Een der nieuwste en merk- waardigste ontdekkingen van den tijd, dien wij beleven, namelijk de pkonograat. zal een gewichtige rol spelen bij den tocht, doordeheeren Ziutgraff en Chavannes in liet bin nenland van Afrika eerstdaags te ondernemon. :t Zal de eerste proef van dien aard zijn, om bij het door reizen van nog schier onbezochte streken de taal der melodieën van onbekende volkstammen te fixeeren en die aan de geleerde wereld in Europa te verkondigen. Voor de be vordering der taalkennis koestert I men van dit middel groote verwach- j tingen. i Een bekende otterjager, Ewald Schmidt, die voor rekening der I Yereeniging tot bescherming der visscherij in de Ruhr en de Lenne geregeld otterjachten houdt, heeft een dezer dieren zoo flink gedres seerd, dat de otter even vroolijk als de vlugste hond op comman do allerlei voorwerpen uit het water haalt en bij zijn meester brengt. Pfiff zoo heet het dier spoort visschen voor zijn meester op, grijpt I ze en brengt ze aan den oever. In den beginne kon hij den lust niet wederstaan ze op te peuzelen, maar hij is toch al zoo gehoorzaam ge- j worden, dat de visschen, die zijn meester hem gebiedt niet aan te roeren, ongerept blijven, al laat I Schmidt den otter er ook een half I uur bij zitten. In de kolenmijn van Pocaho ntas, in Virginië (V. S heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, i waarbij een honderd vijftig lieden j zijn omgekomen. Tal van huizen j in den omtrek werden vernield. Po- gingen tot redding der in de mijn bedolven arbeiders waren onrnoge- lijk, door de verstikkende dampen I die zich ontwikkelden, en die het afdalen .n de diepte beletten. De ontploffing werd veroorzaakt doordat eenige mijnwerkers zich met onbedekte lampen te ver in een nieuw gedeelte waagden. De omgekomenen waren voor 't grootste deel Hongaren en negers. De mijn stond Vrijdag nog in braod en is op bevel der overheid gesloten. Door de regeering te Munster j zijn maatregelen genomen tegen het toenemend misbruik van sterken j drank, 't Is den herbergiers aldaar 1 op eene boete van 215 mark, en bij herhaling op strafte vanintrek- 1 king der vergunning, verboden ster- ken drank te verkoopen of toegang I tot hun gelagkamer te verleenen aan personen, die bij de politie als dronkaards bekend staan en wier namen op eene lijst worden ge bracht, waarvan iedere herbergier een afschrift ontvangt. Op die lijst worden alleen die personen gebracht, welkena eerst te zijn gewaar schuwd, andermaal in «kenuelijken I staat» worden bevonden, en dan nog eerst na gemeen overleg van de politie met de plaatselijke gees telijkheid f «Ortsgeistlicher» Velen onzer lezers zullen zich nog herinneren, hoe onlangs de couran ten melding maakten van het on gelukkig einde der bemanning van het poolschip de Jeannette. Weont- leenen thans aan het Zondagsblad een schrijven uit New-York, geda teerd: 23 Febr. 1S84 onder het op schrift Van de Lena tot de Hudson. strooit lauwren voor hen heen, Eu rekeut d' uitslag niet, maar telt het doel (alleen. Gisteren hebben wij ze ter ruste gebracht, de helden wier overblijf selen het twee jaren gekost heeft te ontwoekeren aan de armen des doods eu over te brengen van de Lena Delta tot de warme wateren der Hudson rivier. Het was een treurige lijkstaatsie. die een aanvang nam in bet noordelijkst gedeelte van Sibe rië, en, dwars door Azië en Europa heen, de immortellen opving van verschillende natiën, die blootshoofds eere deden aan wat er nog stoffe lijks overig was van de wakkere mannen, die in de Jeannette noord- pool-expeditie hun leven lieten. Kloek en krachtig, vol leven en vertrou wen, waren ze uitgezeild uit de Gou den Poort van San Francisco, west waarts stevenende op hun ontdek kingstocht: koud en zielloos kwamen ze van het oosten weder binnen! Welke beproevingen naar zielen lichaam lagen er in het korte tijds bestek van hun verblijf in den pool cirkel, van het oogenblik waarop zij schoten in het ijs tot dat waarop zij den adem