Raad der Gemeente Haarlem, BEURSBERICHTEN. 't Kluchtigste hiervan is, dat de heide raadsleden hebben gestemd voor de verordening tot sluiting op elf uur. Als een staaltje van «administra tieven omhaal bij officiëele licha men,» leest men in de N. Gron. CL. het volgendeEen der beambten bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen verloor door den dood zijp vrouw, die als wachteres fungeerde en daarom het hare bij droeg in het pensioenfonds der maat schappij. Door den dood der moeder erlangt het jongste kind tot zi]n zestiende levensjaar een jaarlijksche uitkeering uit dat fonds, van acht gulden. Om in het bezit daarvan ieder kwartaal twee gulden te komen, is 't niet genoeg dat de j vader om de drie maanden een at-1 testatie de vita overlegt, waarin ten overvloede dag. maand en jaar der geboorte van. het kind zijn opge nomen, maar wordt bovendien ge vorderd een authentiek extract uit de geboorte-akte, voor welk laatste stuk wegens zegel- en legesgelden, telkens een gulden verschuldigd is, tenzij de belanghebbende vader den betrokken ambtenaar van den bur gerlijken stand een certificaat van onvermogen kan toonen, tot het ver krijgen waarvan hij zich telkens met getuigen kan vervoegen daar waar zulks behoort en dat alles om acht gulden 'sjaars, minus de por to's van de op te zenden stukken. Op zijn zachtst gesproken is het, zegt genoemd blad, belachelijk. GEMENGD NIEUWS, In zeker dorpje werd dezer dagen een collecte gehouden voor de M. v. Weldadigheid. De heeren, met die taak belast, deden zich nog al eens te g*oed aan juffrouw «vergun ning,» vooral de bewaarder van de ingezamelde gelden. Weldra waren ze rond geweest en zouden de dub beltjes aan den burgemeester bezorgd worden. Daar gekomen kwam men echter tot de ontdekking-, dat alles «verbitterd» was! In een dagorder van Napoleon {eersten consul) mede-onderteekend door Bassières en gedagteekend: St. Cloud 22 Floréal, jaar X der Repu bliek, las men het volgende: «De Grenadier Greslin heett zich uit minnesmart van het leven beroofd dat is reeds het tweede geval van dien aard in één maand. Daarom gelast de eerste consul op de dag order van de garde te vermelden, dat een soldaat de smart en den ontmoedigenden invloed van den hartstocht moet weten te overwinnen: dat het evenveel waren moed eischt zielesmart, met standvastigheid te dragen als onder een hagel van kartetsen een batterij te verdedigen. Zich zonder tegenstand aan den kom mer over te geven, zichzelf te doo- den om 't leed te ontgaan, is het slagveld verlaten, vóór de overwin ning of de nederlaag zeker is!» TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren. In deze zitting was aan de orde het wetsontwerp houdende nadere bepalingen op den suikeraccijns. De minister van financien beant woordt het laatste verslag over het ontwerp. De heer Borgesius bestreed sterk liet ontwerp, met het oog- op het spoe dig te verwachten definitief ontwerp en omdat door den bijslag te treffen de raffinadeurs gestraft werden voor de fouten der wet. De Minister van Financiën ver zekerde, dat de raffinadeurs bijtijds gewaarschuwd waren, omdat bijslag geen onrecht was, maar het belang der schatkist noopte tot dezen tij- delijken maatregel. Hij hoopte dat het definitief ontwerp vóór 1 Juli tot wet zou worden geheven. Het algemeen debat is gesloten. Art. 1 werd goedgekeurd. Bij art. 2 (bijslag door de raffinadeurs te betalen indien gedurende het eerste halfjaar van 1884 de accijns minder dan 31/, millioen gulden bedraagt) opperen de heeren Bastert en Gil- demeester ernstige bedenkingen te- gen het verleenen van terugwer-i kende kracht, daar een gedeelte van dit halfjaar reeds verstreken is. De heer Donner kondigt thans] een interpelatie aan omtrent de maatregelen, welke de minister zich voorstelt te nemen ten opzichte