BIXXEXLAXD. pathie, en men blijft niet in gebrek* het openlijk te toonen, hoezeer men de houding der radicale boerenpartij in deze zaak afkeurt. In den loop dezer week neemt het geding tegen den tweeden minister een aanvang. Men vertrouwt, dat dit spoediger ten einde gebracht zal worden dan het eerste, dat ongeveer een half jaar slepend gehouden is. Met span ning ziet men het besluit van den vorst in deze te geinoet. Ook Portugal zal wederom eens eene leening uitschrijven. De minis ter van financiën heeft ten minste bij de Cortes een wetsontwerp daar omtrent ingediend, dat weldra in behandeling genomen zal worden. Het bedrag wordt dftarin gesteld op 100 millioen francs en is bestemd om de vlottende schuld te vervan gen door vaste, en te voorzien in de tekorten op de begrootingen ge durende de laatste 5 jaren. De revolutionnaire partij heeft in de hoofdstad van Hongarije weder een schandelijk stuk bedreven. Op een der geheime vergaderingen de zer woelzieke lieden, was de geheime politieagent Tost ongemerkt binnen gekomen. Door een noodlottig toe val werd hij herkend, en het gevolg daarvan was, dat men van alle zijden op hem aanviel en hem deerlijk mishandelde. Men stak hem beide oogeu uit, verwondde hem gevaar lijk en liet hem half stervende ach ter. Toen de politie de zaal binnen drong, leefde hij nog een oogenblik, doch gaf spoedig daarna den geest. Natuurlijk hadden de moordenaars reeds liet hazenpad gekozen, en on gelukkig is men hen nog niet op het spoor, 't Is wel opmerkelijk, dat de heeren anarchisten thans in bijna alle landen zich duchtig roeren. Zou dit een teeken zijn, dat er iets broeit? De inwoners van het eiland Creta zijn zeer ontstemd door de benoe ming van een Mabomedaansch gouverneur over dit gewest. Reeds hebben zij openlijk te kennen ge geven, dat zij hem in geen geval zullen gehoorzamen, en enkele mo gendheden schijnen zich de zaak te hebben aangetrokken. Althans men verneemt, dat dienaangaande door een paar gezanten vriendschappelijk® vertoogen bij de Porte zijn ingediend. Daar de benoeming nog niet officieel J ter kennis der bevolking is gebracht, bestaat nog altijd de mogelijkheid dat zij wordt ingetrokken. Het Duitsclie orgaan, de Kreuz- j zeilungbevat een artikel, waarin wordt aangedrongen op de vestiging i van een vastelandsstelsel, tegenover den invloed dien Engeland bijna overal doet gelden. Het blad meent, dat het Duitsch-Oostenrijks verbond daartoe reeds den grond heeft ge legd, en vertrouwt dat Nederland en Zwitserland de eersten zullen zijn om toe te treden, indien het werkelijk tot stand komt. uitgang en bloei hunner zaken, del hoogachting zijner patroons. Moge zijn ijver en trouw velen tot voor beeld zijn. De heer Rovers, die den nieu wen minister van koloniën naar Holland begeleidde en onderweg met hem de begrooting van Ned.-- Indië samenstelde, blijft, volgens de Prov. Gron. Ct.} slechts een maand te 's-Hage en vertrekt dan weer naar Insulinde, om eene loopbaan voort te zetten, 'die hem verder en hooger brengen zal, dan wanneer hij op het Plein te 's-Hage het secretariaat-generaal aanvaardde. (Arnh. Ct,) De zendingsdirector, de heer Douner, heeft gisteren het bestuur van het zendelingscomité aan de Transvaalsche deputatie voorgesteld. Zij ontving gisteren voormiddag ook eene commissie uit de Remonstrant- sche gemeente, en had een lang durig onderhoud met graaf Van Lijnden van Sandenburg, Minister van Staat. De afgevaardigden hebben ook gehoor aangevraagd bij Z. K. H. den Prins van Oranje. De gymnast.