BINNENLAND. lang der monarchie gedaan, weet men niet; doch de betrokken perso nen moeten geenszins gerust zijn omtrent de plannen, die men ten hunne opzichte koestert. Paul Bert houdt ondanks den tegenstand van het kabinet nog steeds vast aan zijn voorstel om de begrooting van 1884 met een aanzienlijk bedrag te ver- lioogen, ten ei<de de salarissen der onderwijzers te vermeerderen. De ministeciVan fiuaacien, die verklaart, dat hij t^ans daartoe geepe gelden beschikbaarheeft, zal, zoo meldt men uit Parijs, de kabiuets-kwestie stellen, en alzoo de vergadering voor deze keus plaatsen: zijn heengaan, of uitstel van de verhoogiug totdi financiëele toestand gunstiger te noemen is. 't Is nog lang niet zeker, dat hij het laatste zal kiezen. Iu Oostenrijk-Hongarije maakt men zich eenigszins ongerust om trent de toenadering, welke er in den laatsten tijd is op te merken tusschen de hoven van Petersburg en Berlijn. Men meent dat deze goede verstandhouding voornamelijk tegen Oostenrijk is gericht, of in ieder geval eene verkoeling tusschen Weenen en Berlijn tengevolge moet hebben. In het Oostenrijksche lager huis zelfs is deze aangelegenheid het onderwerp eener interpellatie ge weest, doch de regeeriug gaf daar omtrent zeer geruststellende verze keringen. Er was, zoo verklaarde de minister, geen sprake van eenige verkoeling, terwijl de keizer tevens de overtuiging had, dat Rusland geen enkel voornemen koesterde, dat ook maar eenigzins met de be langen der monarchie in strijd ge acht kon worden. Men kon derhalve volkomen gerust zijn en de toena dering veel eer beschouwen als een bewijs, dat alle mogendheden den vrede willen handhaven, als wel dat een hunner booze plannen koes terde. De uitspraak van de rechtbank, waarbij de eerst veroordeelde Israë liten van Neu-Stettin werden vrij gesproken van de aanklacht, als zouden zij hunne eigene synagoge in brand gestoken hebben om de verdenking op de Christenen te wer pen, heeft tot groote ongeregeldhe den aanleiding gegeven, waarbij het wederom niet heeft ontbroken aan die betreurenswaardige tooneelen, die alleen rassen- en godsdiensthaat in staat is iu het leven te roepen. De politie was niet krachtig genoeg de orde te handhaven, doch de re geering heeft maatregelen genomen om eene herhaling te voorkomen. Te Madrid heefteen vastenpre- diker voor eea aristokratisch publiek zijne meditatiën gebruikt, om het leven der hoogere standen scherp te geeselen en enkele personen uit de hofkringen te beleedigen. Op verzoek der regeering heeft de bis schop hem het prediken verboden, en hem gelast de stad en het land te verlaten. Hiermede hoopt men, dat dit voorval, hetwelk nog al op zien baarde, uit den weg geruimd zal zijn. Haarlem, 12 Maart 1884. Een talrijke menigte bevond zich gisteravond in de concertzaal der sociëteit ade Vereeniging» bijeen, tot het bijwonen der vergadering dood, welken na lang en hevig lij den hem ten sjotte onder de smar telijkste folteringen ten grave voert Verlangt gij dat de vreemdeling nog heden nacht sterve? Ik ben be reid Mijn lasso zal hem wurgen of mijn dolk zal zich in zijn bloed plengen! De prinses keek Saugor aan en haalde de schouders op. Ik verbied u George Malcolm een enkel haar van het hoofd te krenken!! zeide zij. voor u en voor al de onzen moet deze En- gelschman geheiligd zijnVer staat gij! Uitermate verstomd zag de Hin doe haar aan. Hoe! Gij verlangt dan dat hij in leven blijve? stamelde hij. .Ta, hij zal leven, doch om te lijdenTe leven zal hem groo- ter straf dan sterven zijn! Ik wil dat hij leve om zijn dierbaar ste betrekkingen te verliezen, om der Volksbond vanwege de vereeni ging tegen drankmisbruik. Voor een afwisselend programma was alleszins gezorgd.'Het vocaal en