Oplage 10000 Ex. Zaterdag 22 Maart 1884. \fi No. 217. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Faubourg Montraartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* S.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35. 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.8. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. Wat wij reeds voor enkele dagen vermoedden, dat de Fransche regee ring slechts op een geschikte ge legenheid wacht, om van China schadevergoeding te eischen voor de ondersteuning door het Hemelsche rijk aan de benden der zwarte vlag gen verleend, blijkt thans waarheid te zijn. Uit Parijs wordt geseind dat de regeering aldaar een tele gram heeft ontvangen van de Fran sche autoriteiten te Sontay, waarin dezen haar berichten, dat zij in het bezit zijn van verscheidene docu menten, die de deelneming der Chi- neezen aan den tegenstand tegen de troepen onbetwistbaar bewijzen. Buitengewoon veel moeielijkheid zal het verzamelen dier documenten ze ker niet opgeleverd hebben. Het hof te Peking was waarlijk niet zeer geheimhoudend met zijne ge voelens tegenover de expeditie in Tonkin, en al wisten nu de gere gelde troepen ook al te ontsnappen uit Bac-Ninh, dan toch zijn er re denen te over c m China te beschul digen de Fransche wapenen tegen gewerkt te hebben, 't Schijnt even wel dat den langstaartigen bewo ners van het Hemelsche rijk op het uiterste oogenblik het hart in de schoenen gezonken is. In stede toch van thans volgens hunne bedreiging openlijk den oorlog aan Frankrijk te verklaren, zit te Peking iedereen in zak en assche en vreest men eenen oorlogdie dan natuurlijk door de bedreigden zei ven verklaard zou wor den. Als ooit een hoogen toon plot seling is veranderd dan is het wel hier. Waarschijnlijk heeft de machts ontwikkeling waarvan Frankrijk blijk gegeven heeft, daaraan wel het meeste deel. Toch gelooven wij DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCJI INDIË VAN XA VIER DE MONTÈPIN. 36) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER, Had Djella het er dien dag blijk baar op toegelegd er eenvoudig uit te zien, des te meer scheen Doorgal- Sahib daarentegen er op gesteld te zijn om de grootste weelde ten toon te spreiden. De diamant, welke op zijnen ca- chemiren tulband was gehecht, kon in grootte en glans wedijveren met den wereldberoemden «Regent» en zijn kleed, dat van goud en zilver schitterde, was, evenals zijn paard, met edelgesteenten overladen. niet, dat de Fransche troepen er zoo spoedig toe zullen overg-aan om de grenzen van China te overschrijden. Minister Ferry moet het reeds ge zegd hebben, dat Frankrijk, na de verovering van Bac-Ninh, al den tijd heeft om het oogenblik af te wach ten, waarop het China gelegen zal komen de eischen, die men haar zal stellen-, in te willigen. Eene blok kade van de voornaamste havens, gevoeg'd bij de bezetting van enkele voorname punten, zal de regeering aldaar spoedig genoeg tot de over tuiging brengen, dat het nutteloos zou zijn zich tegen die eischen te verzetten. Van de overige Europee- sche mogendheden toch, heeft zij weinig te hopen. De eenige op wie zij misschien nog eenig vertrouwen stelde, heeft op dit oogenblik in Egypte de handen te vol om zich nog nieuwe moeilijkheden op den hals te halen, en zelfs bestaat er gegronde vrees, dat Engeland thans, meer nog dan anders wel het geval zou zijn, geneigd is om Frankrijk te vriend te houden, in de hoop dat dit zich ter belooning daar van hij hare politiek in Afrika zal nederleggen. Reeds gaa'; dan ook het gerucht dat de Britsche regeering aan een Chineesch pantserschip hetwelk Arm§trong*-kanonnen en amunitie was komen inladen, bevel heeft ge geven de haven niet te verlaten, en wel voornamelijk met het oog op mogelijke moeilijkheden tusschen beide rijken. Als deze tijding zich nader bevestigt, dan heeft China daaraan alvast een voorproefje van datgene, wat het later van de zijde van haren ouden vriend te wachten heeft. In Egypte schijnt het