Oplage lOOOO Ex. Donderdag- 13 Maart 1884. No. 209. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel liet Rijk d. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adverteritiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofclagenteu voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pablicitc Btrangè.re G. L. DAUBE Co. JQITx. F. JONES. Sucr., Parijs, 31bis, Pauijoni'g Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. Vai 7.— S. 11.39* 3.53, 4. 7.13. 10.59*. i Haarlem naar Amsterdam. .32, 3.55, 9.30,11.15, 11.56, 1.8. 2.39* ..15, 4.44, 5.42. 6.40, .44* 8.54,9.46,10.23, Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.12* 12.46.1.53. 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5. 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10, 10.20*. 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsebe Poort. De met- een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem na Zandvoort. Station PI. IJ. S. 7.55, 10.15, 11.38, 4.59, 8.3. M. 1.33, Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,2S. Herhaaldelijk wordt tot ons het verzoek gericht, om in ons Blad de offieiëele Effecten- lijst van den dag op te nemen; echter zijn we telkens gestuit op enkele bezwaren en weldat daar voor te veel plaatsruimte van de Courant zou worden gevergd en deze nog bovendien aan een groot aantal onzer lezers te laat zou worden be zorgd. Om echter aan het verzoek van belanghebbenden te voldoen, zijn de Uitgevers voornemens, om bij ge noegzame deelneming de Effecten- lijst afzonderlijk te verstrekken. Aan geahonneerden op de Courant, per maand 10 Cts. Aan niet-geabonn. p.m. 25 Cts. Abonnementen worden aange nomen, aan het BureauKleine Houtstraat No. 9. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog altijd blijft de Times van meening, dat het meer dan tijd wordt om met betrekking tot de Egyp tische aangelegenheden een ande ren weg in te slaan. Meer en meer, zoo betoogt dit invloedrijk orgaan, wordt het duidelijk, dat Engeland geen andere keuze overblijft, dan bet zich geheel terugtrekken van de hoorden van den Nijl of wel de vestiging' van een formeel protec toraat. Alles wat door het Britsche leger tot heden werd verricht, draagt slechts een tijdelijk karakter, en de ondervinding zal het leeren, dat de toestand op den duur onhoudbaar wordt. De stammen, die het op dit oogenblilc den Khedive zoo lastig maken, zullen nimmer zich aan een geregeld bestuur gewennen, tenzij zij komen onder eene mogendheid van wie zij de overtuiging hebben, dat zij de kracht bezit, om zich vol doende te laten gelden. Men behoeft nu niet zeer zwartgallig te zijn, om te meenen, dat de Egyptische re geering het zonder den voortduren- den steun der Britsche kanonnen nimmer zoover zal brengen, zoodat Engeland daardoor genoodzaakt zal zijn al de lasten aan het bescherm heerschap verhonden te dragen, zon der de voordeelen te genieten. Na tuurlijk vindt deze redeneering vol komen instemming bij de conserva tieven, die misschien reeds van eene annexatie in de toekomst droomen. Men is het overigens in een punt volkomen eens, namelijk: in de be oordeeling van de wijze, waarop het Engelsche leger en de vloot zich van hunne taak gekweten heb ben. Generaal Graham en admiraal Hewitt worden door allen met lof tuitingen overladen, eene belooning die zij ongetwijfeld in ruime mate hebben verdiend. Toch is de strijd nog geenszins ten einde. Osman Digna weigert de vredesvoorstellen, hem gedaan, te aanvaarden. Met zijne benden, die op eenige uren van Soeakim gelegerd zijn en naar men verneemt 6000 man sterk zijn, heeft hij eene stelling bezet, die hij wei gert op te geven, en waaruit hij derhalve met geweld van wapenen verdreven zal moeten worden. An dermaal zijn dan ook de troepen tegen hem opgerukt, en wellicht zullen wij spoedig in de gelegen heid zijn van een nieuw gevecht te gewagen, welks uitslag niet twij felachtig kan wezen. De voorbe reidende maatregelen toch, door ge neraal Graham genomen, doen ons duidelijk zien, dat hij den vijand niet te gering acht, en geen strijd