was toen de geluk kigste mensch op de wereld, totdat zijn jonge vrouw hem plotseling door den dood werd ontnomen. Aanvankelijk dacht men, dat hij dien slag niet overleven of althans krankzinnig worden zou. En waarlijk John Malcolm had een oogenblik, dat hij in zijn wan hoop aan zelfmoord dacht om zijn geliefde doode te volgen, maar hij had kinderen en het gevoel van plicht gaf hem den moed en de kracht voor hen te blijven leven. Ik zal voor mijn zonen leven, sprak hij tot zichzelven. Toen wijdde hij zich met nog meer ijver en lust aan de betrekking. y

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1