BINNENLAND. zijn alleen de uitgezonden spionnen op wie men nog iets vertrouwen kan. Zij, die ecliter de Soedaneezen kennen, achten echter de vrees, die men voor den wakkeren generaal koestert, alleszins gewettigd. Ook zij gelooven niet dat de populariteit van den man, die te Khartoem eerst met uitbundige vreugde werd inge haald, op den duur bestand zal zijn tegen den haat, welke men aldaar koestert tegen alles wat vreemde ling heet. Alleen van de benoeming van een Mahomedaansch goever neur, die bij de bevolking aldaar bekend staat, en geenszins in Turk- scheu dienst is, verwachten zij iets goeds voor de toekomst, waarover zij er dan ook op aandringen Zebehr- pacha, tot deze waardigheid te ver heffen. Opmerkelijk mag het heeten, dat juist dezelfde persoon ook door Gordon reeds als zijnen opvolger is aanbevolen. Toch schijnen de Brit- sche autoriteiten nog huiverig om tot dezen maatregel over te gaan. In Engeland staat juist Zebehr-pacha in een zeer slechten reuk. Men be schouwt hem aldaar als een der grootste slavenhandelaars en des poten, die zich in Egypte bevinden; zoodat zijne benoeming een storm van verontwaardiging zou doen op gaan bij allen, die zich terecht of ten onrechte als verdedigers der iuenschelijklieid opwerpen. De be schuldigde echter, ontkent op de meest stellige wijze de klachten, die men tegen hem inbrengt. Hij ver klaart het voor laster, dat hij zich met den slavenhandel heeft ingela ten; hij noemt zich een der gehoor zaamste dienaars van de regeering en hij daagt iedereen uit, hem ook maar iets te bewijzen yan datgene, wat men hem ten laste legt. Wat de taak, die men hem zou willen opleggen, zelve betreft, hij acht zich in staat al de moeilijkheden, die zich daarbij zullen opdoen te over winnen, mits men zeer spoedig een besluit neme. Zonder een druppel bloeds te vergieten, neemt bij aan. generaal Gordon en de Egyptische garnizoenen naar Cairo terug te voe ren; terwijl hij tevens zooveel ver- tróuwen heeft op den invloed, wel ken hij op de Bedouïnen-stanamen uitoefent, dat hij het mogelijk acht in Soedan een geregeld bestuur te vormen, dat in staat zal zijn de rust en de orde in dat gewest, zon der grooten strijd,te herstellen. Wel ontveinst hij het zich niet, dat de nederlagen, welke de "Britsche troe pen Osman Digna hebben toege bracht de moeielijkheden zullen vermeerderen; omdat juist die ge vechten onder de inboorlingen eenig wantrouwen in de bedoelingen van Engeland hebben gebracht, doch hij meent, dat het nog niet te laat is om dat wantrouwen weg te ne men, wanneer men maar spoedig handelt in den geest zijner voor stellen. Het is niet onmogelijk, dat de heer Gladstone insgelijks zeer spoedig de noodzakelijkheid van der gelijke maatregelen zal inzien, en dientengevolge een besluit neme overeenkomstig de wenken van Zebehr. Intusschen blijkt bet, dat Osman Digna voor eenigeu tijd, wellicht voor goed. van het wereldtooneel zal verdwijnen. Na zijne jongste nederlaag heeft hij het nogmaals beproefd een voldoend aantal man schappen om zich te vereenigen, door het prediken van den zooge- naamden heiligen oorlog. Gelukkig bleek zijne stem niet luide genoeg om het geschokte vertrouwen in zijne zending te herstellen, zoodat hij zich genoodzaakt zag, slechts van .weinige volgelingen vergezeld, naar het binnenland de wijk te nemen. Uit een dépêche, welke admiraal Hewitt aan zijne regeering zond, weet men thans, dat het uitloven van eene som k 5000 dollars voor de uitlevering van Osman niet bet gevolg was, van den tegenstand welken deze oproerling het Britsche leger tot tweemalen toe bood, maar wel van bet feit, dat hij, tegen alle regelen van het oorlogsrecht in. een tweetal afgezanten van den admiraal gevangen genomen