instrumen taal concert, welwillend aangeboden door de Haarlemsche liedertafel Zang en Vriendschapafgewisseld door een allerkeurigste voordracht van den heer W. C. Goteling Vinnis, vond een algemeenen bijval, dat het luid en uitbundig applaus aan het einde van ieder nummer bewees. Een bij zonder woord van waardeering* komt aan de beide heeren J. van der Eist, viool en L. F. Lankenhof, piano, toe; beiden oogstten van het talrijk pu bliek algemeenen bijval in. Hetgeen wij dezen avond mochten zien en hooren is een sprekend ge tuige van den bloei der Vereeniging en wij wenschen haar van harte voorspoed op haar moeielijken weg en dat een algemeenen steun haar ten deel moge vallen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd op het rekest van den heer Van Thiel, hou dende klachten over schade en na deel door hem ondervonden van een verzamelplaats van vodden en been deren, in het perceel No. 41, Ba- kenessergrachtgrenzende aan het woonhuis van den adressant, over eenkomstig besluit van B. en W. besloten, hem te verwijzen naar het dagelijks bestuur der gemeente. Woensdag 11. had de feeste lijke viering plaats van het 200- jarig bestaan van het hofje van Beresteijn, dien dag op godsdien stige wijze, doch den Zondag daarop meer huiselijk. Van den koepel van het hofje wapperde de Nederland- sche vlag naast den oranjewimpel. Voor alle bewoonsters zoowel als voor de heeren regenten en vrou wen regentessen, was het een waar lijk genotvollen dag. Van alle kan ten was het feest luister bijgezet. Dat het aan toespraken, feestliede ren en godsdienstig huldebetoon waarmede de nagedachtenis van den stichter en aan regenten en regen tessen hulde werd gebracht, niet ontbrak, laat zich begrijpen. Dat de oude luidjes zich dien dag inzon derheid vermaakten, bleek uit hun van vreugde stralend gelaaten voorzeker was er niemand, die in die dagen aan hare liooge jaren en gebreken dacht. Het bouwen van twee vleugel gebouwen aan het Kurhotel te Zand- voort, is, bij onderhandsche aanbe steding, gegund aan J. Giebels en J. van Servellen alhier, voor de som van ƒ5400. Wie dezer dagen eene in het Nieuws v. d. Dag voorkomende ad vertentie van eenige personen te Beets (prov. Friesland,) met aandacht heeft gelezen, wordt zeker door innig medelijden bewogen, bij het lezen van de schildering van den treurigen toestand welke daar heerscht. Ar moede en nood in hun verschrikke lijkste gedaante geeselen daar eene ijverige bevolking; meer dan 150 inwoners zijn aan armoede en ellende ten prooi gegeven. Om dien toestand te schilderen zou men geheelekolom men kunnen vullen; genoeg zij het echter te vermelden, dat geen pen in staat is om ons daarvan een juist tafereel te schilderen. Is het daarom te veel wanneer wij een beroep doen op al onze stadgenooten in niemand is voor zeker het gevoel van medelijden uit gedoofd, zoodat zelfs de meest hard vochtige zijn hart moet bewogen gevoelen. zijn innigste wrenschen verijdelt te zienIk zal dat trotsche hart, dat mij terugstoot, doen breken en aan mijn voeten zien kruipen Ik wil eindelijk dat hij naar den dood zal verlangen en dien langen tijd te vergeefs zal inroepen, om hem dien ten slotte door mijne hand te geven en hem dan tevens toe te roepen, waarom ik dat doe Begrijpt gij nu mijn wraak, Saugor, en vindt gij die niet beter dan de uwe? Saugor wierp zich vol geestdrift aan de voeten van de prinses, uit wier oogen een onverbiddelijke haat straalde. Meesteres! stamelde hij, gij zijt groot! Ik aanbid in u de geliefde dochter van Siva. den god van het kwade en van Bow- hanie, de godin der wrake. Ik ben de dochter der Tamer- liden, en die stammen in rechte lijn van de goden af, merkte de prin- Ilelpt dus allen, ieder naar zijn vermogen. In