populair mm Oplag-e 10000 Ex. Vrijdag 21 Maart 1884. No. 216 FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BQMAHS k CoM te Haar' ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofchgentcii voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Et.rangèrc G. L. DAL'BE Co. JOHs. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31 las, launouig Mjntnir.rm-, VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W lNTERDIEN ST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13. 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46.1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7-30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45,3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche troepen in Tonkin houden zich nog steeds onledig met de vervolging van de Chineesche geregelde troepen, die, jammer ge noeg na de inneming van Bac-Ninh gelegenheid gevonden hebben om naar de grenzen van hun land te ontsnappen. Gelukkig voor de vluch telingen evenwel, schijnen dezen nog al vlugge beenen te hebben, zoodat de legerafdeelingen in den regel eerst den volgenden dag aankomen, waar den vorigen de vervolgden vertoefd hebben. Toch hebben de troepen nog in het voorbijgaan een paar verster kingen bezet, waaruit de bezetting op hunne nadering, als door een panischen schrik bevangen, is ge vlucht. Natuurlijk hebben zij zich daar gevestigd en de verdedigings werken voorzien; opdat die plaatsen als het ware tot voorposten voor eigenlijk Tonkin zouden kunnen die nen. In China zelve schijnen insge lijks, als bij too verslag, alle strijd lustige gevoelens verdwenen. De machtige oorlogspartij aan het hof heeft op het eerste bericht van de zegepraal der Fransche wapenen het hoofd in den schoot gelegd en op eene bijeenkomst, onmiddellijk na den val van Bac-Ninh ten paleize belegd, is het besluit genomen eene vriendschappelijke houding tegen over den overwinnaar aan te nemen. Zotter figuur, dan het Hemelsche rijk in deze aangelegenheden gemaakt heeft, is wel niet denkbaar. Eerst nemen allen daarginds eene drei gende houding aan. Markies Tseng spreekt te Parijs zoo bout, dat men zou gezegd hebben, hij heeft een groot leger achter zich; hij verklaart ruiterlijk aan ieder, die het hooren en gelooven wil, dat zijne regeering eiken stap, tegen Bac-Ninh onder nomen, als eene formeele oorlogs verklaring- zal beschouwenhij trekt zich zelfs uit Parijs terug, en nu ondanks zijne bedreigingen alles toch is geschied, zooals men verwachtte, nu houdt hij zich stil. Zelfs meent men eenige ongerustheid bij het Chineesche hof waar te nemen; want men is het zich bewust, dat Frank rijk alles behalve gesticht is over de tegenwerking van hare plannen, zoodat het niet tot de onmogelijk heden zou behooren, wanneer dit muisje nog een lang staartje had. Reeds beweert men, dat de keizer de bemiddeling van de Britsche regee ring heeft ingeroepen om Ie be staande geschillen uit den weg te ruimen; doch het is zeer de vraag of deze daartoe wel gezind zal zijn; evenmin als het zeker is dat Frank rijk met deze tusschenkomst genoe gen zal nemen. Waarschijnlijk ziet men thans zeer goed in, dat men zijne krachten overschat heeft, en tracht men thans zich uit de moeie- lijkheid te redden door eene schrede achterwaarts te doen. De plannen van de regeering te Parijs zijn nog niet bekend; ofschoon men uit enkele uitdrukkingen, die de ministers zich reeds lieten ontvallen, zou mogen opmaken, dat men geenszins afkee- rig is van het denkbeeld om eene schadeloosstelling te eischen. Ge schiedt dit werkelijk, dan gelooft men algemeen dat ook daarin, zij het dan ook na eenig tegenstribbelen, China zal moeten toegeven, om dat hare machteloosheid tegenover Frankrijk maar al te duidelijk ge bleken is. De anarchistische demonstaties, die men te Parijs bij gelegenheid van den verjaardag der commune ver wachtte, zijn gelukkig achterwege gebleven. Wel hadden zoo hier en DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN SOMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 35) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Milord, zeide hij, Milord, de prinses is eene vrouw en wel eene zeer schoone vrouw en heeft uit dien hoofde het recht een weinig van ons geduld te vergen. Overal, zoowel ter jacht als op een bal het laatste te verschijnen, is voorzeker het beste middel om aller aandacht tot zich te trekken en gelijk alle dochteren Eva's maakt zijj er ge bruik van. Wel een weinig veel, ant woordde Lord Singleton, «stipt heid is der vorsten grootste hoffe lijkheid» waren eenmaal de eigen woorden van een vorst en die uit spraak geldt evenzoo goed voor vorstinnen. Op hetzelfde oog-enblik deden zich trompetgeschal en fanfares in de nabijheid hooren, duizende malen herhaald door de echo's van het woud, waardoor aan Lord Singleton's opmerkingen een einde werd ge maakt. Aller blikken wendden zich naar den kant van waar de muziektonen vernomen werden. Tusschen dichte stofwolken, welke de hoeven der paarden deden opstuiven, werden de schilderachtige kleuren der klee deren en de in de zon schitterende wapenen de aankomenden zichtbaar. Wat is er gaande? vroeg George Malcolm. Daar komt de prinses met haar escorte, zeide Lord Singleton. daar enkele banketten plaats, doch j het getal der personen, welke daar- aan deelnamen, was zoo gering dat men het niet de moeite waard achtte er eenige oplettendheid aan te schen ken. Toch werden nog enkele bel hamels, die hunne ontevredenheid over de mislukking van het voor genomen plan wat al te luidruchtig deden blijken, achter slot en grendel gebracht. Volgens de France zou de minis ter-president Ferry met Z. II. den Paus onderhandelingen hebben aan geknoopt, ten einde een vergelijk te heffen. Mag men het bedoelde blad ge looven, dan heeft Z. H. zich bereid verklaard eene toenadering tusschen Frankrijk en Spanje tot stand te brengen; terwijl de Fransche regee ring dan op hare beurt beloofde om eenige concessiën te doen op het stuk der kerkelijke geschillen, die1 nog altijd dreigen. Toch klinkt dit bericht wat al te zondering om er onvoorwaardelijk geloof aan te slaan. In Spanje zelf houden de arresta- tiën, in verband met de onlangs ont dekte republikeinsche samenzwering, nog steeds aan. Hoe langer hoe meer blijkt het, dat men hier met een uitgebreid complot te doen heelt, waarvan Ruiz Zorilla het hoofd was. De ontdekking van het gevaar heeft men voornamelijk te danken aan de waakzaamheid der Fransche politie, die het kabinet verwittigde van het gevaar hetwelk den staat dreigde en haar insgelijks krachtigen steun verleende om de schuldigen in ver zekerde bewaring te brengen. Voor het grootste gedeelte is het weer het leger, dat de meeste samen zweerders leverde. Slechts enkele burgers hadden zich bij de officieren en de soldaten aangesloten, doch zij namen niet eens een werkzaam aandeel in de verschillende toebe reidselen, die men maakte ten einde een opstand in het leven te roepen. Natuurlijk houdt de regeering thans strenger dan ooit toezicht op de dagbladen der liberale partij, die dan ook bijzonder op hunne hoede moeten zijn en er voor oppassen, dat zij zich geen enkele uitdruk king veroorloven, waaruit men zou kunnen opmaken, dat zij ook maar in een enkel opzicht instemmen met de gevoelens der ontevredene partij. Het geschil tusschen de Fransche regeering en den bisschop van Seo d'Urgel is nog niet geheel uit den weg geruimd. Wel zijn door den laatsten de gevangengenomen over heidspersonen van de republiek An dorra in vrijheid gesteld, doch de bisschop blijft weigeren zijne sol daten af te danken. Admiraal Hewitt, de commandant van Soeakim, had wederom eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij een prijs van 5000 dollars uit loofde aan dengene, die Osman Digna levend of dood in handen der Britsche autoriteiten leverde. In het Lagerhuis is de regeering deswegen geïnterpeleerd, doch zij verklaardebij monde van Lord Hartinghton, dat zij van deze pro clamatie geen kennis droeg, den inhoud daarvan