uitbliezen aan Siberie's ongastvrij strandWie is er die niet siddert bij het bedenken, hoe aan 't einde van alle hulp, alle nooddruft gekomen, de een den anden zag ster ven aan zijn zijde Reeds is heb uur nabij, eu 't uitzicht doet (hen beren, Dat een (wie zal het zijn?) al de andren overleven En eenzaam worstelen zal met nog geduch- (ter nood. Zich die ellende, die vreeselijke laatste stonden in dat harre klimaat, zóó ver van menschelijke hulp ver laten, vóór te stellen, is onmogelijk! Zóó ver gaat de menschelijke ver beelding niet! Het is veel eenvou diger dien dood te sterven, na al die ellende en beproevingen te hebben ondergaan, dan voor een ander om zich te verbeelden dat zoo iets mo gelijk is. De waarheid is altijd ster ker dan de verbeelding. Een erkentelijk vaderland liet de martelaren voor de wetenschap niet in vergetelheid aan de monding der Lena, in het graf dat de wreede na tuur hun bereid had, maar al vor derde dit ook twee jaren van onge- hoorden arbeid, het eischte ten min ste het overschot der gevallenen terug. En blootshoofds, in aller oog een traan, hebben wij hun de laat ste eere bewezen. 't Was een heilige dag,' de ver jaardag van Washington, en die een vlag bezat hing haar uit. Maar thans werden ze half stok geheschen, want de vreugdedag was in een van droef heid veranderd. Moeder Natuur had misschien berouw over het lot dat ze dien armen helden had toege meten aan de Lena; en nu het laat ste tooneel in dit droevig drama ge speeld stond te worden, wierp ze den valen sluier van mist en regen, die ze voor twee weken om 't hoofd had gevoerd van zich af, en de zon scheen helder en vriendelijk op de honderd duizenden, die gekomen waren om de laatste plechtigheid bij te wonen. Reeds vroeg in den morgen heerschte er bedrijvigheid in het schoone dok der Hamburger stoomboot-maat schappij: oaar toch lag de stoom boot Frisiadie de overblijfselen der Jeannette van Europa had overge bracht. Tien lijkkisten werden naar New-York overgebracht, aan PierI, nabij de Batterij, van waar precies te 12 ure de optocht een aanvang nam, onder het dreunen van het ge schut van het Governors eiland en het «hol gegrom van rommelende trommen» met zwart omfloersd, en de langzame noten van den «Marsch der dooden uit Saul». New-York is bij uitstek de stad voor processiën. We hebben er ge zien van allerlei aard. De groote zoogenaamde Japansche processie in 1860den ontzachlijken optocht die den vrede na den burgeroorlog ver eeuwigde; de processie door de Duitschers gemaakt na de overwin- niigen op Frankrijkde monster processie van Koning Karnaval; de teraardebestelling van Lincoln; de begrafenis van Garfield, om slechts eenige der voornaamste te noemen maar nimmer was er een, waarbij de indruk sterker in de gemoederen der aanschouwers greep dan deze. Toen een schot van het Governor's eiland aanduidde, dat het 12 uur was, werden de deuren van het dok gebouw aan Pier 1 opengeworpen, en de sombere rij lijkkoetsen kwam van de duisternis in het zonnelicht, en er vertoonde zich een schouw spel, zóó indrukwekkend, als mis schien nimmer te voren aanschouwd is in dit of eenig ander land. Bat tery Place was veranderd in een groot carré, gevormd door troepen met presenteerend geweer en om ringd van eene lijn van bajonetten, die glinsterden in het zonnelicht als een kroon van edelgesteenten. Dui zenden en duizenden toeschouwers waren achter deze linie te zamen gepakt, en toen de eerste lijkkoets in 't gezicht kwam, rolde de doffe trommelslag en de menigte ont blootte het hoofd. Op hetzelfde oogen blik voerden verschillende muziek korpsen plechtige treurzangen uit. Het tooneel was grootsch, bezielend en greep diep in de gemoederen. De optocht werd geopend door eene rij van politieagenten te paard; hierop volgde commandant Robeson, van de marine, als maarschalk, met zijn aides. Vervolgens een muziek korps van do Marine-werf en een bataljon mariniers met omgekeerde geweren. Achter hen kwamen te