I POPULAIR NIEUWS-1 Oplage 10000 Ex. Dinsdag' 18 Maart 1884. No. 213. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nomrners 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMAÏÏS CoM te Haarlem* AD VERTEN TIÉN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHx. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eaubojorg Montniartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35. 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. "WTNTER.DIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station II. IJ. S 7.55, 10.15, 11.38. 4.59, 8.3. M. 1.33, Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,2S. ALGEMEEN OVERZICHT. De Engelsche pers is natuurlijk in de wolken over het schitterend succes der Britsche wapenen tegen over een bijna driemaal sterkeren vijand behaald, die in dapperheid I voor geen der Europeesche volken behoeft onder te doen. Van beide i zijden schijnen echter de verliezen, in het gevecht bij Tamanieb gele- j den, aanzienlijk te zijn. De voor het I Britsche leger ongewone wijze van aanval bracht de brigade, die onder I bevel van generaal Graham zelve stond, bijna in groot gevaar. Mag men de beschrijvingen der dagblad correspondenten daaromtrent geloo- ven, dan kropen de half naakte Arabieren over den buik, ondanks j bet hevig snelvuur der infanterie, tot midden in het carré door den generaal gevormd, en brachten daar schrik en ontsteltenis onder de Hoog- j landers te weeg, die werkelijk reeds I begonnen te wijken met achterla- ting van al het geschut. Gelukkig evenwel kwam de cavalerie het be dreigde voetvolk te hulp, en een schitterend uitgevoerde charge deed i de aanvallers op hunne beurt het hazenpad kiezen, zoodat het den soldaten, die zich inmiddels van den schrik hersteld hadden, gelukte, niet alleen het verloren terrein te her winnen, maar insgelijks de kanon- nen en gatlings, die men reeds ver loren waande, weder in hun bezit te krijgen. Het aantal dooden en gewonden, hetwelk Osman Digna j genoodzaakt was op het slagveld achter te laten, bedraagt meer dan I 4000. De eerste opgave daarom- i trent overtrof dit getal verre, doch men meent reden te hebben het laatste als het juiste cijfer aan te nemen. Intusschen heeft ook het DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. .EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 32)' Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Haar zoogenaamde huitenverblij- ven, welke men evengoed met den naam van paleizen kon bestempelen, zijn ontelbaar. Gij begrijpt dus, dat de invloed der prinses in Indië on begrensd is, en dat wij in haar indien zij onze zaak niet toegedaan ware, in dat geval eene zeer gevaarlijke vijkndin zouden hebben of veelmeer de gevaarlijkste van allen. Arabische kromzwaard en dewerp- spiets duchtig onder de Engelsche gelederen gewoed. Hoewel het ver lies nog niet met juistheid is aan te g'even, gelooft men toch dat min- tens 400 man, waaronder een twin tigtal officieren huiten gevecht ge steld zijn. Wat nu is voorzeker de vraag, die in geheel Europa, maar inzonderheid in Engeland, ieder op de lippen ligt, en wij gelooven dat zelfs het Britsche kabinet nog niet in staat is, een voldoend antwoord te geven. Alles zal waarschijnlijk afhangen van de houding, die de bevolking na deze tweede nederlaag zal aannemen. Andermaal heeft ge neraal Graham eene proclamatie tot de Soedaneezen gericht, waarin hij hen met verwijzing naar de geble ken onoverwinnelijkheid der Engel sche wapenen aanspoort zich te on derwerpen. Uwe leiders, zoo spreekt hij hen toe, hebben u misleid, toen zij u de zege voorspiegelden. Uw tegenstand is nutteloos, en zal, blijft gij daarin volharden, slechts uwen algeheelen ondergang ten gevolge hebben. Wanneer gij n thans goed willig in de noodzakelijkheid schikt, dan zal de koningin het gebeurde vergeten, en onder het rustig be stuur uwer eigene hoofden zult gij de vruchten van den vrede kunnen plukken. Te Cairo is men vol goeden moed omtrent den indruk welke deze pro clamatie zal maken. De tweede nederlaag, die de eerste verre in heteekenis overtreft, heeft de bevolking de oogen geopend en het