BINNENLAND. klaarde evenwel, dat ook in dit op zicht de dagbladen zich aan schrome lijke overdrijving schuldig gemaakt hebben; intusschen lïad zij maat regelen genomen om eene herhaling van het gebeurde te voorkomen. De Oostenrijksehe regeering doet al haar best om de beweringen tegen te spreken, als zou de toenade ring van Rusland tot Duitschland eene ongunstige beteelcenis voor d® monarchie hebben. De betrekkingen tusschen Weenen en Berlijn blijven zoo goed, als zij maar behoeven, en het eens gesloten verbond wordt ge- handhaaft, wat ook anderen die buiten de zaak staan, daarvan zeg gen. In stede derhalve van gevaar lijk te zijn voor de rust des lands, moet die toenadering derhalve eens beschouwd worden als een waar borg voor het behoud van den Eu- ropeeschen vrede. Wederom komt in Frankrijk de kwestie der grondwetsherziening op het appèl en wel voornamelijk naar aanleiding van de wijzigingen, die de senaat zich veroorlooft te maken in de wetten door de kamer van afgevaardigden goedgekeurd. Er zal echter nog wel eenigen tijdverloo- pen, alvorens men het hierover eens is. De monarchale bladen zijn slecht gehumeurd over de circulaire der regeering, waarbij den prefecten in lichtingen gevraagd wordt over den stand en de werkzaamheden hunner partij. Met eenigen grond vragen zij, waarom de regeering juist van hen inlichtingen vraagt, terwijl zij toch minder gevaarlijk zijn dan de anarchistische partij, die zich op dit oogenblik krachtiger dan ooit laat hooren. Haarlem, 17 Maart 1884. Volgens de thans vastgestelde kiezerslijsten zijn er aangewezen hier ter stede voor den gemeenteraad als kiezer* 1951voor de Tweede Kamer 1213 en voor de Prov. Staten 1199. Tien jaren geleden waren deze ge tallen achtereenvolgens 1441, 887 en 879, 't geen wel pleit voor den snellen vooruitgang dezer gemeente. Daar van alle zijden bet voor nemen bestaat, om bij eene komst der Trausvaalsche deputatie, deze feestelijk te ontvangen en enkele Vereenig'ingen zich tot dit doel heb ben aangesloten, drukken wij bij deze de hoop uit, dat de ingezetenen van Haarlem ook door het uitsteken der vlaggen van hunne ingenomenheid met en sympathie voor de Transva- lers blijk mogen geven. In de Raadsvergadering die Woensdag a. s. gehouden zal wor den, zullen behalve de nog ter be spreking overgebleven punten van de vergadering der vorige week, ter sprake worden gebracht: le een voor stel van B. en W., ter vervulling van twee onderwijzersplaatsen aan school C. (op de eerste voordracht staan de heeren B. van Driel, L. de Bruyn en L. van der Hor, en op de tweede de heeren L. de Bruyn, B. van Driel en L. van der Hor); 2e. de rekening van de Stads-Apo- theek, 3e. een voorstel van B. en W., om de heeren Storm en van der Gragt te ontheffen van hunne ver plichting om het door hen gehuurde terrein aan de Frans Halsstraat in te richten voor tuingrond. bijgeloof en de vooroordeelen van haar landaard behoudenDiezelfde jonge vrouw, die wat smaak en op voeding betreft, in geen enkel op zicht voor onze aanzienlijkste dames behoeft onder te doen, dezelfde on vermoeide reizigster, welke in Lon den de Cathedrale van Windsor, in Parijs de Nötre-Dame en in Rome de St. Pieter bezocht heeft, zal u in volle ernst vertellen, dat zij eene afstammeling is van den god Wisch- noe en bidt met diepe en heilige overtuiging in den pagode van Siva of in dien van Bowhanie. Kom vader, dat is haast on- geloofelijkriep George uit. Ja, en toch is het de letter lijke waarheid. Zulke tegenstrijdigheden maar dat is onmogelijk! Daar heeft het al den schijn van, dat stem ik gaarne toe, maar mijn karakterschildering van haar is daarom niet minder juist, daar Morgen (DinsdagJ, zal door H. K. H, Prinses Hendrik een diner worden gegeven, waartoe leden van het corps diplomatique en andere hooggeplaatste personen genoodigd zijn. De minister van waterstaat, handel en nijverheid meldt in de Staatscourant van 1617 dezer, aat de rechtstreeksehe telegraphische ge meenschap tusschen Nederland en 'Groot-Britannië hersteld is. