BIWKMLAXD. der uitzonderingswetten aan een on derzoek moest onderwerpen, heeft daarop gunstig geadresseerd. Vooraf evenwel, heeft zij van de regeering inlichtingen gevraagd, betreffende de plannen, die zij had, bij het gebruik maken dezer buitengewone volmacht De geruststellende verzekeringen, welke de heer Taaffe haar evenwel verschafte, hieven de vrees, die bij sommige leden nog bestond, ten aanzien van het misbruik van macht, geheel op. Te St. Petersburg is thans de finitief besloten het ministerie van den czaar met een nieuwen titularis te vermeerderen, wieu dan de be langen van den handel zouden wor den toevertrouwd. De oud-ministers Ignatief eu Abazza, worden beiden reeds genoemd. Ter bestrijding van bet socialisme heeft de czaar thans den raad en de voorlichting van den «Opersten Raad», eene oude historische instel ling, die reeds van den tijd van Peter den Groote dagteekent, en die per soonlijk wordt geleid door den kei zer. Haarlem, 27 Februari 1884. Een zeldzaam blijk van onder scheiding viel Maandagavond aan een onzer stadgenooten, de dienst bode Gerritje Harmsen, ten deel. Gedurende 38 jaren was zij ijverig en trouw werkzaam geweest bij den heer P. Jansen, iu de Groote Hout straat om welke reden haar onder een hartelijke en gepaste toespraak door den heer A. C. Kruseman, in de vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in tegen woordigheid van haren patroon en zijne echtgenoote, de zilveren me daille dier Maatschappij werd uit gereikt. Door den Minister van oorlog is aan de chefs der korpsen ter kennis gebracht, dat de gehuwde onderofficieren en manschappen, als mede hunne woningen, in de per- soneele belasting zuilen worden aan gegeven, indien door hen voor re kening van het rijk perceelen wor den gehuurd tegen een lageren huurprijs dan werkelijk is verschul digd, en het ontbrekende bedrag uit eigen middelen wordt betaald, of indien door hen gedeelten van hunne weningen aan anderen worden ver huurd, of zij personen, niet tot hun gezin behoorende, bij zich laten in wonen. Bij Koninklijk besluit van 20 Januari jl. is aan het uitvoerend comité van de Internationale Land bouwtentoonstelling vergunningver- leend tot het houden eener verloting van paarden, vee, werktuigen en andere inzendingen, aangekocht op die tentoonstelling. Door den commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland is bij dispositie van 19 dezer bepaald, dat het aantal loten voor deze ver loting 100,000 zal mogen bedragen, tegen den prijs van fl per stuk, terwijl de trekking in de maand September zal geschieden. De loten zullen worden verkocht tegen f10 de elf loten, terwijl geen andere korting hoegenaamd zal wor den gegeven. Tot de Zuid-Afrikaanscbe de putatie is het verzoek gericht, aan welke hij bekleedde en zijn schit terende talenten deden hem weldra een buitengewonen, welverdienden naam maken. De raad van beheer der Oost-In dische Compagnie stelde hem op zekeren dag voor of hij ook gene gen zou zijn de betrekking van Ci vilian, dat wil zeggen, procureur- generaal, in de residentie Benares op zich te nemen. Het is bekend, hoe vorstelijk de Oost-Indische Compagnie de dien sten beloonde van degenen, welke zich door toewijding en kundighe den bij haar verdienstelijk maakten. John Malcolm berekende bij zich zelf, dat dit voorstel hem de gele genheid bood, zijnen kinderen na verloop van eenige jaren een aardig vermogen na te laten; hij dacht niet aan mogelijke gevaren of aan het den Europeaan zoo vijandig, veelal doodelijke klimaat, maar nam het aanbod aan. Hij zond