had en om het leven had doen brengen. Toch is, op last der regeering de proclama tie ingetrokken, omdat men vreesde, dat juist bet uitloven van dien bloed- prijs Osman Digna in de oogen zij ner landgenooten tot eenen marte laar zou -maken, wien allen sym pathie zouden toedragen. Yoorloopig is Osman Digna dan ook door zijne eigeae machteloosheid onschadelijk gemaakt. De slagen, hem toege bracht, zal hij zoo spoedig niet te boven komen. De Parijsclie gemeenteraad heeft weder eens van zich doen spreken, door het nemen van een besluit, dat in dwaasheid met de anderen, die door datzelfde lichaam reeds ge nomen zijn, wedijvert. Met 35 tegen 5 stemmen besloot hij een gedenk- teeken op te richten, voorde communisten, die in 1871 Parijs tot een tooneel van verwoesting maak ten. Reeds lang was het bekend, dat de vroede mannenvan Frankrijk's hoofdstad in die lieden, die gelukkig spoedig door de geregelde troepen bedwongen werden, de helden zagen aan wie de republiek alles te dan ken had; doch tot het nemen van een dergelijk besluit hadden zij tot heden nog niet durven besluiten. Natuurlijk zal de landsregeering dit besluit vernietigenwant het gaat niet aan, dat van overheidswege een monument wordt opgericht voor de personen, die door de gansche beschaafde wereld slechts als op roermakers worden beschouwd, van wier gruweldaden ieder een afkeer heeft. Toch is dit besluit in zooverre merkwaardig, als het duidelijk doet zien, aan welke lieden het algemeen stemrecht in Frankrijk alzoo het roer van den staat of de gemeente in handen kan geven. Gaan de ge meenteraadsleden op deze wijze voort zich bespottelijk te maken in de oogen van alle weldenkeuden, dan zal de republiek buiten Frankrijk's hoofdstad weldra in discrediet ge raken. Na de commune en al de verschrikkingen die zij over het land braGht, telde de nationale vergade ring zooveel monarchale en bona- partisliscbe afgevaardigden, dat stel lig het koningschap zou uitgeroe pen zijn, indien de leiders der on derscheidene partijen het slechts eens hadden kunnen worden over de keuze van den persoon, die de troon moest bestijgen. Wederom doet in de Fransche pers het gerucht de ronde, dat er toch werkelijk bij de regeeriug het plan bestaat om de prinsen van Orleans het land te doen ruimen. Zelfs verzekert men, dat omtrent dit vraagstuk in den boezem van het kabinet oneenigheid is gerezen, die wellicht tot eene gedeeltelijke ministriëele crisis aanleiding kan geven, doch dat de meerderheid vol komen met dien maatregel instemt. De officieuse bladen bewaren hier over bet stilzwijgen, zoodat het nog vrij wel mogelijk is, dat wij weldra nog een tegenbericht ontvangen. In Duitschland verwekt het feit nogal eenig opzien, dat in een der regeeringsorganen een vrij scherp artikel tegen den heer Sargent, den Amerikaanschen gezant is opgeno men, juist op het oogenblik, dat deze de uitnoodiging heeft aange nomen voor een dinée ten hove, waarop men veronderstelde, dat het bestaande geschil zou bijgelegd wor den. Trouwens reeds meermalen heeft Bismarck ons dergelijke staal tjes van staatsmanswijsheid te ge nieten gegeven. Geven met de eene hand en nemen met de andere, dat behoort zoo bij zijne wijze van ban delen. Daarmede tracht hij soms den schijn van zich te werpen, dat hij door de omstandigheden gedrongen wordt een eens opgevat plan eeniger- mafe te wijzigen. De discussiën over de socialistenwet zijn nog niet ten einde gebracht. Natuurlijk zijn de sociaal-democraten de heftigste tegenstanders der regeering en zij vinden steun bij de liberalen. De leider van het centrum-Windthorst heeft voorgesteld bet ontwerp naar eene commissie te verwijzen. Om trent de houding, welke zijne partij zou aannemen, kon hij