-vereenigingen Kracht en Vriendschap en Spartate Am sterdam, zullen in den loop der maand April a. s. eene gecombi neerde uitvoering houden te Breda. Het was eergisteren voor vele werklieden te Amsterdam weer Maandagin dronkenschap gevierd. Omstreeks 5 uur in den namiddag werden twee manspersonen, naar het uiterlijk schuitenvoerders, be schonken do®r drie agenten van po litie naar het bureau op de Katten burgergracht gebracht, dat meu veel verzet gepaard ging, niet alleen van hen, maar ook door eenige lieden van datzelfde soort. De drie agenten hielden zich flink, maar hadden toch hun handen vol. Een welwillend jongmensch, die de politie trachtte te iteunen, kreeg van een paar dier bijloopevs eenige klappenzij meenden blijkbaar daar mede een heldendaad te doen, maar integendeel toonden zij op een ver achtelijk laag zedelijk standpunt te staan. In het anders zeer stille koffiehuis De Munt te Amsterdam was Maan dagmiddag eene hevige opschudding. Een bezoeker, die zich door een ander beleedigd gevoelde, gaf hem met een wandelstok een hevigen slag in het gezicht, zoodat eene ader in het voorhoofd werd getroffen. De dader werd spoedig na het gebeurde in hechtenis genomen. Haarlem, 5 Maart 1884. Op 1 Maart j.l. was liet 25 jaar geleden, dat de heer P. J. Verkruy- sen als bediende bij de heeren A. Reijnders en zoon, metselaars en steenkoopers alhier, in dienst trad. Zoowel in die functie a!s later in die van boekhouder geniet hij, on vermoeid werkzaam aan den voor van Uw Hoogheid naar Engeland terugkeeren. Dit gesprek had plaats, terwijl Stop zich met het scheren van zijn meesters gelaat onledig hield. Op gevaar van in zijn kin te wor den gesneden, kon George bij de laatste zinwending van zijn dienaar een onverhoedsche beweging niet bedwingen Zaterdagnacht is, naarN.v.d.D. verzekert, op een der vele in Am sterdam gehouden bals masqués, een jongeling door een tot nog toe on bekend gebleven persoon met een scherp werktuig verwond. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. De Hilversum is zekere de G., een oppassend werkman, die Zaterdag jl. door een geladen houtwagen over reden werd, tengevolge van de daardoor bekomen inwendig-e ver wonding overleden. De trein van de Gooische stoom tram, welke Maandag ochtend 10.25 van Hilversum vertrok, is nabij het Laarsche kerkhof bij een bocht ont spoord, waarschijnlijk doordien er steenen op de rails waren gelegd. De machine lag ten deele op zijde en is defect geraakt, de personen- waggon is blijven staan. De machi nist heeft zich licht aan den arm bezeerd, de reizigers kwamen met den schrik vrij. De opening der spoorlijn ZaaD- damHoorn zal niet op 20 Mei a.s. plaats hebben, doch waarschijnlijk bij de invoering van den Zomerdienst, op 1 Juni a.s. Even voor den geweldigen storm van 12 Dec. 11. vertrok uit Nieuwe- diep de Tersehellinger tjalkschipper Doeksen, met eene lading steenko len naar Harlingen. Daar er niets meer van dezen schipper vernomen werd, leed het geen twijfel, of hij was in den storm vergaan. Evenwel had men tot heden ook geen spoor meer van het vaartuig ontdekt. Nu is door visschers gerapporteerd, dat nabij «de doove balg# een zeilsboom boven water zichtbaar was, die waarschijnlijk aan het wrak van eene tjalk vastzat. Men vermoedt nu, dat het vaartuig op die plek is te gronde gegaan. Het plan bestaat om te Noordwijk eene vacantie-inrichting te vestigen. Het doel is den jongens gedurende de zomer-vacantie een prettig hui selijk leven in eenen vroolijken kring te bezorgen, wel met orde en regel, doch die volstrekt aan geen school- tuclit doen denken, en hen in alle opzichten eene prettige vacantie doen doorbrengen. Daarom zal gezorgd worden, dat er veel wordt gespeeld en gewandeld, terwijl bij slecht we der de dagen aangenaam kunnen worden