thans nog De teugels, het zadel, de stijg beugels, het handvat van zijn sabel, dat van zijn candjiar waren als be dekt met robijnen, topazen, sma ragden, saphirs enz. enz., kortom, het is niet te veel gezegd, dat een Europeesch juwelier onmiddellijk voor het jachtkostuum van dezen radjah twee of drie millioen zou hebben geboden. Lord Singleton en zijn drie land- genooten zetten hun paarden aan en g'ingen ook van hun kant de prinses te g*emoet, die nu op haar beurt haar ros inhoudende, slechts zeer langzaam naderde. Ik dank u, Milord en mijne heeren, zeide zij Lord Singleton en zijn jachtgenooten met de hand groetende, ik dank u, dat gij mijne uitnoodiging wel hebt willen aannemen, ik ben er u zeer dank baar voor en verwachtte niets an ders van uwe hoffelijkheid. Bij het vernemen van die stem geenszins met den toestand in den haak te zijn. Had de Engelsche regeering ge hoopt dat de hernieuwde nederlaag van Osman Digna den tegenstand der Bedouïnenstammen zou breken, de laatste berichten, welke men uit Caïro en Soeakim ontving, maken het niet waarschijnlijk dat deze hoop spoedig verwezenlijkt zal worden. Immers stouter ian ooit steken die lieden het hoofd op. De gemeenschap tusschen Berber en Soeakim is door die benden verstoord en Osman Digna verzamelt zijne verstrooide horden ten derde male. misschien wel met het doel om zich nogmaals op de gehate Britten te werpen. Wat de zaak evenwel gevaarlijk maakt is de omstandigheid, dat hij al dieper en dieper landwaarts in gaat en derhalve het Engelsche le ger daardoor noodzaakt hem te volgen op een terrein waar het voor de Europeesche soldaten gevaarlijk kan worden. Bovendien nadert het warme jaargetijde met rassche schreden en alleen voor hen, die in Soedan gewonnen en geboren zijn is het alsdan mogelijk weerstand te bieden aan de overmatige warmte, die er alsdan heerscht. Bevond zich nu generaal Gordon niet te Khar toem, dan zou men zich er slechts toe kunnen bepalen de thans bezette plaatsen in staat van tegenweer te brengen. Thans evenwel zal men verder moeten gaan; want het is te voorzien, dat de oproerigen zich weldra naar de hoofdstad van Soe dan zullen begeven, wanneer zij ontdekken dat er voorloopig aan de kusten der Roode Zee voor hen niets te doen valt. Hoe dit zij, dit is zeker, dat er op dit oogenblik nog geen sprake van kan zijn om de Engelsche bezetting in Ëgypte te verminderen. Veeleer driogen de militaire overheden aldaar er op aan, dat men versterkingen zeilde, daar zij ervoor beginnen te vreezen, dat het op den duur niet gaan zal met de krachten, waarover zij op dit oogenblik beschikken, 't Is een waar wespennest, waarin Eng'eland de hand heeft gestoken, en wij ge looven, dat de regeering thans zelve reeds eenigszins met de zaak ver legen zit. In Londen gaat thans het ge rucht, dat er hieromtrent reeds on- eenigheid gerezen is in den boezem van het kabinet. De heer Gladstone zou het in verscheidene opzichten niet eens zijn met zijn collega en daaraan zou het dan oolc toe te schrij ven zijn, dat er zulk een merkelijk verschil is tusschen de redevoerin gen, waarmede hij zelf de toestand hesprak en het antwoord hetwelk Lord Ha,rtinghton bij zijne afwe zigheid op eene tot de regeering* gerichte interpelatie gaf. In door gaans goed ingelichte kringen vreest men dan ook voor eene ministriëele crisis, die wel eens tot eene parle- ments-ontbinding zou kunnen leiden. De Amerikaansche gezant te Ber lijn, de heer Sargent, heeft van zijne regeering eene dépêche ontvangen, waarin deze zijne houding in de zaak van het Lasker-adres goed keurt en hem vrijheid geeft geheel naar goedvinden te handelen tegen over de beleediging, die von Bis marck hem openlijk in den Rijksdag naar het hoofd heeft geworpen. Het schijnt evenwel dat de kanselier thans reeds inziet, dat hij toen te ver is gegaan en daarom naar een middel omziet om het geschil bij te leggen. Hij zou dientengevolge den gezant op een feestmaal aan het hof hebben doen uitnoodigen, waar ontroerde Georgehet