thans nog geene bepaalde toezegging doen, daar deze zal afhangen van de in schikkelijkheid, welke de regeering in den haclielijken strijd tegenover het centrum zal betooneu. Mocht onverhoopt het voorstel verworpen worden, dan is eene ontbinding van den Rijksdag in bet verschiet, zoo verklaren de ministriëele bladen. De verkiezing van eenen voor zitter der Italiaansehe kamer, heeft, zoo melden ons de Romeinsche bla den, groot opzien verwekt in de regeeringskringen. Het kabinet is over de keuze lang niet gesticht en beschouwt haar als een zeker bewijs van wantrouwen. Het is daar om dan ook, dat het zijn ontslag bij den koning heeft ingediend, die de beslissing op deze aanvrage nog enkele dagen heeft uitgesteld. Te Peking heeft, zoo verzekert de Nationaal op gezag van haren berichtgever, aldaar de vredespartij geheel de overwinning behaald. De regeering zal thans beproeven Frank rijk zooveel mogelijk tevreden te stellen, zonder groote offers van bet rijk te vergen, 't Is thans maar de vraag of deze mogendheid zich op hare beurt zeer inschikkelijk zal betoonen. De rollen zijn verwisseld. In plaats van aanklagen is China thans beklaagde geworden, en met eeuigen schroom verbeiden de staats lieden aldaar bet vonnis, hetwelk te Parijs zal uitgesproken worden. Van markies Tseng, die eenmaal zulk een hoog woord voerde, ver neemt men op dit oogenblik niets meer. Het Noorweegsehe rijksgericht heeft reeds het schuldig uitgespro ken over twee der overige leden van het ministerie en ook hen van hunne waardigheden, vervallen ver klaard. 't Was te voorzien. De ko ning was voor een tiental dagen naar Stokkolm vertrokken, doch heeft den kroonprins gedurende dien tijd tot zijnen plaatsvervanger aan gesteld. Het nieuwe ministerie is nog niet gereed. Waarschijnlijk wacht men met de samenstelling daarvan tot het rechtgeding geheal is afgeloopen. Haarlem, 22 Maart 1884. Gisteren ochtend is alhier over leden de heer M. J. van Olst, sedert het jaar 1868 burgemeester van de gemeente Spaarndam en Schoten. HH. MM. de Koning en de Koningin der Nederlanden zoo meldt de Brusselsche correspondent van t Dgbl. worden den 12en Mei te Brussel verwacht en zullen daar tot den 15en de gasten van den Ko ning der Belgen zijn. Donderdagochtend liep een man met eenige jonge geiten in een zak, in do Plantage te Amsterdam, be stemd tot voedsel voor de slangen in Artis. Een officier, bewogen met het lot, dat den jongen dieren boven bet hoofd hing, kocht don man de gei ten af. Daar de slangen daarmee echter niet gebaat zijn, zullen waarschijn lijk wel andere geiten, die minder meêwarige beschermers vinden, tot voedsel moeten dienen. (Amst. Ct.) Een man, die zich nabij de plaats _e; bevond, waar de bol moet neerge- komen zijn, rook een sterken zwa-L veldamp. Donderdag is de millioenen-juf- frouw van Amsterdam naar de ge vangenis te 's-Bosch overgebracht. Een «Buitenman» zendt de vol gende opmerking aan 't N. v. d. D. Wederom had er een ongeluk plaats door het zich losrukken van een koe. Toeh ware het, dunkt mij, niet moeilijk dergelijke onheilen voorg-oed onmogelijk te maken. In Bretagne bestaat het gebruik of het voorschrift is, weet ik niet om nooit een stier langs den open baren weg te leiden, tenzij op de volgende wijze: Alvorens bet dier den s'.al te doen verlaten, wordt een dun maar sterk koord om den staart bevestigd; dat koord wordt vervolgens over den rug van het dier gebaald en aan de horens vast gebonden, waartoe men den kop een weinig' oplicht. Nu kan een kind den stier leiden. Om kracht uit te oefenen of een aanval te doen, moet het rund eerst den kop omlaag brengen. De wilde dieren, de bison bijv. loopen altoos met den kop naar den grond. Dit nu ;s door het beschreven