der godsdienstige belangen van de ver pleegden in het rijks-krankzinnigen- gesticht te Medemblik. Van de commissie, benoemd voor de regeering-s-inlichtingen in zake den telegraaf-directeur Mooren, con cludeert de meerderheid, dat alle klachten op onderstellingen of ge ruchten berusten dat het inzenden van stukken en het uitoefenen van critiek in nieuwsbladen niet is ver boden bij. telegraaf-reglement, en dat door het bevel, aan Mooren ge geven, om op te houden met schrij ven, aan het grondwettig recht van dien ambtenaar zonder noodzaak is te kort gedaan. De minderheid meent dat het door Mooren erkende feit, dat hij tamelijk veel voor een blad schrijft en dikwijls ingezonden stuk ken levert, strijdt tegen het tele graaf-reglement. De discussie is daarna voortgezet over het ontwerp tot nadere rege ling van den suikeraccijns. De heer Gildemeester meent, dat de kwestie beheerscht wordt door de bescherming- van de handelingen der raffinadeurs en stelt ten slotte eene wijziging voor, om den bijlslag te heffen, wanneer de opbrengst van den accijns van 20 Maart tot en met 30 Juni minder bedraagt dan 1,900,000. De heer Mees geeft zijn genoegen te kennen over de eenstemmigheid in het afschaffen van den bestaanden toestand. De heer Borgesius blijft tegenover den heer van Delden volhouden, dat ook, al neemt men het fabrieksren- dement aan, er groote misbruiken kunnen plaats hebben blijkens de ervaring, tengevolge der groote speel ruimte. De minister herinnert zich niet, van een ruw middel te hebben ge sproken, dat tegenover de raffina deurs veroorloofd was, aan te wen den; hij heeft alleen beweerd, dat dezen zelf den maatregel hadden kunnen voorkomen, als zij geen mis bruik van de wet hadden gemaakt. De heer Bastert betwijfelt of vóór 1 Juli het definitieve ontwerp ge reed zal zijn. Spreker geeft de voor keur aan het stelsel Gildemeester. De heer Van der Loef kan met dit stelsel niet mede gaan. De minister heeft tegen het amen dement Bastert geen bezwaar, of schoon hij hoopt dat het onnoodig zal zijn. De heer van Houten heeft eenige bedenkingen tegen de samenstelling van het amendement Bastert, daar het slaat op het artikel dat geba seerd is op heffing over het eerste halfjaar. De heer Mees verdedigt nader het beg-insel van het ontwerp en zijn eigen amendement. De heer Bastert wijzigt zijn amen dement, het luidt nu: «Voor het ge val dat er voor 1 Juli 1884 geen nadere wettelijke regeling van het onderwerp heeft plaats gehad, is de bijlslag in dezelfde verhouding ver schuldigd tot ultimo Decemb. 1884.» Het debat wordt gesloten. Het amendement Gildemeester wordt verworpen. Het amendement Mees (heffing bijlslag van 1 Maart tot 1 Septem ber) wordt aangenomen. Het amendement Bastert (toepas selijk, verklaring der wet indien voor 1 Juli geene definitieve regeling plaats heeft) wordt aangenomen. Art. 2 wordt g-oedgekeurd. De overige Artt. eveneens. Daarna wordt het onderwerp in zijn geheel aangenomen met 50 tegen 15 stem men. De Voorzitter stelt thans voor de wijziging der drankwet aan de orde te stellen vóór het ontwerp over de besmettelijke ziekten. De heer Mees acht de laatste wij ziging der regeering zóó afwijkend, dat een tweede onderzoek in de sec tiën noodig is. De heer Beelaerts ondersteunt dit; de laatste regeringswijziging stelt voor, de drankwet twee jaar buiten werking te houden; het is een nieuwe ingrijpende maatregel. De heer Van Houten betoogt, dat de nu voorgestelde wijziging de vrucht is van het vorig afdeeiiugs- onderzoek; wordt een nieuw sectie- onderzoek gehouden, dan gaat de termijn voorbij. De heer Van Delden sluit zich hier geheel bij aande laatste wij- zig-ing is slechts een verlenging van een overgangstermijn voor 2 jaar. De heer Borgesius steunt een tweede afdeelingaonderzoek. Het voorstel des voorzitters wordt