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. minister-resident te Madrid heeft de Spaausche regeering den invoer van bloembollen uit Nederland in Spanje toegestaan, mits zij vergezeld gaan van een certificaat van oor sprong en het bewijs worde geleverd dat het schip, waarin de bollen ver voerd zijn, geen vreemde haven heeft aangedaan en dat de verpakking geen aarde bevat. Daar de verzending van de diploma's der Internationale Ten toonstelling aan de bekroonde Ne- derlandsclie inzenders nog niet geschied is, zal eene kerte beschrij ving van het diploma velen wel licht niet onwelkom zijn. Het stelt het frontespiece van een tempel voor, op welks kroonlijst een genius de beide wapenschil den van Nederland en Amsterdam vasthoudt. Daarboven zijn eenige lauwertakken aangebracht, terwijl aan weerszijden festoenen met, vruchten afhangen. Tegen de twee pilaren, die de lijst schragen, leunt ter linkerzijde een vrouwenbeeld, dat in de eene hand een palet met penseelen, en in de andere een klassiek beeld draagt; aan de rech terzijde staat een man in middel- eeuwsch kostuum naast een aam beeld, met een hamer in de rech ter- en een artistiek bewerkt orna ment in de linkerhand. Tusschen deze figuren is de god van den koophandel gezeten, door verschil lende attributen omringd; de eene hand houdt den Mercuriusstaf. de andere een anker als zinnebeeld van de zeevaart. Het geheel is breed opgevat en talentvol van teekening; de gravure heeft een hoogte van 1 meter bij een breedte van ongeveer 1/2 meter. N. v. d. D. Was de indruk, welken de staat der rijksmiddelen over Januari gaf, reeds niet onverdeeld gunstig, Februari heeft het niet beter ge maakt. Vergeleken met dezelfde maand van 1883, bedroeg hare op brengst ruim anderhalve ton minder. De directe belastingen ontloopeu die van Februari 1883 slechts wei nig. Doch de accijnsen wierpen f 319,000, de indirecte belastingen f120,000 minder af, en ook de rijks- telegrafeu gingen wat achteruit. Daartegenover staan de invoerrech ten, de waarborg, de loodsgelden, en de posterijen, die elk het hunne er toe bij brachten om het nadeelig verschil nog beneden de twee ton te doen blijven. Van de indirecte belastingen kwam alleen het zegelrecht boven de op brengst van Februari 1883. Het bleef nog met f 11,000 beneden de raming, maar aangezien in Januari de raming een weinig werd over schreden en in die maand de inslag in den regel zeer groot is, kan dat verschil vrij verklaarbaar heeten. Ook nu weder was de registratie achterlijk; hare opbrengst bleef met ruim f 40,000 beneden 1883 en met bijna 1 ton beueden de raming. Het successierecht vloeide eveneens vrij s a ik u borg voor.Ik herhaal, prinses Djella bestaat als het wrare uit twee wezens; de vrouw van de wereld, die overal waar zij ook ver schijnt, in elk land iedereen voor zich inneemt en aller aandacht tot zich trekt; en de afstammeling der Tamerliden, die onwrikbaar getrouw blijft aan den wreeden, bloedigen, dweepzieken godsdienst harer voor ouders en diens voorschriften en leer zonder aarzeling volkomen onder schrijft. Ik heb de zedelijke over tuiging, dat indien een van die af schrikwekkende Hindoesche goden door tusschenkomst van de hem dienende priesters een menschen- offer verlangde, dat zij na afloop van een bal met een glimlach op de lippen het reutelend zieltogen