deze dagen hoort men allerwege van nationaliteitsgevoel, vaderlandsliefde, sympathie enz. enz. sprekenlaten wij thans toonen dat dit geen ijdele klanken zijn. liet is daarom, dat de letterlie vende vereeniging J. J. Cremer het initiatief neemt, om een ieder zoo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen, een gift voor de ongeluk- kigen te Beets af te zonderen. Cir culaires zullen hiervan over eenige dagen worden rondgebracht, waarin wordt vermeld, dat de vereeniging, bij genoegzame deelnemingtegen eeu billijk entrée (terwijl ieder zoo veel kaarten nemen, en dus zooveel bijdragen kan als hij wil) eene voor stelling zal geven van «De oude Kassier», van Rosier Faassen p\\ «Broekmeijer in Turkije»; de op brengst zal strekken voor het boven gemelde doel. Daarom hopen wij met de Vereeniging op goed succes, en een stampvolle zaal, opdat zij haar doel volkomen moge bereiken. Van de hand van jhr. A. W. Tediiig van Berkhout te 's-Hage, komt een opstel voor in de Febr.- afl. van het Tijdschrift van Nijver heid, waarin hij het resultaat mede deelt van zijn proefnemingen met gesneden Indische tabak tot het ma- keu van cigaretten. De monsters waren afkomstig van het Koloniaal Museum te Haarlem. Daar bevin den zich verschillende soorten Indi sche tabak in gesneden of gekor ven vorm, die vooralsnog, niettegen staande haar vele goede eigenschap pen, maar zelden in Nederland worden aangevoerd en door de inlanders bijna uitsluitend voor eigen gebruik worden berreid. Het steeds toenemend gebruik van cigaretten, waartoe deze tabak zich bij voor keur leent, en de omstandigheid dat meerendeels aangenamer van geur is dan de tabak die in bladen uit Indië to; ons komt, vermoedelijk volgens den heer T. v. B. toe te schrijven aan de eigenaardige bewerking, en de natuurlijke droging en een verpakking, welke de aroma van de tabak geheel behouden doet blijven. een en ander geeft wel aanleiding om op dit artikel de bij zondere aandacht te vestigen. Over 't algemeen voldeden de proeven uitstekend en de resultaten zouden nog beter zijn geweest, zoo de onder zochte tabak versch uit Indië ware aangevoerd. Nu toch was zij min of meer uitgedroogd, broos en hard geworden, en had veel van haar aroma verloren. Over de volgende monsters kon de heer T. v. B. een zeer bevre digend getuigenis afleggenR-anau, prachtig gesneden en van eeu bij zonder aangenamen geur (handels waarde te zamen op f 3 a 5 per KG.); Toeban (Java), uitmuntende door goede bewerking en verpakking, minder zwaar dan de Ranau, aan gename geur en zeer geschikt voor cigarettenSingkarah (Sumatra), prachtig gesneden en verpakt, uit muntend te bewerken goed van reuk en niet te zwaar; Padang Pandjang (Sumatra), goed van snede en kleur, gemakkelijk te verwerkeu, doch scherp en zwaar van geurPaja Ivombo (Sumatra), prachtig van kleur, evenals de Turksche tabak, snede wel wat te fijn geen aangename, ietwat vetachtige smaak en geur; Rimhakan Pai (van de Sumatra expeditie), tamelijk zware tabak, ses, in het volle besef van haar waardigheid, hoogmoedig op. XVI. EENE UITNOODIGING. Onze lezers zullen zich voorzeker nog wel het gesprek herinneren, dat tusschen Sir John en zijn zoon George gevoerd werd den morgen na diens aankomst te Benares; hoe George zijnen vader verzocht hem omtrent het grootsche door hem beoogde doel en waaraan deze zijn leven wijdde, in te lichtenhoe hij hem bad zijne in zijn brieven uitgedrukte belofte gestand te doen en hem George onverwijld in zijn veel omvattende, moeielijke en bo venal gevaarlijke werkzaamheden, werkzaamheden, welke voor im mer het zwaar door onbekende in het duister werkende vijanden be dreigde Engelsche gezag in Indië zouden bevestigen, te doen dee- len, ten einde die gezamenlijk