onderneemt, wanneer hij van de DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 28) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Eensklaps trok hij de schouders op en het hoofd opheffende alsof hij een zware last afschudde, riep hij zegeuvierend uit: - Neen, duizendmaal neen! Ik heb mijne plicht en niets dan mijne plicht gedaan. De gevoelens, welke Mary Burtell mij met een blik heeft ingeboezemd moeten gekoesterd, ge kweekt en mogen niet ontheiligd worden; een enkele misstap, zelfs al ware die tegen mijn wil begaan, zou de beeldtenis van dat reine kind bezoedelen! Ik heb mijn plicht ge daan en geweigerd, dat gebood mij mijne eer, en ik zal volhouden. In zijne overpeinzingen verdiept had George den tijd geheel verge ten en dacht er niet aan dat er reeds meer dan een uur verloopen was sedert Saugor hem had verlaten. Plotseling schrikte hij op door een wit voorwerp van weinig omvang', doch dat vrij zwaar scheen en dat vóór zijne voeten nederviel; zich buigende om het op te rapen, be speurde hij dat het eenvoudig een stuk papier was rondom een steen gewikkeld. Hij maakte het los, vouwde het open en las het vol gende, blijkbaar door een fraaie vrou wenhand in het Engelsch geschre- (i Kom. Het masker zal afgelegd worden en de droom zal geen einde meer hébben, maar tot in de eeu- overwinning niet zeker is. Yoor de rust van het leger zelve is het te hopen, dat men den hardnekkigen oproerling in handen krijge. Heeft hij bij eene waarschijnlijke neder laag de gelegenheid naar het ge bergte te ontkomen, dan zal hij trachten aldaar zijne benden opnieuw te verzamelen, en eene derde expe ditie zal noodzakelijk worden. De Turksche regeering koestert nog altijd de stellige hoop, dat ook zij nog eenmaal door Engeland zelve in de Egyptische aangelegenheden betrokken zal worden. De raadslie den van den sultan zijn van! mee ning, dat het deze mogendheid on mogelijk zal blijken, de zaken in Egypte en Soedan op een goeden voet te brengen, zonder dat de Porte er zich mede inlaat, want de Ma- homedaansche bevolking zal zich nimmer aan een Christen bestuur onderwerpen. Gelukkig heeft de Engelsche re geering betere verwachtingen van hare tusschenkomst. Het moge nog eenigen tijd duren, alvorens wij er in geslaagd zijn Egypte een geregeld bewind te schenken, zoo verzekerde de heer Hartington, die taak zal geenszins onmogelijk blijken. In geen geval evenwel zullen wij den Khedive aan zijn lot overlaten, voor en aleer wij de zekerheid hebben, dat hij zich tegenover zijne vijanden kan handhaven. Weldra zullen in het Engelsclie parlement de discussiën aanvangen over het ontwerp ter herziening der kieswet. Natuurlijk zal de oppositie zich krachtig laten gelden, doch het is te verwachten dat haar tegenstand haar weinig zal baten. Trouwens op de bepalingen van het ontwerp zelf heeft zij geene aanmerkingen. wigheid durenmant zij zal door onze wederzijdsche liefde gevoed worden En daaronder sleckts deze drie woorden «.De boodschapper wacht.)) Opnieuw keek George in den tuin en meende nu in de duisternis de gestalte van Saugor te onderkennen en daarin bedroog hij zich niet. Wij moeten George de eer doen toekomen, dat hij geen oogenblik aarzelde en geen nieuwen strijd meer te voeren had. Hij nam een vel papier en schreef er slechts deze vier woorden op: «Hét is te laat!)) Hij wikkelde het op zijnen beurt om den steen en nadat hij dit nieuw modisch projectiel in den tuin had geworpen, sloot hij het venster ten Het eenige wat zij afkeurt is het ontbreken van de bepalingen, die de verdeeling van het land in kiesdis tricten regelt. Het ministerie acht het echter wenschelijlc, dit hij eene afzonderlijke wet vast te stellen, en hoewel het daaromtrent reeds zijn gevoelen heeft kenbaar gemaakt, heeft het met die verklaring zijne tegenstanders nog geenszins bevre digd, zoodat dezen dan ook niets on beproefd zullen laten, om het voor stel te doen vallen. De Ieren echter zijn thans eens bij uitzondering op de hand der regeering', en met hun nen steun acht men de aanneming vrij zeker. Intusschen kunnen de discussiën hieromtrent nog wel eenigen tijd in beslag nemen. 