en de laatste stuiptrekkingen van het slachtoffer zou aanzien, al ware dat slachtoffer ook haar meest ge liefkoosde danser. George maakte eene beweging van schraal. Toch is dit recht het eenige der indirecte belastingen, waarvan de opbrengst sedert den leu Januari die van het vorige jaar overtreft, zij 't ook met een klein bedrag. I-ïet zegelrecht heeft tot nu toe 3 ton, de registratie 1.2 ton minder in de schatkist gebracht dan in de twee eerste maanden van 1883. Van daar dan ook dat de totaal opbrengst der indirecte belastingen oyer die maanden, die, op f4,074,000 ge raamd en slechts f3,319,000 bedra gend, meer dan 4 ton kleiner is dan verleden jaar. Wat de accijnzen betreft, deze gingen in Februari, op de twee wisselvalligste, suiker en wijn, na, alle vooruit. Toch bleef de geza menlijke opbrengst ruim f138,000 minder, omdat de ruiker, die in 1883 f 394,949,00 gaf, nu slechts f 163,630 afwierp, dus ruim f 230 duizend minder, terwijl de wijn bovendien nog met f18,000 ten achter bleef. Ook sedert 1 Jan. gaf tot nu toe de suiker belangrijk minder dan ver leden jaar, namel. f351,000 tegen f586,000. Verblijdend is ongetwijfeld de hoogere opbrengst der rechten van invoer. Zij stegen met ruim f 42,000 boven Februari 1883zij overtreffen de raming met meer dan 1 ton, en zij gaven sedert 1 Januari ruim f 916,000, tegen f 890,000 in het vorige jaar. Ook de loodsgelden toonen voor uitgang, en de posterij behoudt hare voorwaartsche beweging, zoodat zij voor Februari ruim f35,000, en se dert 1 Jan. ruim f50,000 meer af wierp. Is deze vermeerdering voor een deel aan den pakketpostdienst te danken, zij blijft toch in zekeren zin beneden de verwachting omdat de raming voor de maand bedroeg f 393,000, terwijl de opbrengst was f 357,000. Op 8 Maart zijn de volgende geldswaarden ontvreemd uit een koffer, gedurende het vervoer per Staatsspoorweg van 's Hertogen bosch naar Utrecht en vandaar per Holl- IJzeren spoorwegmaatschappij via HilversumAmsterdam, naar Haarlem. f 200 aan bank- en rauntpapier waaronder minstens 4 bankbiljet ten van f 25;. f 70 aan gouden tienguldenstukken; f 2,72 aan ver schillende muntspeciën. Vermoedelijk heeft men den kof fer met behulp van valsche sleu tels geopend. De officier van justitie te Haar lem verzoekt opsporing en bericht. Bij het onderzoek van redenen van vrijstelling, door miliciens voor den militieraad te 's-Hage aange voerd, verscheen dezer dagen een der opgeroepenen niet te bestemder plaatse en ten behoorlijken tijde. De nalatige werd, ingevolge de wet, tot den dienst gedesigneerd. Den volgenden dag meldde hij zich bij den militieraad aan, en gaf tot zijne verontschuldiging op, dat hij op den bepaalden tijd niet had kunnen ver schijnen, omdat zijn eenige broeder dien dag was overleden. Hij vroeg dus vrijstelling van den dienst, op grond van eenige zoon te zijn. De militieraad besliste echter, dat nu de bedoelde jongeling niet ten be hoorlijken tijde was verschenen, en hij tot den dienst was aangewezen, de Raad daarop niet meer kon terug komen, maar men gaf den jongeling afkeer. Maar dat is verschrikkelijk Die vrouw is een monster! riep hij uit. Volstrekt niet! antwoordde hem zijn vader, maar zij is hier geboren en men kan het haar niet euvel duiden dat zij instinctma tig vasthoudt aan de haar door zooveel geslachten heen overgele verde begrippen harer voorouders en dat dientengevolge bij haar, on danks de opvoeding, welke zij ge noten heeft, de natuur sterker is dan de leer. Met haar onmetelijken rqk- dom en goeden smaak, leeft zij ze ker op een vorstelijken voet? hernam George. Ja, meer dan dat. Zij leeft te midden van eene weelde, waarvan wij Europeanen ons geen