koord onmogelijk gemaakt, en beproeft het dier 't, dan doet de ruk aan zijn staart hem zooveel pijn, dat hij het een tweede maal wel vergeet. Werd nu bij verordening bepaald, dat nooit in de drukke straten der stad een rund mocht worden geleid dan op die wijze, er ware veel kwaad te voorkomen. Het dier lijdt, als het rustig voortloopt, er niets mee, en is 't ondeugend, dan is het be ter dat een koe of een os wat pijn lijdt, dan dat menschenlevens in ge vaar komen. Het bestuur van de Graven- haagsehe Coöperatieve Broodbak-?13 kerij De Volharding heeft een uit-.;el treksel van de halfjaarlijksche balans,'0 die op 5 December 11. werd afge- sloten, aan de leden dier Vereeni-, ging toegezonden. 'ec. Uit de balans, die in ontvang enPe uitgaaf sluit met f 28,006, blijkt, dat~° terwijl op 6 Juni 1883 een kassaldo van pl. m. f1200 aanwezig was,rn dit saldo op 6 December 11. ruimfei f5500 bedroeg. Gedurendehettweede^ halfjaar werd aan de leden voor f 26,103 aan brood geleverd en werdj£.ei voor bijna f2600 aan salarissen tn 0 arbeidsloonen betaald. De over het!oc halfjaar behaalde winst beloopt"61 f1910, waarvan, na aftrek van?1/»! pet. voor het personeel der bakkerij, 1/s of f589 in de reservekas werd Ijw gestort. Het overschietende ad f1178, werd in den vorm van brood aan de leden uitgedeeld, berekend .J tegen 41/» pCt. van elks verbruik. P11 Spreken deze cijfers reeds van een111 bloeienden staat van zaken, ook heten toenemend ledental, dat gedurendeee' het afgeloopen halfjaar met ruimp 200 vermeerderde en thans reeds 750 bedraagt, levert bet bewijs, [0I dat de Coöp. Bakkerij De Volhar- *rf ding eene goed beheerde onderne- fe ming is, die met eiken dag meer in het vertrouwen van den werk-!/ man stijgt. P Gisteren ochtend zijn te Harder- °P wijk weder twee Duitschers van »e het koloniaal werfdepot weggeloo- re pen, nadat zij hun handgeld ont- ce vangen hadden. Zij namen in den Vl vroegen ochtend elk voor f 1 plaats op een varkenswagen, die naar Zwolle reed. Te Wezep gekomen vertelde de voerman aan den veld- fjr wachter welke passagiers hij op zijn P wagen had, en met behulp van een paar boeren werden zij na eene jr hevige worsteling in hechtenis ge- P nomen. te Plaatsvervangers bij de militie, *e die een paar jaar geleden f 600 a 700 deden, zijn thans in vele streken van ons land voor f400 te verkrij- gen' ÏN Dezer dagen werd te Nijmegen r een 20-jarig meisje, met name II. A., in het krankzinnigengesticht aldaar opgenomen. De krankzinnig- V beid van het meisje moet het ge- r volg zijn van de langdurige mis- r! handelingen, die zij van hare moeder J?' en broeders had te verduren. Naar aanleiding' daarvan is nu door de justitie tegen de ontaarde moeder [s en broeders eene strafvervolging l1 ingesteld. Vele bewoners uit de buurt 11 der ongelukkige zijn reeds in de r instructie gehoord. De minister van justitie heeft zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan den commissaris van politie te Lei den, over diens ijverige bemoeiin- geu en nauwg'ezette plichtsbetrach ting in de bekende vergiftigings zaak. In de duinen nabij Scheveningen viel Woensdagavond een vuurbol. terugkeerenik verzoek u hem van mij te willen aannemen. Maar, prinses dat is te veel goedheidstamelde George eenigszins verlegen. O, bij behoort u toe! riep Djella levendig uit. Indien gij mijn aanbod weigert, dan laat ik hem onmiddellijk door een mijner lieden een kogel door het oor jagen. Dan zal ik met levendige dank baarheid uw vorstelijk geschenk aannemen. En nu mijne heeren, her nam de prinses zich tot diegenen barer gasten wendende, welke haar omriugden, verwissel uw ver moeide paarden voor anderen. En dan op weg;de tijd gaat voorbij en de panters wachten ons. Denk