aangenomen met 46 tegen 18 stem men. VERGADERING VAN DEN Woensdag 19. Maart 1884, Tegenwoordig- 20 leden. Deze vergadering is eene voort zetting van die op 12 Maart 11. Voorz. wenscht over te gaan tot de benoeming van 2 onderwijzers voor school C. Gekozen worden de heeren B. van Driel en L. de Bruijn. Het rekest van den heer Perrin wordt in handen gesteld der com missie van strafvordering, om als rechtsgeleerde commissie den raad te dienen tot advies. Aan de orde is het voorstel van B. en W. over het rekest van den ingenieur-directeur der gasfabriek, in zake den aanleg van een lucht- spoorweg. De heer Dyserinck bestrijdt het voorstel en verklaart, dat hij in den beginne verbaasd stond over het voorstel tot concessie; en wel omdat het belang der ingezetenen hier ge heel wordt over 't hoofd gezien bij dat der gas-maatschappij. Hij wijst op de enorme voordee- len die deze reeds geniet. Er was een haven voor het lossen der kolen gemaakt en toch moest men toe laten dat het vervoer der kolen van een ander punt per wagen ge- schiedue, waardoor de straat ont- zachlijke schade leed; nu weer een luchtspoor, met het daaraan ver- bonden ongerief, zooals rumoer, ne- derdruipen van vuil water, enz. enz. Spreker is bevreesd dat daardoor het bijliggende gedeelte der stad' zou worden vermeden en stelt diens volgens de vraag of er niet op eene andere, betere wijze in de behoefte zou kunnen worden voorzien en men de stad op dat punt niet door zulk een sta-in-den-weg ontsiere. De heer Macaré en daarna de heeren Van Weel en Berkhout, ko men in de verg-adering. De heer Stoel vindt dergelijke bezwaren ongegrond, wijst op den vuilen en stoffigen weg, veroorzaakt grootendeels door het kolenvervoer daarlangs, en wil het voorstel be handeld en uitg-evoerd zien, gelijk het thans is blootgelegd. De heer Krelage steunt eenigs- zins met voorgaanden spreker in; de stad heeft de gasfabriek noodig; deze kan geen gas voortbrengen zonder kolen en wil dus liever een goedgunstig besluit tegenover de gas-maatschappij nemen en noemt verder de vertogen van den eersten spreker een weinig te donker ge schilderd. Wanneer door de ambte naren met het toezicht belast een goede controle wordt uitgeoefend, kan van de bezwaren van den eer sten spreker geen sprake zijn. Het geraas kan voorkomen worden, waar voor de "werktuigkundigen borg kunnen staan. De heer Macaré wijst op het moeilijke om van de gasfabriek an dere plannen te verkrijgen. De heer Figee helt over tot het plan voor een luchtspoor, doch ont kent niet dat de wagentjes door slijtage na verloop van tijd een ge ducht gedruisch zullen veroorzaken en zegt verder dat het denkbeeld van een tunnel niet kwaad zou zijn. Deze zou dan een ovaalvormige doorsnede moeten hebben en zoo zijn ingericht dat een geladen wagen een g-elosten daarin zou kunnen passeeren. De kosten van een en ander zouden die van een lucht spoor vrij wel evenaren. De heer Baumhauer ziet in het geheele plan niets dan een ver- plaatsiug van het ongerief naar de Wilhelminastraat. De heer Krelage wenscht wel in overweging te geven of er daar ter plaatse een ondergrondsche spoor weg mogelijk is. De voorz. adviseert om de zaak uit te stellen en een onderzoek te doen door B. en W. bij de heeren der gasfabriek, of een ondergrond sche spoorweg kan worden gemaakt. Vervolgens komt ter sprake het voorstel van B. en W. betreffende den verbouw van het S. Elisabeth's- Gasthuishofje, in verband met de voorgenomen verbreeding van de Barrevoetesteeg, welk voorstel bui ten schikking wordt gelaten. De breedte van de Barrevoetesteeg, bij hare verandering in eene straat,wordt op 10 M. bepaald. Verder wordt B. en W. opgedra gen, om zich met regenten van het bovengenoemde hofje in betrekking te stellen; ten einde te verkrijgen dat het hofje in eigendom aan de gemeente