denkbeeld kunnen vormen, en zij spreidt die ten toon op eene wijze even vreemd en zonderling als zij zelve is. Zoo den raad, zich bij adres tot Z. M. den koning te wenden, zoodat het te voorzien is, dat deze zaak eerlang aan het oordeel van den Raad van State zal worden onderworpen. Door het kantongerecht te 's-Hage zijn in de vorige week de bekende hondenscheerster voor de 110de maal en Theodore Schiffel voor de 96ste maal wegens openbare dron kenschap veroordeeld. Het vleesch van de bij den vee houder S. Poot te Ouwerschie, op last van den minister van Binnenl. Zaken, door den burgemeester ont eigende en te Delftshaven afge maakte 50 runderen, heeft bij open baren verkoop f 4344.041/3 opge bracht. Op 8 Maart j. 1, is aan het post kantoor te Schiedam een brief be zorgd met adres «aan mejuffrouw M. J. Schuurman, ten huize van den heer De Bruin te Geertruiden- berg,bevattende 1 muntbiljet van f 10, dd. 2 Sept, 1878, I 01818, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Ook op 2 Maart j.l. is in' eene hulpbrievenbus te Den Helder een brief geworpen, geadresseerd aan den heer H. Fruin, Krommehang te Rotterdam inhoudende 1 bank biljet van f 25, gewikkeld in eene courant, welke brief evenmin be zorgd is. Zaterdag ontving Utrecht het ver- eerend bezoek der Transvaalsche deputatie. Ten 11.22 per trein aan gekomen, werd zij door eene ont- zachlijke menigte begroet, die met luide hoera's van hare geestdrift blijk gaf. Deputatien der studentenvereeni- gingen met hunne banieren, die der weerbaarheidsbond en van eenige andere vereenigingen, waren tegen woordig. De geheele weg, dien men zou volgen, was gevlagd. De ont vangst in de wachtkamer had plaats door verscheidene hooggeplaatste personen en geleerden; een woord van welkom voerde generaal Van Bel, die mededeelde, dat burgemees ter, wethouders en gemeenteraads leden, de heeren op het stadhuis afwachtten. Na eenige voorstellingen nam men in de rijtuig'en plaats en onder de muziek der schutterij en begeleid door eene onafzienbare me nigte begaf men zich naar het stad huis. De burgemeester, omringd door tal van leden der commissie van ontvangst, heette zijne gasten met een hartelijk woord welkom. De heer Ivruger antwoordde kort en dankte voor de hartelijke ontvangst welke hun hier zoowel als elders ten deel viel. Opnieuw hadden eenige voorstellingen plaats en daarna ving de verdere tocht door de stad aan. Onder het gejuich der menigte en begeleid door de verschillende depu tatien met hunne banieren, gingmen eenige merkwaardigheden der stad bez'chtigen. In Tivoli steeg men uit, alwaar van 2—4 ure eene drukke receptie werd gehouden. Om vier uure had het diné plaats en 7,15 verliet de deputatie de stad. Aan het station boden de leerlingen van het gymnasium haar een fraaien lauwerkrans aan. In Amsterdam aangekomen had ten huize van den Burgemeester dien avond eene drukke receptie plaats. Talrijke voorname personen, waaronder leden der provinciale dra heeft men niet den drempel van een harer paleizen overschreden of men waant zich uit het werkelijk leven in een tooveroord verplaatst.... Om een voorbeeld te noemen, zoo heeft de prinses nog het onbetwiste recht, haar door haar voorouders nagelaten, en van welk recht zij ruimschoots gebruik maakt, om zich van een lijfwacht of liever van een klein leger te omgeven, hetwelk zij geheel uit eigen middelen bekostigd en waarover zij het hoogste onbe perkt gezag voerten het won derbaarlijkste hiervan is, dat dit legertje, waarin de krijgstucht zeer gestrengwordtgehandhaafd en waar van de inrichting uitmuntend is en niets te wenschen overlaat, geheel en alleen uit vrouwen bestaat.... Uit vrouwenriep George eenigszins