George de Amsterdamsche commissie kennis te geven van den dag waarop zij te Amsterdam wenscht te komen. Zoo dra deze datum kan worden vast gesteld, zal die worden bekendge maakt. Het zal altijd wezen na Woensdag 5 Maart. De deputatie zal aan een der stations worden af gehaald door het Bestuur der Com missie van ontvangst. Wat later geschieden zal, wordt in overleg met de deputatie vastgesteld. De Com- i missie van ontvangst is samenge steld als volgtBestuurprof. J. W. Gunning, voorzitter; A. G. C. van Duyl, onder-voorzitter; D. H. Schmuell, secretaris; jhr. M. W. van Renselaar Bowier, dr. D. P. Fabius, dr. A. Kuyper, inr. Th. Heemskerk, mr, D. Josephus Jitta leden: P. C. Adrian, te Amsterdam; H. J. van Ankum, te Groningen; C. T. van Assendelft de Coningh, te Haarlem; P. W. T. Bell uit Pre toria; F. T. N. Bianchi, J. de Boer, beiden uit Amsterdam; L. D. Borel uit Goes; Brigg uit Amsterdam II. de Cock uit Kampen; dr. J. Bos scha uit Delft: 1. W. Buil uit Am sterdam; H. H. G. van Everdingen, E. Hausemaun, G. A. Meinze, W. H. van Heyningen, J. H. Hillersi- roem Jr.. S. Jonker, J. Pk. Klinken berg, allen te Amsterdam; A. T. Koch te Asperen, dr. H. Kroon. Joh. M. Prillevitz te Amsterdam. Ribhuik id., A. van Rijn te Utrecht, Roe- siug en Van Iterson te Tilburg J. H. Rovers te Amsterdam. I. J. W. Schubart te Utrecht, W. Schuurman te Amsterdam. H. H. Timmer te Amsterdam, F. C. Tromp te Am sterdam. D. Ziesenis en A. M. K. W. baron van Ittersum te 's-Bo-ch, Witsen te Amsterdam, graaf W. v. Limburg Stirum te 's-Hage, dr. J. H. Luehrs te Asperen, E. v. Minnen te Amsterdam. Nu de afloop der Engelsche on derhandelingen bepaald is, verwacht men dat de Commissie nog belang rijk zal kunnen worden uitgebreid. Volgens de Standaard is de komst der Transvaalsche deputatie voorloopig vastgesteld op Donderdag den 6en Maart. Een extra-trein zal de gezanten naar de hoofdstad bren gen. Ook daar zal de wachtkamer worden versierd. Scherpschutters zullen op het perron worden opge steld om door generaal Smit te wor den geïnspecteerd. Sonneman's kapel zal spelen. Euterpe en het Mannen koor zullen denkelijk liederen voor dragen. Hartelijke woorden zullen worden gesproken. En voorts zal de commissie van ontvangst de ge zanten, waarschijnlijk in particuliere equipages, begeleiden naar Bracks Doelen Hotelwaar hun terstond een diner door de commissie van ont vangst zal worden aangeboden. Van uit Amsterdam zullen onder scheidene steden bezocht worden. Waarschijnlijk zal het verblijf der hooge gasten duren tot in de eerste dagen van April. Aan de Daileg News wordt uit Den Haag gemeld, dat profes sor Buys Ballot, de Nederlandsche Academie van Wetenschappen, bij het derde eeuwfeest der Edinburg- sche koogescliool vertegenwoordi gen zal. Gisteren is te Amsterdam voor officieren commissarissen de instruc tie begonnen in zake de militairen, die zich op 's Konings verjaardag zoo schandelijk op den Zeedijk al daar hebben aangesteld. en Edward naar de kostschool en vertrok. Na verloop van tien jaar kreeg hij het heimwee en een onweder- staanbaar verlangen om zijn kinde ren weder te zien. Hij vroeg verlof; dit werd hem toegestaan en hij vertrok naar En geland. George, zijn oudste zoon, was des tijds drie en twintig en diens jon geren broeder Edward negentien jaar oud. Zij bewoonden samen de kleine woning te Ayesbury, waar zij na de voltooiing hunner studiën als landedelman leefden en door hun vader daartoe in de gelegenheid gesteld op ruime schaal kondeu leven. Sir John bracht zes maanden bij hen door; het was voor