te voltooienhoe de Civilian toen één goed te verwerken, een goede reuk en geheel witte asch. Van deze en meer andere mon sters bevinden zich thans cigaretten in het Koloniaal Museum. Zij wer den door den heer T. v. B. gemaakt met de door hem uitgedachte ciga- retten-machine, waarvan de produc ten op de jongste Internationale Tentoonsteiling te Amsterdam inge zonden waren. Deze machine leent zich beter dan welke andere ook tot het maken van cigaretten die hard zijn en ook zonder mondstuk geen tabak in den mond brengen. De Tweede Kamer heeft be noemd tot rapporteurs over de voor stellen omtrent de klassenbelasting de heeren Schimmelpenninck, Ruys, Dijckmeester, Verniers v. d. Loeff en Blussé. Het Weekblad van het Regt bevat, twee Regeeringsstukken, die het gevolg zijn van een door den vorigen minister De Brauw gelast onderzoek naar eenige der in dat weekblad gesignaleerde schandalen van langdurige preventieve gevan genschap, en van de bekende klach ten over den belachelijk lichten arbeid, die gevergd pleegt te worden van de ten arbeid gestelden, die, bij wijze van straf, vaak veel lichter werk te verrichten krijgen dan ge wone vrije koelies of heerendienst plichtigen hebben. Blijkens de be doelde stukken is der Regeering bij onderzoek gebleken, dat vele van de klachten niet ongegrond zijn, en heeft zij dienaangaande aan de daarbij betrokken autoriteiten instructien gegeven. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft: Naar ik verneem, heett men er afgezien om het adres der Londen sche bankiers, kooplieden, enz. aan den postmeester-generaal, over de gebrekkige draadgemeenschap tus schen Engeland en Nederland, door eene deputatie te doen overhandigen. Graaf van Bylandt, onze gezant alhier, bracht eenige bezwaren te berde, toen men hem verzocht de deputatie aan den heer Fawcett voor te stellen. Hij zeide als Nederlandsch gezant geene Engelsche deputatie te kunnen introduceeren. Om dezelfde reden had hij bedenking tegen het overmaken van het adres aan den postmeester-generaal door zijne be middeling. Daarom is men ten slotte er toe overgegaan het document een voudig te verzenden. Een antwoord daarop is nog niet ingekomen. Een kind, dat aan het tafelkleed trok waarop eene petroleumlamp stond te branden, was Maandag avond, in een huis op de Geldersche- kade te Amsterdam, de oorzaak van een feilen brand. De vlammen van de omgevallen lamp deelden zich zoo spoedig aan verschillende voorwerpen mede, dat het geheele vertrek in een oogen- blik was aangetast en ofschoon de brandweer den brand nog geen kwartier na hare aankomst meester was, twee bovenverdiepingen uitge brand zijn, terwijl het geheele huis schade heeft geleden. Te 9.34 ge roepen was de gloed reeds 9.47 ge- bluscht. De angst der bewoners was al dadelijk zoo groot, dat man, vrouw en drie kinderen geen anderen uit weg wisten dan door over de daken te vluchten. Drie, vier perceeien van het brandende huis af, werden zij op hun hulpgeroep ontdekt, en zoo- maad uitstel had gevraagd en hem beloofd had na verloop van dien termijn zijn belofte te zullen nako men door hem alsdan deelgenoot van zijn plannen te maken. Ongeveer drie weken waren sinds dieD dag verloopen en vol ongeduld telde George reeds de dagen, die hem van het tijdstip scheidden, waarop hij eindelijk in die geheim zinnige zaak zou ingewijd worden en waarop hem de gelegenheid zou worden geb*den met zijn vader de gevaren aan die onderneming ver bonden en den roem bij het slagen van diens pogingen, te deelen. Sir John zat inmiddels niet stil; hij gunde zich geen rust en zijne kinderen en pupillen begrepen niet hoe iemand van zijn leeftijd zulk een vermoeiend en arbeidzaam leven, zonder zich bijna de noodige rust te gunnen, vol