ADVERTENTIE N. Attentie s. v. pl.! Nederlanders Saai Ier Gemeente Haarlem, BEURSBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. JAN BREVEE, Landverhuizers, Levende Kabeljauw. Oranjestraat IM m ie Monsters. zielen waar te nemen. De jury ïiende den heer Binus naar aanlei- ling vai het een en ander eene strenge berisping toe, en gaf voorts le opmerking ten beste, dat de be irekking van scherprechter eigenlijk ïiende te worden waargenomen door Keen wetenschappelijk man.» In af wachting dat straks deze of gene professor naar het baantje sollici teert, zou men de vraag mogen op peren, of het niet eindelijk tijd is g-eworden om op het afmaken van ter dood veroordeelden eene meer Wetenschappelijke methode toe te VERGADERING van den van Woensdag 12 Maart 1884, des namiddags 1 uur. Aanwezig 21 leden. De notulen der vorige vergaderinL worden voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat zijn ngekomen de volgende stukken Een rapport der comm. van finan cien, betreffende een suppletoire begrooting voor uitgaven ten be hoeve van het St. Elisabethsgast- jkuis. Een rekest van eenige personen, betreffende de zaak van de pomp in de Groote Houtstraat. Een voorstel van B. en W. voor de benoeming- van 2 onderwijzers voor school O. Een verslag der plaatselijke school commissie, over den toestand van iliet onderwijs der gemeente over 1883. Een en ander wordt ter behande ling tot de volgende vergadering uitgesteld. Eene missive van Ged. Staten be treffende goedkeuring van het be sluit tox bouwing van één school in •de Bakkerstraat, wordt voor kennis geving aangenomen. Eene missive van Ged. Staten be treffende de goedkeuring- der be grooting' van 1884 wordt voor ken nisgeving aangenomen. De heer Kist komt in de verga dering. Aan de orde is het rapport van B. en W. betreffende de rekesten van den heer P. van Thiel. Voorz. adviseert om overeenkomstig het voorstel van B. en W. te handelen; de heer de Kanter vraagt waarom in dit g'eval nog geene rechtsge leerde leden zijn gehoord; de heer Macaré maakt de opmerking dat er geene vergunning bestond voor de oprichting van het vodden en beenen- «aagazijn in kwestie, daar hierom trent een koninkl. besluit bestaat van 1852 en de oprichting in 1853, .dus daarna geschiedde. Er wordt besloten, dat men adressant attent zal maken, dat zijne klacht gericht moet worden tot het dagelijksch bestuur der gemeente, opdat aldus tusschen de heer en Velleman en Raay, en den heer van Thiel jdeze zaak zal kunnen worden uitgemaakt. De benoeming van eene onder wijzeres in de g'ymnastiek, vindt geen steun, vanwege enkele bezwa ren, die zich in deze zaak voordoen, en een amendement van den heer Macaré tot verwijzing naar de com missie van onderwijs, alvorens de onderwijzeres te benoemen voor de school van middelbaar onderwijs, wordt met 12 tegen 9 stemmen aan genomen. Omtrent het voorstel van B. en W. op de besluiten betreffende het schoolwezen, wordt bepaald, dat er een school voor minvermogenden zal zijn, waar een gering school geld zal worden geheven, onder den naam van tweede tusschenschool en een school voor onvermogenden, onder den naam van kostelooze school E., de eerste op een nader te bepalen plaats, de tweede aan de Bakkerstraat, doch tijdelijk in de lokalen van het gewezen pro veniershuis. Het voorstel van B. en W. tot verplaatsing der onderwijzers aan de tusschenschool wordt aangeno men en aldus bepaald, dat met 1 April 1884 eervol ontslag zal wor den verleend aan de onderwijzers C. Montauban, G. Wuijster, j. A. Notenboom, en de onderwijzeressen Janssen en Schelten, allen aan de tusschenschool; en de heer C. Mon tauban te benoemen aan de tweede tusschenschool tot onderwijzer le klasse, de heeren Wuijster en Note- boom tot onderwijzers 3e klasse en tot onderwijzeressen de dames Jans sen en Scheltens; verder zal aan den heer C. te Lintum eervol ontslag worden verleend, als onderwijzer 3e klasse aan de kostelooze school C., met ingang zijner indiensttreding aan school D. Betreffende de zaak derN.