hen alle een heerlijke tijd. Sir John herleefde in zijn kinderen, die hem innig lief hadden en zijn vaderlijk hart klopte van trotsehheid als hij hen aan- In een woning op de Prinsengracht te Amsterdam kwam Maandag uit de duinwaterkraan eenflinke regenworm, ter lengte van één deci meter. Naar men verneemt heeft de Rot- terdamsche Hypotheekbank voor Nederland een agentschap te Am sterdam gevestigd, dat zieh belast met liet sluiten van hypothecaire leeningen, terwijl in de wijze van plaatsing der pandbrieven geen ver andering zal worden gebracht. Tot haren agent heeft zij benoemd den heer mr. W. F. Schimmel. Naar men aan het Rolt. Nöl. me dedeelt, hebben de eig-euaars van lo .alen te Zaandam, Zaandijk en Koog aan de Zaan eindelijk het be sluit g*enomen, hun zaal niet meer aan de sociaaldemocraten te verhu ren, om er openbare vergaderingen in te houden, ook dan niet wanneer zij onder-de vaan «Algemeenstem recht» hun theorieën aan den man zouden willen brengen. De directeur der gasfabriek te Hilversum heeft aan. detegenwoor- <1 ge eu toekomstige gasverbruikers een schrijven gericht, waarin hij opkomt tegen het plan, hij den raad aanhangig, om de gasexploitatie tot eene gemeentezaak te maken, ter wijl hij de wenschelijkheid bepleit van verlenging der concessie aan de bestaande fabriek. Te Leiden is een schuit uit de Vliet verdwenen. Men vermoedt dat het vaartuig met of zonder op varenden gestolen is! De laatste der oud-Delftsche pla teelschilders. de tachtigjarige Corne lls Tulk, herdacht den 24sten deu dag waarop hij, tien jaren oud, als leer ling van zijn vader, in dienst trad bij de plateelbakkerij aDe porce- leyne flesch», waar hij gedurende 70 jaren onafgebroken werkzaam bleef. De tegenwoordige eigenaars dier fa briek, de heeren Joost Thooft en Labouchère, boden hem te dier ge legenheid een feest aan, dat vooral treffend was door de vele blijken van waardeering, die den wakke ren en nog onvermoeiden grijsaard ten deel vielen, niet alleen van zij ne patroons, maar ook van zijne medewerklieden, en vooral van de schilders en schilderessen, die allen erkenden dat zij de kunst, die het Delfsch aardewerk weder in eere bracht, van hem hebben geleerd. In de rijk met vlaggen en tropeeën versierde zaal van 't gebouw Musis Sacrum te Schiedam, herdacht Maan dag avond de aldaar bestaande gymnastiek- en schermvereeniging «Olympia» op feestelijke wijze haar löjarig bestaan. Bij deze gelegenheid werd haar, namens de eere- en bui tengewone leden, alsmede eenige belangstellenden, onder eene gepaste toespraak van bet eerelid dier Ver- eeniging, den heer G. Visser Bz., aangeboden eene keurig bewerkte banier van rood satijn met goud ge borduurd, in het midden prijkende met het stads-wapen en omgeven door attributen der schermkunst en voorzien van den naam der Ver- eeuiging. De verschillende gymnas tische oefeningen, zoomede die in het schermen, werden flink uitge voerd. Bij afwisseling deed zich de muziek van het korps kk. scherp schutters van hier hooren, terwijl schouwde en zichzelven bekende hoe voorspoedig zij waren opge groeid. Toen het oogenblik van scheiden daar was, wilde geen zijner zoons van achterblijven weten en verlang den beiden hem te volgen. Door hun gehechtheid bewogen was Sir John op het punt hun ver zoek in te willigen en te zeggen: «Welnu, ja dan beste kinderen, ga medeWij blijven voor altijd bij elkaar, ik neem u mede!» Maar bedenkende hoe ongezond het Indische klimaat is, hoe de roofdieren en de haat der inboor lingen jegens de vreemdelingen voor dezen de gevaren van