vertrouwen op hunne leiders schokt. Osman Digna die voor den slag verzekerde, dat hij een talisman in zijn bezit had, die zijnen benden zeker de victorie moest ver schaffen, heeft, zoo meent men, af gedaan en het is niet onwaarschijn Maar kunt gij haar volkomen vertrouwen? Ja, want dit heeft zij hij me nige gelegenheid bewezen. Is zij gehuwd? Zij was op haar achtiende jaar reeds weduwe. En hoe oud is zij nu? Vijt en twintig op zijn hoogst. Nog zoo jong en dan zoo schat rijk en zooveel invloedriep George uit. Is zij misschien nog schoon er bij. Prinses Djella gelijkt eene van die prachtige vrouwen, die bijna alleen de vruchtbare verbeelding van dichters kan scheppen, antwoord de Sir John, ongeëvenaard zijn haar groote zwarte oogen, haar warme, mat zuidelijke teint en haar prachtvol donker zwart haar. Hevaderwat moet die vrouw schoon zijn, mompelde Marv on willekeurig rillende. Ja, dat is zij ook, ant lijk, dat zijne vroegere volgelingen er geen bezwaar in zullen zien, om hem aan de Engelschen uit te leve ren, indien dezen dit eischen. In Engeland zelf acht men de redevoering, waarmede lordHarting- ton hij afwezigheid van den heer Gladstone eene tot het kabinet ge richte vraag beantwoordde, een tee- ken dat de regeering hare Egyp tische politiek een weinig heeft gewijzigd. De minister liet althans de mogelijkheid doorschemeren, dat men ten slotte nog* tot eene blij vende bezetting van de kustlanden der Roode zee zal overgaan; terwijl hij insgelijks niet meer afkeerig schijnt van het denkbeeld om gene raal Gordon alsEngelsch-goeverneur in Khartoem te laten. Natuurlijk deed hij geen bepaalde toezegging, wat trouwens onder de tegenwoor dige omstandigheden zeer onvoor zichtig geweest zon zijn. De inneming van Bac-Ninli in Tonkin schijnt toch niet geheel zonder strijd te zijn geschied. Gene raal Nigrier, wiens afdeeling zich het eerst binnen de vesting bevond, rapporteert dat de vijand gevoelige verliezen leed, wat duidelijk bleek, in het groote aantal gekwetsten hetwelk men er vond. Toch zou het niet mogelijk geweest zijn, zoo spoe dig het doel van den tocht te be reiken, wanneer den Chineeschen troepen niet de schrik zoodanig om het hart geslagen was, dat zij in allerijl de vlucht namen langs den eenigen weg, die hun nog open stond. Van de Chineesche regeering zelf heeft men tot heden nog niets vernomen; zoodat het meer en meer waarschijnlijk wordt, dat zij stil de handen in den schoot zal leggen. In Frankrijk zelve spreekt men er echter van haar rekenschap te vra- woordde Sir John, terwijl hij zijn pleegkind een kus op het voorhoofd drukte; ja, dat is zij ook, maar toch niet zoo schoon als gij mijn kind, want niettegenstaande haar onbetwistbare, bedwelmende schoon heid, heeft zij toch iets vreemds, ik zon haast zeggen iets onheilspel lends in haar voorkomen; men mist daarin dat reine; dat onschuldige dat uit geheel uw wezen spreekt. Mary dankte haar voogd met een glimlach, doch geheel gerustgesteld was zij nog niet. Zonder zich reken schap te kunnen geven waarom, gevoelde zij zich door eene druk kende beklemdheid bevangen. Dat onbekende gevoel was het: het eerste sprankje van ijverzucht, dat in haar boezem ontkiemde. Na eenige oogenblikkeu vatte George den draad van het gesprek weder op en hernam: En heeft die Hindoesche vor stin, welke ons tot een panterjacht gen van de voortdurende tegenwer-1 ten, welke de geest van de g'rondwet king, waardoor zij de bewegingen j mij toekent. Bij dit schrijven waren van het leger heeft belemmerd. Het j gevoegd de versierselen' der Sera- is niet onmogelijk, dat hiervoor eene phijnen-orde, van welke de heer schadevergoeding zal geëischt wor- Selmer door den koning met het den, wat dan natuurlijk tot nieuwe grootkruis werd begiftigd. Dat de geschillen aanleiding zal geven, j liberale of liever de radikale pers, Voor een formeelen oorlog evenwel met deze houding van den koning koestert men weinig vrees. De mach teloosheid, waarvan het Hemelsche rijk in de Tonkinsche aangelegen heden blijk gegeven heeft, maakt, dat men weinig waarde hecht, aan de telkens geuite bedreigingen van haren gezant Markies Tseng. Hoogst