doorgebracht met muziek, lectuur of andere ontspanningen. Mocht het blijken, dat deze eerste poging dezen zomer op kleinen schaal te Noordwijk voldoet èn aan den ondernemer en ouders èn aan kin deren, dan hoopt men in staat ge steld te worden, om eene inrichting op grootere schaal in het leven te roepen, die aan alle eischen voldoet. De voorwaarden zijn als volgt: lo. De termijn tot opneming is van half Juli tot uit. Augustus; 2o. de datum van openstelling' zal nader worden bekend gemaakt; 3o. de leeftijd van de jongens is gesteld van 8 tot 15 jaar; 4o. de prijs voor pension bedraagt 30 gulden per week Voor extra onkosten zal alléén in rekening worden gebracht het. baden in zee, zoo noodig: dokter, apotheker en de reparatiën van bovenkleede- ren en schoenen. Men kan deelnemen voor eene vacantie van 6 weken, en voor eene van 3 weken. De onderneming gaat uit van den heer O. P. Waller Zeper te Haarlem, en wordt aanbevolen door de heeren: dr. H. Brongersma, directeur H. B. school 5 j. c. te Haarlem; mr. F. R. Crommelrn, kantonrechter te Lisse; jhr. mr. I. F. van Humahla van Eijsinga, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; dr. D. van Lankeren Matthes, directeur H. B. school 5 j. c. te Amsterdam; dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar te Amster dam; Zeeger Deenik, bouwkundige en makelaar te Amsterdam, en J. A. Bientjes, directeur van de Maat schappij Noordwijk tot exploitatie van duingronden. De heeren Van Kempen, eigenaren der Kon. Ned. Fabriek te Voorscho ten, werden gisteren door de leden van het gezantschap der Z.-Afri- kaansche Republiek in eene afzon derlijke samenkomst toegelaten, ten einde aan den staatspresident, den heer P. Kruger een prachtig sou venir, in hunne fabriek vervaardigd, aan te bieden. Een der heeren over handigde dit geschenk met een pas send woord, waarin hij wees op de bijzondere aanleiding tot dit bewijs van levendige sympathie, en verzocht daarin het symbool te zien, dat het Nederlandsche volk nooit zal op- ouden, de Transvaalsche Republiek te schragen en te steunen. De heer Kruger betoonde zich hoogst gevoelig voor dit bewijs van toegenegenheid, en verzekerde, dat hij aan het sierlijke stuk gaarne eene blijvende plaats in zijn kabinet zal blijven inruimen. Het geschenk stelt een forschen Nederlandschen leeuw voor, die het Transvaalsche wapen steunt. Het geheel is rijk in zilver gedreven, en bevat op het flink gevormde voet stuk het volgende inschrift«Hulde blijk aan de Transvaalsche Deputatie van J. M. van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Maart 1884.» Uit Den Haag wordt aangaande den diefstal het volgende aan de Arnst. Ct. geschreven: De inspecteur van de posterijen te Breda, de heer W. P. Nagel, geeft onmiddellijk per draad van het voorgevallene bij den directeur van het postkantoor aldaar kennis aan zijn chef, den hoofd-directeur der posterijen alhier, J. P. Hofstede, die dadelijk tot het instellen van een onderzoek in loco, vergezeld van zijn faetotum, den inspecteur J. J. Dof- fignies, op den trein gaat zitten naar.... Leiden!!! Waarom? Omdat de directeur van het postkantoor aldaar ook toevallig Nagel heet. De groote man, de hoofd-direc teur van het geheele Nederlandsche postwezen, verzuimt ie doen wat ieder gewoon mensch doet, als hij een telegram ontvangt, dat is: te letten op de plaats van afzending. De inspecteur der posterijen van Noord-Brabant en Zeeland heeft trouwens niets met Zuid Holland te maken. Toen de heeren op weg zijn, ont dekt de inspecteur der posterijen C. Van der Veen de onverklaarbare dwaling van zijn chef, en stuurt onmiddellijk een bode naar het sta tion. Als de bode op