kon houden. Nauw kimde de eerste dageraad of Sir John steeg te paard en ver- wel de sectie-brandmeester De Neyer als de hoofd-brandwachten be Gorter, Ter Haak en de machinist uit Dover verdienen grooten lof voor A- de groote zorg, aan de ongelukki- po gen bij hunne redding betoond. Ook lei de brandwacht De Graaf mag om W zijn moed bij het redden van de en kinderen uit het benedenhuis met eere genoemd worden. De Deputatie uit Transvaal ont- di, ving gisteren te Amsterdam bezoe- ui ken van de heeren Schomerus en of Werheim, dejeuneerde bij den bur- gemeester, en maakte daarna een dc rijtoer. Zij werd te half zeven door js de regelingscommissie uit Patrimo- jtii nium in drie rijtuigen van Bracks ft- Doelen naar het lokaal Plancius ge- dc leid, en tegen 9 uur door de Zuid- jw Afrikaansche Vereeniging bij Cou- 1 turier ontvangen. Heden zal zij per Suezboot Prins Hendrik naar IJmui- den gaan en te 8 uur eene bijeen- d< komst hebben met de daar bestaande .Li commissie, die omtrent alle aange- af legenheden,deTransvaalbetreffende, L inlichtingen geeft. L Vi De brood- en meelfabriek te 's-Hage K geeft over 1883 een dividend van d f12 per aandeel. De Haagsche Kouter in deProv. GronCt. meent dat het voornemen van dr. Mezger, om zich in Den k Haag te vestigen, aldaar niet zoo- k veel opgang heeft gemaakt als het t anders wel zou gedaan hebben, wan neer de Transvaalsclie deputatie niet juist ter zelfder tijd een bezoek aan -j Den Haag had gebracht. De Kouter schrijft verder Ook de begrafenis van de vrouw van den sociaal-democraat Domela Nieuwenhuis door de gezamenlijke j mannelijke en vrouwelijke volge lingen dier richting, ieder met een rood lint op de borst, heeft niet zulk een opzien gebaard als onder gewone omstandigheden het geval ware geweest. Zonderling vertoon van die volgelingen, om met zulk een ordelint de arme vrouw ten grave te brengen. Er wordt verteld, dat de arme vrouw van den sociaal-democraat van kommer en voortdurende agitatie over het lot van haar echtgenoot gestorven zou zijn. De heer D. N. stond met de politie'op een gespan nen voet, en daar hij meermalen de waarschuwing -moet ontvangen heb ben, dat men hem bij de geringste overtreding niet sparen zou, scheen men thuis voortdurend op een mo gelijke inhechtenisneming voorbe reid. Vandaar de aanhoudende span ning en angst, waarin dö echtge- noote verkeerde, zoodat elke uitgang van den apostel haar in duizend vreezen bracht. In een koffiehuis te Gouda werd Maandag een biljartwedstrijd gehou den, waaraan 36 personen deelna men. Er waren 3 prijzen uitgeloofd. Na een heeten strijd, die van 's mid dags 12 uur tot 's avonds 10 uur duurde, was de uitslag als volgt: lste prijs de heer Taske van Rot terdam, 2e prijs de heer J. v. d. j Made van Zwijndrecht en 3e prijs I de heer Th. Streng van Haastrecht. Ook uit Amsterdam, Utrecht, Dordrecht en Deventer namen lief hebbers aan den wedstrijd deel. Een aantal ingezetenen hebben zich te Gouda vereenigd om de Transvaalsclie deputatie uit te noo- liet den Bengalow g*eheel alleen zonder zich zelfs van een peon te laten vergezelleu en zonder dat ie mand wist of zelfs kon nagaan waarheen hij zich begaf. Eens had George aangeboden hem te vergezellen, doch hij had dit aan bod kort doch uitdrukkelijk van de hand gewezen. Gewoonlijk kwam hij voor het middagmaal terug, maar het door- gezweete en met stof bedekte paard getuigde dan steeds van een verren vermoeienden tocht, welke was af gelegd geworden. Na afloop van het middagmaal onderhield hij zich een paar uur met zijn kinderen en was dan even spraakzaam en opgeruimd als altijd, ja, had zelfs oogenblikken dat hij nog opgewekter was dan ge woonlijk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2