worde overgedragen, on der verplichting dat het weder worde opgebouwd in een ander gedeelte van de stad. Eindelijk worden B. en W. gemachtigd uit den post buitengewone uitgaven voor publieke werken een som van f175 te be talen aan de regenten van het hofje de 12 Apostelen, voor een gedeelte muur en een huisje, behoord heb bende tot dit hofje, als zijnde niet in de slooping begrepen. Aan de orde is het reglement voor den brugwachter aan de Jan- Gijzenvaart, dat na eenige kleine wijzigingen wordt goedgekeurd. Op het verzoek der Christelijke Vereeniging tot verpleging van lij ders aan vallende ziekte tot aan sluiting van hun riool aan dat in de Meesterlottelaan, wordt goedgun stig beschikt. De vereeniging is be reid f 400 in de kosten te dragen. Het voorstel van de commissie van fabricage om over te gaan tot demping van de sloot langs de stadskweekerij en het aanleggen van een riool in deze inrichting wordt aangenomen. De staat betreffende het openen en sluiten der spoorweg-barrières wordt voor kennisgeving aangeno men en met de vorige staten in de notulen opgenomen. De rapporten der commissie van financien betreffende de stadsbank van leening, de staten van af- en overschrijving en beschikking over onvoorziene uitgaven, de miss. van den schuttersraad van af- en over schrijving (tegen de stem van den heer de Kanter), de suppletoire be grooting op den dienst van 1883 betreffende het St. Elisabeths-gast- huis, alsmede de rekening van de Stads-apotheek, worden voor ken nisgeving aangenomen. Eene miss. der heeren curatoren over het gymnasiaal onderwijs in 1883,eene miss. der regenten van het Barbaragasthuis, het verslag van de gymnastiek-, scherm- en dansschool worden eveneens voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van den opzichter der gasverlichting wordt aangenomen en tevens bepaald dat het kwartier- uurs dat de lantaarnopstekers heb ben om hun werk te verrichten, af gescheiden zal zijn van het verplichte tijdstip waarop de lantarens zullen moeten branden. Het rekest van den he^r De Jong tot wegneming van de pomp in de Groote Houtstraat, wordt in zoo verre toegestaan, en hiermede zul len ook de bewoners dier straat, die zich tegen de wegneming verklaar den, worden bevredigd, dat de pomp zal worden vervangen door een ijze ren van kleine afmeting. De fiuanciëele staten van den keer Von Reeken, voor zooverre zij vol tallig zijn,worden voor kennisgeving aangenomen. Daar tegen de aanne ming bij enkelen eenig bezwaar be- j staat, geschiedt deze met 12 tegen 9 stemmen. Het rekest der vereeniging Wil- dervank betreffende het leveren van compost-mest wordt gesteld in han- den van B. en W. Een voorstel van B. en W. be treffende de ontheffing eener ver plichting van de heeren Storm en Van der Gragt, tot het aanleggen van een tuin aan het Frans Hals-| plein, is aangenomen. Het adres der vereeniging ter be- j vordering der volksgezondheid, in i zake de wijziging der algemeene politie-verordening wordt gesteld in j handen der commissie van strafvor- j dering en hiermede de vergadering, gesloten. bank te Assen veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie jaren. De eisch was oen jaar celstraf. Roods meermalen heeft G. ken nis met de justitie gemaakt. Hij is gepen sioneerd onderofficiermaar noemde zich soms baron en kapitein van liet O.-I. logcr. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 26 Maart. Berkhout (N.-H.) 11 ure. De com missie uit het kerk-en gemeentebestuurbet amovecren der ruïne en liet bouwen eener nieuwe kerk eu toren aldaar. JsGravenhage, 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel eu nijverheid: het voltooien der verdedigingswerken aan den linkeroever der doorgraving aan den Hoek van Holland en tot het verdedigen van ge deelten der boorden van den zuidelijken mond van het kanaal aan het benedeneinde van Rozenburg, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar Zee. Begr. f 103,000. 