POPULAIR ME» I Oplage 10000 Ex. Vrijdag' 29 Februari 1884. No. 198. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicité Etrangère G. L. DAUBE Co. J<>Hx. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31 bis, Eauboufg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIEN ST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8. 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10, 10.20* 11.5, 1.23* 2.45,3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Dclftscbe Poort. De met eeu geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6 51. 10.7,1-37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57 Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,28. ALGEMEEN' OVERZICHT. De groote veldslag, dien men Dins dag 11. tusschen de Engelsche troe pen en de benden van Osman Digna verwachtte, heeft dien dag niet plaats gehad. Het troepenvervoer onder vond, èn door de muiterij der neger- Boldaten binnen Soeakim, èn door den pngunstigen toestand der wegen zoo veel vertraging, dat men er op re kende, dat eerst heden generaal Gra ham in staat zal zijn, de opstande lingen aan te vallen. Geheel zeker schijnt men er echter nog niet van te zijn of de vijand den aangeboden Blag wel zal aanvaarden. Het is zeer goed mogelijk, dat hij eenvoudig eene achterwaartsche beweging maakt om de Engelschen in eene stelling te lokken, die voor hen minder voor- deelig te achten is. Gelukkig even wel, zullen de stellige bevelen, die de bevelhebber van uit Londen heeft ontvangen, hem van eiken onvoor- zichtigen stap terughouden. Wijkt de vijand terug, zoo luidt zijne in structie, dan behoeft men hem niet te achtervolgen, en kan men er zich slechts toe bepalen, eenige dagen op zijnen terugkeer te wachten. Als nu de overmoed van Osman Digna, ont staan door verschillende gemakkelijk behaalde overwinningen hem niet al te onvoorzichtig heeft gemaakt, is het zeer goed mogelijk, dat er van een eigenlijk gevecht niets komt en de geheele tocht ziph slechts tot eene militaire wandeling bepaalt. Binnen Soeakim zelve is de rust nog niet feheel hersteld. Wel houden de Britsche marine-soldaten de muiters van het bedrijven van gewelddadig heden terug, doch het is den over heden nog niet mogen gelukken, DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. (EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÈPIN. ,17) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Den volgenden dag scheepten Sir John Malcolm en zijn jongsten zoon zich in op een der booten van de Jndische Compagnie en door een gunstigen wind gedreven verloren zij de kust van Engeland spoedig luit het gezicht. George, eenigszins gerustgesteld door de beloften zijns vaders keerde weder naar zijn klein buitenverblijf te Ayesbury terug en hervatte zijn aijn kalme, eenvoudige levenswijze van landedelman, waarhij hem slechte het bestudeeren der Hindoesc.be taal hen tot algeheele onderwerping te brengen. Zij wandelen nog vrijelijk door de straten der stad, broederlijk verkeerende met diegenen, die we gens deelneming aan de moordtoo- neelen te Alexandrië tot dwangar beid veroordeeld, daar hunne straf ondergingen en door de oproerlingen werden verlost. Voor Soeakim is het gelukkig, dat de vijand van buiten zich thans een weinig rustig houdt, waarschijnlijk afgeschrikt door het lesje, hetwelk hij de vorige week van de vuurmonden der vloot ont ving. Een aanval van zijnen kant kon onder de tegenwoordige omstan digheden wel eens ernstige gevolgen voor de Europeesche bezetting heb ben. Dat ook andere mogendheden daaromtrent niet volkomen gerust zijn, blijkt o. a. ook uit het feit, dat een tweetal Fransche oorlogs bodems voor Soeakim is aangekomen, ten einde zoo noodig den Franschen onderdanen bescherming te verleenen. De voornaamste Engelsche bladen keuren de houding, welke de regee- ringthansaanneemt, volkomen goed, al blijven zij het betreuren, dat zij niet eerder tot het nemen van krach tige maatregelen is overgegaan, wat naar hare meening een groot aantal moeielijkheden voorkomen zou heb ben. De Times betoogt