-Zuid- holl. Stoomtramwegmaatschappij wordt besloten, dat aan adressante voor den tijd van een jaar, tot 1 Mei 1885, de vergunning- zal wor den verleend tot exploitatie van eene telefonische geleiding door den Hout ouder de volgende bepalingen. De geleiding zal ondergrondsch zijn. De uitvoering van het werk zal aan de goedkeuring van den ge meente-architect zijn onderworpen, terwijl adressante zich heeft te ge dragen naar de aan wijzigingen, die door de commissie voor den Hout en de Plantsoenen, als belast met het toezicht, zullen worden gegeven. Over het rekest van den heer H. J. Janzen Jr. tot uitdiepen van den Oostersingel wordt goedgun stig beschikt. Het rekest van den heer M. P. T. Prévinaire tot overneming van straat C aan de Leidsche vaart wordt vooralsnog van de hand gewezen; de gemeente kan onder de tegen woordige omstandigheden daartoe nog niet overgaan. De verlegging van den wissel in de Groote Houtstraat, der Haarl. tramw. maatschappij, door den di recteur der maatschappij aan B. en W. voorgesteld, wordt toegestaan. De gevraagde omlegging zal plaats hebben onder voorwaarden, dat er geene stremming der passage zal plaats hebben; de onkosten komen voor rekening van adressante; goed voor de noodige verlichting en af zetting zal worden gezorgd en met het werk geen aanvang worde ge maakt, dan na voorafgaande schrif telijke kennisgeving aan en het geheel worde uitgevoerd in overleg met en volgens aanwijzing van den opzichter over de werken en ge bouwen der gemeente. Wegens het vergevorderde uur wordt de vergadering verdaagd tot Woensdag a. s. ten één ure. Nog wordt door- den voorz. mede gedeeld, dat bij den ophanden zijn- den, doch nog niet vastgestelden dag van de komst der Transvaalsche deputatie in deze gemeente, deze i door B. en W. zal worden ontvan-1 gen, en de drie heeren de gasten zullen zijn der Maatschappij van nijverheid. Voorzitter verzocht den leden van den raad op den dag der komst tegenwoordig te zijn in de raadszaal, omdeafgevaardigdenaldaar te ontvangen. RECHTSZAKEN. Den 5den Maart jl. stonden voor het hof te Amsterdam terecht Hendrik Voorn, oud I 28 jaar, van beroep broodbakker en Izaak Serné, oud 37 jaar, smid, beiden wonende to Haarlem. De eerste was beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk door verduistering j van roerende goederen, nadat hij bij vonnis der rechtbank te Haarlem van 30 October 1883 in staat van faillissement was verklaard met ingang op den vorigen dag'en de tweede van medeplichtigheid daarvan. Dezen wc»d bovendien nog ten laste gelegd 3 valschhe- den in geschriften van koophandel eu het 2 maal desbewust gebruik maken daarvan. De le bcscli. had nl. in den vroegen morgen van 1 November 40 baaltjes meel, die vroe ger in Zandvoort waren geborgen, van daar over Haarlem per spoor naar ïtotterdam ge zonden. Hij gaf daarbij op J. Bruins te hce- ten en nam den volgenden dag het meel te Rotterdam in ontvangst, waar hij 't in eene gehuurde woning opsloeg. Vervolgens voerde hij in den nacht van 2 op 3 November zijn geheclen inboedel met