BEURSBERICHTEN. BÜR&ERLIJKE STAND. Jig-en ook deze gemeente met een bezoek te vereeren. Het comité van uitvoering bestaat uit de hh. mr. d. A. van Bergen I.Tzendoorn, ere voorzitter. C. J. C. Prince, voorzit ter, dr. II. IJsel de Schepper, H. W. G. Koning, I. F. A. van Leent en mr. J. Fortuijn Droogleever, secretaris. Dat men bij het Rijk tegenwoor dig op de «kleintjes» wil passen, blijkt uit het feit, dat de bode van Arkel op Meerkerk f 100 minder traktement zal ontvangen, omdat zijn loop over |den afstand NoordeloosMeerkerk as vervallen, en hij dus meer vrijen tijd heeft. Jammer maar, dat hij ge dwongen is dien vrijen tijd met niets doen door te brengen. Zuinigheid leidt |wel eens tot onbillijkheid. RNbl.) Men schrijft uit Strijen: LI. Zondag had hier een schan delijk voorval plaats. Twee inge zetenen gingen eene weddingschap aan wie van hen het meeste jene ver kon drinken, met dit gevolg idat na het gebruik van den een jvan 21 en van den anderen van 22 borrels, de overwinnaar plotseling dood bleef. Zondag werd de politie gehaald Idoor den eigenaar van het hotel Willems, brug aan de Boompjes, te Rotterdam. Een zijner gasten had hij sinds Vrijdagavond niet gezien, terwijl de kamerdeur van binnen gesloten was. De politie liet de deur openmaken en vond toen op het bed het lijk van den gast, wiens naam volgens gevonden adreskaartjes zou zijn M. A. Schapira de bekende agent van het Britsch museum, vermaard door de zoogenaamde Sinaëtische handschriften. Maandag werd zijn koffer door de justitie geopend. Üit brieven van aanbeveling en andere handschriften bleek, dat werkelijk de doode de persoon wa?, op de kaartjes ver meld. Welke beweegreden heeft aan leiding gegeven tot dezen zelfmoord, is niet gebleken. Uit een zeer ver ward schrijven in den koffer g*e- vonden, en van eenige dagen hier gedagteekend, zou kunnen afgeleid worden, dat de man aan verstands verbijstering leed. Mevr. Valois^-Sablajrolles, thans lid van het gezelschap-Van Zuylen te Rotterdam, hoopt binnenkort den dag te herdenken, waarop zij vijf tig jaren geleden voor het eerst optrad. Gisteren ochtend is eene vrouw onder Rijsenbrug door de Ooster stoomtram aangereden en een eind weegs meegesleurd, zoodat ze erge verwondingen aan aangezicht ei voeten bekwam. Door den conduc teur opgenomen en aanvankelijk geholpen, is zij onder dak gebracht en van heelkundige hulp voorzien. zinnigengesticht Meerenberg, alwaar hij ook is gestorven. Van Heecke- ren bracht de kiem der krankzin nigheid dus reeds met zijne geboorte mede en dit heeft steeds op zijn intellectueel gestel invloed gehad. Dit was in de laatste weken zoo onrustbarend verergerd, dat er geen herstel mogelijk zou zijn, als hij niet spoedig in eene andere omge ving werd gebracht. In de zeven weken van zijn straftijd was v. H. dan ook reeds geheel versuft ge worden, in zich zeiven gekeerd, en had hem eene stompzinnigheid aan gegrepen, de voorbode van de kwaal zijns vaders. De procureur-generaal, met deze omstandigheid bekend geworden, stelde nu aan den Minister van stitie zijne invrijheidstelling voor. In een der sigarenfabrieken te Eindhoven had in de vorige week een der arbeiders een onmisbaar en zeer kostbaar werktuig gebroken: Men kwam overeen den schuldige niet te verraden. Toen de patroon tot de ontdekking kwam, besloot hij, na veel vruchtelooze pogingen om den bedrijver van het feit te vinden, ieder arbeider een gulden van zijn weekloon af te houden, om langs dien weg tot de ontdekking te ge raken, doch zonder gevolg. Intus- schen ontstond hieruit groote onte vredenheid onder het werkvolk, die gisteren zoo hoog liep, dat de patroon zich genoodzaakt vond, de hulp der politie in te roepen en de fabriek te sluiten. Zondag in den voormiddag