't Is bijna treurig, zooals in den tegenwoordigen tijd in bijna alle landen van Europa de groote partij der ontevredenen zich roert. Nauwe lijks is de herinnering aan eene der ontzettende misdaden, waarmëde zij hun doel zoeken te bereiken, uitge- wischt, of van een anderen kant brengt de telegraaf ons het bericht van een nieuwen aanslag, en zeer dikwijls worden niets kwaadsver- moedende personen, die de rad draaiers der beweging nog nimmer iets in den weg lagen het slacht offer van hunne booze plannen. Het woord dynamiet ligt bijna elk orde lievend mensch op de lippen bestor ven, en met schrik en angst be schouwt hij alles, wat er om hem gebeurt, als vreesde ook hij voor de listen der verborgen vijanden. Nu weder verneemt men, dat de graaf van Parijs, voor het oogenblik ten minste een volkomen onschadelijk persoon voor de heeren revolution- nairen, het doel geweest is van een gelukkig verijdelden aanslag. Een pakje, dat aan hem was geadresseerd wekte door den vreemden vorm de argwaan op der postambtenaren, die het dan ook onmiddellijk aan de justitie ter hand stelden. Bij onder zoek bleek, dat het een ontplofbare bom bevatte, die bij het openmaken uit elkander moest springen en den persoon, daarmede belast, ongetwij feld zou gedood hebben. Een ander dergelijk helsch werktuig ontplofte reeds op het kantoor en wondde een der aanwezigen doodelijk. Waarlijk, het wordt meer dan tijd, dat aan dergelijke gruweldaden een einde komt De verschillende mogendhe den van Europa en Amerika dienen krachtig de handen ineen te slaan, om de schurken, die reeds zooveel onheil gesticht hebben en van wier heillooze bedrijvigheid men voor de toekomst het ergste heeft te duch ten, onschadelijk te maken. De over- groote meerderheid der volkeren zal een dergelijk verbond toejuichen en zooveel in kaar vermogen is de over heid steunen; want ook zij begin nen te begrijpen, dat zij ten slotte de dupe worden van de aanslagen die op de vorsten gemunt zijn. In Frankrijk heeft de regeerïng eene circulaire gezonden aan de pre fecten der onderscheidene departe menten om inlichtingen omtrent den stand van de zoogenaamde monar chale partij. Het schijnt, zoo meenen enkele Parijsche bladen, dat deze circulaire in verband staat met het voornemen om de Orleanistische prinsen het land te doen ruimen. Zooals men weet, is het vorige jaar, naar aanleiding van het manifest van Prins Napoleon, eene wet aan genomen, die de regeering daartoe ten allen tijde het recht gaf. Of men nu onlangs weder op het spoor gekomen is van enkele stappen door bovengenoemde prinsen in het be- einde een verdere ontmoeting met den Hindoe te vermijden. Ziezooriep hij met een verlicht hart uit, nu zal het toch wel voor goed uit zijn. Doodmoede van al de dien dag ondervonden aandoening legde hij zich te ruste, en sliep in, droomende van Marv Burtell. Tien minuten later stelde Saugor het briefje van George Malcolm aan zijn meesteres ter hand. 'Toen zij den inhoud, welke haar niet de minste hoop overliet, las, werd zij doodsbleek en een onheil spellende, bittere glimlach speelde om haar mond. Ha! is het te laat! riep zij uit, het zij zoo! Gij versmaadt mijne liefde, welnu dan zal ik u leeren hoe mijn haat is. Prinses Djella vergeet en vergeeft nimmer, dat zult gij ondervinden! Neem u in acht George Malcolm. De prinses, die zelve ons met haar naam en titel bekend heeft g°'" .^Kt, had overluid in tegenwoordigheid van Saugor gesproken. Wat zult gij nu doen, mees teres? sprak Saugor die geheel haar vertrouwen bezat en wiens toe wijding eenige nieuwsgierigheid bil lijkte. Mij wreken! antwoordde Djella. Hoe? Dat weet ik nog niet, maar mijn wraak zal verschrikkelijk zijn en niet onderdoen voor de ontvan gen beleediging. Meesteres, mag ik op mij ne men u te wreken? Gij? Ja. Gij weet dat Saugor voor u tot alles bereid is. Dat weet ik; wat vermoogt gij? Ik kan dooden! Op een tee- ken van u bereid ik George Mal colm dien langzamen, vergiftigen

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1