een verblijf in Indië vermeerderen, wilde hij zijn lievelingen, althans beiden te gelijk daaraan niet wagen. Een van n berden mag mede gaan, maar slechts een de ander blijft in Engeland Het zij zoo! antwoordde een druk bezocht bal het feest be sloot. De heer Margarethus Rijn bende mocht gisteren het zeldzame voorrecht genieten, den dag te her denken, waarop hij, veertig jaren geleden, tot regent van het wees huis der Hervormde gemeente te Schiedam benoemd werd. Al dien i tijd heeft hij onafgebroken zijne zorgen als zoodanig aan dat gesticht gewijd. In het gesticht zelf is deze ge beurtenis op eene eenvoudige wijze, zonder eenige feestviering, herdacht. (S. C.) Op de drukkerij van de firma C. A. Vieweg en Zoon te Nijmegen, herdacht Maandag de letterzetcer D. Netto den dag waarop hij voor 55 jaren bij het vak kwam. Vrijdag jl. werd de neef, en gis teren de oom in verzekerde bewa ring gesteld. Beiden behooren te- buis te Meeden, alwaar de laatste is gevestigd als hoofd van een ge zin van beroep schoenmaker, in 't bezit eener goede cliënteele, en van welk gezin de neef deel uit maakt. Oom en neef worden verdacht van onderscheidene diefstallen te hebben gepleegd, o. a. bij winke liers en bakkers, en ofschoon tegen beiden stille vermoedens waren ge rezen, waren er toch geen bepaal de leiten. krachtens welke de da ders met eenige zekerheid waren aangewezen. Eenige dagen geleden verdwenen bij een bakker vier flinke hammen, die aldaar de drogiugskuur moes ten ondergaan; twee er van ont dekte de politie onder den vloer verborgen in de doopsgezinde kerk. waarvan, zoo wordt beweerd, de schoenmaker de sleutels in zijn bezit had, een derde ham werd ge vonden in den mesthoop, gewikkeld in een zak, waarop voorkwamen de voorletters der namen van een ge acht landbouwer, van wien oom wel eens graan voor veevoeder ont ving; ook ten huize van dezen laat ste werden deelen van een ham gevonden; een en ander gaf aan leiding tot arrestatie van beide bloed verwanten. Volgens gerucht heeft de neef zijn aandeel in de schuld bekend. Zeker langer dan 100 jaren wer den de klokken van de Herv. kerk te Montfoort gebruikt, om op 's Ko nings verjaardag te luiden, en be taalde de burgerlijke gemeente het luigeld of het arbeidsloon, ten be drage van f 4.80. Dit jaar is dat luiden achterwege gelatenmen zegt, omdat het hoofd der gemeente het nut niet evenredig vond aan de kosten. Op 18 Febr. heeft, vermoedelijk met het doel om geplaatst te wor den bij het machine-personeel eener boot, de moederlijke woning te Mid delburg verlaten Gerard de Jongh, oud 16 jaar, gekleed met zwarte overjas, zwarte broek en pet. Namens de moeder wordt opsporing en terug zending van dien minderjarige ver zocht. De Mormonen maken nu en dan, vooral in de Noordelijke provinciën van ons land, nog wel eens prose lieten. Zoo waren dezer dagen in de provincie Groningen twee jeugdige meisjes bijna bekeerd geworden door George, ik ben de oudste, dus ik ga mede Waarom gij en ik niet? Is dat eene reden, omdat gij de oudste zijt? vroeg Edward. Dat zou een groote onrechtvaardigheid we zen, daar de leeftijd hiermede niets te maken heeft. Die woordenwisseling, aldus aan gevangen, kon nog lang duren en wijl Sir John in geen geval een keus wilde doen, uamen de jonge lingen het eenige redmiddel te baat, dat in dezen de aangewezen weg was: Het lot moest beslissen. En het lot besliste. Vrouw For- tuna begunstigde den jongste, die overgelukkig uitriep: Vader! ik ben ket die met u medegaat en die u nfmmer meer zal verlaten! George's oogen vulden zich