I Jplagre IO000 Ex. Woensdag 19 Maart 1884. No. 214. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOM AKS CoM te Haarlem* ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdngenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangfere G. L. DAUBB Co, JQHx. F. JONES, Su.cr., Parijs, 31bis, Fauboptg M antmartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. "WTNTERDIENST. De met een Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5, 11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, S.10. 9.10.10.20*, 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. •eteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, S,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De gebeurtenissen in Soedan zijn Vrijdag 11. het onderwerp geweest, van eene tamelijk heftige discussie in het Britsche lagerhuis. Hoewel alle partijen zich natuurlijk zonder onderscheid verheugden in het succes der Engelsche wapenenmeende toch de conservatieve oppositie de slag bij Tamanieb te kunnen ge bruiken als middel om het beleid der regeering af te keuren, en de heer Labouchère stelde dientenge volge voor, dat het huis zou ver klaren, de offers, welke de over winning van het Britsche leger ge vorderd had, niet in verhouding van het nut, hetwelk zij aanbrachten, te achten. Hoewel nu de heer Labou chère tot de radicale partij behoort en dus in zijne politiek lijnrecht tegenover de oppositie staat, viel deze partij bijna geheel den voor steller bij, doch het mocht dien vereenigden krachten niet gelukken de overwinning te behalen. Met eene tamelijk sterke meerderheid ver wierp het huis de motie, ondanks den steun welke de Iersche afge vaardigden haar verschaften, zoodat daarmede voor de zooveelste maal de politek van het kabinet door de volksvertegenwoordiging werd goed gekeurd. De heer Gladstone, die door eene lichte ongesteldheid verhinderd was, de zitting bij te wonen, had de be antwoording der gedane vragen op gedragen aan Lord Hartington, die verklaarde het te betreuren, dat de premier verhinderd was zelf het woord te voeren, nu vooral zijn re- geeringsbeleid aan eene kritiek werd onderworpen. Op de vraag of generaal Graham bevel gegeven was, om naar Berber DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. £EN ROMAN HIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. op te rukken, verzekerde de minis ter, dat dit geenszins het geval was- Door de omstandigheden daartoe ge drongen, had de regeering den mi litairen hoofden in Soedan uitge breide volmachten moeten geven; zoodat het nog geenszins zeker was, dat de generaal op eigen gezag zij nen tocht voortzet, indien hij dit in het belang van de zaak, die hij daar ginder zoo uitstekend verde digt, wenschelijk acht. Omtrent het gevoelen der regeering of de tocht naar Berber al of niet wenschelijk geacht moest worden, weigerde Lord Hartington rondweg thans reeds iets mede te deelen. Later zou het mi nisterie geenszins aarzelen, alles wat het wist, het parlement bloot te leg gen, in welk geval hetj geenszins noch het oordeel van de afgevaar digden noch dat des lands vreesde. De regeering, zoo verklaarde hij, had een vast doel voor oogen, welks bereiking zij trachtte te verwerven, doch zij zag er de noodzakelijkheid niet van in, door ontijdige mededee- ling de onderneming, die men tot stand wilde brengen, aan het ge vaar van mislukkking bloot te stellen. Na de Egyptische kwestie is het op dit oogenblik zeker de reform- bill of te wel de wet op de kies bevoegdheid, die thans ieders aan dacht vraagt. Hoewel haar vooral van de liberale partij een zeer gun - stige ontvangst ten deel viel, stuit zij evenwel voornamelijk op den tegenstand den conservatieven, die nu eenmaal alles afkeuren, wat uit den koker hunner tegenstanders te voorschijn komt. Aan de goedkeu ring, zoowel van het Lager- als die van het Hoogerhuis, twijfelt men echter niet, daar de liberale partij het op dit punt zoo eens is, dat de oppositie daartegen al zeer weinig j vermag. Krachtens eene mededeeling van de Standard, zou de heer Glad- stone, met de verdediging van