'sGravenhagc, 11 ure. Het minist. vau waterstaat, handel eu nijverheid: de uitvoering van graaf- en baggerwerk op het bovendeel der Nieuwe Merwede, gedeeltelijk door middel vau Rijkssiooinbaggervaartuigen, met de bediening en bet onderhoud dier vaartuigen tot cn met 31 Maart 18S6. Ra ming f367,500. DONDERDAG 27 Maart. Bissurn (N.-H.) 10 ure. In het hotel »De Rozenboom* bij den boer C. Majoor, voor rekening van de firma Bensdorp on Co.: het bouwen vau eene chocoladefabriek aldaar met bijlevering van alle materialen. Amsterdam, 19 Maart 1SS4. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers Nederland. Ccrt. Werk. Scli. 2' 3 4 Hongarije. Obi. LeeniDg 1S67. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1SG0-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mci-N.) 5 zilv. Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 Portugal. 66 73 102»/, 98 83»/, 65» 4 66»/« 51 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 98» Obl. 1S77 Amst. L. 20-100 5 94* Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1S71 75 1' 4 24»;. Obl. buit. 1876. 2 45*] //(Perpetuele 4 57»/,, binnl. f 12500- 25000 l»/4 Obl. binnl. f1000- 5000 1V, Turkije. Obl. Al?. Sch. 1865. 5 8®/« 1869. 6 8' Egypte. Obl. Leen. 1S76. 4 66» N.-Amerika. Obl. Yer.-St. 1876. 4 111'.; r 1877. 4 Columbia. 4' 28»/,, Peru. Leening 1870 6 11*. 1872 5 9 Oostenrijk. Aand. Nat. Bauk. divid. 117®. Nederland. Holl.IJz. sp.Aand. 157 Italië. Rusland. M. tot Expl. St. spw. Aand. a Ceut.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand.u Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1S755 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5. Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Cbark. Obl. f1000. Morschansk Syaran Aand5 Riascbk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.- York Lake Erie W. S- Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 118 73»/4 156 110 IS» 4 54' 124' - 53' 87» 4 90 5S»4 58 V8 145»/, 23' 130 106' RECHTSZAKEN. De commies bij de Hollandschc Spoorweg maatschappij. die in de vorige week ter zake van valschheden in geschriften eu bedriege- lijke oplichting voor liet gerechtshof te Am sterdam terechtstond, is wegens het laatste misdrijf vrijgesproken, doch ter zake der eerste misdaden veroordeeld tot een celstraf van negen maanden en betaling van twee geldboeten, ieder groot f 50. T. G., beschuldigd van diefstal van gouden ringen ten huize van den heer Frijlink, goudsmid le Meppcl, is door de arr.-recht- PRE MIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 |109 u n Rotterdam3 1017/, Gem. Crediet3 94"/.» Belgie. v Stad Antwer pen 1S74 3 97"/a Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1024 1860. 5 112» e 1S64. 141»; Rusland. t 1364. 5 131». 1866. 5 126 Geldkoers, prolongatie 3pCt. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 20 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkcrZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegominer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a ITiesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.80, dito Engelsohe fl.30 a 1.40, Zeeuw- sche Spuische Jammen fl.60 a 2.50, Blauwe f a Plakkeesche Jammen fl.40 a 1.70, Pooters fl.a 1.20, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.30, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Tarwe zonder notecring, op levering on- \eranderd, Nov. f252. I Van Rogge genoteerd per 2100 KG. a. c. z. k., Petersburger flS3. j Noteeriug vau de Commissie voor den j Graanhandel. Rogge op levering overandord, I Oct. f165, 166, loopende maand voor 12l/s uur f157, 158, dito dito na 12l '3 uur f 157, 15S.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3