waarschijnlijk zal de regeering er zich toe bepalen, de bemiddeling van Engeland in te roepen, voor het geval, dat de schadevergoeding werkelijk wordt gevraagd. Hare ge- heele houding in deze aangelegen heid evenwel werkt meer op de lachspieren der Europeesche staats lieden, dan zij geschikt is, om dezen lieden bezorgdheid voor de toekomst te geven. De koning van Noorwegen heeft het ontslag aan minister Selmer toegekend, vergezeld doen gaan van een schrijven, waarin hij dezen staats- alles behalve ingenomen i§, laat zich gemakkelijk begrijpen. Of de vervol ging, ingesteld tegen enkele der hef tigste bladen dezer partij, doorgezet zal worden, weet men niet. De con servatieven spreken luider den wensch uit, dat dit wel zal geschie den, opdat men dien heeren eens een lesje geve, dat hun nog geenszins alles geoorloofd is, al beschikken zij dan ook in de Lantstingh over eene vrij groote meerderheid. De Duitsche rijksregeering is geenszins gerust omtrent het lot van haar voorstel, om de socialistenwet wederom voor den tijd van twee j jaren te verlengen. Eene verwerping daarvan acht zij niet onmogelijk; mocht dit werkelijk plaats hebben, dan zou zij er ernstig aan denken, den rijksdag te ontbinden. Van de houding, die het centrum in deze man zijne hooge ingenomenheid I aangelegenheden zal aannemen hangt betuigt met de wijze waarop hij de belangen des lands gedurende den tijd, dat hij het roer van den staat in handen had, heeft behartigd. Ter voorkoming van ernstige ge schillen, zoo verzekerde hem de vorst, acht ik het wenschelijk voor dit oogenblik het onrechtvaardig besluit van het rijksgericht ten uitvoer te leggen, doch deze nood zakelijkheid vermindert in geenen deele de achting, die ik u persoon lijk toedraag, de sympathie waar mede ik uw streven altijd, heb be zeer veel af. Misschien valt zij het ministerie bij, doch in dat geval zal zij, met betrekking tot den kerkelij- ken strijd, wederkeerig eenige con cessies vragen; men spreekt er van dat zij hare eischen reeds gesteld heeft, namelijk ontslag van minister Osler, oplossing van het geschil om trent de semenaristen, en herstel van Mgr. Melgers op den bisschoppe- lijken zetel van Keulen. De onge regeldheden te Neustettin zijn het onderwerp geweest van eene iuter- pelatie in den rijksdag, waarhij aan groet. Ook ben ik geenszins van beide zijden weder harde woorden plan iets op te geven van de rech- gewisseld werden. De regeering ver- uitnoodigt, gelijk een Engelsche hertogin het op «een kopje thee» zou doen, de zeden en gewoonten van haar landaard behouden? Van alle zonderlinge personen, die gij gedurende uw verblijf alhier nog- zult ontmoeten en wier aan denken u in uw volgend leven nog menig aangenaam uur zal verschaf fen, is prinses Djella ontegenzeg gelijk de belangwekkendste. Hoe zoo vader? De prinses heeft een karakter, dat niet gemakkelijk te doordrin gen valt; het is zoo veelzijdig; zij vertoont zich voortdurend in zulk een geheel ander daglicht, dat zelfs de slimste, fijnste en ervarenste op merker elk oogenblik op een dwaal spoor wordt gebracht. Dat begrijp ik nietver klaar u nader. Ik zal trachten het u duide lijk te maken ofschoon het niet gemakkelijk valt aan uw wensch te voldoen.De prinses beweegt zich even gemakkelijk in de eerste kringen als ware zij draagster van den hoogsten Engelschen adel; zij heeft eene schitterende, uitstekende opvoeding genoten, spreekt Engelsch en Fransch alsof zij eene geboren Londensclie of Parijsche ware; ge heel Europa heeft zij bereisd; overal is zij geweest: in White-Hall en in j de Tuilerieën heeft zij gedanstin Zwitserland en Italië heeft zij naar de natuur schetsen vervaardigd, welke volgens het oordeel van be voegde personen, wien zij veroor loofd heeft haar albums te door bladeren, wonderbaarlijk moeten zijn uitgevoerd. De prinses laat haar juweelen uit Londen komen, haar toiletten uit Parijs en heeft zelfs een voornamen Franschen kok, welke den dienst van een rijken bankier voor den haren heeft verlaten en toch niettegenstaande haar uiters^ fijne beschaving, heeft zij al het

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1