het perron komt. rijdt de trein juist weg. Met ontstelde gezichten komen de heeren bij den directeur van bet postkantoor te Leiden aan. De heer A. L. Nagel geeft de verzekering, dat, hij dien nacht niet alleen rustig geslapen heeft, maar bij liet ont waken in het bezit was van al zijn aangeteekende brieven, en van den prins geen kwaad weet. De gezichten van beide heeren beginnen een akelig* geheimzinnige uitdrukking te krijgen; zij keeren naar het departement terug, en zijn nog niet bekomen van den schrik. Geen kwestie verder van een reis naar Breda; men blijft te huis. ITet onderzoek in loco, dat voor Leiden dringend noodig was, is op eenmaal voor Breda overbodig geworden, Het schijnt, dat het dynamiet van j de Echolgn/ie. dat in zee ligt en dat I nog duizenden kilogrammen be- I draagt, begint los te lcomen. Gedurende den ganschen dag wer den Zondag te Scheveningen groote partijen, hetzij door de politie, hetzij door knapen of volwassenen, op het strand gevonden en aan de politie afgeleverd, zoodat zij ten slotte in het bezit was van eene kwantiteit, groot genoeg om geheel Scheve- hingen in de lucht te doen vliegen. Maandagmorgen heeft de com missaris van politie aldaar alles we der in groote vuren in de duinen verbrand. Naar wij vernemen, heeft het be stuur van «Zeebad-Sche veningen» zijne plannen voor het aanstaand; seizoen vastgesteld, en daarbij eenige wijzigingen gebracht in de bepa lingen, welke voor het vorig seizoen gegolden hebben. In de eerste plaats is de prijs voor de abonnementskaarten, toe gang gevende tot het terras en de lees-, conversatie- en biljartzalen in het badhuis verlaagd. Deze zal nu zijn f7 voor een hoofdkaart en f 1.50 voor de bij- of dameskaarten. Kin deren beneden de 15 jaren vrij. Bo vendien worden, ten einde het me debrengen van logés en andere gas ten te vergemakkelijken, coupon boekjes voor 12 entrees, welke niet persoonlijk zijn, verkrijgbaar gesteld voor f3.50. De abonnementskaarten verliezen voortaan het recht, om tegen hal ven prijs toegang te verkrijgen tot de tooneel- en dergelijke voorstel lingen. De ondervinding in het vorig jaar heeft geleerd, dat op dit voor recht door zeer weinigen prijs werd gesteld. Voor de bals blijven de geabonneerden vrijen toegang be houden. (D.) De Transvaalsche deputatie werd gisteren te Delft ingehaald door eene eerewacht te paard van studenten en door de studentenvereeniging Laga. Zij is afgestapt bij predikant Van der Valk, en werd daarna op I het stadhuis ontvangen door den burgemeester, en voorgesteld aan de wethouders, de leden van den ge- rheenteraad en verschillende andere autoriteiten. De eerewijn werd haar aangeboden met eene toespraak van den burgemeester, die beantwoord werd door Krïiger, Dutoit, Smit. Daarna werd een bezoek gebracht aan de nieuwe kerk, waar het praal graf van Willem den Zwijger werd I bezichtigd, daarna aan de nieuwe christelijke afgescheidene kerk, en vervolgens aan de Polytechnische school, waar de deputatie outvan- gen werd door den directeur, dr. Bosccha, en voorgesteld aan profes soren en directeur. Na bezichtiging j der instelling had eene matinée mu sicals plaats op de studentensocië teit Plioenixaangeboden door den j Senaat vaji het studenten-korps. Men zegt dat een huwelijk van Uw Hoogheid met miss Mary Burtell op handen is en dat dit hu welijk reeds sedert lang door Sir John is voorbereid.Zij schenen zoo zeker van hun zaak, dat ik hen wel gelooven moest en waarlijk Uw Hoogheid, toen ik heden ochtend I de jonge dames zag, kon ik niet I nalaten Uw Hoogheid als een der Mijn huwelijkriep hij uit, j gelukkigste stervelingen te beschou- zeg eens, wordt gij dol? wen