nadrukkelijk dat de val van Tokar in de plannen van de Britsche legerhoofden geen enkele verandering behoeft te bren gen. Voor de eer van de Engelsche wapenen, en in het belang van En- gelands invloed in Egypte, is het noodig dat men den overwinnaar eens geducht kastijdt en hem doet ondervinden, dat het niet zoo ge makkelijk gaat, de legers van Hare Majesteit te verslaan, als de lafhar tige Egyptische soldaten in de pan uit boeken hem tot dat doel door zijn vader gezonden en waaraan hij dagelijks eenige uren wijdde, eenige afleiding schonk. Zes jaren verliepen aldus. Gedurende deze zes jaren brach ten slechts de dikwijls herhaalde bezoeken aan Londen en een ver blijf van vier of vijf maanden in Frankrijk eenige afwisseling in het eentoonig bestaan van George Mal colm en diens trouwen knecht Stop. Dit was de eenige afleiding; overi gens geleek elk uur, eiken dag, elke week op elkaar. Vrij geregeld ontving hij elke maand per mail tijding van Edward en Sir John en altijd was de dag waarop zulk een brief te Ayesbury bezorgd werd, voor George een feest dag. Dan dacht hij niet aanja gen of rijden, maar bracht uren door met de dierbare regels door gelief de betrekkingen geschreven, te le zen en te herlezen. Eens op zekeren ochtend, juist zes jaar na het vertrek van zijn vader, te hakken. De toestand van Soeakim acht het blad op dit oogenblik door de aanwezigheid der vloot voldoende verzekerd; al gelooft het ook, dat het nog wel eens noodig kan wor den,om kolonel Hewitt nieuwe krijgs krachten toe te voegen, ten einde hem in staat te stellen den omtrek der stad geheel van vijanden te zui veren. Tegelijk met de pogingen om Egypte te verdedigen tegen den aanval der dweepzieke volgelingen van den profeet, beraamt men insge lijks maatregelen om te voorzien in den financiëelen nood, waarin het rijk verkeert. De herhaalde oorlo gen gevoegd bij de „verkwistingen van vroegere regenten, hebben de schatkist ten bodem toe geledigd, en het land is zoo uitgeput, dat het moeielijk zal gaan, haar weder te vullen. De Heer Baring heeft daarom een plan ontworpen, dat hij aan de goedkeuring zijner regeering heeft onderworpen, en waardoor hij ver trouwt een goed deel der bezwaren te overwinnen. Natuurlijk zijn de onderdeelen van dit plan nog niet wereldkundig, doch zooveel is men reeds te weten gekomen, dat de ontwerper rekent op zijne wijze de inkomsten van den staat met ruim 1 millioen Turksche ponden te vermeerderen, zonder dat de draag kracht der bevolking wordt over schreden. Met algemeene stemmen heeft het Britsche Lagerhuis de heer Peel tot voorzitter gekozen, die zijne betrek king aanvaardde met een beroep op de ondersteuning van alle partijen De FYansche kamer van afge vaardigden heeft bij gelegenheid der carnevalsfeesten een halve week maakte George zich gereed om op de konijnenjacht te gaan; de stal knecht had zijn meester's rijpaard reeds voorgebracht, dat den fijnen kop uitrekte om aan den graszoom eenige grassprietjes te ontrukken; de jager hield een achttal jacht honden aan den strikGeorge legde de laatste hand aan zijn rijtoilet; hij bevettigde zijn sporen, nam van het jachtrek zijn fijn bewerkte ka- ra wats eD maakte zich gereed naar buiten te gaan. Plotseling stormde Stop de kamer binnen, met een brief in de hand boven het hoofd wuivende en uit roepende Uw Hoogheid! Uw Hoogheid! goede tijding! Een brief van daar gindsch Daar gindsch beteekende bij hem zooveel als Indië. X. HET GEHEIM VAN SIR JOHN MALCOLM. Met kloppend hart maakte George alsof hij een voorgevoel had, dat vacantie genomen, welk voorbeeld natuurlijk is gevolgd door de com- missiën uit haar midden, belast met het onderzoek der verschillende wets voorstellen. Het politieke nieuws is daar derhalve zeer schaarseh en de dagbladen zouden stellig niet weten waarmede zij in dien komkommer tijd hunne lezers zouden bezighou den, indien niet gelukkig juist op dit oogenblik de heeren Tricou en Harmand in Parijs vertoefden, die door hunne ondervinding- omtrent China en Tonkin, stof in overvloed voor weken medebrachten. Herhaal