j voet de luitenants Harber en Schuetze van de marine, die gedurende twee jaren in de Lena Delta hadden door gebracht, om de verloren geraakte kotter te vinden en de dooden thuis te brengen. En nu volgde een linie van tien lijkkoetsen, de volgorde naar mate van rang omgekeerd, doch de lijk kisten waren alle gelijkelijk bedekt met bloemen en guirlandes; kruisen en kronen, kransen en kussens be dekten de helden. Gekneusde en verwelkte bloesems, die versch wa ren toen liefderijke handen ze aan boden in 't verafgelegen Rusland, en linten, die teedere opdrachten droegen in vreemde talen, verge zellen ze tot aan het graf. Luite nant De Long's rok, epauletten en zwaard lagen op de kist, en daar bovenop een anker van leliën, ge zonden door James Gordon Bennett. Een kruis van leliën, van denzelf den zender, lag op elke andere kist. En zoo trok de treurige optocht voort. Aan de zijde van den armen Chi- neeschen kok. Ah Sam. even als ter zijde van den koetsen van zee man Heinrich Knaack, machinist Walter Lee, stoker Nelse Sverson, zeeman Adolph Dressier, stoker George W. Bovd en zeeman Carl A. Gortz, marcheerden het detachement van blauwhuizen en de gepromo veerden van het schoolschip voor de zeevaart St. Marv, waarvan De Long eenmaal commandant was geweest. Op deze zeelui volgden de merk waardiger personen onder de dooden. De eerste was het overschot van den meteorologist Jerome J. Collins: die, alvorens zich op de Jeannette in te schepen, vele jaren aan het hoofd van dit merkwaardig depar tement in de New-York had Herald gestaan. Zijn escorte bestond uit mannen, die vroeger hem als jour nalisten ter zijde stonden en uit ver tegenwoordigers van de Pers-club. Op hen volgde de lijkkoets van Dr. James M. Ambler, de chirurgijn van de expeditiehij werd geëscor teerd door officieren van de marine. De tiende koets neen 't was geen koets, het was een groote zege kar des doodsdoch geen lijk voerde zij mede? De zwarte pels hing tot bijna aan den gronden was vol bloemenkransen en attributen in bloemen in allerlei vormen. Bovenop was een compleet model in bloemen van de Jeannetleer was een globe, een anker en een groot stuurwiel en twintig andere emblematische figuren. Aan weerszijden droeg de pelt het volgende opschrift: TER HERINNERING AAN ONZE NIET WEDER GEVONDEN KAMERADEN. Helaas! niet allen waren zij zoo gelukkig geweest om zelfs in den dood terug te keeren. Die dooden- kar met bloemen overladen was een in memoriam aan luitenant Chipp en zijn kleine bemanning van de derde boot, die daar ginder, twaalf duizend mijlen ver van ons, een graf vonden onder het eeuwenheugend ijs van den noordpool-cirkel, dat ze nimmer, nimmer weder op zal geven vóór het jongste bazuingeschal. Le dig, ledigEen kreet van smart ont welt aan 't alreeds diep bewogen harte; geen oog blijft er droog een rilling loopt door de menigte. De ledige wagen spreekt het luidst in dit treurtooneel. De elfde en de laatste der lijk koetsen bevatte het overschot van den commandant der expeditie, lui tenant George W. De Long, bege leid door tien luitenant-commandan ten van de marine. Hierop volgden in rijtuigen Mrs. G. W. De Long en de nabestaanden van allen die thans ter aarde besteld werden, zoo wel als van luitenant Chipp en zijn lotgenooten, die niet medegekomen waren, en al de geredden acht man dezer ongelukkige expeditie. Vervolgens verscheidene regimenten soldaten en 215 leden van de New- York Herald Club. De optocht ging door Battery Place naar Broadring en Broadway op tot aan het City Hall Park, en van daar recht over de groote sus- pensionbrug naar Brooklyn eu de Marinewerf. De meeste huizen aan den weg vertoonden teekenen van rouw. en op enkele gebouwen, waar de vlag vroolijk uitwaaide op den bries ter gedachtenis van YVashing- ton, werd zij half-stok geheschen I op het oogenblik dat de lijkstoet I voorbij trok. Het Herald-gebouw (was van boven tot onder in het zwart gestoken en zat als in de diepste rouwe. Sedert de