dit voorstel zijne taak als staatsman als afgedaan beschouwen en aan jeug- j diger krachten het toevertrouwen verder voor de belangen des lands te waken. Wat hiervan waar is, valt moeilijk uit te maken. Zeker is het dat de dagbladen, die nu en dan hunne berichten rechtstreeks van het ministerie ontvangen, omtrent dit voornemen ons niets zekers weten te zeggen. Eenige beweren te weten, dat het antwoord, door den heer Gladstone zelf op de hem desbetref fende vragen gegeven,de waarschijn lijkheid in zekerheid doet verkeeren; terwijl anderen het geheele verhaal als een sprookje blijven beschouwen. Ook omtrent de overeenkomst ge sloten met de Transvaalsche depu tatie was de oppositie geenszins ingenomen. Zij maakte er de regee- ring een verwijt van, dat zij onder handelingen had aangeknoopt met de afgevaardigden van eenen staat, onder welks inwoners men de ge- ducktste slavenhandelaars aantreft. Tot vervelens toe is deze laatste be schuldiging reeds wederlegd, doch telkens komt ieder op deze zaak terug. De minister Charles Dilhe, tot wiens departement ook deze kwestie gerekend wordt, toonde in het breede aan, dat eene weder invoering van den slavenhandel geenszins wordt geoorloofd, doch generaal Gordon in zijne proclamatie dezen tak eens ergerlijken handels in zooverre toelaat, als hij zich niet in staat gevoelt hem geheel te onder drukken en uit te roeien. Insgelijks was het ook met de Transvaalsche boeren gesteld. Slaven houden zij er niet op na. Hunne akkers laten zij bewerken door dienstboden, welke zij voor zekeren tijd huren. Ware 33) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Indie is toch een bijzonder land, in menig opzicht al heel vreemd, mompelde George. Waar ter wereld zal men in de negentiende eeuw een amazonen- leger en dan nog wel afgericht vin- denGij zult mij moeten toestem-1 men, vader, dat men hier met den Franschen dichter zou kunnen uit roepen: .o vrsii pent quelpucfois n'être pas vraiscm- (bladle Dat stem ik u volkomen toe, hernam Sir John glimlachend. En waar huisvest de prinses die amazonen-bataillons In kazernes, welke opzettelijk voor haar zijn gebouwd en welke tot in de kleinste kleinigheden met de grootste weelde en comfort zijn ingerichtAlle jonge aardige Hindoesche meisjes verzoeken dan ook als gunst om in de lijfwacht van Djella te worden opgenomen.... En de uniform van die lichte troepen is zeker wel zeer net? Ja de prinses heeft een te goe den smaak dan dat zulks niet het geval zoude zijn.Het militair- kostuum der amazones houdt het midden tusschen de kleeding der cipavers en een vrouwelijk fantasie- dit niet het geval, de regeering" had in het verdrag- eene verbodsbepaling laten opnemen, welke een einde zou i moeten maken aan dit verfoeielijk bedrijf. In Frankrijk deed zich op de beurs het zonderlinge verschijnsel i voor, dat de staatsfondsen in stede van te rijzen, bij de ontvangst vau de tijding dat Bac-Ninh was geno men, integendeel eenige percenten terug liepen. In enkele Fransche dagbladen vinden wij eene verkla ring van dit feit. De financiers hadden gehoopt, dat de Fransche troepen in de vesting eenige gere gelde Chineesche troepen krijgsge vangen gemaakt zouden hebben, ten einde daardoor de regeering een motief zoude hebben, om van het Hemelsche rijk eene groote schade loosstelling te eischen. Nu dit even wel niet het geval is geweest en de Chineezen gelegenheid gevon den hebben naar hun land te ont wijken, vreest men dat dit bui tenkansje den Franschen zal ont snappen, waardoor natuurlijk het geheele bedrag van de expedi- tiekosten ten laste van het rijk zoude komen. De officieuse bladen troosten echter de teleurgestelden met hun het vooruitzicht te openen, dat dit toch nog wel zal kunnen geschieden. In den laatsten tijd ging in Beie ren het gerucht, dat Z. H. de Paus geweigerd zou hebben een der prin sessen bij zich ten gehoore te ont vangen, daar zij eerst een bezoek aan het Italiaansche hof had ge bracht. Thans evenwel blijkt het, dat de prinses geen moeite gedaan heeft om op het vatikaan te worden toegelaten; daar zij in dit opzicht de gezindheidheid van Z. H. tegoed 1üc waarheid kan dikwijls zeex o: ichijnen. arscliij nlijk pakje waarin sommige actrices der Londensche schouwburgen in de pantomimen bij het kerstfeest op treden en dat allerliefst staat. Alles bijeengenomen is het dus I elegant? Bekoorlijk. 