maar ik heb er misschien j Dat is wel mogelijk Uw Hoog- geen verstand van. beid, stamelde Stop onthutst. Zien zij er dan zoogoed uit? Maar wat bedoelt gij dan? I vroeg George. Ik? niets Uw Hoogheid, vol-j O! Uw Hoogheid!.... Uw| strekt niets. Ik herhaal slechts watHoogheid. sinds onze intrede in dit huis al de bedienden van Sir John verzekeren. Ik wist niet dat ik er aan misdeed.... Uw Hoogheid vergeve mij dus, als ik hem bidden magmaar zij beweren dat. Wat beweert men?.... zult gij spreken! Stop deed dezen driedubbelen uit roep vergezeld gaan van een on-i verklaarbare beweging met zijn I scheermes, welke zonder twijfel een j grenzelooze bewondering moest te kennen geven. En na dit stil spel, voorzeker welsprekender dan eenige loftuiting uit zijn mond, vervolgde hij Ik ben maar een eenvoudige kamerdienaar, maar ik heb goede oogen en ik verwed er mijn hoofd onder, dat Uw Hoogheid nergens in Engeland, Schotland, Ierland, Frank rijk, Indië, ja zelfs op de g-eheele wereld niet, zulk een behoorlijke Lady Malcolm zal vinden. Georg-e zeide glimlachend: Mijn hemel, wat een vuur! Nu, Uw Hoogheid zal het mij later wel toegevenOI ik heb er verstand van.Wat een hemel van liefde kunnen die jong-e misses niet openen. Genoeg Stop, wordt maar niet j al te dichterlijk en scheer mij maar. Ja, Uw Hoogheid. Nauwelijks was George gekleed of er werd zachtkens aan de deur getikt en een der bedienden trad binnen. Sir Malcolm laat Uw Hoog-| heid verzoeken beneden in den salon i te ko'men. zeide deze. Zeg aan mijn vader, dat ik I terstond kom, antwoordde de jongeling. Hij wierp nog een laatsten blik j in den spiegel, keek of zijn das goed geplooid zat, of zijn overige toilet geheel in orde was en begaf I zich daarop naar den salon. I Dezen binnentredende, snelde Sir j John hem te gemoet, geleidde hem I naar de beide jonge meisjes, die zich met Edward onderhielden en zeide met opgeruimde stem: I Mary en Heva, beste kinde ren, mijn oudste zoon, George, van wien ik u zoo dikwijls gesproken heb. George maakte eene buiging en volgens Engelsche gewoonte gaven de meisjes hem vertrouwelijk de hand. Hij zag haar aan en voor de eerste maal in zijn leven gevoelde hij hoe hem als het ware een elec- trische schok door de leden ging. Wordt vervolgd.) Uit Rotterdam schrijft men aan het D. van ''s-Hage. «Uit een gesprek, tusschen een aantal veehandelaren gevoerd, blijkt dat zij in de afmaking van het vee in het Spoelingdistrict niet het ge- wenschte middel zien om de long ziekte te bestrijden. Door de kolos sale hitte, die in de stallen heerscht, ligt het vee, dat met 100 a 150 stuks opgestald is, onophoudelijk te hijgen, waardoor het niet anders kan of de longen moeten aangedaan worden. Volgens hun oordeel zijn Stallen voorzien van de noodige ventilatie, en waar hoogstens 10 stuks vee ge plaatst zijn, het eenige middel om de longziekte met goed gevolg te bestrijden.» Zondag jl. had een onder-iuspec- teur van politie te Rotterdam, de lieer v. d. Z., het ongeluk, terwijl hij, met een kind op den arm, zich van zijne bovenwoning naar beneden wilde begeven, een mistred te doen, zoodat hij met het kind naar hene den stortte. Den volgenden dag is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Het kind bleef ongedeerd. Op de rivier voor Pernis heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen een tjalkschip en eene stoomboot, waarbij de tjalk beschadigd werd en twee der opvarenden overboord vielen en verdronken. Van een der twee personen, die overboord zijn geslagen en verdron ken, is het lijk gevonden in het riet veld aan de Bontekoe onder Pernis.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2