ont ving te Moergestel de eierenkoop- man Voerman, uit Oorschot, van een broodbakker uit Tilburg, een zeker bedrag tot kwijting eener schuld. Voerman begaf zich vandaar langs een binnenweg naar Heukelum, een gehucht der gemeente Berkel. In een dennenboschje werd hij plotse ling aangevallen door twee zwart gemaakte kerels, die hem onder be dreiging van moord zijn geld af vroegen. Te vergeefs verweerde hij zich. Hij werd op den grond ge worpen op het hoofd geslagen zoodat het bloed hem uit mond en neus vloeide, en met een mes sneed men op den rug door zijn jas tot op het hemd. Schreeuwen werd hem belet door het dicht houden van den mond, en men ontnam hem al zijn geld, ten bedrage van f 46. De rijksveldwachter en de -gemeente veldwachter uit Berkel, spoedig van dit brutale feit verwittigd, vonden op de plaats der aanranding dui delijke kenteekenen eener worste ling, en een eind weegs het spoor der deugnieten, die echter nog* niet zijn ontdekt. Ook te Oorschot moet dezer dagen eene aanranding op den openbaren weg hebben plaats gehad. Uit Noord-Beveland wordt gemeld: Het is een niet te miskennen feit, dat de gedruktheid in het landbouw bedrijf ook op dit eiland hoe lan ger hoe meer aan het licht treedt. Behalve dat het landverhuizen van arbeiders, boerenzoons en ambachts lieden met hunne gezinnen blijft voortduren, heeft er ook eene aan houdende verwisseling onder de pachters plaats. Zoo zijn er dit voor jaar in den omtrek reeds een drietal verkoopingen van een boereninspan onder meer of minder ongunstige omstandigheden voorgekomen, en zullen er binnenkort nog minstens een drietal volgen. Dat bekwame en eenmaal welgestelde landlieden vrij willig of gedwongen er hun bedrijf aan geven, is een ontmoedigend ver schijnsel. Te Utrecht zijn gisternacht eenige wagens van een goederentrein der Staatsspoorwegen ontspoord. Het materieel bekwam ernstige bescha diging; de weg was gedurende eenige uren versperd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De Amsterd. Ct. deelt mede, dat de baron Yan Heeckeren uit Arn hem kwijtschelding van zijn overigen straftijd gekregen heeft, omdat men voor krankzinnigheid vreesde. Reeds zijn vader leed aan eene zielsziekte en werd bij de geboorte van den zoon verpleegd in het krauk- GEMENGD NIEUWS. In de deftige Londensche wijk Kentish-town ontsnapten Zondag uit Sanger's circus twee olifanten. Groote ontsteltenis der bevolking. Gelukkig stapte het eene beest al spoedig op het luik van een kolenkelder, dat onder zijn gewicht bezweek zoodat de olifant naar omlaag* tui melde. Zijn maat, die hem volgde, viel op hem. Berlijn geniet op het oogen- blik een artistiek schandaal. De rechtbank zal er, wil men, zich hebben bezig te houden met een zaak, die wellicht haar weerga niet heeft, en waarin de eischer is het koninlijke Huis van Pruisen, de ge daagde de beroemde pianist Hans von Bülow. Weinige dagen geleden werd deze op een concert, bijge woond door de fijne fleur der Ber- lijnsche wereld, daverend toegejuicht, en van een zijner stukken werd herhaling gevraagd. In plaats van hieraan gevolg te geven, speelde de pianist de «Kroningsmarsch» uit den Prophétewaarna hij de vol gende kleine toespraak hield tot het publiek: «Mijne heeren en dames, eenige dagen geleden heb ik deze marsch in het Cirque Hnlsen hoo- ren mishandelen op zoo erbarme lijke wijze, dat ik gemeend heb u de gelegenheid te moeten aanbieden, ze passend te hooren uitvoeren.» De sensatie, door die woorden ver wekt, was buitengewoon. Wat Von Bülow toch zoo minachtend Cirque had genoemd, was niet meer minder dan de Opera van Berlijn, gedirigeerd door den heer Von Hul- sen, intendant van alle koninklijke theaters. Er ging gelach op, er werd gejuicht, maar er werd ook