afkeurde en dien tengevolge reeds last gegeven had haar in te trekken. Ook de regee ring was met den interpelant van meening dat het uitloven van deze som, den oproerling in de oogen zijner volgelingen te zeer tot mar telaar zou verheffen. Wanneer de bevolking Osman Digna vrijwillig, zonder hoop op eene belooning, uit leverde, dan was dit een bewijs dat men niet meer van hem gediend Hebt gij haar nooit gezien? vervolgde hij. Nooit, Milord. Dan zal uw vader u wel aan haar voorstellen, doch één raad geef ik u. En die is Milord? Dat gij uw hart van een drie dubbel kuras omgeeft, zooals Ho-1 ratius zegt. Een kuras, Milord 1 Waartoe?. Om u voor een groot gevaar te behoeden. Een gevaarriep George 1 uit. En dat is? Om verliefd te worden op de prinses, antwoordde Lord Sing- j leton. De oudste zoon van John Malcolm begon ongeloovig te lachen. O, lach niet, zeide de goe- j verneur ernstig, en vooral spot niet. De prinses is eene onweder- staanbare verleidelijke vrouw, dat verzeker ik u, en als gij haar zult hebben gezien, zult gij het vol komen met mij eens zijn, daar sta ik voor in. Milord, antwoordde George, ik twijfel geen oogenblik aan de waarheid uwer woorden, maar ik ben tegen alle mogelijke verlei dingen bestand. Lord Singleton lachte op zijne beurt. Tegen alle mogelijke verlei dingen! herhaalde hij met iet wat ongeloovigs in zijne stem. Ja, Milord. Zijt gij daar wel zoo zeker van? Ja volko^ zeker.Ik bezit om mij te bescL. -.en een alver mogend schild: de liefde! Mijn hart is niet meer vrijhet is geheel Mary Burtell gewijd en nimmer zal het eene andere vrouw toebehooren. Gij hebt gelijk, stemde de goeverneur toe, ik had uw aan staand huwelijk met een der be was, en in dat geval kon men dit feit als een gelukkig voorteeken beschouwen. Voor het Kabinet is het vrij ongelukkig, dat juist in deze moeielijke tijden de heer Glad stone door een lichtè ongesteldheid verhinderd is aan de werzaamheden deel te nemen. Men heeft evenwel hoop, dat hij de volgende week daartoe weder in staat zal zijn. 't Blijkt achteraf, dat de motie Labouchère, waarbij, zooals onze lezers zich zullen herinneren, het verlies van zooveel menschenlevens in Egypte ongemotiveerd werd ver klaard, het kabinet aan een groot gevaar heeft blootgesteld. De libe rale partij was op dien aanval niet verdacht, zoodat slechts weinigen aanwezig waren. Alleen de taktiek der ministers, die hunne redevoe ringen zoolang rekten, dat de in allerijl ontboden afgevaardigden waren aangekomen, redde het mi nisterie van eene nederlaag of het parlement van eene ontbinding, want daartoe zou waarschijnlijk besloten zijn. Te Warschau hebben de laatste dagen talrijke arresfatiën plaatsge had, omdat de Russische regeering vermoedde, dat de moordenaar van kolonel Duigerkin zich aldaar op hield en door de bevolking verbor gen gehouden werd. Of men door deze maatregelen den misdadiger werkelijk heeft ontdekt, meldt de berichtgever niet. Onder alle voorbehoud wordt uit Brussel bericht, dat de koning van België het voornemen heeft het vol gende jaar persoonlijk eens een kijkje in het Congo-gebied te ne men om de handelsnederzettingen aldaar, waarvoor hij zich nogal interesseert, te inspecteeren. koorlijkste meisjes uit den omtrek vergeten. Heb haar alleen lief! daar doet gij wel aan, en zegen over u beiden, die elkander zoo oprecht beminnen!» Terwijl dit gesprek plaats had, was de prinses met haar gevolg de verzamelplaats, waar haar gasten haar met ongeduld verbeidden, ge naderd en reed nu uit het bosch de open plek binnen. XIX. D J A L i. Voor den stoet reden een twaalf tal muziekanten, op prachtige witte schimmels gezeten en in purper met zilver afgezet gekleed. Hen volgden op pikzwarte paar- iden gezeten, vijf en twintig ama zonen, uit de vrouwelijke lijfwacht van Djella. Een witte pluim ver sierde haar lichte, helder gepolijste helmen, waaronder de aanvallige gezichtjes der draagsters bekoorlijk uitkomen; de roode jakjes met

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1