groote brug gebouwd werd is er menige lijkstaatsie over heen gegaan, doch geene enkele I evenaarde deze in plechtigheid. Nog geen jaar geleden was zij het too- I neel van groote militaire praal- I vertooning. De president der Ver. Staten, vergezeld van zijn Kabinet en de voornaamste mannen der natie, wandelde er over heen, en opende de brug,de groote heerbaan tusschen de twee zustersteden, te midden van het daveren van 't geschut, het ge gil van stoompijpen, het gelui der klokken en 't dreunen der muziek. Hoe was het tooneel veranderd! Ook thans rolde het kanonschot over de wateren, maar eentoonig. afgemeten, als een lijksermoen, één schot per minuut; ook thans luid den de klokken van Trinity en St. Paul, maar met een uitvaartgalm ook thans ruischte de muziek, maar treurig als de omfloersde trom. Toen het hoofd ,Tan den optocht de brug naderde, viel de vlag, die boven van den stok waaide op den New-Yerk toren, tot halverwege naar beneden. Eere aan den groo- ten veldheer der natie was veran derd in eere aan de dooden der natie Alvorens de optocht halfweg over de brug getrokken was, viel de vlag op den Brooklyn-toren even eens tot het midden van den stok en daar aan gene zijde, stond heel Brooklyn gereed om het gevolg van den dood af te wachten en den slapendea helden eere te doen. En eindelijk bereikte men de Marinewerf waar in eene groote zaal de tien lijkkisten werden neergezet, die van de De Long in het midden en een weinig hooger geplaatst dan de andere, alle gedekt door de Ameri- kaansche vlag en bloemenkransen. De finale begrafenis zal op het na burige Woodlaun kerkhof plaats hebben. Collins gaat terug met de eerste stoomboot en zal in Ierland in het graf naast zijne moeder wor den bijgezet. En laatst, laatst van alle, knielde gisterenavond eene vrouw, in de diepste rouw bij de baar, die al wat er stoffelijks overbleef bevatte van hem, dien zij boven alles had lief gehad. «O! laat mij hem nog eenmaal zienTe denken dat hij voor eeuwig van mij gaat, zonder ooit zijn ge zicht te zien. Olaat mij hem zien Helaas! Zij was de vrouw van Luitenant De Long. De officieren smeekten de treurende dame kalm te zijnmaar welk menschelijk hart kan kalm zijn in zoo'n oogenblik Zij dachten aan het treurtooneel in de Lena Delta, waar de wakkere ont dekkingsreizigers omkwamen, maar zij, arme vrouwe, zij had vóór haar oog den hartvriend, jong, sterk, minnend zooals hij haar verliet bij na vijf jaren geleden en zóó, zóó vond ze hem terug. Tranen, tranen alleen konden op het smeekgebed der armen weduwe antwoorden en de sterke mannen weenden. N. TWEEDE KAMER DER STATEN-QENERAAL. Wijziging van «le wet van Juni 1§§1 Staatsblad n 9? (lirankwct.) Naar aanleiding van het verslag dat dezer dagen het licht zag, heb ben de Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken eene Nota ingediend, waarin het volgende wordt gezegd: «De Ministers wenschen thans in het midden te laten of de, om trent de werking der drankwet ver kregen ondervinding eene herziening op al de in 2 van het Verslag genoemde punten noodig maakt. Men houde in het oog, dat het voorgedragen wetsontwerp niet de bedoeling had, elke andere wijziging uit te sluiten, maar alleen wegens den naderenden termijn van 1 Mei 1884 zoo spoedig mogelijk te gemoet te komen aan de gegronde bezwa ren, die tegen de toepassing van art. 3, nos. 2 en 8, der drankwet, zooals die nommers nu luiden, wa ren gerezen. Daar de wet eerst kort in werking is, en over het algemeen, terecht, als nuttig en heilzaam wordt ge waardeerd, meenden de Ministers I zich vooralsnog te moeten onthou den van andere dan de meest drin- I gen de wijzigingen. Zij meenden zelfs art. 28 alinea 2, waardoor de z- g. gecombineerde neringen zijn uitgesloten vau de gunstige overgangsbepaling van alinea 1 van dat artikel, ongeroerd te moeten laten, en dusdoende alleen ■die verkoopplaatsen van sterken drank te zamen met andere dranken en eetwaren te mceten sparen, waar het gelag op