ongeloovig uit. Historisch. Zie llr.vue des Peuz-Mo/idt-i van 15 Juui 1830 staten, gemeenteraadsleden, en leden der Kamer van Koophandel, mili taire autoriteiten, vertegenwoordi gers der rechterlijke macht, bestuur ders der handelsmaatschappij der maatschappijen Nederland en Insu- linde, der Holl. Spoorwegmaat schappij en andere maatschappijen, de besturen der Zuidafrikaansche vereeniging, der emigratie-commis sie, der regelings-commissie en ver scheidene consuls van vreemde mo gendheden waren aanwezig, van de laatste o. a. die van Frankrijk, En geland, de Unie van Amerika en Portugal. Lang vertoefde de depu-j tatie met de secretarissen der in vloedrijkste personen der hoofdstad, j Eene alleenwonende zuinige schoon- j maakster te Nijmegen, die Vrijdag-; ochtend vroegtijdig hare woning aldaar had verlaten en eerst des avonds daarin terugkeerde, ontdekte tot haren schrik, dat anderen ge durende hare afwezigheid in de wo- j ning waren geweest, en dat uit een j kistje al hare zuurverdiende spaar- penningen, bestaande in een bank- biljet van f 40, twee muntbiljetten j van f10 en eenig zilverg'eld, waren gestolen. Zoowel het kistje als de j deur der woning schijnen met val sche sleutels geopend te zijn. Uit Zevenbergen wordt gemeld, dat in eenige tuinen aldaar de abri kozen- en perzikenboomen reeds in bloei staan. Te Hennaarderadeel is ten nadeele van den veehouder L. een schaap uit het land gestolen Door de on vermoeide pogingen der politie be- vond zich de dief weldra in handen der justitie. Eene arme vrouw uit Almkerk, mishandeld en verlaten door haren man, niet wel bij het hoofd, en i zonder dak, zoodat zij door hare omzwervingen dikwijls in aanra king kwam met de veldwachters, had onlangs een groot brood gekre gen en hield dit onder haar voor schoot verborgen. Een veldwachter wilde dit nader onderzoeken, doch dezen keer hield zij zich fier, en zeide o. a. «dit gaatje niets aan», en «bemoei je met je gelijken» enz. Voor de beleedigingen ier politie aangedaan is zij door het hof te 's-Bosch veroordeeld tot een dag ge vangenisstraf. Eene geneeskundige verklaring omtrent haar geestestoe stand had haar hiervan kunnen vrijwaren. Vrijdag avond begon haar tocht naar de gevangenis, I zoo schamel gekleed, dat eene me delijdende dame haar eene oude ja pon verschafte. GEMENGD NIEUWS. Binnen kort zal ter eere van wij len den populairen Engelschen schrij ver Charles Dickens een monument worden opgericht, bestaande in een kinderziekenhuis, waaraan de naam zal worden gegeven van Tiny Tim Home. Zij, die Dickens' werken ken- j nen, zullen zich herinneren dat Tiny l Tim de kleine held is van een Kerst vertelling, welke hij schreef, om het openbare medelijden op te wekken voor de arme kleinen, die, bij ge- brek aan de noodige zorgen, in de holenwaar zij geboren werden, weldra stierven. 't Is bijna zeker, dat de beul van Engeland, Binns, van zijn post zal worden ontzet, en zelfs is er een beweging begonnen ter vervanging van de galg door de guillotine. Ja, uit vrouwen, herhaalde ■Sir John, en gij zult overigens wel in de gelegenheid worden ge steld u persoonlijk te overtuigen, en die vijf- of zeshonderd vrouwen door Engelsche onderofficieren uitstekend afgericht, leggen zich met hart en ziel op haar soldaten-beroep toe. Zij exerceeren met eene onberispe lijke gelijkmatigheid; trekken op wacht in de aan de prinses toebe- hoorende residentiën; munten uit in de behandeling van vuurwapen, zoo noodig zullen zij voor krijg voeren niet terugdeinzen en in dat geval houdt ik mij overtuigd, zou den zij minstens even veel moed aan den dag leggen als de beste Cipayer {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2