1 - Gaat de prinses nooit zonder haar lijfwacht uit? Nooit is wat sterk gezegd, maar bij al die publieke en officiëele gelegenheden, waarbij zij haar rang moet ophouden en waarbij de eti quette streng in acht moet worden genomen, wordt zij van haar wacht vergezeld. Ik houd mij dan ook ver zekerd, dat zij bij gelegenheid van de panterjacht een gevolg van haar amazones te paard zal medebrengen. Ik moet nu ook erkennen, dat gij gelijk hebt vader met uw be- I wering, dat haar levenswijze meer dan vorstelijk moet zijn. Ja en dit is nog niet alles. Haar rijkdom uit zich op nog eene andere, echter niet minder excen trieke wijze. De prinses houdt er namelijk te haren genoegen en dat van haar gasten een geheele zwerm naughts-girls op na. Wat zijn dat? Naughts-girlsalmeën of baya deres wat alles hetzelfde beteekent, zijn Indische danseressen, voor wie de dans een voordeelig beroep is en waartoe zij sedert haar prille jeugd worden opgeleid. Gelijk een goed impressario zich tot eiken prijs van een en vogue zijnden zanger verze kerd, zoo omringt de prinses zich steeds, het koste wat het wil, van die danseressen, welke den naam hebben het het verst in het aan nemen van sierlijke en bevallige houdingen te hebben gebracht. Deze inval alleen kost haar elk jaar twee k driemaal honderdduizend francs, maar voor iemand die zooveel te verteren heeft als zij, beteekend dat hoegenaamd niets. kende. Als een vasten regel toch heeft men aldaar aangenomen, dat geen katholiek vorstelijk persoon officieel een gehoor bij Z. H. zal erlangen, wanneer hij zich eerst op het Quiri naal heeft laten zien. Daar de Paus nog geenszins afstand van den troon heeft gedaan, beschouwt hij en met hem de groote meerderheid der katholieken den koning van Italië nog geenszins als heer van den ker- kelijken staat, zoodat een dergelijk besluit niemand kan bevreemden. De liberale partij te Madrid is nog altijd ernstig verstoord op de regeering, omdat deze een barer dagbladen, die in vrij scherpe be woordingen enkele daders van dit kabinet heeft gelaakt, om deze reden heeft opgeheven. Eene vergadering, waarin de voornaamste organen dezer richting- waren vertegenwoor digd werd er belegd en daarin krachtig geprotesteerd tegen eene eigenmachtige willekeurige handel wijze der regeering. die, zooals men meende, geheel met de wet op de vrijheid van drukpers in strijd is. Of dit protest evenwel veel zal uit werken valt te betwijfelen. De heer Canovas heeft het bij meer dan eene gelegenheid reeds getoond, dat hem al zeer weinig gelegen is aan het oordeel, dat zijne tegenstanders over zijne daden vellen. De vorst van Montenegro, schijnt zich niet goedschiks te wil len nederleggen bij het besluit van de Albaneesche bevolking, waarbij deze verklaart zich te zullen ver zetten tegen de inlijving van een deel van hun land bij Montenegro. Men maakt groote toebereidselen om zich met geweld meester te maken van datgene, wat men huD goedschiks niet wil afstaan. InBelgie En hoe is haar particulier leven Daarvan is niets bekend.... Is haar openbaar leven van aigemeene bekendheid, haar particulier leven daarentegen wordt in zulk een dich ten sluier gehuld, dat ten spot van elke in het werk gestelde navor- sching, dienaangaande niet het min- i ste bekend is. j En waarom hertrouw zij jniet? Sir John begon te lachen. I Beste jongen; antwoordde hij, dat is eene vraag, welke de prinses alleen zou kunnen beant- woorden, gesteld dat het haar be- j haagde zulks te doen en die moet I gij, indien gij daarin belangstelt, I der prinses zelve maar eens vragen maar in elk geval kan ik u wel I verzekeren, dat zoodra zij slechts te kennen geeft, dat haar weduwestaat haar verveelt, er onmiddelijk een i drom aanbidders zal komen' opda-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1