gefloten. Den volgenden dag was het Hof, waar Von Kuisen een persona grata is, in opschudding, en zou besloten zijn, Von Bülow, we gens beleediging van den directeur der Opera, d. w. z. van een ambte-, naar van het koninklijk Huis, te vervolgen. Te Washington zal eene open bare boekerij worden opgericht. De kosten zijn begroot op ruim zes millioen, waarvoor men drie milioen boeken hoopt te kunnen verzame len. De Senaat heeft dezer dagen eene wet goedgekeurd, waarbij f 1,100,000 wordt toegestaan om het groote werk te beginnen. In een der jongste verslagen van de Visscherij-commissie der Vereenigde staten wordt gewag ge maakt van een zeemonster, een soort van zeeslang, dat gevangen, maar niet bewaard is door een vis- ccher van Maine in 1880. Het was 25 voet lang en had 10 Eng. duim in doorsnee, met een staart als een aal en eene huid als een haai, doch fijner. Het dier had twee vinnen, aan beide zijden even achter het hoofd, en daar tusschen nog eene derden op den rug. De visch was dood toen hij gevangen werd, maar had de netten deerlijk gescheurd. De visscher, teleurgesteld door de gelede schade, had het voor hem onnutte dier weer in zee geworpen In een Britsch Indisch blad leest men «Een Nederlandsche firma heeft vau den shah van Perzië een con cessie gekregen tot exploitatie van de oliebronnen nabij Bussorah. Deze bronnen worden voor de overvloe- digste der wereld gehouden en zijn zoo krachtig, dat de olie uit eigen beweging in tamelijke hoeveelheid uit den grond vloeit. «De voorraad is, naar het onder zoek schijnt te toonen, practisch on uitputtelijk en van uitmuntende qua- liteit. Het bestaan der bronnen is lang bekend geweest, maar tot nu toe heeft de Perzische Regeering niet slechts verzuimd ze te exploi- teeren, maar geen vreemdelingen willen toestaan de taak te onder nemen. De firma, die ten laatste een concessie gekregen heeft, is voor nemens de beste machinerie te be stellen, en op groote schaal het werk te beginnen.» Het Bataviasch Handelsblad van 5 Februari meldt het volgende Door onze stadgenoot, den beken den geweldigen jager Bodeman, is Zondag in de wildernis bij Pada- mangan (achter Pisang Batoe) eene monsterslang gedood, behoorende tot het geslacht Python en hier bekend als oelar lelang. Daar op jacht zijnde, had hij onopgemerkt de slang ge passeerd, die, blijkbaar verzadigd, in half lethargischen toestand op eene zwaar beschaduwde plaats onder struiken verscholen lag. Die groote slangen zijn, indien honger hen niet kwelt, geen vlugge dieren; zij lig gen veeltijds traag en lusteloos neder en vluchten ook zelfs bij de nade ring van een mensch niet. Een der honden, die de heer B. bij zich had, had echter de slang gezien en dacht, zijn slag te slaan. Het dier sprong naar de slang toe en greep haar in den rug op ongeveer 2 palm afstands van waar de muil eindigt. Door de groote bewegelijkheid van de wer velkolom kunnen deze soort slangen den kop gemakkelijk omdraaien, en zoo werd de hond plotseling bij de keel gegrepen en wel met zulk een kracht, dat hij bewusteloos werd en stierf, terwijl de tanden nog in den rug van de slang zaten. Intus- schen was de heer B., die vooruit gegaan was, teruggekeerd om den hond, zijn lievelingshond, te zoeken, toen hij het voorgevallene zag. Hij aarzelde geen oogenblik en gaf met de sabel, die hij in de hand had om zich een doortocht door de wilder nis te banen, de slang een slag, die haar kop verbrijzelde. Een tweede slag was onnoodig, daar de toege schoten andere honden het monster spoedig geheel onschadelijk maak ten. Het was een mooi ge teekend reptiel. Op een geelachtig bruinen grond een zwarte rugstreep, die met andere strepen eene ruitachtige tee- kening vormt. De dikte der slang was die van een volwassen pinang- palm. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat aldaar Zondag naar aanleiding van eene nietige twist een duel op den deg*en heeft plaats gehad-tus schen den commandant der garde civique, generaal David, en een makelaar in assuranties, den heer Willems. Deze laatste is licht ge wond. Te Züllichau werden de Tijf personen, die tot het Boheemsche café-chantant-gezelschap Pressig be hoorden, Zondagmiddig, nadat men vergeefs op hun verschijning had gewacht, dood of zieltogende in hun bed gevonden, terwijl men op de tafel koffie vond staan, waarin zich een groote hoeveelheid arsenicum bevond. Er moet nog een kleine kans bestaan dat één hunner, de directeur, behouden blijft en alleen in dat geval zal men eenige ophel dering van het gebeurde kunnen bekomen. Noteering van Mcnne Thole. Koolzaad traag, zonder handel. Raapolie flauwScpt./Dec. f 35l/s? 35'/.,. Lijnolie in een doen; April f23'/<. Schiedam, 11 Maart. Moutwijn f 11.75, Jene- ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50Spoeling f2.idem door de Scbiedamsche Spoeling- Vereeniging fl.60. RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 11 Maart. 2.111 M. boren AP 4.37" M. onder N. P. Keulen, 11 Maart. 2,40 M. boten 0. STOOMVAARTBERICHTENv Het stoomschip vSamarang", van Rotter dam naar Java, vertrok 10 Maart van Suez. Het stoomschip //Burgemeester den Tex", is 10 Maart te Port-Said aangekomen en ver trok den llden naar Batavia. RECHTSZAKEN. Bij het Utrechtsch studentenproces, dat op 24 dezer voor het hof te Amsterdam in appèl wordt behandeld, zijn tien getuigen gedag vaard. Men veronderstelt, dat de zaak ook nu weder meer dau éene zitting in beslag zal nemen. Jacobus de Moor uit Haarlemmermeer die den 4n Maart jl. wegens het afleggen ondec eede eener valsche getuigenis voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond; is deswege tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Eerstdaags zal er een proces gevoerd worden, waarbij de Singer naaimachine be trokken is. Naar aanleiding van de bekro- ningeu, op de Amsterdamscho tentoonstel ling toegekend, had namelijk de heer 1'. J. Gerritsen, industrieel te Nijmegen en redac teur van de in drie talen verschijnende naai machine-courant, in zijn blad en ook in on derscheidene bladen beweerd, dat do origi- neele Singer naaimachines niet in Amerika, maar te Glasgow (Schotland) gefabriceerd worden. Op grond daarvan heeft de Singer Manufaoluring Co. eene actio tegen hem in gesteld, en eisoht zij eene schadevergoeding van f 5080. Amsterdam, 11 Maart 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 657'a 773/4 1025 8 97'/: 83s 4 ARMENZORG. Dezer dagen is te Deutïchem eene verlo ting gehouden ten voordeele der Chr. Phil. Inrichtingen aldaar. 300 prijzen waren ont vangen, waarbij eene geheel nieuwe naai machine, alsmede eene prachtige petroleum lamp van de Groot-Hertogin van Saksen- Weimar. De opbrengst was f1000. AANBESTEDINGEN. MAANDAG 17 Maart. Amsterdam. Het gemeentebestuur: het maken van den onderbouw eeucr draai brug ia de Houtmankade over de te ver longen Haarlemmer Trekvaart on bijbehoo- rende werkenb. het bouwen van het gym nasium aan de Weteringschans; c. het leveren van bezaagdo en ocbezaagde eiken, vuren en dennen houtwaren, teer, pik en smeedijzer, ten dienste der gemeentewerken ged. 1SS4. '0 G ra ven ha ge, 11 ure. Do directie der IJsel-Stoomtramweg, op haar bureau, Buitenhof 3Shet uitvoeren der werken, omschreven in bestek no. 17 (het leggen der trambaan tusschen Veur en de Wijkerbrug enz DINSDAG 18 Maart. Alkmaar, 12 ure. Het gemeentebe stuur: het uitbaggeren van een deel van het Luttik-Oudorp aan de oostzijde der Root,orens- burg tot voor de St. Jacobsstraat. Begroo- f1500. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 12 Maart. Aangev. 3 koeien. Prijs f220 tot f120 h paard. - stieren. h - - - vaarzen. - - h pinken. u - h - r vette kalv. - - gras kalv. n - n - 58 nucht kalv. n - S - 5 m 1 schapen. n - 24 ,r - lammeren. - - biggen. - - - varken. u - n - 12 Maart 1S84. Aangevoerd en verkocht 7 stapels kaas, uitmakende 476 kazen, wegende 1018 kg. Hoogste prijs per 50 kg, f 32.50. Amsterdam, 12 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Priesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.80, dito Engclsche f 1.30 a 1.40, Zeeuw- sche Spuische Jammen fl.SO a 2.50, Blauwe f2.20 a 2.30, Plakkcesche Jammen fl.SO a 1.S0, Pooters f a Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Koffie. Afgedaan 216 bu. Java W.-I. B. ex diverse schepen. Specerijen. Afgedaan 5 ku. 51 kn. en 28 kn. Notenmuscaat, en 11 kn. en 1 kist Foelie, aangevoerd per diverse schepen. Tin. Banka f54, loco BiRiton f52'/j op termijn f53 a 53'/i. Petroleum. Loco f9'1/» E. April f93/,, Mei f 91/;. Juni/Aug. f 9*U, Sept./Dec. f 10 Tarwe op levering onveranderd, Maart f257. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering lager, Maart f159, 158, Mei f162, Oct. f168, 167. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 657/a n zilv.Jan.-Juli) 5 6613 x Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 50"/ Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 h //(Perpetuele)! 585/i« binnl. f 12500- 25000llL Obl. binnl. f1000- 5000 vu Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 8*';; Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 66', N.-Amerika. Obl. Yer.-St.lS76. 4'/3 lil1, 1877. 4 Columbia. Obligatiën4' 3 27 Peru. Leening 1870 6 ll»/8 1872 5 87 Oostenrijk. Aaud, Nat. Bank. divid. 117s/s Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aand. u 118 Cent.spw. gest.Obl. 733 s Ind. spw. Aand.u 155 Rijn spw. volg. Aand112 Boxtel Wezel Obl. 4l 19 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 541/. Gr. Spw. Mts.Aand. 5 123'/, Balt. spw. Aand. 3 53V, Jelcz Griasi Obl. 5 87 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riascbk Wiasma Aand5 5G1/* Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 145l/i N.-York Lake Erie W. S- Aand. u 24S/IS Hlinois Cert.Aaud. 136 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 1067/„ PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 108'. 8 w Rotterdam. 3 102*3 n Gem. Crediet. 3 94»/4 Belgie. Stad Antwer pen 18743 97' 3 Oostenrijk. Staatsl. 1S54. 4 102' I860. 5 112» 1864. 141' 4 Rusland. u 1864. 5 129 1866. 5 126 Geldkoers, prolongatie 3 pCt. Italië. Rusland. Amerika. Commissariaat ran Politic te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een zwart sajetteu breikous, een bril, een wollen want, een pet, een pakje bocrinne* mutsen, een ring met 4 sleutels, een sleutel, gouden potloodhouder en een schaartje in étui. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij J. H. Steenkist, Gedempte Kraaijcnhorstergracht No. 34 C., een gouden potloodhouder waarop letters. BEVALLEN I 9 Maart. A. Mooi, geb. Bonthuis, d.-A. M. Mulder, geb. Scbreuders, 2 z.-J. Clous, geb. van Rooij, z. - Een onecht kind vaa liet vrouwelijk geslacht. - 10. A. Stam, geb. Bisschop, z. - G. M. E. Dreijer, geb. Schee- lings, z. - M, Boeré, geb. Schornagel, z. - M. C. Steffens, geb. van Tongeren, d. - J. M. Stevens, geb. Iiandgraaf, z. - W. G. de Haas, geb. Reitsma, z. - 11. J. de Lugt, geb. 8uijk,| z. OVERLEDEN 8 Maart. A. J. v. d. Heijden, 44 j., eehtg. van Hessels, Kleine Houtstraat. - G. do Vries 18 j. d., Kousebandslaan. - 9. P. Heemskerk. 57 j., Oranjestraat. - G. Portielje, 66 j., K, Spaarne. - 10. A. J. Antonisse, 2 md. z., Palmstraat.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3