gereedschappen en voorraad grondstofieu heimelijk weg, wetende dat de curator W. Cnoop Koopmaus den volgenden dag zou komen inventariseeren. Dit goed werd vervolgens per boot en per spoor aan het adres van den heer J. Bruins te Rotterdam verzonden, terwijl de voorraad turf van ruim 1000 stuks voor f 3 aan iemand te Haarlem werd verkocht. Toen echter de gefailleerde zelf met de nog overige restan ten naar Rotterdam wilde vertrekken, werd j hij aan het station gearresteerd. De valsch- heden dozen beschuldigde ten laste gelegd bestonden daarin, dat hij tot tweemaal toe een vrachtbrief valschelijk met den naam Bruins had ondcrteckend en eene hetzelfde had gedaan met een ontvangbewijs te Rot terdam. Toen hij echter den tweeden vracht brief had onderteekend. werd door de arres tatie van den lsten beschuldigde liet vervoer der goederen en het gebruik maken van den vervalscht.en vrachtbrief voorkomen. Ter terechtzitting bleek o. a. dat beschul digden gelegenheid hadden gevonden om in de gevangenis te Haarlem eene correspon dentie te voeren omtrent hunne houding voor den rechter, maar weldra was dit ge heim door den directeur ontdekt. De advocaat-generaal mr. Jolles hield, niettegenstaande de ontkentenis der beschul digden, hunne schuld wettig en overtuigend bewezen eu concludeerde mitsdien, hoewel onder aanneming van verzachtende omstan digheden, tot 1 jaar en 6 maanden celstraf voor den eersten en tot 2 jaar benevens 5 boeten van f 50 voor den tweeden besch. De verdediger van den lsten besohuldigde, mr. Haas, hield daarop een uitvoerig betoog, dat beschuldigde niet had gehandeld met bedriegelijke bedoeling en dat hier uooit van verduistering maar hoogstens slechts van een mislukte poging daartoe sprake zijn kon. Wegens poging stond hij evenwel niet te recht. Pleiter concludeerde derhalve tot vrij spraak. Mr. Harte, voor den 2en beklaagde op tredende, wees eveneens op de goede trouw van zijn cliënt en meende dat het bewijs vau de ten laste gelegde medeplichtigheid niet voldoende was geleverd. Wat echter d'e beschuldiging van valschheid betrof, ontbrak in easu de bedoeling om to benadeelen, zoo dat op dit punt ontflag van rechtsvervol ging moest worden uitgesproken. Het hof heeft gisteren beider schnld aan het hun ten laste gelegde bewezen verklaard, met uitzondering van het aan Serné ten laste gelegde desbewust gebruik maken der valsche geschriften. Beiden werden veroordeeld tot een celstraf van l'/s jaar, en Serné boven dien tot betaling van drie geldboeten ieder groot f 50. i bedrag van f73,944. De opbrengst van den i verkoop van het vleesch enz. dezer rnnde- l ren was f37,303. Wederom is een geval van longziekte voor gekomen op een tot nu onbesmetten stal, en wel bij den veehouder Adriauu9 van der Burg aldaar. ST00MVAART3ERICHTEN. Het stoomschip ^Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, passeerde Gibraltar den 12 Maart namiddags. Het stoomschip /Burgemeester den Tex", vertrok 12 Maart van Suez naar Batavia. Het stoomschip //Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Maart van Suez. Het stoomschip Prins Hendrik", kapt. Turfboer, vertrok den 12n Maart van Am sterdam naar Ned.-Indië. Amsterdam, 12 Maart 1884. Prijzen der onderstaande effecten. geuoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 66 3 78 4 1023/4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 S37,8 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 657/a zilv.Jan.-Juli) 5 66u Portugal. Obl. buitl. 1853-80. 