er aan Sir George, dat ik u voor den gelieelen dag in beslag neem. Prinses, antwoordde de jon geling, prinses, dat is een te kostbaar gunstbewijs, dan dat men dat zelfs slechts een oogenblik zou kunnen vergeten. Djella bedankte George met een blik en met een verleidelijken glim lach, maar de gedachten van onzen held waren eldersblik en glimlach gingen voor hem verloren. Vijf minuten later zaten al de gasten der prinses te paard. Lord Singleton en Sir Malcolm hadden eene plaats op de olifanten verkozen. Trompetgeschal was het teelcen i dat de jacht een aanvang nam en op het gegeven sein wierpen de losgelaten honden zich luid blaffend het bosch in, de jagera gaven hun nen paarden de sporen en volgden in dolle vaart het door de honden aangegeven spoor. Het komt ons overbodig voor onzen lezers te bevestigen dat Djella en George op Baronnet en Djali gezeten aan het hoofd der jagers reden en dezen elk oogenblik meer en meer vooruit kwamen. De drijvers negers en Hin does die op verkenning waren uitgezonden, hadden berichtdat verscheidene paren panters en twee tijgers zich in den omtrek van den tempel ophielden. Een neger wist zelfs te verhalen hoe hij bij het aanbreken van den dag in een boom geklommen en daar onder het dicht gebladerte ver scholen, gezien had, dat verschei- denen van dat wild gedierte hun dorst aan den vijver, welke het ei land met den bouwval van den tem pel van Kali omgaf, waren komen lesschen. Doch het horengeschal, het geblaf der honden, het gehinnik der paar den en het rumoer door het groot aantal aanwezigen veroorzaakt, had den zonder twijfel tijgers en pan ters verjaagd, want nadat de gasten van Djella meer dan twee uren het woud in alle richtingen hadden doorkruist, had men nog geen en kel dier gevaarlijke vijanden, welke men zoo gaarne wilde bestrijden, gezien. Daarentegen ontmoette men tel kens verschrikte kudden gazellen, welke elk oogenblik vlak voor de paarden opspringende, hun heil in een snellen vlucht zochten, doch dan door de jagers onverbiddelijk neergeschoten, slechts den dood von den. George's hart kromp ineen als hij die onschuldige arme dieren onder klagend geblaat zag nedervallen, terwijl zij nog met een smeekenden blik de groote brekende oogen op hun moordenaars vestigden. Djella daarentegen was verzot op schieten en scheen door eene on- verzadelijke vernielzucht aangegre pen. Telkens wanneer zij eene gazelle zag greep zij fluks eene karabijn- revolver, welke aan haar zadelknop Zondagmiddag was te Holten de landbouwer J. S. uitgegaan en had de bewaking van zijn huis toever trouwd aan zijn 14jarig dochtertje en zijn lOjarig zoontje. De kinderen van een buurman kwamen er spelen. Toen het spel een poosje geduurd had. zeide het lljarig meisje: nu willen wij ook iets drinken Zij nam daartoe een flescli en vulde die met karnemelk. In die flescli was een drank geweest voor eene zieke koe, waarvan het hoofdbestanddeel uit vitriool bestónd: een lepel vol was er nog ingebleven en die werd nu met karnemelk vermengd. Het 3jarig zoontje van den buur man, dat het eerst van den drank hing en welke expresselijk voor haar door een bekwaam Londensch wa pensmid was vervaardigd geworden: zij liet dan de teugels op den hals van haar paard hangen, legde aan en gaf met onvergelijkbare juist heid vuur zoodat keer op keer een van die arme kleine dieren doode- lijk getroffen ter aarde stortte. Georg'e bewonderde haar won derbaarlijke bedrevenheid in het schieten, maar haar onvrouwelijke ongevoeligheid stuitte hem tegen de borst en onwillekeurig herin nerde hii zich wat zijn vader hem twee dagen geleden aangaande het karakter van de dochter der Tamer- liden gezegd had. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2