met tranen. Heb geduld, mijn jongen. zeide Sir John, terwijl hij de han den Mormoonschen zendeling Lam- mers. Hoe ver zij al «bekeerd» wa ren, bleek uit een brief, dien de eene aan de andere sclrreef en waarin voorkwam«O! vrieudiawat zullen wij gelukkig zijn, wij krijgen den kelijk dezelfden man!» Naar wij vernemen, zal de nieuwe cellulaire gevangenis te Groningen op 1 Maart a. s. in gebruik' worden genomen en zal zij uitsluitend die nen voor mannen. Een uitgebreid personeel van beambten zal aan de nieuwe gevangenis verbonden wor den, als: eeu directeur, bezoldiging* f1700 en vrije woning, een adjunct- directeur, f1000 en vrije woning, een commies f800, eenschrijver f350, een geneesheer f 400, een apotheker f200, een protest, godsdienstleeraar f 400, een katholiek leeraar f 200, een israëlitisch leeraar f 75, een hoofdonderwijzer f1400,een le hulp onderwijzer f1000, een 2e hulpon derwijzer f900, een organist f 100, een bewaarder le klasse f 700, negen of meer bewaarders 2e klasje ieder f 600, een kok f 600, een adsislent- kok tevens stoker f 500, een smid stoker f700, een portier f 650, een boodschaplooper f500. De gevangenis zal worden be heerd door eene commissie, onder de benaming van «commissie van administratie over de gevangenissen te Groningen». Tot leden dier com missie zijn benoemd cie heeren mr. B. Dorhout Mees, M. S chterman, dr. J, Baart de la Faille. O. van Slooten, mr. H. C. A. Tliieme. mr. H. Edelinck en J. van 11 ren, uit makend het tegenwoord g college van regenten over het luns van ar rest en van bewaring allr.er. (A\G.C.) De carnavalsfeesten hebben te Vucht Maandagavond aanleiding tot eene ernstige vechtpartij gegeven. In de herberg De Hutin de Vucht- sche Hei, kregen twee zwagers over eene kleinigheid twist, die zóó hoog liep, dat de een met zijn mes den. ander eene zoo diepe wonde in den nek toebracht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader heeft het hazenpad gekozen, doch. wordt door de justitie opge spoord. Misbruik van sterken drank is weer de oorzaak van die klop partij geweest. Te Princenkage is een 3-jarig meisje, dat eenige oogenblikken met nog andere kinderen alleen was ge laten, te dicht bij het vuur geko men, en door het vlam vatten der kleederen in brand geraakt. Het kind is kort daarop overleden. Een reeds bejaard, eenvoudig, maar rijk man, in Noord-Brabant had eenige neven en nichten, die bij zijn overlijden zijn nalatenschap zouden erven. Deze erfgenamen toe vallig eens bij elkander zijnde, op perde een hunner het denkbeeld cm bij wijze van «tijdpasseering» de nalatenschap van »oom» die het toch niet lang meer maken zou onder elkander te verdeelen. Zijn voorstel werd met ingenomenheid begroet, «omdat het toch later moest gebeuren.Men begon alzoo de er fenis te verdeelen; de een kreeg dit de ander weder datmen kwam bij slot van rekening geheel tot overeenstemming. Alles was dus goed en wel afgesproken, verdeeld en opgeschreven, als «oome» nu maar zoo goed wilde zijn zoo spoe dig mogelijk op te stappen. Maar den van den door het lot misdeelde in de zijnen nam, hebt geduld en houdt goeden moed. Gij blijft niet lang alleen achterGij zult u spoedig bij ons voegen. Belooft gij mij dat? vroeg George met klankelooze stem. Ja, dat zweer ik u! En zal dat spoedig gebeuren Zoodra ik zeker ben Waarvan? Dat Edward's gestel even als het mijne tegen liet Oostersche kli maat eu de veranderde levenswijze bestand is eu zijn gezondheid daar door evenmin als de mijne wordt ondermijd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2