was hem alsof hij die reeds meermalen gehoord had en niet heden voor de eerste maal; maar het denkbeeld, dat de prinses en de gemaskerde onbe kende een en dezelfde persoon kon zijn, kwam zelfs niet bij hem op. Hij zag Djella oplettend aan en vond haar onbeschrijfelijk schoon, maar niets, zelfs geen instinctma tige, innerlijke aandoening herin nerde hem, dat hij diezelfde onver gelijkelijk schoone vrouw meer dan eens en herhaaldelijk hartstochtelijk aan zijn borst had gedrukt, met al de uitingen en g-enietingen van be vredigd wordende liefde. Prinses, antwoordde Lord Singleton, terwijl hij haar de hand kuste, wij zijn gelukkig en er trotsch op aan het feest der koningin j van het Oosten te mogen deelnemen. Gij zijt al te hoffelijk, Milord,j van de kroon mijner voorvaderen heb ik, zooals gij weet, niets meer I dan den diadeem mijner zwarte haren behouden, antwoordde de prinses lachend en zich vervolgens tot Sir John Malcolm wendende, voegde zij er hij U vooral, Sir Malcolm, moet ik dankbaar zijnik had nauwelijks op uw tegenwoordigheid durven rekenen en vreesde, dat uwe drukke bezigheden en die van uw werk kring u wellicht belet zouden heb ben dit jaarfeest bij te wonen. Dat gij toch gekomen zijt en uw zonen medegebracht hebt, stel ik, geloof mij, op hoogen prijs. Prinses, antwoordde Sir John, zich buigende, de eer is aan mij en niets ter wereld zou mij in mijne oogen hebben kunnen ver ontschuldigen, indien ik uw uit noodiging had afgeslagen. Mag ik u mijn oudsten zoon, Sir George, voorstellen, eerst kortelings uit En geland hierheen gekomen. Djella richtte haar blikken op den het dan zeker niet aan de noodige verzoenende toosten zal ontbreken. De gezant acht het blijkbaar ook niet geraden zich ernstig gebelgd te vertoonen. Althans hij heeft de uit noodiging aangenomen en aan zijne regeering bericht dat de stemming te zijnen opzichte eenigszins veranderd schijnt, waarom hij eerst de dingen die opkomst zijn wil afwachten, al vorens hij gebruik inaakt van het hem gegeven verlof om zich eenigen tijd uit Berlijn terug te trekken. In Spanje heeft de ministerraad zich bezig gehouden met de ontdek king omtrent de jongste republikein- sche samenzweering. Hoewel er nog dagelijks nieuwe arrestatiën plaats hebben, gelooft men toch dat er op dit oogenblik nog geen ernstig ge vaar voor de rust des lands dreigt. Intusschen heeft de minister van oorlog krachtige maatregelen geno men om elk verzet tegen de disci pline terstond te onderdrukken en de orde met kracht te handhaven. Enkelen der gearresteerden zijn reeds weder op vrije voeten gesteld. De Italiaansche kamer van af gevaardigden heeft een opvolger be noemd voor den afgetreden voorzit ter, die, wegens eene persoonlijke beleediging, hem door de meerder heid aangedaan, zijn ontslag heeft genomen. De keuze is gevallen op den heer Coppini oud-minister van binnenland- sche zaken. In Duitschland is men zeer be nieuwd naar den uitslag der stem ming omtrent het regeeringsvoorstel, waarbij de socialistenwet wederom voor twee jaren van kracht ver klaard zal worden. Alles zal daarbij afhang-en van de houding, welke het jongeling en zag hem met haar zwarte, vurige oogen eenige oogen- blikken zoo sterk en doordringend aan. dat hij onder dien langen aan blik. ondanks zichzelf, een weinig van zijn stuk geraakte. Sir George, zeide zij ten langen leste, wees welkom on der onsu\y landgenooten hebben mij overal bijzonder goed ontvan gen en ik heb in Engeland verschei dene jachtpartijen medegemaakt. Ik heb den vos gejaagd met den Mar kies van Westminster, het wilde zwijn in de Schotsche Hooglanden met den hertog van Carlisle, zoodat ik nu op mijne beurt u eens met het wild der Indische wouden wil doen kennis makende panterjacht kent gij nog niet, sta mij toe u heden daarbij tot cicerone te ver strekken; wees dus tot van avond mijn begeleider en, voegde de prinses er glimlachend bij, daar ik niet angstvallig ben, kunt gij

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1