de plaats zelve pleegt te worden gebruikt. Nadat gebleken is, dat de Kamer hierin eene bevoorrechting voor enkele neringen zou zien, die aller minst in de bedoeling ligt, zien zij geen bezwaar in eene tijdelijke ge- heele bestendiging van den tegen- woordigen toestand. Zij wenschen dus aan het verlangen der Kamer te voldoen door de wijziging van art. no. 8 te beperken tot hetgeen in nevensgaand gewijzigd ontwerp van wet wordt voorgesteld, en tevens den termijn, in art. 28 alin. 2 ge noemd, te verlengen tot 1 Mei 1886. De tijd van dit uitstel zal dan dienstbaar worden gemaakt aan een opzettelijk onderzoek naar de be hoefte aan eene herziening der wet, zoowel ten opzichte van het vraag punt der gecombineerde bedrijven als omtrent andere bepalingen, die tot klachten of twijfelingen aanlei ding geven.» MARKTBERICHTEN. Haarlem, 17 Maart 1884. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f a Witte Tarwe fS. a 7.60 Rogge f5.75 a Haver f4.25 a 3.75 Garst f u Groene Erwten f «i Eruin Mosterdzaad f—a Karweizaad fper 50 kilogram, Capucijners f a Oliezaad fDoivcnboonen f7.25 a 7.Paar- denboonen f7.a Kanariezaad f a Amsterdam, 17 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillogommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.80, dito Engelsche fl.30 a 1.40, Zceuw- sche Spuiscbe Jammen fl.SO a 2.50, Blauwe f2.20 a 2.30, Flakkeesclie Jammen fl.60 a 1.70, Pooters fl.a 1.25, Blokscke dito f a Pruisische Hamburgers f 2.25 a 2.40, dito Saksische f a Gronin ger Jammeu f a Koffie De markt was de vorige week zeer kalm, met weinig aanbod, goed ordinair wrs te noteereu 31'/« a 32 ct. Uit de haiui werden afgedaan eirc» 3000 bn. Java. Suiker. Dc markt bleef nog altyd in zeer gedrukte stemming rerkeereu, ten gevolge va* veel aanbod van Geraffineerd. Dc notes- was Beetwortel 2e klasse voor export f 19 a 19'/;, 3e klasse April f 20*/* a 21 eu 4e klasse Maart f21* a 22; Crushed WSR en ASR f26 a 26'/; andere merken f25 a 25'/-. Tabak. De in den loop der vorige week verkochte partijtjes Java, waren uitsluitend Crossoh of wel bladtabak van zeer ordinaire, kwaliteit. Toch werd daarvoor hoogen prijs besteed; alles wat aangeboden werd vond koopers. In den loop dezer week zal worden bekend gemaakt, welke partijen Sumatra op 2 April bij inschrijving aan de markt zullen worden gebracht. R ij s t in een doen. Vruchten zonder nieuws. Spek zonder zakenprijzen nagenoeg on veranderd, daar de voorraad klein is. Reuzel eveneeus stil; prijzen ongeveer onveranderd. Katoen. Dc stemming die, alhoewel vast, in den laatsten tijd niet bijzonder opgewekt was, begint zich toch langzamerhand te ver beteren. Het pleit van den Amerikaanschen oogst is thans iamelijk wel beslecht5.306,000 bn. wordt vrij algemeen als eindcijfer aan- gedsmen een tekort dus van 1,200,000 bn. vergeleken bij verleden jaar. Ook Engeiaoh- Indiö zal eeu tekort leveren, matig gerekend van minstens 250,000 bn. Aan den anderen kant valt in de cijfers door de consumtie gedurende de eerste vijf maanden van het seizoen genomen, nog gecne vermindering t.e constatecreu. Volgens do circulaire van Ellison dd. 10 dezer, zijn dc Engelsche spinners en wevers goed onder contract. Het coatiuent heeft reeds 70,000 bn. meor genomen dan A*. P". en bij eenige verlevendiging van de zaken ic Rusland, is eene grootere vermeerdering voor het laatste gedeelte van het seizoen waarschijnlijk. Onder die omstandigen zal de statistiek gradueel en sterk verbeteren ca daarmede vermoedelijk eenige verbetering m den prijs gepaard aan. Notecring van Vi Loco. rijdag ter Beurse rloden. 1883. 33' c. Strict Middling. 33» ,33» 4 32' 32'-33 31» 30' Good Ordinairy. 2S' ,29 29 Good Tinncvclly 24 2S' 4 v 28 Good Dliollcrah 28' 42S' 23 Goodfair DholL 25V-2G 25' - Good Oomra 23 28' 27 v Eull.goodf.Oomr 25' -26 26 Goodfair Oomra 24' ;25 25 Eine Bengal 25' -.26 25' Good Bengal Goodfair Bengal 2't 23' - 22' 21 21'/- 21»

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3