X mi wmi lat Oplage 10000 Ex Vrijdag 7 Maart 1884. No. 204. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgennmen Znn- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIk. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis, Faubourg M antmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WTNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10, 10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscke Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.65, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Herhaaldelijk wordt tot ons het verzoek gericht, om in ons Blad de officiëele Effecten- lijst van den dag op te nemen; [echter zijn we telkens gestuit op enkele bezwaren en wel dat daar- Ivoor te veel plaatsruimte van de Courant zou worden gevergd en deze nog bovendien aan een groot aantal i onzer lezers te laat zou worden be- zorgd. Om echter aan het verzoek van belanghebbenden te voldoen, zijn de Uitg-evers voornemens, om bij ge noegzame deelneming de Effecten- lijst afzonderlijk te verstrekken. Aan geabonneerden op de Courant, per maand 10 Cts. Aan niet-geabonn. p.m. 25 Cts. Abonnementen worden aange- j nomen, aan het BureauKleine Houtstraat No. 9. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. De laatste berichten, welke om trent de gebeurtenissen in Soedan bij de Enge.lsche dagbladen en bij de regeering zijn ingekomen, stellen den toestand, waarin zich generaal i Gordon te Khartoem bevindt, vrij 1 wat gunstiger voor, dan men ver- 1 wachtte, na de jobstijdingen van I het laatst der voorgaande week. Heette het daarin, dat de opgewon- I denheid die de bevolking bij de komst van den generaal aan den dag legde, hare ingenomenheid met de proclamatiën van den nieuwen I goeverneur aanmerkelijk was be- koeld, zoo zelfs dat men met den laatsten den draak begon te steken, de correspondent van de Daily News 1 die zich insgelijks in het hoofd kwartier van den generaal bevindt, verzekert, dat hiervan geen woord waar is. Nog altijd mag Gordon zich in eene groote mate van popu lariteit verheugen en draagt men hem op de handen. Zelfs melden zich dagelijks Bedouïnenhoofden aan om hem hunne onderwerping aan te bieden. Mag men den man op zijn woord gelooven, en wat reden zou hij hebben om den toestand gunstiger voor te stellen, dan hij werkelijk is, dan heeft ook de Mahdi zijnen onderhoorigen bevolen, de vij andelijkheden tegen den generaal en het Egyptische leger dat hij thans aanvoert te staken, en alles te ver mijden, wat tot eene botsing aan leiding zou kunnen geven. De ver klaring die de correspondent van deze gewichtige verandering geeft, is geenszins onmogelijk. De profeet, zoo verzekert hij, is hoogelijk inge nomen met zijne benoeming tot sul tan van Kordofan, en wil het lang zamerhand zoover zien te brengen, dat hij in het rustig bezit van zijn rijk komt. Daartoe is het noodig, de Britten te vriend te houden of hen althans niet tot maatregelen van wraak te nopen. Hij begrijpt zeer goed, dat Engeland het niet zou kunnen gedoogen, dat men ge neraal Gordon te veel moeielijkheden in den weg legt, en dat een aan val, die de positie van dezen krijgs man in gevaar zou brengen, onge twijfeld tot vijandelijkheden van hunnen kant zou kunnen, ja zelfs moeten leiden. Dit 1111 tracht hij te voorkomen en van daar ook zijne tegenbevelen aan de opperhoofden, die eerst in last hadden het Egyp tische leger zooveel mogelijk afbreuk' te doen. Als regeerder heeft de profeet zich naar liet schijnt nog niet bijzonder onderscheiden. In El-Obeid, waar hij zijnen zetel heeft opgeslagen, FE IJl LLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSC1I INDIË XA VIER DE MONTÈPIN. 23) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. XIII. HET GEKRAS VAN DEN NACHTUIL. Ja voor het eerst van zijn leven; en nogthans waren Mary en He va geen van die buitengewone schoon heden gelijk de heldinnen van ro manschrijvers maar al te dikwijls plegen te zijn. Zonder die klassieke regelmatige trekken te bezitten, welke het gelaat veelal koud laten en welke slechts een gevoel van bewondering maar meer ook niet, kunnen opwekken, waren zij gra cieus, aanvallig; een waas van lief talligheid en onschuld omgloorde haar gelaat, dat ieder voor haar moest innemen; dat zekere onbe schrijflijke, echt vrouwelijke, hetgeen de mannen zoo boeit, lag over ge heel haar wezen uitgedrukt. De oudste, Mary, telde achttien jaar. Zij was een weinig boven de middelmatige grootte, had een prach tig, welgevormd figuur, zwaar, don ker, krullend haar, een fraaie tint, terwijl haar heerlijke, donkerblauwe oogen een aangenaam contrast vorm den met de kleur van haar wenk brauwen en haar. Haar geheele uiterlijk teekejade geestigheid, maar bovenal vrijmoedigheid eu vastbe radenheid. Heva was iets kleiner dan haar zuster, maar zag er even bekoorlijk uit. Haar eveneens zacht en open door blonde lokken omlijst gelaat waarin levendige, zwarte oogen schitterden, drukte niettemin miu- inoet tot heden nog van geen gere geld bestuur sprake zijn. In den beginne, toen deze vesting pas in zijne handen was gevallen, hadden er dagelijks verscheidene terecht stellingen pliats van zijne tegen standers. Daarin is nu wel eenige verandering gekomen, doch nog al tijd zuchten er verscheidene perso- sonen in den kerker en verbeiden daar misschien met ongeduld het oogenblik, waarop de dood hen uit hun lijden zal verlossen. Zooveel is evenwel zeker, dat er nog zeer veel zal moeten gebeuren, alvorens de nieuwe sultan van Kordofan zijn rijk onder de goed georganiseerde staten zal mogen rangschikken. De Engelsclie regeering heeft het thans noodig geoordeeld, officiéél de geruchten tegen te spreken, als zou zij Generaal Graham gelast hebben onmiddelijk op Trinkikat terug te trekken en zijne troepen deels naar Cairo, deels naar Engeland in te schepen. Geen oogenblik heeft hec plan daartoe bij den ministerraad bestaan,zoo verzekerde de heer Glad stone in het Lagerhuis; want men begrijpt zeer goed, dat de toestand in Egypte nog niet van dien aard is, dat het geraden zou zijn, het Britsche bezettingsleger te verzwak ken. Hoewel de Loudensche politie verzekert de deelnemers aan de jongste dynamietaanslagen op liet spoor te zijn, is het haar tot heden nog niet mogen gelukken een hun ner in handen te krijgen. De geheime agenten bespieden evenwel de ver dachten voortdurend, en men ver trouwt dat zij zich nog eenmaal tot de eene of andere onvoorzichtig heid zullen laten verleiden, en aldus zich zeiven aan het gerecht zullen overleveren. Aan de stations van i den spoorweg wordt thans nauw- der vasten wil uit dan dat van haar oudere zuster. j Gelijk een standbeeld stond George I voor Mary. Sprakeloos van be won- dering hield hij de blikken onaf-] I gewend op haar gevestigd, zoodat j j het jonge meisje onwillekeurig! bloosde en lachte tegelijkertijd. George merkte haar glimlach op, j niet haar blozen en vreezende zich belachelijk te hebben gemaakt, her- j nam hij met geweld al zijn koel-1 bloedigheid en beijverde zich om I gelijk altijd, zich als een waar i gentleman te gedragen en zich zeker j en ongedwongen te bewegen. I Hoewel een weinig* bedeesd, ge- i voelde Mary en Heva zich zeer op i haar gemak. Met Sir John en Ed- ward gingen zij dan ook zoo ver trouwelijk om, zij gevoelden zich bij hem zoo geheel tehuis, dat George als zoon van den eerste en [als broeder van den andere, nau- i welijks als vreemdeling door haar lettend toezicht gehouden op alles wat daar wordt uit- en ingebracht, en ook de directeur van het Britsch museum heeft de regeering verzocht flinke maatregelen te nemen, om de kunstschatten, welke zich daarin bevinden, tegen de aanslagen der ontevredenen te beschermen. Een brief door hem ontvangen, waarin ook deze inrichting met een aanslag wordt bedreigd, maakt voorzichtig heid hoogst noodzakelijk. De koning van Noorwegen heeft het vonnis tegen den president minis ter Selmer, hem door de deputatie van het rijksgericht ter bekrachti ging voorgelegd, in handen gesteld van den minister van justitie, ten einde diens oordeel daaromtrent te vernemen, 't Is niet twijfelachtig hoe dit advies zal luiden, want ook deze titularis