delijk worden zij dan ook door de correspondenten bestormd, en hoewel hunne verklaringen, aan ieder der ondervragers gegeven, over het ge heel eensluidend zijn. zoo gelukt het enkelen schranderen lieden somtijds, hun iets nieuws te ontlokken. Zoo meent de Temps ons nu weer te verzekeren, dat de heer Tricou de geruchten omtrent de getalsterkte van het Chineesche leger in Tonkin zeer overdreven noemde. Hoogstens bedraagt volgens zijne meening hun aantal 10000 man, waaronder dan nog gerekend zijn verscheidene per sonen, die als soldaten zeer weinig beteekenen. Dat leger levert dan ook voor de Fransche troepen al zeer weinig gevaar op, en waren de eigenlijke Tonkineezen niet zulke dappere krijgers, die door verschei dene oorlogen tegen alle moeielijk heden waren bestand, de strijd zou reeds lang ten einde gebracht zijn. Met het leger evenwel, dat generaal Meijer thans onder zijne bevelen heeft, zoo verzekerde Tricou, moet het hem gelukken den tegenstand der zwarte vlaggen te breken, en de rust in Tonkin te herstellen, zelfs dan wanneer China, wat hij niet hem een blijde tijding wachtte, den brief open. Hij is van mijn van vader riep hij uit, het cachet verbrekende en den omslag openscheurende. Het was een korte brief, maar nauwelijks had de jonge man hem ingezien of zijn gelaat straalde van geluk en vreugde. Stop was nog in de kamer, nieuws gierig en verlangend zijn meester gadeslaande. Indien ik mij niet bedrieg; zeide hij met de vrijpostigheid van een ouden beproefden dienaar, dan geloof ik dat Uw Hoogheid goede tijding heeft ontvangen. Ja, beste Stop, gij hebt goed geraden, antwoordde George, een gelukkige tijding, waarop ik reeds zoolang heb gehoopt. Indien Uw Hoogheid mij niet al te vrijpostig vindt, zou ik dan ook mogen vragen. Waarom ik zoo gelukkig ben Ik zal het u zeggen en gij zult er in deelen. Over eenige weken eul- waarschijnlijk achtte, zich openlijk in den strijd zou mengen. De moordenaars van graaf May- lath, die te Budapest gevangen zaten, hebben daar in het begin dezer week hun doodvonnis onder gaan. 't Schijnt dat vooral de lagere volksklasse aldaar nog al ingenomen was met de wreede heldendaad dezer liedenalthans het bericht, dat zij waren opgehangen, bracht een klein oproertje te weeg, waarhij men de poorten der gevangenis wilde open breken. De regeering der stad nam evenwel aanstonds krachtige maat regelen, ten einde de rust te her stellen. Sterke patrouilles doorkruis ten de stad in alle richtingen, en hoewel het rumoer zich nog een maal heeft herhaald, hoopt men toch, dat het weldra tot de geschiedenis zal gaan behooren. Natuurlijk wa ren er onder de oproermakers ver- scheidenen,die in troebel water dach ten te visschen en daarom op de plundering van winkels en magazij nen aandrongen. Reeds langen tijd heeft men er aan gedacht nieuwe spoorlijnen aan te leggen door de Pyreneeën ten einde Frankrijk en Spanje eene betere gemeenschap te geven. Geruimen tijd vergadert met dit doel eene commissie, bestaande uit afgevaar digden van elk der beide landen, die ten taak heeft, de verschillende plannen daaromtrent te onderzoeken en het beste aan te wijzen. Natuur lijk houdt ieder daarbij het oog niet alleen op de belangen van den han del, maar insgelijks op die der lands verdediging, en men verzekert zelfs dat de minister van oorlog geheel tegen elk plan is, welke richting len wij mijn vader en mijn broeder terugzien. Komaan Sir John en Sir Ed ward dan weder naar Engeland te rug? vroeg de kamerdienaar. Neen, dat niet, hernam George lachend, maar wij gaan naar hen toe. Stop's opgeruimd gelaat betrok eensklaps. Naar de Oost? stamelde hij bedenkelijk. Ja, naar Benares, een heer lijke reis! Stop antwoordde niet, maar liet het hoofd zakken. Hoe is het nu? vroeg Ge orge, het is of gij tegen die reis opziet en het denkbeeld alleen u ontstemt. Neen. dat juist niet, sta melde Stop, maar het is zoo onverwacht. Des te aangenamer is de ver rassing. O, zeker! Uw Hoogheid maar wij woonden hier zoo goed.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1