3 50'l Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen Obl. 1877 Ainst. L. 20—100 5 94'; Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1' Obl. buit. 1876. 2 LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Totaal zijn in de laatste drie weken te Schiedam 29l runderen onteigend voor een 24' 45 58>/„ //(Perpetuele) 4 binnl. f 12500— 250001' Obl. binnl. f1000- 5000 1', Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 8» 1869. 6 8» Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 66*/. N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4I/-111> 1877. 4 'I Columbia. Obligation4' 27' Peru. Leening 1870 6 ll'/i 1872 5 8'» Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 1176/s Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 156 M. tot Expl. St. spw. Aand. 118 Cent.spw. gest.Obl. 73'/ Ind. spw. Aand.155 Rijn spw. volg. Aand1101 Boxtel Wezel Obl. 4' 19 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr.Spw.Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand.. 5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. 145'/a N.-YorkLake Erie W. S. Aand. 24 Illinois Cert.Aand. 135 Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 |10S' 2 Rotterdam 3 1021 s Gem. Crediet3 943/4 Belgie. o- Stad Antwer pen 18743 98 Oostenrijk. Staatsl. 1854, 4 102' 1860. 5 112» 8 1864. 141* 4 Rusland. 1864. 5 129 1866. 5 126 Geldkoers, prolongatie 3 pCt. Italië. Rusland. Amerika. 54" 1233/4 53 87 RIVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 12 Maart. 2.24 M. boven AP 4.28 M. onder N. P. Keulen, 12 Maart. 2.37 M. boren 0. ARMENZORG. Door baron De Trovv do Charmail, eige naar der heerlijkheid Werkendam, onlang3 te Parijs overleden, is aan de Herv. gem. van Werkendam en Dewerken een som van 4000 fr. bij testament geschonken. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 13 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.80, dito Engelsche f 1.30 a 1.40, Zeeuw- sche Spuische Jammen fl.SO a 2.50, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkeesche Jammen f 1.50 a 1.80, Pooters f a Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Petroleum onveranderd kalm, loco f974 E. Tin. Loco Billiton f52, termijn f52,/j, Banka f533L- Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 KG. Olie zonder handel. Lijnzaad stil. Hennepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken flOS a 115 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 10.50 a 13.50 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 168 vette kalveren, le kwal. f 1.2e kwal. f 0.S0 per kg. - Gras- f a 111 nuchtere dito f 4.a 7.3 schapen en lammeren fa 159 vette varkens 40 a 48 ct. per kilogram- biggen f a - paarden f a runderen, le kwal. f0.2e kwal. f0.3e kwal. f0.per kg. melk- en alfkooien fa p. st. Alkmaar, 11 Maart. Ter veemarkt aange voerd - paarden84 vette kalveren, 94 nuchtere dito, 4 schapenlammeren, 100 vette varken, magere dito, biggen, 1 bok en geiten, - koeien eu ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 35 a 120, nuchtere dito f4 a 18, schapen f16 a 19, lammeren favette varkens 38 a 52 cents per kg., magere dito f a bok of geiten f 5 a -koeien en ossen f a paarden f a biggen f - a -, allen per stuk. Schiedam, 12Maart. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f 1.80, idem door de Schiedanische Spoeling- Vereeniging f 1.60. Commissariaat va Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een gouden potloodhouder, een zijden dook, een tabakspijp, een duimstok, een rijtuigmoer, een R. K. gebedenboekje, oen schildersstop- mes, een overschoen, een knipmesje, een Duitsch boek cn eenige losse sleutols. Voorts te bevragen een zak met wasch- goed bij H. P. Ivloos, Witstraat 23 en een lij» (touw) van een bleekerswagen bij L. van der Putten, brugwachter aan de Melk- brug. Alles op straat gevonden. In de Tram wagens achtergelaten. Een entouscas. bevallen 9 Maart. J. Westendorp, geb. Bijleveld, z. - 10. C. M. Duijff, geb. Möhrs, z. - 11. A. M. Leeman, geb. van Medevoort, d. - Q. Westerhoveu. geb. Klabou, z. - C. v. d. Ree, geb. van Dam, z. ondertrouwd 12 Maart. K. A. van Borkura en E. J. de Vos. - J. Antonisse en G. M. Lambert. - H. v. d. Woude en J. Balt. getrouwd 12 Maart. W. F. Kroese en M. J. Wensing. overleden i 9 Maart. Een levenloos aangegeven kind. van liet mannelijk geslacht vau J. v. d. Vossen, Lange Heerenvest. - 10. P. J. Schreurs, 8 j. z., Heerenlaan. - B. J. Molthof, 21 j., Korte Veerstraat. - 11. A. de Bakker, 18j., Amsterdamstraat. - A. M. de Nijs, 11 md. d., Ursulasteeg. - 12. A. M. A. Bloem, 27 j., Linschotedstraat. De ondergeteekende Schil der en Kamerbehanger, beveelt zich als zoodanig' minzaam aan voor alles wat tot het Vak be hoort. UEd. Dm. Dienaar II. VAN BEEK, Anthoniestraat No. 35. koope men niet vóór Geïllustreerde Prijscourant gevraagd te hellen LEIDEN. Rationale Handel in IJzermanen voor Huishoudelijk gelruik. LEVERING FRANCO. Contant 5 pCt. korting. Door vertrek naar het Buitenland is terstond TE KOOP eene nette Coifeursaffaire. Brieven franco onder lett. EE, bij den Boekhande- laar A. F. NIETVELT, Korte Nieu- wendijk 44, Amsterdam. die zich op de vrije Gouvernements- landen in Dacota willen vestigen, kunnen zich geregeld eiken Zater dag aansluiten bij Gezelschappen, die met de Stoomschepen derNed.- Amenk. Stoomvaart-Maatschappij derwaarts vertrekken. Informatiën, Landkaarten,Beschrijvingen en door- loopende Reisbiljetten zijn te ver krijgen bij PRINS ZWANEN BURG, Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, Harlingen. Ondergeteekende bericht, dat hij zich alhier gevestigd heeft als Bed den- en Matrassenmaker, en be veelt zich als zoodanig beleefdelijk aan, alsook tot het wasschen en herstellen van genoemde artikelen en het bekleeden van Ledikanten, Wiegen, Luiermandjes enz. be lovende eene nette en civiele be diening. UEd. dm. dienaar J. M. SPAAN. de prachtigste uit de Noordzee. C. VAN PEL, Vischhandel, Nieu- wediep, verzendt tegen Rembours, prachtige groote Kabeljauw h 3.50, Middelbare h ƒ2.50. Allen netjes krimp gesneden en in Kistjes verpakt. Verzoeke duideliike adres- opgave. /J 4) (100 geurige Sigaren), franco ver krijgbaar tegen Postwissel, k ƒ1.30, niet goed, geld terug, na franco terugzending. M. RIJNSBURGER, Ter Aar bij Alfen. Als gij Erwtensoep eet, neemt j dan eens een proef met Gepelde, Groene Erwtjes, (Nederlandsche, j nieuwe industrie) geen Spliterwten, I zij behoeven niet vooruit in water te staan en worden vanzelf puree de prijs is 20 Cents per half KG.; bij 5 KG. aanzienlijk rabat, alléén verkrijgbaar bij J. P. LISSONE, Keizersgracht 543, Molsteeg 7, Am sterdam. Alom teekent men in op het Tijdschrift voor NederL-Indiê, van Dr. W. R. Baron VAN HOEVELL. Voortgezet onder redactie van eene Vereeniging van Staatslieden en Geletterden. Prijs per Jaarg. van 12 No. 13. Uitgave van JOHs. NOMAN ZOON, te Zalt-Bommel. Indisch Militair Tijdschrift, onder redactie van L. W. 1.1. RAMAER. (Uitg. van G. Kolpf Co., Batavia 12 aft.per jaarg., fra/nco per mail (lij vooruitbetalingƒ15. Hoofd-Corr.: JOHs. NOMAN A ZOON, te Zalt-Bommel.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3