is in staat van beschul diging gesteld, zoodat hem wellicht spoedig hetzelfde lot zal treffen, wat thans zijn ambtgenoot is overkomen. De vorst zelf verbergt zijne inge nomenheid met den veroordeelde niet, en hij zou zeker niets liever willen, dan het vonnis, dat naar zijn oordeel onrechtvaardig ismet zijn veto treffen. Voor de gevolgen van een dergelijken stap deinst hij echter thans nog terugwant het is te voorzien, dat de radikalen desnoods de zaak tot het uiterste zullen drij ven, en wie weet of een verzet tegen hunne besluiten hem niet de kroon zou kosten. In Frankrijk heeft de kamer I van afgevaardigden met groote I meerderheid het artikel goedgekeurd der onderwijswet, waarbij liet den openbaren onderwijzers wordt ver boden eenige bezoldigde betrekking, welke dun ook, bij den eeredienst te bekleeden. Men beschouwt deze stemming als een voorbode van die, waarbij ook de verhoogiugen der jaarwedde wordt toegestaan, 1 want het zou onbillijk zijn den on derwijzers een belangrijk deel van hunne inkomsten te ontnemen, zon der hun daarvoor iets in de plaats te geven. Het financiëel bezwaar, dat aan het nemen vau een dergelijk besluit onder de tegenwoordige omstandig heden verbonden is, wordt derhalve blijkbaar door de meerderheid niet hoog geschat. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Chineesche bevolking- te Shangai eenen aanval heeft gedaan op de Europeesche soldaten, en dat in de worsteling diedaaruitontstond eenige personen doodelijk zijn gewond. De grootste oproermakers van Europa, die in hun eigen land dik werf verscheidene politieke misda den op hun geweten hebben, nemen in den regel de wijk naar Zwitser land en zetten van daaruit niet zelden hunne samenzweringen voort. Bern vooral, schijnt de verzamel plaats van dit volkje te zijn. Daar treft men anarchisten uit Frankrijk, socialisten uit Duitschland en Oos- Jenrijk, nihilisten uit Rusland aan, en verscheidene samenz weeringen worden daar beraamd. Het is na tuurlijk dat de rijken, d;e het mik punt van deze woelgeesten zijn, dit reeds lang met leede oogen hebben aangezien, doch het asvlrecht, waar op Zwitserland zoo naijvering schijnt te zijn: maakt het voorloopig on mogelijk daarin verandering te bren gen. Thans verneemt men, dat de Duitsche regeering er bij den bonds raad op aangedrongen heeft, dat deze een nauwlettend toezicht boude op de handelingen dezer gevaarlijke personen. Zij moet er met nadruk beschouwd werd en zij zich dus ge heel vrij en ongedwongen bewogen. Spoedig waren zij allen in een le vendig gesprek gewikkeld, waarin de beide meisjes nu eens ernstig, dan weder geestig en opgewekt, doch bovenal eenvoudig en natuur lijk blijk gaven van niet alleen goed ontwikkeld, doch ook buitengewoon goed opgevoed te zijn. Een bliksemstraal had niet snel ler en zekerder doel kunnen treffen, dan Amor's pijl George's hart had doorboord. Eene plotselinge ommekeer had er in zijn hart plaats en het beeld der verleidelijke zi nóp wekken de onbekende, die zulk een groote plaats, al was het dan ook niet in zijn hart, dan toch in zijn verbeel ding innam, verdween als een droom bij het aanschouwen van Mary Bur- tell, op wier heerlijke vormen, de kuischheid haar zegel had gedrukt. Zijn oostersche Marguerite de Bourgogne was als het ware uit zijn gedachten weggevaagd en als hij de bruid aanzag, welke zijn va der voor hem bestemd had, dan kon hij zich niet verhelen, dat deze liet bij het rechte einde had gehad. Ja, hij heeft gelijk, sprak hij tot zich zelf. Daar ligt mijn toekomstDaar is het geluk te vinden 1 Aan dit reine wezen zal ik mijn leven wijden en mijn geluk in haar kleine handjes leggen. Tegen twee uur in den namiddag gingen de meisjes vermoeid van de reis naar haar vertrekken om eenige rust te nemen en vertoonden zich niet weder dan na dat het etensuur geslagen had.~ De heeren bleven, hun sigaar rookende, alleen achter. Welnu! mijn jongen, hoe vindt i'ij mijne pupillen? vroeg S:r John aan zijn oudsten zoon. Engelachtig, vader! riep deze verrukt uit.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1